NA BEDREIGING DOOR TITO: Spanning rond omstreden TRIEST neemt toe Joegoslavië heeft zijn geduld verloren Italië zendt troepen en schepen naar bedreigd gebied I ij v Drie kwart millioen in het wrak Eén dode, twee gewonden bij Breukelen Zomerseizoen is voor grote bedrijven succesvol geweest Afscheid van de zomer tijdens stevige Zuid-Wester Tot hoofd en hart v'f-j JËF Tienjarige jongen vermist mSÊSm Rederij van Flying Enterpriseverbaasd Ook Carlsen wist van niets Russische order voor Tilburgse weverij Twee auto 's tegen slippende bus Kleinere exploitanten hebben het minder goed gehad Duitse touristen onder tram Het weer maandag 31 augustus 1953 77ste JAARGANG No. 25773 Luchtincident bij Japan Sovjets weten niets van Amerikaanse bemanning Nederlandse Koreastrijders in Saigon Drie jongens kunnen bij onderzoek helpen Ontvluchte gedetineerde weer gepakt Ook zijn helpster" in arrest Opsporing verzocht Prinsessen zijn nog niet aangekomen Vliegtuig heeft motorstoring MEISJE ONDER TRAM GEDOOD Meisje tengevolge van electr. schok gedood Draden van feestverlichting aangeraakt Bromfietser door bus gegrepen en gedood Falcon Regenjassen f 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B|jkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bljkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 beetle: 3. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogt^. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Buitenlandse Zaken, Bebler, Italië er van beschuldigd te trachten zich mees ter te maken van de haven van Triëst en van andere gedeelten van het vrije territorium. Hij verweet de Anglo- Amerikaanse bezettingsautoriteiten, dat zij Italië daarbij hulp verlenen. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg noemden regeringskringen in Belgrado de Italiaanse berichten over een voor genomen annexatie een „beraamde provocatie". Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de militaire bevelhebber in de Joegoslavische bezettingszone, kolonel Stamatovic, voor zijn gebied elf financiële verordeningen van toe passing heeft verklaard, die al golden in Joegoslavië zelf. In een nota van 26 Augustus, die van daag gepubliceerd is, heeft de Russische re gering de Verenigde Staten meegedeeld, dat zij niets weet over het lot van de be manning van 17 koppen van de Ameri kaanse bommenwerper, die 29 Juli bij Japan in zee is gestort. Gemeld is dat dit geschiedde na een vuurgevecht met Russi sche jagers. Volgens de Russische lezing had het vliegtuig het Russische grondgebied bij Vladivostok geschonden. Amerika heeft 31 Juli geëist, dat de Sojvet-Unie eventuele overlevenden, die uit zee waren opgepikt, terug zou zenden. De honderdtachtig Nederlandse solda ten, die met het Franse schip „Viet nam" op wfeg zijn naar het vaderland, zijn Vrijdagavond' te Saigon aangeko men, waar zij twee dagen hebben door gebracht. De Nederlandse vice-consul in Indo- China, de heer H. C. Maclaine Pont:, heeft de militairen een grootse ontvangst bereid. Tussen Italië en Joegoslavië zijn de laatste dagen opnieuw spanningen ont staan naar aanleiding van het probleem-Triëst. In het Italiaanse vredesver drag is bepaald, dat Triëst een vrije en internationale stad moet worden onder ten gouverneur, aan te wijzen door de Verenigde Naties. In afwachting daar van was de stad verdeeld in twee bezettingszones, een Anglo-Amerikaanse en een Joegoslavische. Volgens Italiaanse berichten zou nu het semi-officiële Joegoslavische nieuwsagentschap Joegopress Vrijdagavond verklaard heb ben, dat Joegoslavië „zijn geduld verloren" had en zou kunnen overgaan tot de formele annexatie van zijn eigen bezettingszone, de z.g. zone-B. De Ita liaanse minister-president Giuseppe Pella heeft daarop onmiddellijk spoed- conferenties belegd met zijn minister van Defensie, Taviani, de chef van de generale staf, generaal Effisio Marras, en met diplomatieke vertegenwoor- digers van Amerika, Engeland en Frankrijk. Een officiële Joegoslavische woord- Voerder in Belgrado verklaarde