Begin bouw nieuwe vleugel Geneeskundige Dienst Zuid-West krijgt een eigen verenigingsgebouw door activiteit Een bril? Zeepkisten-races in Noord Doortrapt chanteur sluipt over de Gooise heide Nationale zeilwedstrijden op Mooie Hel en Spaarne Wethouder Bakker overweegt in Haarlems Raad: Subsidie voor gezinshulp Voor het eerst dames aan de start om nylonkousen KUNSTKRING GEVARIEERD T HELM" MET PROGRAMMA Op veler versoek ook balletuitvoeringen Een jaar en acht maanden geëist Uitbreiding van vaarwater nog steeds een vrome wens FEDERMANN NATUURLIJK GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHU1S 8* DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 FEEST IN „OUD- SCHOTEN" Bloemencorso en bal champêtre Klein meisje aangereden Burgerlijke Stand Subsidie voor gezinshulp Schouwburg en Concertzaal Huisvesting Genees kudige Dienst ZANDVOORT HEEMSTEDE „EXCELSIOR" CONCERTEERT In Puttershoek 10.000 MENSEN BIJ HET VUURWERK Rode Kruis-collecte Prov. Ziekenhuis Santpoort TENTOONSTELLING VAN WERK VAN PATIëNTEN SPAARNDAM Geslaagde uitvoering van drie gemengde koren BRUIDSSTOET IN HE'fc ONGEREDE Drie personen licht gewond Goedkope manier om aan geld te komen Uitspraken rechtbank „Als U geen schandaaltje wilt HAARLEMSCHE JACHTCLUB 'HPC 1Blauwe Beugel 1, dames, 21 Gevonden voorwerpen Collecte Rode Kruis t.b.v. Griekenland Klaverjassers, opgelet Waterstanden Beurs van New York 22,/ Wy kunnen niet verklaren, dat de laatste vergadering van de oude raad sprankelde van geest. De agenda leende zich daar ook moeilijk voor, hoewel de voorstellen inzake het lenen van geld aan de buurtvereniging in Zuid-West voor de bouw van een verenigingshuis en de aankoop van een pand naast de Gemeentelijke Genees kundige Dienst de tongen wel los maakte. In de juridische sector was heel wat te doen, maar daarmede willen we u en ons niet vermoeien. De verkeersveiligheid in de stad gaf de van vacantie teruggekomen en gebruinde burgemeester aanleiding tot een gedocumenteerde verantwoording en het afscheid van zes raadsleden be sloot deze zitting, die ruim 4 uur in beslag nam. Het was alles zéér ernstig, geen lachje kon er af en we hebben al onze hoop dienaangaande dan ook gesteld op de zes nieuwelingen, die Dinsdag trouw aan de wet zullen zweren of beloven en zich zullen verbinden om geen steekpenningen aan te nemen. Het college was, op wethouder Ange- nent na, compleet. De raadsleden hadden in de leeska mer kunnen vernemen, dat het regle ment van orde voor de vergaderingen van B. en W. is gewijzigd. Een voor schrift uit 1881 gaf aan de burgemees ter de bevoegdheid de portefeuilles in B. en W. te verdelen als men het niet eens kon worden. Dat is nu zodanig veranderd, gelijk wij schreven dat de meerderheid van het college beslist. In de toelichting werd art. 14, tweede lid van het oude reglement in strijd met de Grondwet genoemd, maar daar was mr. Schreurs (KVP) het he lemaal niet mee eens. Men moest het oude reglement maar weer toepassen, meende deze spreker. De voorzitter ontkende de juistheid van het reglement en noemde het on democratisch. Als de meerderheid in het college tot nu toe in een bepaalde richting wilde, kon de burgemeester de verhouding verstoren en zijn wil op leggen. Een dergelijke macht wil ik niet meer bezitten, aldus spr., zij past niet meer in het hedendaagse bestuur. Er werd verder niet meer over ge sproken maar na Dinsdag kon wel eens blijken welke gevolgen deze schijnbaar eenvoudige wijziging kan hebben. Tarieven N. Z. H. Bij de ingekomen stukken was een adres van de heer D J. Nout, die zou willen zien, dat de N.Z.H. de laatste tariefsverhoging ongedaan zou maken. B. en W. konden daar niet op ingaan, maar de heer Proper (Comm.) meende, dat er geklaagd moest worden, omdat de N. Z. H het dividend verhoogde en oe stadstarieven duurder maakte. „Het interne financiële beleid van de N.Z.H. gaat ons niets aan" antwoordde de burgemeester of beter „onttrekt zich aan de beoordeling van B. en W. Wij hebben wat te vertellen over stopplaat sen. frequentie etc. en verder gaat de bevoegdheid niet Maar zeker is, dat stadslijnen geen rendabele objecten zijn en dat de tarieven in onze stad niet hoger liggen dan elders". Actieve buurtvereniging Vastgesteld werd aan de buurtvereni ging Haarlem-Zuid-West een lening te verstrekken van f 22.500 voor het stich ten van een verenigingsgebouw aan de I aradaystraat. Tevens om de grond te gen f 1 per jaar in erfpacht uit te geven. Machine 23 Gemeenteraad Haarlem De