Pijnlijke vergissing rond E.H.B. O. -pleisters Nationale Reserve houdt landdag in Amsterdam v. HET ON DER VROUW liefhebberij De SOep van het JAARGETIJDE Zilveren jubileum Federatie van Schoenfabrikanten s c r O A R Inwoner van Lent dacht een hoofdprijs te winnen.... Eén der NESB-ers vrijgelaten Bestuur van Trek vogels voorlopig geschorst Minister Staf tegenwoordig bij groot défilé Hamlet op Festival van Edinburgh ZOEK EEN Waardering voor voorzitter en secretaris De „Straat Bali" te water gelaten Verdwijnt laatste grote schaapskudde op de Veluwe? Bromfietser in volle vaart tegen jeep 520ste STAATSLOTERIJ 4e klasse 8e lijst J DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Na incident met Slijkhuis Ere-doctoraat voor prof. Van Winter Schout-bij-nacht G. Koudijs Wet op aardappelmoeheid: Massale overtreding berecht Kindje verdronken Oude man doodgereden Jongetje doodgereden Directeur Goprafonds onderscheiden Ere-promotie van H. J. van Doorne Wiener Blut bij Hoofd stad Operette Rijke costumering komt weer uit Wenen Looddieven gearresteerd Zijn toestand is zorgwekkend Niet allen, die zich Zondagavond bij de K.R.O. ais prijswinnaar van de pleis ter-actie van de E.H.B.O. en het Katho liek Thuisfront hebben gemeld, blijken achteraf prijzen te hebben gewonnen, In twee gevallen is het duidelijk dat de z.g. prijswinnaars een voor hen zelf piin- Hjke vergissing hebben gemaakt. In andere gevallen is er zelfs sprake van poging tot fraude. De organisatoren van de actie hebben zich genoodzaakt gezien de politie te waarschuwen. Eén vergissing heeft enige ruchtbaarheid ge kregen. Men zal zich herinneren dat Zondagavond zich o.m. de heer Jager uit Lent meldde als winnaar van 5000 gulden. Op zijn Thuisfrontwikkel zou een verpleegster en een getal zijn ver schenen. Toen de heer Jager zich Maan dag bij het hoofdbureau van de E.H.B.O. en van Kath. Thuisfront meldde om de prijs in ontvangst te nemen kreeg hij tot zijn grote teleurstelling te horen. dat zijn wikkel niet aan de voorwaarden voldeed en dat hij dus niet in aanmer king kwam voor de uitgeloofde prijs. Een onderzoek naar de gang van zaken heeft thans de volgende feiten aan het licht gebracht. Zondagavond meende de heer Jager op de Thuisfront wikkel naast het soldaatje een verpleeg ster te zien verschijnen, alsmede een getal dat hij ontcijferde als 81. Hij ging daarmee naar een buurman, die in het bezit was van telefoon en die de K.R.O. opbelde. Toen de heer J. zich bij de R.K. Na tionale E.H.B.O. en Katholiek Thuis front meldde om zijn prijs in ontvangst te nemen, stonden deze organisaties voor een serie vragen omdat het over duidelijk was, dat de heer J. geen prijs winnaar kon zijn. Bij controle bleek immers, dat op de wikkel noch het cijfer noch de ver pleegster te voorschijn kwam. Boven dien miste de omslag twee andere kentekenen die waren aangebracht om fraude te voorkomen. Het ene kenteken was van de notaris en dat kende deze alleen; het andere kenteken was aange bracht door Kath. Thuisfront. De Thuis frontwikkel van de heer Jager ver toonde ook deze kentekenen niet. Een vergissing is dus uitgesloten. De vraag, hoe de heer Jager of zijn woordvoerder het geheime nummer van de KRO heeft kunnen draaien is in middels opgelost. Volgens de gegevens, die de heer J. uit het Thuisfrontwikkel zou hebben geconcludeerd, zou dit ge heimnummer 8281 moeten zijn, n.l. het getal 82 van de Verpleegsterpleister en 81 van de Soldaatjesomslag. Doch dit is het geheime nummer van de KRO niet geweest. De organisatoren hebben echter ontdekt, dat de heer J. het ge heime nummer heeft gekregen van een (Eigen bericht) Naar wij vernemen heeft de Rechter commissaris mr. B. v. d. VVaerden een der j.l. Zaterdag gearresteerde N.E.S.B.