Onthullingen uit oorlogstijd Nieuw toneelstuk van T. S. Eliot Zó kent de Amsterdammer zijn stad niet Minister Witte ziet erbarmelijke woning toestanden op de Eilanden Bedrog van Duitsers bij aanslagen op de Maasbruggen In Edinburgh enthousiast ontvangen Ex-Sultan vraagt fl. 100.000.000 Na de tuinstadkrotten in achterbuurten van Amsterdam Overeenstemming in bouwbedrijf Meer dan een ton voor Griekenland Brits-Australische atoomproeven Wij luisteren naar N V VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA 9 The Confidential Clerk' In Duitsland: Opheffing gevraagd van interzonale passen Twee communistische leiders in V.S. gegrepen In schuilplaats in de Californische bergen Hongaarse kinderen naar ons land 10-000ste bezoeker op A ntiekbeurs Als eerste schadeloosstelling Perzische communist gearresteerd Ministers Drees en Algera naar Zuid-Afrika Met eerste vlucht van Super-Constellation Televisiebuizen naar Duitsland Twee jaar geëist tegen dader roofoverval Loonsverhoging voor de geoeferiden Ned. delegatie naar de Ver. Naties •p»fo muntfi Minister Witte verlaat het krot aan de Wittenburg er dwarsstraat. 99 „The Confidential Clerk" de procuratiehouder het nieuwe toneelstuk van de Engelse dichter T. S. Eliot, heeft Dinsdagavond in Edinburgh zijn pre mière beleefd, in dezelfde stad, waar enkele jaren geleden ook „The Cocktail party" ten doop 'is gehouden. De fijnproevers hebben misschien enige reden om zich teleurgesteld te voelen. Zij schijnen namelijk verwacht, of althans gehoopt te hebben, dat Eliot met zijn nieuwe stuk ook nieuwe wegen zou inslaan, een nieuwe basis zou geven aan het drama in verzen. Hij heeft er evenwel de voor keur aan gegeven zijn meesterschap opnieuw op reeds gewonnen gebied te ba seren. Zijn vers blijft nauwkeurig en persoonlijk, maar houdt de mooie beschei denheid van fraai proza. Zo ongeveer oordeelt de toneelcriticus van de Times en in de New York Times .kan men ongeveer gelijke klanken horen. Daarmede is evenwel nog lang niet alles gezegd, want daar staat alleen nog maar, wat het stuk niet is. Beschouwd zoals het wel is verdient het de kwalifi catie: brillant amusement, zij het dan met serieuze bedoelingen al is het niet beslist nodig, dat men zich daar verder in verdiept, wanneer men aan de vele verwikkelingen en puntige dialogen al voldoende genoegen beleeft Het heeft, van vaktechnisch oogpunt uit beschouwd: cp de eerste plaats al deze verdienste, dat het in hoge mate de nieuwsgierigheid gaande houdt meer dan een van Eliot's voorgaande stukken. Voorts maakt Jiij gebruik van het gegeven, dat de oude Griekse comedie al kende. Hij plaatst echte mensen in fantastische situaties. Maar de optredende karakters heeft hij zeer nauwkeurig bestudeerd. Fantastische situaties: Colby, procura tiehouder van Sir Claude, denkt dat hij eigenlijk de zoon zij het een onwet tige is van zijn werkgever, maar hij denkt ook, dat er toch iets wezenlijks ontbreekt aan de band, die vader en zoon samenhoudt. Dan wordt het opeens eerder waarschijnlijk dat hij de onwet tige zoon is van de vrouw van Sir Claude. Er bestaat evenwel ook nog een onwettige dochter van Sir Claude en er is nog een jongeman, die niet beter weet of hij is een vondeling. Zijn voedster moeder wordt gehaald om te vertellen wat zij weet, maar zij spreekt in raadsels. Fantastische situaties, nogal omstandig uiteengezet, maar met een uitzonderlijke, heldere komische behendigheid Er ko men zoveel onthullingen bij voor en zo veel complicaties, dat de zaal voortdu rend gespannen en geamuseerd de ge beurtenissen volgt. Het mag er naar uitzien, dat de dialo gen slechts bedoelen