Druk internationaal bezoek aan de Heilig-Landstichting €H%o^aN: Het spoor van het zwaarcL Chefarine 4 E nen Dode en levende konij Kort geding over een bromfiets Caricaturen van schelpen, lijm en dorpshelden in watten D Goed BOUW VAN BASILIEK NIET TE VERWEZENLIJKEN Bontweek van 14 tot 19 September Italiaanse motoren fabriek contra Nederlands bedrijf De Katholieken in de Verenigde Staten Achturige werkdag voor Russische regeringsbureaux hersteld Trouwring na zeven jaar terug Vier betrouwbare middelen in 1 tablet WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 PAGINA 5 Nijmeegs leraar in beroep bij de Kroon Afgewezen als raadslid De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door dokioren in de hele wereld aan hun paiiënien voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. u BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n j/ftje doet wonderen/ Contact met militairen bij oefening in Duitsland 19.3 pet. van de bevolking Stalin werkte liefst tot diep in de nacht door A. Budlngton Kelland Nijmegens bevrijding Spectaculair feest in voorbereiding De vrijgelaten Nederl. krijgsgevangenen Donderdag in ons land Sèvres-porcelein in moeilijkheden Millioenen per jaar tekort (Van onze correspondent) Het is nog niet zeker of het aantal bezoekers aan de H. Landstichting dit seizoen dat van voorgaande jaren zal ®vertreffen, maar ongetwijfeld is de honderdduizendste bezoeker voor het einde van het seizoen de poorten gepas seerd. Dit getal bewijst wel dat de H. Landstichting nog niets van zijn Aantrekkingskracht heeft ingeboet en '°t ver buiten onze landsgrenzen komt •ben in groten getale om onder leiding tan de paters Montfortanen kennis te hemen van deze unieke gelegenheid om Christus' leven op aarde op aanschou welijke wijze te zien uitgebeeld en te "eleven. Belgen, Denen, Duitsers, En gelsen, Fransen en Amerikanen weten de Landstichting te vinden en zelfs uit Arabië en Turkije is men naar Groes- oeek gekomen. Speciaal van Belgische en Duitse zij de was de belangstelling dit jaar erg groot. In Mei van dit jaar kwam een "xtra trein met Belgen naar Nijmegen en zeshonderd Duitse gymnasiasten kwamen eveneens per extra trein naar Nijmegen om van daaruit naar de H. Landstichting te gaan. En het zijn waarlijk niet alleen katholieken die de stichting bezoeken, men vindt er ook vele protestanten en andersdenkenden onder, die hier een deel van de Bijbel in een weids en in drukwekkend panorama voor hun voe ten zien liggen. En het „livre d'or", waarin de namen van vele vooraan staande personen uit de wereld en vrij wel alle talen van de wereld voorko men, vertelt van hun onverbloemde waardering en bewondering wat hier in Groesbeek tot stand is gebracht, wordt onderhouden en nog steeds ver der uitgroeit. Vernieuwing en uitbreiding zijn noodzakelijk om tot bezoek en her nieuwd bezoek te stimuleren, maar ue financiële consequenties daarvan zijn niet licht. Ergens op het uitgestrekte terrein vindt men het begin van een basiliek. Pater Suys, de oprichter, vond de in 1915 geopende Cenakelkerk erg prachtig, maar hij droomde van een groots en stoutmoedig plan: de bouw van een basiliek, welke representatie! zou zijn voor katholiek Nederland. De ze basiliek zou in diorama's het leven van Christus in beeld brengen en ook voor niet-katholieken een aantrekkelijk religieus middelpunt moeten beteke nen. Pater Suys droomde niet alleen, maar trachtte ook zijn droom te ver wezenlijken. Voor de oorlog werd met de bouw van de basiliek begonnen, maar het werk is onvoltooid blijven liggen. Nu de prijzen zo enorm