- ers, de werkleider voor Nederland An- dré M. Kruit, hangende het onderzoek naar de legaliteit van de N.E.S.B., voor waardelijk op vrije voeten gesteld. De Rechter-Commissaris heeft beslist, dat Paul van Tienen in bewaring zal blijven. Vandaag zou hij mr. J. Wolthuis uit Groningen verhoren en beslissen of hü diens in bewaringstelling zal gelas ten of hem als Kruit in voorlopige vrijheid zal stellen. Het bestuur van de K.N.A.U. heeft het bestuur van de Haagse atletiek vereniging „De Trekvogels" voorlopig geschorst. Dit is gebeurd naar aanlei ding van de gebeurtenssen bij de Zon dag j.l. te Amsterdam gehouden wed strijd om de Prins-Hendrikbeker, waar, zoals bekend, nadat Wim Slijkhuis op 1500 meter niet in de uitslag was op genomen, de Trekvogels van verdere deelneming heeft afgezien. Het bestuur van Trekvogels had Slijkhuis, ondanks het feit. dat hij geschorst was, in zijn ploeg gehandhaafd, daar het de schor sing niet als rechtmatig beschouwt. Het had het bestuur van de K.N.A.U. voor elke belemmering in deze aansprakelijk gesteld. De kwestie is door het bestuur van de K.N.A.U. naar de strafcommissie ver wezen, die een en ander zal onderzoe ken en daarna rapport zal uitbrengen. Hangende dit onderzoek is het bestuur van Trekvogels voorlopig geschorst. Of de schorsing van Slijkhuis, waar over het bestuur van De Trekvogels aan de K.N.A.U. een brief had gezon den, al dan niet rechtmatig is, is iets, waarover de commissie van beroep zal moeten beslissen. Het bestuur van Trekvogels heeft dit geschilpunt bij deze commissie reeds aanhangig ge maakt. ambtenaar van de PTT te Lent. De or ganisatoren van de pleisteractie zijn tot de gerechtvaardigde conclusie geko men, dat de heer J. het slachtoffer is van suggestie. Doch hij is niet de enige. Dagelijks stro-men nog brieven bij de EHBO en het Kath. Thuisfront binnen, waarin zich bezitters van pleisters melden met de mededeling, dat zij ook iets bijzon ders gezien hebben op de wikkels. Al deze gevallen spreken van een sterke verbeeldingskracht; prijspleisters ver tonen hun reactie zo duidelijk dat iede re vergissing uitgesloten is. Op het hoofdbureau van de R.K. Nat. Bond van EHBO beschikt men over enige gewaarmerkte proefexemplaren, waarop de reactie zoals deze in werkelijkheid is. duidelijk te zien is. Ieder die zulks wenst kan zich naar het hoofdbureau begeven en zich daarvan overtuigen. Aan prof. jhr. dr. P. J. van Winter, hoogleraar in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen, zal bij de eerstvolgende promotieplechtigheid van de Universiteit van Stellenbosch in Zuid-Afrika een doctorsgraad in de Wijsbegeerte worden toegekend, aldus een mededeling van de rector van ge noemde universiteit, prof. dr. H. B. Thom. Deze onderscheiding is bedoeld als blijk tfan erkenning voor de stu dies welke prof Van Winter heeft gewijd aan de rol. door Nederlanders in Zuid- Afrika gespeeld. De talrijke gepubli ceerde werken beginnen met histori sche kaarten, vervaardigd onder het bewind van de Verenigde Oostindische Compagnie. Zijn bekendste studies han delen over Krugers Hollanders en de Zuidafrikaanse republiek Transvaal. Prof. Thom heeft de hoop uitgespro ken, dat prof. Van Winter persoonlijk bij zijn promotie aanwezig zal kunnen zijn. De kapitein ter zee G. Koudijs is met ing. van 28 Aug. tijdelijk bevorderd tot schout-bij-nacht. Op genoemde datum zal schout-bij-nacht Koudijs per „Nieuw- Amsterdam" naar de Verenigde Staten vertrekken, waar hij schout-bij-nacht H. A. van Foreest opvolgt als marine attaché. Ter herdenking van het 5-jarig bestaan van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" zal op Zaterdag 29 Augustus 1953 te Amsterdam een provinciale landdag worden gehouden. Voor het Stedelijk Museum zal de ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, de vice-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen te 17.30 uur een défilé afnemen van vrijwilligers der verschillende Reserve- Diensten in Noord-Holland, waarbij o.a. tegenwoordig zullen zijn: de minister van Oorlog en Marine, een vertegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken, de Commissarissen der Koningin in de pro vincies Noord-Holland en Utrecht, de ver tegenwoordiger van de Ned. Terr. Bevel hebber, de Inspecteur der Nationale Re serve, de Directeur der Reserve Grensbe waking, de vertegenwoordiger van de in specteur Generaal der Rijkspolitie, de Garnizoenscommandant, de Burgemeester van Amsterdam en vele andere gemeen ten. De troepen zullen verzamelen in de Mu seumstraat en zullen de volgende route „Ik wil van een mug geen