Kansen van Coppi, Kübler of Bobet niet groter dan die van de anderen Circuit van Lugano biedt vele kansen voor uitlooppogingen €^o°RtM*Het spoor van het zwaarcL JP|| 11 68 profs en 113 amateurs strijden om de wereldtitel m m m Dertig sporttoestellen in de nationale rondvlucht Gestolen Goed WOORD RANG SCH I KKING uit Wereldkampioen schap_op de weg Oude veten worden uit gevochten IÏM A* Gerrit Voorting en Van Est beleven een hachelijk avontuur Mej. ten Bosch wint de dressuurproef van concours Le Zoute HEN ZAL EEN REGENBOOGTRUI NIET MISSTAAN Schaakrubriek Fanny Blankers-Koen loopt waarschijnlijk in Australië ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 FIFA-elftal: combinatie van Oostenrijkse en Hon gaarse voetballers Nederlands cricketteam I Fausto Coppi Wout Wagtmans Wim van Est Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Damrubriek b c d e f 3 h. Liturgische weekkalender door A. Budington Kelland (Van onze sportredacteur) In het bergland van Agno, waar het meer van Lugano zich koestert in een zomerse warmte van een fel-schijnende zon, zal dit weekeinde beslist worden, wie zich wereldkampioen op de weg mag noemen bij de amateurs en de professionals. Zaterdag moet de Italiaan Ciancola trachten zijn amateur- titel te verdedigen, Zondag zullen professionals van alle wielernaties van naam een aanval doen op de regenboogtrui van de Duitser Heinz Müller. De profs zullen het circuit van 15 kilometer, dat ondanks het bergterrein toch vrij vlak is en slechts één klim met een hoogteverschil van ruim 100 meter over een afstand van 725 meter kent, achttien maal moeten afleggen. Het is een parcours, dat hij uitstek geschikt is voor uitlooppogingen. De weg kron kelt zich door bergen en bergjes, is smal en telt nogal enkele haarspeldboch ten. Al deze omstandigheden waarborgen een volkomen open strijd met mo gelijkheden voor talrijke renners. Ook voor de Nederlanders van Est, Wagtmans, Nolten, van Breenen, de gebroeders Voorting, Roks en Dekkers dus. Niet slechts een Kühler, Ockers, Bobet of zelfs een Coppi mogen zich bij voorbaat zeker noemen van de overwinning. Hun kansen zijn even groot of, zoals ge wilt, klein als die van een Nolten, Wagtmans of van Est of welke renner ook. Persoonlijke eerzucht en rancunes zul len hoogstwaarschijnlijk beslissende fac toren zijn in de strijd om de wereld kampioenschappen op de weg. Onder de deelnemers treft ge natuurlijk aan een Stan Ockers, die steeds ter vermeerde ring van eigen eer en glorie heeft deel genomen aan klassieke wedstrijden als een Tour de France of een Giro d'Italia. Heel begrijpelijk werd Ockers geweerd uit de Belgische ploeg voor de Tour de France. Dat heeft enige deining gegeven. En naarmate het de Belgen in de Tour slechter verging, veranderde deze dei ning in een complete opstand tegen het regiem van de Belgische wielerbond. Nu zal Stan Ockers, zo zeggen de Belgen, eens tonen wat hij werkelijk in zijn mars heeft. Ockers zelf denkt slechts aan het vergroten van zijn toch al niet geringe glorie. Hij vindt een wereldkampioen schap een unieke kans om voortaan de Belgische wielerbond zijn wil op te leggen. Onder de vedetten van de Zwitserse ploeg vindt men de namen van Ferdi Kübler en Schaer. En wie Kübler zegt in mindere mate geldt dit ook voor Schaer denkt onmiddellijk aan Koblet. Enkele jaren geleden meende ieder een te mogen veronderstellen, dat KüD- ler en Koblet elkaar in de beste ver standhouding de reputatie van een „be roemd" wielrenner gunden. Toen im mers had Kübler zelf met veel