DE AARDE BEEFT. OOK IN NEDERLAND Ongehoorde feiten, gebeurd Allerheiligen 1755 op Europese uitvoerende macht moet sterk zijn Volledige betrekking met meer dan 26 uur onaanvaardbaar Zes havenarbeiders veroordeeld Katholiek militair centrum op „Volkel" ingezegend Tussen neus en lippen Eend Looncontróle in Nederland Volkskammer nodigt Bonds dag uit Ongeregeldheden in Nyassaland Eerste taak: schepping Europese macht HB.S-leraren over salarisregeling Zeven grieven Kroniekschrijvers staan voor niets Drie Nederlanders gewond Hij auto-ongeval in Frankrijk Japi in an Venetië POLITIERECHTER TREEDT STRENG OP TEGEN DIEFSTALLEN NADER OVERLEG IN HET VOORUITZICHT „De Wing" gezellig tehuis met eigen kapel E.H.B.O.-kinder- wedstrijd Dodenlijst watersnood ramp Bedevaart naar Fatima Beroepskeusevoorlichting rijp voor uitbreiding Tarieven nog te hoog Schenking aan de KAB Effectiviteit zeer gering DONDERDAG 27 AUGUSTUS 195» PAGINA 3 W.-Duitse regering verwerpt O.-Duitse voorstellen ?Vto ziiLnzittpnden van een Nederlandse bij \V„i„ APVvond bü een ongeluk, waar- .«eraafi.i. j!rmor^en 'n de buurt van de ^merikaat!1 Thiais bij Parijs ook een lfokken a se on een Franse auto be- n Waren. lanhle4: iaiige bestuurder van de Neder- «encie tnn-1Stl uit Vught is in zorgwek- ■iuif 0v la'-d naar het ziekenhuis Vil- Z|ttenden 1?o/0r.acbt' De twee andere in- °°b uit v,rijaar> en <29 jaar) beiden «Vhstig 1 afkomstig, waren minder Oorlogsmuseum Overloon Afkomstig van „Onze Ziekenhuisverpleging" te Tilburg Katholieke Illustratie Het was op slag: van elven in de ""Wgen van Allerheiligen van het jaar <55. in ,je toren van de abdii van Middelburg waren enkele werklieden Bezig de goten schoon te maken en te «Pareren met het oog op de komende ooriaarsstormen, toen ze eensklaps gelden dat de toren heen en weer ging; 'ij zagen dat het gesmolten lood uit de Potten golfde en het water uit de orandbakken spoelde. Zij vielen meer Pan zij liepen langs de uitgesleten tre den van de wenteltrappen naar omlaag, terwijl boven hun hoofden de veertig «lokken van de beiaard hun bronzen «'epelslagen deden weerklinken. In de kerken en synagogen van Am- "erdam, Rotterdam en Haarlem zag {Pen de koperen kaarsenkronen, die aan "et gewelf hingen, heen en weer bewe gen van bet Zuid-Oosten naar het ^oord-Westen; brandende kaarsen flak kerden wild op en neer, eer ze uitdoof den .De aarde beefde. Uit plassen en sloten kwam de mod der op en zware balken van vergane Schepen, die al eeuwen waren vastge haakt op de bodem van de Zuiderzee eh van de Hollandse en Zeeuwse stro- kien, en daar door slik en zand bedol ven waren, werden omhooggestuwd door tvilde draaikolken. Enige ogenblikken staken ze hoog uit het water op, wentelden om en om, en Verzonken daarop weer in de diepte, °m nooit meer boven te komen. In de havens werden schepen losge rukt van de dukdalven, terwijl de JWare touwen als herfstdraden afknap ten. De schepen botsten met dof geweld tegen elkaar op, boegsprieten werden gekraakt, en hakkeborden ingedrukt en de kleine schuitenhuisjes langs de oever iverden overvaren. Visserschepen, die hoog op het strand ivaren gezet, raakten vlot, want aan de Lust steeg het water in enkele tellen als bij een springvloed, en andere botters V'erden even plotseling omhoog getild en op het droge geworpen. Enige dagen 'ater kwam het bericht binnen, dat de stad Lissabon op Allerheiligen door een Verschrikkelijke aardbeving was ver- V'oest. Dit was niet de eerste maal dat aard bevingen in onze streken werden ge voeld. 