Korea-canfe_ren tie Politieke Commissie stelt stemming tot heden uit Kwestie-Marokko vermoedelijk niet in veiligheidsraad Met spoor van het zwaarcL Kruiswoordraadsel f SCHEEPVAARTBERICHIEN Gestolen Vishinsky tracht 15-mogendheden- resolutie te russificeren Engeland achter Sovjetvoorstel Frankrijk kondigt hervormingen aan in het protectoraat windhonden- rensport Voetbalelftal springt per parachute Verscbneren blijft wereldkampioen 4 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Nieuw ontwerpantwoord op Sovjet-nota's Onenigheid over eerste ontwerp Nieuwe provincialeweg nr. 3 Oproep getuige aanrijding te Arkel Jubileum bij de E.N.C.I. D.U .W-subsidie Voor woningverbetering en 'Splitsing Met Kerstpakketten naar het verre Oosten Virdere invoerbeperking in Frankrijk VERWARRING in de „Zesdaagse Rodeo" in Bovenkerk Bondsconcours van de R.K. rij verenigingen Nederlandse ruiter- equipe Vier Nederlandse equipes in de 100 km.-race T M I Engelse League Spaanse poloploeg wint van Nederlandse militairen door A. Budington Kelland MARTBERICHTEN commissie der Verenigde Naties heeft gisteren de stemming over de blo ®genwoordi^g ter politieke conferentie, wegens tijdgebrek tot hedenmiddag flem et* u'tstel'en. De Russische afgevaardigde, de heer Vishinsky, heeft als amen- toe j. °P de z's: »vi.iftien-mogendhedenresolutie" voorgesteld de daarin gebezigde Peling op artikel 60 van de wapenstilstandsovereenkomst, alsmede de formule 'ts de andere partij dit wenst" te schrappen. ïal van afgevaardigden hebben giste- b het woord gevoerd en de heren o (n zo breedsprakig, dat op zeker Jfenblik de Franse gedelegeerde, de o®r Hoppenot, er aan moest herinneren, Jj*1 binnen een uur de vergadering van Veiligheidsraad zou beginnen. Dies clde hij voor de besprekingen tot van- ®ag uit te stellen, alsook de stemming tjv6r de vertegenwoordiging ter poli- j.eKe conferentie. De politieke conferen- komt nu vanmiddag om half vier t)i'eetl om na een debat van bijna tien &en een beslissing te nemen over de aag wie er aan de politieke conferen- die de toekomst van Korea moet e?elen, zullen deelnemen. Russische afgevaardigde de heer ishinsky, heeft gisteren nog een poging ®edaan om de door hem ingediende ®solutie om vijftien landen aan de poli- 'eke conferentie te laten deelnemen, jjelke vijftien hij met name noemt, in temming te brengen vóór de z.g. vijf- 'enrnogendheden-resolutie. De Russische esolutie was de laatst ingediende en dus ook het laatst in stemming ^°rden gebracht, maar de heer Vishins ky had een amendement opgesteld op de vijftienmogendheden-resolutie, welk ^■Rendement de resolutie zodanig wijzig- ?e. dat zij verdacht veel weg begon te •ttijgen van de Russische. Aangezien de Procedure voorschrijft dat amendemen- ^eh in stemming moeten worden ge dacht, eer de resolutie ter sprake komt, heeft hijkans in zijn opzet te slagen, De vijftienmogendhedenresolutie is mgediend door vijftien landen die in Korea hebben gevochten onder het op- Perbevel van de V.N. Amerika is de grote promotor van deze resolutie, daarin wordt voorgesteld om behalve debelligerenten ook Rusland uit te hodigen ,,mits de andere partij dit Wenst." Hierin wordt dus vrij duide lijk gezegd, dat de politieke confe rentie tussen twee partijen moet wor den gehouden. Verder wordt er in de resolutie verwezen naar artikel 60 van de Koreaanse bestandsovereenkomst. Waarin min of meer wordt gesugge reerd, dat de politieke conferentie slechts dient te worden bijgewoond door vertegenwoordigers der debelli- gerenten. De heer Vishinsky heeft nu bij wijze van amendement voorge steld zowel de verwijzing naar artikel 60 als de zinsnede „mits de andere partij dit wenst" uit de vijftienmo gendheden-resolutie te schrappen, waardoor de vraag dus open blijft of de politieke conferentie het karakter moet dragen van een rondetafelconfe rentie zoals Rusland heeft voorge steld, en waarvoor ook andere naties wel voelen of niet. Ook wordt er dan door de resolutie niets meer ge zegd over de samenstelling der ver tegenwoordiging ter politieke confe rentie. Merkwaardigerwijze hebben Engeland en verscheidene andere sta- De vertegenwoordigers der regeringen Frankrijk, Engeland en Amerika. k-ie gedurende enige tijd te Parijs een "cmeenschappelijk antwoord hebben hogen op te stellen op de Russische hpta's over de Duitse eenheid, hebben Sisteren aan hun regeringen een tweede Ontwerp-antwoord