STRIJD OM EENHEID VAN EUROPA Bondsrepubliek op twee fronten in het verweer Verbod van Duitse Rijkspartij gevraagd Rode terroristen in arrest of over de grens gezet Constellation van de „Air France neergestort in de Franse Alpen Alle 42 inzittenden gedood Internationaal incident begon in Egyptische bar A. ANGENENT weer wethouder, maar zonder steun van de K.V.P. Fractievoorzitter Schippers K.V.P.Wij laten ons onze candidaat niet door U voorschrijven D Bal van de eeuw" ter ere van LodewijkXIV Hoofdstedelijke gemeenteraad wenst extra wethouder Tot hoofd en hart Franse fiscus vindt dertig milliard Nieuwejuwelenroof in Zuid-Frankrijk Laat Oost- met West-Duitsland confereren Het weer F^uke evenaart het snelheidsrecord Sensationeel verloop der wethoudersverkiezing te Haarlem Sf Brit doodgeschoten in Suezkanaalzone Arbeid van stadsbestuur neemt in belangrijke mate toe JiJSLEDEREN JASSENf155.-1 ^OENSDAC 2 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25775 Diamanthandelaar uit Amsterdam benadeeld Semjonov stelt voor: 117 leden van Darul Islam gedood LOODGIETER VAN DAK GEVALLEN 15.000 op nummer 3623 ^enüjke poging uitgesteld Violist Jacques Thibaut bevond zich aan boord HET RAADSEL VAN KORPORAAL RIG DEN f e tjokvolle publieke tribune, uitgebreid met een prosce nium, waarop de dames der candidaat-wethouders, de oud gemeente-secretaris, mr. Wesstra en de oud-raadsleden Klein Schiphorst en Van Kessel hadden plaats genomen, deed vermoeden, dat de eerste zitting van de nieuwe vroedschap wat ongewoon zou zijn. Vele belangstellenden moesten zich met staanplaatsen tevreden stellen en de ambtenaren, die het ko mende tournooi niet wilden missen, dromden samen in de deur opening die de raadzaal van de antichambre scheidde. Er hing een min of meer nerveuze stemming, welke echter geenszins te bespeuren was bij de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers en zijn secretaris, mr. E. H. Phaff. Zij troonden vorstelijk achter de tafel van 8. en W. in afwachting van de secondanten, die de 39 twee treetjes lager zittenden zouden afvaardigen. De eerste, de heer D. Geluk, werd eerst negen kwartier later gevolgd door een derde, de heer W. C. Bakker en een vierde, de heer W. Happé. De tweede zetel bleef voorlopig leeg. Drie K.V.P.-ers haddén er op kunnen plaats nemen, maar na een fel debat en een sensatio nele stemming kon de overwinnaar, de heer A. Angenent, slechts mededelen, zijn benoeming bij de gratie van de Partij van de Arbeid, welke hem eerst verguisde, in beraad te willen houden. Zesmaal werd er gestemd, tweemaal werd de vergadering ge schorst, twee en een half uur werd er politiek bedreven van een gehalte, dat het ware democratische hart ineen deed krimpen. In principe niet tegen vijfde wethouder De vijfde wethouder Wethouder Angenent aanvaardt benoeming IJZEREN PEN IN LICHAAM Aan boord van schip verbrand ïelo» SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM AK^ Redactie 21544, Advertenties 21543 Biik«n?ei?en,en 20800 Postgiro 143480 Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 ntoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Di,-,.. Telefoon 5790 tie: 3 3 Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Wr>rtdk&ciac,ie: Drs- H- v- Run en w- Severin. na- Hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. e regering van de West-Duitse Bondsrepubliek is druk bezig om de kwalijke "tvloed op de algemene verkiezingen van aanstaande Zondag zowel van Uiterst rechts als van uiterst links tegen te gaan. Zij heeft de West-Duitse ^'lister van Binnenlandse Zaken, Lehr, opgedragen bij het Constitutionele "°f te Karlsruhe een verzoek in te dienen om de neo-nazistische „Duitse Rijks- Partij" te verbieden als