18 September 1692 bewoog om half drie in de middag de grond twee minu ten zo hevig, dat de huizen wankelden °p hun grondvesten en de mensen dui zelig naar buiten kwamen snellen. De Oost-Duitse Volkskammer heeft gisteren een resolutie aangenomen waar- 'n zij zich uitspreekt voor de vorming Van een regering voor heel Duitsland 'h samenwerking met de West-Duitse Hondsdag. Deze regering zou dan alge mene verkiezingen moeten voorbereiden. Het Europese beleid van Adenauer tvordt gebrandmerkt als een vervolg op de politiek van Hitler. Met het oog daarop wordt de bevolking van West- Uuitsland aangeraden zich bij de ko mende verkiezingen tegen Adenauer uit 'e spreken. Vice-premier Walter Ulbricht had te- Voren het nieuwe Oost-DuitsRussisch Sccoord een belangrijke stap op de weg baar de Duitse eenheid genoemd. Ook bij ried de West-Duitsers aan zich tegen ^denauer en vóór de communisten uit *e spreken om zo spoedig mogelijk te «°nien tot hereniging van Duitsland. Zowel de West-Duitse Bondsregering bis de socialistische oppositie hebben in tussen het Oost-Duitse voorstel verwor pen om samen met de Oost-Duitse rege- I'hg een regering voor heel Duitsland vormen. Beide verklaarden nooit te V'illen onderhandelen met de.marionet- nregering van Berlijn, vooral niet na de opstand van de 17e Juni. In Nyassaland zijn ernstige ongere mdheden uitgebroken. Enkele duizen- eh inheemsen zouden, om uiting te Pven aan hun verzet tegen een cen- aal-Afrikaanse federatie, in openlijke Aftand zijn gekomen tegen de overheid. -t) aasegaaien en lansen gewapende in- «wiingen zouden telefoondraden in het *«hele gebied hebben doorgesneden, e?en met rotsblokken versperd en sta- j hgen ontketend hebben op plantages, bot Yerschillende plaatsen zou het tot Zj3s,ngen met de ordetroepen gekomen y.T o.a. te Cholo, waarbij doden en ge- V„ mi en zijn gevallen. Ook de politie zou hezen geleden hebben. Ij^hlgens berichten van de Zuid-Afrl- dej,nse radio hebben kolonisten en zen- SrAngen' beducht voor een opstand op S ot« schaal, de hun gezinnen naar de ste- n Elanfy] «o ~hg,U.ibe versterkingen van militaire "OUfin tl- i m n ir 1 - bejgj^mntyre en Zomba gezonden, waar bmin tie z'in aanSekomen. Te Mala- do0r zouóen Adventisten enkele dagen lepgj Ren woeste menigte belegerd en °tte door pantserwagens ontzet zijn. °emd ziekenh'?'- °0ll zi-i zijn naar ge" lekenhuis gebracht. Een leidekker, die zijn plank met een touw aan het kruis van de Sint Jans- kerk te 's Hertogenbosch had vastge maakt, scheerde heen en weer voorbij de toren, terwijl de leien langs hem heen ratelden. Gelukkig was hij stevig vastgebon den, zodat hij niet van die duizeling wekkende hoogte naar beneden kon smakken. Met bevende handen maak te hij zijn riemen los, kroop door een dakvenstertje in de toren en verschool zich in het donker, zo erg was hij geschrokken. Daar vond hem de op passer van de gouverneur van de stad, die vanuit een venster in het Com mandeurshuis het gebeurde had gade geslagen. Van de aardschok van 1640 weten wij minder, maar in Breda moet het raak zijn geweest, want in de klapper van het schepen-protocol van dat jaar heeft een klerk der heren schepenen neerge pend: „Op ten vierden April 1640, wesende des woensdachs Inde goede weke t's morgens tusschen den drije ende halver vier uren, Is alhier tot Breda ende alle dese omliggende steden ende dorpen ge- hoort ende gevoelt geworden eene grou- welijcke ende afgrijschelijcke aerdtbe- vinghe, dat men niet beter en wiste ofte de stadt soude versoncken hebben; wat hetselve sal beteeckenen weet den Almogenden Godt van Hemelrijck ende aertrijek. Amen. J. Peeris. 1640". Hoe verder wij teruggaan in de histo rie hoe fantastischer en vager de be richten worden over het beven der aarde in ons land. De kroniekschrijvers staan voor niets en in verbeeldingskracht willen zij nooit voor elkaar onderdoen. In het jaar 1001, op de een-en-twin- tigste Januari, zette de winter in met een aardbeving. Vuur viel uit de hemel en doodde de mensen op de akkers en in de huizen en door de lucht zweef den vurige slangen, die hoe langer hoe groter schenen te worden, zodat men vreesde dat de ondergang der wereld nog slechts een kwestie van minuten was. Vijftig jaar later kwamen er tijdens een aardbeving twee zonnen tegelijk in het Oosten op en desondanks bleven de sterren de gehele dag schijnen. In 1174 beefde de aarde met zo'n kracht en geweld, dat niet alleen hui zen en kerken, maar zelfs hechte kaste len met meterdikke muren instortten, en alsof dat nog niet genoeg was, brak er een ongehoorde storm los, een waar „tempeest". Ook in 878 ging het beven der aarde