Nationale zeilwedstrijden met zeer slecht weer KUNSTHANDEL LEFFELAAR Griekse mythologie werd in het ootje genomen 1 i 3 4 Bloemencorso in Oud-Schoten STROMENDE REGEN WAS EEN ONGEWENSTE DEELNEMER Enthousiasme van de jeugd bleek niet te blussen In memoriam drs. A.J.C Blaas Jachtclub treft echter geen blaam De gordel van Hippolyta" groot De Plankeniers' succes voor OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL HERINGA WUTHRIGH ZWEMMEN IN DE SPORTPARKHAVEN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 sept-cmberJ W WOENSDAG ^^^^^MdONDERDAgMF^MB V R IJ.D A G Z AT E R D A G N Kap. J. van Ingen neemt afscheid van de K.A.B. Uitvaart prof. dr. A. Steger Klein meisje uit raam gevallen D.W.T.-reserves wonnen 3e prijs in Den Haag De uitslagen „VILLE DE SAIGON" IN BRAND Prettige thuiskomst D.I.O. wint tournooi van Onze Gezellen thans alléén gevestigd WAGENWEG 102 t/o Hazepaterslaan Geen spreekuur Aanrijding op de Wagenweg Binnenbrandje in kiem gesmoord Aanbesteding Harmonie-orkest „Haarlem" Burgerlijke Stand SPAARNDAM Laatste avondconcert Oud-directeur van „Crescendo" gestruikeld Bloemendaal-tournooi uitgesteld Jubileum C. Heitlager SANTPOORT Konirtginnefeest in de regen HEEMSTEDE ZANDVOORT WOONRUIMTE TIJDENS DE WINTER WASSERIJ DUYN Beurs van Amsterdam DINSDAG J Advertentie Frif /if ni5 rixi SEPTEMBER SEPTEMBER J f SEPTEMBER g SEPTEMBER §f JDONDERDAG, SEPTEMBER 'VRIJ.D A 'SEPTEMBER DONDERDAG MAANDA DINSDAG WOENSDAG SEPTEMBER Alleen de vissen in het net, dat om het groene autootje van eert vishande laar uit Haarlem-Noord gespannen was, voelden zich in hun element tijdens het bloemencorso van het comité „Oud Schoten" tot viering van nationale feestdagen, dat Zaterdagmiddag in de noordelijke contreien van Haarlem ge houden werd. De regen was hier een ongewenste deelnemer, die zich zonder pardon in de lange stoet met bloemen versierde wagens, fietsen en andere voertuigen mengde en zowel deelne mers als kijkers een koude douche be zorgde. De enige zonnestraal in deze naargeestige entourage van water en koude was Ans de Lange, de charman te bloemenkoningin van dit feest, die met haar stralende glimlach en haar warme hartelijkheid de toeschouwers, die zich op alle mogelijke manieren tegen de regen gewapend hadden, hun natte positie enigszins deed vergeten. Om kwart over twee arriveerden de eerste deelnemers aan het corso op het Dietsveld. De nektar was de weergoden de avond tevoren zeker slecht beko men, want deze wispelturige beheer sers van ons wisselvallige klimaat go ten uit louter woede heel hun reserve- voorraad water op Haarlems bodem uit. Doch de organisatoren van dit rij dend bloemenfestijn lieten zich door dit alles niet van de wijs brengen en met opgewekt gelaat deelden zij de volgnummers aan de deelnemers uit. Morgen, Dinsdag 1 September, des avonds 8 uur, zal in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, kapelaan J. H. M. van In- gen, wegens zijn benoeming tot kapelaan te Delft, afscheid nemen van de K.A.B. als geestelijk adviseur. Men verwacht dat voor deze gelegenheid het gehele bestuur aanwezig zal zijn. Donderdagmorgen tien uur zal in de pa rochiekerk St. Bavo te Heemstede een Re quiemmis worden gezongen voor prof. dr. A. M. A. A. Steger. Na de H. Mis zal het stoffelijk overschot van prof. Steger op het achter de kerk gelegen kerkhof ter aarde worden besteld. Bracht het midden van deze grote vacantie de schoolgemeenschap van het Triniteitslyceum samen rond de baar van een noodlottig omge komen leerling, Peter Koster; van IV gymnasium, de laatste vacantiedag be gint met de uitvaart van een docent, drs. A. J. C. Blaas, die gedurende 31 jaar, van de oprichting der school af, aldaar klassieke talen heeft gedoceerd. Het zou een verzuim zijn, wanneer dit heengaan uit onze samenleving niet met een kort woord werd herdacht: een ver zuim niet zo zeer ten opzichte van hem die meer van zijn pijp en de stilte van een visvijver hield dan van ruchtbaar heid; maar meer ten opzichte van de gemeenschap, die zich niet anders dan tot eigen voordeel op het leven van deze merkwaardige mens kan bezinnen. Iemands werk en verdiensten zijn in het vlottende leven meestal gauw ver geten en zo bestaat het gevaar, dat de ons ontvallen vriend, collega en leer meester, in de herinnering zou blijven leven als de man die hij de laatste jaren was, de man, die zich, trots een slopende ziekte die in de bezettingsjaren tot uiting kwam, 9 jaren lang met boven menselijke inspanning