een met de grondwet strijdige organisatie. Anderzijds hebben de autoriteiten van West-Duitsland omstreeks 4.500 Oost-Duitsers ge resteerd, die illegaal de zonegrens waren gepasseerd met de bedoeling om lustige hinder toe te brengen aan het verloop van de verkiezingen. In de eerste 24 uur van een verras- °de actie van de Franse regering te- belastingontduikers zijn kapitalen ,®,n een gezamenlijke waarde van I «00 millioen franc aan het licht ge- °nien die niet waren aangegeven, al- Us werd gisteren in gewoonlijk be- jl^nwbare kringen te Parijs medege- Het grootste deel van het geld is het 'gendom van Fransen met kapitalen J\ het buitenland, die weigerden deze •mddelen naar Frankrijk over te bren- om te helpen bij het oplossen van •*e moeilijkheden van het Franse geld wezen. Volgens de berichten uit ge- ^mde bron is de Franse regering van Plan de kapitalen verbeurd te verkla gen en de eigenaars zware boeten op ïe leggen. Het Franse departement van financiën wilde geen bijzonderheden Mededelen. De Franse politie, die een onderzoek astelt naar de roof van kostbaarheden waarde van ruim één millioen gul- gen uit een hotelsafe te Saint Tropez in pr'd-Frankrijk, welke vorige week werd S®Pleegd, heeft thans mededeling gekre- van een andere juwelendiefstal ter arhe van ongeveer vijftigduizend gui- uit een huis bij Fayence, waarvan u bewoners afwezig waren. Door deze aft 8 diefstal zou een uit Amsterdam Zii„mstige diamanthandelaar benadeeld hevi '0>e P°l'l'e onderzoekt de mogelijk- len Van verband tussen beide diefstal- Bij hun verhoor gaven verscheidene arrestanten toe, dat zij in kleine groepen overvallen moesten plegen op de stem- bureaux en een terreur-situatie moes ten scheppen. Zeker drie hunner had den bovendien opdracht om politieke persoonlijkheden te „liquideren". Ruim drieduizend van de gearresteerde com munisten zijn reeds naar Oost-Duitsland teruggestuurd. Bondskanselier Ade nauer zei deze laatste maatregel niet juist te achten. Nu zouden de herrie schoppers alleen maar onder een an dere naam naar West-Duitsland trach ten terug te komen. De duizend, die nu nog vastgehouden zijn, zullen pas na de verkiezingen worden vrijgelaten. Dr. Adenauer heeft gisteren voor de buitenlandse persvereniging nog eens het belang uiteengezet van de verkie zingen van aanstaande Zondag. De Sov jet-Unie, zo zei hij, heeft plannen om de wereld aan zich te onderwerpen. Daarom is zij gekant tegen de Europe se eenheid, zelfs in die mate, dat zij Duitsland de hereniging voorspiegelt, indien West-Duitsland zich maar niet bij het Westen laat integreren. Als mijn coalitieregering Zondag een nederlaag lijdt, zal West-Duitsland voortaan neutraal zijn. De Europese eenheid is verder verwijderd dan ooit tevoren en het hart van dit werelddeel ligt open voor Moskou. Wordt de po sitie van mijn regering daarentegen bevestigd, aldus dr. Adenauer, dan zul len wij de tot dusver gevolgde politiek blijven voortzetten. De eenheid van Eu ropa zal ermee gebaat zijn. Terwijl de interne kracht van de Sovjet-Unie afneemt, zullen wij tel kens steviger in onze schoenen komen te staan. Dan kunnen wij met meer vrucht spreken over de eenwording van Duitsland en ik hoop van harte, dat pre sident Eisenhower dan opnieuw zijn ontwapeningsvoorstel zal lanceren, op dat wij de vrijkomende bewapeningsgel- den kunnen besteden aan de achterge bleven gebieden. En daaronder reken ik ook Rusland. De West-Duitse jeugdbeweging heeft al haar leden opgeroepen zich op de Zondag van de verkiezingen ter beschik king te stellen teneinde eventuele po gingen van de communistische zijde om de verkiezingen in de war te sturen, te verijdelen. De Sovjet-autoriteiten hebben giste ren In een nota aan de