Steun Wettig Gezag viert zijn eerste lustrum in Den Haag en Amsterdam Vergeten groep wacht op vervulling van rechtvaardige verlangens Critiek van Natsir (Masjumi) op Indonesische regering Europa's grootste radio- spiegel in Dwingeloo Prof. dr. A. Steger overleden MOSKOU WIJST GESPREK OVER OOSTENRIJK AF li I Vice-admiraal Rost van Tonningen en minister Staf nemen défilé af O.-Duitse agitators gevangen genomen Ga met overleg te werk! Nederlandse werkers in en uit Indonesië zeer ontevreden „Nog groter tekort te verwachten Functie: registrering radiostraling van hemellichamen Reusachtige grot op Sardinië doorzocht Scherpe critiek op de regering W.-Duits Episcopaat vermaant de kiezers Steno in was PRINS VAN LIECHTENSTEIN BETAALT DIEPZEE-ONDERZOEK NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES COUPON MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Parade door een haag van parapïuies Rede van mr Witteman Poging om W.-Duitse ver kiezingen te dwarsbomen Nieuw afwasmiddel maakt het veel eenvoudiger! f 112.000 voor Griekenland J?* toe Nederlandse speleologe aan het werk Vliegtuigen voor de Marine Luchtvaart Zes Beechcrafts en drie Sikorsky's Benoemingen Aangezien de aflossing van Korea-vrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, voorshands nog regelmatig moei plaats vinden, bestaat bij het Aanvraag richten tot Aanmeldingsbureau Korea, v. Alkemadelaan, 's-Gravenhage. Kennr. ZZ 69 door A. Budlngton Kelland Socialisme en liberalisme scherp afgewezen Afscheid van St. Eloy Vice-voorzitter C. v. d. Hulst gehuldigd Betere treinverbinding NederlandBelgië Dr. Van Mook gastprofessor aan Cornell-universiteit (Van onze verslaggever) ®°or een dichte haag van parapïuies trok Zaterdagmiddag een défilé van drie duizend vrijwilligers van de verschillende reservediensten van het Nationaal In stituut Steun Wettig Gezag langs het Stedelijk Museum in Amsterdam, waar evenals in Den Haag een provinciale landdag was georganiseerd ter herden king van het vijf-jarig bestaan van dit Instituut. Zowel in Den Haag als in de hoofdstad viel de regen in stromen neer op de defilerende vrijwilligers, de offi ciële genodigden en de talloze belangstellenden, die de mars door de stad gade- ®'°egen. Maar in beide steden trotseerden de vrijwilligers onversaagd het nood weer, dat zelfs de goede stemming niet vermocht te verdrijven. In Amsterdam hieek dat het duidelijkst tijdens de bijeenkomst in de Apollohal, waar de vrijwil ligers aan het eind van het défilé drijfnat arriveerden, maar waar desondanks de avond in een bijzonder opgewekte sfeer verliep. Op het bordes van het Stedelijk Mu rium sloegen eveneens in de stro oiende regen tal van autoriteiten het vefilé gade. Vice-admiraal N. A. Rost /"an Tonningen nam de parade af na mens H. M. de Koningin. Verder za- ®en we er o.a. de minister van Oorlog Marine, ir. Staf, vergezeld van Ad- Jhdant-Ritmeester J. D. Backer, de heer W. van Mourik Broekman, die de mi nister van Binnenlandse Zaken verte genwoordigde, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, nr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, ne burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly en de leden van de Na- 'lonale Raad van S.W.G. Vice-admiraal Rost van Tonningen heelde na afloop van het défilé de pa- radecommandant, luiteenant-kolonel G. j[- van Zeben, mede veel respect te heb ben voor de wijze waarop de reservis ten van de Nationale Reserve, de Re serve Gemeente Politie, de Reserve De afgelopen drie dagen zijn in de West-Duitse Bondsrepubliek meer dan drie duizend leden van de F.D.J. (Freie Deutsche Jugend) en de S.E.D. (Socia listische Eenheidspartij) uit Oost-Duits- land in hechtenis genomen. Zij hadden Valse verblijfsvergunningen en com munistisch propagandamateriaal bij zich en waren naar het Westen gestuurd om daar als agitators en propagandisten aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. De arrestaties geschiedden niet alleen op verscheidene plaatsen aan de zone- grens, maar