voortsleepte om, tot de laatste eindexamens en overgangs proefwerken toe, intens zijn verantwoor delijk werk te doen, hierbij van de oude monterheid reddende wat hij kon. Dat hij eens voor een der beste door de Am sterdamse Universiteit gevormde Graeci gold, dat de Katholieke Verkennersbe weging in moeilijke tijden in hem een steun vond, dat hij eens een hartstoch telijk zeiler was, dat hij, zelf nog stu dent, de pionier was voor een schrifte lijke opleiding voor het Staatsexamen, waarmee hij aan vele vooraanstaande figuren in wetenschap, onderwijs en po litiek de poorten van de Universiteit opende, zou makkelijk kunnen worden vergeten. De complete mens is echter niet te vatten in uit feiten en data be staande personalia. De diepste en schoon ste dingen zijn het moeilijkst te vinden en worden meestal bij verrassing ont dekt. Trots zijn wijsheid en wetenschap was hij in geestelijke zaken elementair- christelijk en kinderlijk-primitief. Nooit was hij meer tot uitgelatenheid geneigd dan op pijp- en sigaarloze ochtenden in de Vasten en de Advent, aldus in zich de „hilarem datorem" verradend. Als ooit in zijn tegenwoordigheid een ge sprek ook maar iets van roddelen ki^eg, wist hij met een kwinkslag of een zot heid de conversatie edeler en gevaar- lozer te maken. Hij was een man van weinig woorden en een hater van zin loze zwier. De eenvoud die uit zijn kle ding en levensstijl sprak, was gegrond op zijn scherp en nuchter verstand dat een juiste kijk had op de hiërarchie der waarden. In dankbaarheid voor het le ven dat God gaf, wist hij daarvan te genieten en het genieten der goede ga ven bracht een vrolijkheid mee die da delijk epidemisch werd voor zijn om geving. Uit zijn stricte rechtvaardigheid, zijn punctuele gestrengheid en zijn goede hart, drie factoren die bij een minder geniale opvoeder tot disharmonie had den kunnen leiden, wist hij voor zijn leerlingen en trouwens voor heel zijn omgeving een heilzame en gewaar deerde mélange te scheppen. Er zal on der de 31 generaties van Katholieke Haarlemse gymnasiasten wel niemand gevonden worden die niet met respect van hem heeft gehouden. Hij is voor velen een raadsman, een steun en een vooral daadwerkelijke trooster ge weest; holle lyriek was hem, met zijn zin voor realiteit, volkomen vreemd. Nu ls dit leven stil gevallen. Een zending is vervuld. We hebben vanmorgen het lichaam begraven met al de troostende pracht van de liturgie. Er blijft een mysterie over, dat wij alleen met geloof en ontzag kunnen benaderen. De Ge meenschap der Heiligen is het lichtpunt voor die hem nabij stonden en laat ons de schone mogelijkheid en de plicht die wij allen kennen. Over de leegte die hij nalaat in zijn prachtig gezin, maar ook over de positieve waarden, past het ons in eerbied en roedeleven te zwijgen. Het Triniteitslyceum herdenkt hem echter in dankbaarheid als een grondlegger van de goede Katholieke en klassieke geest, die veilig door jongeren kan wor den overgenomen. Dr. J. KAT Om drie uur berichtte een speciale boodschapper aan de heer Pluvius, dat het geen zin meer had zich nog langer druk te maken, aangezien de met veel kleurige bloemen versierde stoet zich in beweging had gezet. Pluvius deed het toen een beetje kalmer aan en be waarde een deel van zijn watermassa's als appeltje voor de dorst. Maar ach, wat had hij in die tussen tijd een schade aangericht onder al die montere corso-gangers. Het permanent van die aardige juffrouw, die uitnodi gend gebaarde om enkele uren in haar kapsalon te vertoeven dat moet haast wel een genot zijn was ge heel verfomfaaid. Een klein meisje van een jaar of. vier, dat prinses Marijke voor moest stellen, keek vanonder haar mutsje bedeesd in de lachende ogen van Hoofdinspecteur Davidson. die vond, dat zij tenminste droog zat. Ze bevond zich weliswaar in een klein model huifkar, maar de waterdruppel tjes vielen toch van haar ontstelde ge zichtje op haar witte jurkje. De gewel dig grote rol met reusachtige beschui ten hoe kan iemand zoiets naar bin nen krijgen? die door twee koks maatjes gedragen werd, was totaal doorweekt. Maar toch vertrok de stoet. Vooraf gegaan door een pittig blazend fanfa recorps trokken de met allerlei soorten bloemen versierde voertuigen door de straten van Haarlem-Noord, waar een vrij talrijk publiek kon genieten van al die wagens, overladen met dahlia's gladiolen en anjers. Af en toe klonk een luid gelach uit de rijen toeschou wers op. De clown in' zijn groen en rood getinte