gepaard met donder, bliksem en wervel stormen, zodat zelfs de loop der rivieren werd verlegd en menige stad haast ver ging! Een vuurwerk van draken met pauwestaarten vertoonde zich aan de hemel, terwijl vurige schichten de hori zon in vlammen zetten. Venetië, dat op het ogenblik zijn jaar lijkse filmfestival beleeft, heeft een Japanse dag gehad bij wijze van spreken zoals men elders in ons blad van vandaag kan lezen. Daar waren ook Japanse filmsterren bij aan wezig. Hier ziet u Kinuyo Tanaka (links) en Aiko Kawagochi bij hun hotel op het Lido. Vanmorgen verscheen voor de Euro pese Federalisten in „Gooiland" als spreker de Belgische senator Fernand Dehousse, professor aan de universiteit van Luik. Prof. Dehousse is vertegen woordiger van België in de Assemblée van de Kolen- en Staalgemeenschap en de Assemblée ad hoc, die het plan voor de Europese Politieke Gemeenschap heeft uitgewerkt. Dit plan is momenteel in studie bij de zes ministers van de z.g. Schumanlanden. Prof. Dehousse is een van de belangrijkste rapporteurs over dit plan aan de Constitutionele Commissie en de Assemblét ad hoe. Omdat het plan voor de Assemblée, dat 117 artikelen in twee protocollen omvat, te uitvoerig was om in detail te bespreken, bepaalde prof. Dehousse er zich toe om de leidende ideeën te on derstrepen, die ten grondslag liggen aan het plan. Het zal voor alles nodig zijn een Eu ropees parlement te verkiezen op basis van algemeen stemrecht voor mannen en vrouwen in de zes betrokken landen. In het parlement kan men twee kamers onderscheiden: de electorale Volksver tegenwoordiging (la Chambre des Peu- ples), welke direct door de kiezers in de zes landen wordt gekozen en de Se naat, waarin de betrokken landen zijn Het Oorlogsmuseum te Overloon heeft dit jaar tot nu toe 145.000 bezoekers ge trokken, die uit alle delen van Neder land, maar ook uit het buitenland kwa men. Het totale aantal bezoekers sedert de oprichting is een half millioen. In Baarn is gisteren de algemene vergadering gehouden van de Vereniging van Leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen. De voorzitter, de heer A. S. van Dam, rector van het Coevorder Lyceum, achtte het VHMO ernstig getroffen door het feit, dat minister Rutten meende zijn wetenschappelijk werk niet lan ger te mogen onderbreken ter wille van het ministerschap Hoewel, zeide hij, soms harde woorden zijn gesproken en geschreven over de geringe voortvarend heid van deze bewindsman op het gebied van de salariskwestie. staat daar tegenover, dat deze minister zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door zijn wetsontwerpen tot regeling van het voorbereidend hoger en algemeen vormend middelbaar onderwijs. Spr. had daar op verschillende punten wel ernstige be denkingen tegen, maar dat neemt niet weg, dat de minister een opbouwend werk heeft verricht, dat ongetwijfeld grote invloed zal hebben op de defini tieve wetgeving. Ten aanzien van het salarisoverleg memoreerde spreker, dat op de credit- era de debetzijde voor minister Cals ge noteerd staan, enerzijds het weer doen functionneren van de commissie voor georganiseerd overleg van het VHMO, anderzijds het geven van de ongetwij feld goed bedoelde, doch in haar gevol gen rampzalige toezegging aan de volks- vertegenwoordiging, dat de nieuwe sa larisregeling voor 1 September klaar zou zijn. Deze toezegging maakte, dat het voor de minister een prestige-kwestie werd, de regeling inderdaad vóór 1 September klaar te hebben, terwijl een normaal functionnerend georganiseerd overleg over deze moeilijke en veelomvattende materie onmogelijk voor die datum be ëindigd kon zijn. Over de voorgestelde regeling zei spr. o.m.: Ook in de hoofdlijnen biedt de tot stand gekomen regeling nog zo weinig houvast, dat voor ons in het geheel niet duidelijk is, hoe de toepassing zal zijn. Toegestemd moet worden, dat de voor uitgang in de bezoldiging voor sommige categorieën van directeuren en leraren niet onbevredigend mag worden ge noemd. Ieder kenner van het V.H.M.O., die weet, hoe de leraren bijna 25 jaar heb ben moeten