Gezag en staking Rijkswegenplan vijf jaar oud NEDERLAND WORDT STEEDS KLEINER Fijnst gemaasde wegennet van heel de wereld Rubber in de weg tussen Delft en Overschie FRANSE KATHOLIEKE ACTIE VERDEDIGT DE STAKING Levensomstandigheden dwongen tot actie Ook morgen regen Het weer Tot hoofd en hart Drukste wegen van ons land uee MORRIS iïefmycu imj! Raadsvergadering te middernacht SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTE Philips' wereldomzet met 10 pet. toegenomen Verkeersslachtoffer Rossellini naar Nederland? WINDJACKETS - SWEATERS ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25772 A msterdamRotterdam Nederlander vermoord in Indonesië Brug bij Gorcum Tragisch misverstand: Soldaat door kameraad doodgeschoten Straaljager neergestort Piloot behouden Roi4er<dl»i Vjxfó insert. k/e!*wk vUj^vyeit £tnS<0ntf% Op weg naar de Caraibrische Zee en do Stille Oceaanwaar zii een film zullen maken van het leven onder water, honderd meter diepzijn dr. Hans Hass en zijn vrouw Lotti, uit Oostenrijk, in Londen aangekomen Morgen zal op aandrang van de aarts bisschop van Lyon, kardinaal Gerlier, in alle kerken van het aartsbisdom een collecte worden gehouden ten behoeve van de stakers. De kardinaal stelt voor in de parochies, waarin een comité uit de arbeidersorganisaties bestaat, de opbrengst aan dat comité af te dragen. In de andere gevallen kan het geld aan bevoegde parochiële comité'» worden afgedragen, die het dan zonder onder scheid onder de behoeftige stakers moeten verdelen. Ook kan het met evenveel liefde aan de Comité's van Katholiek Hulpbetoon worden afge dragen. De Katholieke Actie der arbeiders (Action catholique ouvrière), een der gespecialiseerde takken der Katholieke Actie in Frankrijk, heeft na de ophef fing der staking een verklaring het licht doen zien, waarin zij de deelneming der katholieke arbeiders aan de staking rechtvaardigt. „De stoffelijke en gees telijke ellende der arbeidersklasse zo De raad der gemeente Sassenheim komt, en dit mag, vermoeden wij, wel als een bijzonderheid beschouwd wor den, in de nacht van Maandag 31 Augustus op Dinsdag 1 September in openbare vergadering bijeen. De zit ting begint precies één minuut over 12. Dat deze raadszitting op zo'n on gewoon uur gehouden wordt, is te wijten aan de buitengewone drukte in de bollenstreek. De agenda vermeldt de verkiezing van de wethouders en de beëdiging van de raadsleden. Verder worden de leden benoemd voor de commissies van bijstand. met geringe snelheid gereden worden. Dat de onderhoudskosten bij de nieu we methode belangrijk lager liggen, zal worden aangetoond, door de binnenba nen van hetzelfde wegvak op de oude manier met gewone bitumen te verbe teren. Reeds nu konden de journalisten zich ter plaatse op een reeds enige tijd geleden gereedgekomen gedeelte overtuigen, dat het split in het met rub ber gemengde procédé door de grótere trekkracht veel vaster zat, dan in het oudere. (Van onze correspondent) Vrijdagavond half zes heeft de onbe waakte overweg bij de Waterlooseweg te Apeldoorn een slachtoffer geëist. De 47-jarige L. v. d. Ploeg uit Apeldoorn stak met zijn rijwiel deze onbewaakte over. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Apeldoorn een electrische trein. De man werd gegrepen en enige meters meegesleurd. In zorgwekkende toestand werd hij overgebracht naar het Julianaziekenhuis, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. De Raad van Bestuur van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken deelt ten aanzien van de gang van zaken in het eerste halfjaar 1953 bij de vennoot schap en bij de Britse en bij de Ame rikaanse trust het volgende mede: De wereldomzet aan derden, bedroeg 689 millioen gulden, tegenover 624 mil- lioen in de overeenkomstige periode van 1952, hetgeen een stijging betekent van 10 pet. De export uit Nederland is eveneens gestegen ten opzichte van 1952, doch