kabaal zijn opvolger Koblet aan de massa voor gesteld. Koblet toonde zich de uitverkie zing waardig en behaalde prompt de overwinning in de Tour de France. En sindsdien is de vriendschap tussen Ko blet en Kübler aanzienlijk verminderd. Kübler zag in welk een kort bestek de glans van zijn populariteit verbleekte, kon dat toch moeilijk verwerken en doet sindsdien ijverige pogingen om Ko blet naar de kroon te steken. Voor Kü bler kwam de kans van zijn leven. Ko blet is gevallen in de Pyreneeën. Hij is voorlopig niet in staat op de weg te rij den en dus zeker niet bij machte om aan de wereldkampioenschappen deel te nemen. Kübler heeft hierop gerea geerd met het nauwgezet volbrengen van een trainingsprogramma, dat ken nelijk gericht was op het behalen van het wereldkampioenschap. En als hij in deze opzet slaagt, zal de ster van Ferdi Kübler althans dit weekeinde nog even schitteren. Maar erger nog de persoonlijke ve tes van een Ockers of een Kübler is de reeds jarenlange strijd tussen Fausto Coppi en Bartali. Langer dan hem lief is leeft Coppi voortdurend in de scha duw van zijn eeuwige rivaal Bartali. Coppi zou zich niet verongelijkt be hoeven te voelen als Bartali inderdaad en ondanks zijn jaren een beter wiel renner is dan Coppi. Bartali weet at en toe de schijn op te houden óf het zo is, maar vooral de Italianen moesten toch beter weten. Coppi heeft zijn landgenoten het wachten op de al leen heerschappij beu eindelijk eens willen overtuigen van hun ongelijk. Hij zocht hiervoor de Tour de France uit, stelde aanmatigend hoge eisen, zag uit eindelijk Bartali uit Straatsburg ver trekken, terwijl hij zelf thuis bleef, maar is nu zijn doel toch wel zeer na bij. Coppi, omringd door louter „wa terdragers", vertegenwoordigt Italië op het circuit van Lugano. En nu moet Bartali thuisblijven. Coppi, die niet voldoende had aan twee overwinningen in de Tour de France, vijf zege's in de Giro d'Italia en tal van andere triom- phen, meent in Lugano eindelijk zijn beslissende slag te kunnen slaan. De Italianen moeten inderdaad wel erg hardnekkig zijn, als zij Coppi dan nog niet geven, waarop hij in feite reeds jaren recht heeft. Men zou dus zeggen, dat de wereld kampioen op de weg 1953 of Ockers, of Coppi of Kübler desnoods Schaer moet z(|n. Men zou desnoods nog willen toegeven, dat Louison Bobet, als win naar van de jongste Tour de France, ook een uitstekende kans op de titel gegeven mag worden. Dat zou inderdaad kunnen, alshet geen wedstrijd om het we reldkampioenschap is. De beslissing in wedstrijden als deze hangt doorgaans af van kleinigheden op volkomen on voorziene momenten. En ook is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat in een massale sprint de beslissing valt. Vooral in dat laatste geval kan men aan de titel moeilijk veel waarde héchten. Met dat al zou men bijna vergeten, dat ook een Nederlandse ploeg deel neemt aan de strijd om het wereldkam pioenschap. Dat zou volkomen ten on rechte zjjn, want tal van Nederlanders strijden in wedstrijden als deze met even grote kansen op de zege als een Coppi, Kübler, Bobet of Ockers. Op Dekkers na bestaat deze ploeg geheel uit ren ners, die in de Tour de France zulke op zienbarende resultaten hebben bereikt. De aanwezigheid van Bellenaars in Lugano verraadt reeds de tactiek van de Nederlanderse ploeg. Ze zal dezelfde zijn als tijdens de Tour: steeds het ini tiatief nemen en bij elke aanval be hoort tenminste één Nederlander te zijn. Pellenaars heeft al het mogelijke gedaan om zijn thans officieuze pupillen