strijden voor de erkenning, dat een „normale" weektaak van 30 uur veel te omvangrijk is en leidt tot grote schade voor het onderwijs en zijn die naren, zal met ontzetting kennis hebben genomen van het perscommuniqué van 21 Augustus, waarin werd gemeld, dat (Van onze correspondent) De ruim achthonderd katholieke mili tairen op de afgelegen vliegbasis Volkel, aan de rand van de Peel, hebben sinds Woensdag hun eigen militair centrum, toepasselijk „De Wing" genaamd. In aanwezigheid van vele geestelijke, mili taire en burgerlijke autoriteiten heeft de hoofd-legeraalmoezenier kolonel mgr. H. van Straelen het 's morgens ingeze gend. In het genodigde gezelschap zagen wij o.m. luchtvaartaalmoezenier P. Verbee- ten; aalmoezenier Croonenburg van het Katholiek Nationaal Thuisfront; ds. Juc- kema, de luchtmacht-predikant van Volkel; de commandant van de basis lt.- kolonel P. Janssens; de overste J. Lee- zer, garnizoenscommandant te Grave en de loco-burgemeester van de gemeente Uden, waartoe Volkel behoort. Alvorens tot de inzegening werd over gegaan heeft de luchtmacht-aalmoeze nier van Volkel, kapitein L. v. d. Mortel O.F.M., de innige hoop uitgesproken, dat „De Wing" voor elke militair van de basis, katholiek of niet-katholiek, een welkomstoord moge worden. Graag zeg de hij zijn collega ds. Juckema zijn volle medewerking toe bij de eventuele op richting van een Protestantst militair centrum, op Volkel. Na de inzegening hebben vele spre kers het woord gevoerd. Mgr. van Straelen gaf uiting aan zijn spijt, dat Aalmoezenier L. v. d. Mortel O.F.M. zegent de kapel van het katholiek mi litair tehuis te Volkel in. dit Katholiek Militair Centrum weer door particulier initiatief gesticht is moeten worden, omdat de legerleiding in deze in gebreke blijft. Ds. Juckema wees er later op, dat de geestelijke verzorging der militairen een moeizaam werk is, dat echter wel suc cesvol is, ook al zijn de resultaten vaak eerst na geruime tijd te bemerken. Hij zei verheugd te zijn over de prettige samenwerking tussen de katholieke en protestantste zielzorgers „voor het heil van de jongens". „De Wing" is een rechthoekig gebouw van één verdieping. Het is een combina tie van cantine, militair tehuis en kapel. De inrichting is bijzonder gezellig en ademt een huiselijke sfeer. In de grote „huiskamer" zijn gezellige zitjes, een bar, leestafel en een radio- en talevisie- toestel. De kapel is klein maar zeer stemmig. Zij biedt plaats aan enige tien tallen militairen, maar door harmonica deuren kan de huiskamer bij de kapel getrokken worden. „De Wing" bevat voorts een kantoor voor de aalmoezenier en een studeerkamer voor de jongens. Woensdagavond hebben de militairen „De Wing op hun eigen manier „inge zegend Ze hebben er een vrolijke a£u o,inu,gevierd' waarop hun band „the Skyblowers" de eerste viool speel de. p Het hoofdbureau van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. deelt mede, dat het voor de kinderwedstrijd ter behoeve van een jeugdhuis in een door de jeugd te raden plaatsin Brabant met nodig is de pleisterenveloppe bij te voegen. Het is voldoende, dat de kin deren (tot vijftien jaar) hun oplossing op een briefkaart schrijven, een of meer postzegels tot ten hoogste een gulden extra plakken en de kaart vóór Zater dag zenden aan postbus nr. 601 te Rot terdam ten name van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. Zoals be kend is, zal de jury niet minder dan 501 fraaie geschenken toekennen, waar onder een studiebeurs van f2500. Het Ned Roode Kruis heeft weer een lijst van slachtoffers van de watersnood vrijgegeven. Zij luidt als volgt. NIEUWERKERK: den Haan, Pieter Anthonie, geb. 20-1-1906 te Dreischor, laatste adres: Molenstraat 136; Timmer man, Cornelia Adriana, geb 10-7-1952 te Nieuwerkerk, laatste adres: West straat 41. OUWERKERK: van der Bijl, Lena, geb. 24-5-1923 te Bruinisse, laatste adres: no. 212; PannekoekKuijper, Adriana Pieternella, geb.: 19-11-1902 te Ouwer- kerk, laatste adres: no. 99. de volledige betrekking is vastgesteld op 24 tot 29 uur, een aantal, dat zich zeer