doen toekomen Over het eerste ontwerp, dat Zaterdag gereed is gekomen bleek nog enig ver- Schii van inzicht te bestaan op onderge schikte punten. Men hoopt nu begin eigende week een definitieve tekst ge- S®ed te hebben, die nog vóór de Duitse herkiezingen op 6 September in Mos kou kan worden overhandigd. Naar ver bidt zijn de Westelijke drie bereid be halve de kwestie der vrije verkiezingen d°'c andere zaken betreffende de eenheid ah Duitsland ter sprake te doen bren- op de conferentie van de vier mi- bisters van Buitenlandse Zaken ten verklaard in te stemmen met de Russische wijziging. De Amerikaanse gedelegeerde heeft zich er echter met kracht tegen verzet, aangezien hij wenst, dat Rusland aan de politieke conferentie deelneemt „aan de zijde der Noord-Koreaanse en Chinese aan vallers." Intussen heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, in Washington verklaard, dat Amerika geen bezwaar heeft tegen een eventuele deelneming van India aan de politieke conferentie, wanneer eenmaal de Koreaanse kwestie zal zijn afgedaan. De deelneming van India aan de be sprekingen over de toekomst van Ko rea zou niet bevordelijk zijn voor het verloop der onderhandelingen, zo ver onderstelde Dulles. Naar wij vernemen, heeft de pronvlncie verzocht een deel van de Oudhuijzerweg, van het begin van deze weg tot aan het perceel van de heer K. van Vliet, van de gemeente te mogen kopen. De Provincie heeft dit weggedeelte nodig ten behoeve van de aanleg van de nieuwe povinciale weg nr. 3. B. en W. stellen voor, het verzoek van het provinciale bestuur in te willigen. Indien de raad zich hiermede verenigt, zal de gemeente van het onderhoud van een weggedeelte worden ontlast, dat boven dien was betrokken in de reconstructie plannen voor de Herenweg en de Oudhuij zerweg. De groepscommandant der Rijkspo litie te Meerkerk verzoekt de bestuur der van de Citroen personenauto, die Dinsdagavond omstreeks 20.30 uur te Arkel getuige was van een aanrijding tussen een motorrijwiel en een paard, zich met hem in verbinding te stellen. (Van onze correspondent) 4 September zal de heer J. Ceha adjunct directeur van de ENCI te Maastricht, zijn zilveren ambtsjubileum herdenken. De heer Ceha, kwam in 1928 als hoofd van de administratie in diens van de ENCI. In 1937 volgde zijn benoeming tot procu ratiehouder. In verband met zijn grote verdiensten voor de vennootschap werd hij 1 Juli 1952 tot adjunct-directeur benoemd. Ook in het maatschappelijk leven vervult de jubilaris diverse belangrijke functies. Hij is o.a. bestuurslid van het Burgerlijk Arm bestuur en van de Stichting St. Annadal, lid van de Kamer van Koophandel voor Maastricht en Omstreken en van de Baad van Arbeid te Maastricht. De Veiligheidsraad is gistermiddag bijeengekomen om de vraag te bespreken of de Arablsch-Aziatische beschuldiging, dat het afzetten van de Sultan van Marokko door Frankrijk een bedreiging vormt voor de internationale vrede, in behandeling dient te worden genomen. De Franse gedelegeerde, de heer Hoppenot, heeft er met nadruk op gewezen, dat deze aangelegenheid enkel en alleen de Franse regering aangaat en dat er geen sprake is van een bedreiging van de vrede. De heer Hoppenot wees er op, dat het verwijderen van de sultan bloedvergie ten en burgeroorlog heeft voorkomen. Hij was overigens van mening dat het niet de missie van de V.N. is om zich bezig te houden met de nationale aange legenheden van haar leden, noch om de verdragen die zij sluiten te interprete ren. Hierdoor, aldus de heer Hoppenot, ontstaat slechts binnenlandse twee dracht, hetgeen zeker geen bevordering is van de internationale vrede. De Ver enigde Staten hebben reeds betoogd het Franse standpunt te zullen ondersteu nen. Engeland kiest uit begrijpelijke overwegingen eveneens de Franse zijde, zodat er weinig kans is, dat de Veilig heidsraad de Arabisch-Aziatische klacht zal behandelen. Er blijft deze groep dan niets anders over dan een beroep te doen op de Algemene Vergadering, wanneer die half September in gewone zitting bijeen komt. Als woordvoerder van de Arabisch- Aziatische groep trad op de Pakistaanse afgevaardigde Viquar Ahmed Ham- dani, die meedeelde, dat de groep de klacht had geuit, omdat zij de neiging van een land om een ander land te ver trappen, als agressie beschouwt. Hij wees op de wrevel die de Franse onder drukking van de Marokkaanse onafhan