W ethouders verkiezing in Haarlem Officiële gedenksteen in Mendel Lyceum BLIKSEMAFLEIDERS Mej. dr. M. Nolte wethouder in Bloemendaal Uitbreiding van gaat voorlopig het College niet door Achtergrond van een wethouders- verkiezing De wethouders A. van Geluk en mr. J. Hyszeler herkozen Vanmorgen vastgemetseld door Paul van Noort uit Beverwijk K.V.P. teleurgesteld over houding van P.v.d.A. Heemsteedse raad telt nu 4 wethouders Chef' Wijnands met pensioen lö HERINGA WUTHRICH v£7Ueetib NIEUW PATENT WOENSDAG 2 SEPTEMBER l?ï% PAGINA 2 v. d. Veldt (K.V.P.) gekozen, maar Angenent candidaat P. v. d. A K.A.B. neemt afscheid van kap. Van Ingen Hartelijke sfeer in St. Bavo J. v. d. JAGT NEEMT AFSCHEID K.A.B.-nieuws BIJ GOEDKEURING VAN GED. STATEN: KINDERWAGEN GRATIS VOOR De BABy Anegang 46, tel. 14651 Burgerlijke Stand Nieuwe wethouder in Haarlemmerliede Thans ook Ellen Tochtstrip voor Stalen Ramen Prijs: f 1.20 per meier N.V. DE HOUT- STEENWEKF HAARLEM Opbrengst Rode Kruis- collecte Griekenland Spreekuur burgemeester VER. KATHOLIEKE DAMMERS P. Hollenberg clubkampioen Haarl. Klaverjasbond voor Bedrijfsverenigingen SANTPOORT Inzegening jeugdhuis Haarden - Haardkachels Heteluchfkachels GEMEENTERAAD ZAND VOORT Burgerlijke Stand Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York In. Haarlems raadzaal aan het rus tige Prinsenhof is gistermiddag een steekspel opgevoerd, dat vol gens vergrijsde rustende stedelijke politici ongeëvenaard is. De verkie zing van een katholieke wethouder is ontaard in een gevecht om per sonen, waarbij weer eens bleek, dat degene, die zich in de politiek waagt, een olifantshuid dient te bezitten. Als er benoemingen van personeel aan de orde komen en een der raads leden wenst een opmerking te ma ken over de candidaat, gebeurt dat alles achter gesloten deuren. Als echter een wethouder benoemd moet worden, kunnen raadsleden, met het gezicht gekeerd naar de stampvolle tribune, onomwonden zeggen, wat zij van de capaciteiten van de voor- gedragene denken. Het zal dan ook geen prettige middag voor de heer Schreurs, officiële candidaat der K.V.P., geweest zijn, zoals het een verrassende dag geworden is voor de aftredende wethouder Angenent, die zelf zijn oren niet geloofd moet hebben, toen hij uit de mond van de fractieleider van de P.v.d.A. vernam, hoe groot de waardering van deze fractie was voor de energie en toe wijding van deze wethouder. Maar wat is tijdens de voorgevech ten wel allemaal gebeurd? De heer Albrecht, fractieleider van de P.v. d.A., deelde aan zijn collega van de K.V.P. mede, dat zijn partij een eventuele herbenoeming van de heer Angenent niet wenste te steunen, omdat zij diens capaicteiten onvol doende achtte. De K.V.P.-fractie heeft echter, ge heel los daarvan, na zeer ernstige overwegingen en ingewonnen advie zen besloten een ander fractielid candidaat te stellen. In eerste instan tie gingen de gedachten uit naar de heer Jacq. van Velsen, die als archi tect de aangewezen persoon zou zijn om wethouder van Openbare Wer ken te worden. Deze was echter van mening, dat het wethouderschap in een gemeente als Haarlem met een verre van eenvoudige portefeuille de gehele mens zou eisen, hetgeen zou betekenen, dat hij zijn architecten bureau zou moeten laten varen. Ten opzichte van zijn gezin achtte hij een dergelijke opoffering voor de ge meenschap niet verantwoord en der halve bedankte hij voor de eer. Vervolgens polste men de heer Van der Veldt, die in de arbeiders beweging een zeer belangrijke plaats inneemt. Hij meende een zetel niet te moeten accepteren. De keuze viel toen op mr, dr. Schreurs, die reeds eerder wethouder was. Ten aanzien van zijn officiële candidaatstelling is de fractie niet eenstemmig gelest, naar da cijfers tijdens het stemmen hebben uitgewezen. Het wonderlijke in deze zaak is nu, dat dezelfde heer Albrecht per brief aan de heer Schippers liet we ten, dat ook de candidatuur Schreurs onaanvaardbaar was. De K.V.P.