goed toegerust aan de strijd te laten deelnemen. Hij is naar Italië ge weest en kwam terug met de beste on derdelen die hij, dankzij zijn voortref felijke relaties met de industrie, heeft kunnen bemachtigen. Het FIFA-elftal, dat op Woensdag 30 September te Amsterdam een oefenwed strijd speelt tegen de kampioen van Spanje he F.C. Barcelona is samenge steld. Voor de eerste helft van de wedstrijd is de samenstelling: doel: Zemann (Oost.); achter: Stotz (Oost.) en Happel (Oost.); midden: Hanappi (Oost.), Oc- wirk (Oost.) en Brinek (Oost.); voor: Ujlaki (Frankr.), Kocsis (Hong.), Di Stefano (Spanje), Puskas (Hong.) en Zebec (Joegosl.). Na de rust is de opstelling als volgt samengesteld: doel: Zemann (Oost.); achter: Hanappi (Oost.), Posipal (Did.) en Marche (Frankr.); midden: Bozslk (Hong.) en Ocwirk (Oost.); voor: Ujla ki (Frankr.), Kocsis (Hong.), Di Stefano (Spanje), Puskas (Hong.) en Zebec (Joegosl.). In het N.C.B.-elftal, dat Zondag 30 Augustus a.s. te Eindhoven België ont moet, zullen de volgende spelers uit komen: Stolk (HDVS), Donne (HTCC) Konert (TCC), Van der Sloot (HDVS), Tettelaar (HDVS), Van der Meeren (HTCC), Eykelboom (Kampong), Bor- rani (Sparta), Keuzenkamp (HDVS), Scheffer (HDVS), Dries (Excelsior). x;:, Plaats de woorden: AERA - ERWT - IDEE - LEUS - LIER - MILT - NEBO - OKER - OLST - PONT - RAAR - RATS - SAGO - SELA - TEST - TRAM - TRES - TROG - TROS - WADE zo in boven staande figuur (in elk vakje één letter), dat in de vijf dik-omlijn- de vierkanten zowel horizontaal als verti caal dezelfde woorden te lezen zijn. Oplossingen uit sluitend op brief kaart in te zenden tot en met 7 Septem ber aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijs vraag), N.Z. Voor burgwal 65, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te vermel den of men ouder of jonger is dan 18 jaar. OPLOSSING 14 AUGUSTUS 1— 9 BA VEL 1—U BARON 2— 4 RABAT 2—12 REGEN 3— 7 BOEG 3— 8 BOOR 4—12 TOREN 5— 6 VOOR 5—10 VEER 6—10 ROER 7— 8 GEER 9—U LEREN. De prijzen werden gewonnen door: Mevr. Boerlagen, Lange Veerstraat 32, Haarlem; H. Rijnbout, Overtoom 81 III, Amsterdam: Mej. H. Mooij, Ged. Vol dersgracht 21, Haarlem. K M A A L R K J 0 L E 1 N E N I M I A V M O I N D S W R O E E 4- D P E N D E S L E F G E M I TED L O E T 4- N Z N E R O P E E K P E E R M N N O N E T R N E L, CO*. MA»TÏN f OONDCfl ttUOOI m Tr 178. „Thans zie ik hoeveel ons bondgenootschap waard is," zegt Eric minachtend. „Doch ik moet u teleurstellen. Wij hebben het zwaard niet! Het is weg Woedend drijft Bor Khan zijn paard naar voren en de punt van zijn lans is recht op Eric's hart gerichtals hij snauwt: „Ge liegt, hond! Doch thans geen' woord meer. Het zwaard! Het zwaard of de dood voor u allen." Rustig en zelfbewust doorstaat Eric de felle blik van de grijze hoofdman. „Doodt ons, zo ge wilt!" zegt hij effen. „Doch de doden zullen slechts bewijzendat de levenden waarheid spraken." Achter het masker van onbewogenheid vecht de Noorman echter tegen een ma- teloze verlammende vrees voor het lot van zijn vrouw van Erwinvan allen. Een verkeerd woord of gebaar en Bor Khan zal de ijle draad, die hen nog aan het leven bindt, meedogenloos doorsnijden. De moordlust verdwijnt langzaam uit Bor Khan's ogen. „Het zij zo," gromt hij. „Het zwaard is dusverdwenen. Wij zullen dit nader bespreken, waarde bondgenoot!" En met scherpe stem beveelt hij zijn krij gers af te stijgen en het kamp op ie slaan. „Wij moeten hier weg, heer," zegt Svitjold gedempt, als het groepje Noren even later bijeen zit in de tent, die