ook in Kiel, Lübeck, Ham burg en Ludwigshafen. Een deel van de gearresteerden verklaarden onder dwang te' hebben gehandeld. De Oost-Duitsers hadden soms bedragen tot 200 West-Duitse Marken bij zich, verstopt in tubes tand pasta, zeepdozen en kledingstukken. Een aantal aangehoudenen is naar Oost- Duitsland teruggezonden. De rest van be gevallen wordt nog onderzocht. Een bedrag van meer dan 200.000 Westmark is ai in beslag genomen, even als duizenden kilo's gedrukt propa gandamateriaal. Rijkspolitie, de Reserve Grensbewaking en de Reserve Luchtdoelartillerie onder de slechte weersomstandigheden had den gemarcheerd. Burgemeester d'Ailly achtte het tekenend voor de geest onder de vrijwilligers dat zij terwijl ieder een zich desnoods op het laatste moment nog had kunnen terugtrekken zich gg?:': :-SSHgfc¥t niet door het slechte weer hadden laten afschrikken en in zo'n groten getale aan de parade hadden deelgenomen. In de Apollohal sprak 's avonds mr. dr. P. J. Witteman, die vijf jaar ge leden in zijn kwaliteit van minister van Binnenlandse Zaken S.W.G. ten doop heeft gehouden. In vijf jaar, zo zeide hij, is er uiteraard veel veran derd. Het internationale besef is ge groeid' evenals de internationale sa menwerking. De onmiddellijke drei ging, die er in 1950 bestond, is weg genomen, maar toch dienen wij de ogen open te houden voor altijd mo gelijke gevaren. Wat wij nog in deze dagen zien gebeuren in Perzié en Ma rokko, de onrust in Frankrijk en an dere landen, moet ons doen begrijpen niet dat wij op een vulkaan leven, maar toch wel dat wij nog verre zijn van het duizendjarig rijk van de vrede. De opzet van S.W.G., aldus mr. Wit teman, is zeker niet mislukt, maar toch kan men over het resultaat niet voldaan zijn. Daarvoor, zo zei hij, zou het ge tal der 34.000 vrijwilligers nog moeten stijgen. De Nationale Reserve bijvoor beeld van 12.000 tot 16.500, terwijl in het bijzonder het aantal vrijwilligers van de reserve-politie in de hoofdstad nog versterkt zal moeten worden. Advertentie De moderne huisvrouw zal bij haar dagelijkse werkzaamheden gretig ge bruik maken van alle apparaten, me thoden en middelen, die de techniek en wetenschap haar bieden en daar door zichzelf veel tijd en moeite bespa ren. Zo is het ook het geval met de iedere dag opnieuw terugkerende af was. Dank zij het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, is dit vervelende werkje thans in zeer korte tijd en met een mi nimum aan moeite gedaan en zelfs zon der afdrqgen worden vorken en lepels, vaat- en glaswerk toch glanzend schoon. Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) be zit echter nog een eigenschap, die zeer zeker IEDERE huisvrouw in hoge mate zal waarderen. Het actieve schuim van dit bijzondere afwasmiddel (een lepel geeft teilen vol sop), dak zo'n afdoende uitwerking heeft op de vuilste en vet ste vaat, tast echter de huid van haar handen in het geheel niet aan, maar maakt deze juist zacht als fluweel, zo dat geen ruwe „afwashanden" haar verschijning meer afbreuk zullen doen. Zaterdag is in de hoofdstad het eerste lustrum van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" gevierd met een défilé voor het Stedelijk Museum, dat o.a. door minister Staf en vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen werd afge nomen De Vrijdagavond gehouden zitting van het Indonesische parlement werd. na aanvankelijk eerst te zijn geschorst, la ter door de voorzitter, mr. Sartono ge sloten, toen sympathiserenden van de Masjumi, die in grote getale de publie ke tribune bezetten, herhaaldelijk luid applaudiseerden, als sprekers van hun partij aan het woord waren. Sprekers van de Masjumi waren Moh. Natsir en Zainal Abidin. Natsir zei in (Van onze correspondent) Van officiële zijde is dan eindelijk een tipje opgelicht van de sluier, die tot tl toe het nieuws over de plaatsing van Europa's grootste radiospiegel in de pro- v'ncie Drente heeft omgeven. Medege deeld is dat zeer binnenkort nadere mededelingen te verwachten zijn ten ®anzien van de oprichting van een radio-telescoop in de gemeente Dwinge- '°o en de in verband hiermee te treffen v°orzieningen. De radiospiegel, zoals de radiospiegel- •elescoop kortheidshalve wordt ge- h°emd, houdt al geruime tijd de belang stelling sterk gaande. Niet het minst door enigszins onbegrijpelijke geheimzin- jngheid die men tot dusver in officiële jtftngen heeft betracht. Aanvankelijk zou aet apparaat, dat dient om de radio- tfaling van de hemellichamen te regis teren, in de omgeving van Veenhuizen worden geplaatst. Van dit voornemen is nen afgestapt en thans is ons officieel ®vestigd dat men het apparaat in de gemeente Dwingeloo wil aanbrengen, óndanks alle geheimzinnigheid van ho gerhand, was dit voornemen reeds enige lJd zo ongeveer aan iedereen bekend en Va T^et §ebeuren> dat de gemeenteraad an Dwingeloo dezer dagen met vrijwel gemene stemmen een motie aannam urn u11 men zicb tegen plaatsing van dit meke apparaat op het gebied der ge- een te uitsprak. Deze afkeer is te ver- Zee 611 ^00r het feit cJat de radiospiegel trek gevoebg is, waardoor in grote om- gev mot°ren, zelfs die van bromfietsen, brp eerd moeten worden. Dit zou mee- haa8^S' dat een gedeelte van de weg W0j.j Hoogeveen omgelegd zal moeten v den, terwijl bijvoorbeeld de motoren Hen landbouwtrekkers afgeschermd die- raad w°rden. Volgens de gemeente groef Van Dwingeloo zal hierdoor in een »»dod g,fdeelte van de gemeente een breuk ontstaan, wat ernstig af- Tegen zal doen aan het toeristenbezoek, ren ze uitspraak der vroede vade- gel001J.n de middenstanders van Dwin- m het geweer gekomen. In een stüuP 8ironummer 777 van het hoofdbe- Kruj3 van het Nederlandsche Roode nino 'S ten behoeve van de hulpverle- ho aan de Vlngsramp 2.296,63 slachtoffers van de aard- op de Ionische eilanden een bedrag gestort van adres, dat zij inmiddels aan de minister van Wederopbouw hebben gezonden, wijzen zij er op, dat de plaatsing van de installatie de werkgelegenheid in Dwin geloo zal verhogen, het inwonertal zal doen stijgen en zeker veel meer toeris ten zal trekken. Dat de radiospiegel een bezienswaar digheid gaat worden lijkt wel zeker. Immers, worden de plannen verwezen lijkt, dan zal op de heide tussen Dwin geloo en Runen de grootste radiospiegel van Europa verrijzen, die een middel lijn heeft van 25 meter en die aange bracht zal worden op een 30 meter hoge toren. En wat de door de gemeenteraad van Dwingeloo aangevoerde bezwaren be treft, van officiële zijde is voorts mede gedeeld, dat deze geheel of vrijwel ge heel kunnen worden ondervangen. zijn rede, dat de regeringsverklaring geen enkel perspectief biedt, doch slechts schone beloften doet. Hij gaf uiting aan zijn teleurstelling over wat genoemd wordt het „laatste commando" en over de uitlating van de president, dat „indien nodig, de wa pens zullen spreken". „Heeft men dan sedert 1950 de wapens niet laten spre ken?", zo vroeg Natsir. „Zelfs bommen en mortieren heeft men laten spreken, echter zonder herstel van de veiligheid als resultaat." Ten aanzien van de financieel-econo- mische problemen zei Natsir dat er symptomen zijn, die er op duiden, dat de staat eer. nog groter tekort zal zien ontstaan. „Indien niet direct afdoende maatregelen worden genomen, kan ge vreesd worden, dat later de mogelijk heid ontstaat, dat de staat de salarissen zijner ambtenaren niet kan uitbetalen", aldus Natsir. Vijf grotonderzoekers hebben een onderzoek ingesteld naar de grootste grot van het Middellandse Zeegebied. Deze grot, de „Bue Marino", is gelegen op Sardinië, enkele kilometers van de Westkust te Nuoro. Aan de expeditie die onder leiding stond van professor Dino Giacobbe, namen deel: Ventura Maccioni, Siollo Pisono, mevrouw Mul der, een Nederlandse van nationaliteit en de Franse journalist Jean Marabini. De onderzoekers zijn meer dan zes kilometer in de grot doorgedrongen. Hoewel het bestaan van de grot bekend was, was tot dusverre niemand zo diep in dit onderaardse gewelf doorgedron gen. Het onderzoek heeft "23 