Westelijke hoge commissarissen voorgesteld dat de rege ringen van Oost- en West-Duitsland sa menkomen om te spreken over afschaf fing van interzonale passen voor Duit sers en „andere dringende problemen". Dit meldt het Oostduitse nieuwsbureau ADN. De nota is verzonden door de Russi sche hoge commissaris in Duitsland, Vladimir Semjonov, in antwoord op een Westelijk voorstel van vorige week om de interzonale passen af te schaffen. Semjonov zei: „Wat het voorstel be treft om de interzonale pasen af te schaffen, acht ik het practischer een be sluit over te laten aan de regeringen van Oost- en West-Duitsland. Ik geloof dat een dergelijke stap zou leiden tot een contact tussen beide regeringen, dat ook dienstig zou kunnen zijn voor de oplossing van andere dringende kwes ties in verband met het herstel van de Duitse eenheid." In West-Duitse regeringskringen heeft men het Russische voorstel on aanvaardbaar genoemd. „Het zou ons dwingen", zo wordt gezegd, „om aan één tafel te zitten met lieden, die be slist geen recht op hun huidige func tie hebben". De perschef van de sociaal-democra ten, Fritz Heine zei, dat het voorstel geen bespreking waard was. Een bende van honderd rrran, beho rende tot de Darul Islam, heeft vier dorpen geplunderd en honderdzesenzes tig huizen en een moskee in brand ge stoken, aldus een bericht uit Tjiandjur. Een Indonesisch woordvoerder te Dja karta heeft gezegd, dat honderdzeven tien leden van Darul Islam-benden bij de recente zuiveringsacties in het ge bied van Garut zijn gedood. In Utrecht is de loodgieter P. W. Jansen van het dak van een in aanbouw zijnd huis aan de Gruttersdijk gevallen. Hij is in zeer ernstige toestand naar het St Antoniusziekenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. In de 520e Staatsloterij, 4e klasse, 11e lijst, is vanmorgen een prijs uitgeloot van f 15.000. De prijs viel op nummer 3623. 'steravond om even over half twaalf is een Constellation van de „Air Fran je brandend neergestort op de helling van de Mont Comet, nabij Barcelo- te in de Franse Bas-Alpes. Het toestel, dat op weg was van Parijs naar ^aieon, had 33 passagiers aan boord en een bemanning van negen koppen, ji^lingspioegen uit de omgeving zijn op weg naar het wrak, dat in een moei- Jlt toegankelijk gebied is neergekomen. Advertentie JiRTELJ0RISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Donderdavond) b Wisselend bewolkt met enkele kS matige tot krachtige, langs de ten "kust tijdelijk harde wind tus- la" zuidwest en West. Overdag be land koeler, vooral in het binnen- Z°n: 5.54-19.23. Maan: 0.14-17.28. Rist, Uritse eren Royal Aero Club" deelde Maann" H'ede, dat majoor Neville Duke vlie„. 4 ket wereldsnelheidsrecord voor itiet e officieus heeft verbeterd kUome7 £emiddelde snelheid van 1.162 ®er uur- Duke bereikte deze 0ff'ciëlc °P ecn oefenvlucht voor de Poging om het record te breken. t1'-! achtP^ier vereiste vluchten bereikte 1, 3> l.rw ?volgens een snelheid van GistoL 3 en 1131 kilometer per ei e Por.-in 8" .werd besloten de eigen- R1 'andir, 8 uit te stellen, nadat Duke de ^cord s°taiénffWiel UltgeVOerd' officieel op naam van 1.150 T?ianse lt.-kol. W. F. Barnes Zonieter per uur. De Constellation was op weg naar Saigon en zou een tussenlanding maken in Nice. Om tien uur was het toestel van het Parijse vliegveld Orly vertrokken. Barcelonette, dat op ongeveer 170 km ten Noorden van Nice ligt, ligt niet op de vliegroute van het toestel. Men neemt aan, dat de machine uit de koers is geraakt en tegen de ruim 3000 meter hoge Mont Comet op is gevlogen. De weersomstandigheden waren echter gun stig, zodat men zich in de kringen van de Air France vanochtend afvroeg, wat precies de oorzaak zou kunnen zjjn van de koersafwijking. Het vliegveld van Nice heeft in het geheel geen radiografisch contact gehad met de Constellation. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder de passagiers bevond zich ook de beroemde Franse violist Jacques Thibaut. De bijna 73-jarige musicus was vergezeld van zijn dochter Suzanne en zijn begeleider René Her- bin, op weg naar Tokio. De meeste in zittenden zouden volgens Air France van Franse nationaliteit zijn. Er bevond zich o.m. een baby in de machine. De machine is met een hevige slag neer gestort en stond in brand. De vuurgloed was zo hevig, dat die in Barcelo nette dat op 16 kilometer van de plaats van het onpeluk is gelegen, nog duidelijk waarneembaar was. Vijf uur nadat het ongeval had plaatsgevonden, schoten er nog hoge steekvlammen uit het wrak. Ook hoorde men toen nog explosies. Uit het nabijgelegen berggehuchtje Fours-St Laurent zijn onmiddellijk i De strijd voor het bestaan moet I niet tegen doch met anderen worden gevoerd. reddingsploegen naar de plaats van de ramp vertrokken. Zij waren uitge rust met draagbare radio's. Van uit Fours is het echter minstens vijf uur klimmen om het wrak te bereiken. Het berggebied is ter plaatse bijzonder moeilijk bereikbaar. Het toestel werd niet eerder dan vanochtend bereikt In Maart 1952 heeft boven dezelfde streek ook een vliegtuigongeluk met een toestel van de Air France plaatsgevon den. Bij deze ramp verloren 37 perso nen het leven. In Juni 1950 vonden twee ongelukken plaats op de route Parijs- Saigon. Beide ongevallen geschiedden nabij de Bahrein-eilanden. In totaal kwa men bij deze rampen, die nauwelijks 24 uur na elkaar plaatsvonden, 84 personen om het leven. Een zeldzame gebeurtenis in de Haar' lemse gemeenteraad: een volle publieke tribune, waarop met de grootste spanning het verloop van de wethoudersverkiezing werd gevolgd. Een der vele opmerkin gen, die de toeschouwers maakten: „Het is een kostelijk geval en we hoeven niet eens vermakelijkheidsbelasting te beta len. De man, wiens verdwijning uit Ismai- lia aanleiding werd tot een internatio naal incident, de Britse luchtmacht-kor poraal Tony Rigden, bevindt zich on der arrest op de Engelse luchtbasis West Drayton in Middlesex. Zijn com mandant, Wing-commander L. W. V- Jennens, is naar Parijs gevlogen, waar hij besprekingen voerde met de autori teiten van de Franse Inlichtingendienst, die korperaal Rigden vorige week arres teerden in een klein hotel op MOntmartre, waar hij zich met oen vals paspoort on der een Arabische naam liet inschrijven. De Franse politie vertelde gisteren, dat Rigden tijdens zijn verhoor bekende, dat hq destijds het legerkamp bij Ismai- lia had veriaten om naar nachtclubs te kunnen gaan. Later hoorde hq pas tot wat voor opwinding zijn vertrek had geleid. Hij besloot toen niet terug te ke ren. Nu Irok hij naar Cairo, waar hij een poosje woonde en waar hq er tenslotte in slaagde een boot naar Marseille te krqgen, Het vreemde verhaal van Tony Rigden begon op 9 Juli, 's avonds om half tien- Voorbijgangers zagen hem zitten aan de har van een hotel langs de weg van Fayid naar Ismailia, Hij dronk een glaasje met een zeer beruchte Egypte naar, Sabri Saroegi. De volgende mor gen ontbrak de korporaal bij het ochtendappèl. Officieren van de In lichtingendienst rapporteerden, dat hij het hotel in kwestie tegen zijn wil had verlaten in de auto van Saroegi. Later werd hij in een vrachtauto van het Egyptische leger naar Cairo gebracht. Deze „ontvoering" vormde het hoogte punt uit de reeks van kleinere ter reurdaden in het gebied van het Suez- kanaal. Daarom stelde de Britse bevel hebber, generaal Sir Francis Festing, voor het gebied van Ismailia een „blok kade" in. Deze