LANIEL zal tot Januari wel premier van Frankrijk blijven Sociale malaise in de arbeiderskringen Lage lonen en woningnood Puistjes D.DJD. Candidatuur van India vrijwel van de baan o^°0^MAN: sPoor van het zwaarcL E2 Tussen neus en lippen f SCHEE PVAARTBERICHTEN Gestolen Goed Engeland en V.S. stemmen tegen Vijftienlandenresolutie met grote meerderheid aanvaard n--1- 11 s* j - VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Marokko in Veiligheidsraad Arabische Liga zal positief optreden Politieke conferentie over Korea Mossadeq laat schuld van bijna 2 milliard gulden na Eisenhower heeft Sjah schriftelijk gelukgewenst «nis» Adenauer beschuldigt Vakverbond opnieuw Financiële steun aan socialisten In Oost-Duitsland: Staf Russische Hoge Commissie ingekrompen Amerikaanse begroting Nadelig saldo verwacht van 3,8 milliard MSA-hulp geschat op 6 milliard door A. Budington Kelland Stichting 1940'45 Geschat tekort van 8V* millioen Audiënties MARTBERICHTEN (Van onze Parijse correspondent) De prérevolutionaire sfeer, waarin Frankrijk verkeert en waarvan de stakingen het tweede bedrijf vormen het eerste bedrijf is namelijk de laatste kabinetscrisis geweest, waaruit het laatste rechtse kabinet Laniel te voorschijn kwam heeft een uiterst gecompliceerd karakter. Wat de uiterlijke verschijningsvorm betreft vertoont deze sfeer niets van Wat wij uit de geschiedenisboeken weten omtrent bloedige onlusten, tumult en relletjes. Er is geen enkele vorm van angst of vrees merkbaar, integen deel, een soort van Zondagse gelatenheid kenmerkt het Franse leven. Wan neer men in Parijs hier en daar de gewone man naar zijn mening vraagt, constateert men een opvallende sympathie met deze stakingsbeweging, zelfs hij degenen, die er de dagelijkse ongemakken voortdurend van hebben on dervonden. Hetzelfde is het geval in de kringen van de Katholieke Kamer leden. Gevraagd naar hun opvatting over de staking, beginnen zij vrijwel allen met de erkenning van de sociale malaise in de kringen der arbeiders en hebben zij begrip voor hun verzet. Eén hunner gaf mij de volgende cijfers. Bij de Spoorwegen werken 410.000 man. Ruim honderd vijftig duizend hunner ver dienen niet meer dan 24.000 frs. per maand. 24.000 frs. staat gelijk met 240 gulden, maar de reële waarde van dit bedrag moet gelijk gesteld worden met circa 150 gulden. Ditzelfde loon is het deel van de lagere postbeambte en van het personeel van de metro en autobus sen in Parijs. Dit cijfer moet gecorri geerd worden met de vrij hoge kinder toeslagen in Frankrijk een gezin van 4 kinderen ontvangt 250 gulden per maand toeslag en de vrij royale ver goeding van arts- en apothekerskosten. Daar staat echter weer tegenover dat de wederopbouw in Frankrijk nauwelijks die naam mag dragen, waardoor er een ontstellende woningnood is, als gevolg waarvan men in Parijs en omgeving te vreden kan zijn als men één kamer vindt Voor 100 gulden Amerikanen en andere bij interna tionale instellingen werkende bevoor rechte personen betalen voor een ka mer wel 2 tot 300 gulden. Alleen al in Parijs en omgeving, volgens minister Bidault in zijn investituursrede, wonen 80.000 gezinnen, die slechts één kamer tot hun beschikking hebben. Daarnaast zijn honderdduizenden grote woonhui zen, waarin kleine families een over vloed van kamers hebben. Hiermede raken we echter op een van de gevoe ligste terreinen van het Franse leven, dat ook in deze stakingen zo'n grote rol speelt: de bijna fanatieke eerbied voor de persoonlijke eigendom en de over de gehele bevolking zeer diep- verwortelde rechts-idee. Aan eenmaal verworven rechten kan in Frankrijk met getornd worden. Evenmin aan het recht van het individu alleen een huis met twaalf kamers te bewonen, zelfs dan wanneer rondom de mensen on geveer op straat wonen, als aan het recht van de actieve spoorwegarbeider °P 50-jarige leeftijd zijn pensioen te gaan genieten (de zittende beambte heeft dit recht op 55-jarige leeftijd). Als de regering-Laniel de nieuwe pensioenregeling slechts voor nieuwe functionarissen had voorgeschreven, zou er wel gemopperd zijn. maar het sinds 1910 bestaande contract zou niet eenzijdig verbroken zijn; er zou geen schending van recht hebben plaats ge had. volgens de opvatting van de an dere partij. Deze redenen zijn van wezenlijke aard, die blijven bestaan, ook al ver loopt de staking. Deze overwegingen