uur ge duurd. Op ongeveer 900 meter van dc ingang werd een zeer groot meer ont dekt met zandige oevers. Ter ere van mevrouw Mulder hebben de onderzoekers dit „het Nederlandse strand" genoemd. Het onderzoek werd bemoeilijkt door een hevige wind, die zo koud was, dat een temperatuur van bijna nul graden werd geregistreerd. Zondag is in de Merwedehaven te Rotterdam afgemeerd de „Kingsport Victory" met een aantal vliegtuigen voor de Marine Luchtvaart. Als onderdeel van het wederzijds defensieprogramma met Amerika kreeg de marine met deze zending zes Beechcrafts en drie Sikors- Ky 's. De Beechcrafts zullen op het vlieg veld Valkenburg worden gestationneerd en vooral bij de opleiding worden ge bruikt. De drie hefschroefvliegtuigen zijn be stemd voor de „Karei Doorman" om per soneel te scholen o.a. bij het redden van drenkelingen. (Van onze Utrechtse correspondent) Van de bevrijding, resp. van 1950 af, wachten de Nederlandse werkers uit en in Indonesië op uitkeringen, die hun op morele gronden, volgens eenvoudige begin selen van rechtvaardigheid, toekomen. Deze uitkeringen betreffen in de eerste plaats: de uitbetaling van het tijdens de oorlog gederfd salaris in de toen gel dende valuta en een vergoeding van de materiële oorlogsschade; vervolgens de vergoeding van materiële verliezen na de oorlog en na de souvereiniteitsover- dacht geleden, o.m. door de monetaire maatregelen van de Republiek Indonesia. Al acht jaar lang wachten deze Nederlanders vergeefs op het normale solidari- teitsbetoon van het Nederlandse volk en de Nederlandse regering. Deze krachtige woorden werden door de voorzitter van de Federatie van Katholieke Nederlandse Ambtenaren en Particuliere Werknemers in Indonesië (K.N.A.F.), de heer J. B. Haring, uitgesproken in zijn rede bij de opening van de derde algemene ver gadering te Utrecht. Sprekende over het urgentiepro gramma, dat vorig jaar door de alge mene vergadering van de KNAF was vastgesteld, moest de heer Haring tot zijn teleurstelling constateren, dat weliswaar enkele desiderata geheel of gedeeltelijk zijn vervuld, maar dat de meest belangrijke nog op afdoening wachten. Deze houding tracht de regering, al dus spr., te verantwoorden met behulp van de fictie van de vier-staten-theo rie, volgens welke Ned.-Indië eigen rechtspersoonlijkheid had, een eigen begroting, en zelf ambtenaren in dienst nam. Zijn rechtsopvolgster, de Repu bliek Indonesia, zou dus volgens deze theorie aansprakelijk zijn. Tegenover deze mening stelt de KNAF, dat het de Nederlandse regering was, die de oorlog aan Japan ver klaarde, dat de Nederlandse regering de N ed.-lndische begroting moest goedkeuren, dat er geen Ned.-lndische nationaliteit bestond, en dat de dienst plicht in Ned. dienst vervuld moest worden. In Januari van dit jaar werd door de Commissie Achterstallige Betalingen, welke op initiatief van mr. De Graaf tot stand was gekomen, een rapport ingediend bij de Ned. regering (C. A. B.-rapport). Dit rapport, dat voorzie ningen bepleit voor rampen, die acht jaar geleden een groep Nederlanders hebben getroffen, is nog steeds niet in behandeling genomen, en is zelfs niet genoemd, toen de voorzitter van de Tweede Kamer een opsomming gaf van de urgente punten van het najaarspro gramma van de Tweede Kamer. Nog een ander punt het probleem der Indische Nederlanders, die nog in Indo nesië verblijven, bracht de voorzitter in zijn openingsrede met klem naar voren. Hoewel de verheugende uitspraak van de minister van Maatschappelijk Werk, waarin deze te kennen geeft dat er van dwang bij het doen van een keus omtrent het land van toekomstige vestiging geen sprake mag zijn, aan de betreffende personen het recht van vrije vestiging belooft, zijn er, aldus spreker, omstandigheden, die deze vrije vestiging tot een onmogelijkheid maken. Mr. J. B. Akkerman, voorzitter van de Stichting Rechtsherstel Ind. Ambte naren (Comité Civiele Vorderingen) gaf een overzicht over de stand van zaken aangaande het te voèren proces over de achterstallige salarissen. Spreker wijdde tevens enige woorden aan een tweede te voeren proces, dat zal handelen over de rechtspositie van de Indische ambtenaar. De heer Boersma, secretaris van de KAB. heeft verzekerd, dat de KAB al les in het werk zal stellen om de recht vaardige verlangens van deze vergeten groep van het Nederlandse volk vervuld te krijgen. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot assistent-diocesaan aalmoezenier van de K.A.J. Th. J. M. Naastepad; tot kapelaan te Rotterdam (H. Barb.) J. A. L. Laurent; te Volen- dam, A. Ch. W. Berkhout; te Boven- karspel, J. J. Poel; te Alkemade, L. Cornelis (neom.); te Nieuw-Vennep, M. L. M. Welling; te Beverwijk (St. Aga tha), B. J. van der Spek; te Noordwijk (H. Jeroen), P. C. Mussert; te Assen- delft, A. J. Bruin (neom.); te Amster dam (H. Catharina, Nw.-West), B. A. M. Vroklage: te Noordwijkerhout (H. Joseph) G. W. Lemmers; te Velsen-N., P. J. Meyer; te Bovenkerk, J. J. Kra mer (neom.. De Sovjet-Unie heeft een uitnodiging; van de Westelijke Grote Drie om de besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag te hervatten van de hand gewezen. Met deze besprekingen zou vandaag in Londen een begin worden gemaakt door de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier landen. Als motieven voor haar weigering voert de Sovjet-Unie in de eerste plaats aan, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in hun uitnodiging zouden hebben nagelaten, het ontwerp voor een z.g. „verkort verdrag" in te trekken. Verder zouden de plaatsvervangers niet bijeen kunnen komen zonder uitdrukkelijke opdracht van de ministers van Buitenlandse Zaken, en deze functionarissen komen, naar verwacht wordt, pas in October bij elkaar. In het Russische antwoord wordt verder gezegd, dat de regeling van het Duitse probleem een gunstige invloed zou hebben op de oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk. Advertentie nog gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Reeds afgewezen candidaten komen niet in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nieuwe Frederikkazerne, Van Alkemadelaan, geb. E5, kamer 9a, 's-Gravenhage, Tel. 185070, toestel 1589. Verzoeke mij de brochure „Mannen van Stavast" te sturen: PLAATS: NAAM: ADRES: 16 „Uw welzijn gaat mij ter harte, mijnheer Newsome, omdat ik in u een jongeman met een toekomst zie, on voorziene omstandigheden natuurlijk voorbehouden. Ik stel niet het minste belang in mijnheer Portmans welzijn, al wil hij ook nog zo graag een eigen winkel in tafellinnen opzetten. Daarom zal ik hem nooit iets vertellen, wel Pat Evans. Maar u bent anders, en ik zou niet graag willen dat u in moeilijkhe den kwam of het zwarte schaap werd. En daarom ben ik bereid u iets te ver tellen, en geen mens anders; dan kunt u een kogelvrij vest kopen om niet in de rug geschoten te worden. Als u me volgen kunt". „Ik kan u niet volgen. Waarom zou ik het zwarte schaap worden?" „Omdat", antwoordde Sherry, „er hier ergens een rot plekje schuilt, en zwarte schapen zijn erg gemakkelijk als er iets scheef gaat. Er broeit hier een vuil zaakje, en dat betekent dat er iemand de dupe zal worden, hoe handig die iemand ook is. Met een moord en het tafellinnen van Prosser om het gevalletje te kruiden". „Juffrouw Madigan, wilt u voor één keer eens heel duidelijk zijn en ver tellen wie de spionne is?" „Elsie Whipple", antwoordde Sher ry, „en ze heeft zojuist het nieuws van de dag aan Mixis doorgegeven". Newsome stak zijn kin naar voren. Hij stond op van de lessenaar en deed een paar grote stappen in de richting van de deur. „Nee", zei Sherry beslist. „Ik laat haar hier komen en vraag het haar". „Het is slimmer om slim dan om dom te zijn", zei ze. „U kunt natuur lijk een rel schoppen en haar ontslaan. Maar ik raad U aan rustig hier te blij ven, goed uit te kijken, en te wachten tot de tijd rijp is". „Bent u van plan het aan Pat Evans te vertellen?" vroeg hij. „Moet dat"? was haar wedervraag. „Ja", antwoordde hij. „Dan doe ik het niet althans voorlopig