minder dan de omzet. De omzetstijging in de afgelopen pe riode van 1953 was groter dan wij heb ben verwacht. Voor het gehele jaar 1953 verwachten wij een stijging ter. opzichte van 1952 in gelijke omvang als in het eerste halfjaar. Het aantal werknemers in Nederland bedroeg per 30 Juni 1953 41.500 tegen over 40.600 per het einde van 1952. zegt de K.A. neemt sedert geruime tijd onafgebroken toe in alle volks wijken. Vele jaren lang heeft de arbei dersklasse in Frankrijk slechts ontgoo cheling gekend. Haar rechtmatige ver wachtingen zijn verraden: de contrac ten, waarin zij partij waren, zijn ver scheurd of ontkend. Haar geest van verzoeking is dikwijls gewond door de onverbiddelijkheid en de verblindheid van werkgevers en vertegenwoordigers van de openbare macht. Zodoende zijn de levensomstandigheden van de arbei ders van maand tot maand hachelijker geworden. Ellende heerst in een groot aantal arbeidersgezinnen, terwijl een beperkt aantal rijkaards en genieters een verblindende luxe ten toon spreidt." „De arbeidersklasse aldus gaat de K.A. verder is deze staking begon nen om daarin verandering te brengen. Dat wil dit zeggen: zij ijvert ervoor, niet alleen, dat de ellende en de on rechtvaardigheid een einde nemen, maar ook dat de oorzaken van deze ellende en rechtvaardigheid worden weggenomen." Aan de Christenen, die bij de strijd betrokken zijn, de strijd, die niet met deze staking geëindigd zal zijn, vraagt de K.A. tenslotte zich niet van de doelstellingen van rechtvaar digheid en liefde te laten afdringen, omdat deze hun actie rechtvaardigen en hun waarachtige kracht vormen. De 55-jarige H. W. F. afkomstig uit La ren, die Maandag 17 Augustus bij de Hart- veldsebrug te Diemen een aanrijding heeft gehad tengevolge waarvan de auto in brand vloog, is de afgelopen nacht in het O. L. Vr. Gasthuis aan zijn bekomen ver wondingen overleden. (Van onze weerkundige medewerker) De weersverbetering van de afgelopen dagen heeft slechts kort geduurd. Gister avond bereikte ons een zwak storings front, dat juist over ons land tot stil stand kwam te liggen. Zoals dikwijls de geboorte van een nieuwe depressie ontstaat, kwam ook in dit stationnaire front in de afgelopen nacht een nieuwe storing tot ontwikkeling. Deze gaf vandaag in een groot deel van ons land, en wel voornamelijk in de Noordelijke helft, aanleiding tot flink wat regenval. Voor morgen zijn de neerslagkansen iets kleiner, maar een droge dag is ook dan niet te verwachten. Augustus doet zijn naam als regenrijkste maand van het jaar weer eer aan. Op verschillende plaatsen is tot op heden al meer dan 120 mm. regen gevallen, o.a. in De Bilt. De laatste drie dagen van Augustus zul len dit neerslagcijfer zeker nog verho gen. (Van een bijzondere medewerker) Een juiste indruk te krijgen van wat er de laatste weken in Frank rijk precies gebeurd is en van wat zich nog steeds aan het voltrekken is, is een practische onmogelijkheid. Pogingen om rechtstreekse informaties te krijgen bleven tot nog toe zonder succes; zodat we het maar moeten stel len met de betrekkelijk schaarse kran tenberichten en mededelingen van vrienden en collega's, die ambtshalve bij onze Zuidelijke vrienden op bezoek waren. Niettemin interesseert ons het geen zich in Frankrijk voltrekt in hoge mate en een gelijk interesse constate ren we bij talrijke arbeiders, werk gevers en overheidspersonen. In diep ste wezen immers speelt in Frankrijk het drama van de gezagscrisis. Hier onder verstaan we de situatie, welke ontstaat wanneer het Gezag tengevolge van welke redenen dan ook, niet in staat is zich afdoende te doen gelden. Dé oorzaak kan gelegen zijn bij de ge zagsdragers, maar ook bij hen, die ge houden zijn het gezag te volgen. Elke gemeenschap, natuurnoodzakelijke of vrije, kleine of grote, heeft in zich de noodzaak van gezag. Bij een voetbal club kennen we de captain, bij een on derneming