Zater dag niets te weten van nieuwe Zuid- Slavische plannen ten aanzien van het vrije gebied van Triëst. Italiaanse bladen bevestigden een bericht van radio-Bel grado, dat twee Italiaase divisies in de hacht van Zaterdag zijn overgebracht yan Udine naar het gebied van Gorizia in de buurt van de Joegoslavische grens. Ook zouden Italiaanse oorlogsschepen hit Zuid-Italiaanse bases aan de Adris- Tjsche Zee koers zetten naar Triëst. Een woordvoerder van het Italiaanse hoofdkwartier in Udine zei, dat de Sinds Zaterdagmiddag 2 uur wordt in V eisen vermist de 10-jarige D. Zwcnne, Mecrvlietstraat 60. De jongen heeft s middags de ouderlijke woning ver laten en is daarin niet teruggekeerd. Zaterdag en Zondag zijn alle nasporin gen vergeefs gebleven. Een ongeluk Wordt gevreesd. In verband hiermede zoekt de politie tevens naar drie jongens die Zaterdag middag gezien zijn op het terrein van de tunnelbouw te Velsen. Een van hen was m het bezit van ee'n hark met korte steel. Het vermoeden bestaat, dat zij D. Zwenne Zaterdagmiddag nog gezien en gesproken hebben, zodat de politie hun Verzoekt zich onverwijld te melden voor het verstrekken van inlichtingen, die het opsporingswerk zouden kunnen ver gemakkelijken. Het signalement van de vermiste jon gen luidt: normale lengte voor zijn leeftijd, breed en gezet postuur, blond Tossig haar, blootshoofds. Hij was ge kleed in korte grijsblauwe broek, zwart 5;eiljack met lederen riem en droeg half afgesneden rubberlaarzen. Brandweer en Gemeente Reiniging hebben Zondag in samenwerking met de Rijkswaterstaat een begin gemaakt met het leegzuigen van een half gedempte tankgracht, een put met drijfzand in de habijheid van de tunnelbouw. Hierin tvordt door jongens wel gevist op kleine Paling. Burgemeester Kwint was bij dit °nderzoek aanwezig. Na het invallen van de duisternis moesten de pogingen Jvegens het onklaar raken van het ma teriaal gestaakt worden, maar vandaag tvordt het werk met groot materieel Voortgezet. Ook het Noordzeekanaal in omgeving van de ponten is afgezocht, blaar tot op heden eveneens zonder re sultaat. <?De on 28 Augustus uit het ziekenhuis Joannes de Deo ontvluchte gedeti neerde H. v. d. W„ is in de nacht van ~aterdag op Zondag, omstreeks kwart oor 12, door de Beverwijkse politie ,an zijn bed gelicht. Hij vertoefde op nat ogenblik in het huis van zijn zwa- ®er in de Wolf en Dekenstraat te Be- erwijk. Een familielid, dat zich tegen de arrestatie verzette, werd na enige „.°eite tot bedaren gebracht. De vrouw, F16 hem bij de ontvluchting behulpzaam geweest. M. P. v. D„ werd eveneens .ngerekend, wegens diefstal van een j si'encostuum. Zij is aan de recherche Amsterdam overgegeven. verhoor van het tweetal bracht sn ^et dat beiden na de ont- ?PPing in de richting Beverwijk zijn Vb ?en' lichanaelijke zwakte van de g-bchteling maakte het onmogelijk in PaN ru'c afstand af te leggen. De Zij 5^ van Vrijdag op Zaterdag brachten ton i arom door in een bos nabij Sant- Vnr! t Zaterdagmorgen werd de tocht str "gezet naar de Wolf en Deken- da,! 'B)e vrouw M. v. D., in de Amster- •Hon 6 onderwereld bekend als „De te ?ekop*bleek tevens gesignaleerd Van f! door het hoofdcommissariaat Politie te Enschede. Politie te Velsen verzoekt opspo- dt fyr an de tienjarige Dirk Zwenne uit gen .eervlietstraat 60 te Velsen. De jon- dweno sedert 29 Augustus 14 uur ver- Vreesd' zo.dat een ongeluk wordt ge- Voor y" klij heeft een normale lengte ®°stuurn,leeftijd, is breed en gezet van gezonH "eeft blondrossig haar en een in 0?f gelaatskleur. Hij was gekleed zV'arte grijsblauwe katoenen broek, kalfafoo^26 ,-'0PPer met leren riem en beffen e,n rubber laarzen. Bij aan- *°cht r,v,iV0 telefonisch bericht ver onder nummer K 2550—6444. in de nacht waargenomen troepenbewe gingen deel uitmaakten van de gebrui kelijke zomermanoeuvres. Van Italiaan se zijde werd er op gewezen, dat de Joegoslaven van plan zijn militaire oefeningen te houden in het gebied van Ljoebljana, dat vanouds wordt be schouwd als de invalspoort