narreupak, die op een ge combineerde fiets-autoped kris kras tussen de verschillende groepen deel nemers doorsprong, deed een golf van gejuich en gelach door de rijen gaan. Een echtpaar van zwervers met een iet wat verfomfaaide baby in een gammel kinderwagentje bracht de gemoederen in beweging, toen ze zomaar de met een soort rose-achtig vocht gevulde fles van hun lieveling afpakten en zelf opdronken. De kinderen langs de weg, die zichtbaar stonden te genieten van deze droomwereld, zagen vele kornuit jes in de stoet meetrekken. Zo werd een bakfiets van de Dierenvriend, waarop een kooi met angstig-fladde- rende vogeltjes geplaatst was, geduwd door enkele jongens, die als kat, haan en vos vermomd waren. Toen tegen vijf uur de stoet het Diets veld bereikt had, zaten de meeste deel nemers onder de parapluies en parasol letjes te wachten op het einde van dit waterballet. We hadden zo langzamer hand echt trek gekregen in een hartig hapje, maar toen we eens een praatje wilden gaan maken met die slager, die in een auto volgeladen met hammen en worsten in het corso had meegereden, bleek deze al vertrokken te zijn. Intus sen was de jury het eens geworden over de vraag wie zij de prijzen toe zou kennen. Bij de kinderen verwierf de groep van de dierenvriend de eerste prijs. Een jeugdige verkeersagent werd De jeugd, van Oud-Schoten liet zich niet intimideren door de regen, die overigens een naargeestig deelne mer was aan het bloemencorso. hier de gelukkige tweede-prijswinnaar. Zijn oudere collega's keken toen vol verwachting uit of ook zij nog in de prijzen zouden vallen. De jury was echter van mening, dat de heren ken nelijk niet tot de groep „kinderen" ge rekend konden worden Bij de verenigingen ging de fraaie groep van DVS met de ereprijs strijken. Dat de jury een open oog had voor schoonheid, bewees zij door bij de groep grote wagens aan de bloemenkoningin en haar gevolg, een tweetal jeugdige hofdametjes in rose jurkjes, de ereprijs toe te kennen. De eerste prijs ging hier naar het paar, dat in een open wagentje, getrokken door een vurig zwart paard je. op weg was naar het bal-champêtre, dat Maandagavond gehouden wordt. De 2-jarige Elisabeth W. is Zaterdag uit het slaapkamerraam op de 2e verdie- pipng van een huis op de Koninginne weg gevallen. Het meisje liep slechts schrammen op. maar is voor verder onderzoek opgenomen in het Diacones- senhuis. De reserve-ploegen van DWT trokken Zondagmiddag naar het Haagse Zuider- pai kbad waar Swift een waterpolatour- nooi organiseerde en waaraan door 9 katholieke verenigingen, met 17 zeven tallendeelnamen. Zowel de DWT-dames een combinatie van het derde en vierde zevental - en DWT-heren eveneens een combinatie uit lagere ze ventallen waren in de hoogste afde ling ingedeeld. De DWT-dames verloren hun beide v/edstrijden; tegen Raket uit Delft werd het 0—2 en tegen LAC uit Rotterdam zelfs 11. Bij de heren ging het beter: zij verloren tegen de uiteindelijke tour- nooi-winnaar Swift met 23. In de ver liezersronde werd het Amsterdamse Amstel met 10 geklopt zodat DWT de derde prijs in ontvangst mocht nemen. Het jaarlijkse zeilfestijn van de Haarlemse Jacht Club heeft in het afgelopen week-end niet die medewerking van de weergoden gehad als we gewend zijn. Een stromende regen op Zaterdagmiddag maakte het verblijf aan de oevers van het Noorder-Buitenspaarne en de Mooie Nel niet tot een aangename verpozing. Toen konden echter de wedstrijden doorgang vinden, maar Zon dag was het helemaal mis. Weliswaar werd er in de morgenuren nog gestart, maar de steeds aanwakkerende wind was oorzaak, dat in enkele nummers slechts één of twee deelnemers wisten te finishen. De races voor de middag uren werden dan ook wijselijk afgelast. Bepaald geslaagd was het zeilfeest dus niet, maar de Haarlemse Jacht Club treft geen blaam. Integendeel, de organisatoren hebben er van gemaakt wat er onder deze slechte omstandigheden van te maken viel. Anders honderden toeschouwers langs de oevers die het spel met wind en wa ter geïinteresseerd volgen, ditmaal een troosteloos nat gedoe aan de waterkant, maar Zaterdagmiddag hebben de zeilers zich weinig van de omstandigheden aan getrokken. Er werd fel om de overwin ning gestreden en ook Zondag toog men vol goede moed naar de startplaatsen. De omstandigheden werden naarmate de wind tot stormkracht aanwakkerde, evenwel te slecht waardoor de kans op grote schade aan de ranke vaartuigen voor de hand1 lag. De Haarlemse vertegenwoordigers op