heer Wensing (C.H.) gewaagde van een verborgen subsidie. Komt dit stadsgedeelte wel het eerst in aanmer king voor zulk een gebouw? vroeg spr. Het bestuur der betrokken vereniging is actief, maar zal dit in de toekomst met de opvolgers zo blijven? Denk eens aan het gebouw „Rosehaghe". Er is in Haarlem geen gebrek aan zalen in het algemeen, meende dit raadslid, maar de aspirant-huurders kunnen niet altijd de gevraagde huur opbrengen. De heer Spek (A.R.) zag liever eerst een zalen-plan voor de gehele stad. Ge bouwtjes als het onderhavige kunnen we wel met honderd in de stad oprich ten, maar de vraag is wat economisch is. Mevr. ScheltemaConradi (V.V.D.) juichte toe, dat een stuk grond beschik- De Vereniging tot viering van natio nale dagen „Oud Schoten" organiseert Zaterdag 29 Aug. in Haarlem-Noord benoorden de Jan Gijzenbrug een bloemencorso. De route is als volgt: Precies 15 uur vertrek van Dietsveld. Jan Gijzenkade, Rijksstraatweg, Eem- straat, Lekstraat, Flevoplein, Regge- straat, Usselstraat, Merwedestraat, Maasstraat. Rijksstraatweg, Eksterstraat, Jan Luyckensrtaat, Roemer Visser- straat,- Vergierdeweg, Badelochstraat, Jephtastraat. Eksterstraat Reiger straat, Zwaluwtsraat, Leeuwerik straat, Kanariestraat, Raafstraat, Kievit straat, Meeuwenstraat, Roerdompstraat, Batavierenplantsoen, Romeinenstraat, Kaninefatenstraat, Dietsveld. Einde plm. 17 uur. Tevens organiseert deze vereniging Maandag 31 Aug. ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina des avonds 8 uur een groot Bal- Champêtre op het schoolplein van de St. Bavoschool, Rijnstraat, met mede werking van het Dans-, Show- en Amu sementsorkest „The Juno's en de humo rist-conferencier „Jan Stavast". Dit bal wordt voorafgegaan door een muzikale rondgang van de Boerenkapel van de R.K. Harmonie „St. Caecilia". Gisteravond ongeveer 7 uur is de 3- jarige Anneke Hansen, die zonder op het verkeer te letten de Spaarndamseweg overstak, door een personenauto aange reden, ten gevolge waarvan zij een lich te hersenschudding en enige schaafwon den opliep. Geboren: S. L. van WijkBartels, z. A. SchoutenBorsje, z. A. E. A. van Setten de Lange, z. H. J. HerberichSpruijt, z. M. P. VisserKlooster, z. M. G. BroesSchim mel, z. G. HendriksMeiners, z. I. J. de GraaffWieringa, d. M. J. van der Westen Vermeulen, d. M. A. Bonfrervan Kipsha gen, d. A. M. M. van Dongende Boer, d. J. M. van de VeldeHagemeijer, d. F. C. van WijkOosthoek, d. M. F. OtteLangley. Overleden: W. Roelandvan Bommel, 76 j., Essenstraat. E. F. Severijnse, 46 j., Oran jestraat. A. van Huissteden, 69 j., Kamper laan. P. Mul, 69 j., Floresstraat. J. Rob, 61 j.t Ruysdaelstraat. baar wordt gesteld. Dit kan ook in an dere stadsdelen gebeuren. Het initiatief van-de buurtbewoners is te roemen; zij hebben al f5000.bijeengebracht. Waarom is het eerste bouwplan van de mensen zelf getorpedeerd? Nu hebben Openbare -Werken een duurder ontwerp recht-toe-recht-aan gemaakt. Voorzich tigheid is geboden met de exploitatie voor bruiloften etc., omdat daardoor beroepsmensen getroffen kunnen wor den. Er is geen sprake van een verborgen subsidie, aldus de heer Albrecht (P. v. d. A.). De gemeente zou hoogstens f 1250.per jaar schade kunnen heb ben, als er in het geheel geen rente zou worden betaald, wat geenszins te ver wachten is. Het gebouw kan nooit een centrum zijn voor de „wijk", voor alle vrije-tijds-besteding. Maar anderzijds moet het initiatief geprezen worden. De heer Schippers (K..V.P.) meende, dat deze zaak de natuurllijkste vorm heeft gekregen, daar de stichting van het gebouw uit de buurtvereniging is voortgekomen. Zou er wel behoefte zijn aan een wijkhuis als door de heer Al brecht gesuggereerd? Wethouder Bakker (A.R.) verklaarde, dat ook met de wijkraad-Noord gespro ken is over een gebouwtje. Het plan is afgesprongen om de gekozen plaats (in Delftwijk is nu een stuk grond aange wezen). De vereniging in Zuid-West is zeer actief. De spoorbaaan isoleert deze wijk vrijwel en daarom is het plan om een eigen centrum te vormen, zeer be grijpelijk. Een plan voor de gehele stad is niet in overweging genomen. Het voorstel werd. z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel tot het verstrekken van een subsidie van f20.000.voor 1953 aan de instellingen voor gezinshulp werden verschillende inlichtingen ge vraagd over de verdeling en de bete kenis, want in het dossier, dat voor ae raadsleden ter inzage was gelegd, was niets te vinden. Wethouder Bakker schetste de ont wikkeling en