handig bouwstof fen aan te dragen voor komische situ aties en dat doen zij dan uitstekend bij aandachtig toezien zal men bemer ken, dat zij toch gesponnen zijn op een goed verborgen patroon, en daarin kan men de opvattingen terugvinden die Eliot aangaande noodlot, vrije wil en erfelijkheid huldigt. Sir Claude en Colbry bijvoorbeeld zijn de mening toegedaan, dat erfelijkheid behoort tot het levensplan, waaraan men sen, die geen genieën zijn, zich maar het De Westelijke Hoge Commissarissen hebben hun Russische collega verzocht de interzonale passen en de verblijfs vergunningen voor personen die tussen de Oostelijke en Westelijke zones op eD neer reizen, op te heffen. De West-Duitse regering had hierom verzocht, nadat dv Bondsdag reeds maanden geleden om een dergelijk initiatief had gevraagd. De Oost-Duitse regering heeft dit verzoek intussen reeds een „domme verkiezings stunt" genoemd. Wanneer de Russen op het Westelijk verzoek ingaan, zal het reizigersverkeer tussen de zones nagenoeg geheel vrij worden. Ondanks de beperkingen die dit verkeer momenteel nog worden op gelegd, wordt er toch druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om andere zones te bezoeken. De grootste moeilijkheid voor de Oost-Duitsers is de ongunstige wissel koers en het feit, dat zij geen geld mo gen uitvoeren, waardoor zij min of meer op de welwillendheid van de West- Duitsers zijn aangewezen. In verband hiermee heeft het gemeentebestuur van West-Berlijn, evenals trouwens dat van Stuttgart besloten vrijbiljetten uit te geven voor t,al van sportieve en cultu rele instellingen. De Bondsregering heeft er op aangedrongen, dat andere plaatsen dit voorbeeld zouden volgen. best kunnen houden. Zijtrekken daar de les uit, dat men zich niet mee moet laten slepen door verlangens, die hen dingen willen laten doen waarvoor zij geen capaciteiten hebben. Sir Claude had eigenlijk pottenbakker willen wor den, maar hij moest, zoals zijn vader, in zaken en omdat hij de eisen van het leven zover aanvaard heeft, dat hij doen kan alsof hij met hart en ziel za kenman is, is het doen-als-of gedeelte lijk werkelijkheid geworden. Colby heefi er zich bij neergelegd, dat hij de pro curatiehouder van Sir Claude is. alhoe wel hij musicus had willen worden. Ten slotte ontdekt hij, dat hij de zoon van een arme organist is, en dan kan hij ook de weg van zijn vader volgen en doen wat hij graag wil. Misschien is dat een verkeerde keuze, maar misschien ook zal hij bij die eigen keuze gelukkig zijn en in ieder geval is hij bereid er de consequen ties van te aanvaarden. Daar ligjt ook de lcèrn van het stuk: men heeft te kiezen en de consequenties daarvan te aan vaarden De opvoering van „The Confidential Clerk" was de grote gebeurtenis van het Festival van Edinburgh, want de enige toneelpremière, die er van het jaar ge geven wordt. De ontvangst was zo enthou siast. dat er reden is om te verwachten dat het stuk een groot succes zal wor den. in ieder geval in de Schotse hoofd stad. De Amerikaanse federale recherche heeft bekendgemaakt, dat twee voort vluchtige leiders van de Amerikaanse communistische party, Robert George Thompson en Sidney Steinberg, in een schuilplaats op bijna 3000 meter hoogte in de Sierra Mountains bij Sonora, Ca- lifomié, zijn gearresteerd. Drie andere personen zijn eveneens in hechtenis genomen wegens het verlenen van onderdak aan de beide voorvluch- tige communisten. Thompson is een van de 11 communis tische leiders, die 14 October 1949 ver oordeeld werden wegens het samenzwe ren tot omverwerping van de- regering. Hij verdween, toen hij zich op 2 Juli 1951 bij het