dit nationaal festijn, dat evenwel door 'de deelname van de H.O.Y.C. uit Meche- len (België) dümaal een internationaal tintje droeg, hebben zich aardig ge weerd. Zaterdagmiddag zegevierde H. Schmitz met Argus van de Haarlemse Zeilvereni ging in de 16 m2 Eenheidsklasse terwijl zijn clubgenoot A. van Hemert met Ti- gris de derde plaats bezette op dit num mer. Een derde plaats van J. Roos van de organiserende club met Re-Bop II in de Vrijheidsklasse was een bevredi gend resultaat welke prestatie echter werd overtroffen door de overwinning van E. J. Elles van Het Spaarne m :t Skal in de Olympia jollenklasse. De twee eerste plaatsen in de strijd der 12 voetsjollen A resp. voor H. den Breejen van den Bout met Papoose en D. de Zaayer met Vas-y, beiden van de Haarlemse Jachtclub bevestigden nog eens de goede prestaties der Haarlemse zeilers in dit elite gezelschap, evenals trouwens de tweede en derde plaats bij de B klassers van de 12 voetsjollen, resp. voor R. Steensma met Prinses Margriet en Mej. N. F. Eerman met Punch, ook al leden van de Haarlemse Jacht Club. Dit laats'e nummer bracht een Belgische overwinning want J. P. Nielsen met Karekiet finishte het eerst- Het tweede Belgische succes bestond uit een derde plaats in de 12 voetsjollen klasse A. n.l. Chr. Nielsm met Kievit. Op Zondag waren het B. van Arem en J. Sweerts de Landes van de Haar lemse Jacht Club die resp. met Weer haak en Prinses Beatrix op de eerste en tweede plaats in de 12 voetsjollen B beslag legden, terwijl Mej. M. E. Holtrop met Tecumseh zegevierde in de A klas se. Valkenklasse: 1. Barry III van J. M Snijders (de Kaag) Warmond); 2. Anne- Marie II van C. Groot (Aalsmeer); 3. Spellbound van P. de Vos (Aalsmeer). 12 M2 Sharpieklasse: 1. Spotvogel van W. Guldsmond (de Kaag, Warmond); 2. Mustang van Jac. Kraan (Brasemer- meer, Oude Wetering); 3. Piasjager van B Verhagen (Aegir, Amsterdam). 16 m2 Eenheidsklasse: 1. Argus van H. Schmitz, (Haarlemse Zeilvereniging); 2. Ruimte van A. Raavé (De Watergeuzen, Amsterdam); 3. Tigris van A. van He mert (Haarlemse Zeilvereniging). Vrij heidsklasse: 1. Schicht van Jac. Bouw huis (Pampus, Amsterdam)2. Lucky Dip van J. Meester (De Schinkel, Am sterdam): 3. Re-Bop II van J. Roos (Haarlemse Jachtclub). Olympiajollen- klasse: 1. Skal van E. J. Jelles (Het Spaarne, Haarlem); 2. Hiphan van J. Hurman, Amsterdam); 3- Bullebrega van D. Maarse (Aalsmeer). Jeugdklasse: 1. Annemarie II van D. C. Groot (Aals meer); 2. Helios van A. van Tol (Aals meer); 3- Meeuw van R. Oudhaarlem (Ondine, Amsterdam). 12 Voetsjollen- klasse A: 1. Papoose van H. den Breejen v. d. Bout (Haarlemse Jach'club); 2. Vas-y van D. de Zaayer (Haarlemse Jachtclub); 3. Kievit van Chr. ITielsen (H.O.Y.C. Mechelen, België). 12 Voets- jollenklasse B: 1. Karekiet van J. P. Nielsen (HO.Y.C. Mechelen, België); 2. Prinses Margriet van R. Steensma (Haarlemse Jachtclub); 3. Punch van Mej. N. F. Eerman (Haarlemse Jacht club). De uitslagen tweede dag: Valkenlclas- se: 1. Annemarie II van C. Groot (Aals meer); 2. Ernestine van Mej. A. E. v. d. Mandele (De Kaag, Warmond). 12 M2 Sharpie klasse: 1. Mustang van Jac. Kraan (Brasemermeer (oude Wete ring. 16 M2 Eenheidsklasse: 1. Storm- meeuw van H. W. Endstra (Nieuwe Diep Amsterdam); 2. Beaujolais van A. A. Nijkerk (De Nieuwe Meer Amsterdam). Vrijheidsklasse: 1. Sailho van H. de Jong (Zaanl. Zeilvereniging Zaandijk). Oiympiajollenklasse: 1. Mars van H. J. Bakker (De Koenen Amsterdam); 2. Ca- donia van H. van Heuven (Nieuwe Diep Amsterdam); 3- Hiphaan van J. Huur man „Amsterdam"). 12 Voetsjollenklas- se A: 1. Tscumseh van Mej. M. E. Hol trop Haarlemse Jacht Club); 2. Kievit van Chr. Nielsen (H.O.Y.C. Mechelen België); 3- Iltschi van M. J. van Geyn (Aegir Amsterdam). 12 Voetsjollenklas- se B: 1. Weerhaak van B. van Arem (Haarl. Jacht Club); 2. Prinses Beatrix van J. Sweerts de Landes (Haarl. Jacht Club); 3. Proton P. Visser (Ondine Am sterdam). BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ivanhoe". Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar Luxor: „Het Manderson mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Zoek de zon op". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „De kleine wereld van Don Ca- millo" Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Spaarne: Maandag tot en met Donderdag „De wet der wetlozen", volwassenen. Tij den: 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Jong, knap en rijk". Boven 18 jaar. Maandag 8.15 uur. Dinsdag en Woensdag: „Hoff man's vertellingen". Boven 18 jaar, 8.15 u. Maandag 31 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Populai re muziekuitvoering, 20 uur. Dinsdag 1 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2021 uur. TENTOON STELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. aes avonds van 710 uur (tot en met s September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 1012 30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 1018 en 1921 uur (15 tot en met 30 Augustus Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur Palestina diorama's, Schotersingel 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. DIVERSEN Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30. 19 30, 20 30 en 21 30 uur Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Aan boord van het nietiwe schip „Ville de Saigon", dat bij de Haarlemse Scheeps bouw Mij. gebouwd is voor Vietnam, brak Zondagmorgen brand uit. Het schip was Zaterdag pas naar de Mooie Hel gesleept. Zondagmorgen lag het schip zijn motoren in te draaien, toen plotseling grote rook wolken boven het dek uitkwamen. Het bleek, dat beneden alles in lichterlaaie stond; van enig branndweermiddel was geen sprake en de mensen aan boord trokken zich terug op de geleide-sleepboten. Binnen enkele minuten stond een zeildoek op het dek ook in brand. Vanaf een der boten heeft men de brand, jvaarvan de oorzaak nog onbekend is, kunnen blussen. De auto spuiten van Haarlem en Haarlemmerliede zakten weg op het z.g. buitenland aan de Lagedijk en moesten met een jeep op de goede weg teruggebracht worden. Toen de hoofdbewoner van een perceel in de Kenaustraat, alhier, Zaterdag j.l. van zijn vacantie terugkwam, bemerkte hij dat onbevoegden tijdens zijn afwezigheid zijn woning waren binnengedrongen. De kasten en laden van een theetafel en een bureau waren doorzocht. Voor zover nagegaan kon worden, werden 12 zilveren lepeltjes ver mist. Het jaarlijkse tournooi van Onze Ge zellen om de Kennermerland-Beker werd ditmaal onder zeer slechte weers omstandigheden gespeeld. DIO won in de eerste ronde van de Amsterdamse vierde klasser SEMO met 3-0 waarna SJC en Onze Gezellen na spannende strijd de puntjes deelden, 2-2. Onze Ge zellen won door strafschoppen. In de verliezersronde stelde SJC te leur want het verloor van SEMO met 4-2. DIO liep in de finale tegen Onze Ge zellen hard van stapel. Door toedoen van Van Heerde, Winthorst en Hen driks nam het een 3-0 voorsprong waar na v. d. Velde voor een tegenpunt zorg de. Nadat de rust met 3-1 voor DIO was ingegaan, kwam Onze Gezellen na de hervatting krachtig in het offensief. Verder dan een doelpunt van v. d. Velde brachten de Gezellen het evenwel niet zodat DIO met 3-2 het tournooi en daar mee de fraaie wisselprijs won. Advertentie 5? 5? Regen, de grootste vijand van een openluchttheater, speelde de hoofdrol op de avond, dat de Bloemendaalse Stichting haar eerste lustrum feestelijk zou vieren. Maar de weergoden moeten zich verlaten gevoeld hebben in het donkere druipnatte theater, want bij tijds was de opvoering, die „De PlanKe- niers" uit Naarden van het blijspel „De gordel van Hippolyta" gaven, afgelo pen. Beleefdheidshalve werden de bij na honderd oprichters, die een uitnodi ging hadden ontvangen om het feest mee te vieren, allen opgebeld en dat was een prestatie op zich zelf. Gelukkig brak Zondagmiddag de be wolking en het werd een heerlijke avond met een alleraardigste vertoning onder een vriendelijke sterrenhemel. Vooraleer de voorstelling voor een onder deze omstandigheden nog goed bezet theater begon, sprak de burge meester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex op de grasmateen wel kom tot de oprichters zijn medeleden van het gemeentebestuur, raadsleden en andere gasten. De stichters zullen zich vijf jaar geleden wel niet gerea liseerd hebben hoe hun door overrom peling gegeven bijdrage zou leiden tot een stichting van een openluchttheater met wereldreputatie, waarin duizenden reeds vele gelukkige uren gevonden hebben. Namen wilde de burgemeester niet noemen, maar hij wees op een ad viseur, die door zijn artistieke begaafd heid veel voor het welslagen van de stichting heeft gedaan, maar die zich teveel „schuil" had gehouden. Meer officiële woorden werden er niet gezegd, maar de gemoedelijkheid vierde hoogtij na de opvoering van het toneelspel, toen vele gasten, wonderlijk genoeg op het terras, van enkele goede gaven konden genieten, „De gordel van