De muurschilderingen in voltooid m Welgeslaagd debuut van Toos Onderdenwijngaard Op somerconcert MO Het Manderson-mysterie in Luxor DE WEEK IN STAD EN STREEK D KUNSTHANDEL LEFFELAAR j Ideële èn formele samenhang tussen de zeven taferelen i WAAR EERST HET LICHT TE PLETTER LIEP KAJ. Volksspelen Uitvaart van de heer A. J. C. Blaas Jm I 1 Nieuw college B. en \V, te Hillegom ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Vrouw pleegt winkel diefstal D. v. d. Want neemt afscheid van gemeente Burgerlijke Stand Leraar van het Triniteits lyceum MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN £1 Rembrandt en Palace Frans Hals Lido City Minerva Spaarne HEEMSTEDE Raadsvergadering F. GIESKE HEEFT EERSTE GEDEELTE ACHTER DE RUG In Amerika opgeleid tot mil.'vlieger Autoportier onvoorzichtig geopend Meisje aangereden Getuigen opgeroepen SANTPOORT Feestavond in Rijkenspark Dinsdag concert Zondagsdienst P. v. d. A. er niet meer in vertegenwoordigd HA A RLEMMERLIEDE Oranjefeest thans alléén gevestigd WAGENWEG 102 t/o Hazepaterslaan Overzicht van Tollenaars muurschilderingen in gebouw St. Bavo. Duidelijk ziet men, welke dienende decoratieve functie zij in het gegeven interieur vervullen. Er is tussen de taferelen een rhythmischc en een logische verbondenheid. Over beide is sprake in nevenstaand artikelt Aan de ene lengtezijde van de grote zaal in gebouw St. Bavo valt het daglicht binnen door zeven hoge ramen, waaronder zich een lambrizering bevindt, die zich ook op de tegenover liggende blinde zijmuur, via de achter wand, voortzet. Wat aan die overzijde daarboven zich tot aan het plafond uit strekte, was een langgerekt pleistervlak, waarop het daglicht zich te pletter liep en dat enige sier dus wel gebruiken kon. Die heeft het nu ook gekregen en wel van de jonge Haarlemse kunstenaar Le- vinus Tollenaar, die er met kwasten en keimverf zijn verbeelding op los liet. Hij zag de zeven ramen aan de ene zij en het blinde vlak voor zijn neus en vroeg zich af hoe hij de architectonische geleding ten faveure van de algemene eenheid zou te baat nemen, zonder de bijzondere eenheid: het muur-zijn van zijn arbeidsveld, te verliezen. Hij vond er dit opdat hij zeven tafere len zou maken, corresponderend op de zeven ramen, waarvan de onderlinge samenhang meer langs ideële dan vor melijke bruggen zou tot stand komen, zonder overigens in formele eenheid te kort te schieten. Hij is daar goed in ge slaagd, en dat is niet de geringste ver dienstelijkheid zijner nu gereed gekomen muurschildering. Wat nu de ideële samenhang tussen de zeven taferelen zelve betreft, de heer Tollenaar baseerde deze op het doel waartoe de zaal dient. Zij dient, zo dacht hij, als gelegenheid om mensen cultu reel te vormen., om harmonieuze mensen te maken, voor wie niet enkel het vlees zinrijk is, maar voornamelijk de geest. Er zijn er die daarvoor ongevoelig zijn: die zal ik meteen maar met mijn pen selen afschrijven, vlak bij de deur, dan kunnen zij meteen weer naar buiten gaan, wat zij ook zeker doen zullen. Voor hen is hier geen ontspanning te vinden; die vinden zij enkel op de ezel van hun domheid gezeten, luidkeels brallend van onbeschaamd jolijt de zwarte raven van de dood achternarijdend Dat was één tafereel en hij zette er nog een jongetje in. dat mismoedig een gekooide duif met zich meezeult, want kinderen, ook al worden zij door de brallers „opgevoed", hebben altijd de hunker-vogel van de schoonheid bij zich. De harmonieuze mens, dacht de schil der verder, komt voort uit het harmo nieuze gezin, waar arbeid en rust hun welgeordende proportie hebben. En dat werd het tweede tafereel. Waar het leven goed geordend is. bloeit schoonheid op. De derde groep beeldt haar uit. De vier de verhaalt hoe men haar ontmoeten kan: in de stilte van afzondering en in gekeerdheid; de vijfde schildert hoe die stilte dan muziek wordt, de zesde hoe men