het afstoten van deze zorg van de Maatschappelijke Zorg voor zie ken. Het werk is zich gaan ontwikke len buiten de grenzen, die eerst bedoeld waren. Het subsidie werd zonder bezwaar verleend. Bij het voorstel om de op de begro ting 1953 uitgetrokken bedragen ten be hoeve van de Stadsbibliotheek en Lees zaal te verhogen, vroeg de heer Schip pers (K.V.P.) een overzicht van wat er Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen straks weer te wachten zal staan. Via allerhande aanvullende credieten loopt het totale bedrag steeds hoger op. Wethouder Geluk (A.R.) antwoordde, dat B. en W. ook met bezorgdheid de steeds stijgende kosten zien. Er zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de exploitatie-mogelijkheden en mogelijkheden tot bezuiniging zonder het culturele werk aan te tasten. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel om gedurende 9 jaar de ex ploitatie van het gemeentelijk concert gebouw en de Stadsschouwburg met buffetten, vestiaires etc. wederom op te dragen aan de heer H. Deinum te Haarlem. Enkele leden vonden negen jaar te lang, vooral voor de exploitatie van de buffetten. Men was algemeen vol lof over de exploitant. De heer Albrecht (F.v.d.A.) stelde vast, dat de gekozen vorm van exploi tatie de beste is en dat de termijn van 9 jaar aanvaardbaar is. Wethouder Geluk wees er op, dat de exploitatie van het Concertgebouw vrij ongunstig was, omdat er jarenlang niets aan het onderhoud was gedaan. Nu de zaal is opgeknapt komt er weer animo bij de „huurders", maar de lasten van de restauratie drukken op de exploi tatie. Spr. ontkende, dat het verpachten van de buffetten beter aan iemand bui ten de algemene exploitatie der gebou wen kan worden gegeven. De heer Deinum stelt er een eer in over het geheel de beste resultaten te verkrij gen. Er zijn plannen om de tuinzaal in het Concertgebouw te moderniseren; tegelijkertijd kan dan aan de buffetten gedacht worden. Ook dit voorstel werd met algemene stemmen goedgekeurd. Ten dienste van de Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst hebben B. en W. reeds voorlopig aangekocht het perceel Kenaupark 10, gelegen in de nabijheid de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. De heer Spek A.R.) meende, dat in de Zijlstraat wel ruimte te vinden is als het Huisvestingsbureau naar het Pro veniershuis is overgebracht. Als wij dit voorstel aanvaarden, aldus de heer Voogd (P.v.d.A.) dan wil dit niet wil zeggen, dat wij 't verband tussen schoolpsychologisch broeden en de Ge neeskundige Dienst willen aanvaarden. Mej. Bolsius (K.V.P.) merkte op, dat het pand zeer uitgewoond is, zodat veel geld voor de restauratie nodig zal blij ken. Daar verschillende afdelingen van de Gem. Geneeskundige Dienst benauwd gehuisvest zijn, moet zo spoedig mo gelijk een nieuwe vleugel aan het ge bouw aan de Nieuwe Gracht verrijzen. Daarom moet met Kenaupark 10 niet veel gebeuren, omdat men anders geld weggooit. Er dient een commissie samengesteld te worden om uit de im passe te geraken, die nog groter zal zijn als de geestelijke gezondheidszorg op toeren komt. Mevr. ScheltemaConradi (V.V.D.) meende, dat er veel te veel geknoeid wordt met huisjes hier en daar voor ge meentelijke diensten. Kenaupark 10 dient een zeer tijdelijke oplossing te zijn. Toen men het perceel Kenaupark 18 leeg kocht is het verhuurd en nu zit men er mee. Spr. memoreerde het gesol met de huisvesting van de schoolpsy chologisch dienst en vroeg lijn in deze sector van gezondheidszorg. Wethouder Bakker (A.R.) verklaarde niet van knoeien te houden. Maar we kunnen geen nieuwe stad gaan bouwen. De Geneeskundige Dienst is uit zijn jas gegroeid, maar bij de bouw werd al ge dacht aan uitbreiding in de richting van de Manègebrug. Door de aankoop van Kenaupark 10 komt een oplossing na derbij, maar dat was bij de behande ling van de begroting nog niet te ver wachten, Binnen het raam van de fi nanciële mogelijkheden moeten ver schillende objecten worden uitgevoerd. De onderhavige uitbreiding is op 1 millioen gulden geschat. Maar we zit ten te springen om een nieuw politie bureau, een nieuw ziekenhuis etc. Een begin van aanbouw van een nieuwe vleugel aan het gebouw van de Ge neeskundige Dienst ligt binnen de mo- mmm Woensdagmiddag werd in Haarlem-Noord de jaarlijkse Zeepkistenrace gehouden. Met een stralend gezicht duwde Jan Binan voor de laatste maal zijn zeep kist over de finish. Met e-en nog stra lender glimlach op zijn blozend gelaat stapte even later Pim