uggen ook ten grondslag aan het toege ven van de Regering. Dit toegeven «venwel stelt het gezagsaspect aan de Zoals verwacht werd, hebben de ver tegenwoordigers van Engeland en Ame rika zich in de Veiligheidsraad uitge sproken tegen het verzoek van zestien ArabischAziatische landen om de kwestie-Marokko op de agenda te plaat sen. Zij ontkenden het recht van de Veiligheidsraad om zich met deze aan gelegenheid in te laten, aangezien het hier een vraagstuk binnen de Franse Dnie betrof. De raad komt Maandag pas tveer bijeen, omdat de Russische afge vaardigde Vishinsky niet eerder kans riet de kwestie naar behoren te bestu deren. Op de Indonesische ambassade ln Cairo hebben vertegenwoordigers van ue Arabisch-Aziatische groep gisteren geconfereerd over de Marokkaanse kwestie. Na afloop werd medegedeeld, dat er krachtige, positieve maatregelen genomen zullen worden door de leden Van de groep om de zaak der Marok kanen te ondersteunen. Na 2 September, de dag waarop de politieke commissie Van de Arabische Liga bijeen komt om °ver Marokko te spreken, komen de Vertegenwoordigers weer bijeen om hun houding nader te bepalen. In het protectoraat is intussen de cen suur opgeheven, die was ingesteld, toen de moeilijkheden met de vorige sultan begonnen. De Fransen hebben bekend gemaakt, dat in totaal 504 personen ge arresteerd zijn in verband met de onge regeldheden. Aan 28 personen is moord Jen laste gelegd. Er zijn door enkele rechtbanken reeds straffen opgelegd van 6 maanden tot twee jaar. de Rusland. In de Russische republiek. grootste der USSR, zijn drie vice- P miers uit hun functie ontzet en ver vangen. hepf?nkrÜk- Be Franse regering bur reisrestricties voor Russische heefters verzacht. De Britse regering eveneens een dergelijke maatregel scnomerj. Engeland. Engeland heeft het han- üe -r-1! er met Hongarije hersteld, nu Sanders is vrijgelaten. hpeffnkri)k De regering van Laos nota 6r kÜ de Franse regering in een beheo°P aan§edrongen onmiddellijk het dienst^ °Yer de politie en bewakings- dragen m dit lant* aan Laos over te eil^nd?nIho?K °p enige Griekse Vige hephen zich opnieuw twee he- aardschokken voorgedaan. orde. Kan de Regering, welke Regering ook, als zij eenmaal volmachten tot han delen van de volksvertegenwoordiging gekregen beeft en maatregelen voor het algemeen welzijn getroffen heeft op zij gaan voor de dreigingen van groepen van particuliere belangen? Als zij dit doet, ondermijnt zij zelf het gezag in de Staat. En waar gaat men naar toe als men bij iedere maatregel terugdeinst, voor de acties van de door deze maat regel getroffenen? Om deze reden is er een zucht van verlichting geslaakt, toen bekend gemaakt werd, dat de Ka mer niet in buitengewone zitting bij een zou komen. Het is een publiek ge heim, dat ook de socialisten hier niets voor voelden. Het inzenden van een juist onvoldoende aantal verzoeken daartoe is slechts geschied met het oog op het in gevlei komen van de kiezers bevolking! Van voorbijgaande aard is in het so cialistische kamp de verwachting ge weest de groei van het zo vurig begeer de democratische en sociale front, weg bereiders voor een nieuwe Kamermeer derheid door een spectaculaire daad te bespoedigen. In dit opzicht hebben de vakbondsleiders van de socialistische F.O. volledig gefaald in hun peiling van de sociale situatie. De Franse Kardinalen en Aarts bisschoppen, die ongeveer een maand of drie geleden in hun sociale com missie een analyse hebben gegeven van de sociale situatie, zijn blijkbaar dichter bij de werkelijkheid geweest dan de vakbondsleiders. Er is een soort van stille overeen komst tussen de partijen, dat vóór de Presidentsverkiezingen in December van dit jaar de politieke status-quo gehand haafd dient te worden. Geen enkele grote politieke manoeuvre, die het ge vaar zou opleveren een der partijen bij het stellen van hun candidaten voor het Presidentschap te compromiteren, zal thans welkom zijn. Hoezeer ook voor de meeste politieke waarnemers vaststaat, dat links de wacht aan de Regering moet aflossen van rechts, deze aflossing wordt thans onwenselijk beschouwd. Het optreden van de socialistische F.O. heeft een ogenblik gedreigd deze overeenkomst te verstoren. Natuurlijk hebben de communisten getracht hét dunnetjes over te doen, maar men mag thans constateren, dat de communisti sche vakbonden niet in staat blijken het Franse leven met eigen krachten volle dig te verlammen. Minister-President Laniel kan nu met enige waarschijnlijkheid rekening hou den met een aflosdatum van Januari 1954, als althans de sociale ontevreden heid wat luwen wil. Staatssecretaris Lajay van Economi sche Zaken heeft daartoe reeds op be slissende wijze het offensief geopend door voor de zoveelste maal te trachten de biefstuk, die een tientje per kilo kost, met 5 tot 10 pet. te verlagen. Gaat ook de weg naar het hart van het volk niet door de maag? Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart,de ziekte kiemen worden gedood De Politieke Commissie van de V.N. heeft gisteren met 27 tegen 21 stemmen bij elf onthoudingen besloten India aan te bevelen als deelnemer aan de poli tieke conferentie, die over het lot van Korea moet beslissen. Wanneer in de Algemene Vergadering, waarin dezelfde landen zitting hebben als in de Politieke Commissie, eenzelfde stemverhouding wordt verkregen, zal India toch niet deel kunnen nemen, omdat daar een twee derden-meerderheid ver eist is. De Politieke Commissie nam daarna de vijftienlanden-resolutie aan en verwierp de Russische resolutie over de samenstelling der politieke confe rentie. De uitslag van de stemming over de toelating van India tot de politieke con ferentie wordt beschouwd als een suc ces voor de V.S., die zich van het begin af hiertegen hebben verzet. Engeland en de landen van het Gemenebest waren er voor. De uitslag heeft vele waarnemers verbaasd, aangezien men verwacht had, dat de candidatuur van India door een groot aantal landen gesteund zou wor den. De doorslag schijnt het feit te heb ben gegeven, dat vele West-Europese landen, waaronder Frankrijk en de Be- nelux-landen zich van stemming hebben onthouden. Als reden hiervoor gaf de Nederlandse afgevaardigde, de heer van Balluseck op. dat naar zijn mening de deelneming van India een afwijken inhield van hetgeen met het sluiten van een bestandsovereenkomst werd na gestreefd. Van Russische zijde was deze week betoogd, dat Frankrijk zich van stemming zou onthouden in ruil voor de Amerikaanse houding in de Veilig heidsraad bij de behandeling van de kwestie-Marokko. De Politieke Commissie heeft voorts met 55 tegen twee stemmen besloten Rusland tot de politieke conferentie te doen uitnodigen „mits de andere partij die wenst", hiermee te kennen gevende, dat de komende conferentie niet een rondetafelconferentie zou worden. Rus land heeft nog getracht de redactie te wijzigen, zodat deze aanduiding zou ko men te vervallen, maar moest later bak zeil halen. Het heeft daarop aangekon digd aan de politieke conferentie te zul len deelnemen aan de zijde der com munisten. In de vijftienlanden-resolutie die door de Politieke Commissie tenslotte met 42 tegen 5 stemmen bij twaalf onthoudingen werd aanvaard wordt aanbevolen dat alle landen die strijd krachten op Korea hebben gehad aan de politieke conferentie kunnen deel nemen. Behalve Zuid-Korea kunnen dus nog zestien landen aan de zijde van de V.N. deelnemen. Het is echter de vraag of zij van de gelegenheid gebruik zullen maken. Van Ameri kaanse zijde werd gezegd, dat dit er waarschijnlijk slechts acht zullen zijn. In dit voorstel is tevens de bepaling Premier Zahedt van Perzië heeft voor radio-Teheran verklaard, dat het re giem van Mossadeq een schuld heeft nagelaten van 17.705.125.040 rial, het geen ongeveer 2 milliard gulden is. De rekening bij de Nationale Bank alleen al was reeds met ruim 8 milliard rial overschreden. Een speciale commissie, die de boeken heeft gecontroleerd, was tot dit voorlopig rsultaat gekomen. Intussen heeft het Witte Huis bekend gemaakt, dat President Eisenhower de Sjah van Perzië schriftelijk zijn geluk wensen heeft aangeboden met zijn be houden terugkeer in zijn land. De pre sident sprak in zijn brief echter met geen woord over eventuele hulpverle ning aan Perzië. Niettemin gelooft men, dat de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Loy Henderson, daarover mo menteel overleg pleegt met premier Zahedi. Men heeft in Washington goe de hoop, dat Perzië onder zijn nieuwe bewind meer toenadering tot het Wes ten zal zoeken. vervat dat Amerika zich „met de an dere partij zal verstaan" over de tijd en de plaats van de politieke confe rentie. Men neemt aan, dat de con ferentie te Genève zal worden gehou den. Volgens