kelijkheidsbeweging in de wereld ge wekt heeft. Intussen heeft de Indonesi sche ambassadeur in Caïro, de heer Ab- doel Kadir er op aangedrongen, dat er spoedig een Arabisch-Aziatische confe rentie bijeenkomt om de Marokkaanse kwestie te bespreken. De secretaris-generaal van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen, de heer J. H. Olden- broek heeft te Brussel verklaard, dat het I.V.V.V. zich ernstig zorgen maakt dY®r hrt afzetten van de sultan van Marokko. Door de Franse actie, aldus de heer Oldenbroek, heeft Frankrijk zich geschaard aan de zijde van de koloniale en feodale elementen. Hi' deelde mede, dat het I.V.V.V. zijn strijd tegen het kolonialisme zal voortzetten, opdat in Marokko en andere, landen zonder zelfbestuur de ontwikkeling naar sociale en eco nomische vooruitgang en zelfbestuur langs democratische weg wordt ver sneld. Intussen is te Parijs bekend gemaakt, dat waarschijnlijk reeds na de vol gende kabinetszitting een hervormings plan voor Marokko zal worden afge kondigd. Volgens woordvoerders van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken omvat dit plan: 1. Elr worden gemeenteraden inge steld in heel Marokko, waarin Fransen ki: ®r is een regeling getroffen met betrek- hg tot de verstrekking van D.U.W.-sub- voor woningverbetering en woning- 6Piitsing, uitgevoerd in de wintermaanden. Onder bepaalde voorwaarden ontvangt de «anvrager van een premie voor woningver- "elering (Rijksregeling eventueel in samen- liyrking met het Terlingenfonds) of wo- (l'^gsplitsing (Rijksregeling), naast de pre- j,.e ingevolge de desbetreffende verbete- siiï,gs~ °f splitsingsregeling, een D. U. W.- £"&sidie van 1/6 deel der begrote totale Snh met dien verstande, dat het D.U.W.- f Tnn^ie voor woningverbetering maximaal f per woning en voor woningsplitsing Onrt per additionele woning zal bedragen, teri de Rijksregeling voor woningverbe- d lng valt ook de z.g. tonnenregeling voor oif.„v.ervanging van faecaliëntonnen door ihpft Boven de premie ad f 25 per geval aan se voormelde Rijksregeling kan de on.,yraSer eveneens het D.U.W.-subsidie ten ngen. groot 1/6 der totale begrote kos- alui'ti^et een maximum van 90 per aan" directie van de D.U.W. verleent sub- Riiu' indien volgens de gegevens van het bt ri arbeidsbureau voldoende bouwvakar- Vin erS ter plaatse in de naaste omge- Vq g beschikbaar zijn en voor zover de ti>n°' doel beschikbaar gestelde kredie- d*t toelaten. jne^et Werk moet worden uitgevoerd bin- Apr..de termijn van 1 October 1953 tot 1 Verj 1954- Deze termijn kan alleen worden dep511®0, indien force majeure kan wor st,, aan§etoond en indien het gemeentebe- Voor' nVerklaart. dat het werk op 1 April Pet. voltooid was. de vol *n Canada zal in 1955 VindersCnde "wereldjamboree van pad den. en vcrbenners worden gehou- tin gs'au&AND- De Britse bezet- °°i-loesmf j iten hebben negen Duitse ^Vann-:1- digers vrijgelaten uit de ""gems te WerL Het fregat „Dubois" vertrekt 15 Sep tember uit Den Helder naar Yokohama. Het ligt in de bedoeling, dat de „Du bois" begin November aldaar de „Johan Maurits van Nassau" zal aflossen, die dienst gedaan heeft in de Koreaanse wateren. De „Dubois" neemt op de reis naar het Verre Oosten 425 Kerstpakketten van het Nederlandsche Roode Kruis mee, die bestemd zijn voor de opvaren den van beide schepen. De pakketten bevatten: een pocket boek, sigaren, stroopwafels, kaarsen, een blikje kaas, roggebrood, een zakmes, een paar klompjes, hopjes en een Kerst boodschap van de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen. De Franse regering overweegt een nieuwe beperking van de invoer. Men hoopt deze beperking te bereiken door een verhoging van de invoerrechten op luxe-goederen. Men wil eveneens de in voer van niet-essentiële goederen ver minderen. Voorts zullen er maatregelen worden genomen om de export te bevorderen. zoals bepaalde cródietfaciliteiten en be lastingverlaging ten behoeve van de exporteurs. Volgens financiële kringen zou de minister van financiën ook van plan zijn een grote nieuwe staatslening te sluiten in de herfst van dit jaar. Al deze maatregelen maken deel uit van een programma om de Franse eco nomie te versterken, waartoe ook zul len bijdragen een opvoering van de productie en stabilisatie van de prijzen. en Marokkanen op basis van gelijkheid zitting zuilen hebben. 2. Er komen plattelandsraden, die de specifieke plattelandsbehoeften zullen behandelen. 