olifant maken, maar overtreding van de wet op de aardappelmoeheid, schaadt in ernstige mate de belangen van de ge hele Nederlandse bevolking. Nu er (nog) geen bestrijdingsmiddel is voor deze ziekte, dient ieder ten volle mede te werken". Deze woorden sprak gisteren de waarnemend ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leeu warden, mr. J. Booster, die niet min der dan vierhonderd overtreders had gedagvaard. De opgelegde boeten varieerden van f 2.50 tot f 25, naar gelang van de be plante oppervlakte grond. Enkele ver dachten werden bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, daar de verbaliserende controleur eerst dit jaar is beëdigd als opsporingsambtenaar, zodat hij geen wettig bewijsmiddel kon bijbrengen voor de beplanting in de jaren 1951 en 1952. (Van onze correspondent) Een drie-jarig jongetje, Ronald Meyer uit Groningen, werd Dinsdagavond ver mist. Onmiddellijk werd zijn signale ment verspreid en begon men in de om geving van de ouderlijke woning aan de Gorechtkade te dreggen, aanvanke lijk zonder resultaat. Gistermorgen even wel werd bij de Kapteynbrug het lijkje van het kind opgehaald. (Van onze correspondent) De 73-jarige W. K. is aan de Paters- woldseweg te Groningen door een auto gegrepen en ernstig gewond geraakt. De man zag de auto niet door de zware regenval. Het slachtoffer is aan de be komen verwondingen bezweken. (Van onze correspondent) Woensdagmorgen geraakte in de Dr. Schaepmanstraat te Maastricht tijdens het passeren van een groot aantal Bel gische legerwagens de 3-jarige M. Zwak- hoven spelenderwijze onder het rech tervoorwiel van één der wagens. Het slachtoffertje liep zware inwendige kneuzingen op en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Volgens ooggetuigen treft de chauffeur, die zeer ontdaan was over het voorgevallene, geen schuld. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvr., 9.35 gram., 11.00 zie ken, 11.40 gemengd koor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 lichte muz., 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram.. 13.45 vrouw, 14.00 Promenade-ork. en solist. 15.00 gram., 15.30 lichte muz., 16.00 zie ken, 17.00 kinderen, 17.15 kinderkoor, 17.40 piano, 18.00 gram., 18.10 ork., koor en solist, 18.47 gram., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 1.9.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 lichte muz., 21.15 koorzang, 21.45 gram., 22.10 sym- phonette-ork. en solist, 22.45 causerie. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym., 9.10 gram 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.45 ka merkoor, 11.00 radiofeuilleton, 11.20 gram. AVRO: 12.00 Emigranten uit Dis- coland, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.30 Musette-ork., 14.00 kookpraatje, 14.20 viool en piano, 14.50 boek, 15.10 alt- en tenor blokfluit, 15.30 lichte muz. VARA: 16.00 gram., 16.35 Rotterdams Philh. ork., koor en sol., 17.10 jeugd. 17.40 orgel, 18 00 nieuws. 18.15 felicitaties. 18.45 toespraak. 19.00 kl. mannenkoor. 19.15 toeristische tips. VPRO: 19.30 causerie. 20.00 nieuws. 20.15 studenten1 v listen te Kopenhagen bijeen, 20.40 cau serie. VARA: 21.00 operamuz., 21.55 bui- tenl. overz., 22.10 klankbeeld. VPRO: 22.40 causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.10 Promenade-ork., 14.30 dans- muz., 15.00 Schots orkest, 16.15 lichte muz., 20.00 Edinburgh Intern. Festival, 21.20 Edinburgh Intern. Festival. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 mil. ork., 13.00 dansmuz., 15.00 Schots ork., 15.45 amusem.muz., 17.00 dansmuz., 17.45 gevar. muz., 20.00 gevar. muz., 22.15 dansmuz., 23.20 amusem.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz.. 13.25 gevar. muz., 14.15 lichte muz., 15.50 omroepork., 16.15 kamermuz., 17.45 gevar. muz., 21.05 symph.ork., 22.10 gevar. muz., 0.30 lichte muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork., 19.30 Siegfried, opera. BRUSSEL, 324 m.: 17.10 strijkkwartet, 20.00 symph.conc., 21.15 symph.conc. 484 m.: 18.30 kamermuz., 20.00 omroep orkest, 22.10 kamermuziek. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m. 22.00 Nieuws. Overzicht van de weekbladen Film en toneel. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Paspoort passe-partout. Haarmode '53'54. Weeroverz., Van Groenlanders en Eskimo's, film, Act. Serge Singer, zang. nemen: Museumstraat, Paulus Potterstraat, te 17.30 uur défilé voor het Stedelijk Mu seum, Van Baerlestraat, Roelof Hartplein, Roelof Hartstraat, Ceintuurbaan, Sarphati- park, Ceintuurbaan, Van Woustraat, P. Aertszstraat, H. de Keyzerplein, Lutma- straat, Corn. Troostplein, Pijnackerstraat, Hilligaertstraat, Hobbemakade, Stadionweg naar Apollo Hal. In de Apollo Hal zal daarna een feeste lijke bijeenkomst worden gehouden. De heer mr. dr. P. J. Witteman, Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en oud minister van Binnenlandse Zaken, zal hier een rede houden. Muzikale medewerking verlenen de Heerlense Politiemuziekkapel en The Skymasters. Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, J. Dol, direc teur van het Coprafonds Jajasan Ko- pra), te Makassar. Op 21 September a.s. zal in de Wes terkerk in een plechtige zitting van de Senaat der Technische Hogeschool aan de heer H. J. van Doorne, directeur van v. Doorne's fabrieken te Eindhoven, de bulle van doctor honoris causa in de technische wetenschappen, worden uit gereikt. Promotor is prof. ir. J. J. Broeze, dl recteur van het Kon. Shell Laborato rium, die als buitengewoon hoogleraar colleges geeft in verbranding, smerings techniek en verbrandingsmotoren. Met Wiener Blut, de operette van de walsenkoning Johann Strauss, begint de Hoofdstad Operette begin September a.s. in Gooiland haar tournée 1953'54, Voor de N.S.F. zullen in besloten kring voorstellingen worden gegeven op 2, 3 en 4 September, zodat Zaterdag 5 en Zondag 6 September de eerste openbare voorstellingen van Wiener Blut worden gegeven. Wiener Blut is een klassieke Weem se operette, de laatste van Johann Strauss, waarvan de melodieën over de gehele wereld ongekende populariteit genieten. In de hoofdrollen treden op: Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Herman Valsner, Claire Clairy, Gerard Müller en Mizzy van der Lans. Voorts werken mede Rudolf Kat, Ad. Heerings, Ali van Norden, Karei Wijnbergen en velé anderen. De regie wordt gevoerd door Otto Aurich. De muzikale leiding berust bij Alfred Salten. Gezien het grote succes, dat de montering van de in het seizoen 1952'53 meer dan 250 maal gespeelde operette G'schichten aus dem Wiener Wald bij het publiek heeft gehad, heeft de directie van het ensemble besloten de costuums opnieuw te laten uitvoeren door Lambert Hof er te Wenen, naar ontwerpen van mevrouw ReisKro- mes. Een van mijn vriendinnen heeft een eigen zaak. Het is geen grandioos bedrijf, maar het bestaat ook pas een jaar en de eigenares ver dient er heel aardig haar kost mee. De boekhouding van de zaak wordt gevoerd door haar vader. Zelfs al eist de moderne tijd een vrij om vangrijke boekhouding ook voor een klein bedrijf, toch is dit nu bepaald geen bezig heid, die een mens een dag taak biedt. Dat is in zekere zin jammer, want deze vader is nog een vitale man, die een paar jaar geleden gepen- sionneerd werd. Tot dan toe was hij procuratiehouder op een bank geweest. Nu kwam echter de grote moeilijkheid. Vader ging met pensioen, was flink en bij de pinken, maar kreeg nu opeens elke dag weer een enorme hoeveelheid tijd, waar hij feitelijk geen raad mee wist. Een hobby had de man nooit gehad. Hij gaf niet om tuinieren of knutselen, hij had geen post zegel- of andere verzameling, zelfs had hij nooit gelezen, ten minste niet veel anders dan de dagelijkse beursbe- richten, het finanéiële nieuws en, vluchtig, het belangrijk ste wereldgebeuren in de krant. Hij had wat kennissen en relaties, voor wie hij ook vroeger altijd de boeken had bijgehouden. Dat bleef hij doen en zijn vrouw, die in huis een gezellige sfeer wist te scheppen en vaak be zoek kreeg, maakte, dat hij zich niet al te zeer verveel de. Maar zijn vrouw werd ziek en stierf. En hiermee was het, of feitelijk de hele zin van het leven voor va der was weggevallen. In huis werd het leeg en het werk bood hem onvoldoende ver zet. Dit is een probleem, waar op het ogenblik heel veel oudere mensen