de bestandsovereeukomst moet de conferentie uiterlijk op 26 October beginnen dat is drie maan den na het sluiten van de wapenstil stand. Met 41 tegen 5 stemmen bij dertien onthoudingen heeft de Politieke Com missie de Russische resolutie verwor pen waarin wordt voorgesteld vijftien landen aan de politieke conferentie te laten deelnemen, t.w. zes belligerenten en negen „neutralen". De Britse afge vaardigde Jebbs was erg pessimistisch gestemd en verklaarde hoofdschuddend: „Ik vraag me werkelijk af of Ruslahd eigenlijk wel een politieke conferentie wil." De Amerikaanse afgevaardigde, de heer Cabot Lodge was van mening, dat Rusland wel iets te ver was gegaan, toen het Woensdag de Amerikanen een heer sersras noemde. Kijk maar eens naar de namen van de gesneuvelde Amerikanen in Korea, wierp hij de heer Vishinsky voor de voeten, en zie hoeveel rassen vertegenwoordigd zijn. Neen, de heer Vishinsky heeft een prachtige kans voor bij laten gaan, aldus de heer Cabot Lodge om zijn mond te houden. Vis hinsky was niet bijzonder op dreef en verklaarde, dat zijn woorden verkeerd waren uitgelegd en dat het allemaal op een misverstand berustte. Vanmiddag komt de Algemene Vergadering bijeen om een definitiefe beslissing te nemen over de aanbevelingen van de Politieke Commissie. 177. Hoewel de Noormannen beseffen, dat ze weinig tegen deze .overmacht kunnen beginnen, maken zij zich zwijgend en vastberaden gereed een mogelijke aanval het hoofd te biedenGeen van hen verliest ook maar een ogenblik zijn kalmte en zelfs de gewonden hebben de wapens opgenomen, voor zover zij daartoe in staat zijn. De houding der Nomaden is inderdaad verontrustend; in langzame galop naderen zij met gevelde lansen; de dodelijke cirkel rondom de Noormannen wordt kleiner en kleiner. Dan snijdt een scherp bevel door de dodelijke stilte en op enkele honderden meters afstand komt de muur van dreigende lanspunten tot stilstand. Bór Khan rijdt met twee krijgers op het kleine groepje Nomaden toe. „Laat de wapens zakken," beveelt Eric gedempt en met Svitjold gaaU hij de step- penvorst tegemoet. Vlak voor Eric houdt Bor Khan zijn ros in. Zijn sluwe oogjes glijden langs het schamele troepje en blijven een ondeelbaar ogenblik rusten op het lichaam van Tsacha. „Ah, de rat is dood. Doch zeg mij „Wolf, Wolf!" De schelle, opgewonden stem van Erwin overschreeuwt eensklaps de woorden van de oude steppenhoofdman. Het volgende ogenblik staat Erwin naast zijn vader. Het gelaat van de knaap is rood van drift en verontwaardiging als hij Bor Khan toesnauwt: „Schurk! Laat mijn hond los! Fadir, zie, zij houden Wolf gevangen." Eerst nu ontdekt Eric zijn hond die door twee Nomaden in bedwang gehouden wordt. Het trouwe dier rukt jankend en grauwend aan zijn banden, door het dolle heendat hij niet naar zijn meester toe mag. Het kost Eric moeite zijn zelfbeheersing te bewaren, als hij de grijns op Bor Khan's gelaat ziet. „Ik zie met vreugde, dat mijn hond van zijn verwondingen genezen is," zegt hij langzaam. „En daarvoor ben ik u dank verschuldigd, oh Khan. Doch vergun het dier thans zijn meeseer te begroeten." De Nomadenhoofdman trekt verbaasd een wenkbrauw op. Zijn meesterZijn meester ben ik, bij de wet van de steppe. Het dier zou gestorven zijn, ware ik er niet geweest om het. te verzorgen. Doch genoeg daarover. Betwist mij niet langer het eigendomsrecht op dit beest. Er zijn belangrijker zaken." Hij maakt een kort gebaar naar Tsacha's levenloze lichaam. „Deze jakhals is gestorven, hij had het zwaard Tyrr in bezit, zoals Chu Ghandra mij vertelde. Gij vond Tsacha's lichaam, dus ook het zwaard. Laat mij duidelijk zijn, Noorman. Ik wens dat zwaard te be- zitten. Gij zijt omsingeld door honderden van mijn beste krijgers, allen voortreffe lijke boogschutters. Zij wachten slechts op het teken van mijn hand om te doden. Slechts met één ding kunt gij uw Noorse hondenlevens kopen. Een kleinigheid; niets meer, niets minder dan het zwaard Tyrr." De verontwaardiging van de Christe lijke arbeiders in West-Duitsland over de schending van de partij-politieke neutraliteit van de Deutsche Gewerk- schaftsbund (D.G.B.), het West-Duitse eenheidsvakverbond, is opnieuw heftig opgelaaid, nu het D.G.B. in een tweede verkiezingsoproep zijn eenzijdige poli tiek ten gunste van de Sozialistische Partei Deutschlands (S.P.D.) blijkt voort te zetten. Dit