niet en nu moet ik gaan, want ik heb het heel druk. Maar ik zou graag eerst nog één vraag stel len". „Wat voor vraag?" zei Newsome. Ze hield haar hoofd schuin en keek hem met ronde, onschuldige ogen aan. „Ben ik er in geslaagd indruk op u te maken?" „Ik ben verpletterd", zei hij. „Ik ben blij het te vernemen", zei ze zedigjes. HOOFDSTUK 5 Sherry was met een boodschap van mevrouw Brixton naar de personeels afdeling gegaan, die zich in een ander „Prothero" was geen plattelandsba- zar, waar nieuw personeel dadelijk aan het werk gezet wordt. Hier kreeg je een opleiding. Je diende lesuren bij te wonen; je luisterde naar de uiteenzet tingen van deskundigen; je werd inge- scheelde, maar ze onderdrukte die im puls, en trippelde kittig verder. Zo, zo, dacht ze, wat zullen we nu hebben? Wat zou dat te betekenen heb ben? Ze had namelijk het lange, slanke wijd in de geheimen van het uitschrij- meisje herkend. Het was Elsie Whipple, ven van een kassabon. Het was verba- de cassière van de afdeling Linnengoe- zingwekkend hoe lang het duurde voor een nieuwe verkoopster onder scheid wist te maken tussen klanten met een credietbewijs en mensen, die zonder meer zeiden dat ze een rekening hadden lopen; voordat ze wist waar ze moest aantekenen of het gekochte op deren, die zo nerveus was geweest tij dens het bezoek van mijnheer Mixis. Halverwege de brug ontmoette zij mijnheer Wente, de assistent-bedrijfs leider, die haar vriendelijk toeknikte. „Ik kom u overal tegen, behalve op uw eigen afdeling", zei hij. „Loopt u een speciale wijze verpakt moest worden, of vaste ronde, of zwerft u maar zo'n waar ze moest noteren dat er een be- beetje?" drag was vooruitbetaald en dat de goe- „Ik heb het altijd vreselijk druk", zei deren afgehaald zouden worden, of wan- ze nuffig. neer ze een bon eerst door haar chef moest laten paraferen. Sherry kwam voorbij de open deur van een leslokaal waar een aantal ge vorderden naar een spreker luisterde. Even later werd ze door de secretaresse Privé of zakelijk?" vroeg hij, met een twinkeling in zijn ogen. „Vandaag of morgen kom ik u nog eens in de kelder tegen. U moet eens een keer gaan kijken. Erg interessant." „Mijnheer Wente", zei ze, „geen mens toegelaten tot mijnheer Waxman, chef vertelt mij ooit wat van de personeelsafdeling. Ze bracht in „Waarom zouden ze ook", antwoord- korte, duidelijke bewoordingen haar boodschap over, want ze kon erg kort en zakelijk zijn als ze ergens niet persoon- „Omdat ik gewoonweg borrel van nieuwsgierigheid", zei ze, „en mijn spijs- lijk bij betrokken was, en keerde terug vertering lijdt er onder als ik iets niet naar haar eigen afdeling. Toen zij de weet." „Wat bijvoorbeeld?" „Weten ze al wie die vermoorde man is?" informeerde zij. Wente fronste zijn wenkbrauwen. „Die In de ouderdom van 79 jaar is in de Mariastichting te Haarlem vanmorgen overleden prof. dr. A. M. A. A. Steger, oud-hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en groot strijder voor de idee van de Katholieke Actie, welke hij vooral in het Haarlemse met grote ijver trachtte te verwezenlijken. Prof. Steger werd geboren in Den Haag, studeerde aan fut st. Wiilibror duscollege te Katwijk en aan oe Ge meentelijke Universiteit in Amsterdam, waar hij op 24-jange leeftijd cum laud? promoveerue in de chemie, inj bezocht verder de Hochscnule van Cnariotten- ourg voor de studie in de technologie, was o.a. leraar in de chemie aan de H.B.S. te Zaandam, daarna technisch di recteur van de watergasmaatschappij te Amsterdam en adviseur van talrijke in dustriële ondernemingen, welke met chemie-technische procedé's te maken nanoen. Talrijke lezingen hield de neer Steger ook in het buitenland, in 1907 weru nij privaat-oocent aan de universi teit van Amsterdam en bleef dat tot 1912. Ook was hij leraar in de chemie en wiskunde aan het St. lgnatiuscoile- ge te Amsterdam en privaat-oocent aan ue Technische Hogeschool te Dellt. Al daar volgde in 19i2 zijn benoeming tot hoogleraar. Prof. Lorentz bracht zijn laatste levensjaren