de directeur, in een gezin de vader, in de Kerk de Paus, in een land de regering. Het is de t?" van het gezag om het doel van de m- schap te bevorderen zó, dat het ol- ledig mogelijk bereikt wordt. Hieruit volgt, dat naar de mate een gemeenschap in belangrijkheid toe neemt, de verantwoordelijkheid van het gezag een grotere wordt. Bij de na tuurnoodzakelijke gemeenschappen ge zin en staat is dit zonder meer duide lijk, evenals bij de gemeenschap, nood zakelijk krachtens Goddelijke wil: de Kerk. Zonder gezag is de doelbereiking van iedere gemeenschap een onmogelijk heid. Als een wagen in de sloot is ge reden en vier man trachten hem weer op het droge te brengen, zal er één bij moeten zijn, die „allemaal tegelijk mannen" roept en dan moet er nog vooraf zijn afgesproken, welke kant de vier mannen op moeten trekken. An ders is er immers een kans, dat allen een andere richting kiezen en zal het beoogde doel nimmer worden bereikt. De natuurnoodzakelijke staatsge- meenschap heeft tot doel het algemeen welzijn van de inwoners. Dit doel is niet bereikt, wanneer enkele groepen een hoge mate van welstand kennen, andere daarentegen in diepe armoede leven. Wanneer zulk een situatie zich voordoet, is het de plicht van het staatsbestuur maatregelen te bevorde ren, die een rechtvaardiger verdeling van de aardse goederen tussen alle in woners garanderen. Dit kan gebeuren door prikkeling van het particulier initiatief, maar moet zo nodig gebeuren door maatre gelen met dwingende kracht: de wet. Tot zover hebben we met een normale situatie te doen, die we in de sociale historie overal terugvinden. Nu stelden we boven reeds vast, dat gezag, gezags- volgelingen veronderstelt. Wanneer niemand zich iets hetzij van stimule rende, hetzij van dwingende maatrege len aantrekt, heeft gezag eenvoudig geen zin en ontstaat de chaos. Bij de gezagsvolgelingen wordt derhalve ge hoorzaamheid verondersteld, welke eigenschap we kunnen onderscheiden in disciplinaire gehoorzaamheid en in zichtsgehoorzaamheid. De eerste is: als ik dit of dat niet doe of nalaat, krijg ik straf, of b.v. zoals sommige automobi listen schijnen te denken: alles is ge oorloofd, wanneer de politie het niet ziet. De inzichtsgehoorzaamheid daar tegenover, roept een volgzaamheid op uit overtuiging, dat de genomen maat regel goed is en wezenlijk tot elks in dividueel en tot aller heil strekt. (Vervolg op pag. 5) De Italiaanse regisseur Alberto Ros sellini zal, vergezeld van zijn vrouw Ingrid Bergman in September naar Ne derland komen in verband met de eerste voorstelling van zijn film „Eu ropa '51", waarin hij een poging doet om de mensen duidelijk te maken, dat ze elkaar beter moeten leren begrijpen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zondagavond) Zwaar bewolkt met morgen in de loop van de dag vanuit het Westen opnieuw regen. Aanvankelijk mati ge, later krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag: Zon: 5.4819.32. Maan: 13.50—21.29. Maandag: Zon: 5.49—19.30. Maan: 15.05—22.12. Het regent in Nederland veel te veel naar onze zin, maar in Rome kan het ook raak wezen: na een forse regenbui van twee uur zag een garage in de Eeuwige Stad er zo uit. Verder waren er vele straten en pleinen ondergelopen, hetgeen voor de Romeinse jongens een even groot feest is als meestal voor de Nederlandse. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds tel. 21544. te in de toekomst of het ver- eden leeft vergeet vaak te han- delen in het heden.J Het ideaal van de moderne Neder landse weg, met dubbele rijbaan en beplanting Van alle landen ter wereld heeft Nederland het fijnst gemaasde wegennet. En met Duitsland is het in Europa 't enige land, waar thans nog nieuwe wegen Worden aangelegd. Toch is een groot deel van de Neder landse bodem evenmin voor wegenbouw geschikt als het meest ontoegankelijk bergmassief: het werk is dan ook kostbaar en tijdrovend. Wanneer men de kaart bekijkt Van het Rijkswegenplan 1948, waarop de hoofdverbin dingen in dikke, zwarte lijnen zijn aangeduid en welke de situatie weergeeft, zoals men die uiteindelijk berei ken wil, dan loopt er de nummering der voornaamste wegen tot 80 omhoog en blijkt het hele land met een zorgvuldig uitgesponnen net tot in uiterste hoeken be dekt. Dat zijn dan alleen de Rijkswegen, die om hun betekenis, een enkele maal om historische redenen, di rect ressorteren onder Verkeer en Waterstaat, terwijl de Provincies daartussendoor nog weer het dunnere weef sel spinnen, de verbindingen van locaal belang. Aan dit dikke en dunne net wordt gestadig aan gebreid, op ver schillende plaatsen tegelijk, en langzaam, maar zeker sluiten zich de lacunes, die het nog her en der vertoont. Wij hebben de kaart van het Rijks- Wegenplan 1948 mogen bekijken op de kamer van de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat, ir. G. Ie Cos- quino de Bussy, zoals dit vertrek sis een commandopost rotonde-vormig is uitgebouwd hoog boven de Van Hoo- genhoucklaan in Den Haag. Er hangen in dit vertrek met zijn vele Vensters allerlei kaarten aan de wand, een reusachtige luchtfoto van de ver- keersbrug bij Katerveer en het onmis baar instrument van heel de Neder landse buitendienst: een barometer. In deze centrale post zijn wij geconfron teerd met het machtig weefsel, wijd en zijd over ons land uitgesponnen. Een weefsel van asfalt en beton, van enkele «n dubbele draden, van kruisingen en verbindingen, s'.erk en hecht. Het Rijkswegenplan 1948 is thans vijf jaar oud. In die tijd heeft men verwezenlijkt: verlenging van de Rijksweg Den HaagUtrecht, in de richting Arnhem tot Veenendaal. De weg MoerdijkPrincenhage, langs Breda heen. De weg van Eindhoven in Z.O. richting, tot voorbij Leende. De moderne verbinding tussen Ge leen en Heerlen, welke de provincia le weg SittardHeerlen ontlast. De toegang tot Amsterdam uit de rich ting Den Haag. Het weggedeelte EemnesHoevelaken, ten Noorden van Amersfoort om, een snelle ver- binding met de Veluwe. De voltooi- ing van de weg door de Wieringer- meer naar de Afsluitdijk. Het door trekken van de weg van de Afsluit dijk over Sneek tot Heerenveen. De weg van Drachten, aansluitend op de ifceg .tussen Leeuwarden en Gronin gen. De weg van Zwolle naar Om men en Coevorden. Verder is de weg van Groningen naar Winschoten tot kort voor Scheemda vrijwel gereed. Op Duiveland helaas, staat de weg die tussen Zierikzee en het veer van Zijpe tot stand is gekomen, sinds Fe bruari onder water. Belangrijk ten slotte in dit tijdsbestek is de bouw geweest van een brug over de IJssel bij Doesburg. Van de nieuwe weg Amsterdam Utrecht is 10 kilometer gereed geko men, tussen de kruising van de weg DiemerbrugSchiphol en die van de Weg HilversumAalsmeerHeem stede. Op zeer korte termijn komt nogmaals een stuk klaar van 10 km- tot Westelijk van Maarssen, waarna men van Duivendrecht tot Maarssen de oude weg vermijden kan. Het wachten is dan nog op de nieuwe brug over de Amstel, die nog dit jaar. voltooid moet zijn, en op de tunnel, in aanbouw onder de spoorweg bij Vleuten, eer de nieuwe weg langs Utrecht heen naar 's Hertogenbosch in zjjn geheel in gebruik kan worden genomen, een belangrijke schakel in het verkeer, die dank zij de gelden, ter beschikking gesteld voor werk verruiming, over de hele lengte van een dubbele rijbaan js voorzien. De entrée van Amsterdam zal dan ook van de Utrechtse kant zijn opgelost: over de nieuwe Amstelbrug bereikt het een verdeelplein, dat onmiddel- lqk aansluit op Rijnstraat en Rivie renlaan in Amsterdam-Zuid. In afwachting van de belangrijke weg- berkorting van Amsterdam naar Den Haag, Oostelijk langs Leiden heen, een bnorm stuk.werk, dat voor de eerstvol gende jaren is geprojecteerd, komt op korte termijn een snelle verbinding lot Hand tussen Amsterdam en Rotterdam, binnendoor