die muziek gaat horen, en de laatste hoe zij bezit van u neemt, zodat heel uw wezen gaat rhythmeren en een dans wordt. Deze algemene gedachtengang heeft zijn poëtische verdiensten, die in de uitwerking hier en daar wat literair gebleven zijn. In het vierde ta fereel is de gedachte-uitwerking zelfs literair van een naar mijn smaak weinig poëtisch en ietwat goedkoop gehalte. Maar voor het overige vallen de gedach te zowel als haar illustratie, juist omdat De traditie om op de zomerconcerten in hoofdzaak jonge, talentvolle solisten in de gelegenheid te stellen het orkest op te treden, is dit seizoen in ere her steld. De opkomst van het publiek was destijds bij die concerten ondanks de lage entréeprijzen wel niet bijzonder groot, doch de medewerking van meer bekende solisten trok ook geen volle zalen. Op dit, het derde zomerconcert, werd Toos Onderdenwijngaard in de gele genheid gesteld met orkest op te tre den. In het vorige seizoen debuteerde deze pianiste met een recital in de ge- Advertentie Ter kennismaking van de geheel nieuwe samenstelling koperpoets, ontvangt U bij aankoop van 1 bus LINCOLpoets en 1 doos LINCOLwas, een prima schrijf- hout gratis. De 51-jarige F. M. de G.—V. kocht gisteren bij het warenhuis van Vroom en Dreesmann een schoolétui ter waar de van f 1.25. Terwijl de verkoopster het étui inpakte, stopte de vrouw naar zij dacht ongemerkt een duurder étui van f 4.75 in haar tas. De verkoopster had het echter wel degelijk gezien, maar liet de vrouw rustig naar buiten gaan. Zij volgde haar echter op straat en wees een tweetal surveillerende agenten de dievegge aan, waarop deze de vrouw hebben gearresteerd. Na het verhoor is zij weer vrijgelaten. De heer D. v. d. Want, referendaris op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, zal wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd Maandagmiddag om 4 uur door zijn collega's uitgeleide worden gedaan. Daarna zal in de oude raadzaal van het stadhuis voor alle bekenden gelegen heid zijn afscheid van de heengaande functionaris te nemen. Het aantal deelnemers voor de K.A.J. volksspelen komt nog niet bin nenstromen. Waarschijnlijk ligt de oor zaak in het te laat wegsturen van de inschrijfformulieren en hebben de be stuurders geen kans gezien de leden hiervan op de hoogte te brengen. Daar om doet de K.A.J. nogmaals een beroep op de leden vanaf 16 jaar en ouder, zich alsnog op te geven by de bekende adressen. Als besluit van deze dag staat een gezellig samenzijn,waar ook de dames niet mogen ontbreken, op het programma. Dit zal geschieden in het K.A.J.-gebouw aan de Koningstein- 'straat, waar ook de prijsuitreiking zal geschieden. Geboren: W. M. d'Engelbronnervan Wa len, z.; M. Schmitz—Fortegijs, z.; J. A. LodderRooseboom de Vries, z.; D. G. Tak—Bussink, z.; E. J. Joosten—van der Vooren, z.; W. M. d'Engelbronnervan Walen, d.; J. Verzeilberg—de Mon, d. Getrouwd: A. D. Zinkstok en Chr. de Vries, J. van Heeren en M. H. West. Overleden: A. J. C. Blaas, 62 j., Zijlweg; C. J. Schouten, 11 u., Slaperdijkweg; D. V. Maas. 53 j.. Leliestraat; F. C. Chr. Stroetholf, 86 j., Rollandslaan; E A. M Warmerdam, 8 d., Kamperlaan: A J. Klijn Dijkzeul, 71 J., Soutmanstraat; E. Prins, 61 j., Merovingenstraat. meentelijke tuinzaal. Blijkbaar kende zij deze zaal met haar vooral voor forte-klavierspel minder gunstige acoustiek niet voldoende, want de door haar ontwikkelde klankvolumes waren veelal onevenredig tot de ruimte. Wer ken, zoals een Ballade van Brahms, voldeden daarom slechts ten dele, al was er technisch veel te prijzen. Toch sprak er uit het spel van deze pianiste ook muzikaliteit, reden waarom wij de wens uitten, haar eens in een grote zaal met orkestbegeleiding te horen. Toos Onderdenwijgaard verkreeg nu hiertoe de gelegenheid. Zij koos echter niet, wat wij hadden verwacht, een vir tuoos geschreven, brillant klinkend werk, doch het