Flat aan Valkenburgerplein Twee fantasierijke oplichters voor de Rechtbank Drie goedmoedige verduisterden lood schippers en koper Aan Heemsteedse Dreef komt tehuis voor bejaarden Houding van de burgemeester inzake kwestie zuiverings installatie gelaakt ^DAMES-^\ KOUSEN J. Th. KORT SKiAllEN ■sr* Kistje van 100 met een mooi KINDERJURKJES Stugge Noorderling ontkent alle schuld Zakenman, in geldnood, deed dolle dingen GEMEENTERAAD HEEMSTEDE BRILLEN OPTICIEN STIENS Delana Skibroeken JAN VAN DER PIGGE Over enkele dagen de bouw begint Moeilijkheden bij Holland-Nautic? SCHOUS IS PARAAT Haarden en Kachels A. v. d. BOGAARD Haarlemse Rechtbank Uniforme winkel sluiting gewenst 2.95 3.95 3.95 4.25 4.65 4.95 5.25 6.95 2.75 Feestavond van het Marine-hospitaal Piet Worm naar Amerika In geselschap van de heer Kroese VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 WIJ ONTVINGEN 'N AARDIGE COLLECTIE Burgerlijke Stand LEDENVERGADERING HAARLEM ZUID-WEST Alleen ontslag van improductieve krachten OUDE GROENMARKT 16—14 NIET LANGER ZOEKEN ÏOOO BROEKEN Politie-agent mishandeld Jeugdige dieven Bel op 16764 of.... GIERSTRAAT 27 Beurs van Amsterdam lïjii Qi Bij de behandeling van het voorstel tot verkoop van grond aan de zijde van het Valkenburgerplein, tussen de Mo lenlaan en de Valkenburgerlaan liepen de meningen van de vroedschap van Heemstede nogal uiteen. Het terrein is bestemd voor de bouw van 12 wonin gen in de vorm van drie woonlagen van vier woningen en zal gekocht wor den door de Haarlemse N.V. Hogerve- ka. Over enkele dagen zal met de werk zaamheden een aanvang worden ge maakt, waardoor de afsluiting van het plein een feit wordt. De heer Hopstaken (KVP) had graag een situatietekening gezien, waarop de verhoudingen stonden aangegeven. Als ik mijn stem geef, dan is het, omdat het appeltje van meer woonruimte mij lokt, zo verklaarde dit raadslid. Min der enthousiast was de heer Scheer (VVO), die de „flat" een „kistje van 100 met een mooi etiketje" noemde. Er is geen sprake van afronden; het blok is in disharmonie met de bebouwing van de Molenlaan en de Valkenburgerlaan. Als er geen andere plannen zijn, dan ben ik tegen, zo ging hij verder. Voorts was hij van mening, dat er een binding bestond tussen het plan en de verkoop van de grond. Zegt men ja op de ver koop, dan heeft men tegelijkertijd de plannen goedgekeurd. Tevens verklaar de hij, dat hij zich niet heeft laten lei den door het bezwaarschrift van de be woners uit de omgeving van het Val kenburgerplein. De heer van Wijk (PC) vond een be slissing moeilijk. Het gebouw kon ook hem niet bekoren: het zou beter passen in de stad, dan in de landelijke omge ving van Groenendaal. Door het adres was hij geenszins geïmponeerd, want, zo meende hij, de bezwaren van de bewo ners wegen niét het zwaarst. Wat het zwaarste weegt is de afronding. De heer Verspoor (Arb.) juichte de afronding toe, maar was enigszins ver baasd over het feit dat de raad niet eerder was ingelicht over dergelijke plannen. Nu zijn er reeds vele onkos ten gemaakt, on nog loopt de koper de kans dat hij de grond niet krijgt. Hij stelde voor, of er wellicht een andere manier gevonden kan worden voor de overgang. De heer Zeelenberg hulde zich in de toga van de pleiter, en vond het toch niet fair, dat de plannen, ge maakt door een architect van naam, tussen neus en lippen werden afge kraakt. Het is best mogelijk dat het nog mooier en fraaier had gekund, maar het is in ieder geval een plan, dat voor uitvoering in aanmerking komt. Bovendien heeft men de men sen van de schoonheidscommissie toch niet voor niets. Tenslotte keerde hij zich tegen de adressanten door op te merken, dat verschillenden van hen, waar zij ook in hun huis zullen gaan staar., het complex nooit zul len zien. Hij was er voor, evenals de heer Verhoeven, terwijl de heer Reijnders de capaciteiten van de ar chitect niet in twijfel trok. Tegenstanders waren weer de leden Van Bruggen en Van Hees (KVP), die tegen de bouw van het blok waren op die plaats, Wethouder Van Houten verklaarde, dat de schoonheidscommissie zich ach ter het plan had gesteld. Eén ding moet niet uit het oog