Bonsel uit zijn met zeil bespannen wagentje. Zij bei den waren winnaar geworden in groep A van de vierde zeepkistenrace, geor ganiseerd door de Winkelvereniging Jan - Gij zen-\ oord in samenwerking met hef Comité „Oud-Schoten" tot vie ring van nationale feestdagen. Doch eer het zover was, had het veel- tallige publiek, dat zich rond het Ba tavierenplantsoen had opgesteld, van een opwindende race kunnen genieten. Om ongeveer half twee trok de stoet renners, voorafgegaan door een geluids wagen, door de voornaamste straten van Haarlem-Noord. In deze stoet zaten enkele matadoren, die als zeepkistren ners hun sporen reeds verdiend had den. Toen de renners om twee uur het Bataviarenplantsoen bereikt hadden, begonnen zij de laatste hand te leggen aan hun kisten. We zijn zo eens het ren nerskwartier doorgelopen. Het was daar Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 gelijkheden, maar kost altijd nog drie ton. De directeur dr. Smit heeft ruimte nodig voor de psychologische voor- en nazorg, het medisch consultatie-bureau ter bestrijding van alcoholisme, de jeugd-psychiator, de administratie, de bacteriologische dienst etc. Binnenkort is daarover een rapport te verwachten. Er wordt gestreefd naar een samen brengen van de geestelijk-hygiënische diensten. De huur van Kenaupark 18 (R. K. Ge- znszorg) is opgezegd, maar deze stich ting dient dan toch een ander goed on derdak te krijgen. De raad bekrachtigde daarna de koop en keurde de overige agenda-punten goed. Nadat de vragen over de verkeers ongevallen beantwoord waren zie elders sprak de burgemeester enige sympathieke woorden tot de scheidende raadsleden, mej. v. Beek (1949), en de heren v. Boekhoven (1936), v. Eyck (1949), Ottolini (1950), v. Turnhout (1949) en Vooren (1946). Het deed mr. Cremers om persoon lijke en zakelijke redenen deugd, dat de overgrote meerderheid van de raad weer zitting zal nemen, naar hij hoopte en vertrouwde met dezelfde goede kwa liteiten tot heil van de stad. Namens de zes scheidende leden dankte de heer v. Boekhoven voor de vriendschappelijke sfeer en de tege moetkomendheid van het college, de secretaris en de ambtenaren. Met een handdruk werd deze korte plechtigheid besloten. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" zal ook in het aanstaande win terseizoen een kunst-abonnement uit geven. Het vorig jaar is men daar mede begonnen en het is toen ge bleken, dat in Zandvoort een vol doend grote categorie personen woon achtig is, welke belangstelling heeft voor uitvoeringen, waarin op cultu reel verantwoorde wijze ontspanning wordt geboden. Het kunst-abonnement zal nu omvat ten acht Donderdagavonden. Bij de samenstelling van het programma heeft het bestuur van ,,'t Helm" re kening gehouden met een onder de abonné's ingestelde enquête. Er zullen nu worden gegeven drie Gistermiddag is de muziekvereniging „Excelsior" uit Heemstede naar Put tershoek geweest. Om half vier vertrok men met een extra bus van de N.Z.H.V.M. naar de geadopteerde gemeente, waar men om half zes in de avond arriveer de Aan de grens van de gemeente wer den de Heemstedenaren hartelijk ont vangen door de burgemeester en het bestuur van de muziekvereniging van Puttershoek. Langs de feestelijk versierde straten werd een rondgang gemaakt en vele Puttershoekers waren op de been om het fanfare-corps een gul applaus te bereiden. Na wat gebruikt te hebben in het hotel „De Posthoorn" gafmen in een verlichte tent op het Dorpsplein een muziekuitvoering. Op verzoek van velen werd het concert besloten met het spelen van het Wilhelmus. Tijdens een gezellige bijeenkomst in hetzelfde hotel sprak de burgemeester woorden van lof voor de uitvoering. Hij hoopte, dat het niet bij deze ene keer zou blijven, maar dat het muziekcorps nog eens te rug zou komen. Om half twaalf werd de terugreis aanvaard en om half twee waren de Heemstedenaren weer thuis. filmavonden, waarvoor de films met zorg zullen worden gekozen In de da gen vóór Kerstmis zal het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel optreden. De reeks uitvoe ringen zal worden geopend door Geor gette Hagedoorn, de beroemde chan- sonnière, met Pierre Verdonck aan de vleugel. De jeugdige pianist Jan de Man zal,een pianorecital geven. De de clamator Albert Vogel Jr. zal ook een uitvoering verzorgen en het bestuur van ,,'t Helm" overweegt, om de heer Vogel 's middags een programma voor de jeugd te doen geven. Ter tegemoet koming aan vele wensen, zal ook een balletuitvoering in het