-frac tie wenste haar eigen boontjes te blij ven doppen en zodoende heeft zij gistermiddag het been stijf gehouden en de candidatuur Schreurs gehand haafd. Nog verwonderlijker werd de situatie, toen de Partij van de Arbeid geheel onverwacht de heer Angenent als haar candidaat naar voren bracht. Men kon een speld horen vallen, toen de laatste herstemming plaats vond tussen de heren Schreurs en Angenent, want daar moest het op uitlopen, omdat de P.v.d.A. met alle geweld een vertegenwoordiger van de K.V.P. in het college wenste. De houding van de V.V.D. op dit moment was moeilijk te begrijpen. Zij had het volste recht om blanco te stem men tijdens de vrije verkiezingen, daar zij een vijfde wethouder wens te en deze wens niet vervuld zag. Maar bij de herstemming had het op haar weg gelegen constructief in de stemming deel te nemen. Zo'n her stemming heeft een merkwaardig ka rakter. De beide candidaten, om wie het gaat, mogen niet meestemmen, wat in dit geval betekende, dat van de K.V.P. niet elf maar negen leden konden bepalen, wie zij als wethou der wensten. De uitslag was, zoals men in het verslag kan lezen, 16 op de heer Angenent, 14 op de heer Schreurs en 7 blanco. De laatste stemmen moesten vervallen krach tens de gemeentewet en dus was de heer Angenent gekozen, echter zon der de stemmen van de K.V.P. Hoe prettig dit resultaat ook voor hem was, hij diende een aanvaar ding van zijn benoeming in beraad te houden, want de situatie, waarin hij verkeerde, was ook al weer zeer merkwaardig. Niet door de K.V.P., maar door de Partij van de Arbeid was hij gekozen. De fractie heeft later besloten, dat hij de zetel kon aanvaarden, zij het dan niet als de officiële vertegenwoordiger van de meerderheid van de K.V.P.-fractie. Intussen zal de strijd binnenskamers voortgezet worden bij de verdeling van de portefeuilles. Talrijke vragen blijven open. Zal de heer Angenent op Openbare Werken terugkeren? Zo niet, zal hij dan een andere por tefeuille kunnen aanvaarden? Doet hij dat, zal hij dan nog op enige steun van de K.V.P. kunnen rekenen? Doet hij het niet, dan zal opnieuw de vacature ontstaan, hetgeen nieu we debatten in de raad ten gevolge zal hebben. Wij wachten nu maar af, wat de komende dagen zullen bren gen. Advertentie HAAKLKM (Vervolg van pag. 1) In tweede instantie erkende de heer Albrecht dat' zijn fractie herhaaldelijk op een vijfde wethouder had aange drongen. Daar staat echter thans tegen over dat maatregelen binnen het col lege aan de bezwaren tegemoet komen en bovendien dat B. en W. zeer positief in de afwijzing zijn geweest. De ont wikkeling moet nu rustig afgewacht worden. Spr. gaf te kennen dat de tra ditie betreffende de aanvaarding van de candidaten als wethouder te abso luut gesteld is. Boven de traditie staat de veranwoordelijkheid. voortvloeiende uit de zo juist afgelegde eed of belof te. Daarom kan spr.'s fractie niet van mening veranderen. De beer Schippers was het niet met de heer Wensing eens, dat moet worden geopenbaard waarom een bepaalde can didaat door enige fractie wordt afge wezen. Principieel is de K.V.P. niet te gen de benoeming va# een vijfde wet houder, wanneer B. en W. deze nood zakelijk achten. Andere leden verklaar den insgelijks. Vervolgens werd de heer D. Geluk (P. v. d. A.) gekozen met 24 van de 39 stemmen. Vier werden uitgebracht op mevrouw Scheltema. 2 op de heer Angenent en 9 blanco. Bij de stemming over de vacature- Angenent werden uitgebracht 16 stem men op de heer v. d. Veldt, 12 op mr. Schreurs, 3 op de heer Angenent. 4 op mevrouw Scheltema. 3 op de heer Pro per en 1 blanco. Een tweede vrye stemming was dus nodig. Deze leverde op: 16 op de heer v. d. Veldt, 13 op mr. Schreurs, 4 op mevrouw Scheltema, 3 op de heer Pro per en 3 op de heer Angenent. Herstemming moest daarop plaats vinden'tussen de heren v. d. Veldt en Schreurs, die, volgens de gemeentewet, beiden niet mochten deelnemen aan de verkiezing. Uitslag: 17 op de heer v. d. Veldt, 13 op de heer Schreurs, 7 blanco. De wet bepaalt, dat de blanto stem men afvallen, waardoor de heer v. d. Veldt de volstrekte meerderheid kreeg. Deze verklaarde echter zijn benoeming niet te willen aanvaarden. Hierop begon het politieke steekspel opnieuw. Een zonderlinge uitslag, zei de heer Albrecht. Onze fractie verheugt zich er echter over, dat „haar" candi daat (v. d. Veldt) gekozen is. De stem ming is geheim, maar men kan rekenen. De vijf prot. chr. raadsleden hebben verklaard op de heer Schreurs te zul len stemmen: de V.V.D. en de commu nisten zijn blanco gebleven, zodat van de 11 K.V.P.-leden er 3 niet gestemd moeten hebben op de officiële candidaat van hun partij. Op de heer Angenent, ging spr. voort, hebben wij heel andere critiek dan op de heer Schreurs. Wij hebben grote waardering voor zijn ambitie, toewij ding en de tijd, die hij aan zijn functie geeft. Bij de volgende stemmingen zullen wij dan ook hèm stemmen. De heer Schipper meende nu, dat de K.V.P.