toestand bleef drie da gen lang gehandhaafd. Ondertussen wer den er in het geheim besprekingen ge voerd over de terugkeer van Rigden, ongeacht het feit, dat de regering van generaal Naguib tevoren elke verant woordelijkheid voor het geval had af gewezen. I Klokslag 2 uur opende de burge meester de vergadering, waarna de 39 raadsleden de gebruikelijke eed aflegden of de belofte deden. Na deze plechtigheid wees mr. Cremers er op, dat het deelnemen aan de raads vergaderingen slechts een der taken zou zijn, die de dames en heren zou den moeten vervullen. Hij hoopte te genover zich te weten vroede man nen en vrouwen met een open oog en hartelijke belangstelling voor al les wat kan bijdragen tot de beharti ging van de stadsbelangen. Vervolgens kwam de wethoudersver kiezing aan de orde. De heer Albrecht (P.v.d.A.) wenste een verklaring af te leggen: het gebrui kelijke overleg tussen de bona fide fracties heeft ook ditmaal plaats ge vonden, aldus spr., maar er kon slechts ten dele overeenstemming be reikt worden. De politieke samenstel ling van het college werd vastgesteld op: 2 leden van de P.v.d.A., één van de K.V.P. en één van de gezamenlijke Protestants-christelijke partijen. Ten Gisteravond om tien uur behoren ex-koning Fa- precies begon op het ter- roek van Egypte, ex-ko- rein van de Chiberta club ning Umberto van Italië, te Biarritz het „Bal van de Aga Khan en zijn echt- de Eeuw", dat gegeven genote, koning Leopold werd door de millionnair van België, Sir Laurence Markies de Cuevas De Olivier en zijn vrouw Vi- 2.000 gasten er waren vian Leigh Orson Welles, er 4.000 uitgenodigd maar Greta Garbo en Mariene de helft had afgezegd Dietrich. Wel aanwezig gingen op zijn 18de-eeuws waren o.a. ex-koning Pe gekleed, evenals de muzi- ter van Joegoslavië, de kanten van de vijf orkes- couturier Balmain, prins ten, de kellners, de lakeien, Ali Khan in een costume de verslaggevers en pers- van Schiaparelli. Gary fotografen en de politie- Cooper Merle Oberon en mannen die het terrein Salvador Dali. bewaakten. Sommige journalisten hebben de mening uitge- Het feest, dat naar sproken, dat velen bedankt schatting 600.000 gulden hebben, omdat zij het heeft gekost, is gehoudsn feest onder de huidige ter ere van Lodewijk de omstandigheden in Frank- Veertiende. De politie rijk aanstootgevend en droeg voor deze gelegen- van slechte smaak getui- heid ouderwetse musket ten, maar onder de 18de- eeuwse kleding had zij moderne wapens verbor gen om de kostbare sie raden van de gasten zo nodig te verdedigen. De gend achtten. De Franse pers heeft het bal nage noeg geheel genegeerd. De Markies heeft ver klaard dat het feest vele maanden lang is voorbe- genodigden waren beken- reid en dat hij ondanks keenPraS„0ndenaaUrdeaTothd0l" de sociale moeilijkheden gen, die de uitnodiging 'n Het land besloten had niet hebben aangenomen, het door te laten gaan met De hertog en de her togin van Argyll, als en gel en als duivel uitge dost, waren ook van de partij. het oog op de vele buiten landers die het zou trek ken. aanzien van de candidaten liepen de meningen uiteen. Daardoor deed zich een nieuw element in het overleg voor, want voor de eerste maal heeft de keu ze van personen een grote rol gespeeld. Daarbij wordt afgeweken van een se dert lang bestaande typisch Haarlemse traditie. Het is gebruik, dat fracties zelfstandig bepalen wie hun vertegen woordiger zal zijn. In het algemeen acht mijn fractie, aldus spr., deze gang van zaken juist. Het is dan ook tegen haar zin, dat zij er van af moet wijken om gewichtige en belangrijke redenen, die na rijp beraad tot een afwijzend standpunt jegens de candidatuur van mr. dr. Schreurs hebben geleid. Wij menen n.l., dat .deze vroegere