van de Bal kan naar Italië. Het ongeduld, waarvan sprake zou zijn in een bericht van Joe gopress, wordt in de eerste plaats ver oorzaakt door het feit, dat de Verenigde Naties nog steeds geen overeenstem ming hebben bereikt over de benoeming van een guverneur voor Triëst. Ver der verklaarden de drie Westelijke mo gendheden in Maart 1948, enkele maan den vóór Tito's breuk met de Komin- form, dat naar hun mening het gehele gebied van Triëst bij Italië gevoegd zou moeten worden. Vorig jaar hebben Brit se en Amerikaanse bezettingsautoritei ten Italië uitgenodigd deel te nemen aan het bestuur van hun zóne. Het Joegoslavische blad „Politilca" schreef gisteren in een hoofdartikel, dat „Triëst een onvervreemdbaar deel van het Joegoslavisch grondgebied blijft". Het blad „Borba" voegt hieraan nog toe, dat Joegoslavië over Triëst reeds al te lang het stilzwijgen heeft bewaard in de hoop op een compromis, maar dat alleen Italië daar voordeel van heeft gehad. Geen van de beide bladen zei echter, dat Zuid-Slavië tot een positieve stap, zoals de annexatie van zone-B, zou overgaan. In Westelijke diplomatieke kringen toonde men zich nogal verbaasd over de Italiaanse interpretatie van som mige Joegoslavische uitlatingen. Men geloofde niet, dat maarschalk Tito ten aanzien van Triëst iets zal doen, dat ernstige internationale gevolgen zal hebben. Men neemt daarom aan, dat de spanningen tussen Joegoslavië en Ita lië vanzelf wel zullen luwen, tenzij er zich onverwachte incidenten zouden voordoen. Er is ondertussen nog voldoende ge legenheid voor incidenten. Aanstaande Zondag worden er Joegoslavische mas sabijeenkomsten van oud-verzetsstrijders gehouden in de buurt van de half-Ita- liaanse half Joegoslavische stad Gori zia. Deze en dergelijke bijeenkomsten worden gehouden ter gelegenheid van het tweede lustrum van verschillende verzetskorpsen en het hoogtepunt vormt telkens een rede van Tito. De rechtse Italiaanse monarchistische par tij heeft nu aangekondigd, dat haar felste spreker, Covelle, eveneens op Zondag een massavergadering in Go rizia zelf zal toespreken, tezelfdertijd als Tito aan de overzijde van de grens het woord voert. In een rede voor radio-Belgrado heeft de Joegoslavische minister van andaag wordt H. K. H. Prinses Wilhelmina 73 jaar. „Koninginnedag" heeft deze dag bijna ons hele leven geheten, een merkwaardige dag altijd, feestelijk en toch met dat beetje weemoed, dat het einde van de vacantie meebracht. De herinnering 'is gebleven. Een herinnering aan veel meer dan alleen maar feestelijke dagen, een zeer levendige her innering ook aan de sterke vrouw, die Prinses Wilhelmina haar leven lang geweest is, in vrede, in oorlogstijd, tot in de gezegende jaren, die zij nu beleeft, meer op de achtergrond, m,aar altijd met al haar oprechte belang stelling aanwezigEén recente herinnering om dat duidelijk te maken, een foto en een paar citaten uit onze krant van 4 Februari j.t: „Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trot serend. De vluchtelingen zagen haar. Mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde, dat deze woorden welsprekender waren dan menige redevoering". „Met een bestelwagen reed Prinses Wilhelm'ina Zierikzee binnen. Op het Havenplein drong de bevolking rond de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woordeloos de hand van de Prinses. Zacht zei H. K, H.: „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelne ming". Voor de tweede keer in zijn geschiedenis is het Amerikaanse vrachtschip de „Flying Enterprise" in het middelpunt van de belangstelling gekomen. Eerst was het zijn kapitein, Kurt Carlsen, die de wereld in angstige spanning hield om de vastberadenheid, waarmee hij dertien dagen lang doorbracht op zijn schip, dat tengevolge van hevige stormen zware slagzij maakte. En ofschoon de sleepboot „Turmoil" nog kans zag om de „Flying Enterprise" op sleep touw te nemen, ging het schip in die heiige Januarimaand van 1952 ten onder. Het zonk, ruim 72 meter diep. En nu duiken