in Haarlem door en net kon oan ook niet anders of er nad oen talrijke ontmoetingen met prof. Steger plaats. Dat samenzijn is in onze courant eens als volgt gekarakteriseerd: ais prof. Lorentz stil aandachtig te luiste ren zat naar wat zijn bezoeker vertelde of htm leerde, scheen het alsof hij geen anoere vriend op aarde had, en wan neer hij dan zelf iets opmerkte of een inlichting verschafte, oeed hij dat zo eenvoudig alsof het hem een eer was die te mogen verstrekken in ruil voor de vriendelijkheid, welke men hem be wees. Meer echter nog dan als geleerde heeft prof. Steger de algemene aandacht ge trokken Qoor zijn uitingen in het open baar katholiek leven. Jarenlang heelt hij waar dit nodig en nuttig werd ge acht zijn katholicisme in het openbaar beleden zonder fanatisme of opdringe righeid, maar als een waar apostel. Met alles wat er omging in de maatschappe lijke samenleving wilde hij te doen neb ben. Wel zeer opmerkelijk was, dat -lij zich op 58-jarige leeftijd een benoeming tot hoofdkwartiers-commissaris van de verkenners liet welgevallen. In Amster- Gisteren is in alle kerken van de West- duitse Bondsrepubliek een brief van de Duitse bisschoppen voorgelezen, waarin de katholieken worden aangespoord hun stemplicht naar geweten te vervullen. „De Bondsdag zal in de komende vier jaar niet alleen uw lot in handen heb ben", roepen de bisschoppen de gelovi gen toe. „Wanneer eenmaal de zo zeer verlangde hereniging met het Oosten tot stand komt, dan moeten wij onze broe- dgrs een Christelijk georganiseerd te huis kunnen aanbiedenwanneer een Verenigd Europa tot stand komt, dan moet het een Christelijk Europa zijn!" In hun zorg voor de godsdienstig-ze- delijke opbouw van het volk, in hun zorg ook voor het behoud van het Christendom en van de Christelijke in vloed zowel in het persoonlijke als in het openbare leven, alsmede om het be houd van de vrijheid der Kerk, menen de Duitse bisschoppen te kunnen vast stellen, dat in die landen van Duitsland, welke bestuuurd worden door socialisti sche of liberalistische meerderheden, men zich doorlopend schuldig maakt aan onverdraagzaamheid tegenover de Christenen en de eisen van hef Christe lijk geweten. De partijen nu, welke zich in genoemde landen telkens weer aan onverdraagzaamheid schuldig maken, zijn dezelfde, welker vertegenwoordigers in de Bondsdag over genoemde vragen van levensbelang beslissingen moeten treffen, die over het Duitse volk en zijn toekomst zullen beslissen. „Men schrikt er niet voor terug op nieuw het concordaat met de H. Stoel in twijfel te trekken", verklarèn de bis schoppen. „Ja, wij geloven in menige uiting, welke wij de laatste tijd hebben vernomen, een felle anti-clericale hou ding misschien zelfs een algehele afwij zing van het Christendom te moeten be luisteren." Prof. dr. Alph. Steger. dam was hij een werkzaam lid van de „Vereniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de ka tholieken". In Haarlem was hij vele ja ren bestuurslid van de Vereniging „Ge loof en Wetenschap" en een gevierd voorzitter van de propagandaclub der R.K. Staatspartij. Zijn grootste verdien sten liggen echter in de Kath. Actie en hij is wel eens de groot-adviseur van het moderne lekenapostolaat genoemd. In 1923 werd prof. Steger lid van de Eerste Kamer en hij is dat tot aan de oorlog gebleven. In de annalen Allien blijven opgetekend zijn gedocumenteerde redevoeringen in de Kamer over de noodzaak van een goede wijsgerige vor ming en de stichting van een katholie ke werkgeversinternationale. De thans overledene was op talrijke internationa le congressen, ook in het buitenland, een graag geziene figuur. Hij was Com mandeur in de Orde van de H. Grego- rius de Grote en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op een daartoe belegde receptie in het gebouw voor K. en W. te Utrecht is Zaterdag afscheid genomen van de hoofdbestuurder van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond St. Eloy, de heer C. van der Hulst. De schei dende hoofdbestuurder