Het Boek der Boeken De toekomst van Bestrijding voedselschaarste in onderontwikkelde gebieden i de greep van c wereld machten Afbeeldingen bij Petrus' graf Gouden munten uit etalage gestolen Verklaring van het onderschrift na lange boeiende studie Betere diëten; minder ziekten van PAGINA DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 Dief vindt nieuwe truc uit Chinezen kan hen slechts op vrucht bare gronden een bestaan doen vin den. Grote gebieden, die volgens de moderne agrarische kennis zeer wel bruikbaar zouden zijn, worden niet bebouwd, in weerwil van overbevol king en daardoor ontstane hongers nood. Of landbouw zal kunnen worden uit geoefend in steppe en oerwoud is niet alleen een kwestie van de bodem, maar van landbouwtechniek en methoden en van de cultuurhoogte der bewoners. De internationale samenwerking ten aanzien van het verlenen van technische bijstand aan onderontwikkelde gebie den is geen fictie. Een geest van on baatzuchtigheid en idealisme spreekt duidelijk uit het Handvest der Ver enigde Volken. Dinsdagochtend kwam de eigenaar van een winkel in tweedehands gou den en zilveren voorwerpen, geves tigd in de Gravenstraat te Amster dam, tot de onaangename ontdek king, dat uit zijn etalage ettelijke kost bare oude gouden munten waren ver dwenen. Aangezien de gehele etala geruit, ook aan de zijkant in het portiek, ter voorkoming van inbraak is afgeschermd met ijzergaas, vroeg de recherche van Bureau Warmoes straat, die de zaak in onderzoek heeft genomen, zich aanvankelijk af met wat voor ingenieuze reuzen-pin cet de verdwenen munten wel door het ongeveer 15 cm. grote gat in de zijruit en door de slechts 5x5 cm. metende openingen in het ijzergaas moesten zijn getrokken. Een minutieus onderzoek van de etalage bracht al ras de oplossing. Op diverse zwaardere munten en voor werpen vond men druppeltjes vaseline. Men neemt thans aan, dat de inbreker een stokje van ongeveer 60 cm. door het gaas tegen de zijruit heeft ge plaatst, vervolgens aan de achterkant tegen het stokje heeft geslagen, waar door hij een gat in de ruit stootte, daarna het uiteinde van het stokje met vaseline heeft ingesmeerd en er daar na door het gaas en het gat in de ruit in de etalage mee is gaan vissen. De lichte munten bleven er inderdaad aan kleven, de zwaardere niet. den, dat er niet een te grote toename van het zielental was. Zo'n primitieve bevolking bleef in aantal ongeveer sta- tionnair, omdat er geen sprake was van een voortdurende vrede en behoorlijke hygiënische toestanden. De Bataks had den een tijdrekening met 8 jaar-perio den, omdat vrijwel om de 8 jaar een pokkenepidemie uitbrak. Meer dan de helft van de wereldbevolking leeft in uiterst ongunstige omstan digheden. De mensen hebben niet genoeg te eten, zij zijn slachtoffers van ziekten. Van hun armoede kunnen wij ons eigenlijk geen voorstelling ma- ken- „Helpt deze mensen," heeft Truman in zijn welbekend „Point four"-program- gezegd, „wij bezitten er de middelen toe." °eze massa's, die in buitengewone ellende leven en die niets te verliezen hebben, vprmen een permanente bedreiging voor de meer welvarende gebieden. Niet alleen "d morele, ook uit zakelijke overwegingen dient het dieet der wereldbevolking °ver de gehele linie naar redelijker niveau te worden opgetrokken. Een goed uit gebalanceerd dieet is Van het grootste belang, zowel voor physieke, alsook voor de Psychische ontwikkeling van de mens en behoorlijke voeding is de belangrijkste Voorwaarde voor het voortbestaan van gezonde volken. Hiermede houdt verband Jje mogelijkheid tot opvoering der arbeidspotentie van de betrokkenen, waardooi be economische weerbaarheid verhoogd wordt. Vast is komen te staan, dat volken, 'e aan eiwitarme voeding gewend zijn, physiek en psychisch achterstaan bij vol den, die eiwitten en vooral dierlijke proteïnen in grote hoeveelheden op hun dage- bks menu hebben staan. De moderne landbouwkunde legt de nadruk op het betrekkelijke van het begrip onvruchtbaarheid van de bodem. Voorheen lagen vele zand streken braak, omdat men er met de toenmalige kennis van de landbouw niets mee kon begin nen. Toen de kunstmest werd aangewend kwamen deze z.g. on vruchtbare gronden echter to* grote productiviteit. De techniek der Nu wij het hele werk kant en klaar kunnen overzien, moeten wij eerst onze waardering uitspreken over de uitstekende opzet er van. De bedoeling is de lezer, vóór hij de Bijbel zelf ter hand neemt, voldoende duidelijk te rtaken, wat de natuur, de strekking, de gevolgde methode is van de ver schillende boeken der H. Schrift, hoe zij ontstaan zijn en wat het doei is ge weest van hun schrijvers. Men mag ge rust zeggen, dat Pater Eyckeler er in geslaagd is zijn lezers deze bijzonder heden spelenderwijze bij te brengen, terwijl hij tegelijkertijd een oprechte geestdrift weet te wekken voor de lec tuur der H.H. Boeken zelf. De apostolisch vicaris van Medan, mgr. L. T. Brans O.F.M. Cap., zal 19 December zijn vijftigjarig priesterfeest vieren. De Nederlandse bisschop, afkomstig uit Strijp bij Eindhoven, stond dertig jaar aan het hoofd van zijn missie op Sumatra, welke tot enorme bloei Is gekomen. In weinige