zijn ge stegen is er van verdere bouw geen sprake meer. Een bedrag van minstens drie millioen zou nodig zijn om de plannen te verwezenlijken. Beter te verwerkelijken lijkt het plan om een stenen hal te bouwen, waarin de grote tent weer zou kunnen worden opgetrokken, waarin vroeger een facet van het leven in Palestina plastisch werd uitgebeeld. Het tentzeil moet echter een stenen overkapping hebben om tegen de invloed van het weer be schermd te zijn. Men schat de kosten hiervan op twintigduizend gulden. Tot nu toe heeft men deze middelen echter nog niet kunnen vinden. Er gaan de laatste tijd stemmen op en er vallen suggesties te beluisteren waarin m®11 zich afvraagt waarom de overheid rijk, provincie en/of gemeente de stichting niet subsidiëren. Suggesties die om verscheidene reden belangstel ling verdienen. Want niet alleen vormt de H. Landstichting een belangrijke trekpleister voor binnen- en buiten landse touristen, maar ook en vooral vertegenwoordigt de H. Landstichting een kostbaar cultuurgoed, waarvan de waarde en de betekenis met alleen spreekt tot een bepaalde Kroep,maar die in brede lagen een klankbodem vindt waarvan de uitwerking slechts ten goede kan zijn. Naar wij vernemen heeft mr. J. J. M. van Gent, die bij raadsbesluit en later ook door Gedeputeerde Staten werd af gewezen als raadslid, omdat hij een be trekking als leraar in de sociologie aan de middelbare meisjesschool op Mariën- hof te Nijmegen vervult tegen deze be slissing hoger beroep aangetekend. UCs 9 - - --I -> - SU^Ct 181. Als het eerste grauwe licht van de naderende dag door de tentspleten van het rookgat in het dak naar binnen valt, staakt Eric het rusteloos stappen door zijn enge gevangenis. Stil en peinzend neemt hij het handjevol mannen op, dat hem tot in dit laatste uur gebleven is. Dan zwerven zijn grijze ogen naar het bleke gezichtje van zijn vrouween seconde verschijnt een vleug van een glimlach om zijn strakke mond. „Mijn zoon hij zal ontkomen," mompelt hij. „Geprezen zij de ingeving, die mij deed zwijgen over zijn verdwijning." „Zij zullen zijn vlucht ontdekken," fluistert Winonah hees, ,,en dan „Dan zullen mijn krijgers de dwaze welp achtervolgen en doden, vult een meta len stem aan. Een gespannen stilte treedt in, als Bor Khan's pezige gestalte geluidloos in de tent ingang verschijnt. „Gij spreekt te luid, vrouw," vervolgt de Nomade met bijtend sarcasme en zonder acht te slaan op de ontsteltenis, die zijn woorden te weeg brengen, wendt hv zich onbe- wogen tot de Noorman. „Welnu? Uw laatste kans, hond! Waar is het zwaard? Zeg het mv, indien ge leven wilt." Diepe stilte. Bric haalt de schouders op en staart de ander haast uitdagend a<m. „Sterf dan, hond!" Ziedend van woede maakt Bor Khan een wild armgebaar. Drie, vier krijgers drin gen zich naar voren en in minder dan geen tijd zijn Eric's handen op de rug ge bonden. In machteloze woede zien de andere Noren hun koning wegvoeren en even later worden ook zij door een aantal zwaargewapende Nomaden naar buiten ge dreven. Zwijgend en verbeten schrijdt de Noorman tussen Bor Khan en een ander stamhoofd naar de plaats, vanwaar hij voor het laatst de zon zal aanschouwen. Hij krijgt een brok in zijn keel, als hij aan zijn vrouw denkt. En aan Erwin, zijn dappere, kleine zoon, die nu ergens geheel alleen door dit meedogenloze land zwerft en hem nimmerjzal terugzien. De Noorman heft het hoofd op, als hij de martelplaats betreedt; doch dan staat hij met een ruk stil. En samen met.hem Bor Khan en de anderen, Nomaden zowel als Noormannen. Een diepe stilte daalt over het