Bor Khan hun heeft aangewezen. „De Nomaden zijn er van overtuigd, dat wij het zwaard ergens verborgen hebben. Men laat ons slechts de vrijheid om onze gangen na te kunnen gaan. Zo hopen zij de bergplaats van het zwaard te- ontdekken. Doch zodra Bor Khan bemerkt, dat wij even weinig weten alt hijzelf, is het met ons gedaan." „En het zal niet lang meer duren voor hij dat bemerkt." zegt Eric grimmig. „Et moet dus snel gehandeld worden. Doch hoe? Ik ben niet in staat mijn hond te be vrijden, laat staan ons zelf. Wat kunnen veertien, merendeels gewonde mannen, een vrouw en een kind beginnen tegen enkele honderden krijgers?" Het „kind" heeft inmiddels zwijgend toegeluisterd. Meer nog dan zijn eigen toe- stand, kwelt Erwin de gedachte aan Wolf's gevangenschap en naarmate de uren ver- strijken, kan de knaap er zich steeds minder mee verenigen. Als de Noormannen zich tegen de nacht, moe en bedrukt, ter ruste begeven, ligt er een verbeten trek op Erwin's gelaat. Rustig wacht hij .tot de ademhaling van de slapenden tot hem doordringt. Dan glipt h{j onhoorbaar de tent uit. In de schaduw sluipt hij naar de tent van Bor Khan, doch een diepe teleurstelling maakt zich van hem meester, als hij ziet, dat de plaats waar Wolf de gehele dag aan de riem ge legen heeft, leeg is. Besluiteloos kijkt hij rond en dan spert hij zijn ogen wijd open De donkere gestalte van een man duikt ritselend weg in de struiken achter dé tenten. En in dezelfde minuut bast uit Bor Khan's tent het jankende geblaf op van Wolf, luid klinkend door het slapende kamp. (Van een speciale verslaggever) Vrijdagavond is de deelnemerslijst voor de wereldkampioenschappen op de weg definitief gesloten68 professionals zul len Zondagochtend aan de start van het circuit van Lugano verschijnen en Zater dagmiddag vertrekken 113 amateurs om elkaar de titel te betwisten voor 1953. Bij de professionals zijn 7 landenploegen ingeschreven van 8 man. t.wDuitsland, België, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxemburg en Zwitserland. Verder is Groot Brittannië met 4 professionals ver schenen. Australië en Oostenrijk elk met 1, Spanje met 5 man, onder wie Bernardo Ruiz, Andres Trobat, Jesus Lorono, de klimmer uit de Tour de France, en ten slotte één onderdaan van Liechtenstein, een deelnemersveld dus van 68 renners. Bij de amateurs bestaan de ploegen niet uit 8 man, maar uit 6 man. Met Probleem yoor gevorderde oplossers, No. 2031 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Zwart 11 st. op 8, 15, 18, 21, 22, 26, 27, 2°'wit 12 St.9 op 16, 19, 20, 24, 25, 35, 38, 42, 45, 47, 48, 50. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Sept. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 3b, Heemstede. Oplossing van No. 2023 van dezelfde auteur: Wit speelt naar: 43-39, 44, 34, 33-28, 3, z33, 1, z39, 6 en wint. Aanvangsstand goed, ontleding heel aardig doch niet moeilijk. Jammer dat wit door 32-27 reeds groot voordeel krijgt. Voor beginners. No. 271 van D. Kleen te Heemstede: Augustus opgave 5. Probleem van S, Loyd. Wit geeft mat in 4 zetten. complete teams hebben behalve Neder land, ingeschreven Duitsland, Groot Brit tannië, Oostenrijk, België Denemarken, Frankrijk, Hongarije, Ierland. Italië, Lu xemburg, Saarland. Zweden en Zwitser land. In totaal zullen 113 renners aan de start verschijnen van 24 verschillen de landen. De Nederlandse professionals waren pas Vrijdagmiddag compleet. Wim van Est en Gerrit Voorting, die nog aan het team ontbraken, hebben een avontuur beleefd, dat echter uitstekend