Hippolyta", door mr. H. M. Planten vrij bewerkt naar „The Warrior's Husband" van Julian Thompson, kan men gerust een dwaas, maar verrukkelijk blijspel noemen. Met alles wat de classicus hei lig is, wordt de spot gedreven en Griek se helden worden burgermannetjes met inplaats van de lauwertak op het hoofd, vette kluiven in de hand. Het kon niet anders, of de persiflage moest nu en dan te ver door schieten, waardoor de fijnheid, die zelfs in de spotternij ge legen kan zijn, soms het evenwicht ver loor. Het spel speelt in het legendari sche rijk der Amazonen, waarin de man alleen nuttig is voor het huishou den en in standhouding van het ras. De vrouw regeert, jaagt en neemt dienst in het leger. De man is als strijder, vol gens hun begrippen, een volkomen nietsnut. Als echter de Grieken op het eiland landen om de heilige gordel van koningin Hippolyta in handen te krij gen, wint de god der liefde, Eros, de strijd. De harten van twee hoofdperso- Advertentlt HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting is verhinderd morgen (Dinsdag) spreekuur te houden. nen uit de elkaar vijandige kampen worden aaneen gesmeed en de zaak der strijdbare vrouwen is voorgoed ver loren. Het stuk, dat nog al wijzigingen heeft ondergaan, waardoor het uitermate ge schikt werd voor een openluchtvoor stelling, werd in een grote bezetting en kleurrijke montering door het dilettan tengezelschap uit Naarden voor het voetlicht gebracht. De vrouwen hebben uiteraard het leeuwendeel in de rol- bezeting. De hoofdpersonen Hippolyta (mevr. H. van Dongen) en Antiope, haar zuster (mej. L. C. Asser) gaven blijk van meer dan gewone aanleg met een opmerkelijk stemgeluid. Een spe ciaal compliment voor Heracles, de sterkste man ter wereld, ditmaal een rillerige laffaard (J. van Rinkhuijzen) en voor Kalanios, heraut der Grieken (R. Huijsinga). De dichter Homerus (mr. C. Scheltema) werd in dit stuk oorlogsverslaggever en mr. H. M. Plan ten, die weer voor het eerst na zijn ziekte meespeelde en de rol van Achil les vertolkte, maakte van de gelegen heid gebruik, om in verband daarmee enkele gezellige glossen op de pers te maken. (Hij is zelf hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad). Het publiek had herhaaldelijk groot plezier in de dwaasheden; er werd ge sproken over mannelijke intuïtie, va ders pappot, moedermoordenaar, etc. Sofias, de zoon van Fomposia, een der raadsvrouwen, werd voorgesteld door A. Schmidt, die qua figuur en stem, een vrouw had kunnen zijn, maar op het juiste moment toch een man werd, die alle Amazonen aan zijn voeten liet knielen. Onder de regie van Jan Lemaire oogstte dit blijspel in grootse stijl enorm succes bij een dankbaar publiek. Het is te hopen, dat „De Plankeniers" het vol gend seizoen er nog eens mee kunnen komen. Wil men een vrolijke avond, dan mag men een volgende opvoering niet verzuimen. v. W. 'Amazonen in krijgstenue drinken een glas op het terras van het Bloemen daalse Openluchttheater met de voor zitter van de stichting, de heer A. v. Geluk, en de secretaris, de heer C. de Jong. Hoeveel lustra scheiden de oude Grieken van het jonge theater? Zondagmiddag 2 uur is een 17-jarige wiel rijder op de Wagenweg door een personen auto aangereden. Voor de fietser reed een Duitse personenwagen, welke plotseling remde. Daardoor moest de fietsrijder naar links uitwijken, teneinde niet tegen cüe achterzijde van de wagen op te rijden. Door dit uitwijken kwam de knaap op de linkerzijde van de rijbaan, waar hij door een andere luxe wagen werd aangereden. Hij werd op het wegdek geslingerd en liep een bloeduitstorting aan de rechter enkel op. Voorts klaagde hij over pijn aan zijn linker heup. Hij is ter observatie in het Grote Gasthuis opgenomen. Het rijwiel werdernstig beschadigd. In een huis in de Thomsonlaan werd in de nacht van Zaterdag op Zondag een brandje gemeld. Bij onderzoek bleek, dat de bewoonster haar linnen boodschappentas te drogen had gehangen aan de tuit van een met water gevulde ketel, die op een brandende kachel stond. Omstreeks 12 uur werd de Vrouw wakker en rook een brand lucht. Toen zij de deur van de huiskamer opende, bleek de kamer vol rook te staan. De boodschappentas was verbrand. Met een emmer water heeft zij de smeulende resten gedoofd. In het stadhuis heeft vanmorgen de di recteur van Openbare Werken aanbesteed het maken van rioleringswerken voor stads uitbreiding ten zuiden van het slachthuis kwartier. Hoogste inschrijfster was de fir ma C. Deegëns, te