Uil en Valk De wintermode treedt uit de modesalons in volle daglicht C A' Civench? „Nederlandse vriendelijk douane is niet opgetreden Vier premières bij Ned. Opera in het komend seizoen Actie voor Utrechtse Opera ^Raphael J Dierenhuid in textiel, witte jersey, de hoge ceintuur, 't driekwart jasje, donker getinte tweeds en de kort- harige mof zijn veel vuldig present Maggy Rouffj Houding hoffelijk Flatgebouw met televisie Vervanging van frankeerzegels Bezoek in Den Haag valt tegen Comité overweegt nieuwe opdracht (Dior C Schiaparelli j Pierre Balmain VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA 7 Dr. Lens over de grensmoeilijkheden: 55 Unicum voor ons land te Bussum Zonexpress weer langs normale route Campagneschippers vallen onder sociale wetten Kroning in klooster te Megen Mr. dAilly de passagier in de rondvlucht 1953 Staking bij Chamotte-unie beëindigd Rapport over: Malversaties ziekenhuis te Vlaardingen Alexander Krannhals vast dirigent Minister interventie verzocht HJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioniiiHiiii minimi minium in iiiii fA Een woordvoerder van de West-Duit se ambassade In Den Haag heeft het A.N.P. medegedeeld, dat volgens de opvatting van de Duitse staatssecretaris, dr. R. Lenz, de Nederlandse douane, die Woensdag weigerde een zoon en dochter van dr. Lenz in Nederland toe te laten, niet vriendelijk tegenover hem is opgetreden. De woordvoerder deelde voorts me de, dat dr. Lenz Dinsdagavond de Am bassaderaad van de Nederlandse am bassade in Bonn, mr. H. A. Helb op een partij had ontmoet. Hij had dr. Helb om visa gevraagd ten behoeve van zijn zoon en dochter, die hem naar Hilver sum zouden begeleiden. Dr. Helb heeft toen in de paspoorten van de betrok kenen een door hem ondertekende aantekening geplaatst. Dr. Helb had geen stempel bij de hand, doch ver klaarde, dat de aantekening in de pas poorten wel voldoende was om de grens te kunnen passeren. In Elten oordeelde de Nederlandse douane evenwel an ders. Dr. Lenz werd medegedeeld, dat de paspoorten van zijn zoon en dochter niet in orde waren, omdat daarin het vereiste stempel ontbrak. De douane ambtenaar zei, dat hij eventueel con tact met Den Haag zou kunnen opne men. Op de vraag van dr. Lenz hoe lang dat zou duren, kreeg hij ten ant woord: één tot anderhalf uur. Dr. Lenz was toen van mening, dat indien hij hierop zou wachten de reis naar Hilversum geen zin meer had. Dr. Lenz heeft toen besloten naar Bonn terug te keren. Een correspondent van het A.N.P. in Bonn weet daarentegen te melden, dat aldaar het volgende is meegedeeld: dr. Lenz is Woensdagochtend rond acht uur aan de grens bij Elten gekomen in ge zelschap van twee kinderen van 18 en 20 jaar. Voor de kinderen had hij slechts een Belgisch visum en geen Ne derlands, waarom de douane deze niet wenste door te laten. Dr. Lenz is daar op zelf ook terug gereisd. Hij wist bij zijn vertrek weliswaar, dat de papieren van zijn kinderen niet in orde waren, maar heeft het er toch maar op ge waagd. Daags tevoren had hij namelijk een bediende om de visa gestuurd, maar deze had per ongeluk een Bel gisch in plaats van een Nederlands vi sum gehaald. Toen dr. Lenz dit ont dekte was het reeds te laat om de fout nog te corrigeren. Daarom liet dr. Lenz de kinderen zonder visum mee reizen, in de hoop, dat zijn gezag voldoende zou zijn. In de Bondskanselarij noemde Eind October zal het flatgebouw op het terrein „Oud Bussum" aan de Nieuwe 's-Gravelandseweg te Bussum voltooid zijn. Voor bijna alle 18 wo