ver loren worden, dat men als leek tegen over de tekeningen staat. De plannen zijn in alle opzichten verantwoord, zo meende de wethouder, die tevens be nadrukte, dat in eerste instantie de be slissing bij de schoonheidscommissie ligt. Hierna voerde wethouder Van Lent het woord. Hij deelde mede, dat het terrein al meer dan 20 jaar braak ligt en ieder jaar gebruikt wordt voor de kermis. Ruim een jaar geleden is er dan een gegadigde gekomen met plannen voor een woonblok. De nokhoogte be draagt 14.60 m. De kerktoren is 36 m hoog. terwijl het huis van een der Advertentie TOT MAAT 95 in EXCLUSIEF BORDUURWERK TEVENS REEDS WOLLEN IN BRUIN en MARRINE Anegang 19 - Haarlem Tel. 31413 GEBOREN; G. C. Lijsen-Borkent z; D. C. Tromp-Koks z; L. van Bree-van Rooy z; J. M. van Veen-Wambach d; A. M. Braaksma-Steevensz d; A. J. Jagt-Veld d; A. R. van Thiel-Borst d; P. M. Sormani-Janse d; G. Disseldorp- van Dijk d. GETROUWD: A. W. J. Mulder en H. M. van Blokland; P. F. Sernee en B. Plönes; A. C. A. van der Weijden en M. Nessen; J. W. van der Waag en J. Bronkhorst: J. van der Leden en A. M. C. Koning; F. J. Pieters en G. S. Abbink; J. Nieuwenhuis en T. Ritman; W. H. Bouw en C. J. Wilken; W. Hoep en H. de Jong; F. P. van Driesten en M. J. Dienaar; J. P. van Waalwijk van Doorn en G. de Vries. OVERLEDEN: A. Th. C. Stam, 64 jaar, Paul Krugerstraat; H. Muller- Bertram, 71 jaar, Tempeliersstraat. adressanten ruim 11 meter boven de grond uitsteekt. Daarom achtte hij het. bezwaarschrift sterk overdreven. Hij gaf de raad dan ook in overweging het voorstel aan te nemen, want, zo argu menteerde hij verder, het zou moeilijk zijn een andere gegadigde te vinden, wanneer dit voorstel werd afgestemd. Nadat nog enkele leden het hunne er van hadden gezegd, werd het voorstel De algemene ledenvergadering van de Vereniging ter behartiging van de be langen der bewoners van Haarlem-Zuid- West heeft het bestuur gemachtigd tot de bouw van het verenigingshuis over te gaan. Bij monde van de voorzitter, de heer R. Fruitema, werd dank gebracht aan het gemeentebestuur voor het vertrou wen, dat dit college in de vereniging heeft gesteld. Ter vergadering hebben de leden voor een belangrijk bedrag ingetekend op de lening van de vereniging ten behoeve van B. en W. in stemming gebracht. I van de inventaris van het nieuwe ge- Met 13 tegen 5 werd het aangenomen. I bouw. Een heer, gekleed in een keurig cos- tuum, verscheen gistermorgen in het be klaagdenbankje van de Haarlemse Gerechtszaal. Hoezeer dit ves-zorgde uiterlijk anderen geïmponeerd heeft, is wel duidelijk aan het licht gekomen. De verdachte, de 37-jarige F. C. v. H., die in Nederland geen vaste woonplaats heeft, vertoefde tijdens de festiviteiten van Haarlem-Lichtstad in onze stad, waar hij in amusementsgelegenheden met verschillende personen contact zocht onder het genot van een borreltje. Op deze wijze kwam hij ook in kennis met de echtgenote van een vriend, welke laatste hij in Indië had leren kennen. Tegenover haar gaf hij voor, werk zaam te zijn bij de H.V.A. en in Neder land te vertoeven met verlof. De vrouw had geen reden om hem niet te ver trouwen en gaf hem, toen de man in een amusementsgelegenheid in Scheve- ningen geld te kort kwam, f 100 om de rekening te betalen. De volgende dag overhandigde v. H. aan de vrouw f 50 maar sprak niet over de rest. Bij een andere gelegenheid had ver dachte een ontmoeting gehad met een persoon, van wie hij f 25 te leen ontving omdat hij voorgaf krap bij kas te zijn. Het geld heeft de edelmoedige gever niet teruggezien. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman achtte de verdachte in het bezit van alle eigenschappen van een geboren oplichter. Een gevaarlijk individu voor de maatschappij, zo noem de de officier hem. Hij vorderde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. Hugenholtz, liet een ander geluid horen. Ten aanzien van de eerste zaak merkte hij op, de verdachte de ontvangen f 100 be schouwde als een bijdrage in de kosten, zodat van oplichting geen sprake is. Wat de f 25 betrof, was de raadsman van oordeel, dat v. H. het geld wel degelijk wilde terugbetalen. Inderdaad bleek v. H. de geldgever nog opge beld te hebben, vermoedelijk met de bedoeling om een afspraak te maken teneinde de schuld te vereffenen. Tenslotte ging mr. Hugenholtz nog in op de levensloop van verdachte. Na dat hij na de oorlog enige tijd werk zaam was geweest als administrateur van een suikeronderneming in Indo nesië, keerde hij terug naar Nederland en trachtte door relaties een goede be trekking in ons land te verkrijgen. In Indonesië bezit hij nog f 15.000, zodat hij niet bepaald tot de bezitloze klasse kan worden gerekend. De raadsman vroeg vrijspraak subsidiair een gecom bineerde straf. De zwaarste straf - twee jaar - werd gisteren geëist tegen de 57-jarige chauffeur-grondwerker A. H. uit Haar lem, verdacht van oplichting en vals heid in geschrifte. In April was hij in kennis gekomen met een 38-jarig meisje uit Leiden, dat in Haarlem werkzaam was als hulp in de huishouding. Toen hij bemerkte, dat het meisje hem voor een rechercheur van politie aanzag, liet hij haar een tijdlang in die waan. Bovendien vertelde hij haar, dat hij in Groningen een grote boerderij bezat en in Roode (Drenthe) bij een notaris geld had staan. Geloof- hechtend aan al deze verhalen, stelde zij aan haar verloofde (aldus was de kennismaking reeds gegroeid) f 2500 ter hand yoor de aankoop van een auto. Of de verdachte het geld gevraagd had of dat zijn verloofde de som vrij- Naar een der ochtendbladen mede deelt zou de N.V tot Exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek Holland Nautic in moeilijkheden verkeren. Ge sproken wordt van een grote achterstand in het aflossen van credieten en van het feit, dat twee schepen, in opdracht van de Braziliaanse regering gebouwd, aan de ketting zijn gelegd. Voorts wordt mede gedeeld, dat de directie tot een ingrij pende reorganisatie is overgegaan, o.a. door ontslag te verlenen aan ongeveer 30 employé's, die een leidende functie bekleden. Van de zijde van de Holland Nautic vernemen wij, dat er inderaad een reorganisatie heeft plaats gevonden, maar dat de ontslagen, gevallen in de staf van het bedrijf, door de sedert 1 Mei optredende nieuwe directeur, zjjn nodig geoordeeld, om de al te grote en daardoor voor een deel improduc tieve staf tot zulke verhoudingen te reduceren, als uit een oogpunt van efficiency en economische bedrijfsvoe ring vereist is. De ontslagen zijn tot stand gekomen, na overleg met het Rijksarbeidsbureauen de betreffende vakbonden. Met betrekking tot de aan de ketting gelegde sleepboten vernemen wij, dat dit alleen verband houdt met betalings moeilijkheden van Braziliaanse zijde. Advertentie nu het stookseizoen voor de deur staat. De welbekende BECKING EN BONGERS serie HAARDEN EN HAARDKACHELS staat voor U klaas. Trechtervulling, zuinig stoken, ruime dubbele circulatie, geschikt voor alle brandstoffen, 169— 215— 258— 265.— 299.50 225 M3 275 M? 250 M3 275 M3 320 M3 Becking en Bongers Thebo 1 HETELUCHT- KACHEL, het grote succes van 1952, 98 Compleet met vloerplaat. HAARLEM - TELEF. K 2500 - 11266 willig gegeven heeft, werd tijdens de zitting niet duidelijk. In ieder geval slaagde verdachte er in een wagen te kopen voor slechts f 1300. Hij maakte echter een kwitantie op van f 2500, welke hij van zijn handtekening voorzag en aan heit meisje toonde. Zij verklaarde gistermiddag, dat het haar niet bekend was geweest, dat de auto maar f 1300 had gekost. Óp de vraag van de officier, waar de overige f 1200 was gebleven, antwoordde H., dat het geld met auto ritjes was opgemaakt. Het meisje echter verklaarde van niets te weten. Deze stugge Noorderling heeft reeds 16 veroordeling op zijn strafblad staan, de meeste wegens oplichting. De presi dent, mr. Petersen, noemde dit aantal een zeldzaamheid. De officier, mr. v. d. Valk Bouman trok dan ook flink van leer tegen de verdachte. Beroepsoplich ters schijnen een gave te bezitten, zo zei hij, om de mensen te bewegen geld af te geven en dan nog in een houding, alsof het een gunst is, dat zij het geld in ontvangst wensen te nemen. Deze be klaagde achtte de officier wel bijzonder onsympathiek in zijn optreden. Twee jaar gevangenisstraf luidde zijn eis. De raadsman, mr. Viskil, bracht naar vo ren, dat generlei verband gezocht moest worden tussen de door verdachte op gediste fantasieën en het ontvangen geld, zodat hij oplichting niet bewezen achtte. Hij drong aan op een gecombineerde straf. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Het Manderson mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterd'ag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Zoek de zon op". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Lido: „Because youYe mine". Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. City: ,,De kleine wereld van Don Ca- millo". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. 's Morgens 10.30 uur: „Donald Duck". Spaarne: „Geschonden glorie". Tiiden: 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: „Jong, knap en rijk". Tijden: Vrijdag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 28 Augustus Concertgebouw: 4e Zomerconcert Noord hollands Philharmonisch Orkest. Soliste: Toos Onderdenwijngaard, piano, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier A. Peters, 1212.30 uur Zaterdag 29 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: „De Plan keniers van Naarden" in „De gordel van Hippolyta", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 14—17 uur. Di., Do., Za. des avonds van 7—10 uur (tot en met 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 10—12 30 en van 13.30—17 uur. Zondag van 14—17 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". 'Dagelijks geopend van 1018 en 1921 uur (15 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Advertentie Diverse le klas merken: Beckers, Davo, Etna, Inventa, Jaarsma en de Froling hete lucht-kachel. - Betaling desgewenst in overleg. FLORESSTRAAT 15 TELEFOON 16548 Enkele dagen geleden zijn in de Haarlemse raad vragen gesteld over de vele verkeersongevallenIn verband daarmee is de politie van Haarlem begonnen een lijst samen te stellen van het zware verkeer, dat door de stad gaat en er niets te maken heeft. De meeste chauffeurs verklaren het liefst door Haarlem te willen rijden, omdat de wegen „buiten om" in slechte staat zouden verkeren. De telling geschiedt op een ongunstige tijd 'in verband met rioleringswerkzaam heden in het Kleverpark. De deurwaarder bij de Haarlemse Rechtbank kwam gisteren aandragen met enige jute zakken, welke voor de neus van de edelachtbare heren werden geplaatst en waaruit (uit de jute zakken wel te verstaan) een hoeveelheid lood en koperafval te voorschijn kwam. De belangstelling van het college voor de uitgestalde loodgieterswaren gold niet zozeer het materiaal zelf als wel de herkomst ervan. Het beklaagdenbankje was ditmaal gevuld met een drietal he ren, G. B. uit Spaamdam, een 44-jarige bokschipper, Th. C. C. uit Haarlem, een 43-jarige stoker en een 44-jarige schip persknecht genaamd D. H. uit Spaam dam. Gedurende de laatste 8 jaren had den twee van hen zich bij ieder voorko mende gelegenheid partijen koper en lood toegeëigend en ten eigen bate aan gewend. Veelal vonden zij iets van hun gading in schuiten en boten, welke zij met de drijvende bok, waarop zij in dienst van Conrad Stork Hijsch N.V. werkzaam waren, moesten bergen. Toen zij onlangs bij de werf „De Rietpol" een vaartuigje lichtten, viel het de wachtmeester van de waterpolitie v. D. op, dat het drie tal enige jute zaken apart hielden. Deze ontdekking bracht de zaak aan het rol len met het gevolg, dat de schuldigen gisteren oog in oog met de buit en hun rechters stonden. De vlotte bekentenis beviel de Officier wel. Dergelijke prac- tijken mogen echter niet voorkomen, weshalve hij tegen elk van hen f 30 boete eiste en 2 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. Na dit drietal verscheen een vierde verdachte, de 38-jarige opkoper J. E. V. uit Haarlem, die aanvankelijk als hand langer beoordeeld werd, maar tegen wie de Officier bij nader inzien geen bewijs van heling kon aanvoeren. Tegen V. werd derhalve vrijspraak gevorderd Uiteraard ging zijn verdediger, mr. v. d. Gast, hiermede accoord. Hij achtte de milde houding van de Officier in niet geringe mate afhankelijk van