mee te kam pen hebben. Het is niet alleen de vrije tijdsbesteding van de jonge mensen, maar misschien veel meer nog die van de be jaarden, die zorg baart. Het is een vraagstuk, dat zich voordoet ten aanzien van mannen en vrouwen.' Als een vrouw zich haar huishouding ziet ontvallen, komt er ook voor haar een leegte. Mis schien kan zij naaien en breien voor haar kleinkinde ren of borduren voor een missienaaikring, misschien heeft zij een kaartclub, mo gelijk heeft zij liefhebberij in haar tuintje, maar als dat niet het geval is, zal er al gauw een gevoel van een zaamheid, van overbodig zijn, over haar komen. Dit geldt ook voor mannen. Het is een probleem, waar wij ons op moeten bezinnen, zolang we nog te jong zijn, om er ons werkelijk om te bekomme ren. We moeten zorgen, dat we een liefhebberij hebben, welke doet er niet toe. Als eenmaal de tijd gekomen is, dat wij ons daaraan volop kunnen wijden, zal dat voor ons een grote vreugde zijn. God stelde de arbeid als straf voor de zonde, maar het is wel zeker, dat voor veel vitale bejaarde mensen een gedwongen nietsdoen een niet minder grote straf is. seerde melk of room toevoe gen Komkommersoep ti liter (1% kopje) water. liter melk. 4 komkommer (pl.m. 1 kg.), pl.m. 1 theelepel kerrie, bouillonblokjes, aard appelmeel of bloem, boter margarine, zout, peterselie- De komkommers scnuie in blokjes snijden en ter of margarine met de se rie gaar smoren in pl.m. minuten. De komkomm" op enkele stukjes na door ee zeef wrijven. Het water, melk en de bouillonblokje aan het moes toevoegen, o soep weer aan de kook or® gen en binden met aangp mengd aardappelmeel bloem. De overgehouden W3' de OIOIOIOIOIOIOIOIOIOIOIOIO' stukjes komkommer en fijngehakte peterselie door soep roeren (en er naar v® kiezing een klein scheutj azijn aan toevoegen). In plaa van peterselie kan men ook Voor wie van soep houdt, is een van de grote attrac ties van de Franse en Belgi sche eethuizen, dat men er zijn hart kan ophalen aan geurige groene soepen, die een specialiteit van het land zijn, zoals kervelsoep of wa terkers-soep. Heeft u echter wel eens soep gemaakt van komkommers? Wij geven er een recept van, dat ieder naar eigen smaak kan krui den. Alsook een recept om tomatensoep eens wat harti- ger en voedzamer te maken door er geraspte kaas in te doen. Een potpourri-soep is makkelijk om resten op te maken. Tomatensoep met kaas liter water of bouillon, kg. soeptomaten, een uitje, 35 g. (4 eetlepels) bloem, bo ter of margarine, melk, zout, geraspte kaas. De tomaten wassen en in stukken snijden. Het uitje schillen, wassen en fijn snipperen. De stukjes ui en tomaat in wat boter of mar garine enige minuten bakken. Hierna het vocht toevoegen en alles samen gaar koken. Kooktijd pl.m. 10 minuten. De soep door een zeef wrijven, vervolgens weer aan de kook brengen. De bloem aanmen gen met een weinig water en de soep hiermee binden. De soep afmaken met een' scheut melk, zout en wat geraspte kaas (of deze laatste er aan tafel bij presenteren). Ook kan men de soep in koppen of borden overdoen en aan iede re portie een lepel, zo moge lijk stijfgeslagen, geconden- venkel aan de soep toevoe gen. De komkommer wore dan zonder kerrie gesmoord Potpourri-s°e'' Een rest aardappel- en/o' groentennat, jus; een reS aardappelen en/of groenten- bonen, erwten, gort, haver mout, ongezoete pap; stuk)e* vis of vlees; naar verkiezins ui, tomaten of tomatenpure^ peterselie, kervel; kerrie. P'' per, aroma of bouillonblokjes- verder wat boter of marga* rine. Bij gebruik van een ui, dez» fijn snipperen en fruiten ,in boter of margarine. De restje* aardappelen, groenten e-"' fijnmaken en met het voch' aan de kook brengen. De soep enige minuten doorkoken. I® de soep te dik, dan water melk toevoegen. Is hij te dun- dan kan hij bijgebonden wor den met aangemengd aard appelmeel. Indien nodig, de soep op smaak maken me» zout, kerrie, peper-, aroma bouillonblokjes. De soep af maken met fijngehakte peter selie of kervel, stukjes rauw® tomaat of tomatenpurée. Het festival in Edinburgh, dat Zondagavond met een eenvoudige dienst in St. Giles' Cathedral is geopend, heeft Maandagavond zijn eerste