kunst-abonne ment worden opgenomen. Besprekin gen worden gevoerd met Sonia Gas- kel, die dan met enkele leden van haar ballet in Zandvoort zal optreden. Men kan zich abonneren voor 8, 6 en 4 avonden; bovendien zullen film abonnementen en jeugdabonnementen worden uitgegeven. Het kunst-abonnement biedt een pro gramma, dat gezien mag worden en „elck wat wils" biedt. Verwacht mag worden, dat daarvoor goede belangstel ling zal bestaan. De simpele mededeling „vuurwerk te Zandvoort" was voldoende om Woensdag avond meer dan 10.000 badgasten, inwoners en bezoekers uit Haarlem en elders op de Boulevard en het strand samen te brengen. Het was het laatste vuurwerk, door „Tou- rnig Zandvoort" aangeboden. Gedurende drie kwartier wisselden vuurpijlen, bom men, sterren, watervallen, fonteinen, enz. elkander af. Het publiek werd zeer geboeid door dit schouwspel van licht en kleur en applaudisseerde herhaaldelijk voor het ge- bodene. Het slotnummer „Zandvoort Uw badplaats" diende als inzet voor de propa ganda van „Touring Zandvoort" voor het siezoen 1954. De straat- en huiscollecte voor het Nederlandse Rode Kruis heeft te Zand voort f 1875.opgebracht. t 1 "7 Dinsdag 1 en Woensdag 2 September wordt in de zaal „Musis Sacrum" een tentoonstelling gehouden met verkoop van arbeidsproducten, vervaardigd door de verpleegden van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort. De expositie is telkens geopend des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9.30 uur. Het Beverwijks Gemengd Koor kwam gisteravond het eerst aan de beurt in het kader van de Spaarndamse Muziek- week. Het „Ave Maria" vond een gave, maar iets te zwakke vertolking. Het „Slavenkoor" van Verdi miste wel iets van de bewogenheid der Italiaanse Bel Canto! Overigens beschikt het gezel schap over prima krachten. „Zang Ver edelt", uit Haarlem, bracht twee Franse liederen ten gehore, waar het koor slechts van één een verzorgde uitspraak meegaf. Heel fijn en zuiver van toon was „Schoon Lieveke" van v. Duijse. „Die Mei plesant" in een bewerking van de dirigent viel op door een be zielde voordracht en een juiste rhyth- miek. De beurt was daarna aan het Spaarndams Gemengd Koor, dat blijk bar meer aan de omgeving gewend was. „Wachet Auf", van J. S. Bach, klonk tenminste vrii massaal. De begeleiding van alten en baritons was niettemin wel wat zwak. De bewerking van „Des winters als het regent", door de diri gent, was frappant. Het stuk vond een levendige vertolking. Tot slot zong het Beverwijks Ge mengd Koor, dat assistentie kreeg van „Zang Veredelt" Solistische medewer king bij deze uitvoering verleende de sopraan Annie Schoen, die door haar gave voordracht het auditorium wist te boeien. De beloning, welke haar ten deel viel, was dan ook een warm applaus. De uitvoering had plaats onder goede weersomstandigheden, zodat vele lief hebbers van zang en muziek de pres taties van de verschillende koren bij woonden, Een geslaagde concert-avond. een drukte van belang. De jeugdige snelheidsmaniakken bespraken met el kaar hun kansen, schroefden hier en daar nog een moertje vast en wachtten toen in spanning het begin van de race af. Er zou gereden worden in drie groe pen: groep A voor deelnemers van 14 jaar, groep B voor deelnemers van 11 tot 13 jaar en groep C voor deelnemers van 8 tot 11 jaar. Tijdens het verrijden van de series bleek als spoedig, dat in groep A de strijd om de eerste prijs zou gaan tus sen het koppel Jan Binan/Pim Bonsel en Jos Mathot/Joop Heyerman. Toen Jan Binan in zijn eerste serie uitkwam, zagen we de lange agent, die naast ons stond met een bezorgd gezicht, het be kende boekje te voorschijn halen. Dit leek verdacht veel op overschrijding van de maximum-snelheid, vond hij. Tus sen al die gelukkige jongens, die als overwinnaar van hun serie uit de bus gekomen waren, liepen er ook rond, die minder fortuinlijk geweest waren. Het kwam nogal eens voor, dat de een of andere wat al te overmoedige kemp haan in het vuur van de strijd zijn zeep kist met te grote snelheid om de bocht duwde. Onder grote hilariteit van de toeschouwers sloeg zo'n wagentje dan om, hetgeen voor de bestuurder vaak een min of meer pijnlijke geschiedenis was. Maar de jury was welwillend deze dag en zij gaf de pechvogels dan altijd nog een kans om zich voor de finales te klasseren. In de pauze kregen de dames uit Haarlem-Noord gelegenheid om hun krachten met elkaar te meten. Een viertal dames kroop in de zeepkis ten, een ander viertal plaatste zich er achter; de rode vlag van de starter ging omlaag en met een fantastische snelheid schoten de wagentjes voor uit. Of het nu aan de stuurinrichting van de kisten lag of aan de stuur kunst van de dames, weten wij niet, maar na de eerste bocht sloegen plotseling de wagentjes over de kop. Een man met een E.H.B.O.