ningen, waaruit dit complex bestaat, hebben zich reeds kopers gemeld en met verwacht, dat nog voor het be ëindigen der werkzaamheden ook de laatste huizen verkocht zullen zijn. De flats zijn ingericht naar de meest mo derne eisen, hetgeen moge blijken uit de aanleg van televisie, waarmee zes toestellen bediend kunnen worden. Men kwam op dit idee, toen een van de kopers te kennen had gegeven graag een aansluiting voor televisie te willen hebben. De bouwers besloten toen te gelijk in een aantal andere flats een aansluiting tot stand te brengen om daardoor te voorkomen, dat later ge broken moest worden. In overleg met Philips bracht men drie antennes aan, die zes toestellen zouden kunnen be dienen. Niet iedere flat heeft dus een aansluiting, zulks in tegenstelling met de ene aangebrachte radio-antenne, die wel alle woningen van muziek zal kun nen voorzien. De aangelegde televisie in dit Bussumse flatgebouw is een unicum in Nederland. Na voltooiing van het bouwwerk, begint men op hetzelfde terrein aan de bouw van een tweede complex flatwo ningen, die eveneens televisie zullen krijgen. De zonexpress, die iedere Maandag morgen 9 uur van het C. S. te Amster dam vertrekt voor een tiendaagse reis naar Golfe Juan aan de Cote d'Azure, en die de laatste weken tengevolge van de staking in Frankrijk over Duitsland, Zwitserland en Italië werd geleid, zal vanaf Maandag tot eind September we derom de normale route volgen door België, Luxemburg en Frankrijk. De gankomst in Golfe Juan is Dinsdag morgen 10.10 uur. men de houding van de Nederlandse douane „weinig toegankelijk en weinig hoffelijk". Wij vernemen nader nog, dat ook na kennisneming van de mededelingen uit Bonn de woordvoerder van de ambas sade van de West-Duitse bondsrepubliek in Den Haag zijn lezing over het ge beurde staande houdt. De mededelin gen uit Bonn zijn volgens hem onjuist. Binnenkort zullen de frankeerzegels in de waarden van 10 cent tot en met f 5 wor den vervangen door zegels met een nieuwe beeltenis van de Koningin. Een frankeer zegel in de waarde van f 10 wordt in deze uitgifte niet aangemaakt. Deze waarde komt te vervallen. Alle zegels in de waarden beneden 10 ct. zullen voortaan in het cijfertype (ontwerp- Van Krimpen) worden uitgegeven. De rijksbriefkaarten, alsmede het lucht- briefformulier, worden voorzien van een zegelafdruk met de nieuwe beeltenis van de Koningin Het nieuwe zegel met de beeltenis van de Koningin is vervaardigd volgens ont werp van de grafische kunstenaar S. L. Hartz. De zegels worden door de N.V. Joh. tember de dag volgende op die, waarop De waarden beneden f 1 worden uitgevoerd in rotogravure-druk, de waarden van f 1, f 2.50 en f 5 in plaatdruk. Van de nieuwe serie zal Maandag 7 Sep tember de dag volgende op die, waarop vijf jaar geleden Koningin Juliana de re gering aanvaardde het eerste zegel (10 cent) verschijnen. De kleur van dit zegel is bruin (Venetiaans rood). De huidige zegels en. andere postwaarden met de nieuwe beeltenis van de Koningin zullen geleidelijk verkrijgbaar worden ge steld. De huidige zegels en andere postwaardne met de beeltenis van Koningin Juliana blij ven met uitzondering van de beide z.g. inhuldigingszegels, die 1 September buiten omloop gesteld zullen worden tot nader bericht voor de frankering geldig. Zij zul len. zolang de voorraad strekt, nog worden verkocht. (Van onze correspondent) De campagneschippers kunnen gerust zijn. Op het Bondskantoor van de Al gemene Schippers Vereniging te Gro ningen is van de regering bericht bin nengekomen