ongunstig onderscheidt van de urentallen in de ons omringende landen. Spreker deelde mede, dat de vertegen woordiging van de R.L.V. in de vergade ring yan 8 Augustus een volledige be trekking, die meer dan 26 roosteruren omvat „volstrekt onaanvaardbaar" heeft genoemd. Hoewel toen niet alle organisaties een zo categorisch „neen" hebben laten horen, is de situatie thans, nu meer overleg in de hoofdbesturen is gepleegd, dat geen der 5 organisaties met de opge legde regeling accoord gaat. Onze voornaamste grieven, aldus spr. zijn: le De volledige betrekking met meer dan 26 uur. 2e Het niet erkennen, dat de bezoldi ging van het leraarsambt evenals voor heen in maximum gelijk moet zijn aan dat van de op een na hoogste ingenieurs rang, thans de hoofdingenieur. 3e Het niet gelijkstellen van de leraren lichamelijke oefening. 4e Het niet vergoeden van de schade, ontstaan door het invoeren van de hui dige regeling voor het V.H.M.O. op een later tijdstip dan die voor het M.N.O. 5e 6e nog steeds te kleine marge van de salarissen van de overgrote meerder heid der directeuren. 6e Het nog ontbreken van een regeling voor verschillende bijzondere kwesties, zoals bijv. het salaris en de verblijf kostenvergoeding der reizende leraren. 7e De late datum van ingang. Spr. kon zich volkomen voorstellen, dat de verontwaardiging speciaal over de volledige betrekking van 29 uur en over de daar uit voortvloeiende slechte bezoldiging der „uurleraren" zeer groot is. Hij verzocht alle leden evenwel drin gend, hun kalmte te bewaren en geen ondoordachte dingen te doen of te schrij ven. Van zeer gezaghebbende zijde is de vereniging na de beslissing van de centrale commissie voor georganiseerd overleg verzekerd, dat de bedoeling van de volledige betrekking van 24 tot 29 uur niet is, dat iedere leraar zoveel mogelijk met 29 uur zal worden belast, aldus spr. Op een opmerking, dat zulk een vage ongeschreven toezegging op de leraren weinig indruk zou maken, werd nadere overweging door middel van het G. O. „Er dient zeer streng te worden opgetre den tegen de diefstallen in de Amsterdam se havens, die vooral na de oorlog zeer sterk zijn toegenomen. De buitenlandse re derijen waarschuwen zelfs tegen de Am sterdamse havens. De naam van deze ha vens worden door de diefstallen in discre- diet gebracht. Het moet daarom uit zijn met deze praktijken en ik vraag tegen alle zes verdachten een week gevangenis straf zonder aftrek van de preventieve hechtenis en bevel tot onmiddellijke gevan genneming". Dit zeide vanochtend de Amsterdamse politierechter mr. L. de Blecourt, in de zaak tegen zes havenarbeiders uit Amster dam, van wie er twee, C. M. en P. E„ op van de vraag, hoe en waar dit te formu leren is, in uitzicht gesteld. Spreker zeide gemachtigd te zijn deze toezegging te doen namens dr. Wesse- lings, raadadviseur in algemene dienst van de minister van O., K. en W. en lid van de regeringsdelegatie bij de cen trale commissie voor georganiseerd over leg. Terugwerkende kracht Tijdens de 87 ste algemene vergadering van de Alg. Ver. voor Middelbaar On derwijs in het Eykmanhu is te Drieber gen-Rij senburg, waarover wij gisteren hebben bericht, heeft het lid der Tweede Kamer de heer G Ritmeester over de salariëring der leraren gesproken. Hij zeide o.m. dat het voor hem een raadsel was hoe de regering, die de culturele opvoeding vooral na de oorlog zo sterk heeft gestimuleerd, niet tot voldoende besef kwam. dat men onderwijzers, leraren en hoogleraren, die de grondslag moeten leggen voor begrip van weten schap en cultuur de mogelijkheid moet geven vrij van geldelijke zorgen hun taak te vervullen. Wel is thans de regeling afgekomen van een herziening der leraren-salaris sen ingaande 1 Januari van dit jaar. Evenwel is bij de Kamer een ontwerp ingediend betreffende salariëring van militair-rechterlijke ambtenaren, waarbij de verbeteringen zouden ingaan per 1 Januari 1948. Dit acht spr. een grote onbillijkheid. Van 1 tot 18 October vertrekt uit Ne derland de tweede nationale bedevaan naar Fatima, waar de pelgrims de plech tigheden