en vrijwel Noord-Zuid. Dit biacht in eerste instantie op de voltooi ing van de provinciale brug over de Hrecht bij Leimuiden. De korte, snelle l*:nte, die ongetwijfeld tal van automo bilisten op prijs zullen stellen, zal men kunnen volgen door in de Haarlemmer meer bü de Venneperdwarsweg links ban de grote weg af te wijken. Deze kortere weg buigt dan bij Burgerveen 9m de Westeinder heen en kruist buiten Leimuiden met bovengenoemde nieuwe brug de Drecht, in de richting Alphen. De 28-jarige employé van de Rubber- Jhaatschappij Sumatra, H. J. Carstens, is lengevoge van twee messteken over leden. De heer Carstens had een woor denwisseling 'met een bestuurslid van "e Sarbupri (vakbond van onderne- hbngsarbeiders) in het ondernemings- kantoor nabij Telok Betong, waarbij laatstgenoemde Carstens twee messteken toebracht. Links af langs Alphen passeert men bij Gouwsluis met een brugverbinding de Rijn, waarna men nog ongeveer een jaar genoodzaakt blijft om te rijden over het Goudse rijpad, totdat de pro vinciale weg, die langs de Gouwe in uitvoering is, gereed zal zijn en men langs Waddingxveen kan rijden tot de brug over de Gouwe, en van hier door naar Gouda of Rotterdam. Van de werken, die thans vooraan op het program staan, kan behalve de reeds vermelde verbinding binnendoor langs Leiden, bij wijze van spreken de weg van Ypenburg naar Schiphol, de verdubbeling worden genoemd over twee gedeelten van de weg tussen Rot terdam en Gouda, en verder de wegom- legging. Zuidelijk om Wouw heen, tus sen Roosendaal en Bergen op Zoom, ten gerieve van hen. die naar Zeeland wil len: dit laatste werk heeft als gevolg van de watersnood, die arbeidskrachten onttrok, vertraging ondervonden, maar wordt thans onverwijld bespoedigd. De weg YpenburgSchiphol, achter Lei den om, is het voornaamste, meest spec taculaire project, uiterst kostbaar om dat hier enorme hoeveelheden zand in de slappe ondergrond dienen te worden verwerkt. De moeilijkste bodem voor wegaanleg vindt men in Nederland uiteraard in het Westen en wel tussen Rotterdam en Den Haag. Als regel bag gert men bij wegaanleg de slappe spe cie van het tracé weg tot op de vaste ondergrond en vult deze sleuf op met zand. Een enkele keer. zeals np het traject tussen Gouda en Woerden, be reikt men hetzelfde resultaat met het storten van zand op de slappe onder grond, totdat heter diep in is doorge- perst en ingeklonken. Welke meesters de Nederlanders ook mogen zijn in de uitvoering van dit soort werk, toch wreekt zich de situatie altijd weer en kunnen wij ons wat de effenheid van onze ver harde wegen betreft, niet met het buitenland meten. Ons wegdek ver toont over het geheel een licht gol vende lijn, anders weer dan in Bel gië, waar het de keiverharding is, die bij het berijden een hinderlijk ribbelend effect heeft, zodat men bij de Amerikaanse testbanen spreekt van „A Belgian road". Hierbij ver geleken is het wegdek in Engeland zo effen en glad als een spiegel. In een verder verschiet tenslotte liggen de plannen om de grote weg van Den Haag naar Arnhem door te trekken tot de Duitse grens, met aansluiting op het Duitse autowegennet. En verder de bouw van een brug tussen Gorcum en Sleeuwijk, over de Merwede, met aan sluitende wegen. En daarnaast kent men de desiderata van het wegverkeer in Nederland, zoals een nieuwe Zuider zeestraatweg, tussen Amersfoort en Zwolle, een doortrekken, Oostelijk van Geldermalsen, van de betonweg van Rotterdam naar Nijmegen. Bij de jongste verkeerstellingen, ge houden op Dinsdag 7 en Donderdag 23 Juli j.l., van zes uur 's morgens tot 24 uur 's nachts, is het meest in tensieve verkeer in Nederland ge constateerd op de weg tussen Utrecht en De Bilt en wel 14.466 motorrij tuigen op één dag. Hierna volgen: Den HaagRotterdam met 13.848, RotterdamDordrecht met 12.662, AmsterdamLaren met 11.126, Velp Arnhem met 10.292, Amsterdam— Sassenheim met 9.436 