er ineens allerlei verhalen op omtrent de inhoud. Verhalen, die de eigenaar met verbazing vervullen, en toch een reële basis blijken te hebben. De „Rostro", een vaartuig van de Ita liaanse bergingsmaatschappij „Sorima", heeft al bankbiljetten voor een waarde van ruim 750.000 gulden uit het wrak van de „Flying Enterprise" gehaald. Het gaat hier om bankbiljetten van één en vijf pond sterling en van vijf, twintig en vijftig dollar. Op wiens bevel ver richt de „Rostro" zijn moeilijke arbeid? Aanvankelijk werd een bepaalde maat schappij genoemd, bij wie de lading van de „Flying Enterprise" verzekerd was, maar later dook een andere maatschap pij op, die in Belgische verzekerings kringen maar nauwelijks bekend is. Deze maatschappij staat in verbinding met de Zwitserse Nationale Bank en de ze maatschappij heeft de „Rostro" aan het werk gezet. De biljetten zijn in Ost- ende aan land gebracht en niet ergens in Zuid-Engeland, wat toch eigenlijk dichter bij het wrak zou zijn. Ze zijn gedroogd bij de Banque de Bruxelles en daar weigerde men elk commentaar op de uitlatingen van Jakob Isbrandt- sen, de directeur van de Isbrandtsen Steamship Company, welke maatschap pij eigenaresse Was van de „Flying En terprise". „Hoe meer ik er van hoor, hoe meer ik er van overtuigd raak, dat er wat eigenaardigs gebeurd is en dat wij niet alles te horen krijgen", zei Isbrandtsen. „De mensen, die dit bergingsproject be gonnen zijn, wisten iets, wat ons onbe kend was. Wij zijn voor het vervoer van al dat geld niet betaald. Het heeft ook nooit op het scheepsmanifest gestaan. Als we geweten hadden, dat er zich zo veel in het schip bevond, hadden we het bergingsvoorstcl met andere ogen hekeken. Het geld is beslist niet toeval lig gevonden. Het is geen pretje om 72 meter diep te duiken", zei Isbrandtsen, „dat doe je niet voor koffiebonen, ver roeste schrijfmachines, auto's en dat soort dingen. De hele zaak heeft voor mij een bijsmaakje." In sommige kringen te Brussel acht men het niet uitgesloten, dat het hier gaat om Duits vluchtkapitaal, dat naar Zuid-Amerika moest worden gebracht. Het geld werd in ieder geval vervoerd voor rekening van de Zwitserse Natio nale Bank. Het zal nu ter beschikking komen van de verzekeringsmaatschap pijen, die intussen de Zwitserse Natio nale Bank al schadevergoeding hebben betaald. Bedragen mochten door func tionarissen van de Banque de Bruxelles niet worden ge- noemd. Volgens de ha venautoriteiten van Ostende opereerde de „Rostro" eerst uit een Franse ha ven, maar tenge volge van de sta king verlegde het zijn basis naar Ost ende. Een verzekerings- deskundige in Lon den wist te vertel len, dat deze geld zending eer., onder deel was van „nor male internationa le monetaire trans acties". De Zwitser se Bank had het geld naar New York gestuurd, maar toen het daar in Janu ari 1952 niet arri veerde, werd een onderzoek ingesteld en toen bleek, dat het in de postzak ken van de verga ne „Flying Enter prise" moest zitten. Er is geen enkele reden om aan te ne men, dat kapitein Carlsen wist, wat zich in de zakken aan kostbare waar bevond. Het is al leen, vreemd, dat men met het ber gen van al die pon den en dollars ruim een jaar heeft ge wacht. m Ter hoogte van de uitspanning „De Olifant" nabij Breukelen vond Za terdagmiddag een zeer ernstig on geluk plaats. Een bus van de N. B. M. ramde hierbij twee luxe auto's. De textiel weverij Mutsaers en Van Poppel te Tilburg heeft een proeforder gekregen voor het leveren van wollen kamgaren stoffen ter waarde van f 1.000.000 aan de Sovjet-Unie. De heer Van Poppel vertelde, dat hij sinds Juli j.l. heeft onderhandeld met de Russische handelsdelegatie in Amster dam. „Er was veel concurrentie van buitenlandse firma's", zei hij, „maar mede dank zij de medewerking van het ministerie van Economische Zaken heb ben wij Zaterdag het contract kunnen tekenen." De Prinsessen Beatrix en Irene, die vanochtend vroeg uit Amerika, waar zij hun vacantie hebben doorgebracht, wer den terugverwacht, konden