van de 13e October, de grote feestdag van O.L. Vrouw van Fatima, zullen bijwonen. Teneinde de al te grote vermoeienissen van de lange reis per nachttrein te voorkomen, wordt de be devaart gemaakt in autobussen, terwijl in hotels wordt overnacht. De reis gaat via Parijs, Lourdes, waar de plechtighe den worden bijgewoond, Saragassa, Ma drid, Toledo en Lissabon naar Fatima. De terugreis voert over Coimbra, Sala manca, Burgos, San Sebastian, Tours en Chartres naar Parijs. Tot 1 September staat nog de gelegenheid open zich aan te melden bij het Bureau der Neder landse Bedevaarten, Brugstraat 9, Den Bosch. Tegenwoordigheid van geest Sergeant Richard N. Cleaver uit Niagara Falls sprong bij een oefening in parachute-springen met de korporaal Harold D. Lorell uit een militair vliegtuig. „Kort nadat mijn parachute was openge gaan", vertelde Cleaver, „kreeg ik een dot zij in mijn gezicht. Ik greep en hield vast." Die dot zij bleek een gedeelte van Lorell's parachute, die niet functionneerde. Dank zij de tegenwoordigheid van geest en de vasthou dendheid van sergeant Cleaver bereikte ook kor poraal Lorell heelhuids de begane grond. Ouders en dochters Steeds meer Amerikaan se ouders nemen particu liere detectives in de arm om een onderzoek te stellen naar de verloof den van hun dochters. Het verheugende is, dat de ouders er niet op de eerste plaats belang in stellen, of hun a.s. schoonzoon geld heeft, maar willen weten, of hij een goede vader voor hun kleinkinderen zal zijn. Minder verheugend is, dat de ouders zelf daarop geen kijk meer schijnen te heb ben, zodat ze een particu liere detective moeten te hulp roepen om dat te ont dekken. Innerlijk gewapend Jose Clemente in Mexico City stak bij wijze van grap een geladen en afge steld speelgoedpistooltje in de mond en slikte het per ongeluk door. Het ding schijnt geen ongevaarlijk vermogen te hebben, maar Clemente wil niets van een operatie ter verwijde ring van het geheime wa pen weten. „De natuur zal haar werk wel doen", zegt hij. En nu maar voorzich tig lopen, opdat het niet vóór hem afgaat. Solidariteit Miss Mimi Wilson te Fu- niak Springs in Florida viel van de stoep voor haar huis en brak haar heupbeen. „O", zei haar tweelingzuster Maud, „nu breek ik vast ook mijn heupbeen, want we doen altijd hetzelfde." Ze had gelijk, want tien dagen later viel Maud van het zelfde stoepje met hetzelf de gevolg. De tweelingzus ters liggen nu in dezelfde kamer van het ziekenhuis. I 14 Augustus jl. in het ruim van het stoom schip „Bennekom" van de K.N.S.M. een krat met flesjes bier en een blik ham had den gestolen en dit met vier collega's, die eveneens terecht stonden, hadden opge maakt. Ook de officier was van mening, dat aan deze diefstallen een eind moet komen en had als „afschrikwekkend voorbeeld" een maand gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming geëist. Hij vond, dat er ten opzichte van deze verdachten geen ver schil is tussen de ten laste gelegde dief stal en heling. Het katholiek paedagogisch beroepskeuze bureau in het Aartsbisdom constateert in zijn jaarverslag over 1952, dat de algemene toestand rond het werk van de beroeps keuze-voorlichting in Nederland in een ietwat gunstiger klimaat is komen te lig gen dan het jaar daarvoor. Ideaal is de situatie nog niet, maar het Rijk heeft sub sidie verstrekt en het aantal gemeenten dat zulks eveneens doet, neemt toe. In 1951 was de belangstelling voor de voor lichting teruggelopen, in 1952 is er een ge ringe stijging geweest. Toch is het aantal geannuleerde aanvragen nog zeer belang rijk. Op de 892 verzoeken om advies kwa men 168 annuleringen voor, dat is 18.9 pet. De voornaamste oorzaak daarvan is het onvermogen om de tarieven, die nog steeds moeten worden gevraagd, te betalen. Men moet er angstvallig op toezien, zegt het jaarverslag, dat het karakter van social» dienst behouden wordt. Hoe nadelig ta riefsverhoging kan werken blijkt uit de er varing van een der bureaux, aanvankelijk voor 90 pet. door K.A.B.