kamp, want daar, naast de onheilspellend grom mende wolfshond, staat trots en uitdagend de tengere gestalte va.n Erwin tussen de tenten en in zijn kleine handen rust het fonkelende, verschrikkelijke zwaard Tyrr Advertentie Een kort geding over een bromfiets affaire vroeg, dadelijk na diens vacan tie, Dinsdag de aandacht van mr A. N. Kuhn, president van de Haagse recht bank. Mr L. M. A. Tripels trad op na- hiens een Italiaanse motorenfabriek te gen een Nederlands bedrijf, dat in rech te vertegenwoordigd werd door mr A. C. Rueb. Dit Nederlandse metaalwarenbertnjt sloot met de Italiaanse fabriek in 1948 ®en overeenkomst voor licentiebouw ®n merkvoering. Ook werden uitvoer rechten gegeven. De Nederlandse fa briek bediende zich voor de verkoop van een onafhankelijke handelsfirma. Om diverse redenen zegden de Itali aanse partners in 1952 de overeenkomst °P- Krachtens het contract mocht het Nederlandse bedrijf nadien geen moto ren of onderdelen meer maken. Toe stemming werd gegeven om 1700 gereed °f in aanbouw zijnde motoren plus de Jborraad onderdelen uit te verkopen. Pe Italiaanse firma stelde een impor- teur in Nederland aan, die dus in Italië Afvaardigde bromfietsmotoren ging le uren. De Nederlandse handelsfirma, die ?ertijds de verkoop van de Nederlandse fabriek had, deed of er geen vuiltje aan 06 lucht was. Men voerde reclamecam pagnes. die het deden voorkomen of Jren ook in de verre toekomst de mo- l°r en onderdelen zou kunnen leveren A bouwde de agentenorganisatie tegen Qle van de nieuwe importeur uit. Aldus An ,jer Italiaanse klachten. Bovendien U en dat was de ernstigste klacht le erde men tegen prijzen, die beneden de normale zouden hebben gelegen. Voor de troepen, die zullen deelne- 7en aan de oefening in Duitsland in loop van de maand September, zijn "'Jzondere regelingen getroffen ten aan- i'eh yan de veldpost, de berichtgeving j. bijzondere gevallen en de terugkeer ar Nederland. dP 13 tot en met 24 September wor- ïan Poststukken aldaar geadresseerd: naam en voorletters, legernum- Y' onderdeel. NAPO 201. bief ben, die vervroegd vertrekken 6 de „Advanced party", wordt van Wij? en met 12 September op gelijke An v, Seadresseerd, onder toevoeging 2oi woord: voordetachement NAPO ,,llAan hen, die nablijven met de toevn arty" wordt geadresseerd onder bien. >.U.n£ van het woord: nadetache- |bt NAPO 201. friet 9n ban verzenden: brieven tot en biet k Sfam, briefkaarten (enkele en hiaxirv. aald antwoord), drukwerken tot fnavj!?aaJ 3000 gram, nieuwsbladen tot gens aal 3000 gram. Frankering vol- Postbo. binnenlandse tarief en ter zorging op de normale wijze. Daarnaast werd een inruilcampagne ge voerd, die naar de mening van eiser beslist verliesgevend zou moeten zijn. Dit nu werd als oneerlijke concurrentie beschouwd. Weshalve de Italiaanse fa briek verkoop tegen normale prijs vor derde en het verder achterwege laten van de h. i. onbehoorlijke reclame. Van de zijde van het Nederlandse be drijf werd in het geding gebracht, dat de fabriek geen zeggenschap in de re clame van het handelsbedrijf heeft en dat de verkoop aan het handelsbedrijf voor normale aflevering, zowel als voor inruil wel degelijk normaal winstge vend is. Van Italiaanse zijde werd een dwang som van 1000 gulden voor iedere dag, waarop de gewraakte handelswijze zou den worden voortgezet, geëist. Het Ne derlandse bedrijf mag krachtens over eenkomst uitverkopen, maar verder niets vervaardigen en ook geen oude motoren reviseren en in de handel brengen. Uitspraak 8 September. (Van onze verslaggeefster) Vijf weken geleden is de Bontstichting