-koffertje kwam aanhollen, doch het ongeluk bleek gelukkig niet zo ernstig te zijn. Men moét overigens wat voor een paar nylonkousen over hebben. We zagen nog, dat de gebroeders Rob en Bert Voorting dezelfde aspiraties koesteren als hun neven, de bekende tourrenners Gerrit en Adri. Zij legden beslag op de 3e prijs in groep B. De eerste prijs in deze groep ging naar het koppel Bob HesselsKees Huis. In groep C gingen A. de Vries en Joop Lacourt met de prijzen naar huis. BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Geen verlof, geen verloving". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Robinson Crusoë en Co.". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Des morgens 10.30 „Montagne's Jeugd-variété". Frans Hals: Dinsdag: „Bittere Rijst". Tij den: 2.30 en 8 uur, volw. Woensdag: „Ali Baba en de 40 rovers" 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Het complot van Cripple-creek". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „De koning der raketmannen". Tijden: 7 en 9.15 uur, 14 jr. Minerva: „Johnny Belinda", 8.15 uur. Bo ven 18 jr. Om 2.30 uur: De Zesdaagse, a, 1. Donderdag 27 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door Geor ge Robert 1516 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters 2021 uur. Zandvoort, Raadhuisplein: Concert door Zandvoortse Muziekkapel 20 uur. Vrijdag 28 Augustus Concertgebouw: 4e Zomerconcert Noord hollands Philharmonisch Orkest. Soliste: Toos Onderden wijngaard, piano, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier A. Peters, 12—12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. des avonds van 710 uur (tot en met S September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 1012 30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 10—18 en 19—21 uur (15 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16 30. 19.30, 20 30 en 21 30 uur. Advertentie Ter kennismaking van de geheel nieuwe samenstelling koperpoets, ontvangt U bij aankoop van 1 bus UNCOLpoets en 1 doos UNCOLwas, een prima schrijf- hout gratis. Over het algemeen vergeet men zijn trouwdag nooit. Het bruidspaar, dat gi - teren naar het stadhuis reed, zal dez zeker niet vergeten. Op de Spaarndam seweg bij de Bantamstraat raakte stoet auto's, waarin zich het bruidspaar met familie bevond, in het ongerede, doordat de eerste wagen stopte om een. tegenligger ruimte tot passeren te geven. De bestuurder van de derde wagen be merkte het stoppen te laat en reed met de voorzijde van zijn limousine tegen de tweede auto op, waardoor deze weer tegen de eerste wagen werd geduwd. Bij alle materiële schade aan de autoS liep het echtpaar P. M.-V., dat in de derde auto zat, schaafwonden op aan het voorhoofd, terwijl een achtjarig meisje een wond kreeg aan de onderkaak. De recherche heeft terzake van op lichting aangehouden de 23-jarige W. F. H. uit Haarlem. H. had gedurende een paar maanden als vertegenwoordiger gewerkt; na zijn ontslag heeft hij even wel bij een cliënt van zijn voormalig® werkgever twee keer f 6 geïnd. Hij g®{ zich dan uit als incasseerder van zijn patroon. Het geld heeft hij echter te eigen bate aangewend. Tijdens het on derzoek is nog vast komen te staan, dat H. ten nadele van een andere werkge ver een tweetal horloges heeft verduis terd. De man is ingesloten. De 42-jarige stoker C. W. L. C. uit Haarlem, die bekend stond als een bij zonder gul mens, evenwel op kosten van een ander, hoorde veertien dagen geleden 6 maanden met aftrek tegen zich eisen. Vanmorgen werd hij door de Haarlemse rechtbank conform de e's veroordeeld. Het echtpaar De B., dat voor de recht bank was verschenen, in verband me' diefstal van f 4000 kwam er vanmorgen heel wat genadiger af. De werkster, d® 29-jarige E. L. uit Haarlem werd ver oordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Boven dien werd zij onmiddellijk in vrijheid gesteld. Haar man, de 26-jarige J. W. de B. kreeg vier maanden voorwaardelijk met een zelfde proeftijd. De auto, die hoognodig opgeknapt moest worden, werd verbeurd verklaard. Een man, die er zjjn gewoonte van maakte op de Gooise heide mensen te besluipen, die daar verpozing zochten, en vervolgens dikwijls met