federale hof moest melden om zijn drie jaren gevangenisstraf te ondergaan. In 1945 werd hij gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de com munistische partij. De minister van Justitie heeft gunstig beschikt op een verzoek van de stichting „Hulpactie voor Hongarije", te Amster dam, een transport van Hongaarse kin deren uit de vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Duitsland naar Nederland te doen komen voor een tijd van drie maanden. Het ligt in de bedoeling der stichting vijftig kinderen uit Oostenrijk en vijftig uit Duitsland in Nederland onder te brengen bij Nederlandse pleeg ouders. Hiermede wordt een historisch werk voortgezet. Na de eerste wereldoorlog werden niet minder dan 34.000 kinderen uit Hongarije ondergebracht bij Neder landse pleegouders. Na de tweede we reldoorlog werd in December van het jaar 1947 het eerste Hongaarse transport van 500 kinderen naar Nederland ge bracht. De Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft heeft gisteren de tienduizendste bezoeker zien binnentreden; de echtge note van de burgemeester van Den Haag, mevrouw Schokking. Zij heeft deswege van Marcel Keezer een fraaie apothe kerspot ten geschenke ontvangen. De beurs heeft evenwel niet alleen een grote stroom bezoekers te verwer ken vooral uit België en Engeland er worden ook goede zaken gedaan. Voor het Rijksmuseum werden aange kocht een prachtig gedreven zilveren bisschopsbeeld uit de 15e eeuw; een mansportret van Cornelis Ketel; een bureau Louis XV en een glazen fles van Heemskerk. (Van onze Limburgse redacteur) Onder de titel „De Krijgsverrichtin gen in Zuid-Limburg" is, geredigeerd door de kolonel van de generale staf, C. D. Kamerling, en uitgegeven van wege het ministerie van Oorlog, een werkje verschenen dat terstond in onze regionale pers stof deed opwaaien. Kolonel G. Hamm, die in 1940 garni zoenscommandant was te Roermond, zelf schryver over krijgskundige onder werpen, in deze aangelegenheid wel bijzonder deskundig, nam dit geschrift in de „Gazet van Limburg" in een reeks artikelen zeer critisch onder de loupe, tot de auteurs het verwijt richtende wel, zij het met in aanmerking nemen van omstandigheden, aandacht te wijden aan de tekortkomingen van de mannen hier te velde, doch geen woord te be steden aan de fouten, gemaakt door de hogere legerleiding, die tijdig verstrek te informaties niet benutte. We meenden deze critiek even in her innering te mogen brengen, overigens toegevende dat het geschrift een zeer objectieve indruk maakt en dat het de literatuur omtrent de oorlog in West- Europa gedurende de Meidagen van 1940 verrijkt. Over de krijgsverrichtin gen in Zuid-Limburg werd minder ge schreven dan over de inval in de Peel, de slag aan de Grebbe-linie e.d. en toch zijn ze zeer belangrijk geweest, ook in verband met de Belgische verdediging en met het geallieerde krijgsplan dier dagen, waaraan zelfs een afzonderlijke beschouwing wordt gewijd. We hebben te maken met vaklitera tuur, uiterst zakelijk en allerminst po pulair, niet voor het grote publiek be stemd, al komen er pakkende, sensatio nele en zelfs dramatische momenten in voor. Gelijk vele lezers weten werd Zuid-Limburg maar zwak verdedigd,, hetgeen ook niet anders mogelijk was. België had met de Albertkanaal-linie, wier hoeksteen het ultra-moderne fort van Eben was, een veel sterker defen sief stelsel, vlak ten Westen van onze landsgrens. Van Nederlandse zijde kon men, dat was bekend en een ondank bare taak voor de verdedigers, alleen maar de opmars der invallers vertra gen. Van de hoogste waarde in dit de fensief was het tijdig in de lucht laten