vandaag niet aanwezig zijn bij de viering van de ver jaardag van Prinses Wilhelmina. Het lijntoestel van de KLM, de vier-motorige DC-6 „Prins Bernhard", dat de beide Prinsessen naar ons land zou vliegen, heeft namelijk door motorstoring ernsti ge vertraging gekregen. Wel is het gis teravond uit New York vertrokken, doch op het vliegveld Gander bleek het nodig, dat het werd gerepareerd. Hoe lang de reparatie zou dufen, was vanochtend op Schiphol niet bekend, doch men hield rekening met een vertraging van min stens tien uur. Een ernstig auto-ongeluk, waarbij i dat langs de rechterkant van de weg een twee achter elkaar rijdende personen- groentenkar geparkeerd stond. wagens beide op een over de linkerweg helft slippende bus botsten, die uit de tegenovergestelde richting naderde, heeft Zaterdagmiddag op de Rijksstraatweg van Amsterdam naar Utrecht tussen de plaatsen Maarssen en Breukelen het leven gekost aan de bestuurder van de eerste personenauto, de 69-jarige direc teur van de N.V. „De Toevoer" te Breu kelen, de heer J. P. J. Zijlraans. In de tweede personenauto zaten de 56-jarige hoofdvertegenwoordiger van de firma Albert Heyn, de heer D. J. Verpoorte, die de wagen bestuurde, als mede zijn 17-jarige pleegdochter. Beiden werden uit de wrakstukken van de auto's bevrijd en door een zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd, waar zij werden opgeno men. Het meisje bleek de ernstigste ver wondingen te hebben opgelopen. Zij had een hersenschudding en vele glaswonden aan hoofd en benen. De heer Verpoorte kwam er iets beter af met een gebroken knie en slechts enkele glas- of snijwon- den. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. Het ongeluk werd veroorzaakt door de grote NBM-bus. die Zaterdagmiddag om 15.43 uur uit Amsterdam naar Utrecht vertrok. Ruim een uur later, om 16.45 uur, reed deze bus, nadat Breukelen gepasseerd was, over de Rijksstraatweg voorbij het buiten „Slangenvecht" op weg naar Maarssen, toen de chauffeur wegens tegenliggers remmen moest, om- (Van onze Haagse redactie) Alhoewel het zomerseizoen, theore tisch althans, nog niet geheel beëindigd is, zijn de resultaten van het vreemde lingenverkeer in de afgelopen weken thans reeds voldoende overzichtelijk om een inzicht te krijgen over de werk zaamheden van deze „industrie". Hier bij blijkt, dat de grote bedrijven, hotels, restaurants, e.d. een vrij succesvol sei zoen achter de rug hebben, ondanks het niet al te gunstige zomerweer. De hotelwereld is dus wel bestand tegen alle conjunctuurschommelingen van het Nederlandse klimaat. Dit komt in hoofdzaak door het grote aantal con gressen, dat in deze hotels wordt ge houden, waardoor de meeste van de grote hotels waren volgeboekt. Ook voor de herfst staan weer een aantal congressen op het programma, die een goede tijd beloven voor de hotelwereld. De stemming in deze bedrijfstak is dan ook zeker niet pessimistisch. Anders is dit daarentegen met de kleinere exploitanten, die het in hoofd- Mr. T. Simoens, directeur van de „Banque de Bruxelles", controleert enige van de duizenden Britse en Ameri kaanse bankbiljetten, die gevonden werden in het wrak van „The Flying Enterprise". zaak moeten hebben van de .dagjes mensen. Zij hebben namelijk de terug slag gekregen van het minder gunstige zomerweer. Het strand in Schevenin- gen heeft, ondanks alle ongunstige prog noses, die in het voorseizoen werden gelanceerd, een goed seizoen achter de rug. Het strand was wel wat smaller dan vorige jaren, maar ondanks dit kwam de honderdduizendste bezoeker zelfs een week eerder dan vorig jaar het strand bezoeken. De exploitatie van het Tesselse strand daarentegen is niet zo grandioos ge weest. In hoofdzaak komt dit door het feit, dat vele zeeschepen zich niet ont zien de afgewerkte olie vlak voor onze eilanden te lozen, waardoor het strand volkomen onbegaanbaar wordt. Over deze kwestie worden reeds jarenlang besprekingen gevoerd met de scheep vaartmaatschappijen, maar ondanks dit blijven de resultaten uit en