diens ver wisseling van de zonnebril voor een normale bril, waardoor de zaak lichter kon bezien worden Een zaak van enige omvang werd nog gevoerd tegen de 43-jarige koopman K. S. te Haarlem. Zij behandelde een vrij trieste geschiedenis over een man, die ondanks hard werken, zijn broodwin ning langzaam maar zeker zag onder gaan. Toen hij op een gegeven ogenblik de situatie niet meer aan kon, huurde hij een auto bij een Haarlems verhuur bedrijf, betaalde met een ongedekte chèque van f 180.en reed er mee naar Duitsland. In Stuttgart verkocht hij de wagen voor 3000 Mark. Bovendien had hij, om uit de financiële moeilijkheden te geraken, meubelen, welke hij van de Goudse meubelfabriek v. E. in consig natie bezat, verkocht en het geld aan gewend ten eigen bate. Verder deed hij een Zwitsers huiska merameublement benevens een boeken kast van de hand. Hierdoor werd de fa briek in Zwitserland het slachtoffer. Het ameublement heeft men echter nog kunnen achterhalen, terwijl verdachte gistermiddag ook het adres mededeelde waar hij de boekenkast voor f 2000.— had verkocht. De Officier vroeg zich in zijn requi sitoir af, waar al het geld, dat verdachte in de wacht had gesleept, was gebleven. Hij gaf toe, dat mogelijk de financiële omstandigheden oorzaak waren geweest van deze reeks rare zetten, maar te verontschuldigen waren ze zeker niet. Terzake van oplichting en verduiste ring meermalen gepleegd, vorderde de Officier een gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar en 3 maanden. In alle zaken zal de rechtbank over 14 dagen vonnis wijzen. Gistermiddag klonken voor het laatst de stemmen van de oude raad van Heemstede. Er is nog druk en ampel gediscussieerd over verschillende woning problemen, terwijl de rondvraag één keer een beklemmende stilte heeft ge kend, toen de heer Reijnders van de Partij van de Arbeid zijn teleurstelling uitsprak over het feit, dat de voorzitter de raad verkeerd voorgelicht zou heb ben inzake de kwestie van de rioolzuiveringsinstallatie. Hij ging zelfs zover, de burgemeester te beschuldigen van opzet in deze kwestie, nadat hij ver klaard had hiertoe door feitelijke omstandigheden gedwongen te zijn. De burgemeester van zijn kant weerlegde de woorden van het raadslid door te verklaren, dat in deze tot voor kort nog onverkwikkelijke kwestie geen spra ke is geweest van halsstarrigheid, waarvan de heer Reijnders hem betichtte, Toch zijn er ook vriendelijke en hartelijke woorden gesproken. De heren Ka merbeek en Pliester hadden voor het laatst rond de groene tafel plaats ge nomen en aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter hen dank voor het vele werk, dat zij in het belang van de gemeente gedurende de af gelopen raadsperiode hadden verzet. De scheidende leden waren beiden er van overtuigd, dat de prettige geest in de Heemsteedse raad steeds zou blij ven. Al was het de laatste vergadering, zij heeft geen uitzondering gemaakt op de regel, dat de vroedschap veelal breedvoerig de voorstellen van B. en W. bespreekt. Gisteren viel de hamer voor het laatst op de groene tafel, na ruim drie uur vergaderen. De raad voteerde dan allereerst een bedrag van f 3500 voor het doen in zaaien met graszaad van een gedeelte van de tuingrond ten Westen van de Vrijheidsdreef De heer Zegwaart (KVP) wilde, dat het zaad bij een Heemsteedse winkelier werd gekocht. De heer Reijn ders (Arb.) maande tot voorzichtigheid, terwijl zijn partijgenoot de heer Ver spoor pleitte voor deskundigheid in deze kwestie. Wethouder Van Lent zegde toe, dat het zaad gekocht zou worden bij een firma, waarvan een der firmanten in Heemstede woonde. De grond zou be stemd worden tot weiland. Op dit ant woord had het raadslid Zegwaart enige critiek, welke de wethouder noopte te vragen, of hij voor de levering van gras zaad een aanbesteding moest houden. Het slot was, dat het voorstel werd aan genomen. Op de grond ten Noorden van de Slot- laan zullen zes woningen verrijzen. De grond hiervoor wordt aangekocht door de N.V. Bouwkas Noord-Hollandse Ge meenten De heer Kooymans (P.C.) had er geen bezwaar tegen, maar het was hem opgevallen dat de plannen veran derd waren. Aanvankelijk, zo dacht hij, zouden er toch arbeiderswoningen ge bouwd worden. Wethouder van Lent hielp hem uit de droom door te ver klaren, dat deze woningen zowel luiste ren naar de naam van arbeiderswonin gen als die van kleine middenstandswo- Advertentie Prima Standaard Dames-Nylons Fijne Kristal Dames-Nylons. 