wethou der niet het vertrouwen kan hebben dat gewenst is in verband met zijn wethouderschap tussen 1946 en 1949. Ware hij bij de vorige periode weder om candidaat gesteld, dan zouden onze bezwaren reeds toen geklonken heb ben. Anderzijds zijn wij van mening, dat de K.V.P. in het college verte genwoordigd dient te zijn, waarbij het aanwijzen van de candidaat een zaak is van de K.V.P., mits deze on bevooroordeeld tegemoet kan worden getreden De goede onderlinge ver standhouding tussen de fracties en tussen de persoon van enige wethouder telt bij de P.v.d.A. zeer zwaar, be sloot spr., en daarom wensen wij ais candidaat te steunen de heer Van der Veldt, eveneens van de K.V.P. Hierop antwoordde de fractievoorzit ter der KVP, de heer Schippers, dat hij in feite geen aanleiding had gevonden tot het afleggen van een verklaring. De ongeschreven wet als door de heer Al brecht bedoeld, gold wellicht alleen in Haarlem. Gaarne had ook spr. de traditie ge handhaafd, maar voor de schending als door de PvdA thans verricht, kon hij weinig waardering hebben. Deze partij matigt zich op voorhand aan in te grq- pen in de candidaatstelling van de KVP-fractie. Dat klopt niet met zqn te voren gedane beweringen. De fractie heeft de onvoorzichtigheid zeer onaan genaam aangevoeld. Het hek zou van de dam zijn, als alle andere fracties de zelfde weg zouden gaan bewandelen. Moest dan critiek op een der candi daten van de PvdA leiden tot een af wijzing van een candidatuur? Bij de stemming is iedereen vrij, maar het is heel begrijpelijk, hoewel niet te bewon deren, dat sommigen der KVP-fractie niet op de PvdA-candidaten zullen stemmen. Mevr. Scheltema-Conradi (VVD) be treurde het dat niet besloten, was tot de benoeming van een vijfde wethouder. De VVD neemt de derde plaats in grootte in en de twee christelijke par tijen, welke bij de wethoudersverkie zingen samengaan, vormen in feite niet één fractie. Uitbreiding van het aantal wethouders om aan een partijverlangen te voldoen, achtte zij niet juist, maar voor een stad van bijna 170.000 inwo ners zijn vier wethouders, vergeleken met andere gemeenten, onvoldoende. Er kan veel meer gedaan worden en vlug ger gehandeld met vijf. Om ai deze De heer A. Angenent. die gisteren na een bijna sensationele stemming weer tot wethouder werd gekozen. redenen zal de VVD-fractie haar mede werking aan de samenstelling van het college niet geven. De communist Proper herinnerde aan het verzoek aan de PvdA en de VVD om samen te werken. Hij kreeg daarop geen antwoord. Zijn fractie had wel vertrouwen in de PvdA-candidaten, maar niet in de anderen. „Wij zullen dan ook voor de twee vacatures een eigen candidaat stellen." Zowel de heren Spek (AR) als Wen sing (CH) verklaarden de candidatuur Schreurs te zullen steunen. De laatste had het juister gevonden als medege deeld was waarom men de heer Ange nent niet terug wilde zien. (Zie vervolg pagina 2) Naar wij hedenmorgen vernomen hebben, heeft de heer A. Angenent aan de burgemeester medegedeeld, dat hij zijn benoeming aanvaardt. Daaraan was voorafgegaan een ver gadering van de K.V.P.-fractie, waar in de heer Angenent te kennen werd gegeven naar eigen inzicht te kunnen handelen. (Van onze correspondent) In de Noord-Oost Polder bij Lemmer is Dinsdag de 54-jarige veehouder G. P. Brouwer in de schuur van zijn boer derij door een omvallende Jacobsladder geraakt. Een ijzeren pen drong in zijn lichaam en voorts liep de veehouder beenbreuken en inwendige kneuzingen op die zo ernstig waren dat hij kort na het ongeval is overleden. Vermoedelijk doordat hij in zijn kooi aan boord van het in de haven van Ter- neuzen liggende rijksbetonningsvaartuig „De Honte" nog een sigaret heeft lig gen