en Gouda Utrecht met 9.414. Het totale beeld op 18 telpunten vertoonde ten aan zien van 1939 meer dan een verdub beling van het aantal motorrijtuigen. Het aantal rijwielen, op dezelfde punten geteld, vermeerderde in die zelfde tijd met slechts 15 procent. Zoals we gisteren reeds in een deel van onze oplaag nog konden melden is Donderdagavond in het kamp „Kranen burg" bij Harderwijk de 21-jarige sol daat J. L. N. Kroom uit Amsterdam door een schot uit het geweer van een schild wacht getroffen en gedood. Over de vermoedelijke toedracht ver nemen wij het volgende: Twee militai ren stonden op wacht bij een munitie opslagplaats, die aan de buitenkant ver licht was. Rondom deze opslagplaats bevindt zich een aarden wal van zes a zeven meter, ter bescherming van de stad bij eventuele explosies. Deze wal was onverlicht. Soldaat Kroom, die één van de twee op wacht staande mannen moest aflossen, heeft vermoedelijk een grap willen uithalen en is, inplaats van langs de normale, verlichte weg naar zijn post te gaan, de aarden wal opgegaan, vanwaar hij, in het donker staande, zijn kameraden iets toeriep. De beide schild wachten herkenden Kroom niet en ver moedden onraad. Nadat zij nog iets had den teruggeroepen schoot één hunner, met het reeds gemelde gevolg. Gistermiddag omstreeks 14.50 uur kreeg een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven (Welschap) tijdens een oefenvlucht, toen het op een hoogte van 10.000 voet vloog, te kampen met een ernstige motorstoring, waarbij zich brandverschijnselen voordeden. De pi loot, de 26-jarige sergeant-vlieger Wal raven uit Hillegom, was genoodzaakt het vliegtuig met de schietstoel te verlaten. Hij bereikte ongedeerd de grond. Ret vliegtuig s'ortte neer ongeveer twee ki lometer Noord-Oost van Deurne in de nabijheid van een boerderij, die in brand raakte en afbrandde. Voor zover bekend, deden zich hierbij geen per soonlijke ongelukken voor. Amsterdam. LH r cc kt utreckt Bovenstaand kaartje laat zien hoezeer, als gevolg van de betere verbindin gen, de afstanden in de practijk in Nederland zijn verkort. Na vijftien jaar komt men in de helft van de tijd van Amsterdam naar Den Haag, eveneens in de helft van de tijd van Den Haag naar Utrecht en van Den Haag naar Rot terdam. Van hier naar Breda is de situatie tot een derde bekort, van hier naar Gorcum eveneens. Hetzelfde geldt voor UtrechtDen Bosch, terwijl Den BoschEindhoven een kwart van de tijd gunstiger is geworden. Ber gen op ZoomVlissingen kon de helft sneller gaan. Thans, vijf laaJ later, heeft zich dit beeld nog weer verbeterd. Nederland wordt steeds kleiner. (Van onze correspondent) De beide buitenbanen van de grote autoweg tussen Delft en Overschie wor den momenteel over een lengte van acht km. tijdens de huidige oppervlakte- verbetering bij wijze van proef be spoten met een mengsel waarvan aan 't gebruikelijke vloefibitumen een hoe veelheid van 2 tot 5 pCt. rubber is toe gevoegd. Daar het hier een proefneming be treft van het bureau „Rubber in wegen", heeft directeur ir. H. A. O. W. Gesink op een persconferentie in het gebouw van de Rubberstichting, zowel in woord als in filmbeeld, een toelichting gege ven over dit procédé, dat grotere duur zaamheid paart aan aanzienlijk vermin derd slipgevaar. Het opbrengen van het mengsel uitgevoerd door de Kon. Ned. Mij. „We genbouw" geschiedt met de Jonhnston sproei-borstelmachine, die daartoe voor het eerst in ons land in gebruik geno men is. De vloeibitumen wordt door een aan tal dunne buisjes op de weg gespoten en vervolgens door roterende borstels zodanig over het wegdek verdeeld, dat alle oneffenheden worden opgevuld. Nadat de zgn. mechanische splitstrooier het split op de kleverige massa heeft uitgestrooid, volgt de wals, waarna het verkeer onmiddellijk kan worden toe gelaten, al mag aanvankelijk slechts

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1