toneelvoorstelling opgeleverd: die van de Hamlet door de nieuwe Old Vic, waarin Richard Burton Hamlet speelt en Claire Bloom Ophelia. Beide jonge spelers hebben reeds veel samen gespeeld: zij zijn samen begonnen in Stratford-on-Avon, zijn daarna in Hollywood opgetreden en zijn nu weer samen bij de Old Vic. De afdeling toneel van het festival van Edinburgh levert van het jaar overigens maar één pre mière, die van „The Confidential Clerk" van T. S. Eliot. Over veertien dagen komen het Theatre National Populaire van Jean Vilar en Marcel Marceau's Com- pdgnte de Mime, beide u'it Parijs, naar Edinburgh. Jean Vilar speelt „L'Avare" van Molière en „Richard 111" van Shakespeare. (Van onze Brabantse redactie) Op de eerste, werkelijk zonnige dag, 'die de Slem te Waalwijk gekend heeft, heeft de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten haar zilveren jubi leum op feestelijke wijze gevierd. 's Morgens was er een zeer druk be zochte receptie. Hier kwamen o.a. hun gelukwensen aanbieden, namens het ministerie van Economische Zaken mr. Van Berkel en mej. Visser, de directeur- generaal voor de industrialisatie dr. E. L Kra mer, mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs, de heer Wefers Bettering namens het college van Rijksbemidde laars. tal van Brabantse burgemeesters en vertegenwoordigers van zusterorgani saties. Op de feestvergadering in de met tal van kostbare bloemstukken rijk versierde restauratietent heette de voor zitter van de Federatie de heer Aug. Mannaerts de talrijke aanwezigen har telijk welkom. Daarna sprak mr. B. van Spaendonck, die thans reeds 25 jaar het secretariaat waarneemt. Allereerst heeft mr. Van Spaendonck ae taken van de tegenwoordige werkge versorganisaties uiteengezet De huidige federatie van Nederlandse schoenfabrikanten is in de loop van 25 laar uitgegroeid van een los verband tussen een aantal plaatselijke verenigin gen en van individuele schoenfabrikan ten tot^ een hechte landelijke organisa tie, die alle Nederlandse schoenfabri kanten van betekenis omvat, aldus spreker. De productie der 164 leden van de federatie mag geacht worden bijna 90 pet. van de totale Nederlandse pro ductie van schoenen, laarzen en pantof fels te omvatten. Reeds in 1932 werd een systeem toe gepast tot uitwisseling van credietge- gevens, in 1937 gevolgd door een bin dend besluit inzake leverings- en beta lingscondities. .Jit besluit werd in 1938 door de regering aigemeen bindend verklaard. Voor het overleg met de overheid is de in 1936 tot stand geko men bedrijfsraad voor de schoenindus trie een niet onbelangrijk orgaan, aldus spr., dat door de sociaal-economische raad werd ingeschakeld bij de voorbe reiding van de totstandkoming der ondernemingsraden. De over de P.B.O. met de werknemers-organisaties ge voerde besprekingen hebben practisch tot overeenstemming geleid, zodat ook (Van onze Rotterdamse redactie) Begeleid door het schorre gejuich van tientallen stoomfluiten schoof Dins dagmiddag precies vier minuten over half zes de „Straat Bali" van de hel ling in het met zonneschijn overgoten water van de Maas. De „Straat Bali" is een van de nieuwe aanwinsten van de Koninklijke Java-China Paketlijn en is bestemd voor de vaart tussen China en Zuid-Atnerika. Met dit nieu we schip is de reeds bestaande Straten- serie van deze maatschappij met een vrachtvermogen van 11.000 ton uitge breid. Een groot aantal genodigden had op de werf plaats genomen. De romp van de „Straat Bali" is reeds op de nor male manier in de verf gezet, maar de bovenbouw, die nog niet geheel is vol tooid, steekt nog in een roestbruin pakje. Enkele minuten over half zes beklom mevrouw L. A. Backer-Esser, de echtgenote van één van de direc teuren van de K.P.M., de tribune Met een enkele handbeweging liet zij de traditionele fles champagne tegen de romp van het schip uiteenspatten. Het ligt in de bedoeling van de Java-China Paketlijn het schip in de loop van Januari 1954 in gebruik te gaan nemen. De „Straat Bali" is een vrachtschip waarop tevens een accommodatie voor zes passagiers bestaat. Het schip heeft een lengte van 158 meter, een breedte van 21,10 meter en een holte van 12,67 