roken, is in de nacht van Maandag op Dinsdag brand uitgebroken in de hut van de 41-jarige hydrografisch amb tenaar A. P. Pot uit Vlissingen. Een der bemanningsleden van „De Honte" bemerkte Dinsdagochtend, dat het mid scheeps gelegen verblijf in brand stond. Nadat de brandweer het vuur had ge blust trof men in de hut het stoffelijk overschot van P. aan, die waarschijnlijk door verstikking om het leven is ge komen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Een Britse burger-employé van de R.A.F. in de Suez-kanaalzone is doodge schoten. De auto, welke hij bestuurde, is gestolen. Men vond het Iqk langs de weg in de buurt van het hoofdkwartier van de R.A.F. in Ismailia. De Egyptische politie zoekt met de Britse militaire politie naar de dader(s). (Van onze verslaggever) In zijn eerste zitting gistermiddag heeft de nieuwe gemeenteraad van Am sterdam een besluit genomen, dat van historische betekenis kan blijken te zijn. Met een niet overtuigende oppositie van 19 stemmen tegen is met 23 stemmen een motie van de fracties van de P.v.d.A. en de K.V.P. aangenomen, waarin wordt voorgesteld, in verband met de omvang van de werkzaamheden van het College van Burgemeester en Wethouders, dit college uit te breiden en het aantal wethouders te stellen van zes op zeven. Tegen stemden de Christelijk-Historischen, de Anti-Revolutionnairen, de Partij Voor Vrijheid en Democratie en de Communisten. De fractie-voorzitter van de K.V.P., de heer Th. de Groot, motiveerde dit voorstel met de overweging, dat een doelmatig bestuur van een zo snel groei ende stad als Amsterdam onmogelijk langer door het huidige aantal wethou ders uitgeoefend kan worden. De dyna mische ontwikkeling van Amsterdam vraagt intensieve leiding, meer dan de zes wethouders van thans kunnen geven. Er dient veel „Brainswork" gedaan te worden om de groei van de hoofdstad en de vele problemen die daaraan an nex zijn tot een goede oplossing te bren gen. De heer A. Herfst (P.v.d.A.) die het voorstel inleidde concludeerde aan de hand van desbetreffende bepalingen in de Gemeentewet en van de recente cij fers van de groei van de bevolking, dat ie aanstelling van een zevende wethou- er mogelijk en gerechtvaardigd is. De oppositie bestreed dat dit voor stel was gedaan met het oog op het stedelijk belang. Men meende dat hier slechts politieke oogmerken in het ge ding zijn. Immers zo redeneerde men, de K.V.P. heeft bij de jongste verkie zingen in Amsterdam één raadszetel verloren. Wilde deze fractie desalniet temin haar twee wethouderszetels be houden, dan moest zij instemmen met de oude wenst der winnende P.v.d.A. tot aanstelling van 'n zevende wethouder die dan aan deze partij zou toevallen. Anders zou wellicht de P.v.d.A. een van de K.V.P.-zetels opgeëist hebben. Deze opvatting werd door de voor stellers fel bestreden. Aanvankelijk was grotere tegenstand tegen dit voorstel verwacht. Het debat had echter een betrekkelijk tam verloop. Na een gesprek van nauwelijks een uur was het voorstel aanvaard. Het behoeft thans nog goedkeuring van Gedeputeer de Staten, alvorens de zevende wethou der kan worden aangesteld. Indien deze goedkeuring afkomt en dat is waar schijnlijk het geval zal mr. R. v. d. Bergh van de P.v.d.A. de zevende Am sterdamse wethouder worden. Het is nog niet bekend of men tot splitsing van het departement van Publieke Werken en Volkshuisvesting zal overgaan, dan wel een afdeling Economische Zaken zal stichten. Zes wethouders werden reeds gekozen, t.w. Bern. C. Franke, mr. A. de Roos en mr. G. van 't Hull, allen van de P.v.d.A., mr. F. H. C. van Wijck en W. Steinmetz voor de K.V.P. en A. In 't Veld voor de C.H.U. en A.R.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1