opgericht. De Bontstichting verenigt allen die „in bont doen", van de pelte- rijenfabrikanten en de groothandel in bontvellen, tot de winkelier die de bont jassen verkoopt. De Bontstichting wil nu er weer meer en beter bont is dan tussen de jaren '40 en '50, en de weelde belasting gezakt is. de vrouw dwingen tot wat meer belangstelling voor dit edel en warm materiaal. En omdat de vrouw bljjkbaar niet makkelijk genoeg naar het bont gaat, zullen ze het bont bij de vrouw brengen. Op de eerste plaats, zoals wij reeds meldden, door een bontparade in de hoofdstad in de middag van de zevende September. Dertig mannequins, voorafge gaan en gevolgd door twee herauten en geëscorteerd door de Amsterdamse politie zullen in het drukke stadsdeel tussen'het I.C.C. in het Vondelpark, via Stadhouderskade, Rembrandtplein en Kaiverstraat naar de Dam paraderen, gekleed in Nerz, Bever, Nutria, Persianer en Veredeld Konijn, hopelijk nagestaard door vele wensdromende voorbijgang sters. Daarna volgt een bontshow in het I.C.C. voor vaklieden uit de bontbranche en de pers, terwijl er in de Bontweek van 14 tot 19 September overal in den lande o.a. op de Haagse Damesbeurs) plaatselijke bontshows gehouden zullen worden. Er komt ook een bontfilm met de titel die spreekt voor zichzelf: „The lady wants mink". Nu is er bont en bont, de prijzen van een bontjas variëren van tweehonderd gulden tot twintigduizend gulden. Het mooiste en duurste bont is natuurlijk import, want onze eigen bodem levert alleen konijn, kat, mol en een beetje hermelijn tussen enkele edele soorten van importdieren die hier gefokt wor den. Maar van het konijn is heel wat te treken voor de vrouw met de doorsnee-beurs, het levert o.a. Bibe- rette en Seal Electric. Het is dan ook een strop dat de Franse wilde konijnenwereld zo drastisch wordt uitgedund door de zich snel verbrei dende ziekte na die ene injectie van de boze dokter. Want het Franse konijn zit beter en dichter in zijn haar dan het Nederlandse, en is dus de uitverkoren leverancier voor de bontmantel. Nu zijn het wel de tamme konijnen, die voor het bont in aanmerking komen, terwijl de wilde de vilthoeden-industrie voor zien, maar toch is de konijnenbont- prijs reeds ca. 15 pet. gestegen door de grote sterfte, dus schaarste. De bontmode volgt, natuurlijk, ge hoorzaam wat Parijs voorschrijft, zij het voor ons land wat vereenvoudigd. Bont wordt tegenwoordig gemodelleerd als textiel, men weet het zo soepel te ma ken, dat men er alles mee kan doen. en de bontmantel iedere gewenste mo dieuze lijn kan geven. Bij de lange mantels is in ons land Persianer zeer veel gevraagd. Men ver/t het, dat is het allernieuwste, in alle beige en grijze tinten die de mode aangeeft. Korte jasjes van veredeld konijn tot sobelfeh, zijn altijd zeer geliefd, men zegt dat 70 pet. van de vrouwen een kort jasje wil, al lijden ze er gedeeltelijk kou in! „II faut souffrir pour etre belle". Een vakschool voor bont heeft Ne derland niet, wel een door de staat ge subsidieerde opleiding die minstens zes jaar duurt en het diploma bontwerker eerste, tweede of derde klas geeft. Vorig jaar bedroeg de invoer van onbereide pelterijen (een kwart hazen- en ko nijnenvellen) ruim 280 ton, en bereide, 111 ton. De uitvoer van ruw pels- materiaal overtreft de invoer, namelijk 490 ton. Wij voeren zestig ton bewerkt bontmateriaal uit. Wie een slagzin kan bedenken om de bontjas te pousseren, kan bij de jonge Bontstichting duizend gulden verdienen. Dat is een mooi bontjasje. Meer dan 92.000.000 Amerikanen be horen tot een of ander kerkgenootschap. Vergeleken