feit is des te bedenke lijker, daar de West-Duitse Bondskan selier dr Adenauer het D.G.B. er - even eens ten tweeden male - van beschuldigt, de verkiezingscampagne van de West- Duitse socialisten niet alleen op boven vermelde, maar ook financiële wijze krachtig te steunen. Deze aanklacht, door de Bondskanse lier geuit in een schrijven aan dr Fritsz Heine, een vooraanstaand bestuurslid van de S.P.D., is gedeeltelijk een herhaling en gedeeltelijk een aanvulling op het verwijt, dat Adenauer het D.G.B. reeds in verschillende verkiezingstoespraken maakte en waartegen het bestuur van de S.P.D. heftig heeft geprotesteerd. Dit maal echter zijn de bewijsstukken, waar mede Adenauer zijn beschuldiging staaft zeer overtuigend. Hij beschikt n.l. over een uitgebried aantal fotocopieën van documenten, die de financiële verhoudin gen tussen D.G.B. en S.P.D. aan het licht brengen. Naar deze papieren aan wijzen, hebben .op verschillend vlak- besprekingen plaatsgevonden tussen beide organisaties over een mogelijke beschikbaarstelling van D.G.B.-gelden voor de verkiezingscampagne van de S.P.D. Hoezeer de S.P.D. zich door de publi catie van deze bezwarende documenten in het nauw gedreven voelt, blijkt wel hieruit, dat zij zich beijverd heeft deze papieren zo snel mogelijk als „vervalst" te brandmerken en een gerechtelijke aanklacht tegen de „schuldigen" in te dienen. Het meest bezwarende feit voor de S.P.D. inzake haar verhouding tot het D.G.B. is ongetwijfeld, dat de privé- bankrekening van Erich Ollenhauer, voorzitter van de S.P.D., op duis tere wijze van 84.000 mark in Februari 1952 is gestegen tot 342.000 mark in Maart 1953, hetgeen het dagblad „West- Falen" onlangs via geheime weg achter haalde en met veel ophef publiceerde. De Russische Hoge Commissie in Duitsland heeft haar staf aanzienlijk ingekrompen. Zij zal tot een derde van haar vroegere omvang worden terug gebracht. Een en ander is geschied met het oog op de nieuwe status die Oost- Duitsland volgens het Zaterdag gesloten accoord met de Sovjet-Unie per 1 Ja nuari zal krijgen. Rusland zal dan in Oost-Duitsland worden vertegenwoor digd door een ambassadeur. Het Amerikaanse begrotingsbureau heeft de begroting gepubliceerd voor het belastingjaar 1954, dat loopt van 1 Juli 1953—30 Juni 1954. Uit de cijfers blijkt, dat de uitgaven waarschijnlijk 2 milliard dollar minder zullen zijn dan geraamd was in de voorlopige begro ting, die in Mei aan het Congress werd voorgelegd. Het tekort wordt geschat op 3,8 milliard en de nationale schuld op 271,1 milliard dollar. In de voorlo pige begroting waren deze posten ge schat op resp. 5,8 milliard en 273 mil liard dollar. Tegenover een uitgavenpost van 72,1 milliard dollar, staat een ontvangsten- post van 68,3 milliard. De ontvangsten- post is opzettelijk aan de lage kant ge schat. De drie veiligheidsprogramma's strijdkrachten, buitenlandse hulp en atoomenergie vormen weer het grootste deel van de uitgaven met 50 milliard. Toch is dit weer 1 milliard dollar minder dan verleden jaar. De MSA-hulp wordt geschat op 6 milliard. De nieuwe begroting is definitief. Zij hoeft niet meer door het Congress te worden goedgekeurd, aangezien dit reeds een plafond heeft aangewezen, waar de huidige begroting onder blijft. J Langzaam, maar goedkoop ln Genua is dezer da gen aangekomen de Deense globetrotter Tage L'ilienstrand, die barre voets reist. Hij zal door Italië lopen en per schip naar Sicilië en vandaar naar Tunis oversteken. Zeventien jaar geleden begon hij met zijn reis. Dagbladen, consulaten en sympathiserenden helpen zijn reis financieren. Hij heeft een witte geit bij zich, die hem van melk. voorliet. Wanneer hij eenmaal in Ethiopië zal zijn beland, wil hij pro beren die witte geit aan keizer Haile Selassie te verkorte» Aangeboden diensten Toen op een druk kruis punt te Detroit de ver keerslichten plotseling uitvielen, nam een taxi chauffeur de regeling van het verkeer op zich. Hij werd aangereden en gewond door een passe rende auto en daarna nog veroordeeld tot een boete van tien dollar we gens belemmering van het verkeer. De Vis-barometcr hoofdonderwijzer Hoyt Miller te Durango in Colorado heeft in de vijver achter zijn huis een forel, die als vis- barometer dienst doet. Wanneer de forel dartel doet, is het gewoonlijk goed vissen, zegt Miller. Wanneer de forel lui en lusteloos