is afgelo pen. Komend van Luzern stapten zij in de buurt van Fluelen aan het einde van het Vierwoudstedenmeer uit de auto om een gedeelte met de fiets af te leggen. Via Wasen ging het omhoog naar An- öermatt. Voor dit alpenplaatsje kregen beide renners het zo koud dat zij een café binnen» gingen om wat warms te drinken. Vlak daarna reed de begelei dende auto hun voorbij. De bestuurder verkeerde blijkbaar in de mening, dat Van Est en Voorting reeds naar Lugano waren doorgereden. De twee coureurs stapten, toen zij de Hollandse wagen zagen voorbij rijden, weer op de fiets, maar het werd in de buurt van Ander- matt, voordat de eigenlijke beklimming van de Gotthard begon, zo koud, dat zij bij een klein hotelletje stopten, in de mening verkerend, dat de begeleidende wagen wel terug zou komen. Maar deze kwam niet terug, reed naar Lugano door, zeker 100 km verder en de beide Neder landers die geen Zwitserse francs op zak hadden, waren gedwongen in het hotel letje bij Andermatt te kruipen De na men van Van Est en Voorting waren voor de waard voldoende om ze onder dak te verschaffen tegen de belofte, dat hij later wel geld zou krijgen. Eerst de volgende morgen kwam de wagen terug. Zo kwamen Van Est en Gerrit Voorting pas Vrijdagmiddag in Lugano aan. Advertentie Een kleine dertig sporttoestellen van overal in Nederland landden Vrijdag middag op Woensdrecht. De nationale rondvlucht, een jaarlijkse traditie van de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart, richt zich deze keer op het Zui den. Vrijdag ging de tocht naar West- Brabant, vanmorgen zijn de deelnemers naar Beek in Limburg vertrokken. Het bestuur van de Westbrabantse Aero-club en van de V.V.V. Bergen op Zoom had ervoor gezorgd, dat de sportvliegers een gulle ontvangst werd gegeven. In de officersmess op het vliegveld stond de thee voor hen klaar en aan een koude lunch konden zli nieuwe krachten opdoen. Sporttoestellen van uiteenlopende ty pen werden door het grondpersoneel van de vliegbasis naar de hangars gerold. Vriendelijke vliegtuigjes, de meeste voor twee personen en uitermate geschikt voor een toervlucht als deze. Boven Bergen op Zoom hadden de deelnemers een opdracht moeten uitvoe ren. En ook op Woensdrecht konden zij niet zonder meer binnenvliegen. Een klein gedeelte van het terrein was afge bakend. Daarop moest, volgens de regels der kunst, een noodlanding worden uit gevoerd. Na de verwelkoming en een korte rust op het vliegveld gingen de deelne mers met hun dame naar Bergen op Zoom, waar ir. Peters hun wachtte m Wit: Kei, Dd4, Lg3, Pa6, Pd6, pion e5. Zwart: Kc6, La2, Pa8, pionnen b5, b6, d7, e8, f7, g6. Oplossing Augustus opgave 4: Een zeer leerzaam eindspel, geheel ge baseerd op tempodwang. Variant A. 1, Kd5! a5, 2. a4 Kc8, 3. Kc5 Kc7, 4. Kb5. De zwarte koning moet nu de c-pion los laten, de a-pion valt en de 2 pionnen winnen gemakkelijk (op 3. Kb8 volgt Kb6 met hetzelfde verloop). Op 4. - Kd6 volgt Kb6 en de c-pion loopt door. Va riant C. 1. Kd5 Kc8, 2. Kd6 Kd8, 3. c7T hetzelfde verloop als in variant A. Va riant C. 1. Kd5 Kc8, 2. Kd 6 Kd8, 3. c7t Kc8, 4. Kc6 a5, 5. Kb6 a4, 6. a3! en zwart is gedwongen het veld c8 prijs te geven. Speelt zwart op de 4e zet a6. dan volgt 5. Kb6 a5, 6. a4! en zwart komt weer in zetdwang, waardoor de c-pion kan pro moveren. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 271 en 272 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Sept. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 267 van N. Groot te Amsterdam: Deze kleine peuter zit vol leven er> zij, die gedacht hebben dat dit stukje heel snel opgelost zou kunnen worden kwamen bedrogen uit. Wit speelt 27-21!!! 26x17 nog wel de beste. Op 16x27 of 42x31 volgt 41-36 en 48-42. 41-36, 42x31, 36x27, 17-21, 27-22, 21-26, 48-42!! sterke zet! 26-31 A, 22-17, 31-36, 42-37 en wint. A. 16-21, 42-37 en wint. Een fijn stukje dat in zijn kleinheid nog duidelijk toont hoe moeilijk het vaak is om te winnen. Op de eerste dag van het internatio naal concours hippique in Le Zoute heeft mej. H. ten Bos uit Almelo de dressuurproef gewonnen met „Mike." Prins Bernhard plaatste zich vierde met „Arquebuse." Het springconcours om de Prix Hotel Savoie (14 hindernissenwerd gewon nen door Graaf Bettoni (Italië), die met „Serena" foutloos rond ging in 77.1 sec. Kol. Pantchoulidzew (N.) werd derde met „Vera Cruzano", 0 fouten, tijd 82.2 sec. Prins Bernhard is in Le Zoute gear riveerd aan boord van een vliegtuig, dat hij zelf bestuurde. In zijn gezelschap bevonden zich zijn moeder Prinses Arm gard en zijn broer Prins Aschwin. Op het programma van de eerste dag stonden een int. dressuurproef en twee int. springconcoursen M.A. De uitslagen luiden: Dressuurproef: 1. mej. H. ten Bos (N.) met „Mike" 329 pnt.; 2. Philip (B.) met „Reveillon" 321 pnt.: 3. mej. H. ten Bos (N.) met „Rezimar" 309 pnt.; 4. Prins Bernhard (N.) met „Ar quebuse" 296 pnt. De overige deelne mers werden niet geklasseerd. Springconcours om de Prix Hotel Sa voie: 1. Graaf Bettoni (It.) met „Sere na", 0 ftn., 77.1 sec.; 2. Lady Williams (G.B.) met „Grey Sky", 0 ftn., 77.5 sec.; 3. Kol. Pantchoulidzew (N.) met „Vera Cruzano", 0 ftn., 82.2 sec.; 4. Joncqueres d'Oriola (Fr.) met „Arlequin", 4 ftn., 73.4 sec.; 5. Joncqueres d'Oriola (Fr.) met „Ali Baba", 4 ftn., 73.9 sec. In het andere springconcours werd de Fransman Vabre de Thierange met „Azur" eerste. 0 ftn., 52.6 sec. Na bar rage met Dumont de Chassart (B.) met „Cambridge", 12 ftn., 48.7 sec., werd kol. Pantchoulidzew derde met „Poo- ka", 12 ftn., 51.6 sec. Tien deelnemers werden zonder barrage ex aequo 4e ge plaatst. Hierbij waren Joncqueres d'Oriola, met „Voulette", lt.-vl. 2e kl. H. Scheeren (N.) met „Tarahumara" en J. Rijks (N.) met „Master". de Markiezenzaal van het stadhuis. D* exewijn ging daar rond en 's avonds, in Hotel „De Draak" werd aan de best vlie gende piloot een bronzen krab uitge reikt, het embleem van de Scheldestad. Iedere vlieger kreeg bovendien een klein krabje met vleugels. Burgemeester Luyendijk van Ameide bleek als mede dinger naar de prijs de beste prestatie geleverd te hebben. Luitenant Van Sprundel had het nog beter gedaan, maar die deed buiten mededinging mee. Tal van bekende buitenlandse athle- ten, bij wie Lloyd la Beach (Panama), McKenley (Jamaica), McDonald Bailey, Gordon Piri» en Chataway (G.-B.), en Lüg en Haas (Did.) zijn uitgenodigd om in November en December van dit jaar aan wedstrijden in Australië deel te nemen. Er worden tevens plannen beraamd om Fanny BlankersKoer. uit te nodi gen voor een Australische tournée onder de auspiciën van de Australische ama- teur-athletiekbond. ZONDAG 30 Augustus: I4e Zondag na Pinksteren: Mis v. d. dag; 2 H. Rosa: 3 H.H. Felix en Adauctus; Credo: pre fatie v. d. H. Drievuldigheid - groen. Den Bosch: 3 kerkwijding; 4 H.H. Felix en Adauctus. MAANDAG: H. Raymundus Nonnatus, be lijder; Mis Os justi; gewone prefatie - wit. Den Bosch: octaafdag v. kerkwijding: Mis Terribilis; 2 H. Raymundus; Credo; gewone prefatie - wit. DINSDAG: H. Aegidius, abt; Mis v. het gemeenschappelijke