3. De rechtsinstellingen zullen her vormd worden. De sultan zal voortaan niet meer willekeurig elke zaak van een Marokkaanse rechtbank overnemen. 4. Voortaan worden alle Marokkaan se leden van de Bestuursraad gekozen. (Van onze correspondent) Er zijn de laatste tijd ernstige moei lijkheden gerezen in de Nederlandse windhondenrensport. De oorzaak van deze strubbelingen is de chaos, die is ontstaan na ernstige meningsverschil len tussen een groot aantal erkende ver enigingen en het hoofdbestuur van de Ned. Bond voor Windhonden Rensport (NBWR) in de herfst van het vorig jaar. Het gevolg hiervan was, dat de erken ning van de NBWR, die collectief was voor alle aangesloten verenigingen, door c'e Koninklijke Raad van Beheer op Ky- nologisch Gebied in Nederland, werd in getrokken. Hierdoor moesten alle ver enigingen in het begin van 1953 opnieuw individueel erkend worden. Hieraan waren echter de voorwaarden van be langrijke contributieverhogingen ver bonden. Mede door de afwachtende hou ding van vele verenigingen is de conso lidatie van de Rensport zodoende een langdurige geschiedenis geworden. Inmiddels is door verschillende groe pen personen getracht de verwarring die vooral in het Noorden en .Zuiden was ontstaan uit te buiten. Men gaf zich spontaan uit voor windhondenren- vereniging en vroeg tegelijk een er kenning aan. Men wachtte evenwel niet op deze erkenning en ging eigenmachtig wedstrijden organiseren in het gebied van bestaande en wèl erkende clubs. De Koninklijke Raad van Beheer heeft nu besloten een beperkt aantal verenigingen te erkennen, waarbij de bestaande uiteraard voorrang verkre gen. In het Westen zijn dit de Zuid-Hol landse te Den Haag, de W.R.V. te Rot terdam en Amsterdam, de Stichtse Windhonden Renver. te Utrecht en ..Gooi" te Hilversum; in het Zuiden de Eindhovense Windh. Renver.; in het Oosten „Rijssen" en in het Noorden „Groningen" en de „N.W.R.C." te Win schoten. Allen die deelnemen aan wedstrijden, die niet door erkende verenigingen wor den georganiseerd, zijn krachtens de statuten van de K. R. v. B. strafbaar met het gevolg royement en ongeldig- verklaring van de stamboom. 176. Duiden de arenden er reeds op, dat Bor Khan in aantocht is, thans heeft het korteonverwachte opduiken van de twee Nomaden-verspieders de aanwezigheid van diens ruiters onomstotelijk bewezen en een vreemde spanning neemt bezit van het handjevol Noormannen. De verspieders hebben zonder twijfel het groepje Noor mannen gezien. Doch waarom trokken zij zich haastig terug, in plaats van hen tege moet te rijden Daar de gewonden onmogelijk sneller voort kunnen gaan, besluit de Noorman een tweetal boogschutters vooruit te zenden langs het spoor van Tsacha. Bezorgd vraagt hij zich af, welk spel de sluwe steppenhoofdmian speelt, tot een luide schreeuw van één der verkenners hem doet opzien. De man wijst opgewonden in de riching waar enkele van Bor Khan's roofvogels op dezelfde plaats keer op keer rakelings langs de grond scheren. Met enkele van zijn mannen snelt Eric vooruit en terwijl' de ge wonden zich langzaam bij hen voegen, staren zij allen van een heuvel zwijgend neer op het ontzielde lichaam van Tsacha. „Dank de goden, dat wij Bor Khan voor zijn," mompelt Eric. „Het zwaard zal geen kwaad meer doen." Snel daalt hij de heuvel af, doch dan staat hij als aan de grond genageld. Sprakeloos, verbijsterd, schudt hij zijn hoofd; duidelijk toont een diepe groeve langs het spoor van Tsacha, waar Tyrr's scherpe lemmet langs de grond ge sleept heeft en toch ligt hier slechts het lichaam van de Nomade. Het Zwaard Tyrr is verdwenen. „Bor Khan is ons voor geweest," stoot de Noorman uit. ,J2oorzoek het terrein naar sporen!" Snel volgen de krijgers zijn bevel op, doch de een na de ander keert onverrichter zake terug. In wijde omtrek is zelfs niet het geringste spoor te vinden. Geen hoef- indruk, geen voetstap, niets „Och, het is eigenlijk zo wonderlijk niet," mompelt Orm toonloos, terwijl hij schuw naar de dode loert. „Ik heb altijd wel gezegd, dat er hekserij in het spel was. Overi gens doet het er allemaal weinig toe. Ik heb eens horen vertellen..." De rest van zijn woorden gaat over in een schelle kreet. „Kijk daar eens," stamelt de kleine zeeman, een trillende vinger uitstekende. Een schok vaart door het kleine groepje Noormannen, als zij de ruiters zien, die over een verre heuvel opdoemen. Eric's