meter. Het is gebouwd bij de Machine fabriek en Scheepswerf P. Smit Jr. in Rotterdam. (Van onze corresponded De herder van de laatste grote schaaps kudde op de Veluwe, Jacob Mouw heeft het bestuur van de Stichting Natuurbe- schermingswacht Apeldoorn te kennen gegeven, dat lijj voornemens is zijn ei gen schapen van de kudde van de hand te doen, omdat het Staatsbosbeheer de hem gedane belofte, een tweede schaaps kooi te bouwen en de bestaande kooi grondig te verbeteren, niet gestand doet. Volgens ir. F. Wessels, houtvester van het Staatsbosbeheer, is van een derge lijke belofte echter nooit sprake geweest. De kudde bestaat uit 150 schapen Dit aantal is eigenlijk te klein om ren dabel te zijn. Het streven was er dan ook op gericht de kudde geleidelijk uit te breiden tot ruim 200 dieren. Een jaar of wat geleden werd de kud- 1 gevormd op aandrang van de Stich- :ng Natuurbeschermingswacht en met medewerking van het Apeldoornse ge meentebestuur en het Staatsbosbeheer, welke laatste instantie een oude schaaps kooi in Hoog Buurlo beschikbaar stelde. Nu wil Mouw zijn eigen schapen ver kopen en die van de Natuurwacht niet langer meer weiden, omdat hem géén tweede schaapskooi ter beschikking werd gesteld en aan de oude schaaps kooi nog steeds niets is gedaan. Een an dere herder is er volgens het bestuur nergens te vinden. (Van onze correspondent) De Rijkspolitie heeft een vijftal personen, R. H., H. M., H. K. en T., uit Oude Pe- kela en L. uit Nieuwe Pekela gearresteerd ir. verband met diefstallen van hout, ijzer en koper en lood. Hangende het onder zoek konden nog geen naö'ere mededelin gen worden gedaan. op dit gebied de schoenindustrie niet achteraan komt, zo zei spreker. De heer C. W. Pullens, bestuurslid der Federatie, bracht hulde aan de heer Mannaerts voor de wijze waarop hij eerst als bestuurslid en later als vice-voor- zitter en voorzitter de belangen der schoenfabrikanten heeft behartigd Zijn verdiensten werden onlangs van officiële zijde erkend, toen H. M. de Koningin hem benoemde tot officier in de orde van Oranje Nassau, waarvan hem de grote versierselen thans werden over handigd. Vice-voorzitter Scheeren complimen teerde mr. B. van Spaendonck, wiens verdiensten hij in den brede belichtte. Aan zijn activiteit is het te danken, dat de federatie is geworden wat zij is. Spr. noemde de secretaris de apostel van de schone idee, dat werkgever en werkne mer geen tegenstanders behoeven te zijn, maar dat zij elkaar moeten aanvul len. Namens de Federatie overhandigde hij de meejubelerende secretaris een antiek kastje. De tramlijnen 10 en 11 hebben Dinsdag ochtend in de hoofdstad tussen hal' negen en negen uur ruim 20 minuten vertraging ondervonden, omdat op het kruispunt Molukkenstraat - Insulinde- weg in Amsterdam-Oost een bromfiet ser en een omgebouwde jeep in volle vaart met elkaar in botsing kwamen. De 28-jarige bankwerker C. M. van L. uit Amsterdam, die van zijn brom fiets werd geslingerd, kwam op de tramrails te liggen en kon in verband met zijn ernstige verwondingen niet vervoerd worden tot personeel van de G.G. en G.D. hem behoedzaam in een ambulance legden. Hij werd met eeii schedelbasïsfractüur opgenomen in het Wilhelmiiiagasthuis. Zijn toestand is voor zover de politie bekend is zorgwekkend. De chauffeur van de omgebouwde jeep, eigendom van een expeditiefirma in de. hoofdstad, was de 33-jarige li- van der L. Hij kwam uit de richting Valentijnkade over de Molukkenstraat aanrijden. Men gelooft, dat de brom fietser uit de richting Wijttenbach' straat over de Insulindeweg rijdende d» jeep aldus van links naderde. De schuldvraag blijft no» open. HOGE PRIJZEN 5000 2711 2000 8548 11140 16495 19172 f 1500 12609 15877 17909 f 1000 1977 7394 901» 11311 13248 16872 18034 19081 21026 ƒ400 3386 5047 5795 7650 8888 10450 12104 12257 12853 21947 200 1272 2146 3064 5565 6806 8339 8557 9242 9666 9767 10028 10064 10677 12676 16113 17322 17706 18080 19289 19420 19867 20148 20904 21083 Prijzen van 80. 