-fractie zich moest beraden, zo dat de voorzitter de vergadering een half uur schorste. Daarna deelde hij mede, dat de fractie de candidatuur- Schreurs handhaafde. Nu was het de heer Albrecht, die met zijn fractie wilde overleggen, zo dat opnieuw tien minuten „verdaging" van de vergadering volgde. „Wij hand haven de candidatuur-Angenent" was de uitspraak, hetgeen dus in feite hier op neerkwam, dat de K.V.P.-afgevaar- digde candidaat van de P.v.d.A. werd. De eerste vrije stemming had tot re sultaat: 16 op Angenent, 16 op Schreurs, 4 op mevr. Scheltema, 3 op Proper. De tweede vrije stemming leverde de zelfde cijfers op, waarop herstemming plaats vond tussen de heren Angenent en Schreurs. Uitslag: 16 op Angenent, 14 op Schreurs, 7 blanco. Volgens de bovengenoemde bepalin gen werd de heer Angenent daarop ge kozen verklaard. Hij wenste zijn benoe ming in beraad te houden. De heren Happé (P.v.d.A.) en Bakker (A.R.) wer den herkozen met resp. 32 en 27 van de 39 stemmen. De voorzitter, die onder hilariteit de heren Schippers (K.V.P.) en Albrecht (P.v.d.A.) had uitgenodigd het stembu reau te vormen, dankte hen voor de zwa re arbeid in moeilijke omstandigheden. De raad ging er mee accoord, dat de commissieleden uit de oude raad, die nu ook in de nieuwe zitting hebben, voorlopig de betreffende stukken zouden behandelen. Hiermede was deze zeer bewogen zit ting geëindigd. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ivanhoe". Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Het Manderson mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Zoek de zon op". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „De kleine wereld van Don Ca- millo" Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Spaarne: tot en met Donderdag „De wet der wetlozen", volwassenen. Tijden 7 en 9.15 uur. Minerva: Woensdag: „Hoffman's vertel lingen". Boven 18 jaar, 8.15 u. Donderdag: „Een onvergetelijke melodie", a. 1., 8.15 u. Donderdag 3 September Grote Kerk: Orgelbespeling door stads- organist George Robert, 1516 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. des avonds van 7—10 uur (tot en met 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingcl 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Gisteravond had in gebouw St. Ba vo de afscheidshuldiging plaats van de geestelijk adviseur der K.A.B., kape laan J. H. M. van Ingen, die. zoals be kend, thans benoemd is als kapelaan te Delft. Het zaaltje was voor deze gele genheid gezellig aangekleed. Na een welkomstwoord leidde de voorzitter van de K.A.B.de heer A. Angenent, de of ficiële huldiging in. Met eerbied zien wij altijd naar de priester op, zo zeide hij, vooral als deze oog heeft voor de sociale aspecten van het leven. Critiek heeft men nooit op U behoeven leveren. De voorzitter me moreerde de vele bijzondere verdien sten van de scheidende adviseur als do cent van de ontwikkelingscursussen, leider der oedevaarten en lid van de culturele raad. Wij zijn buitengewoon dankbaar voor hetgeen U in ons belang verricht hebt en node nemen wij van U afscheid. Onze spijt wordt echter getemperd door de overweging, dat Uw nieuwe be noeming zeker een promotie inhoudt. Onder applaus overhandigde de voor zitter daarna als stoffelijk bewijs van dankbaarheid een enveloppe met in houd aan de kapelaan. In zijn dankwoord verzekerde kape laan v. Ingen, dat de samenwerking met de K.A.B. steeds van de meest prettige aard was geweest. Vooral zo prettig, omdat hij was omgegaan met mensen, die idealen hadden. Het af scheid valt zwaar, zo zeide hij, zoals ieder afscheid zwaar valt van mensen, van wie men vriendschap heeft onder vonden. Tot slot sprak hij de wens uit, dat de K. A. B. een bekwame adviseur zou terugkrijgen. Hij hoopte, dat hij nog enige tijd als vriend in de herinnering zou mogen voortleven. Een applaus was het antwoord. Daarna namen allen onder vele har telijke en welgemeende woorden per soonlijk afscheid van hun vroegere ad viseur. Dinsdag nam de ambtenaar J. v. d. Jagt na een 46-jarige dienstvervulling wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van het P.T.T. bedrijf. De directeur van het Post en Tele graafkantoor, de heer J. W. v. Schaik, richtte zich tot de scheidende function- naris en schetste hem als een zeer ver dienstelijk ambtenaar, die in vele ja ren zijn beste krachten had gegeven aan het bedrijf. Namens het Staatsbe drijf P.T.T. overhandigde hij hem de afscheidspenning, welke als waardering bij hoge uitzondering