dat zij er mee instemt, dat de arbeiders-schippers, dat zijn de zgn. praamschippers, tijdens de a.s. aard appelcampagne onder alle sociale wet ten zullen vallen Dit betekent, dat zij verzekerd zullen zijn tegen alle risico's en dus in aanmer king zullen komen voor de ongevallen en ziektewet, kinderbijslagwet en de wet op de werkloosheidsverzekering. Voor het laatste was de goedkeuring van de regering nodig en zo lang deze goedkeuring er niet zou zijn, zouden de schippers niet varen, zo was onlangs be sloten. In de kerk van de paters Minder broeders te Megen bij Oss geschiedde Donderdag een eenvoudige maar indruk wekkende plechtigheid, de kroning van broeder Bonifatius de Jong, die 14 Augustus de dag herdacht, waarop hij vijftig jaar geleden in de orde trad. Dit feit werd volgens het ritueel der orde plechtig gevierd. De provinciaal pater Castulus v. d. Eynde heeft de jubilaris toegesproken, hem gelukwensend en prijzend. Aansluitend volgde een plech tige H. Mis van dankbaarheid, opgedra gen door de pater provinciaal. Na de H. Mis vernieuwde de jubilaris met diep bewogen stem zijn professie, waarna hem een vergulde kroon op het hoofd werd geplaatst als symbool van de eeuwige Kroon, die hem daarbij Een lezer deed mij een t waarschuwende missive toe komen. „Elkeen waant zijn uil een valk te wezen", schrijft hij en ik zie hem al bezwerend de vinger opheffen. Nu kan ik niet aannemen, dat deze, zijn opmerking, doelt op het ietwat melancholieke beest, dat telkenmale, met weergaloos geduld aan de kop vah dit rubriekje post vat. Dat is een duidelijke uil; zonder enige valk-allure. Kijkt u hem maar eens goed aan en zeg dan zélf. Hij, de vrien delijke lezer, zal dan ook wel niets anders beoogd hebben dan mij tot be scheidenheid te manen. Waarvoor ik hem hartelijk dank breng; want mede leven in welke vorfn dan ook doet een mens als men een schrijver van een rubriek als de onderhavige dusdanig mag qualificeren altijd goed. Maar dan mag ik er tevens wel aan toevoe gen, dat ik immer al heel blij ben als mijn Uil werkelijk een_ Uil blijkt te wezen en bijvoorbeeld géén dooie mus. En ik ben er zeer van doordrongen, dat ik voortdurend bezig ben mijn Uilen naar het door mijn lezerskring gevormde Athene te dragen. Neen, ik heb geen Valk-complex. Onder ons gezegd, eigenlijk schrijf ik mijn dagelijkse portie onzin alleen maar, omdat ik vind, dat sommige din gen werkelijk om te uilen zijn. (Van onze correspondent) Een groep van 42 Nederlandse sport vliegers, allen leden van de Kon. Ned. Ver. van Luchtvaart, zal het komend weekeind de jaarlijkse rondvlucht naar Zuid-Limburg maken. Mr d'Ailly, bur gemeester van Amsterdam, zal in een der sportvliegtuigen als passagier mee vliegen. Nadat de deelnemers zich Vrij dagavond in Woensdrecht verzamelen, zullen zij Zaterdag in rond 20 toestellen naar het vliegveld Zuid-Limburg vlie gen. Met bussen wordt het gezelschap naar Maastricht gebracht, alwaar de sportvliegers tegen 6 uur officieel op het gemeentehuis van Maastricht wor den welkom geheten. Zondagmiddag 4 uur vertrekken de deelnemers weer van het vliegveld Zuid-Limburg. De staking, die gistermorgen bij de N.V. Chamotte-Unie in Geldermalsen uitbrak en waaraan 210 van de onge veer 300 arbeiders deelnamen de re paratieafdeling staakte niet is gister avond geëindigd. De oorzaak van de staking moest ge zocht worden in bezwaren, die werden gemaakt tegen de toepassing van het tariefstelsel, dat enige tijd geleden wij ziging onderging. Over een bepaald ta rief kon geen