de olie wordt nog steeds overvloedig overboord gezet. Op het door de aanhoudende regen glad geworden wegdek begon de bus te slippen, met het gevolg dat het achterste gedeelte plotseling naar links weggleed en de weg voor de naderende personen auto's geheel versperd werd. De heer Zijlmans was in zijn auto reeds zo dicht genaderd, dat hij geen enkele kans meer had deze nog tot stil stand te brengen. Met grote vaart botste de auto tegen de linkervoorzijde van de bus op en werd totaal vernield. Een of twee seconden daarna volgde nog een slag, toen de tweede auto hardremmend tegen de bus botste. Uit de wrakstukken haalde men het stoffelijk overschot van de heer Zijlmans en de gewonden. Ook de NBM-bus werd beschadigd. De passagiers, van wie niemand enig letsel had opgelopen, konden na geruime ver traging hun reis in een andere bus voort zetten. Twee Duitse vrouwen, die met een ge zelschap toeristen per bus uit Duitsland naar Amsterdam waren gekomen, zijn Zaterdagavond enkele minuten na 10 uur, toen zij het Rokin bij de Dam overstaken, c'oor een motorwagen van een naderende tramlijn 25 gegrepen en gewond geraakt. Een ervan is in het Wilhelminagast- huis opgenomen, de ander bevindt zich thans in de gemeentelijke ziekeninrich- ting aan het Weesperplein. Op de Zuiderparklaan te Den Haag is het achtjarig dochtertje van het gezin B. door een tram aangereden toen het onvoorzichtig de rijweg overstak. Het meisje, dat naar het ziekenhuis Zuidwal is overgebracht, is daar kort na aan komst overleden. (Van onze correspondent) Zaterdagavond omstreeks negen uur is het twaalfjarig meisje, Maria Verdel, wonende te Nieuwkoop, tijdens de fees telijkheden van de buurtvereniging Zuid-Einde, door tot nu toe onverklaar bare wijze, in aanraking gekomen met de electrische draden van de feestver lichting. Hoewel het meisje tegen de grond werd geslagen en enige tijd be wusteloos bleef liggen, liet het ongeluk zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Later echter is het meisje overleden. De voormalige premier van Perzië, dr Mossadeq, zal terecht staan voor een militaire rechtbank wegens ongrond wettige activiteit. We waren gisteren, met velen, aan het strand om in de stevige Zuid-Wester het afscheid van de zomer te vieren. De ijstenten lagen verlaten, de strandstoelen stonden, beschutting zoekend tegen de wind, aaneengerijd. Een enkele zwem mer waagde zich in de woelige met schuim bedekte golven. Er was niets zomers meer in dit tafereel. Alleen de hardnekkige man van de petates-frites- kraam aan de de Zwaanstraat gooide zijn aardappeltjes in het vet. Geen best seizoen, verzekerde hij ons, maar hij had toch meer dan een ton aardappelen omgezet. „Weet je. dat is meer dan een wagon vol", verduidelijkte hij ons. In het dprp zelf werden hier en daar handen geschud. De laatste gasten waren aan het verdwijnen. Er was drukte van veel auto's, opmerkelijk veel buitenlan ders, daaronder Belgen en Duitsers. In storm en regen sloot Wijk aan Zee het seizoen goed voor de verhuurders, minder goed voor de handel om nu te gaan denken aan de volksfeesten, die volgende week, tot besluit, worden ge houden. Dan keert Wijk aan Zee in zich zelf, verwacht alleen nog iets van de Het leven is kort; voor het aller- I beste hebben wij slechts weinig gulden najaarsdagen en van de dagen, waarop de storm huishoudt, velen naar de badplaats trekkend, vanwege het im posante schouwspel, dat de zee dan biedt. (Van onze correspondent) Zaterdag is de 86-jarige bromfietser v. d. H. op de Bakenbergseweg in Arn hem door een stadsbus gegrepen. Het bejaarde slachtoffer liep een schedel- basisfractuur op, ten gevolge waarvan hij spoedig overleed. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking met voor namelijk in de Noordwestelijke helft van het land vannacht wat regen of motregen, maar morgen overdag droog weer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Iets warmer. Zon: 5.51-19.28. Maan: 23.08-16.07.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1