Amsterdam, voor f 233.600. Laagste de firma A. Faas even eens uit Amsterdam voor f 187.400. Het Harmonie-orkest „Haarlem" geeft op Zondag 6 September 15—16.30 uur een concert in de muziektent van hotel „Dreefzicht" onder leiding van de heer J. Gorter. GEBOREN: M. W. BiemansMoo- nen, z; A. M. van LeeuwenPollie, z- M. E. Verkerk—Stolte, z; J. T. Sluiter- Horst, d: W de KoningMuurlink, d; G. Copier—Geurts, d; H. M. den Oud stenvan Heerden, d; I. M. Cou- wenberghSeders, d. GETROUWD: C. L. Bilars en C. C. Barnhoorn; N. J. van Leeuwen en M W van de Nes; Ch. Broertjes en J. van Leeuwen. OVERLEDEN: M. C. van Roon, 2 j„ Dr. Schaepmanstraat; J. Schipper Eden, 75 jaar, Gasthuisvest. De „Beverwijkse Harmonie" onder leiding van de heer H. N. v. Ossen- brugge week wel af van het vastgestelde programma, doch stuk voor stuk werd keurig afgewerkt. Si j'étais roi. van Adam viel zeer op door een zuiver klankgehalte. In Ballet Egyptien van Luigini gaven de klarinet ten een brillant spel weg. De Italiaanse Ouverture van Deneuf- bourg verschafte dankbaar werk voor het lage koper. Gaaf in klank en rhythme werd ook „Zampa" van Hérold ten gehore gebracht. Finlandia van Sibe lius en Gammatique van Boedijn vorm den een waardig slot van deze eminente muziekavond. De tambourwedstrijd werd uitgesteld tot Zaterdag 12 September. Waarschijn lijk zal dan ook de Harmonie van Eg- mond aan Zee een uitvoering geven. Toen na het avondconcert de heer F. A. Dekker, oud- en eredirecteur van „Crescendo", zich in de autobus wilde begeven, struikelde hij en viel tegen een hek aan. Hierdoor liep hij een flinke schedelwond op. Na de eerste hulp ver leend te hebben vervoerde men het slachtoffer naar het ziekenhuis St. Jo annes de Deo, waar hij werd opgeno men. Het jubileum tournooi van Bloemen daal waaraan zouden deelnemen RK AVIC, Alkmaarse Boys, EHS en Bloe mendaal werd vanwege de slechte weersomstandigheden uitgesteld tot 27 September a.s., de dag van Noorwegen Nederland. Bloemendaal en EHS speel den een vriendschappelijke wedstrijd waarin EHS met 2-1 zegevierde. Dinsdag 1 September zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer C. Heitlager, thans voorman-electricien, in dienst trad bij Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal. Een grote huldiging in het gebouw van de dienst van P.W. zal het op verzoek van de ju bilaris niet worden, maar ondanks dit zullen velen hem toch wel weten te vinden in zijn woning aan de Brou- werskolkweg 2 te Overveen. De heer Heitlager is lid van de alarmploeg van de Bloemendaalse red dingsbrigade; hij zorgde .er voor, dat het vorige en dit jaar een huistelefoon verbinding tot stand kwam tussen de politiepost aan de kop Zeeweg en de hulppost van de Brigade met een door verbinding naar het tentenkamp van „de Zeemeeuwen". Van hoe onschatbare waarde deze snelle telefoonverbinding wel is. bleek al menig maal wanneer bij huplverlening aan het strand of ziektegevallen in het tentenkamp drin gende doktershulp noodzakelijk was. De jubilaris zwaait ook de scepter in het openlnchttheater in de licht-tech- nische afdeling. De regen mocht dan Zaterdagmiddag urenlang bij stromen neervallen, tege de avond werd ondanks alles beslo.e de feestavond, die de Vereniging het houden van nationale dagen in £>an poort-station en de Oranje verenigd1' Santpoort-dorp in het Burg, Rijken park hadden geprojecteerd als U1 =fn steld Koninginnefeest, doorgang te do® vinden. Het bleef echter regenen, al va het dan niet zo hevig meer als 's dags, maar dat kon een dikke duizel1 dapperen niet weerhouden toch naar» park te komen. En zo hebben zij, gewapend met re gen jassen en parapluies. toch de ver richtingen gevolgd van het bekende r® dio-ensemble „Accordeola". het fas. cinerend optreden van het Majoco trio, de conférence van André Carel* en de prestaties van Bill Romeyn. E® bijzondere vermelding verdient de v0? 