overeenstemming worden verkregen. Gisteravond is in de vergadering van de gemeenteraad van Vlaardingen het rapport van de commissie ad hoe be handeld betreffende de malversaties in het ziekenhuis te Vlaardingen. Bij het samenstellen van haar conclusie is de commissie naar zij o.a. mededeelde, zich ervan bewust geweest, dat een samen loop van omstandigheden, zoals snelle groei van het ziekenhuis, te geringe ad ministratieve bezetting, verschil yan inzicht omtrent de wijze van controle, een afdoende controle en een goede ver standhouding tussen de gemeente en het bestuur van het ziekenhuis in de weg hebben gestaan. Niettemin is de com missie van oordeel, dat van ernstige na latigheid dient te worden gesproken in het nemen van voldoende maatregelen, zowel bij het college van B. en W-, als bij het bestuur van het ziekenhuis Vier premières en een dirigent in vaste dienst, dat zijn de noviteiten, die de Nederlandse Opera heeft te bieden in het komende seizoen, dat op 8 Sep tember te Amsterdam zal worden ge opend met Verdi's „Un Ballo in Maschera". De nieuwe dirigent, in wiens persoon het beginsel van de eenhoofdige muzi kale leiding hersteld zal zijn, is de Zwitser Alexander Krannhals, en de premières zijn: „De Verkochte Bruid" van Smetana (Nederlandse vertaling van Henk Milo) te Amsterdam, onder Krannhals, in October; Debussy: „Pel- leas et Melisande", in November, onder (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse Opera bevindt zich, in weerwil van de in de afge lopen week ondervonden teleurstellin gen, met ongebroken ijver voor op de Première van de opera „Carmen", die jh opdracht van het actiecomité op Dinsdag 1 September a.s. in de Utrechtse Schouwburg zal worden uit gevoerd. Terwijl de adhaesiebetuigingen eri geldelijke bijdragen bij het secreta riaat van dit comité uit het gehele *®nd blijven binnenstromen, doet het bestuur van de Utrechtse Opera in middels het zijne, om aan deze enige ^oorstelling, die er van de „Carmen" ^ellicht zal worden gegeven, een zo eilzaam mogelijk effect te geven. Zo het voor deze opvoering een uit- dp cjgin8 verzonden aan alle leden van dn ~tate.n-Generaal, aan de leden van Provinciale Staten, aan de Commis- sch ifen van Koningin in de ver- ter„ nde provincies, aan burgemees- bur wethouders, zomede schouw- Utr?directeuren in plaatsen, waar de beJ Opera in de tijd van haar, aan is opgetreden. Het comité van actie voor het be- °ud van de Utrechtse Opera is ove rigens, op grond van overweldigende reacties uit het gehele land, tot de vaste overtuiging gekomen, dat het bij deze première van de „Carmen" niet mag blijven. Het comité zal op korte termijn alle plaatselijke acties gaan combineren. Een centraal ge leide actie zal pogen de betekenis van de Utrechtse Opera te doen uit komen. Om het bedrijf intussen adempauze te verschaffen, stelt het comité zich voor andermaal opdracht te verstrekken tot een nieuwe pre mière, die vanaf 1 November over het gehele land kan worden ge bracht. Intussen heeft het bestuur van de Stichting Kunstkring „De Stem" te Utrecht een telegram verzonden aan de minister van O., K. en W., waarin onder de aandacht van Zijne Excel lentie wordt gebracht, „dat ingevolge het niet verlengen van de opvoerings rechten voor „Carmen"-opvoeringen van de Utrechtse Opera, de vier voor stellingen, welke zij in het kader van de viering van haar dertigjarig bestaan op 12, 13, 21 en 22 September aan haar ruim vierduizend leden had besloten aan te bieden, geen doorgang kunnen vinden Daar haar leden