ogen flitsen langs de horizon; overal om hem heen duiken Bor Khan's zwaar gewapende steppenruiters dicht aaneengesloten op. Zij zijn gevangen in een kring van lange lansen. Een voetbalelftal, dat in zijn geheel per parachute wordt neergelaten, zal Zaterdagmiddag om 5 uur een volks feest openen, dat onder de naam „Zes daagse Rodeo" in Bovenkerk wordt ge houden. Het voetbalelftal bestaat uit le den van de eerste Nederlandse parachu tisten club, die boven de nieuwe ter reinen van ,.RODA" uit een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht zullen springen. Zodra zij geland zijn stellen zij zich op voor een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de K.L.M. De elf springende voetballers zijn oud militairen, die deel hebben uitgemaakt van de Nederlandse parachutistentroepen. Scheidsrechter bij deze wedstrijd is de K.L.M.-gezagvoerder W. van Veenendaal Voor de uitvoering van het idee hebben de organisatoren van het feest binnen en kele dagen de spontane medewerking ver kregen van een groot aantal autoriteiten en instanties, onder wie de Minister van Oorlog, de Chef Luchtmachtstaf, de Rijks luchtvaartdienst en de Verbindingsdienst van het leger. De school van de verbin dingsdienst te Utrecht zorgt voor een mo biel radiostation, dat tijdens de sprongen van het elftal contact met de Dakota on derhoudt. De Belg Verschueren heeft zijn we reldkampioenschap der stayers op over tuigende wijze geprolongeerd. AI zijn tegenstanders, behalve de Fransman Queugnet, heeft hij gisteren tijdens de finale op de Oerlikonbaan één of meer ronden achterstand bezorgd. Reeds na 33 kilometer nam Verschueren de lei ding en niemand heeft hem kunnen be dreigen. Verschueren ging onmiddellijk na de start naar voren en sprong in zes ronden van de zevende naar de tweede plaats. Schorn trachtte inmiddels Besson en Michaux een lap te geven en toen hij daarin na vele kilometers van moeiza me strijd slaagde draaide gangmaker Ville de gaskraan meer open, waarna Verschueren in een flitsend tempo, dat alleen door Queugnet kon worden ge volgd. zijn tegenstanders één. tot drie ronden achterstand bezorgde. Na 33 km. lag Verschueren op kop met Queugnet op 25 meter, Lemoine had één ronde, Schorn en Martino twee ronden achter stand, Besson en Michaux drie ronden achterstand. Verschueren reed met groot zelfver trouwen, zich kennelijk bewust van het feit, dat een eenmaal gedubbelde stayer toch niet meer de kans zou krijgen om een ronde terug te nemen, want daar voor vormden hij en Queugnet nu een maal een klasse apart. De uitslag luidt: 1 Verschueren (Belg.) 1 uur 26 min. 30.2 sec., uurgemiddelde 69.361 meter. 2 Queugnet (Fr.) 99.776 km. 3 Lemoine (Fr.) 99.418 km. 4 Schorn (Did.) 98.876 km. 5 Martino (It.) 98.871 km. 6 Michaux (Belg) 97.716 km. 7 Besson (Zwits.) 97.230 km. Gisteren is onder zeer grote belang stelling er waren ongeveer 3.000 toe schouwers op het terrein aanwezig te Amersfoort het bondsconcours van de bond landelijke rijverenigingen van de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders- bond en de sportdag van de kring Amersfoort van de jonge boeren en tumdersbond (J.B.T.B.) gehouden. De voornaamste uitslagen luiden: Achttallen, klasse zwaar: 1. „Ons Genoegen", Rossum, met 167 y, pnt.; 2. „De Bergruiters", Ootmarsum, 164 pnt. Viertallen zwaar: 1. „De Paarden vrienden", Houten, 160 pnt.; 2. „De Woudruiters", Wehl, 156j^ pnt. Viertallen middel: 1. „De Eemrui- ters", Hoogland, 182% pnt. Achttallen licht: 1. „De Paardenvrien den", Houten, 119(4 pnt.; 2. de „Vecht ruiters", Maarssen, 113% Pn*- Viertallen licht; 1, Achterveld met 125 pnt. Individuele dressuur zwaar: 1. F. Schopman (op Mephisto), De Lutte, 117 pnt.; 2. D. Hartemink (Caesar), Doetin- chem, 111 pnt. Middel: 1. G. Zomer (met Irene), Houten, 106 pnt.; 2. Th. Bremer (Paar- denbloem), Houten, 99 pnt. Licht: 1. H. van Eijden (met Jet), Achterveld, 99(4 pnt.; 2. B. van 't Kloos ter (Ploya), Hoogland, 99 pnt. Springconcours, klasse middel (na barrage met verkort parcours en op tijd): 1. A. Herdering op Phaffy, De Lutte, 0 fouten, tijd 36,7 sec.; 2. Th Diesveld (Molona), Keijenberg, 4 fou ten, 39,6 sec. Concours eenspan om het kampioen' schap 1953: 1. P. A. Hilhorst (Imona), Soest; 2. J. R. Kok (Cocquet), Soest. De Nederlandse ploeg voor het inter nationaal concours hippique in Le Zoute, van 28 trin 30 Aug a.s„ is thans defini tief