met cijfers over 1952 bete kent dit een stijging van 3.604.124 of 4,1%. Aldus het Jaarboek der Ameri kaanse Kerken over 1953, uitgegeven door de gezamenlijke Protestantse Ker ken in de Ver. Staten. De Katholieke Kerk staat met 30.253.427 leden boven aan de lijst van grootste kerkgenoot schappen. De tweede in grootte is de Methodisten Kerk met 9.180,428 leden. Het Katholieke Jaarboek over 1953 geeft voor het ledental der Katholieke Kerk een iets hoger cijfer, namelijk 30.425.015 of 19,3% van de totale bevol king. De gezamenlijke Protestantse gods dienstgenootschappen tellen 54.299.963 leden of 34.7%, verdeeld over 15 ge nootschappen met meer dan één millioen leden en een aantal kleinere. Sedert 1927 is het aantal Amerikanen, dat tot een godsdienstig genootschap behoort, verdubbeld. (Van onze speciale verslaggever) at men zelfs uit schel pen de fraaiste din gen maken kan, heb ben wij ontdekt tijdens een bezoek aan Willy Jennen uit Geleen. Jennen studeert in Nijmegen en verdient zijn studiegeld bij elkaar met het opknappen van al lerlei karweitjes. Hij werkt op het ogenblik bij een ver zekeringsmaatschappij en doet zo links en rechts wel eens meer een werkje voor iemand. Als je daarbij nog moet studeren, dan blijft er weinig vrije tijd over voor het koesteren van een hob by. Toch ziet Jennen nog wel kans, om vrij regelma tig zijn schelpenkunst te beoefenen. Het begon twee jaar gele den, toen hij op Texel zijn vacantie doorbracht. Hij zag er een kunstschilder, die van schelpen allerhande fi guurtjes maakte, meest in heemse vogelsoorten. Het werk van de man bekoorde hem zeer en dus probeerde hij het zelf ook eens. De grote moeilijkheid was het lijmen van de vaak vochtige schelpen, maar een lijmfa- brikant bood raad en gaf hem een paar adviezen. En warempel, het lukte. Wat grote schelpen, wat kleine, een paar pijpenstokers en Willy toog aan het werk. Een beetje aarzelend in het be gin, maar langzamerhand ging het vlotter. Tenslotte had hij het eigenlijke vak werk onder de knie. Natuurlijk was de vacantie toen al afgelopen en omdat hij zich thuis verder wilde bekwamen in zijn nieuwe hobby, schreef hij een ken nis op Texel om een nieuwe voorraad schelpen. Texel is er uitermate geschikt voor, vertelt hij ons. Daar vind je de meeste soorten schelpen. De moeilijkheid is echter, dat iedere schelp uit twee delen bestaat, waarvan meestal maar één stuk wordt teruggevonden. De kennis op Texel doet onge twijfeld z'n best, maar heeft uiteraard zelf z'n werk en mist daardoor de tijd, om het strand grondig af te stropen. Maar er was genoeg ma teriaal om de „productie" te beginnen. Een schelpje, wat pijpenstokers als armen en benen, wat watten als haardos, een paar schelpen als romp, jas, broek en schoenen. Desnoods nog een hoedje op. Voila, het pop petje is klaar, maar vergeet niet, dat de maker acht uur lang ingespannen gewerkt heeft om het zo ver te krij gen. Oorspronkelijk liet hij zijn „beeldjes" in de na tuurlijke schelpkleur, maai al experimenterend merkte hij, dat het geheel aan ar tisticiteit won wanneer het gekleurd werd. Aanvanke lijk met waterverf, maar te genwoordig met plakkaat. De vroeger eenvoudige fi guurtjes groeiden zo uit tot vriendelijke wezentjes uit een andere wereld, een droomwereld. Jennen's vrienden hadden dat al spoedig in de gaten. Zij kwamen op bezoek en namen een poppetje mee. De bezoeken werden zo veelvuldig, dat zijn huis-„in- dustrie" het niet meer bij kon benen. Hij heeft er nog maar een paar thuis, zijn eerstelingen, nog grof en weinig bewerkt en een paar souvenirs