fraaie, romantisch ge tinte concert van Schumann. Iets daj toch ook weer is te verklaren, daar zij op haar recital uit muzikaal oogpunt met de „Kinderszenen" van deze com ponist het meest voldeed. Het romantische genre ligt deze pia niste bijzonder gunstig. Niet alleen het Andantino grazioso, maar de hoek- delen werden eveneens stijlvol weer gegeven. Zij hoede zich echter voor te hoog opgevoerde klankvolumes en te grote en plotselinge dynamische con trasten in deze grote, maar gedeeltelijk met een gordijn afgeschutte zaal. Het geluid verkrijgt door dit gordijn minder ruimtewerking. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het op de beschikbare vleugel aldra forte zonder mezzo klinkt. Technisch was het solospel verant woord en met het orxest werd door gaans een goed geheel verkregen. Al leen in de finale deed de klankverhou ding soms wat onevenwichtig aan. Het was echter een debuut en voor meer dere repetities bestond er waarschijn lijk, zoals gewoonlijk, geen gelegenheid. Dit in aanmerking nemende kon men toch spreken van een geslaagd debuut! Na Schumann's onvolprezen concert- werk weerklonk langdurig, spontaan applaus. Het ditmaal zeer talrijk opge komen publiek waardeerde het solospel bovenmate. De pianiste ontving boven dien een schat van bloemen. Dirigent Adam leidde het concert in met Weber's eveneens romantische „Euryanthe"-ouverture. Het lyrische element kwam hierin al bijzonder fraai tot zijn recht. De forte-inzet was nog niet bepaald klankrijk. Moet dit worden toegeschreven aan de toen nog niet juiste zaaltempera tuur of mede aan het reeds vermelde gemis aan voldoende ruimtewerking? Tschaikowsky's vierde symphonie schonk de meeste voldoening in de kleine middendelen: het melancholische Andante en het uiterst geestige Scher zo. Alle orkestgroepen gaven van kleur rijk spel te genieten, zelfs van de on gewone combinatie van hout en koper werd een verrassend resultaat verkre gen. De hoekdelen gingen zoals voor geschreven: con anima en con fusco schonken echter qua inhoud geen alge hele bevrediging. Ook het orkestspel vond een gunstig onthaal bij het auditorium! O. K. De rector van het Triniteitslyceum roept alle leerlingen op tct bijwoning van de plechtige uitvaart van de heer A. J. C. Blaas, op Maandag 31 Augustus des morgens om 10 u. in de parochiekerk te Overveen. Onlangs zijn in gebouw St. Bavo I de muurschilderingen gereed geko men, door Levinus Tollenaar ver- 1 vaardigd 'in opdracht van het ju bileumcomité van de Haarlemse afdeling van de K. A. B., toen deze in 1949 haar diamanten be- staansfeest vierde. Dat de Haarlem se K. A. B. op deze manier haar vreugde over haar 60-jarig be staan heeft willen uiten, dient ho gelijk te worden geprezen. Het is een „progressieve" geste 'geweest, op ander terrein dan waarop onze Katholieke Arbeidersbeweging zich voornamelijk pleegt te bewegen. In zicht in de waarheid, dat de mens niet van brood alleen leeft, had moeilijk beter kunnen worden be wezen dan door de opdracht tot het maken van het thans voltooide kunstwerk. Dat wij voor de bespreking daar van een gast-criticus aan het woord laten volgt uit de omstandigheid, dat onze vaste recensent voor beelaende kunst en de vervaardiger van de muurschilderingen één en dezelfde persoon zijn. zij bedoeld zijn ter opname door „ge wone" mensen op de eerste plaats, zéér te prijzen. De schildering is overwegend rustg en op de juiste wijze spaarzaam met kleur en materie toegepast, waardoor de muur karakter behoudt en de aandacht niet afleidt van wat op het podium om oog en oor vraagtTollenaar blijkt in deze wandschildering ook een vaardig teke naar van voornamelijk illustratieve, maar toch ook wel voldoende monumentale aanleg, die het figuur en een vloeiende, organische beweging daarin aankan, en, in de vier jaren waarin hij tussen zijn ander werk door, aan deze wand werk te, van lieverlede aan