1 drachtkunstenares Marianne van df Berg, die met haar optreden allen V1® te boeien, zodat dë regen vergete werd. f. Tijdens de stromende regen is Zater dagmiddag in de Sportparkhaven te Heemstede de jaarlijkse 1 kilometer zwemwedstrijd van de Heemsteedse Pol® Club gehouden, waarbij nog ruim y deelneemsters en deelnemers aan de start verschenen. Nadat het eerste start signaal had geklonken, vertrokken 2'" dames voor de vrije slag en 5 heren voor de schoolslag wedstrijd. Marlène Sm" HPC en Elly Holsken Haarlem, wisten zich al spoedig vrij te maken, waarna zij regelmatig in duel gewikkeld waren om de leiding; het was uiteindelijk het Haarlemmeisje, dat zegevierde. Ook het DWR-schoolslagzwemstertje Jopie Spoor was in deze vrije-slag-serie opgenomen, daar voor dames geen schoolslagwed- strijd op het programma stond. Wel heeft men te kennen gegeven, dat bij een vol gende gelegenheid de Haarlemse school slagzwemsters ook in de kilometerwed strijd hun krachten kunnen meten. In de tweede serie lagen 28 heren op de lijn voor de kilometer vrije slag om de Haarlems Dagblad-wisselbeker. De Heemstedenaren Bauman en Tjebbes met de Waterrat Pieters zwommen zich al I spoedig vrij. Bij het keerpunt kwam Pieters iets voor te liggen, op de hielen gevolgd door Bouman en dan Tjebbes. Bij het nemen van de bocht was Bou man de Waterrat Pieters wat te vlug af Bouman wist in de laatste 200 meter een voorsprong te behalen en eindigde als eerste met 20 seconden voorsprong op Pieters. Voor de puntentelling haalde HPC 38 punten binnen en werd defini tief eigenaar van de beker. De uitslagen zijn: 1 kilometer vrije slag dames: E11Y Hölsken, Haarlem. 15 min. 59 sec.; Mar iene Smit, HPC 16 min. 5 sec.; Nelleke Smid, HVGB, 16 min. 12 sec.; Rustinane Severijnse, HVGB. 16 min 40 sec.: Jopie Spoor, DWR, 16 min 41 sec.; Cok Somers, DWT. 16 min. 42 sec. 1 kilometer schoolslag heren: H. Ver leur, HPC, 17 min. 30 sec.; R. Boon, HVGB, 18 min. 29 sec.; H. Vosman, HVGB, 18 min. 57 sec. 1 kilometer vrije slag heren; Jan Bou man. HPC 13 min. 35 sec.; Fred Pieters, DWR, 13 min. 55 sec.; Rudi Prins, HPC. 14 min. 9 sec.; Joris Tjebbes, HPC, 14 min. 15 sec.; Wim Geurtsen, HPC 14 min. 27 sec. Na afloop van het badseizoen verlenen verschillende inwoners van Zandvoort huis vesting (inwoning) aan personen d'ie tij delijk te Zandvoort zullen verblijven. Daarvoor wordt veelal benut woonruimte, die men 's zomers gemeubileerd aan bad gasten verhuurt. Ook in zg. „Horecabedrij ven" verleent men soms min of meer per manent huisvesting. Burgemeester en wethouders van Zand voort menen in het belang van alle be trokkenen goed te doen er wederom de aandacht op te vestigen, dat, indien de verhuurders in het voorjaar van 1954 weel" over de aldus tijdelijk in gebruik gegeven woonruimte willen beschikken, van gemeen tewege op geen enkele wijze medewer king kan worden verleend om in huisves ting elders van de tijdelijke bewoners te voorzien. Indien tengevolge van beëindi ging van de huurovereenkomst in het a-s' voorjaar voor de tijdelijke bewoners een noodtoestand zou ontstaan, zullen burgf meester en wethouders niet aarzelen i*1 daarvoor in aanmerking komende geval len van het vorderingsrecht gebruik te ma ken om de tijdelijke bewoners in het êe" not te laten van de gedurende de win- termaanden gebruikte woonruimte. Ook wordt er nog eens de aandacht op gevestigd dat het verboden is zonder ver' gunning van burgemeester en wethouders, een woongelegenheid in gebruik of mede gebruik te nemen of te geven. Het verbod geldt dus zowel de bewoners als degene» die woonruimte verschaft. Overtreding va*J dit verbod kan aanleiding geven tot he1 opmaken van proces-verbaal en strafver volging. De opvatting bestaat, dat men, als mod is ingeschreven in het bevolkingsregister der gemeente, daaraan aanspraak ontleen* op woonruimte of vérbetering van woon ruimte binnen de gemeente. Dit is een mis vatting. De bevolkingsboekhouding word* beheerst door andere wettelijke voorschrif ten dan de woonruimtewet. Volgens het „Besluit Bevolkingsboek houding" is men verplicht zich aan te mel den bij het bevolkingsregister der gemeen te waar men voornemens is duurzaam voor onbepaalde tijd als regel zijn nacht rust te genieten. Ook „clandestiene" in woners vallen onder deze omschrijving' Doch het feit, dat zij in het bevolkings register ingeschreven staan, ontneemt ho gemeentebestuur niet de bevoegdheid °m hen krachtens de woonruimtewet t* noods met hulp van de sterke arm x verwijderen. Advertentie amsteküamsevaartZO tel. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR (Niet officiële Koerseni Vorig OPe»f* „Int W 3% Ned. 1953 3'b Ned. 1953 3(4 Nederi. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. cgrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika l„tin Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. slot 102% 101% 98'21 98>2l 98,'» 99 V? 97 U 159% 169% 106% 128(2 160% 178 193 223 176% 324% 93% 134% 131 128% 106% 98% 101 Va 98* 1681'» 192Ü 176, 322% 93% 131 129 107 9<l!*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2