voor zijn moeder. De eerste beeldjes waren figuren uit de boeken vah A. M. de Jong, zwervers en landlopers. Later fantaseer de hij zelf figuurtjes bij el kaar, zoals het zesmans- orkestje met zijn dromerige dirigent en zijn zwijmelende tubaspelers. Het zijn ty petjes geworden, kleine mensjes met een eigen ka rakter, ondanks het lijm- blaasje, dat dienst doet als oog of neus, ondanks die streepjes verf. Heel die Zuid-Limburgse humor, heel dat romantisch levensgevoel ligt in de houding, in de af werking en aankleding van die poppetjes besloten Zijn die figuurtjes geen zacht aardige caricaturen van dorpshelden en heldinnen? Willy Jennen is een ar tist, zoals misschien heel veel Limburgers artist zijn, diep in hun hart. Hü is trouwens veelzijdig. Aan de muur zagen we een paar schilderijtjes van zijn hand, tafereeltjes uit zijn diensttijd in Indië, scherp waargenomen beelden, die op een werkelijk eigen ma nier zijn weergegeven. Hij schrijft een vlot en kern achtig proza en maakt er zelf tekeningetjes bij. Maar zijn grote liefde is de mu ziek. 's Zondags kan men hem achter het kerkorgel vinden en door de week menig uurtje achter de pia no. Willy Jennen is een artist en een Limburger en het is bijzonder plezierig met hem over zijn liefheb berijen te praten. Radio Moskou heeft gisteren melding gemaakt van een regeringsdecreet, dat de acht-urige werkdag voor regerings bureaux herstelt en bepaalt, dat over werk betaald moet worden. Het offi ciële orgaan de Prawda oefent in ver band hiermee critiek op hoofden van openbare diensten, die er een sport van maken om de werkdag te verschuiven naar de nacht en hun ondergeschikten te ontbieden voor werk op ongelegen tjjden. Dit opmerkelijke decreet ruimt opnieuw een stukje van de Stalinisti sche erfenis op. Want Stalin hield er van tot diep in de nacht te werken. En hij wilde, dat een ieder die hij mo gelijkerwijze zou willen opbellen of ont- h'eden, op zijn bureau was, totdat hij naar huis ging. Zodoende zag men 's nachts om vier, vijf of zelfs zes uur door de lege stra ten van Moskou de grote „Zis" limou sines schieten met de kopstukken van de Sovjet-Unie. Deze kopstukken waren zodoende ver plicht ook hun naaste medewerkers te iaten doorwerken. Deze medewerkers lieten hun ondergeschikten weer blij ven en zo ging het proces verder. Tijdens de oorlog probeerde Stalin fluisterende stem, en aan de woorden die zij meende gehoord te hebben. „Ze hebben hem vermoord en nu is het mijn beurt." Sherry vroeg zich af wat zij doen kon. Het enige slachtoffer van moord waar van zij iets wist, was een onbekende man, wiens naam de politie met haar beproefde methoden niet kon achterha len. Dat was de man wiens lijk zij in de paskamer gezien had, waar men hem gevonden had met de koffers die het kostbare tafellinnen van Prosser bevat ten. L Er was geen enkele reden om Elsie ik huilde Om me te ondervragen'. Ze Whipple, of de vermoorde man waar- kunnen immers toch niets voor me over glsie Whipple gesproken had, in doen". Haar gedachten schenen ver weg verband te brengen met dat slachtoffer, te dwalen. Ze sprak opnieuw, maar nu Het enige, vage verband lag in het feit niet tegen Sherry, en met een stem ^at men de dode in het gebouw van 18 „NeeZe hadden me daar nie» heen moeten sturen- Ik vertel toch mets. 