gaafheid en klaar heid won. Dat hij van voor naar achter de muur bewerkend, van achter naar voren het beeld van zijn gedachtengang uitspon, is niet de enige paradox waarvoor hij ons stelde. De andere is dat jolijtig manneke op zijn ezel. Men zou haast zeggen dat de schilder Tollenaar be nijdt, wat de denker Tollenaar ver foeit. Maar ik denk dat de schilder, ook zonder dat hij ditmaal op zijn ezel zat, de gedachte uitgereden is, omdat er een duif in zijn keim-pot vloog. KO SARNEEL. Het tafereel van dé luidruchtige cultuurverachter, die, laten we hopen, alleen om de joyeuze ma nier, waarop hij is uitgebeeld, veel heimelijke sympathie zal oogsten. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Het Manderson mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Zoek de zon op". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Boven 14 jaar. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „De kleine wereld van Don Ca- miilo" Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Spaarne: tot en met Zondag: „Geschon den giorie", boven 14 jaar. 'ijjden: Zater dag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donderdag „De wet der wetlozen", volwassenen. Tij den: 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Jong, knap en rijk". Boven 18 jaar. Tijden: Za terdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. Zaterdag 29 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: „De Plan keniers van Naarden" in „De gordel van Hippolyta20 uur. Zondag 30 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: „De Plankeniers van Naarden" in: „De gordel van Hippolyta", 20 uur. Maandag 31 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Populai re muziekuitvoering, 20 uur, TENTOON STELL1N GEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijl eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. aes avonds van 7—10 uur (tot en met 3 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 -17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „JJrle generaties voor de lens". Geopend op werkuagen van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 1018 en 1921 uur 115 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en gratieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur, DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meires Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 1050010502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. De dienst van artsen wordt waargeno men door P. A. M. Krijger, Militaire weg 18, Overveen, telefoon 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden op 30 Augustus a.s. waargenomen door Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel, 26224 en Dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, te- telfoon 38103. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, te lefoon 26772. Advertentie Agenten door hei hele land Fabricage-afd. van J. J. Molenaar'» Automobielbedrijf N.V., Amersfoort De jongste prestatie van Herbert Wil cox, een van de vaardigste fil mers ter wereld, is „Het Manderson- mysterie", die een detective-verhaal ver telt, waarin een journalist de hoofdrol speelt. Die journalist luistert naar de naam van Michael Wilding, een geens zins onsympathiek fenomeen in de En gelse filmerij, maar wel een figuur die opvalt door een sterke neiging naar per soonlijk spel, een man, die met trucjes omgaat en de behoefte heeft zich te ma nifesteren. Precies een man dus naar Wilcox' hart. Hij behoeft hem maar een beetje in toom te houden en hij krijgt van hem geslaagde stukjes spel cadeau, die zich gemakkelijk in ongecompli- I S >4 x SS De weduwe Manderson in „Het Manderson-mysterie" voor de rechtbank. ceerde beeldcompositie laten voegen en het verhaal logisch en eenvoudig vertel len. Het gaat in Wilcox' film om een moord, die er als een zelfmoord uitziet, als een zelfmoord wordt gekwalificeerd