samengesteld. Ze bestaat uit de he ren kol A. E. Pantchoulidzew met Poo ka," It vl 2e kl H. Scheeren met „Val- seuse," „Grey Boy" en „Tarahumara," J. Rijks met „Master", „Romanichel" en „Jimmy O'Dea" en T. Timmer met „Draufganger" en „Biella". Als chef d'équipe zal Prins Bernhard optreden, die, zoals reeds gemeld, zelf aan de dressuurwedstrijden zal deelne men met „Arquebuse". In de dressuur zal ook de heer L. H. M. van Loon uit komen, en wel met „Saraceen", het paard waarmee hij dit jaar het nationale kampioenschap dressuur heeft behaald. Aan de 1000 km rit welke Zondag 30 Augustus op de Nürburgrlng wordt ge houden zullen de volgende Nederland se equipes deelnemen: Westhof en Ba- rendregt met Veritas, Hezemans en van Zuylen van Nyevelt met Porsche, Keen en van der Lof met Kieft en Roosdorp en Ulmen met Jaguar. Horizontaal: 1 keukenkruid; 8 larve; 9 nauw steegje; 11 biersoort; 12 afgemat; 14 tovergodin; 15 godsdienst (afk.); 16 water in Gelderland; 18 bekende voormalige ver zetsorganisatie (afk.); 19 persoonl. voornaamwoord; 20 noot; 22 staande biddende vrou wenfiguur; 23 innig 24 noot; 26 soort onderwijs (afk.); 27 maanstand (afk.); 29 beieefdheidsuiting; 32 momenteel; 33 fuikopening; 27 28 ■H29 50 51 35 telwoord; 36 hemellichaam; 37 middag; 39 klinknageltje; 40 keukenkruid. Verticaal: 1 bouwmateriaal: 2 lofdicht; 3 noot; 4 deel van de dag; 5 titel (afk.); 6 telwoord; 7 vogel; 8. keukenkruid; 10 keukenkruid; 12 noot; 13 landbouwwerktuig; 16 soepel, buigzaam; 17 larve; 19 kledingstuk; 21 wereldtaal; 25 razernij; 28 beginsel van een bloem at blad; 30 noot; 31 voegwoord; 32 Kerstmis (Fr.); 34 steen; 36 watervlakte; 38 maanstand (afk.); 39 de onbekende (afk.). Oplossing van O T T E R S E R E C M A F H E L M K I A D I N A P U L NAD I R E S O N N D E N 4- M O N T F Dinsdag S U M N T O E D K E A R R N A 0 E E N R 1 A K A I O R T ALDEEAMIN p. 27 Rasalhad n. Karachi. ALKAID p. 27 Ouessant n. Recife. ALUDRA 27 te Bremen. ALWAKI 27 te Montevideo. AMERSKERK 26 van Hongkong n. Cebu ARMILLA 26 van Haiphong n. Singap. ATLAS 27 Aug. te Amsterdam. AMSTELKROON 27 te St. Vincent K.V. ABBEKERK p. 27 Minicoi, 30 te Rangoon, ARKELDIJK p. 27 Azoren n. Havre. ALMDIJK p. 27 Casquets, n. Havana. ARIADNE 27 te Djidjelii ALCYONE 27 nam. te Rio Grande. ALPHERAT 27 te Bahia. ANNENKERK 27 te Aden. AXELDIJK 27 te Philadelphia. ABBEKERK 30 te Rangoon verw. ALETTA 26 van Pladju n. Bangkok. ALIOTH 27 te Rotterdam. ALNATI 27 te Antwerpen. AMSTELDIEP p. 26 Sokotra n. Belawan. AMSTELTOREN 28 te Kaapstad. ARENDSKERK 27 te Bilbao. PAPENDRECHT 26 te Augusta. BONTEKOE 27 te Kwandang. BLOEMFONT. 26 van Teneriffe n. Amst. CAMPHUYS 26 van Djeddah n. Djakarta. BENNEKOM p. 27 Barbados n. Trinidad. CALTEX NEDERLAND 27 te Sidon. CORYDA 28 nm. te Adelaide verw. CALTEX DELFT 27 van Sidon n. Rott. CISTULA (t.) 27 te Rangoon. CALTEX PERNIS 27 te Sidon. DELFLAND 27 te Itajai. DELFT 27 te Rotterdam. DUIVENDIJK 27 te Hamburg. EEMLAND 27 nam.28 te Buenos Aires. ESSO ROTTERDAM 27 te Rotterdam. Advertentie De uitslagen, van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse League luiden: Eerste Divisie: Bolton-Middlesbrough 3 - 2; Huddersfield-Cardiff 2 - 0; Liver pool-Newcastle 2-2; Manch. Un.-West Bromwich 1-3; Preston-Sheff Wedn 6-0; Sunderland-Wolves 3 - 2; Tottenham- Charlton 3-1. Tweede Divisie: Lincoln-Bury 0-0 Luton-Notts Forest 0-1; De Spaanse waterpoloploeg, heeft in het natuurbad te Amstelveen met 3-0 van het Nederlands militair zevental ge wonnen. 13 Portman was niet langer de jongeman van-een-plaatje met manieren-uit-een- boekje. Zijn gezicht had iets grjjnmigs, en Sherry dacht, dat hij toch wel eens meer man kon zijn dan ze gemeend had. „Zo is het mooi genoeg", zei hij op scherpe toon. „Zorgen jullie liever, dat je nuchter blijft. Of vertoon je niet in het publiek. Jullie weten niet wanneer je spreken en wanneer je zwijgen moet." Hij boog zich over de tafel heen en bracht zijn gezicht dicht bij dat van Madame de Spain. „Juffrouw Madigan", zei hij nadrukkelijk, „werkt bij „Pro- thero". Op de afdeling Propaganda. En ga nu weg en gedraag je niet zo luid ruchtig. Ik zal je opbellen zodra en wan neer het mij belieft." „O, ja?" zei Clem uitdagend. Madame de Spain pakte zijn arm beet. „Herbie heeft gelijk", zei ze. „Laten we 'm smeren." „Och, toe," protesteerde Sherry. „Het begon juist zo leuk te worden." Clem grinnikte tegen