jaren tijds is het aantal christenen van 6U00 tot 60.000 toegenomen; het aantal catechu menen bedraagt jaarlijks 15.000. Het heeft, zoals bekend, onder het Neder lands bestuur van Indonesië lange tijd ge duurd, alvorens de Capucijnen vrijheid van geloofsverkondiging onder de Ba taks verkregen. Doch toen dat eenmaal was ge schied, heeft het christendom een enorme vlucht genomen. De bekering van de Ba- taks behoort tot de tweede en grootste pe riode van het bestuur van mgr. Brans. Tot aan het uitbreken van de oorlog ln 1941 telde de missie van Medan reeds 28.000 katholieken en 32.000 catechumenen. Het verbreken van het contact met Nederland heeft de missie evenwel voor enorme pro blemen gesteld. Atjeh kwam in opstand tegen Nederland, het missiepersoneel moest met achterlating van alles voor de Jappen wijken. Na de bezetting geraakten paters, broeders en zusters in de concentratiekampen, waar verscheidenen van hen onder de marte lingen en uitputting stieven. Na de bevrijding scheen aanvankelijk de oude toestand hersteld te kunnen worden, maar het uitroepen van de Republiek schiep nieuwe problemen. Men eiste zelfbestuur, maar stelde samenwerking met Nederland op hoge prijs; vrijheid van godsdienst werd geproclameerd, maar terreur heerste aan alle zijden. Het gelovige volk is evenwei trouw gebleven en geleidelijk heeft zich na het uitroepen van de souvereiniteit een be. tere situatie geconsolideerd. In den lande en daarbuiten, o.a. in Indo nesië, zien velen in het priesterjubileum van deze eminente kerkvorst een gelegen heid om een groot Nederlander te eren In Medan hebben de katholieken contact opgenomen, dat verlengd is tot in Neder land. Men heeft de bisschop gevraagd, wat hij als geschenk voor zijn jubileum zou wensen te ontvangen. En het is op de stich- In de directe omgeving van het graf van de H. Petrus in de crypte van de Vaticaan se basiliek zijn, zoals enige tijd geleden ge meld, twee tekeningen ontdekt met daar onder een inscriptie. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met afbeeldingen van de H.H. Petrus en Paulus, ofschoon de archaeologen geen bevredigende oplossing konden vinden voor het vrijwel onleesbaar geworden onderschrift. Geruime tijd heeft de bekende Italiaanse archaeologe mej. Guarducci, professor aan de universiteit van Rome en specialiste in de epigrapholo- gie, zich aan de oplossing er van gewijd. De lezing, welke mej. Guarducci thans aan het probleem geeft, voldoet veel meer. Zij geeft n.l. als haar mening te kennen, dat de beide tekeningen niet de apostelen Pe trus en Paulus voorstellen, doch Christus en Petrus. Een van de figuren is kennelijk een oude man (St. Petrus), terwijl de andere jeugdiger aandoet. Wat betreft het onder schrift komt zij tot de volgende conclusie; „Petrus roga (dan volgt een kruis) XS pro Sanc(tis) hom(ini) b(us) Chrestian (is ad) corpus tuum sep(ultis). De letters tussen Het eerste deel: „Van oud-testamen- tische zangers en denkers" maakt ons vertrouwd met de bijbelse denk- en spreekwijze en geeft een goed inzicht in de manier, waarop de groeiende Openbaring van Gods heilsplannen met de mensheid daarin tot uiting komt. De vijf overige delen zijn meer historisch gericht. Zij behandelen de grote en belangrijke tijdvakken van Israel's geschiedenis in het licht van het optreden achtereenvolgens van Mozes, Samuel en Saul, David en Elias. Een merkwaardig beeld van de ontwikkeling van een primitief gebied. Links: een expressieve tam-tam-dans van de Kawomba- negers. Onder: „Een gelukkig ge zin van geciviliseerde negers". Het Westerse huiskamertje met tafel, stoelen, gordijnen en een klok is compleet doorgedrongen tot in de Afrikaanse binnenlanden. derige plantengroei de indruk van over dadige vruchtbaarheid van de bodem, maar men moet zich van de „vette aar de" van Afrika geen overdreven voor stelling maken. De meeste gronden zijn arm aan voedingszouten en ingeloogd door de tropische regens. Ditzelfde ver schijnsel kennen we uit Indonesië, maar het vulcanisme heeft daar op vele plaatsen jonge gronden naar de opper vlakte gebracht, die weliswaar niet rijk zijn aan voedingsstoffen, maar in elk geval niet altijd door tropische regens zijn uitgewassen. De vulcanische gron den in Indonesië verweren snel. Zeventig procent van de wereldbevol king vindt haar bestaan in de land bouw. Een landbouwende of veefokken- de primitieve bevolking groeit in enkele eeuwen van ongestoorde vrede en expansie over alle economische mo gelijkheden heen. Onder gunstige om standigheden is verdubbeling in 25 jaar niet vreemd. Een bevolking van 1.000 zielen kan in twee eeuwen zjjn uitge groeid tot 256.000 zielen en wee- 50 jaar later tot één millioen. De tegenwoor dige wereldbevolking van 2 milliard 400 millioen zielen zou onder bedoelde omstandigheden kunnen zijn uitge groeid uit een dorp van 1.000 zielen ten tijde van Jacoba van Beieren. In tro pische gebieden zorgden oorlogen en epidemieën die de bevolking decimeer- Dat verpleeghuis is het eerste ge bouw in de reeks, die rechts achter de villa zal verrijzen en waarin straks ■oriaai Afrika geeft de weel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7