door de rechtbank, nochtans een echte moord dreigt te worden post factum en tenslotte inderdaad een echte moord blijkt te zijn, maar door een ander dan de verdachte bedreven. Waarna de jour nalist in kwestie en de vrouw, die hem heeft liefgekregen, besluiten de fictie van de zelfmoord toch maar te handha ven omdat de waarheid toch geen ver andering meer in de situatie der belang hebbenden kan brengen. Die vrouw is de weduwe van de vermoorde en de vermoorde is een geldverdienende bullebak, die uit ja lousie tot waanzin vervalt en een eind aan zijn leven wil maken met de re volver van de man, die hij zijn rivaal acht en die zijn se cretaris is. Dus toch een zelfmoord? Neen, een zelf moord-in-potentie^ want de echte moor denaar, oom van het vrouwtje en oud- eollega van de jour nalist, wil de zelf moord voorkomen en schiet per onge luk in een worste ling, de adspirant- zelfmoordenaar dood. Weet dan ver der, dat de ver moorde niemand anders is dan Or son Welles en ge staat voor het feit, dat de man er uit ziet als de levende waanzin. Maar in tussen heeft Wilcox toch een bijzonder spannend verhaal gemaakt, dat zich onderscheidt van al die andere detecti ve-films, die het in de goedkoopte zoe ken. Wie heeft er niet gesmuld van de adembenemende geschiedenis uit de dagen der Kruistochten, en van de on overwinnelijke held Ivanhoe, schepping van de schrijver Sir Walter Scott? Het boek is door de Amerikaanse film maatschappij M.G.M.in technicolor ver filmd, naar een scenario van Noel Langley en onder regie van Richard Thorpe. De zwarte ridder, die elk duel wint om de koning Richard Leeuwenhart te wreken, wordt voorgesteld door Ro bert Tgylor. Hij moet in de film afmat tend vechten, omdat de grote scènes met lans, pijl en boog, bijl en zwaard de meeste meters vragen. De bestorming van het brandende kasteel van Cedric, de Sakold, is zó spectaculair, dat men er Op de rol van de politierechter komen strafzaken wegens be lediging met dozijnen voor. De edelachtbare kent het repertoi re op z'n duimpje, van adder en beul tot viezerik en kreng. Excu seer de terminologie, geput uit de officiële dossiers in de kelders van Vrouwe Justitia. De politierechter is lang niet altijd overtuigd van het delict, want herhaaldelijk stelt hij de vraag: en voelt U zich daardoor beledigd? Komt het gewraakte woord niet in zijn boekje voor, dan is zijn vraag: hoe zei U? Dat is weer wat nieuws. Nog nooit is enig mens naar de politie gehold, omdat een ander hem het woord „pers-eend" zou hebben toegevoegd. Dat is jammer voor de politierechter, want het zou hem zeker deugd doen zijn verzameling scheldwoorden met een allergenoegelijkst en karakte ristiek specimen te kunnen uitbrei den. Toch heeft onze hoofdredactie er over nagedacht naar de buurz man met de cellen te stappen om aangifte te doen van belediging door de zeereerwaarde heer Chrysan- tus Roorda, O.F.M., pastoor der St. Anthoniusparochie oftewel van de paterskerk aan de Groenmarkt. Zwart op wit heeft deze overigens zo rustige en lankmoedige herder de opsteller van een bericht over de niet-vervanging van een over geplaatste broeder-altoos-blij een „pers-eend" genoemd. Had hij zijn pennevrucht aan de redactie van onze bloed-eigen courant gezonden, dan zouden wij, als beschermers van de eerbaarheid eens anders niet het volle scheldwoord hebben afgedrukt, maar p.eend, vermeld hebben, met tussen haakjes de op merking „wij willen de lezer niet kwetsen, vandaar de puntjes." Dan ware er tevens nog een mogelijk heid overgebleven om voor die puntjes verkeerde letters in te vul len, gesteld dat wij kwaadwillige lezers zouden hebben. De gewraak te uitdrukking stond echter in het alom bekende en verspreide week blad „Sursum Corda", hetgeen zeker in de jachttijd niet vertaald moet worden door „de eenden omhoog." Daar de mogelijkheid bestaat, dat niet ieder het parochieblad leest, diene