't Gaat niemand wat aan. Alleen omdat zoals Sherry nog nóóit gehoord had. „Hij is dood", zei ze en ze herhaalde^ „Hij is dooddooddooddood!" „Wie is dood?" vroeg Sherry. „Ik kan het niet stilhouden", fluister de" Elsie. „Stilhouden voor wie? „Prothero" gevonden had, en dat Elsie bij „Prothero" werkte. Op iedereen maakte Sherry de indruk van een buitengewoon impulsief per soontje, maar thans was zij in het ge heel niet impulsief. Dit was een situatie die diep nadenken en ernstig overwegen Sherry wist niet zeker of ze de vol- van de gevolgen vereiste. Zij besloot er gende woorden van het meisje goed een nachtje op te slapen. Als ze dan de verstond, maar zij meende haar te ho- zaak rijpelijk overdacht had, kon zij ren mompelen: „Ze hebbenhem misschien besluiten er met Pat Evans of vermoorden nu is heitmijn mijnheer Newsome of met allebei over beurt." te spreken. Een andere stem klorik naast Sherry. Maar één ding deed zij wel, voor alle „Wat is er' Wat er aan hand?" zekerheid. Ze ging naar de telefoon en He't was de afdelingschef. belde het nummer van mijnheer Port- „Juffrouw Whipple schijnt ziek te man. „Met Propaganda", zei ze. „Wilt zijn", antwoordde Sherry. u zo goed zijn mij het huisadreè van „Goed, ik zorg wel voor haar. U moet de cassière Elsie Whipple te geven?" geen opschudding verwekken. Loopt u Er volgde een pauze, en daarna kreeg door alstublieft." zij de gevraagde inlichting een adres Sherry keerde terug naar haar plaats in de Zesenvijftigste Straat. Sherry be en trachtte zich in de reclametekst voor dankte en legde de hoorn op het toe dekens te verdiepen. Doch zij moest stel. voortdurend denken aan de starende, Zij at alleen, en ging toen naar de afwezige blik van het meisje, aan haar vroege voorstelling van een bioscoop, waar zij huilde tot haar gezicht een voudig ontoonbaar was. En al die tijd wist ze precies wat ze van plan was te doen, ofschoon ze hardnekkig weigerde het toe te geven. Het was nog tamelijk vroeg in de avond, en zij wandelde nogal doelloos door de straten, doch ongemerkt droe gen haar voeten haar naar de Zesenvijf tigste Straat. Ten langen leste stond zij voor een deur, die er weinig fris uitzag en die toegang gaf tot een nauwe trap tussen een delicatessenwinkel en een sigarenmagazijn. Er waren naambordjes met schelknoppen naast de deur, en op een van de bordjes vond zij de naam die ze zocht, maar ze drukte niet op de bel, want het was heel goed mogelijk dat Elsie Whipple niet in een stemming was om bezoek te ontvangen. Daarom drukte zij op het belletje voor de zesde verdieping, drie verdiepingen hoger dan Elsie. Er volgde een korte klik. en zij duwde de deur open en stapte het por taal in. Ze begon vlug de trappen te beklim men, alsof haar bezoek plotseling heel dringend was geworden, en liep de schemerig verlichte gang door tot zij bij een deur kwam waar Elsie's naam kaartje opstond. De deur stond op een kier. Sherry klopte, maar er kwam geen antwoord, en daarom duwde zij voor zichtig de deur open en keek in een kamer, die volgens haar begrippen ver schrikkelijk moest zijn om in te wonen. Er viel enig licht door het raam naar binnen, en wat Sherry zag kon zij nau welijks een woning noemen. Er stond een bed, en op dat omgewoelde bed zag zij iemand liggen. ..Elsie", riep je zacht. Sherry ging de kamer binnen. Ze boog zich over Elsie heen en richtte zich ontzet weer op. Een ogenblik stond zij roerloos. Ik moet zo gauw mogelijk weg van deze verschrikkelijke plek, dacht ze. Ze verliet de kamer en ging zacht de trap af en de straat op. Ze liep aan één stuk door tot ze voor haar eigen huis deur stond, en rende toen de trap op naar haar eigen gezellige kamer, waar zij op de rand van het bed ging zitten. „Als ik Pat Evans gewaarschuwd had", zei ze op een toon vol zelfverwijt, „dan lag Elsie Whipple nu misschien niet dood in dat afschuwelijke