-leden bezocht, na tariefsverhoging nog slechts voor 24 pet., bij een voor het totaal gestegen belang stelling. Het diocesaan bureau heeft thans vesti gingen te Hengelo (voor Twente, waarin Almelo en Hengelo zijn samengetrokken), Arnhem (voor Gelderiand), Utrecht, Hil versum en Zwolle. Het jaarverslag besluit met de opmer king, dat ouders en andere opvoeders, meer dan men wel denkt, bereid zijn van het moderne opvoedingsmiddel, dat het paedagogisch beroepskeuze-bureau is, ge bruik te maken, en dat dus de bodem rijp is om het werk de uitbreiding te geven, die het verdient, al is het waarschijnlijk, dat men nog door een paar moeilijke jaren heen zal moeten. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft thans geantwoord op de vragen van het Eerste-Kamerlid De Vos van Steenwijk, betreffende schenkingen van het R.K. Centrale Ziekenfonds te Til burg aan de Katholieke Arbeidersbeweging en enkele verwante organisaties. Het antwoord op de vraag: „Is het waar dat het R.K. Centrale Ziekenfonds te Til burg aan de Katholieke Arbeidersbeweging en enkele verwante organisaties schenkin gen heeft gedaan, t.w. een kwart millioen gulden aan de Stichting Kinderhuis van de K.A.B., f 15.000 aan het Gezinszorgfonds en 10.000 aan de Katholieke Arbeiders Jeugd beweging?" luidt ontkennend. Bij onderzoek is namelijk gebleken, dat het algemeen ziekenfonds het Centraal Zie kenfonds voor het bisdom 's-Hertogenbosch, te Tilburg, geen giften heeft gedaan als in de vraag aangeduid. De schenkingen wer den verricht door de stichting „Onze Zie kenhuisverpleging", opgericht in 1930 en eveneens gevestigd te Tilburg. Aan deze stichting, welke tot doel heeft aan degenen, die als vrijwillig verzekerden bij het Cen traal Ziekenfonds staan ingeschreven, de verstrekking ziekenhuisverpleging en be handeling gedurende ten hoogste 42 dagen te garanderen, is een aanvullingsfonds ver bonden, dat nog een extra-premie heft voor bijzondere doeleinden. vertegenwoordigd door afgevaardigden, welke door de nationale parlementen zijn aangewezen. Prof. Dehousse ging nader in op het probleem, hoe de ver tegenwoordigingen in de senaat moeten worden samengesteld: op basis van om vang der naties of van gelijkheid. In de uitvoerende macht van de Eu ropese Politieke Gemeenschap kan men ook een onderscheid maken tussen het feitelijke bestuur van de Europese Ge meenschap, de Uitvoerende Europese Raad en de Raad van Nationale Minis ters, welker leden speciaal zijn belast met de vertegenwoordiging van de deel nemende staten en het waken voor de belangen van hun land. Prof. Dehousse belichtte uitvoerig de betrekkingen we derzijds tussen de Uitvoerende Europe se Raad en het Parlement van de Po litieke Gemeenschap, en stelde vast dat het plan voor de Assemblée ad hoe in geen enkel opzicht heeft bedoeld te zijn, zoals men soms heeft beweerd, een bestuur door een Assemblée, welke zwak en onstabiel zou zijn. Integendeel, men heeft er alle zorg aan besteed om een Europese uitvoerende macht te vormen, welke sterk zou zijn. Prof. Dehousse wijdde nog enige woorden aan het Ge rechtshof van de Gemeenschap en de instelling van een Economische en So ciale Raad en besloot zijn toespraak met een beschouwing over de verschillende taken, welke aan de Politieke Gemeen schap zullen worden toevertrouwd, waaronder vooral de aandacht verdient de schepping van een gemeenschappe lijke markt in de zes landen. Prof. De housse is ook in de Belgische Senaat een vurig voorvechter van de Benelux. „Het plan van de Assemblée ad hoe schept de mogelijkheid van spoedige verwezenlijking van de Europese een heid. Aller steun is daarvoor onmisbaar", waren de slotwoorden van de inleider. Het dorpje waarover ik nu spreek beschikte over een fraaie eendenvijver. Mitsgaders over een bur gemeester en twee wethou ders die een overtuigend zwak hadden voor het eten van gevogelte. Zozeer zelfs dat zij op zekere dag en kele van de beesten uit de plas vervreemdden om er gezamenlijk een kostelijk maal van te bereiden. Teneinde hun geweten enigszins te sussen stortten zij als compensatie een zeker bedrag in de gemeentekas. Nie mand zou ooit iets van het