succes damestasjes, shawls of jassen wegnam, heeft Dinsdag voor de Amsterdamse Rechtbank terecht gestaan wegens het plegen van chantage. Hij is de 29-jarige ex-muzikant J. N. P. uit Bussum, zoon van een orgelman, die ter zitting zelf zeide zich in zijn woonplaats zo onmo gelijk te hebben gemaakt, dat hij er niet meer zijn beroep van muzikant kon uitoefenen. Deze verdachte, die al eerder tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens soortgelijke chan tage, is destijds in het proces over de moord op boswachter Van der Schacht vrijgesproken. Zijn kameraad werd aan deze moord schuldig bevonden. Op Dinsdag 7 Juli slaagde hij er in op de heide bij Laren een damestasje weg te grissen met ongeveer f 12 er in, De nationale zeilwedstrijden, welke de Haarlemsche Jacht Club ieder jaar organiseert, beloven weer een groot succes te worden. Reeds een twintigtal verenigingen, vertegenwoordigd door te zamen 80 deelnemers, hebben op de wedstrijden ingeschreven. Daarbij is inbegrepen de Royal Jacht Club de Bel- gique uit Antwerpen, welke ieder jaar van de partij is. Enige tijd geleden zijn de Haarlemmers nog te gast geweest by hun Antwerpse sportvrienden, bij welke ontmoeting onze stadgenoten klinkende overwinningen hebben be haald. Zaterdag en Zondag zullen op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Hel verschillende klassen strijd leveren, waarvan wij noemen de Valken, 12 M2 Sharpie-, 16 M2 Eenheids-, Vrijheids-, Olympiajollen-, Jeugd- en 12-yoetsjol- lenklasse. De prijzen bestaan uit ver zilverde voorwerpen en kunstvoorwer- pen. De Haarlemsche Jacht Club heeft zich in de ruim 35 jaar van haar bestaan in Nederland en daarbuiten een zeer goe de naam verworven. Talrijke bekende zeilers, onder wie kampioenen, zoals Jan Bier, Leon Huibrechts, Kees Jon ker, Frans en Floor Hin en de kam pioen van het vorig seizoen Heltrop, zijn bij de H. J. C. het eerst onder zeil gegaan. Vooral als opleidingsschool is de H. J. C. erg in trek. Voor sommigen, die als ideaal de „regenboog" of de „draak" zien, betekent deze club een doorgangs huis, aangezien de vereniging tot haar grote spijt niet in staat is om in het op enkele plaatsen zeer ondiepe water van de „Mooie Hel" met bovengenoemde twee klassen te opereren. Van de uit- breidings- en uitdiepingsplannen be treffende Mooie Hel is jammer genoeg nog weinig terecht gekomep. De ver eniging geeft haar pogingen echter niet op en streeft steeds naar verwezenlij king van haar idealen. Ondanks deze minder gunstige toe stand voor de grotere boten verheugt de Haarlemsche Jacht Club zich in een bloeiend bestaan. Ruim 250 zeilminnen- den kiezen geregeld aan haar jachtha ven, gelegen aan de Spaarndamse weg, het ruime sop. Over de honderd leden behoren tot de jeugdklasse. De maxi mum leeftijd voor deze groep bedraagt 18 jaar. Van ouds vormen de 12-voetsjollen de voornaamste klasse, van welke boten de H. J. C. een aantal in bezit heeft. Het jollen-zeilen heeft bij vele kundige zei lers de basis gelegd van hun vaardig heid. Enige malen per seizoen worden zeu- examens gehouden, waarna de Candida- ten, indien zij voldoende blijken van practische en theoretische zeilvaardig heid hebben gegeven, het recht verkrij gen om zelfstandig gebruik te maken van de clubboten. Stimulerend op de prestaties en de clubgeest werken de onderlinge wedstrijden en de zeiltoch ten in clubverband. Onlangs is nog een aantal jongens- en meisjesleden van de H. J. C. teruggekeerd uit Friesland, waar zij de Sneekweek hadden bijge woond en verschillende prijzen in de wacht gesleept hadden. Neen, de Haarlemsche Jacht Club, zo als zij reilt en zeilt, is niet ontevreden over de gang van zaken. Maar de wens, welke wij bij monde van de heren J. F. C. Brinkmann, penningmeester, en J. D. Baron Sweerts de Landas, commis saris, vernamen, met betrekking tot uit breiding van haar vaarwater, blijft steeds in gedachten. Voor de derde klasse A dames, ont ving HPC 1, in de zwemvijver Groenen- daal, Blauwe Beugel 1; de Heemsteedse dames hebben de punten in de wacht ge sleept. Het was de laatste wedstrijd in deze afdeling. HPC 1 is gelijk geëindigd met Haarlem 1, met als gevolg, dat HPC 1 en Haarlem 1 een beslissingswedstrijd zullen moeten spelen om de kampioens titel. Overwegend waren de Heemsteedse dames in de aanval en in de eerste speelhelft bracht Vicky van Katwijk een aanval tot een goed einde. De aanval len van de Aalsmeerse dames werden steeds door de Heemsteedse verdediging gekeerd. In de