wordt uitgereikt voor grote plichtsbetrachting. Namens het jubileumfonds overhan digde de voorzitter, de heer P. Koomen, de scheidende ambtenaar een polshor loge, mevrouw v. d. Jagt kreeg bloe men. Verder gaven blijk van belangstel ling o.a. de heer A. Dekker, chef bu reel directie, de heer P. Lalleman, chef van het Stationspostgebouw en de heer B. J. Barneveld, chef van de afd. be stelling, De cursus van de Gewestelijke Sociale School begint Dinsdag 8 September om 8 uur in het gebouw „St. Bavo". Smede- straat 23. Nieuwe cursisten kunnen zich opgeven bij de directeur: J. de Beer, 1? Emmastraat 18 rd, Haarlem. Het college van B. en W. van Bloemendaal, zoals dat gisteren gekozen werd Van links naar rechts: mr. J. C. C. W. Hijszeler, de heer A. van Geluk, burgemeester jhr. C. J. IA. den Tex, de nieuwe wethouder, me j. dr. M. E. Nolte en de heer G. van Eek, gemeentesecretaris. Misschien tegen de verwachting van sommigen in ging de wethoudersverkie zing in Bloemendaal vlot van stapel. Er kwamen geen fractie-verklaringen aan te pas en zonder meer ging men dus tot stemming over. Bij de eerste stemming kreeg de heer A. van Geluk 10 stem, men, H. Smidt yan Gelder 1, mr H. W. Vliegen 4, ir. P. C. Tirion 1 en 1 blan co. Daarmede werd wethouder Van Ge luk derhalve herkozen. Dat was ook het geval met mr J. C. C. W. Hijszeler (AR). Deze Inreeg bij de tweede stemming eveneens 10 stemmen, de heer J. F. M. Pinxter 1, mr Vliegen 5 en blanco 1. De laatste stemming, die in het col lege van B. en W. wel een nieuw ge zicht moest opleveren, omdat mr F. P. Th. Rohling geen zitting meer heeft in de raad, bracht een meerderheid voor mej. dr M. F„ Nolte (KVP). Zij kreeg 11 stemmen en mr Vliegen 6. De nieuwe wethouder kon echter nog niet plaats nemen achter de tafel van B. en W„ omdat Gedeputeerde Staten nog het verzoek van de raad om een derde wet houder moeten inwilligen. De voorzitter wees er op, dat zware jaren voor de boeg lagen, maar hij ver zekerde de pas beëdigde raadsleden, dat al hun werk de gemeente Bloemen daal waard zou zijn. Tot tijdelijk wet houder werd vervolgens benoemd de heer H. Smidt van Gelder (VVD). Na de benoeming van de raadscom missies kwam nog een voorstel van B. en W. aan de orde tot herbenoeming der leden van het bestuur der „Stichting Openluchttheater Bloemendaal". In dat voorstel lag tevens opgesloten, dat mr Rohling weer als adviserend lid zou op treden namens het gemeentebestuur. De heer Schulz (Arb) maakte tegen de herbenoeming van mr Rohling be zwaar, uiteraard niet om de persoon, maar omdat deze zich moeilijk zou kun nen presenteren als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, in welke functie mr Rohling voordien zitting had inhet bestuur. Met de burgemeester was hij er van overtuigd, dat mr Roh ling op het departement veel goed zou kunnen doen voor het openluchttheater- De burgemeester herinnerde er ech ter aan, dat in de statuten van de Stich ting uitdrukkelijk staat vermeld, dat de vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur per sé geen lid hoeft te zijn van dat college. De heer Schulz, die min of meer de aandacht vestigde op mr Vlie gen voor deze candidatuur, bleef niette- Advertentle M u t s a e r t s 'n Wedstrijd voor alle a.s. Moeders. Vraagt bij ons een formulier. GEBOREN: Th. G. F. M. de Graaft— Kilian z; G. E. VaderAerts z; M. G. DerogeeWichenhauser z; Y. Kwast Ledoux z; A. J. van ZijlVan Roon z; J. StuuropBrouwer d; D. E. de Leeuw Spruijt d: M. M. BlomVan Soest d; N. TanisBroekhuizen d; T. J. van der ZandeVan Iwaarden d. ONDERTROUWD: L. J. Leopold en J. ,T. Timmer. GETROUWD: G M. Hetem en S. Pol- fiiet. OVERLEDEN: H. P. de Boer, 63 j„ Rip- perdapark; T. Bolt, 86 j., Anna van Bu- renlaan; O. Herder, 22 j., Maerten van Heemskerkstraat; A. M A. A. Steger, 79 j.. Kamperlaan: A. M. HoesStevens, 78 j.. 2e Hoogerwoerddwarsstraat. min bij zijn bezwaar en hij werd daarin gesteund door de heren Feyen, De Jong Schouwenburg en Vliegen. De heer De Jong Schouwenburg kwam toen met een compromis voorstel, waarbij B. en W. werden uitgenodigd uitbreiding van het stichtingsbestuur te overwegen. De overweging zal nu. geschieden. Bij de rondvraag vroeg mevr. Dal- meyer (Arb), of Bloèmenheuvel nu al vrij was. Wethouder Van Geluk kon daar nog geen positief antwoord op ge ven, maar mr Vliegen meende zeker te weten, dat de villa vrij was. In de .raadsvergadering van Haarlem merliede is de heer M. J. Tabak (K.V.P.) als wethouder