ter informatie, dat wij vóór het verschijnen van dit overi gens levenswaardig kleinood had den gemeld, dat een der kapelaans zou vertrekken en dat er geen op volger benoemd was. Nu bleek er later wél een pater (dat rijmt) de rijen te komen versterken, zodat ons bericht aanvulling behoefde. Pastoor Chrysantus Roorda, een zeer goed vriend van Spaarnebab- belaar, al was het alleen maar van wege de goede sigaren en lekkere koekjes tijdens de vergaderingen van de kinderuitzending in het gastvrije huis, moet spinnijdig ge weest zijn. De oppervlakkige paro chiaan en de zeker nóg oppervlak kiger niet-parochiaan zou kunnen hebben concluderen, dat er dus altijd één pater teveel was geweest en dat in een tijd, waarin de bis schop van Haarlem met de handen in de grijze haren zit om iedere pastoor een stut en steun te geven. Daar zou weer aan vastgeknoopt kunnen worden, dat die parochie blijkbaar zó terugloopt, dat er min- <ler „heren" nodig zijn. Het is ver schrikkelijk wat wij misdaan heb ben. Persoonlijk krijg ik telkens de rillingen als ik tijdens het bidden van het Confiteor het Mea Culpa moet uitspreken. Wil de zonde ver geven worden, dan dienen wij goed te maken hetgeen bij ons voort spruit uit een glad verkeerde mo rale instelling. Dit kan m.i. het beste gebeuren door de hoogeer waarde pater Provinciaal te ver zoeken nóg een heer naar de Groenmarkt te dirigeren. Dan is dat geroddel over een kwijnende parochie in de binnenstad met één slag uit. Maar nu blijft aan de andere kant de pers-eend over. Wij voelen ons daardoor diep beledigd. Een canard beroert ons niet, maar die eend hebben wij liever in de pan. Erger is, dat wij krachtens onze op voeding en ingeboren eerbied voor de clerus, al of niet wereldlijk, niet met eend-ere munt mogen betalen. Dus rest slechts de rechter. Neen, onze pastoor en vriend, bijna ook 'n buur gelijk het bureau met de cellen, kunnen wij niet aandoen in het armoedige Franciscaanse be klaagdenbankje van de Haarlemse Rechtbank terecht te komen. Het klamme zweet breekt me uit, als ik meen te horen: de hoofdredactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant versus Theodorus H. Roorda (de rechter kent geen kloosterna men, een Zuster is daar mejuf frouw). Daarom hoopt de gehele redactie, dat in het volgend num mer van „Sursus Corda" de eend onder de pers gekraakt zal worden. Wij bedoelen het toch zo goed.... at doet de pastoor der paro chie van St. Franciscus van Sales in Lijnden (Haarlem mermeer), behorende tot het de kenaat Haarlem, zeer zeker ook. Ieder jaar maken de Heren Kerk en Armmeesters een ommegang voor het Schapenfonds. De laatste jaren is de opbrengst teruggelopen en de pastoor meent, dat de rol aan God, die de producten deed groeien, daardoor verwaarloosd wordt. Zijn Eerwaarde bedacht nu, dat het verstandig zou zijn vóór het bezoek van de heren meesters een blanco enveloppe te laten bezorgen. Daar doet dan de ontvanger een gift in en de heren meesters weten van niks. Nu schrijft de pastoor, ook al weer in het onvolprezen „Sursum Corda", neen lezer, niet de scha pen omhoog het volgende: he* is 'n stille afrekening tussen U en. God, de Heer van de oogst. Weest slim.en zorgt, dat ge bij het Oordeel geen.navordering krijgt! Die slimme pastoor wil zijn schaapjes op het droge hebben en daarom haalt hij er de duivel bij. in de rol van de Fiscus. Zo dikwijls denk ik: hoeveel journalisten zijn er wel niet aan de clerus verloren gegaan? Telkens weer sprankelt in „Sursum Corda" de geest, de fanta sie, de originaliteit van een of meer dekenale herders. Om jaloers op te worden. Het is daarom gelukkig, dat zovele ex-seminaristen door de nood gedwongen pers-eenden zijn geworden. Hoe zou de roomse dag bladpers het anders hebben kunnen redden? SPAARNEBABBELAAR niet stil bij kan blijven zitten, 'n Pracht primitieve oorlog, met een massa lijken, tot meerdere eer en glorie