der Abten: 2 H.H. 12 gebroeders; 3 tot alle heiligen: gewon* prefatie - wit. WOENSDAG: H. Stephanus, belijder: eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie - wit. DONDERDAG: Mis v. d. Zondag: 2 tot alle heiligen: 3 voor alle overledenen: 4 naar keuze; gewone prefatie - groen. Roermond: kerkwijding v. d. kathedraal: Mis Terribilis: Credo; gew. prefatie - wit. VRIJDAG: Mis v. d. Zondag: 2 tot all* heiligen; 3 n. keuze: gew. pref. - groen. Roermond: Mis v. kerkwijding: 2 tot d* H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo; gewone prefatie - wit. Ook le Vrijdag v. d. Maand: plechtige Votiefmis ter ere van het H. Hart; Mi* Cogltationes; Credo; prefatie van het H, Hart - wit. ZATERDAG: H. Laurentius Justinianus. bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 tot all* heiligen: 3 naar keuze; gew. pref. - wit. Roermond: 2 kerkwijding: 3 tot de H. Maagd; Credo. ZONDAG 6 September: 15e Zondag n* Pinksteren: Mis v. d. dag; 2 tot alle hei ligen; 3 naar keuze: (Roermond: 2 kerk wijding; 3 tot de H. Maagd); Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid - groen. 15 Sherry keerde terug naar haar lesse naar en zette zich aan de samenstelling van een reclametekst voor bont. Er stond een campagne op het program voor bontartikelen in prijzen van vijf endertig tot duizend dollars toe, en men verwachtte een vrij grote toeloop. Zij maakte een voorlopig ontwerp gereed en legde het aan haar chef voor, die het, behoudens een paar kleine veran deringen, goedkeurde. „Hier is de tekst voor damast, die u. vanochtend gemaakt hebt. 't Schijnt in orde te zijn, maar Portman wil het ontwerp nog zien voor het definitief uitgaat. Wilt u het even bij hem bren gen?" Sherry brandde niet bepaald van ver langen om mijnheer Portman te ont moeten, maar omdat er niets anders op zat nam ze het ontwerp en ging er mee naar de afdeling Linnengoederen. Toen zij uit de lift stapte, stopte tevens de lift naar boven. Er kwamen drie vrouwen en een man uit. De vrouwen waren winkelende, voor Sherry onbekende klanten, maar zij herkende de man. Het was mijnheer Mixis, van de firma Mixis en Clem, die ze op de bewuste avond in gezel schap van Madame de Spain van Mai- son Versailles ontmoet had. Sherry deed een pas achteruit om hem voorbij te laten gaan. Hij was elegant genoeg gekleed, maar je moest niet naar zijn gezicht kijken, want dat was helemaal niet elegant, ondanks het kwieke snor retje. Er waren wallen onder zijn ogen en zijn mond was slap, maar een op merkzaam persoon kon de geslepen uit drukking van zijn gezicht moeilijk ont gaan. Hij had iets omzichtigs in zijn manier van doen, en voordat hij verder liep nam hij met zijn fretoogjes snel de omgeving in zich op. Sherry, wier nieuwsgierigheid gewekt was, bleef talmen om hem gade te slaan. Hij drentelde met voorgewende onverschilligheid van de ene toonbank naar de andere. Mijnheer Newsome kwam uit zijn kantoor en liet zijn blik over de afdeling gaan, en terwijl hij dit deed keerde Mixis hem zijn rug toe en veinsde belangstelling voor een uit stalling van monogrammen. Newsome keerde terug in zijn kantoor en Mixis kuierde zo onopvallend mogelijk naar de kassa. De kassa-juffrouw schrok toen ze hem zag, en ze keek snel om zich heen, alsof ze bang was, dat iemand op haar lette. Mixis nam een stuk papier uit zijn zak en bestudeerde het aandachtig. Het was Sherry duidelijk, dat dit de een of andere dekmantel was. Daarna werd het spel voortgezet. Hij scheen inlich ting over iets te vragèn. De cassière keek weer