4.90, Mooie Wandel- Nylons, 50 Den. Enkalons met zwarte naden ENKALONS, extra lang en soepel Nylons, extra lang en zeer elast. boorden Bijzonder mooie Kristal-Nylons, met zwarte naden 5.45, Zware Nylons, dicht weefsel, 70 Den. 7.95, Links geweven da meskousen, met ny lon versterkt, extra lang en elast. 3.25, Prima fil d'écosse O flfi dameskousen 4.45, 9J.WU V HAARLEM - HEEMSTEDE - V ZANDVOORT J Advertentie Wij hebben keus uit GEN. CRONJÉSTRAAT 40—44 Tel. 15438 - Haarlem-Noord 27 Mei werd een 55-jarige plaatwer ker G.J.v.M. uit Haarlem wegens een be gane verkeersovertreding door een agent van politie bekeurd. Deze zaak werd gisteren voor het Kantongerecht te Haarlem behandeld, waarbij de be trokken agent van politie als getuige aanwezig was. Na de uitspraak, waar bij van M. werd veroordeeld tot beta ling van f. 5 boete, verlieten van M. en de agent nagenoeg gelijktijdig de recht zaal, waarbij van M„ die zich blijkbaar niet met zijn straf kon verenigen, zijn verbalisant de woorden toevoegde: „Ik zal je wel krijgen". Hierop gaf hij de agent een kopstoot, waardoor deze een kleine verwonding opliep. De agent heeft toen zijn agressieve gezel maar gearresteerd en overgebracht naar het Afdelingsbureau. Na verhoor en opge maakt proces verbaal is v. M. wederom op vrije voeten gesteld. Het behalen van het kampioenschap bedrijfsvoetbal in de afdeling Haarlem door het elftal van de Marine Hospitaal Sportvereniging passeerde Donderdag avond nog eenmaal de revue in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Óverveen. De spelers en invallers verschenen op het podium om te worden toegesproken door de heer M. Ponsteen, namens het bestuur van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B., en door de commandant van het Marine-hospitaal, kapitein ter zee arts E. W. Creyghton. Zij brachten hulde aan de prestaties van de Marine mensen in de zomeravondvoetbalcom petitie. Tot de sprekers en tot de eerste offi cier E.A.C. van Rhee richtte zich de korporaal-schrijver Hodde, aanvoerder van de ploeg van het Marine Hospitaal, om hen te danken voor hun aanwezig heid en steeds ondervonden belangstel ling en medewerking. Het speet hem, dat de bedrijfsvoetbalcompetitie dit sei zoen enigszins was verstoord door een nogal groot aantal protesten en klach ten, hetgeen naar hij vreesde tot onder mijning van vroeger altijd prettig ge speelde wedstrijden zal leiden. De huldiging van de kampioensploeg geschiedde tijdens een cabaretavond die patiënten en vaste bemanning van het hospitaal werd aangeboden. Het pro gramma werd gevuld door het gezel schap van André Carèl, dat zich werke lijk op waardige en toch niet minder vrolijke wijze van zijn taak kweet, waarvoor het veel lof mocht ondervin den. ningen. De uitvoering is iets luxer, maai het totale beeld is hetzelfde; dat was het geheim. In de Bronstee-school en ook in an dere scholen van de gemeente zal goed en degelijk materiaal worden gebruikt, aldus verklaarde wethouder Disselkoen (Arb.) naar aanleiding van een vraag van de heer Kooijmans. Voorlopig kan de snelle groei van de werkzaamheden ten stadhuize opgevangen worden door de aankoop van twee huizen, naast het gemeente-huis, waarvan de koopprijs f 30.000, de heer Kooijmans een beetje te ruim scheen. Maar wij moeten verder zien. De heer Verspoor meende toch goed begrepen te hebben, dat de huisvesting van gemeente-diensten slechts van tij delijke aard zou zijn. Hij achtte het daarnaast ook de hoogste tijd, dat er eens plannen op tafel kwamen voor uitbreidingen van het raadhuis Er moet maar eens een schema gemaakt worden van wat er nodig is. Geeft men nu reeds een bepaalde bestemming aan de „Meerlhorst". zo luidde de vraag van het P.C.