doet, trekt Mil ler er toch op uit, om dat hij het nu eenmaal niet laten kan, maar op zo'n dag brengt hij meestal niet veel vis thuis. Alleen maar draaierig Te Glastonbury in Con necticut was de 24-ja- rige Frederik Hale bezig de binnenkant van een cementmolen schoon te maken, toen de machine plotseling begon te draaien Een kwartier lang werd Hale in de mo len rondgedraaid, voordat men hem uit zijn be narde positie redde. Hij had slechts onbetekenen de verwondingen opgelo pen. ALKAID p. 28 Finisterre n. Recife. ALNATI 27 nam. te Rotterdam. AMERSKERK 28 te Cebu. AMSTELKROON 28 van St. Vincent naar Amsterdam. ALMDIJK p. 28 Ouessant n. Havana. ALMKERK 28 nam. te Genua. ALNATI 27 te Rotterdam, 28 te Antwp. ANNENKERK p. 28 Massawa n. Suez. APPINGED1JK 28 te Mobile. ARENDSDIJK p. 28 Cayenne, n. Rio Jan. AMPENAN 27 te Bandar Shapur. ARIADNE 28 te Palermo. AMSTELDIJK 27 van Singap. n. Singora. AMSTELSTAD p. 28 Seychellen n. Durban. ALBLASSERDIJK p. 28 Kp. Race n. Antw. BAARN 28 van Antofagasta n. Valparaiso. BENNEKOM 28 te Trinidad. BLOMMERSDIJK 28 te Antwerpen. BOISSEVAIN 27 van Kaapstad n. Rio Jan. BLOEMFONT. p. 28 Madeira n. Amst. BOSCHFONTEIN 27 te Amsterdam. CONGOSTROOM 28 te Freetown. CALT. NEDERL. 28 van Sidon n. Rott. CLEODORA 28 nam. te Thameshaven. CORILLA p. 28 Padang n. Balikpapan. CORYDA p. 28 Kangeroo, 29 te Adelaide. DIEMERDIJK p. 28 Bermuda n. Antw. DRENTE 28 te Belawan. DALERDIJK 28 te Cristobal. ELMINA 28 te Douala. ESSO A'DAM p. 28 Azoren n. Aruba. GROOTE BEER p. 28 Scillys n. R'dam. GOUWE 27 dw. Kp. Palmas n. Pt. Gent. HOOGKERK 2 8te Nagoya. HYDRA 28 te Baltimore. HAULERWIJK p. 28 Las Palmas n. Engel. HAARLEM 28 te Kingston Jamaica. HERMES 28 te Curasao. HEELSUM 28 te Hamburg. HOLLAND 28 te Quelimane. HATHOR 28 te Istanboul. HECTOR 28 te Naxos. IVOORKUST 28 te Accra. ILIAS p. 28 Ouessant n. Amst. ILOS p. 28 Finisterre n. Amsterdam. INDRAFOERA p. 28 Kp. Gata n. R'dam, JAVA p. 28 Kp. Guardafui n. Pt. Sudan. JAPARA (K.R.L.) 28 nm. te Semarang. JOH. v. OLDENB. p. 28 Ceylon n. Suez. KARIMUN 27 te Belawan. KOTA INTEN p. 28 Minicoi n. Belawan. KARIMATA 28 te Semarang. LEKHAVEN 28 nm. te Rotterdam. LANGLEECLYDE 27 te Bremen. LIJNBAANSGRACHT 28 te Helsinki. LAERTES p. 27 Kreta n. Marseille. LUCITA 28 te Rotterdam. LANGKOEAS p. 28 Algiers n. Priok. LAUHENSKERK p. 27 Str. Jubal n. Aden. LUNA 28 van Patras n. Nederland. LE MAIRE 27 van Tjilatjap n. Priok. LEMSTERKERK 28 te Bandarshapur. LOOSDR. p. 28 Minicoy 29 te Cal'bo. LUTTERKERK 28 nam. te Khorramshar. MENTOR p. 28 Dungeness n. Algiers. MOLENKERK 28 van Port Said n. Rott. MAASHAVEN p. 28 Ouessant n. Dakar. MANOERAN 2 8te Cheribon. MEERKERK p. 28 Brothers, 29 te Suez. MAASLAND p. 28 St. Paulsrock n. Amst. MATARAM 28 te Singapore. MERWEDE 27 te Amsterdam. MAETSUYCK. 27 van Singap. 29 te Priok. MARPESSA 28 nam.—29 te Tao. MURENA p. 28 Casquets 29 te Antw. MERWEDE 28 te Amsterdam. NESTOR p. 28 Azoren n. Barbados. NIEUW HOLLAND 28—29 te Surabaja. NIEUW A'DAM 28 v. Rott. n. N. York. Advertentie 14 „En misschien," zei Sherry, „is hij doodgemoedereerd via het losDerron naar binnen gestapt, terwijl er een vrachtauto uitgeladen werd. En het viel geen mens op, omdat er op dat moment van alles naar binnen gesjouwd werd. Als hij nu nog iets naar buiten had ge dragen. Wie zou argwaan krijgen als iemand iets van buiten naar binnen brengt? Bij diefstal gebeurt juist het omgekeerde, nietwaar?" Pat staarde haar aan. „Hoe heb je dat zo uitgedokterd?" ..Ik heb niets uitgedokterd," zei Sher ry. „Maar zo zou ik het doen, wanneer ik iets naar binnen wilde smokkelen. Alleen begrijp ik niet, mijnheer Evans, wat iemand er in zien kon dat tafellin nen van Prosser bij „Prothero" binnen te brengen. En dan nog wel op de af deling Dameskleding, in een paskamer nota bene!" „Stel nu eens," zei Pat „dat jij een dief was en ik verzeker je, we blij ven er niet van verschoond en je wil de je verstoppen tot iedereen weg was. Zou je een veiliger plekje weten dan een paskamer?" „Om gevonden te worden," zei Sherry. „Ze hebben hem gevonden," zei Pat grimmig. „Maar degene die hem vermoord heeft, deed het niet om het tafellinnen, want dat was er nog. Er moet een an dere reden geweest' zijn. Misschien is er iets verkeerd gegaan en dreigde de man met het tafellinnen gevaarlijk te wor den. Of ze hebben ruzie gehad; of de moordenaar kwam plotseling