vliegen van alle in aanmerking komen de bruggen, niet alleen van de drie bruggen over de Maas te Maastricht, doch ook van de veertien over het Julianakanaal en van een aantal over Geul en Geleen. Deze pogingen tot vertragen hebben maar een matig succes opgeleverd, want niet alleen bleken vele versperringen onvoldoende, doch ook sommige verde digers toonden zich wel eens weinig ac tief, om geen ander woord te bezigen (wat kolonel Kamerling ook niet doet) en lieten mogelijkheden onbenut. Bij enkele bruggen en kazematten werd er evenwel flink gevochten en de vernie ling der bruggen over de rivier te Maastricht is een volkomen succes ge weest, dat de invaller, tegen zijn ver wachting in, kostbare tijd deed verlie zen. Van veel invloed op de campagne kan dit. na de plotselinge vermeestering van fort Eben door Duitse luchtstrijd krachten, echter niet zijn geweest. Niet temin vormt het hoofdstuk, gewijd aan de strijd aan de Maasbruggen, samen met Bijlage IV, omtrent de Duitse spion die onderwijzer was aan de Duitse school te Heerlen, wel het interessantste deel van dit documentatiewerk. Het was bekend dat het wederrechte lijk dragen, in strijd met de tot dan gel dende krijgsgebruiken, van Nederlandse militaire uniformen door Duitsers, van invloed is geweest op het intact verove ren van de spoorbrug te Gennep door de invallers. Dat deze minderwaardige krijgslist ook in ruime mate werd toe gepast bij de aanslagen op bruggen te De afgezette Sultan van Marokko, Stdi Mohammed Ben Joessef, heeft de Franse regering verzocht hem honderd mrllioen gulden uit te keren als eerste termijn van een schadeloosstelling, waarvan het totale bedrag nog niet be kend is, aldus verneemt Reuter in goed- ingelichte Parijse kringen. Voorts zou hij hebben verzocht al zijn familieleden; in totaal ongeveer honderd personen, zijn ballingschap op Corsica te laten delen. In Parijse kringen gelooft men, dat de Franse regering overweegt de ex-sultan naar Frankrijk over te brengén, aange zien op Corsica nog steeds geen geschikt verblijf voor hem is gevonden. Maastricht en elders, wisten velen tot nog toe niet en zagen we ook in enkele historische werkjes omtrent de oorlog voering in Limburg niet vermeld. Het succes van dit bedrog en van het deel nemen aan de strijd door els burgers vermomde Duitsers in de nacht van 9 op 10 Mei, is evenwel niet gering ge weest. Bij de Wilhelminabrug speelde zich b.v. omstreeks 4 uur in de morgen dit dramatisch incident af. Een burger werd aangehouden; hij had geen pa pieren doch wilde ze gaan halen. De wachtcommandant weigerde dit en gaf aan een korporaal opdracht de man te arresteren en weg te voeren. De burger trok daarop een pistool, doch vóór hij daarvan gebruik had kunnen maken werd hij door een ter plaatse aanwezige onderofficier neer geschoten. Het wapen, waarvan de burger zich had willen bedienen, bleek een geladen klein model F.N. te zijn Na de oorlog is gebleken dat de ge dode man een Duitse onderofficier was, die met zes Hollanders reeds in de avond van 9 Mei uit het kamp te Lin- nidz te Wijk was aangekomen met op dracht de vernieling van de Wilhelmi nabrug te beletten. Bij de kanaalbrug te Roosteren ge beurde iets dergelijks, doch hier liet de Nederlandse compagniescommandant het leven. Bij het treffen ter plaatse vielen vier invallers en vier verdedigers. Kleine gevallen uit een groot geheel; de grote lijnen worden in deze sobere samenvatting evenwel niet vergeten. De conclusies der nabeschouwing lui den niet steeds verheugend: door de geringe sterkte van het Nederlandse leger waren niet voldoende troepen voor Zuid-Limburg beschikbaar; het