-raadslid Pliester. Ver schillende factoren zijn aanleiding ge weest tot het doen van dit voorstel, aldus de voorzitter. Een ervan is de gunstige ligging van de huizen naast het raadhuis. Daarom alleen al is de prijs niet te duur. Te zijner tijd zullen er nog omlijnde plannen komen wat betreft de bestem ming van de „Meerlhorst". De raad ging accoord met het voorstel. Tehuis voor ouden van dagen Meer tijd namen de beraadslagingen in beslag over de verkoop van grond, gelegen aan de Heemsteedse Dreef, aan de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem voor een bedrag van f 40.000. De heer Van Bruggen (P.C.) bracht na mens de Hervormde Kerkvoogdij de dank aan het gemeentebestuur over voor de wijze, waarop de onderhandelingen met de burgerlijke overheid waren gevoerd. Op de grond zal een tehuis voor Ouden van Dagen komen en de heer Verspoor vroeg, of de stede-bouwkundige over de plaatsing geraadpleegd was; en hoeveel bejaarden uit Heemstede zelf een plaatsje in het tehuis zouden krijgen. Tevens wilde hij gaarne weten hoeveel verdie pingen het gebouw zou tellen. De heer Zegwaart (K.V.P.) vond de grondprijs van nog geen f 10.wel wat laag. Bovendien vroeg hij zich af, of de bouw ervan nu wel zo urgent was, dat Heemstede er zulke financiële offers voor moest brengen. Als de noodzaak van een dergelijk tehuis niet aanw'ezig was. zou de heer Van Wijk (P.C.) de zelfde bezwaren hebben als de vorige spreker. Voorts brak hij een lans voor het be houd van het gebouwtje van de Volks bond tegen Drankmisbruik. Kan dit niet wat naar achter geschoven worden? De heren Reijnders en Scheer (V.V.D.) wa ren het volkomen eens met B. en Vt. In zijn antwoord wees de burgemee-- ter er op, dat voor Openbare WerKeri nog genoeg terrein open blijft aan Oostelijke zijde. Naar aanleiding een vraag over de f2000.transpor1' kosten, zei de voorzitter nog, dat o® Doopsgezinde gemeente gebonden aan een bepaald bedrag. B. en W., over tuigd van het sociale belang, willen n'® de uiterste prijs vragen en zijn daarom beried f 800.te laten schieten. Voorts heeft het college uit erkenning voor her jeugdwerk van de Hervormde Kerk voogdij een terrein van 251 M2 om nie> afgestaan. De gemeente heeft de toezeg ging gekregen om over een bepaal?® woonruimte te beschikken in het tehu's' dit in antwoord op de vraag van de h?®£ Zegwaart. Wanneer er een geschik1® plaats is te vinden, is het behoud va_ het gebouwtje van de Volksbond verz®" kerd. Het plan om over te gaan tot de koop van een perceel grond van de kwekeru Insulinde, had niet de sympathie van heer Van Bruggen. Hij had liever e®n andere zakelijke constructie gezien. De heer Verhoeven (K.V.P.) **5 het met hem eens; volgens zijn mentf1® begaf de gemeente zich op speculatie terrein, maar het viel bij deze kwestie nog al mee. Bezwaarlijk, vond de he®r Verspoor het, nu reeds vast te leggen' dat de grond bestemd zal worden voo" de woningbouw. Laten wij onze &e' dachten hierover nog eens gaan, meen de hij voorzichtig. De heer Kooyman» vond het plan tot aankoop wat voor barig. Deze mening deelde wethouder Van Lent niet. Ook is er nog geen be stemming aan het terrein gegeven, maar het zou bijvoorbeeld gebruik1 kunnen worden voor woningbouw, en als er woningen' gebouwd zullen wot' den, dan kan de bestaande villa niet gehandhaafd blijven, omdat ze nie' rendabel zou zijn. De raad voteerde het bedrag van f20.250.met alleen de stem van de heer Van Bruggen (P.C.' tegen. Aan de verordening op de winkelslui" kleven nog altijd moeilijkheden. De bur gemeester vond het beslist een van de moeilijkste terreinen, omdat met aller lei kleine en grote belangen rekening moet worden gehouden. Met de heer Brink was hij het eens, dat een uniforme regeling met de streekgemeenten de beste oplossing was, doch van een der' gelijke overeenkomst verwachtte hij niet veel, omdat de belangen zo ver schillend zijn. Hij beloofde dit raadslid wel, dat een en ander de aandacht heen van het college. Opheffing van de verplichting tot sluiting op Dinsdagmiddag werd intus sen verleend aan winkeliers in radio's en andere electro-technische artikelen en sanitair, alsook aan de chocolaterie winkeliers. In de rondvraag nam de raad afscheid van de heer Kamerbeek, die