tot de ont dekking dat h'J de ander niet mocht. Of hij wilde hem misschien beletten te doen waarvoor hij gekomen was." „Je praat verward," zei Pat, „maar je denkt gezond." Sherry verorberde het restant van haar slaatje, terwijl Pat Evans ee» biefstuk naar binnen speelde. „Als u eens een paar minuutjes te misse» hebt," zei ze na een poosje, „laat me dan eens heerlijk griezelen. Boevenfo- to's, en een paar anecdotes en zo". Hij keurde haar geen antwoord waar dig en ging helemaal op in een machtig stuk appeltaart. Het was erg ontmoedi gend. Toen schoof Pat zijn bord vap zich weg. „Kom mee, pronkjuweel," zei hij knorrig. „Ik heb tien minuten de tijd." Zij ging met hem mee naar zijn kan toor op de tweede verdieping. Hij bracht haar in het vertrek waar hij zijn archief hield, en rukte een lade open. Vanaf verschillende rijen foto's staar den haar allerlei gezichten aan. Toen begon hij te praten, eerst nog onwillig, doch van lieverlede, naarmate hij meer door zijn onderwerp gepakt werd, geest driftiger. Sherry was verbaasd, want terwijl hij voortging haar de gewoonten en me thoden van zijn verzameling dieven en dieveggen te beschrijven, viel haar iets merkwaardigs op. Het vreemde was dat zijn klantjes hem meer interesseerden als menselijke wezens dan als boos wichten, en dat hij er een bijna jongens achtig behagen in schepte meer hun goe de karaktertrekken dan hun misdadige aanleg in het licht te stellen. Voor sommigen legde hij geen sym pathie aan de dag, maar voor anderen scheen hij vol toegeeflijkheid te zijn, waardoor hij oog had voor hun humor, doch ook voor hun tragiek. Hij legde voor haar een innerlijk bloot dat in tegenspraak stond tot zijn uiterlijk, en zij kwam tot de slotsom dat hij een weekhartige, sympathieke, sentimentele Ier was, wat echter niet wegnam dat hij, als het moest, onverbiddelijk kon zijn. Allengs meer in vuur rakend, vertelde hij haar het ene verhaal na het andere van amateurs die voor de eerste keer betrapt werden; verhalen van jeugdige misdadigertjes en ofschoon hij geen ogenblik zijn schijnbaar streng en bars uiterlijk aflegde, toonde hij ongewild hoe vol begrip en vergevingsgezindheid hij tegenover zijn slachtoffers stond, in het bijzonder tegenover de jeugd. Een paar malen viel hij heftig uit tegen het milieu dat sommige ouders voor hun kinderen schiepen en de laksheid waar mee zij tegen hen optraden. Hij ver telde van jongens, en zelfs van meisjes, en hoe hij te werk was gegaan om hun blanco strafregister te redden en ze opnieuw een kans te geven. Sherry hing aan zijn lippen. „Weet u wat u bent, mijnheer Evans?" zei ze. „En grote man met o zo'n klein hartje." Pat trok een lelijk gezicht. „Ingerukt mars. Sta de tijd van je baas niet te verluieren." „Er is ergens een rotte plek in deze zaak," zei ze. „Ik ruik het," antwoordde Pat, „zoals ik een rat ruik die in een donker hoekje is weggekropen om te sterven. Ik hoop dat ik 'm vinden kan zonder veel vloe ren open te breken." Terwijl ze zich naar haar kantoor be gaf, dacht zij na over zijn taak, die zo ontzettend veelomvattend en ingewik keld was. Hij was verantwoordelijk voor de bewaking van goederen tot een waarde van vele millioenen dollars, ver spreid over tien geweldige verdiepingen en een honderdzestig verschillende af delingen, waaronder de koopjesafdeling in het souterrain, die een compleet warenhuis op zichzelf vormde. Niet al leen moest hij al die ontelbare artikelen beschermen tegen de grijpgrage vingers van op diefstal beluste bezoekers, doch tevens tegen de ogenblikken van ver leiding van het verkopend personeel zelf, en dan nog tegen vuur en water en zorgeloosheid. Hoe weinig begreep de gaande en ko mende man in een zaak als „Prothero" van dat machtige, gecompliceerde appa raat dat een warenhuis in staat stelt talloze begerenswaardige zaken uit alle hoeken van de wereld binnen het be reik van zijn klanten te brengen. De vrouw die even binnenloopt om een paar nylonkousen te kopen, denkt geen ogenblik aan het werk en de zorgen van een Pat, Evans, of aan de noodzaak van een sociale afdeling, die zich wijdt aan de belangen van het personeel, of aan een ingewikkeld scholingssysteem voor de opleiding van de verkoopsters. De klant ontvangt een bon, zonder te weten hoe lang het meisje nodig gehad heeft om te leren zo'n bon goed in te vullen. Er bestaat een heel verkeers