springen der bruggen te Maastricht (van de 14 over het Julianakanaal gin gen slechts 7 de lucht in) maakte aan de snelle opmars der invallers een einde; het falen, hier en daar in Zuid- Limburg, gevoegd bij de veel en veel ergere fouten der Belgische verdedigers aan het Albertkanaal, heeft het gealli eerde verdedigingsplan ongunstig beïn vloed. Tot zover het boekje omtrent „De Krijgsverrichtingen in Zuid-Limburg, Mei 1940". Hoe gedocumenteerd ook zal het op volledigheid wel geen aanspraak maken. We menen ons te herinneren dat op enkele punten in de stad, met name op Markt, in het Stadhuis en langs het kanaal te Maastricht afweer middelen opgesteld stonden, wier aan wezigheid de burgerij niet waardeerde. We noteren dit onder voorbehoud, ove rigens instemmende met de op blz. 71 geciteerde Duitse kolonel, die op 10 Mei 1940 opmerkte: „Wie wollen Sie kamp- fen, wenn .Sie keine Artillerie haben?" Een vooraanstaande Perzische commu nist, Bahar, is volgens berichten in Per zische bladen aangehouden in een huis, waar de politie bij onderzoek voorts Russisch geld, een automatisch pistocl en een hoeveelheid diplomatieke pas poorten aantrof. Bij invallen elders werden 200 anti-tankgranaten en ver scheidene dozen dynamiet gevonden. Bahar werd gevonden tijdens een onder zoek naar de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Fatemi, die sedert de opstand van verleden week is ver dwenen. De regering van Zuid-Afrika heeft de minister-president, dr W. Drees en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, uitgenodigd met de eerste vlucht welke de KLM met een der nieuwe Super-Constellations begin Octo ber naar Zuid-Afrika zal maken, een be zoek aan dit land te brengen. Beide ministers hebben de uitnodiging aan vaard. De minister-president heeft daar bij echter het voorbehoud gemaakt, dat hij van de reis zal moeten afzien in dien zich kabinets- of parlementaire werkzaamheden mochten voordoen, wel ke zijn aanwezigheid in die periode in Nederland vereisen- De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van D.M. 1 millioen toege wezen voor invoer van televisiebuizen en van D.M. 60.000 voor invoer van melksuiker uit Nederland. Het gemeentemuseum van Den Haag heeft gekocht het gezicht op Maassluis van Jongkind. Een kunstig gesneden co- cosnoot, gevat in zilverwerk, op gecise leerde voet gaat naar het Mauritshuis. Overigens blijkt, dat ook de particulie ren zich niet onbetuigd laten. Prof. Auguste Piccard en zijn zoon Jacques na hun proefduik met de batiscaaf, die het tot een diepte van 1051 meter onder de zeespiegel bij Capri heeft gebracht. De proef, zo heeft prof. Piccard verklaard, heeft uitgewezen, dat hij met zijr duikboot, naar eigen ontwerp, tot elke gewenste diepte zal kunnen gaan. (Van onze correspondent) Voor de Groninger Rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de dader van de overval op een eenzame boerderij te Adorp, in Maart van dit jaar, de 21- jarige W. F. uit Groningen. De Officier van Justitie eiste tegen hem een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. P. zat in die dagen in geldnood en hij beraamde een overval op een eenzame veehouder, van wie hij wist dat hij er „goed bij zou zitten". Voor een laatste „instructie" ging hij des middags nog naar een bandietenfilm. Met een pistool gewapend dat ach teraf een luchtpistool bleek te zijn ging hij, toen het duister was gewor den, naar de boerderij van de veehouder. Toen de man aan de deur kwam hield hij de veehouder het pistool onder de neus en eiste geld. De veehouder was echter niet bang uitgevallen, deed een onverhoedse beweging en greep de