sinds 1939 zitting heeft, en de heer Pliester, di® vier jaar geleden in de raad verscheen. Het grootste succes boekte de heer Ka merbeek, toen hij vocht voor het be houd van het eigen gasbedrijf. Aan de heer^Pliester voorspelde de burgemees ter %en terugkeer in de raad van Heemstede. Daarna vroeg de heer Reijnders, wan neer de herziening van de polltie-ver- ordenirig verwacht kan worden. ATTeTL, eerst stelde de burgemeester yast, dat de heer Reijnders, die zijn vragen op schrift gesteld had, hem eigenlijk de £e~ legenheid ontnomen had zijn antwoor den gedetailleerd en gemotiveerd te construeren. Nu hij in zekere zin over vallen was, zag hij zich genoodzaakt z° maar, voor de vuist, de vragensteller te beantwoorden. Hij vond het dan fout en niet objeC' tief, dat de heer Reijnders suggereerde dat de voorzitter in gebreke zou zip1 gebleven ten aanzien van de herzie- ning. Reeds eerder had hij gewezen op het feit, dat het hem tot nog toe onmo- gelijk was geweest tot herziening ovef te gaan. ,,U moet niet steeds op het' zelfde terugkomen", klonk het als een licht verwijt. Na de enigszins felle aanklacht van de heer Reijnders ten opzichte van de but' genieester over diens houding in de to voor kort sleptndt kwestie betreffend de rioolzuiveringsinstallatie, waarbij de voorzitter nadrukkelijk nog vaststelde* dat na een gezamenlijk overleg in he' college van B. en W. een standpunt bepaald tegenover de eisen van de p}a' nologische dienst, werd de vergaderino gesloten. Dinsdag 1 September, des middags on* vier uur, komt de nieuwe raad bijeen. De te Zandvoort woonachtige archi tect en illustrator Piet Worm vertrekt a.s. Vrijdag met de „Nieuw-Amster- dam" naar Amerika in gezelschap van de heer Nicolaas Kroeze, eigenaar van „de vijf vliegen" te Amsterdam. De heer Kroeze zal in New York advise ren omtrent de oprichting van een Hollands eethuis; de heer Worm zal dan van architectonische voorlichting die- men. De heer Worm zal tijdens zijn verblijf ook contapt opnemen over de uitgifte van een kinderboek in de geest van het door hem geïllustreerde boekje „Twee emmertjes water halen", eventueel ook van een kinderkerk boekje. Het staat vast, dat de hepen voor de televisie zullen optreden en daarom is als derde man aan het ge zelschap toegevoegd Max Tailleur. Ook van de zijde van de Nederlandse re gering bestaat belangstelling voor deze reis van dit drietal Nederlanders, om dat men daarin een mogelijkheid ziet van propaganda voor Nederlandse ar tikelen. De Nederlandse ambassade te Washington heeft bijvoorbeeld een ont moeting met president Eisenhower kunnen arrangeren; de heer Kroeze zal dan Volendamse costuums aanbie den voor de kleinkinderen van de pre sident. De reis zal ongeveer een maand du ren. De kinderpolitie heeft in de fabriek van diens werkgever als verdacht van diefstal aangehouden de 15-jarige leer ling-fabrieksarbeider W. K. De jonge man bekende in de laatste tijd ongeveer 6 maal kleine geldsbedragen uit de kle ding van zijn werkgever te hebben ont vreemd. Verder bekende hij samen met de 13-jarige R.V. kleine diefstallen te hebben gepleegd uit kleding in het Sportfondsenbad en in het Stoop's bad. Beide jongens zijn voor onderzoek inge sloten. Advertentie Uw bril repareren behoeft geen dagen te duren. Kom direct naar Opticien STIENTS Speciaal ingerichte werkplaats voor spoedwerk. Advertentie Alléénverkoop voor Haarlem: De complete BALMORAL-Serie. AFTER-DINNER met een wereldreputatie. In prijzen van 30 cent t/m 1-5°' sigarenspecialist Grote Houtstraat 81 - Haarlem (Niet officiële 3% Ned. 1953 3(2 Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned I960 3-3(5 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fao. Inschr. Urtbk 48 3 pCt Ned. Handel Mfl. eert A.K.U. Van Berkels Batent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam'' Rubber Holl. Amerika l.(in Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. koerseni Vorig slot 102 lOUi 98% 98% 98,7 9915 97 iS 159% 169% 106% 129 161 178% 193% 222 175 324 93% 135% 131% 129% 106% 98% 19** 32* 131% j2 9% *Pei yin 8ra 6r0 ft ll'a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2