werd waarde rend toegesproken door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, door de geestelijk adviseur van St. Eloy, pater Strijbosch O.P.. alsmede door de voorzitters van de Christelijke Neder landse Metaalbewerkersbond en van de Algemene Nederlandse Metaalbond. De voorzitter van St. Eloy, de heer J. G. van der Brink, herinnerde er aan, dat de scheidende vice-voorzitter, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de bond gaat ver laten, in de 35 jaar waarin hij St. Eloy op uitstekende wijze heeft gediend, het aantal leden van zijn organisatie heeft zien groeien van 10.000 tot 46.000. Er werden de scheidende bestuurder tal rijke cadeaux aangeboden. Teneinde de spoorwegverbindingen tus sen België en Nederland uit te breiden, zal de treindienst op de lijn Antwerpen Roosendaal van 4 October af gewijzigd worden. Tussen Roosendaal en Antwerpen en om gekeerd zullen ieder uur directe motortrei- nen rijden. Die treinen zullen te Antwer pen de aansluiting verzekeren met de di recte electrische treinen van de lijn Ant werpenBrussel en, rekening houdend met de nodige tijd voor de douaneformaliteiten, zullen zij te Roosendaal aansluiting geven op de directe treinen naar en uit Am sterdam en Tilburg. De Cornell-universiteit te Ithaca (N. York) heeft Zaterdag de benoeming be kend gemaakt van de oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië dr. H. J. van Mook tot gastprofessor. Dr. van Mook. die hoofd is van de afdeling openbaar bestuur van heï bu reau voor technische bijstand der Ver enigde Naties, zal gedurende de herfst iedere week van New York naar de universiteit reizen om college te ge ven voor de verschillende vormen van bestuur. rij sollicitanten passeerde, wierp zij een blik naar rechts, waar de sociale afde ling gevestigd was. Terwijl ze een ogen blik stond te kijken naar een stuk of wat jonge mannen en vrouwen, die op een man schijnt nooit bestaan te hebben" gebouw aan de' overzijde van de straat onderhoud met mijnheer Severance zei hij. „Er is niemand vermist die met bevond, en die men via een overdekte wachtten, zag ze op de brug een meisje zijn beschrijving klopt. Geen bloedver- aankomen. Het meisje wreef met een wanten. Geen vingerafdrukken. De poll- brug bereikte. Zij kwam door een ver trek waar sollicitanten in een lange rij op hun beurt wachtten, en het viel haar dadelijk op hoe zij verschilden snikken, van de oudgedienden bij „Prothero" ongeveer zoals recruten verschillen van doorgewinterde soldaten. zakdoek over haar ogen, en haar schou ders schokten van het onderdrukte Sherry fronste haar voorhoofd. Haar eerste ingeving was het meisje staande de politie. Ik vind hem erg aardig." tie weet er geen raad mee." „Pat Evans ook niet?" „Evenmin", zei Wente. „Het spijt me meer voor Pat dan voor te houden en te vragen wat er aan (Wordt vervolgd). Dr. Hans Hass, een 34-jarige Oosten rijker, en zijn 24-jarige vrouw Lotte, zijn voormalige secretaresse, zjjn met de 350 ton metende schoener Xarifa uit Hamburg vertrokken voor een expedi tie van zeven maanden naar de Caraïbi- sche en de Zuidzee, waar zjj onderwa ter-onderzoekingen willen doen. De Xarifa is eigendom van het instituut voor onderzee-onderzoekingen van het vorstendom Liechtenstein, dat de expe ditie, financiert. Dr. Hass doet al sinds zijn jeugdja ren aan onderwater-onderzoekingen. Hij maakte o.a. filmopnamen van het leven der vissen in de Rode Zee. Zijn vrouw Lotte maakt tijdens het verblijf onder water aantekeningen met was-polood op een lei. Zij is voor hem de „vol maakte secretaresse boven en onder wa ter". Naar het belastingvrije Liechtenstein getrokken, werd dr. Hass door de prins aldaar, die zich voor zijn onderzoekin gen interesseerde, gevraagd een insti tuut op te richten. De prins werd hier van de voorzitter. Drie van de deskun digen die aan de expeditie deelnemen zijn Duitsers: dr. Scheer uit Darmstadt, prof. Ankel uit Giessen en dr. Von Eibesfeldt uit Buldern.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3