herkozen. In de vacature- Henstra werd gekozen de heer J. Bokma (Prot. Chr.) Advertentie Houtwerf Kampersingel 2024 - Tel. 11932-11931 Steenwerl: Spaarndamseweg 48 - Tel. 10072-15700 Het in aanbouw zijnde Mendel Lyceum aan de Verl. Orionweg was vanmorgen feestelijk getooid met vlaggetjes, die vrolijk wapperden in een fikse wind. En dit fleurig ver toon was niet zonder reden, want de dag. van vandaag wordt be schouwd als een der twee stichtings- dagen van de nieuwe school. In aanwezigheid van alle leerlingen en docenten werd vanmorgen de offi ciële gedenksteen in de hall geplaatst De totale opbrengst van de Rode Kruis collecte in Haarlem en omgeving ten behoeve van het getroffen Grie kenland bedraagt: Haarlem f 1642, Heemstede f 619,66; Overveen f 310,76; Bloemendaal dorp f508,62; Aerdenhout 773,22; Bennebroek f436,12. De burgemeester zal Vrijdag a.s. zijn spreekuur houden van 910.30 uur. In een ledenvergadering van de R. K. Damver. V. K. D. zijn vorige week belangrijke punten aan de orde geko men. Nadat de voorzitter, de heer Th. Kok, de vergadering had geopend en de notulen waren voorgelezen en goed gekeurd, deelde de penningmeester me de, dat het nadelig saldo was veranderd, terwijl ook de verwachtingen voor de toekomst gunstig zijn. Hierna kwam de opstelling der tientallen aan de orde. Deze werden als volgt samengesteld: lste tiental: P. Hollenberg, J. v. d Kroft, P. Mul, Th. Kok, H. Rump. J. Lucas, G. Kraak, R. Kok, D. Rump en G. Faaij. 2de tiental: H. v. Gastel, P. Beelen, A. Masteling, P. Spanjaart, G. Hessel- man, Th. v. Wort, V. Andringa, W. Sweijen, J. Smit en J. Kramer. De kampioensbeker kwam nu in het bezit van de bekende en sympathieke speler P. Hollenberg. Een belangrijke mededeling was wel dat als een gevolg van het thuisdam- merstournooi zes nieuwe leden de ver eniging kwamen versterken, terwijl ook de verandering van clublokaal, de bo venzaal van het R. K. Militair Tehuis aan het Begijnhof, met luid applaus werd begroet. De onderlinge competitie 19531954 had enige bespreking tengevolge, de voorstellen van de wedstrijdleider wer den ten volle aangenomen. In verband met het vijfjarig bestaan volgend jaar in April werd besloten een nederlaagwedstrijd te organiseren in de lste en 2e klas, als tegenstan ders zullen alle plaatselijke verenigin gen worden aangezocht, terwijl ook een erewedstrijd tegen een R. K. vereniging uit Amsterdam op het program is ge plaatst. De secretaris van V.K.D.. de heer G. Hesselman, werd dank gebracht voor het vele werk door hem verricht in ver band met het thuisdammerstournooi en de daarop volgende competitie van de onafhankelijken. Na de rondvraag besloot de voorzit ter de vergadering met in het bijzon der de R. K. pers te danken voor haar medewerking. Ook dit jaar is er voor het P. J. Veen Zuil-tournooi weer een zeer grote be langstelling. 450 deenemers gaven zich op. De eerste week zal er zeker al fel strijd worden geleverd en de Zuil-hou der L. Coster I zal op geduchte tegen stand moeten rekenen. De loting, die deze week plaats heeft gehad, brengt in de week van 712 Sept. de volgende tientallen tegenover elkaar: Nederland IFigee 1. L. Coster I Beijnes 3, PTT 1—HSM 3, PTT 2—DSH 3, PTT 3—Beijnes 1, PTT 5—Boru 2, SAC 1 —DSH 2. SAC 2—OW 1, SAC 3—DSH 4. GEB 3—Joker 1, HSM 1DKC 3, OW 2— DKC1, HSM 2CPTT 1, GEB 2—Union 2 GEB 1—PTT 4, DSH 1—Union 1, Figee 2 —Joker 3, Figee 3—Joker 2, DKC 2—SSH 1, DKC 4Boru 1, Spoorboys 2Boru 3, Spoorboys 1L. Coster 2. Beijners 2 vrijgeloot. door de eerste ingeschreven leerling, Paul van Noort uit Beverwijk. Prof. Holt, de architect van de school, was vertegenwoordigd door de heer Schijf. De Provinciaal van de Augustijner Orde in Nederland, pater dr. A. van der Weijden, was aanwezig om de steen te zegenen. Vooraf sprak de rector van het Mendel Lyceum, pater V. J. Hutjens een woord van welkom tot alle aanwe zigen en hij hoopte, dat het gebouw tot lof en glorie van God zou worden op getrokken. Na de zegening door pater v. d. Weijden verscheen Paul, de jeug dige metselaar, even voor de microfoon om de wens uit te spreken dat het col lege vele jongens tot degelijke katholie ken zou mogen vormen. Hierna ging hij aan de slag met truffel en specie, bijge staan door twee robuuste werklieden. Hij volbracht het karwei voorbeeldig onder het critisch ook van de andere werklieden, die belangstellend van boven op hem neerkeken. eHt woord was toen aan pater Pro vinciaal, die een uitleg, tevens