haar. Madame de Spain streelde haar hand. Alleen Mixis keek naar haar met kleine, koude ogen. „Je bent een bijdehandje," zei Ma dame. „Kom me bij gelegenheid eens opzoeken." Het drietal marcheerde af, en mijn heer Portman wierp een blik op zijn horloge. „Het wordt morgen hard werken, juf frouw Madigan. ïk geloof dat ik u maar eens naar huis moest brengen." Toen hij haar bij haar huisdeur afle- verder, en zij op het punt stond de sleutel om te draaien, keerde Sherry zich om en keek naar hem op. „Mijnheer Portman, wat heeft spreken of zwijgen te maken met het feit dat ik bij „Prothero" werk?" vroeg zij. „En u stelt me teleur. Ik dacht dat u onder nemender was." Zonder antwoord af te wachten, ging zij naar binnen en beklom diep in ge dachten de trap. HOOFDSTUK 4 Sherry Madigan bleef verlegen aan de ingang van het volle restaurant staan en keek om zich heen alsqf zij op het punt stond de vlucht te nemen. Maar ze zag een stoel vrij bij een ta feltje voor twee bij de muur. Een ge bogen, borstelig hoofd, een paar schou ders waarvoor een krachtpatser zich niet zou behoeven te schamen, en een lichaam dat door de natuur voorbestemd scheen voor de politiedienst, bezette de andere stoel, en de eigenaar van dat alles had alleen maar aandacht voor zijn bord soep. Sherry liep er heen en bleef bedeesd, met grote, beschroomde ogen, naast de lege stoel staan. Pat Evans, chef van de afdeling Recherche, merkte haar op. „Ga zitten!" blafte hij. „Ga zitten! Of ben je bang dat ik je zal opeten?" „O, dank u wel. mijnheer Evans," zei ze kleintjes, en schoof de stoel achter uit. Hij vestigde zijn aandacht weer op zijn bord soep Zij bqgtelde een slaatje niet toast en thee, en hij keek afkeurend naar haar. „Ik eet voorzichtig," zei ze, „zodat ik later niet voorzichtig hoef te eten." „Zei je werkelijk wat ik dacht wat je zei?" snauwde hij. „Omdat," vervolgde zij, „als ik nu voorzichtig eet, nu het niet nodig is, ik over een poosje geen dieet behoef te houden en me in allelei bochten wrin gen. Weet u wat er zo al omgaat op de afdeling propaganda?" „Nee." „En ik weet niet," zei ze, „wat er zo al op Recherche omgaat. Als u me dat vertelt, dan zal ik over Propaganda vertellen." „Ik weet genoeg naar mijn zin," zei Pat kortaf. „Hoe heet je ook al weer?" „Madigan. Sherry Madigan. Maar ik zou graag iets willen horen over uw werk." Hij snoof. „Je wilt natuurlijk over ladelichters en dergelijk gespuis weten," zei hij weinig toeschietelijk. „Dat willen ze allemaal. Ik word belegerd door krantenlui. Maar ik vertik het. Dacht je dat ik een school voor dieven hield?" „Nee, natuurlijk niet," zei Sherry. Maar zijn er af en toe geen mensen die met plannen rondlopen om een zaak te bestelen? Ik bedoel nu niet voor een paar sokken of zo." „Zeker," zei hij. „Dat moet erg interessant zijn. Als u nu eens een zaak voor een groot bedrag zou willen oplichten, hoe zou u het dan inkleden?" „Er bestaan verschillende manieren," antwoordde hij, wat minder kortaf. „Kijk, je hebt bijvoorbeeld een familie lid met een winkeltje in een andere plaats. Dan kun je een manier verzin nen om winkelwaren uit het magazijn te laten verdwijnen, en je levert ze af aan dat familielid. Daarvoor is de sa menwerking van verschillende mensen nodig. Maar het is te doen. Of, gesteld, je bent inkoper. Je richt voor jezelf een soort maatschappij op. Als inkoper heb je natuurlijk relaties fabrieken en zo. Nu raakt ik noem maar wat een van die fabrieken in moeilijkheden en moet een partij goederen goedkoop van de hand doen. Een eerlijke inkoper zou zo'n buiten kansje aangrijpen om er zijn zaak van te laten profiteren, maar een oneerlijke inkoper laat die maatschappij van hem het zaakje kopen, en verkoopt het dan aan zichzelf, en steekt het verschil in zijn zak. Dat is één manier." „Het zou erg moeilijk zijn hem daar op te vangen," zej Sherry. „Heeft de politie die man van Prossers tafellinnen al geïdentificeerd?" „Nee. Hij is een onbekende voor de politie" „Dan kan hij ook geen misdadiger geweest zijn." „Dat kan wel, maar hij is misschien noovt eerder betrapt," verbeterde Pat Evans. „Gek dat niemand hem met die twee enorme valiezen de winkel heeft zien binnenkomen. Je zou zeggen dat een van uw mensen toch wel iets had moe ten opmerken." „Ja, dat zou je zeggen," zei Pat kwaad. Het geval zat hem danig dwar= „Misschien was het net als met die staaf ijs," zei Sherry. Hij knipperde