overvaller aan. Er ontstond een vecht partij, waarna de bandiet op de vlucht ging. Hij verloor daarbij een handbe schermer en dit verlies werd hem nood lottig. Dat realiseerde hij zich toen hij door de politie gepakt werd Uitspraak 10 September. (Van onze speciale verslaggever) Vrijwel onverwacht heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. J. B. Witte, gistermiddag een bezoek gebracht aan enkele Amsterdamse krotwoningen. Maar dat onverwachte nam niet weg, dat de bewoners van de Jordaan, de Eilanden en het Floradorp in Noord uit alle hoeken opdoken en nieuwsgierig rond de stoet auto's drongen. De reden van het ministerieel be zoek werd in de nauwe straten, waar de auto-met-de-regeringsstandaard stop te, al gauw bekend. „Laat ie bij mij ook maar es komme," zeiden sommige Vrouwen. Het klonk niet erg parlementair, maar wel direct. Dit was trouwens ook de sfeer, waarin het bezoek van de minister zich afspeelde. Het schrille, harde beeld van de ellendige toestand, waarin een aantal Amsterdamse ge fcinnen moet leven, is de bewindsman niet onthouden. Integendeel, hij heeft «.woningen" gezien, bij welker betreden zelfs de enigszins ingewijde Amster damse wethouder mr. J. J. v. d. Velde schrok. Daar was bijvoorbeeld het ge- Val in de Tweede Wittenburgerdwarsstraat nummer tien, een bijzonder grauw triest stukje „achterbuurt". Met de omstandigheden, waaronder moeder De Groot haar zes kinderen groot moet zien te brengen, is een hele reportage te vullen. Men kan zich deze ellende midden in de grote stad Amsterdam niet Voorstellen, zonder in dat kleine, bedompte „huiskamertje" te hebben ge staan, 't gore luchtje opsnuivend, dat de hardwerkende moeder niet uit het ellendige krot heeft kunnen bannen. Dit krot aan de Wittenburgerdwars straat is een klein gedeelte van 'n huis, waarvan de rest is afgebroken. In de huiskamer staat een fornuis. Er is ook een aanrecht, een losse plaat graniet zonder afwatering. De hele provisiekast staat voor een groot ge deelte open en bloot uitgestald, want kasten zijn er zo goed als niet. Maar dit is geenszins het ergste. Het be hang blijft er niet aan de muur zitten, maar hangt in grote vochtige flarden omlaag. „Het is hier altijd nat", ver klaart mevrouw De Groot zonder veel omhaal aan de minister. Zij heeft er misschien zelf al geen erg meer in. „Hoe slapen de kinderen", vraagt mi nister Witte. Mevrouw De Groot wijst naar een klein uitbouwtje van de kamer, waar een aantal matrassen op de grond lig gen. „Er slapen er ook nog 'n paar in de andere kamer." Door een nauwe opening, die eigenlijk niemand tevoren heeft opgemerkt, komt de minister in oen tweede vertrekje, al even bedompt, miserabel en vervallen. Inderdaad, daar slapen er nog 'n paar. De muren van dit vertrek zien er al even ellendig uit. De Vloer kraakt, alsof hij het ieder ogenblik kan begeven. Trouwens, alles aan dit krot wijst erop, dat vele jaren geleden een uitgewoond huisje aan de slopers- hand is ontgaan. Ergens op een scheve kast staan en kele ordners. „Daar zitten de papieren in. De meeste ziin niet meer te lezen van de nattigheid". Deze woorden van mevr. De Groot brengen het gesprek op financiële aangelegenheden. Minister Witte kijkt plotseling verbaasd op, als de bewoonster van het kot zegt: mijn inkomen is vijf-en-dertig gulden per Week. Maar als het niet gauw anders Wordt, kan ik er echt niet langer van komen." Het duurt zeker een kwartier, voordat minister Witte afscheid van moeder De Groot en haar zes kinderen neemt. Hij zegt openhartig, dat hij niet begrijpt, hoe de kinderen er bij dat kleine in komen nog zó gezond en schoon uit zien. De