gebeurde hebben geweten, als niet een zeld zaam waakzame, maar zich te midden van alle dorpse braafheid stierlijk vervelende, agent op een gegeven mo ment op het idee was gekomen om een soort volkstelling onder de een den te houden. De volgende dag ken men in het politierapport en in de plaatselijke pers lezen dat „een of meerdere onverlaten drie eenden uit de vijver, toebehorende aan de ge meente, hadden verduisterd." Tot op de dag van heden begrijpt de brave politiefunctionaris niet, waaraan hij het te danken heeft ge had dat hij zo abrupt werd bevorderd tot brigadier. In een gemeente zon der eendenvijver. De redactie deelt mede, dat de Katho lieke Illustratie met acht pagina's wordt uitgebreid en dus voortaan achtenveertig bladzijden zal bevatten. De bekende journalist J. W. Hofwijk, bekend om zijn grote reportages uit andere werelddelen, is sinds kort aan de redactie verbonden en zal voortaan voor de K.I. op reis gaan. Verder worden aangekondigd bij dragen van een binnenkort uit het Verre Oosten terugkerend medewerker met een rijke collectie artikelen en foto's uit Japan, Korea en Formosa. Dr. A. Melchior, wiens zelf geïllustreerde im pressies van zijn reis door Oost-Afrika indertijd veel aandacht hetfben gevon den, zal begin van het volgend jaar een studiereis maken door het gebied van de Amazone in Zuid-Amerika en zijn indrukken wederom met woord en teke ningen in de K.I. publiceren. Er worden nog verdere belangrijke publicaties aan gekondigd. Dit nummer brengt een rijk geïllus treerd artikel over de staat Israël en zijn bevolking. Pater Loogman vertelt, bij tekeningen van dr. Melchior, over een voorspel van de Mau-Mau-beweging, dat zich reeds in 1920 heeft afgespeeld. Verder is er een causerie over de Neder lander Lodewijk de Geer, een zeven- tiende-eeuwse Krupp. die gewoond heeft in het' bekende „Huis met de hoofden" aan de Keizersgracht te Amsterdam. De reizigers met de jeep-expres vertellen over de Algerijnse stad Constantine en 'n oud-president van Chili over het werk van pater Salcedo, die de Indiaanse be volking van Columbia via de radio gods dienstkennis en ontwikkeling bijbrengt. Twee pagina's zijn gewijd aan de plech tige Maria-ommegang te Bergen op Zoom, gevolg van een tijdens de oorlog door de bevolking der stad gedane be lofte en drie pagina's aan de ramp op de Jonische eilanden, met een bijdrage van een deskundige medewerker over aardbevingen en hun oorzaken. Uit werkgeverskringen komt het ge luid, dat men meer en meer behoef te gevoelt aan een vrijere loonvorming. Zij dringen aan op het verdwijnen van van hogerhand opgelegde regelingen, welke in de praktijk tot. wanverhou dingen leiden. Zij zouden daarentegen in gemeenschappelijk overleg met de vakverenigingen tot een voor alle par tijen bevredigende oplossing van het loonvraagstuk willen komen, onder voorbehoud, dat in buitengewone om standigheden, zoals bijvoorbeeld bij het optreden van inflatie, een overkoepe lend orgaan het laatste woord zou kun nen spreken. Wij publiceren hieronder een tabel, waarvan de cijfers ontleend zijn aan het verslag van de Looncontrölcdienst over het laatste kwartaal van 1952. Zij werpen een eigenaardig licht op de uit voerbaarheid der loonvoorschriften en de effectiviteit der loonbeheersing. In dit verband is de tweede kolom veel zeggend. Looncontróle 4e kwartaal 1952. Bedrijfstakken aantal in gem. gem. gecontr. over te hoog te laag ondern. treding loon loon 34,1 4,4 4,0 72,0 7,7 5,6 57,6 15.0 12.1 71,7 4,8 1,1 78,9 5,4 7,2 29,7 2,3 5,0 18,0 7,4 5,3 Groenten-, fruitverwerk.industrie 109 17,4 6,0 2,8 37,3 3,4 4,5 80,0 8,5 7,7 92,4 18,2 16,7 54,0 5,7 3,9 93,5 5,5 9,1 46,2 8,7 2,6 80,6 8,7 8.4 39,3 5,9 10.3 Goudse aardew.industrie 25 100,0 11,6 11,4 Beroepswegvervoer 18 77,8 5,8 4.7 100,0 10.6 9,7 In totaal werden 81196 werknemers gecontroleerd, verdeeld over 3315 on dernemingen. Van deze werknemers had 33.8 een te hoog loon (gemiddelde overschrijding 7,5 en 5.3 der werknemers had een te laag loon (gemiddeld tekort 5,9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3