bedoeld als ercuus, zoals hij het uitdrukte, gaf van de twee namen, die in de steen waren gehouwen, i.e. zijn eigen naam en die van Paul. Hij haalde het bekende Bijbelwoord „Als de Heer het huis niet bouwt, werken de bouwlieden tever geefs" aan. Daarom wenste hij allen Gods zegen toe, overtuigd, dat dit werk zeker die zegen dubbel en dwars ver diende. Moge heel Uw gemeenschap er aan medewerken. Uw ideaal, niet alleen in Haarlem Noord, maar in geheel Ne derland, uit te dragen ,zo besloot hij zijn toespraakje. Pater Prior De Wit tenslotte bracht nogmaals dank aan allen die aan de bouw van het Mendel Lyceum hadden medegewerkt. De plechtigheid werd besloten met het zingen van twee coupletten uit het Wilhelmus. (Ongecorrigeerd.) en nieuwe en Zondag wordt het voor de katholieke jeugd van Santpoort een glorierijke dag. Dan komt er namelijk een einde aan het huisvestingsprobleem waarmee de R.K. Jeugdbeweging tobt sedert de Witte Pa ters door de bouw van hun Lavigerie- College genoodzaakt waren de jongens op straat te zetten. Daarna is zo goed en zo kwaad als het ging doorgewerkt, uiteraard op zeer bescheiden schaal en met eenvoudige middelen. Maar het jeugdwerk is draaiende gebleven Zondag begint voor hen een nieuw veelbelovende toekomst. Zondag zal namelijk in Santpoort het nieuwe jeugdhuis aan de Dinkgrevelaan plechtig worden ingezegend en in ge bruik genomen worden. In verband hier mede wordt reeds 's morgens om 8 uur een plechtige Hoogmis opgedragen en 's middags om 4 uur is er een plechtig Lof. Dit wordt gecelebreerd door de majoor-aalmoezenier van de derde di visie H. C. de Graaf, met assistentie van de twee oud-kapelaans B. Pronk en J. Plantinga. Na het lof verzamelen de jeugdgroe pen zich op de speelplaats van de St. Liduinaschool, waar zij defileren voor geestelijkheid, kerkbestuur en genodig den. Vanaf het schoolplein begeeft men zich onder muzikale begeleiding van „Soli Deo Gloria" naar het nieuwe jeugdhuis, toegewijd aan St. Patrick. Pastoor A. F. J. Goossens zal de nieuw bouw inzegenen en in gebruik stellen ten behoeve van de jeugdbeweging. Van 6 tot 7 uur bestaat er voor de pa rochianen gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Om 7 uur is er een muzi kale rondgang der jeugdgroepen met medewerking van de district-verken nersband. Na de rondgang wordt de jeugddag om 8 uur besloten met ee., groot kampvuur in het Terrasbos. Advertentie INVENTA Zeer zuinig in gebruik. 13 a 15 H.L. anthraciet per seizoen. Ged. Oude Gracht 52, t.o. de kerk, tel. 12762 Betaling in overleg. Voor de beëdiging van de nieuwe raadsleden hield burgemeester Van Fe- nema een toespraak waarin hij wees op het gewicht van de ambtseed en ook op de belangrijke taak, welke de raad wacht, nu een nieuwe phase in de ont wikkeling der gemeente is bereikt, na melijk de voltooiing van de wederop bouw in Noordelijke richting en de sa nering van de oude dorpskern. Zeven raadsleden hadden een voor stel ingediend een derde wethouder te benoemen, namelijk de fracties der KVP, VVD en AZB. Dit voorstel was gegrond op de belangrijke taak welke aan B. en W. van Zandvoort is opge dragen door de oipvang der gemeente lijke bemoeiingen, welke gelijk is aan die van gemeenten met ruim 20.000 zie len. De heer Siegers (KVP) lichtte dit voorstel toe. De raad staat voor belang rijke besluiten, maar dit betekent, dat het college van B. en W. voor een zwa re en uitgebreide taak staat. Op grond van verschillende voorbeelden verde digde spr. zijn voorstel. Zandvoort met 11600 inwoners heeft 200 personen ln gemeentedienst. Andere gemeenten als Bloemendaal en Heemstede hebben 1 ambtenaar op elke honderd inwoners, in Zand voort is de verhouding 150. Vandaar dat een vergelijking van Zandvoort met gemeenten van 20.000 inwoners vol komen gegrond is. In afwachting van de goedkeuring door Ged. Staten zou de raad een derde wethouder kunnen kiezen. De heer Kerkman (P. v. d. A.) meende, dat uitbreiding van werk zaamheden uitbreiding van het aantal ambtenaren téngevolge heeft; de taak van het college wordt èr niet even redig door verzwaard. Op dit moment kan spr. nog niet meegaan met het voorstel-Slegers. De heer Tates (VVD) betoogde, dat de noodzaak van uitbreiding wel is gebleken. De heer Weber (AZB) wees op de wederopbouwwerkzaamheden en het karakter van Zandvoort als badplaats. De heer Slagveld (PI. belang) maakte bezwaar tégen de korte termijn waarop dit voorstel is ingediend. De heer v. d. Werff (C.H.) wilde dit voorstel eerst bezien in het nieuwe college. De heer Siegers (K.V.P.) had van de P.v.d.A. verwacht dat zij deze zaak aan de orde zou hebben gesteld; oud-wethouder Van der Moolen is destijds door het wethou derschap overwerkt geraakt. De P.v.d.A. -fractie heeft echter bij de besprekingen ovêr de benoeming der wethouders (dat slechts met enkele raadsleden is ge voerd) over deze zaak niet gesproken. Men zou door een derde wethouder ook de politieke constellatie van het college kunnen uitbreiden. Ir. Van Kuljk noemde dit 'n politiek voorstel. De heer Siegers (K.V.P.) ontkende dit. De ern stige bezorgdheid ging over het feit, dat de nieuwe samenstelling van het col lege zeker de eerste tijd alle hulp nodig zal hebben. De voorzitter zou uitbrei ding van het college toejuichen. Het voorstel Siegers werd verworpen met 7—8 stemmen. Bij de benoeming van de wethouders betoogde de heer Siegers (K.V.P.) dat de S.D.A.P. en de K.V.P. vóór de laatste oorlog vruchtbaar in het college hebben samengewerkt. Na de bevrijding ging de P.v.d.A. met Alg. Zandv. belang in zee. Wethouder v. d. Moolen bedankte toen wegens moeilijkheden met A.Z.B. De K.V.P. hielp toen de heer v. d. Moo len herkiezen. In 1949 werkte de P.v.d.A. samen met de C.H./A.R.-fractie, die na de P.v.d.A. de sterkste was. Maar nu de K.V.P. de op een na de grootste fractie is, werd zü door de P.v.d.A. niet gekend in besprekingen. De P.v.d.A. ging spreken met de twee kleinste fracties, n.l. C.H./A.R. en PI. Belang. Spr. betoogde, dat de heer Kerkman nu de dienst gaat uitmaken. De heer v. d. Werff is voor de K.V.P. onaanvaardbaar omdat hjj tegenstander is van alle zaken die de gemeente voor uit moeten helpen (wederopbouw, e.d.), maar bovenal omdat deze anti-katho lieke denkbeelden heeft. De K.V.P. is in de hoek getrapt en daar zal zij zich tegen blijven verzetten. De heer v. d. Werff (C.H.) voelde zich door de heer Siegers beledigd. Spr. betoogde, dat de heer Siegers onaan vaardbaar was voor spr. en zijn partij genoten. Spr. ontkende anti-katholiek te zijn. De heer Kerkman (P.v.d.A.) kon begrijpen, dat de heer Siegers zo sprak. Spr. ontkende, dat hij de dienst zou uitmaken. De heer Tates (V.V.D.) was er over teleurgesteld, dat de P. v. d. A. c.s. niet met de drie andere par tijen overleg heeft gepleegd. Spr. zou het betreuren als partij-belangen de overhand gaan voeren. Het gaat niet om de K. V. P. maar politiek fatsoen had geëist, dat men althans met de grote groeperingen zou hebben gespro ken. Tot wethouder werden gekozen de heren A. Kerkman (P.v.d.A.) met 10 stemmen en W. van der Werff (C.H.) met 8 stemmen Bij deze stemmingen verwierf de heer Siegers (K.V.P.) resp. 5 en 7 stemmen. In het algemeen bestuur van „Tou ring Zandvoort" werden benoemd ae heren mr. Porringa (P.v.d.A.) en We ber (A.Z.B.) en in het Strandschap Zandvoort de heren J. L. C. Lindeman (K.V.P.) en Kerkman (P.v.d.A.), In de woonruimtecommissie werden benoemd mej G. Bokma en de heren A. van der Mije, D. van Duyn, A. Bosman en S. Slagveld. Bij de rondvraag vestigde de heer Siegers (K.V.P.) de aandacht op de schuren naast de in aanbouw zijnde R.K. kleuterschool. Deze behoren te verdwijnen en de gemeente zal zo nodig voor nieuwe bedrijfsruimte moe ten zorgen. 5? Gistermiddag is de nieuwe raad van Heemstede voor het eerst bijeengeK men. De vergadering heeft niet lang duurd. omdat de verschillende fraeti» voor wat de benoeming van de we houders betrof, reeds in hun overleg een overeenstemming waren gekomen- Overeenstemming ook was bereikt w aanzien van de noodzaak van een viero wethouder. Bij monde van de groots* fractie, de K.V.P., was daartoe ee voorstel ingediend, dat met 17 tegen werd aangenomen. Na de beëdiging van de raadslede]1' onder wie twee nieuwe gezichten 9 heren Dijkstra (P.-C.) en Weije' (K.V.P.) hield de burgemeester ee toespraak waarin hij zijn gelukwensen uitspraak. Hij hoopte, dat er onderling vertrouwen in de kring zou heersen, ter* wel hij tevens verwachtte, dat raadsleden eerbied zouden hebben v0° eikaars overtuiging. Tenslotte wens1® hij, dat de raad steeds zijn taak me ijver en toewijding zou vervullen. Daarna was de benoeming van 19 wethouders aan de orde. De heren Van Lent (K.V.P.), Disselkoen (Arb.) e' Van Houten (V.V.D.) zagen zich herb6] noemd, respectievelijk met 171, 16""^ en 17 tegen 1 stem. De protestants-chrlS' telijke fracties zijn in het college va» B. en W. vertegenwoordigd door "V O. A. van Wijk, die met 17 tegen achter de groene tafel kwam. De u'e,] houders mochten van de voorzitter 9 hartelijkste felicitaties in ontvang* nemen. Nadat de leden van de verschillen9 commissies waren benoemd er kwa"1 geen verandering in de bezetting "J" stelde de heer Van Bruggen (P.