directeur van de Gemeentelijke Woningdienst en wethouder v. d. Velde hebben nog enkele vragen. Mevrouw De Groot vat ze op als een bemoedigend teken. „Als U me een andere woning geeft, dan het liefst in Noord. Daar kunnen de kinderen tenminste naar buiten Het is te hopen, dat deze vurige wens ten spoedigste vervuld wordt. Evenals de 6erechtvaardigde wensen van de vele an dere Amsterdamse gezinnen, die Z. Exc. niet kon bezoeken, maar die er even ernstig aan toe zijn. Want dit ene ver bijsterende geval, dat nog weer schril afstak bij de eveneens bezochte erbar melijke verzakkingen in Floradorp aan de Overkant-van-'t-IJ en de eigenlijk mensonwaardige behuizing van de fa milie Van Voorst aan de Grote Hout straat 22, staat allerminst alleen. „Laat ie bij mij maar es komme" zeiden de vrouwen op de Eilanden en in de Jor daan. Ze zeiden het ongetwijfeld niet ten onrechte. En de minister, die 's morgens de eerste paal in de grond had geslagen van een enorm stuk stadsuitbreiding, is nu op de hoogte. Het is een schrale troost voor hen, die soms al meer dan vijf jaar snakken naar iets, dat de naam huis kan dragen. De heer F. de Bekker, oud-archivaris van Vught, is op 88-jarige leeftijd al daar overleden. De heer Bekker, die in Den Bosch is geboren, was een groot kenner van de oude geschiedenis van Brabant en Den Bosch. Talrijke artikelen heeft hij in de loop der jaren in tijdschriften ge publiceerd en vele archieven geordend. Voorts was de heer De Bekker een be kend penningkundige. Hij had een uit gebreide collectie penningen en mun ten. Naar het A.N.P. nader over de reeds ge melde overeenstemming in het Bouwbedrijf verneemt, zullen de geoefenden in de ge meenteklassen 1 tot en met 5 drie a vier cent per uur meer gaan verdienen. Verder zal de pensioenpremie over de gehele linie ten hoogste f 3.per week bedragen. Het College van Rijksbemiddelaars zal hieraan nog zijn fiat moeten geven. Op de duur wil men tot een C.A.O. komen. Er zullen nog nadere besprekingen wor den gehouden over een soortgelijke verho ging voor de geschoolden en de herziening der reisregeling. Het College van Rijksbemiddelaars heeft besloten de reeds tussen werkgevers en werkmeestersbonden overeengekomen so ciale regeling met de uitvoerders aan par tijen op te leggen. De bijdragen voor de hulpverlening aan Griekenland op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis hebben het totaal bedrag van een ton overschreden. Op deze speciale rekening is f 100.890.24 ge boekt. Het comité „Hulp aardbeving Grie kenland" heeft tot nu toe f 43.190.24 ontvangen. Bijdragen kunnen worden gestort op rekening van het Griekenland-Comité bij de Hollandsche Bank-Unié N.V., Amsterdam (Postgiro der Bank: 42650). Engeland en Australië zijn van plan bij de komende proefnemingen in de Zuid-Australische woestijn, In October a.s., te onderzoeken, welke uitwerking een atoomontploffing heeft op vliegtui gen, munitie, radio en radar, aldus heeft de Australische minister van Bevoor rading, Beale, vandaag te Canberra ver klaard. In het proefgebied zullen o.m. zes oude „Mustang"-jagers, een tank, ge vechtsuitrusting, legervoertuigen, uni formen en onderkomens, alsmede muni tie en radio- en radarapparaten worden opgesteld. De eerste vier vliegtuigen zijn reeds naar het proefterrein gevlogen. Op de vlucht mochten de vliegers hun radio niet gebruiken, teneinde te voor komen, dat uitgerekend zou kunnen worden in welke richting zij vlogen- Minister Witte laat zich door vertegenwoordigers van de gemeentelijke Woning- dienst voorlichten over de verzakkingen in Floradorp. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee: In de Nederlandse delegatie voor de achtste algemene vergadering van de V. N., die 15 September te New York zal bijeenkomen, zijn bij Kon. Besluit benoemd: als voorzitter de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns en als vice-voorzitter de perma nent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N., D. J. von Balluseck. Voorts het lid van de Eerste Kamer prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., de leden van de Tweede Kamer J. de Kadt, G. J. N. M. Ruygers. mej. mr. J. C. H. H. Vink, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen; de vertegenwoordigers van Suriname en van de Nederlandse Antil len in Nederland mr. dr. R. H. Pos en mr. N. Debrot; de vertegenwoordiger van de Nederlandse Vakbeweging F. P. Fuykschot, prof. mr. A. J. P. T'ammes van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en de ambtelijke leden jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijck, per manent vertegenwoordiger van Neder land bij het Europees bureau van de V. N. te Genève, ir. Ch. M. Dozy, ge zant te Belgrado, J. Meijer, adj.-direc- teur, mr. G. W. A. Schürmann, direc teur-generaal en A. I. Spits, adviseur bij het ministerie van Buitenlandse Za ken. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.35 gram., 10.00 kleu ters, 10.15 piano, 10.55 gram., 11.00 zie ken, 11.45 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.30 kroniek letteren en kun sten, 15.30 wereldkampioenschap wiel rennen, 15.35 politie-ork., 16.00 gram., 16.30 Schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 lichte muz., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Licht baken, 20.50 gram., 21.00 lichte muz., 21.35 act., 21.45 gram., 22.40 Wij luiden be Zondag in en Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. Hilversum ii, 298 m. vara: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws. 8.18 pam., 8.55 vrouw, 9.00 gym., 9.10 gram. VpHO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. yARA: io.20 arbeiders continubedrijven, -tf-35 viool en piano, 12.00 gram., 13.00 meuws, 13.15 Metropole-ork., 13.50 radio- Weekjournaal, 14.20 gevar. muz., 14.45 causerie. 15.05 West-Fries progr., •15 30 gram., 15.45 causerie, 16.00 kamer- pk. en soliste 16.45 sport, 17.00- Top- ^°ngs, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 |eyar. muz., 18.40 viool en piano, 19.00 ptistieke staalkaart. VPRO: 19.30 cause- lG» 19.40 causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 De sterken voor de zwakken, 20.15 hoorspel met muz., 21.15 soc. comm., 21.30 Luzerner Festwochen. 1953: ork.conc., 22.15 familiegeschiedenis, 22.35 Weense muz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.45 dansork., 15.15 ork., 18.30 lichte muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz., 14.00 revue-ork., 15.15 tango-ork., 17.00 jazzmuz., 19.30 Hallé- ork., 20.50 Hallé-ork., 22.15v dansmuz. NORtJWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 12.00 gevar. muz., 13.25 gevar. muz., 15.50 omroepork., 16.15 kamermuz., 17.45 ge var. muz., 21.05 symph.ork., 22.10 gevar. muz., 0.30 swingmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork., 16.55 kamermuz., 20.20 lichte muz., 23.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 14.30 Die Zauber- flöte, opera, 21.00 lichte muz. 484 m.: 12.10 lichte muz., 16.00 lichte muz., 17.15 lichte muz., 21.40 lichte muz., 22.30 lichte muz., 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 224, 49, 42 en 31 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws en Spiegel van de week. Sportjournaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9