nerveus om zich heen, alsof zij bang was met de man in gesprek gezien te worden, maar Newsome en Portman waren nergens te bekennen. Sherry kwam voorzichtig dichter bij, doch zij kon niet verstaan wat zij zei den. Mixis sprak snel en heftig tegen het meisje. Zij maakte een gebaar alsof ze hem verzocht weg te gaan. Het lukte Sherry onopvallend naderbij te komen, maar toen ze dicht genoeg bij was om te kunnen opvangen wat zij zeiden, was het gesprek nagenoeg ten einde. Zij hoorde alleen nog de laatste woorden. „Weet je dat zeker?" vroeg Mixis. „Ja," antwoordde het meisje. „Pas op, dat je je niet vergist," zei Mixis op een toon, die geen grapjes duldde. Hij draaide zich om en liep terug naar de lift. Zo, dacht Sherry, dus Mixis en Clem hebben een vriendinnetje op de linnen afdeling. Een vriendinnetje, dat haar ogen open en hen op de hoogte houdt. En als er geen luchtje aan zat zou ze niet zo bang zijn. En waarom hebben Mixis en Clem juist op de linnenafde ling een vriendinnetje nodig? Zij ging naar Portmans kantoor, maar hij was er niet en werd die mid dag niet meer verwacht. Natuurlijk had zij haar reclametekst aan zijn secreta resse kunnen afgeven, maar dat deed zij niet. Wanneer de inkoper afwezig was, lag het voor de hand, dat de as sistent-inkoper zijn taak waarnam, dus begaf Sherry zich naar de deur van mijnheer Newsome. Mijnheer Newsome had geen secretaresse en een veel klei ner kantoor. De deur stond open en zij stapte naar binnen. „Mag ik binnenkomen?" vroeg zij. „U bent al binnen," antwoordde hij. „Dat is zo," zei ze, en kwam naar hem toe. „Ik heb hier de reclametekst voor de damastverkoop en aangezien mijnheer Portman er niet is, bent u d» baas. Alstublieft." „Portman wil het zelf zien. Leg maar op zijn lessenaar." „U hoeft niet zo kortaf te zijn. Ik weet heus wel, dat ik het op zijn les senaar had kunnen leggen, maar dan had ik hier nu niet gestaan, nietwaar? Hoe heet die juffrouw in de kassa'" „Elsie Whipple. Hoezo?" „Ik ken de mensen graag bij hun naam. Wanneer komt mijnheer Port man terug?" „Morgenochtend. Bent u gezellig met hem uit geweest?" „Verrukkelijk; het is erg aardig van u om er naar te vragen. Wie zijn Mixii en Clem?" Newsome keek haar scherp aan. „Ho* komt u aan die namen?" vroeg hij. „O, zo maar. Kent u ze? Ze lijken me namelijk een paar buitenbeentjes- En het is me een raadsel, waarom z* iemand op deze afdeling hebben, di* voor hen spionneert." Newsome stond vlug op en sloot d« deur. Toen ging hij tegenover haar °P de rand van zijn lessenaar zitten. „Moet ik dat als gebazel beschou wen"? vroeg hij. „O, ik bazel nooit. Ik sla wel een* door, maar bazelen nee". „En wat", vroeg hij met klem, „weet u dan van Mixis en Clem af?" „Ik weet dat ze zoiets als agenten of commissionnairs, of importeur» zijn", bekende zij, „en als mijnheer Clem een bloemkooloor had zou hu een echte ex-bokser zijn, en Mixis half wezel, half buidelrat, en zij ga®f} uit dineren met Madame de Spain". pU zei niets over Portman en de manier waarop het zonderlinge drietal he behandeld had. Het leek haar verstan diger iets achter de hand te houden- „Madame de Spain. Dat betekeu Maison Versailles". a „En niet uit Frankrijk, maar va Brooklyn". ,„,ei „Wat was dat voor een yer*, over een spion op deze afdeling „Spionne en ze doet erg zen'u achtig", zei Sherry, „en ze moet passen dat ze zich niet vergist, j dan zou ze mijnheer Mixis woe maken". van „Wie is die juffrouw die Mlx's nieuws voorziet"? „md). Wordt vervoW'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4