hierdoor ten zeerste gedupeerd zijn, verzoekt zij de minister ten spoedigste inzake deze op voeringsrechten te willen intervenië ren", aldus het telegram aan de mi nister. Charles Bruck; Rossini: „Barbier van Sevilla" (in December onder Krann hals) en ten slotte „Die Zauberflöte" (Mozart), onder leiding van Josef Krips, in Januari. Behalve Josef Krips zullen als gast- dirigenten optreden Erich Walter („Freischütz" en „Lohengrin", met het Rotterdams Philharmonisch Orkest) zo mede Cor Olthuis. Regisseurs zullen zijn Herbert Maische (Keulen), Georg Hartmann, Johan de Meester, Abraham van der Vies en Walter Pöll (assistent). Per 1 September is de baszanger Guus Hoekman vast geëngageerd. Uit het buitenland naar de Ned. Opera terug gekeerd zijn Jos. Burcksen en Gerard Groot Behalve door Gré Brouwenstijn, die aan de Ned. Opera verbonden blijft, zal de Leonore-rol in Beethovens Fide- lio eenmaal door Maria d'Ailly worden gezongen. Ondanks een verhouding van 25 voor stellingen in Den Haag tegen 120 in Amsterdam, aldus de heer Th. van der Vies tijdens een persconferentie, heeft het bezoek in Den Haag, een opleving tijdens het Holland-Festival ten spijt, slechts voor de helft aan de verwach tingen beantwoord: dat in Amsterdam bijna geheel. De belangstelling in Utrecht (waar het nieuwe seizoen be gin October met Lohengrin zal wor den geopend en wederom een voor stelling op Nieuwjaarsdag op het pro gramma staat» noemde spr. goed. Wel kan in Den Haag het aantal voorstel lingen voor personeelsverenigingen worden verdubbeld (van drie op zesV. Beproefd zal worden deze uitbrei ding niet ten koste te laten komen van het overige publiek, waarvoor op nieuw een minimum van 25 voorstel lingen, inclusief vier Festival-voorstel- lingen, is geprojecteerd. Ditmaal zal ter gelegenheid van de opening van de Staten-Generaal in Den Haag een vrije voorstelling tegen gewo ne prijzen worden gegeven (van Un Ballo in Maschera onder Josef Krips). Met abonnementen, zo zei de heer Van der Vies, is het afgelopen seizoen een vaste kern van publiek op alle ran gen verworven, zodat de leiding ver trouwt zich daarmee op de goede weg te bevinden. De nieuwe dirigent Alexander Krann hals geb. in 1908 is al in 1949 hier te lande opgetreden. Zijn rentree zal hij maken met Aïda van Verdi, in Septem ber. Hij is evenals Krips uit de school van Felix Weingartner en heeft o.a. ge dirigeerd in Luzern, Basel, Genève, Parijs, Madrid. Als zijn nieuwe taak zei hij o.a. te beschouwen het smeden ■an een eenheid uit al het mooie stem- mnmateriaal dat hem ter beschikking staat. 11 mouwen en die ver afstand r 1 rvt nol nrlëntolo DT een van de jonge couturiers, die goede zaken doet en die ons de katoenen zo merrok en de „atoom"-blousjes, zoals de Amerikaansen zeggen, heeft gegeven, die blousjes met strookjes aan de mouwen en die ver afstand nemen van het prozaïsche overhemd-model, heeft ditmaal de oriëntale pracht in zijn wintercollectie binnengevoera. Hij heeft zijn weelderige materialen, waarvoor hij zelf de dessins ont werpt, nu niet meer laten bedrukken met de motieven van dierenhuiden zoals de vorige winter of met de producten van de moestuin zoals voor deze zomer, maar met Oosterse motieven, pagoden, boeddhas en blauwe vogels. Zijn kleuren zijn de kleuren van Chinese lakbladen. Zijn roklengte is niet gewijzigd. ..Koepel"-lijn Zo mal kort is de rok niet die de wereld in opschudding heeft gebracht met zijn korte rok, maakt malle dingen die toch mooi zijn op zijn show, maar ondraagbaar voor de