van Engeland. De blonde Rowena en de zwarte Rebecca, verblindend door schoonheid, gesppeeld door Joan Fontaine en Elizabeth Taylor, ..hebben in het filpa varhaal de pjaats welke men ffioclit verwachtrn. Hól .Tooc)- Ües-- probleem -is 'nogal uitgewerkt, 'fnaar verder kon men hatuurlijk uit het 600 bladzijden vellende boek slechts frag menten kiezen, waardoor de bioscoop bezoeker, die het verhaal niet gelezen heeft, vooral in den beginne de draad moeilijk zal kunnen vinden. Later krijgt hij echter zoveel sensatie in felle kleu ren te genieten dat het verhaal hem gestolen kan worden Een brallend Holly wood-product, dat volle zalen trekt, om dat de mens zo graag geniet van bra- vourstukjes, waartoe hij zelf nooit kan komen of hoopt te komen. Thuis geko men hootr hij de wapens nog kletteren en trekt intussen zijn pantoffels aan en zet theewater op Vier zusjes, die zich als engelen aan dienen, maar dat nu niet in alle op zichten zijn, proberen aan geld te ko men om hun vader aan een boerderij te helpen. Dat geld kan er wel komen, als de meisjes met een band gaan zin gen. Dat gebeurt zo af en toe, maar ondertussen worden er, dank zij de bandleider, heel wat capriolen ge maakt. Twee gelukkige paartjes vor men de bekroning van dit verhaal, dat onder de onbegrijpelijke titel „Zoek de zon op" op het witte doek wordt ge bracht. Er vallen in deze film enkele geestige momenten te noteren, maar in andere is een smaakvolle stijl ver te zoeken. Veertien jaar. Nog eens kan men genieten van de zang van Mario Lanza in de film „Be cause you've mine". Een geestige, film. Alle leeftijden. Nog maar kort geleden heeft Don Camillo in Haarlem furore gemaakt. Zijn wonderlijke avonturen kan men deze week ervaren in City. Voor hen, die deze rolprent nog niet gezien heb ben, vormt deze film een waardig be sluit van de vacantie. A. 1. Een amusante film draait deze keer in het Minerva-theater. ,Jong, knap en rijk", zoals de titel luidt, is een oude bekende, en heeft nu niet zoveel om het lijf. In de vacantie is ze echter een aardige en lichte ontspanning. De K.F.C. keurde de film voor 18 jaar en ouder. 't Spaarne heeft deze keer weer eens in 't Westen gezocht, waar de taal der revolvers vaak gehoord en gevreesd wordt Gregory Peck vervult in de film „Geschonden glorie" de hoofdrol en het is hem best toevertrouwd, want in het spel is hij de meest gevreesde man. Voor liefhebbers van staal, kruit en l'amour. Veertien jaar. zegt de K.F.C. Dinsdag 1 September, des middagsom vier uur, komt de nieuwe raad van de gemeente Heemstede bijeen. De agenda vermeldt de beëdiging van de nieuwe raadsleden, benoeming der wethouders en samenstelling van de raadscommis sies. Dezer dagen is de Haarlemmer Fran* Gieske op „Lackland Air Force Base' te San Antonio in de staat Texas geslaagd voor het examen, dat de afsluiting vormt van het eerste gedeelte van zijn vliegeropleiding in de Verenigde Staten. Gedurende de volgende periode van zijn training zal hij zich in de lucht moe ten „bedienen" van de theoretische er- varing, die hij op de grond heeft opge daan. Op 4 Mei van dit jaar vertrok hij, al3 reserve-soldaat in opleiding bij de Ne derlandse luchtstrijdkrachten, per vlieg tuig naar de Verenigde Staten om tot volwaardig militair vlieger te worden opgeleid. Thans is bevordert tot tijdelijk reserve-korporaal. In de Barrevoetestraat is een 14-jarig meisje tegen een portier van een per sonenauto gereden. De bestuurster van de auto opende namelijk op het mo ment dat de wielrijdster wilde passeren het linkerportier. Het meisje viel en liep een lichte hersenschudding op. Per ziekenauto is zij naar haar woning ver voerd. Een 12-jarig meisje uit Duitsland, dat met vacantie te Haarlem verbleef, is op de Rijksstraatweg door een personen auto aangereden, toen zij hard lopende en zonder op het verkeer te letten de Rijksstraatweg overstak. Zij liep tegen