tweede speelhelft bracht Lidia Wensing de HPC-voorsprong op 2-0, waarna Hennie Joren met een ver schot de HPC-doelverdedigster wist te verrassen. Daarmede was de eer van de Aalsmeerse dames gered. De eind stand is: Haarlem 1 6 5 0 1 10 28— 6 HPC 1 6 5 0 1 10 13—10 Waterlelie 1 6 2 0 4 4 714 Blauwe Beugel 1 6 0 0 6 0 422 Bij de afdeling Gevonden Voorwerpen aan het hoofdbureau van Politie, Flora park 5, zijn op alle werkdagen tussen 10 en 14 uur inlichtingen te bekomen over de volgende voorwerpen: Autopeds, armbanden, boeken, batterij, beeldje, brillen, broches, capuchons, corsetten, kano, dassen, etui's, gebitten, gewichten, glassnijder, gereedschap, bankbiljetten, gramofoonplaten, hoeden, hoepel, handdoeken, handschoenen, jas sen en mantels, klok, kettingen (hals), kousen, lap stof, laken, manden, messen, mutsen, nummerplaten, overall, poppen wagen, passers, petten, pijpen, porte- monaies, leren riemen, rozenkransen, shawls en hoofddoeken, schoenen, tas sen, vulpennen en vulpotloden, wieg, zwempakken en broekjes en andere arti kelen. een paar nylonkousen en oorbellen. De volgende dag begon hij zijn chantage, door aan de eigenaresse, een 43-jarige vrouw uit Blaricum, het volgende ano nieme briefje te schrijven: „Als u u# spulletjes terug wilt hebben en geen schandaaltje, kom dan vanavond om 10 uur naar de Prins Hendriklaan. Dan moet u naast uw fiets gaan lopen tot het rijwielpad bij de Witte Bergen en neem een beloning mee voor het terug geven en zwijg. Komt u niet, dan hoort u er op een- andere manier van". De bestolen vrouw nam echter het be sluit de politie in te lichten. Dit leidde er toe, dat de muzikant in de vai liep- Op het bewuste uur en op de in de brief aangeduide plaats werd hij door recher cheurs aangehouden. Juridisch leek de zaak nog even ge compliceerd te worden, omdat men op hem geen gestolen goederen aantrof en hij ontkende. Bij minutieuze huiszoeking in zijn woning te Bussum kwamen ze echter te voorschijn. „Voor ons was het geen verrassing, dat de chanteur deze verdachte was", zo zeide ter zitting een als getuige gehoorde rechercheur. „We hebben meer soortgelijke klachten over hem ontvangen". Vervolgens werd de rechtszaal door publiek en pers ont ruimd en de bestolen dame met gesloten deuren gehoord. Nadat de deuren weer geopend wa ren begon de president de verdachte een verhoor af te nemen. Hem is thans de toegang tot het Gooise Natuurre servaat ontzegd. Hij ontkende de hem ten laste gelegde bedreiging met smaad of smaadschrift door middel van een dreigbrief met de' bedoeling haar tot afgifte van geld te dwingen. Op het laatste moment had hij zijn oorspronkelijke plan opgegeven, zo zeide hij. Op de plaats waar hij in ds vai liep, had hij haar dit willen zeg gen. „Het is borer aan de galg gesmeerd"» zeide vervolgens de Officier van Justitie, mr. F. Hollander. „Deze verdachte had nota bene zjjn muziekinstrument van de reclassering gekregen, opdat hq oP eeriyke wjjze zqn brood zou gaan ver dienen". De officier sprak zqn grondige min achting uit „voor het afloeren in bossen of heide", zoals naar hij zeide veel voorkomt, doch wanneer dit bovendien nog geschiedt om chantage te plegen mag niemand meer pardon kennen. Mr. Hollander achtte de diefstal en de po ging tot afpersing bewezen en eiste een jaar en acht maanden. Als raadsman besprak mr. Drost da mogelijkheid om verdachte in het goede spoor terug te brengen door hem onder streng toezicht te plaatsen. De rechtbank zal 8 Septemeber uitspraak doen. De collecte van het Nederlandse Rod* Kruis ten bate van de slachtoffers van d® ramp in Griekenland heeft in Haarlem 1573.96 en in Heemstede 619.66 opSe". bracht. Vrijdag zal er voor het zelfde doel in Bloemendaal een collecte worden gehou- den, terwijl Bennebroek Zaterdag aan d* beurt is. Het seizoen van de Klaverjasclub Bavo" begint Dinsdag 1 September in zaal van café Mastenbroek, Doelstraat. Li* hebbers, die graag in de winteravonden ee kaartje willen leggen, kunnen zich bij de heer Jac. Duin, Karei van Mand*r srtaat 18, Haarlem. IJMUIDEN Donderdag 27 Augustus Hoog water: 5.04 u. en 17.32 u. Laag water: 0.58 u. en 13.14 u. Vrijdag 28 Augustus Hoog water: 5.47 u. en 18.13 u. Laag water: 1.40 u. en 13.55 u. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway U.S. Steel Tidewater 25/8 33 49',i 68 741/2 57(4 lUi 64 57% 20 li 23% 46% 73% 42 Vs 42','2 22% 36% 26/® 3244 4® 671< 731» 64 87 (i 20'2 22% 46'/* IV* 41 42 36%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2