met zijn ogen. „Wat voor staaf ijs?" „Die man, die het stadion binnen wilde en geen geld had voor een kaartje. Daarom liep hij het hek door met een staaf ijs op zijn schouder, en natuurlijk hield geen mens hem tegen.' Voor het eerst toonde Pat werkelijk enige belangstelling. ,,'t Is immers zo," vervolgde zij, „dat mensen die gewoon hun werk doen, zo als een staaf ijs afleveren doorgaans niets in de weg wordt gelegd. Tenmin ste niet in werkuren." „Misschien is hij wel met een para chute op het dak geland," zei Pat. (Wordt vervolgd). ETREMA en FEL1PES 27 te Pladju. FARMSUM p. 27 Pt. Sudan n. Amstd. GORDIAS 27 te Rotterdam. GAASTERLAND p. 27 Kp. Verd. eil. n. Recife. HAULERWIJK 25 van Dakar n. Engel. HEEMSKERK 27 te Port Sudan. HELICON 26 van Aruba n. Houston. HERSILIA 27 nam. te Amsterdam. HERMES 27 te Pto. Cabello. HECTOR 27 nam. te Mutzuna. HERA 27 te Paramaribo. HESTIA 27 te Amsterdam. IVOORKUST 27 van Lagos n. Accra. JUPITER 27 te Sevilla. KARIMATA 2 7te Chertbon. KIELDRECHT 27 te Port Swettenham. KARIMUN p. 27 Sabang n. Belawan. LUNA 27 te Patras. LANGKOEAS p. 27 Gibr. n. Djakarta. LISSEKERK p. 27 Ouessant n. Genua. LEERSUM 27 te New Orleans. LOOSDRECHT 26 van Bombay n. Colombo. LOPPERSUM 27 van Huelva n. Rotterdam. LEMSTERKERK 27 te Kuwait. LOENERKERK p. 27 Ouessant n. Genua. MACUBA 26 van Aden n. Umsaid. MALEA p. 27 Perim n. Singapore. MALVINA 26 van Hongkong n. Miri. MERATAS (t.) 31 te Colombo verw. MAASDAM 27 te New York. MAASHAVEN 26 van Belfast n. Dakar. MAPIA 27 nm. te Aden, 28 n. Perzië. MELISKERK 27 te Antwerpen. MENTOR en MIDAS 27 te Rotterdam. MAASLAND p. 27 Fern'o Noronha n. A'd. MACOMA 27 nm. te Singapore. MARPESSA p. 27 Rasalhadd n. Fao. MEERKERK p. 27 Pt. Sudan n. A'dam. MOLENKERK 27 nam. te Suez. NIGERSTROOM 27 nam. te Freetown. NOTOS 27 te Rotterdam. ORANJE p. 27 Minicoy n. Suez. ORANJESTAD 26 te Antwerpen. OVERIJSEL p. 27 Gibr. n. Beyrouth. OBERON 27 te Curagao. ORION 27 te Tunis. OMALA p. 27 Kp. d. Armi n. Stanb. PERN A en MIRZA (t.) 26 te Miri. PR. ALEXANDER 26 te Rotterdam. PR. WILLEM V 27 te Montreal. ROEBIAH p. 27 Okinawa n. Hongkong. RITA 27 te Singapore. RADJA 27 van Djibouti n. R'dam. RAKI p. 27 Gibr. n. Port Said. RIDDERKERK 27 te Beira. RUYS 27 te Singapore. SALLAND p. 27 St. Paulsrock n. Amst. SHERATAN p. 26 Martinique n. Aruba. ST VLAARD. 26 van Wabana n. Emden SOESTDIJK 27 te Rotterdam. STENTOR 26 van Paramaribo n. Amst. SALATIGA 27 nam. te Kuwait. SAPAROEA p. 27 Finisterre n. Havre. SINGKEP 27 te Banjuwangi. SLOTERDIJK 27 te Bremen. STR. MALAKKA 30 te Hongkong verw. SUMATRA 26 te Bitung. SUNETTA 26 van Surab., 28 te Baltkppp. TABIAN 26 te New York. TALISSE 27 te Singapore. TERNATE 26 van Singapore n. Sorong. THALATTA p. 27 Socot.ra n. Singap. TIBIA 26 van Miri, 28 te Singapore. TJIFANAS 26 van Singap. n. L. Marques. TIBERIUS 27 te Port au Prince. TJIBADAK 27 te Sydney. TASMAN 27 nam. te Prtok. TJIBODAS 27 te Durban. TJILUWAH 27 te Buleleng. TOSARI 27 te Bahrein. VAN DIEBEECK 27 te Semarang. WOENSDRECHT 28 te Melbourne verw. WATERMAN p. 27 Ouessant n. Curagao. I.TSSEL 27 nam. te Beyrouth. ZUIDERKR. 26 van La Palmas n. Amst. WOERDEN, Kaasmarkt, 26 Aug. Aan gevoerd 230 partijen, le soort f 2.122.21, 2e soort 2.042.11, zware tot f 2.43. Han del traag. VEILING POELDIJK 26 Aug. 1953. Ta- maten A 2.50—2.70, B 2.50—3.50, C 2.50—2.80, CC 250 Grof 2.50 per bak van 12(4 Druiven: Alicante 0.90—1.08, Frankenth». Ier 8098, Golden Champion 1.501.75, Mus- caat 1.45—2.10, Appelen 9—36, Peren 8—16. Perziken 4070, Victoriapruimen 2452, Gele pruimen 10—17, Wijnbessen 1.50, Prin- sessebonen 2026. Stokprinsessebonen 30 39, Snijbonen 20—37, Pronkbonen 12, Spek- bonen 20, Augurken 1855. Pepers, rood 0.801.Andijvie 57(4, Prei 810, Rode kool 3—9(/2, Postelein 6, Spruiten 20, alles in cents per kg. Bloemkool (6) 1819 (8) 14—15 (10) 10, Netmeloenen (4) 3334 (6) 25—33', (8) 21—28 (10) 14—24 (12) 10—21, Ananasmeloenen (5) 4547 (6) 4150 (8) 35—62 (8) 51—62 (10) 31—48 (12) 14—39; Suikermeloenen (4) 6374 (5) 6378 (6) 56—74 (8) 51—62 (10) 35—41 (12) 25—36. Perziken (2) 30—36 (3) 20—27 (4) 12—20 (5) 714—li, (6) 4(4—7; Komkommers A 813, Aubergine 20—46, Paprica 5—8, Maïskolven 23,-6. alles in ets. per stuk. Sla A 6.50— 9 50 B2 2.50 per 100 stuks. Peen 11.00— 12.00. Selderij 2.00—2.75. per 100 bos. Aard appelen 3.— per kist van 25 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5