systeem om een gekocht artikel van de toonbank naar de pakster te brengen via liften en transportbanden naar de bestelwagens; en een speciale boekhou ding. die zo vlug besluiten moet kunnen nemén dat de klant niet bemerkt dat er achter zijn rug om naar zijn crediet- waardigheid geïnformeerd wordt. Er is een afdeling die alleen de per post bin nenkomende bestellingen behandelt; en door dat alles heen zoemen en snorren, ratelen en klikken de honderden boek houdmachines, rekenmachines, telma chines en sorteermachines in onvermoei bare snelheid. Het drong ineens tot Sherry door dat er waarschijnlijk in heel onze moderne wereld geen enkele organisatie bestaat, die zo machtig en verbijsterend ingewikkeld functionneert als een groot warenhuis. (Wordt vervolgd). In de komende zes jaar zal de „Stich ting 1940-'45" door middel van inzame lingen nog een beroep moeten doen op het Nederlandse volk voor een bedrag van ongeveer elf millioen gulden. Eerst dan zullen wij de in het verzet gegeven belofte op redelijke basis kunnen gestand doen. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1952 van de Stichting 1940-'45". Er bestaat nog steeds, ondanks de vele en grote giften, een schuld van het Nederlandse volk jegens de slachtoffers van het ver zet, aldus het jaarverslag. Per 1 Januari bedroeg het geschatte tekort f 8.250.000. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 en Woensdag 2 Septem ber geen audiëntie verlenen. NOTOS p. 28 Dungeness n. Barcelona. OOTMARSUM 28 nam.29 te Havre. OBERON 28 te La Guaira. ORION 27 van Tunis n. Napels. ONDINA 28 te Pladju. OPHIR 28 nam. te Singapore. OVERIJSEL p. 28 Gibr. n. Beyrouth. PLANCIUS 28 te Buleleng. POEL. LAUT 28 van Aden n. Belawan. POLYDORUS 28 te Belawan. PARKHAVEN p. 28 St. Paulsrock n. Rott. POSEIDON 28 te La Guaira. PR. WILLEM IV 28 nm. te Hamburg. REYNIERSZ 27 van Surab., 29 te Macass. ROELF 28 te Amsterdam. RIJNLAND 27 van Monteviedo n. Santos. SHERATAN 28 te Aruba. SIBAJAK p. 28 Dungeness n. N. York. SAMARINDA p. 28 Mozamb. n. Mombasa. SAPAROEA p. 28 Ouesst. 29 te Havre. SINGKEP 27 van Surab. 29 te Balikp. STAD R'DAM 28 nam.29 te Narvik. SWARTENHONDT 28 nam.29 te Surabaja. SCHERPENDR. 27 van Trinidad n. ReGife. SCHIE p. 28 Finisterre n. Granton. SIRRAH 28 van Colon n. Aruba. STAD BREDA 1 Sept. te Honolulu verw. TABINTA 27 te Mobile. TARIA 28 te Rotterdam. THEMISTO p. 28 Landsend, 29 te Rott. TJIPANAS p. 27 Sabang n. Lor. Marques. TOMINI 28 te Colombo. TELAMON 28 nam.29 te Baltimore. TJITJALENGKA 27 van Rio n. Kaapst. TAWALI pass. 28 Gibraltar n. Bilbao. TJIWANGI p. 28 Hainan, 29 te Hongk. VAN RIEBEECK 28 te Surabaja. VAN OUTHOORN 27 van Palemb. naar Muntok. WATERMAN p. 28 Finisterre n. Curacao. WILL. RUYS p. 28 Brothers n. Colombo. WATERLAND p. 28 Dungeness n. B. Aires. WOENSDR. p. 28 Kangeroo, 29 te Melb. WILLEMSTAD 28 te Porto Limon. ZUIDERKRUIS p. 28 Kp. St. Vine. n. A'd. MARKT BARNEVELD. 27 Aug. Pluimvee- markt: aanvoer ca. 32.000 stuks. Handel re delijk, in siachtkippen kalm. Prijzen: slachtkippen, lichte rassen f 1.70—1.80, zwa re rassen f 1.751.85, jonge hanen, witte f 2.60—2.85. andere rassen f 2.202.35, piep kuikens f 2.302.55, piepkuikens van 19 ons en zwaarder f 2.60—2.70, alles per kg. Ove rige per stuk: oude hanen f 2.75—4.00, oude eenden f 0.801.65. tamme konijnen f 2.75 —6.75, jonge konijnen f 1.00—2.50, tamme jonge duiven i 0.600.75. Eiermarkt: Aan voer ca. 1.220.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: kippeneieren f 17.00—17.50, algeme ne prijs f 17.15 per 100 stuks, kiloprijs f 2.78, henneneieren f 11.50—14.— per 100 stuks. VELUWSE EIERVEILING, 27 Aug. Eier- veiling „Barneveld-Ede". Aanvoer ca. 825.000 stuks, waarvan er 441.000 geveild werden. Prijzen: eieren van 41-50 gram f 10.8013.95, eieren van 5060 gram f 14.49 17.10, eieren van 60-67 gram f 17.2818.20, kalkoen-eieren f 17.50 en eendeneieren van 51-73 gram f 9.2011.68. alles per 100 stuks. KAASMARKT BARNEVELD, 27 Aug. Aanvoer 3 partijen boerenkaas. Handel vlug. Prijzen f 2.00—2.14 per kg. VARKENSMARKT BARNEVELD. 27 Aug. Aanvoer ca. 130 stuks.. Handel matig. Prij zen: biggen f 42—50, drachtige zeugen i 260 280 per stuk. WOERDENSE KAASMARKT. 27 Augustus. Aanvoer 234 partijen. Prijzen: le kw. f 2.13 —2.22, 2e kw. f 2.05—2.12, extra zware kwal. 2.23—2.46. Handel kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5