-C.) vaS_ dat hij bereid was uit diverse commis sies te treden, wanneer mocht blijk611] dat door benoeming van de P.-C.-wf?" houder de evenredigheid daarin zou ziJ9 verstoord. De nestor van de raad, de heer Reijn] ders (Arb.), memoreerde de prettige sa menwerking en verhouding, welk3 steeds tijdens vergaderingen hadde9 geheerst. Moch er eens een verkeer9 woord gevallen zijn, dan is dat geze?9 zonder kwade bedoeling. Hij wenste 9 raad en diens voorzitter Gods be«je zegen over het werk in de komende zit tingsperiode. Hierna werden de discussies geslote9 en behoorde de eerste vergadering va9 de nieuwe Heemsteedse raad tot he» verleden. Met ingang van gisteren, 1 September heeft de heer H. Wijnands, beheerde' van het Station Heemstede-Aerdenhou' der Ned. Spoorwegen, wegens het be reiken van de 63-jarige leeftijd, nada* hij het bedrijf ruim 39 jaar op de meest voortreffelijke wijze heeft gediend. In zijn woning, Kogelstraat 7, was die dag geleganheid om afscheid van deze altijd opgewekte en tot helpen bereid ambtenaar te nemen en velen, maakte9 daarvan gebruik, die het niet slechts bi) woorden en een handdruk lieten, ma®9 hun waardering lieten blijken doof fraaie geschenken. Zijn kinderen schon- ken hem een rookstel met toebehoren, kistjes sigaren en een fruitmand, ter wijl een groep forensen hem een prach tige taart schonken. Het hoogtepunt van de geschenken werd gevormd door een deputatie van forensen uit Heemstede en Aerdenhout onder aanvoering v»n Prof. Dr. H. J. v. d. Schroeff te Heem stede, hoogleraar aan de Arnstërdamse Universiteit, die in een hartelijk toe spraakje de „chef" huldigde voor d® uitstekende wijze waarop hij niet slechts de belangen van de Ned. Spoorwegen, maar ook de belangen van de forensen had gediend, allereerst door zijn onver stoorbare opgewektheid maar voor»1 omdat iedereen het volste vertrouwen in hem stelde, dat hij nooit of nimmer heeft beschaamd. Het zijn deze prachti ge eigenschappen, aldus merkte spreke' op, die u een zo grote en welverdiend® populariteit hebben bezorgd en daarom hebben wij gemeend, u niet zo maar te moeten laten vertrekken. Namens veie forensen bood Prof. v. d. Schroeff ee» enveloppe met inhoud aan. geheel naa' eigen verkiezing te gebruiken, alsmede een bouquet prachtige rode rozen. Dat de „chef" zeer onder de indruk was van deze hulde, laat zich begri.ipem maar hij zag toch nog kans om op 9, hem eigen vriendelijke wijze een kor dankwoord te spreken. GEBOREN: V. P. W. Hin en A. Trouwborst z; H. J. Staphorst en J. L. van Soest d; P. G. Leuven en Huisman d; B. van Hees en C. M. w' baut z; C. Beerthuizen en A. Kok J. A. Vink en T. J. M. de Vries z. ONDERTROUWD: N. A. Lammers e' J. M. Leenders; Th, H. van Haaren 6 M. Moerdijk; A. Vermeulen en A. E. Voogt. GETROUWD: W. A. Entzinger en A M. T. van der Goot; A. Stokman en C F. van den Berg. OVERLEDEN: H. Ferwerda-van HeU» den, 76 jaar; M. Middelkoop, 21 ja» H. M. de Wert, 51 jaar: H. P. RU'Sj»- Andriessen, 72 jaar; T. van Hartesvem Tjepkema, 69 jaar; C. R- Kool, 15 ja Wed H. A. Blom-Wessels, 64 jaar; J. Kolenbrander, 71 jaar. Woensdag 2 September Hoog water: 10.34 u. en 23.17 u. Laag water: 5.42 u. en 18.16 u. Donderdag 3 September Hoog water: 12.07 u. Laag water: 7.11 u. en 19.50 U. (Niet officiële koersen! Vorig slot 3% Ned. 1953 101% 3% Ned. 1953 102'2 314 Nederl. 1948 88'21 31/. pCt. Ned. 1950 98% 3-3% Nederland 1947 98% 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 99/, Inschr. Grtb.'46 3 pCt. 97V2 Ned. Handel Mij. cgrt 159 A.K.U. 166% Van Berkels Patent 106 Calvé-Delft eert. 128 Van Gelder 180% Kon. Hoogovens eert. 175% Unilever cert. 191% Ned. Kabel 219% Philips 173% Kon. Petroleum 319% „Amsterdam" Rubber 93 Holl. Amerika Hin 13434 Kon. N. Stoomb. M. 130% Ned Scheepv. Unie 128 H.V.A 106% Deli Miicert. 98% ex-div. 31/8 98 166)4 191 173** 319'* 93 130'* 129 V* Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Can Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway U.S. Steel Tidewater 3214 47% 65% 70% 55% 11 60%' 57% 20 21% 44 70% 38% 39% 20% 35% I/» 32'? i'r' 66% 71% 53% ll'f 61% 57'* 20 22'* 44 U 70% 39 40% 20't, 35%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2