doorsnee vrouw, maar ook pretentieloze (zo lijken ze) jurken uit één stuk, veelal van tweed of wol. Hij noemt zijn lijn „levend", het lichaam mag nergens geforceerd of gevangen zijn. Zijn princesse-jurken zijn ceintuurloos, passen de taille als een handschoen en hebben een even uitstaande rok. De rechte modellen zijn koker-strak tot onder de buste. Zijn twee kleine mannequins droegen de aanmerkelijk kor tere rokken, bij de lange mannequins was de rok ook wat langer, zoals een goed gevoel voor verhoudingen vraagt. Het is aan de foto's te zien. die na een in zinking vorig jaar. zijn oude élan probeert te rug te vinden, maar blijkbaar zijn joie de vivre nog niet hele maal terugheeft, wil de Romaanse boog in de vrouwenkleding zien. Eieren van struis tot duif liggen in zijn boutique om de ronde lijnen te suggereren: de schouders rond, de heupen eirond, de mouw een rond boog. Meegesleept door die Romaan se schouderlijn brengt hij te veel ruimte onder het schouderblad, wat weer decoratief moet worden opge lost soms met een saamgeknepen plooi. Dat is op de foto niet te zien want het zit onder het aardige capetje. Op China geïnspireerde manteljapon van rood damast Romaanse boog in tweed, dat deze winter meer dan ooit p. pulair is. Ren capetje als dit maakt van een „huis"-japon een „wandel"-japon. komt. als bijna alle ont werpers met een mantel van donkergrijs en witte zebra-strepen. Textiel als zebra- of panterhuid, in grijzig zwart-wit, wordt deze winter door alle couturiers verwerkt tot lange of korte mantels. Een driekwart jasje van dit (of echt bont) is h e t ensemble voor het aan staande seizoen. De lange mantels van dit materiaal zijn zowel recht als ge tailleerd. heeft de naam bijzondere dingen te maken. Zij is een Spaanse en heeft haar eigen stijl. Ook zij maakt de rokken niet korter. En van dit vrij eenvoudige cocktail toilet zou ook niets overbiijven als het korter was. Want eerlijk gezegd is deze hemdhals, die zich zo heeft vastgebeten in de mode, weinig flatteus. Ook al probeert de ontwerpster er hier wat bij zonders van te maken door de halslijn asymmetrisch een tuit te geven. Lichte materialen met dessin van fluweel zijn deze win ter en vogue. Fantasie-zebra in textiel igjgj %%%•.-. :-.U «SS; iwelen dessin en hemdhals voor cocktail-uur De strakke hoge ceintuur in Nederland geen onbekende, maakt al enige seizoenen kleren voor de vrouw van zijn verbeel ding, die hij „Jolie Madame de Pa ris" noemt. Jolie Madame draagt natuurlijk wit-zwart, dat is altijd goed, ook in tweed. Zijn japonnen uit één stuk hebben veelal lange mouwen; zijn zwart-fluwelen cock tailjaponnen bewerkt hij fraai met git. Als uitzondering geeft hij dit rondgelijnde korte jasje een grote kraag. Want de kragen zijn er deze winter dikwijls niet of summier, de cravate van bont komt dan be ter uit. een van de weinige vrouwelijke couturiers, heeft een zeer draagbare en aan de realiteit aangepaste col lectie. De japon van ivoorwitte jersey, waar alle couturiers deze winter mee komen, geeft zij de hoge brede ceintuur, die zich wel zal in burgeren en die sterk herinnert aan de toog-sjerp. Bijoux draagt men deze winter (als men ze heeft ten minste!) op de heup of ergens op de schouder. De tamboerijnachitge bonthoedjes zijn van hetzelfde dure knaagdier als de mof, die er weer helemaal bijhoort. A. Bgl. Veel korte jasjes deze winter lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillilillilillllllllllllllllllllfllllll

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7