1006 059 091 156 312 382 397 429 536 712 768 794 813 858 862 903 951 20S3 092 369 393 435 516 535 543 555 682 829 874 889 892 3044 223 323 348 364 408 421 600 696 740 756 765 792 910 983 4057 068 075 083 109 112 130 138 580 609 662 703 856 857 952 6022 034 130 144 178 255 279 309 323 469 494 603 668 899 995 6327 460 490 566 589 647 742 764 941 7111 206 216 227 240 361 372 390 550 567 576 629 686 781 821 852 953 8072 135 147 407 520 587 601 630 692 701 944 9059 329 354 370 434 484 518 660 849 895 10005 009 069 150 172 199 279 352 381 4.11 449 495 587 614 740 741 813 845 11055 064 085 166 341 344 348 465 538 582 586<671 853 916 993 12011 049 068 071 349 554 567 671 783 868 866 13031 106 183 331 779 851 984 14032 112 163 211 391 420 465 698 703 787 859 905 923 15025 030 143 239 262 283 337 419 436 5lS 561 760 972 16016 087 332 422 520 521 549 581 695 761 824 826 871 11169 219 268 469 520 523 524 635 699 754 885 950 18189 249 313 381 509 533 601 720 803 978 998 19124 168 273 299 324 342 544 603 727 765 770 794 887 928 952 967 983 20044 156 250 296 340 359 373 391 399 540 544 732 741 808 21081 303 309 427 510 538 587 651 740 95» 985 Nieten 1075 113 234 274 281 332 344 349 358 367 378 379 387 407 415 551 567 615 644 671 691 699 718 728 751 755 763 773 825 856 857 891 893 20 0 049 055 076 091 095 117 120 184 202 287 363 366 371 376 406 419 425 464 468 470 477 483 505 523 557 650 740 745 759 772 803 854 855 861 868 870 891 900 908 923 924 985 S014 033 038 053 138 148 169 190 219 237 289 307 309 310 321 336 340 350 369 383 393 424 431 432 485 490 501 513 527 603 607 608 627 707 715 774 813 855 858 899 909 923 930 958 984 4024 063 145 147 149 182 204 211 214 231 317 318 330 336 349 380 396 407 409 424 451 532 550 568 623 655 694 704 733 877 888 909 961 965 968 975 988 60)2 054 058 136 180 226 229 233 241 249 270 297 325 390 425 442 458 523 537 557 566 593 645 665 673 719 755 773 792 797 811 873 907 948 964 981 996 6007 027 035 042 075 083 089 090 113 161 176 179 184 317 346 352 403 407 437 4S2 503 597 615 651 673 693 694 699 768 840 902 943 957 997 7004 017 037 060 080 101 121 152 187 194 221 280 325 408 447 473 494 517 532 544 559 604 679 693 717 795 811 825 842 844 855 859 870 905 954 8025 060 095 142 145 189 201 219 241 289 332 388 396 401 430 466 549 551 571 617 669 672 712 728 743 755 777 800 805 816 817 855 910 975 980 8010 027 031 035 041 097'107 155 175 237 240 263 265 275 277 291 310 312 317 325 366 417 423 452 472 546 576 620 632 713 787 817 820 888 927 930 936 970 9S0 985 10015 037 058 067 084 102 125 164 207 210 249 255 273 285 310 314 358 372 406 421 454 468 493 505 620 628 644 662 663 6S3 697 748 773 774 778 853 866 906 11026 033 065 100 184 2>3 221 250 285 302 374 411 449 472 481 487 579 584 595 602 657 697 789 807 817 822 825 837 860 873 896 901 940 952 962 972 12039 087 112 122 150 227 240 306 439 44 495 620 623 652 660 662 688 773 774 78» 796 804 825 831 837 851 890 916 935 9»» 975 988 995 18009 064 136 169 197 251 256 264 291 301 302 375 390 435 448 449 475 563 572 604 627 651 681 721 765 808 840 907 SV> 964 991 14073 075 081 087 108 134 140 154 199 23» 314 409 411 436 590 722 804 810 811 831 833 918 946 15064 108 151 209 255 338 345 359 400 521 542 551 553 623 645 664 665 704 729 73} 759 788 794 801 806 808 883 394 912 9»* 940 956 976 a 16042 050 054 060 101 104 171 173 181 289 328 440 468 547 583 585 593 638 h3| 649 654 662 663 673 709 721 724 769 8UJ 805 820 828 859 891 991 11019 043 065 074 084 111 117 133 138 201 237 254 262 297 408 454 500 516 §41 586 588 590 598 627 716 774 785 824 841 845 857 926 958 994 „,3 18024 060 076 077 091 102 153 162 176 -JA 283 288 303 317 336 353 357 432 449 j 479 496 498 571 573 580 583 616 617 «ga 661 662 692 695 735 744 770 781 829 83 891 909 919 929 19002 043 045 143 154 158 165 186 209 272 290 292 311 358 413 419 431 445 522 533 575 584 598 611 645 676 690 810 819 851 873 880 904 949 989 „40 20003 011 037 092 120 159 187 199 203 2 4 272 298 303 835 345 370 392 418 435 «gj 465 469 511 520 530 539 545 577 58' 638 641 681 683 713 716 730 756 788 886 986 „51 21095 011 032 095 097 105 142 164 204 265 306 312 330 372 375 384 392 411 „jö 4-4 428 437 503 518 533 628 711 742 821 822 904 910 941 942 943 951 964 996 BWjW opera munrfj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4