de rechterzijde van de personenauto op en is met een hersenschudding in de Mariastichting opgenomen. De politie roept getuigen op, die Donderdagmiddag het verkeersongeval met dodelijke afloop in de Dr. Schaep- manstraat hebben gezien, waarvan een 3-jarig meisje, Margaretha van Roon, het slachtoffer is geworden. De getui gen kunnen zich melden bij de afde ling Verkeerspolitie, Lange Wijngaard straat 14, te Haarlem. Zoals ieder jaar organiseren de Ver eniging tot het houden van nationale dagen te Santpoort-station en de Oranje vereniging Santpoort-dorp een uitge steld koninginnefeest, in het Burg. Rij kenspark aan de Wüstelaan. Het feest wordt hedenavond gehouden en is ver zorgd door net radio-orkest Accordeola, het Majoco-trio met Zuid-Amerikaanse zang, André Carell, conferencier, Ma rianne v. d. Berg, voordrachtkunstena res, en Bill Romeyn, parodist. Op Maandag 24 Augustus zou de Vel- ser Accordeon Vereniging een concert geven in het Burg. Rijkenspark te Sant poort. Dit kon geen doorgang vinden, maar nu is het concert vastgesteld op Dinsdag 1 September, 's avonds, 8 uur. tember, 's avonds 8 uur. Atrsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560—8570. Apotheken ook nachtdienst): Apotheek Br^kberjeenJasm 42, Santpoort, >tet; K 256u6ZB4 éti 1 *BIoementi«ats^ Apo theek, Bloémendaalseweg 85, tel. K 2500—22181. Bloemendaal, Dinsdagavond 1 September om 8 uur zal de raad voor de eerste maal in haar nieuwe samenstelling bijeenkomen. De agenda vermeldt na de beëdiging der raadsleden de benoeming van de wethouders. Tot heden hebben in dit college zitting de heren W. F. van Dam (K.V.P.) -en P. Fijma (P.v.d.A.) De sa menwerking tussen deze twee politieke •groepen dateert van na de oorlog. Voor 1945 had nimmer een lid van de toen malige S.D.A.P. (nu P.v.d.A.) zitting in het college van B. en W. te Hillegom. In 1945 besloten de K.V.P. en P.v.d.A.- fractie in de noodraad tot samenwer king. In 1946 en 1949 bleken de samen werking en onderlinge verstandhouding in raad en in B. en W. zo goed, dat er zelfs niet aan gedacht werd, daarin enige verandering aan te brengen. Toen wij na de verkiezingen van 1953 een nabeschouwing hielden over het resultaat der verkiezingen en daarbij constateerden, dat de heer P. Fijma niet meer voorkwam op de lijst van zijn partij (P.v.d.A.) en dus uit de raad en het college van B. en W. zou verdwijnen, hebben wij de veronderstelling geuit dat daarmede wel eens een einde zou kun nen komen aan de samenwerking van K.V.P. en P.v.d.A. in het college van B. en W. Deze veronderstelling blijkt nu juist te zijn geweest, want in de vergadering, welke Dinsdag a.s. wordt gehouden, zal in de plaats van de P.v.d.A.-man een lid van de Protestants Christelijke fractie tot tweede wethouder worden gekozen en wel de heer P. v. d. Boer, de bekende smid en winkelier aan de Hoofdstraat. Deze week is weer het traditionele Oranjefeest gevierd. De weersomstandig heden werkten mee, maar de kermisex ploitanten lieten wat verstek gaan, zo dat het dit jaar zonder zweefmolen moest worden gedaan. De nationale ring- rijderij trok als van ouds weer veel be langstelling en om ongeveer tien uur verschenen ruim dertig deelnemers met hun versierde paard en wagens aan d® start. De ls'e prijs, f 50.werd behaald door de heer A. Nelis. De tweede prij* van f 25.was voor C. de Haan. D® derde prijs f 15.—, voor Joh. Kroon eB de vierde f 10.C. van Loon. De middag werd gevuld met divers® kinderspelen, 's Avonds was er ringrU' derij op losse paarden waarvoor even eens veel belangstelling was. De eerst® prijs f 15.was voor Gé Wagemak-r. de tweede prijs f 10.voor F. de Boer. en de derde prijs f 5.voor H. Warmer* dam. Bij de ringrijders per fiets, werden a~ volgende prijzen behaald: 1ste pri)s Krom f 102de prijs Mej. A. Bergkam^ f 5.derde prijs Mevr. Vink f 2.50- Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2