hok". HOOFDSTUK 6 Sherry had nog nooit in haar leven een slapeloze nacht gehad, en zo kwam het dat zij niet wist wat zij met deze nacht moest aanvangen. Zij kleedde zich uit, maar bleef toen een hele poos in een gemakkelijke stoel zitten, bang om het licht uit te draaien en naar bed te gaan. Tenslotte dwong ze zich te gaan liggen, haar ogen te sluiten en haar gedachten stop te zetten. Maar haar gedachten lieten zich niet stop zetten. Allerlei beelden dansten door haar hoofd. Ze kon geen vast punt vinden. Ze draaide het licht aan en probeerde te lezen, maar de zin van de woorden drong niet tot haar door. Zij stapelde de kussens achter haar rug op, ging zitten, en spande zich in haar gedach ten op één ding te bepalen. Zü kwam tot de slotsom, dat zij bang was. Ze was bang, omdat het haar op eens inviel dat ze iets gedaan had dal haar wel eens in moeilijkheden kon brengen. Ze was een kamer binnen gewandeld, had het lijk van een meisje aangetroffen, en was weggegaan. Meer niet. Een vaag en angstig besef drong tot haar door, dat ze iets gedaan had, dat niet in de haak was. Zij had de po litie moeten waarschuwen. t (Wordt vervolgd). zelfs deze late werkwijze op te dringen aan de Amerikaanse ambassadeur. Op zekere dag belde het secretariaat van Stalin ambassadeur Averell Harriman diep in de nacht op en liet deze voor een belangrijke conferentie naar het Kremlin komeft. Het nieuwe decreet voorziet in een werktijd voor overheidspersoneel van 9 uur tot 18 uur met één uur koffiedrin ken. Het nieuwe decreet legt er de na druk op, dat werk buiten deze uren volgens de overwerktarieven betaald moet worden. Deze bepaling bestond reeds, maar hieraan werd dus blijk baar niet de hand gehouden. (Van onze correspondent) De herdenking van de bevrijding in Nijmegen, op Donderdag 17 September zal waarschijnlijk een zeer spectacu lair karakter krijgen door medewerking van de 82ste Airborne Division. Het was de 82ste Airborne Division, die in September 1944, onder comman do van generaal Gavin Nijmegen be vrijdde en de Waalbrug wist te ver overen. Het ligt in de bedoeling, dat 17 September, des middags drie uur, een drietal Amerikaanse vliegtuigen boven de Waalstad zal verschijnen, met ieder 25 leden van de 82ste Airborne Divi sion aan boord, die boven de Ooypolder gedropt zullen worden. De parachutis ten zullen als symbolisch gebaar als Prometheus met een fakkel omlaag- komen. Het bevrijdingsvuur zal door de parachutisten naar het Nijmeegse raad huis worden gedragen, waar generaal Gavin de vlam aan burgemeester Hus- tinx zal overhandigen, die er 's avonds het bevrijdingsvuur aan de voet van de Waalbrug mee zal ontsteken. Of een en ander doorgang zal kunnen vinden, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar men treft in ieder geval reeds de nodige maatregelen. De twee Nederlanders sergeant J. N. Plant en de soldaat G. van Leeuwen, behorende tot het Nederlandse Detache ment van de Verenigde Naties, die 25 Augustus uit krijgsgevangenschap zijn vrijgelaten, zijn Dinsdag met het lijn- toestel van de K.L.M. uit Tokio vertrok ken. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen zij Donderdag te 18.45 uur op Schiphol aankomen. Verenigde Staten Een staking van 53.000 employé's van de telefoonmaat schappij „South Western Bell Telephone" is gisteren geëindigd. (Van onze correspondent) Het gebeurde in Elim, een plaatsje in Drente, nu zeven jaar geleden. Het huis van de heer Bakker Veldman stond in dje dagen in rep en roer, want des heren Veldmans trouwring was verdwenen. Wat is een getrouwd man zonder trouw ringNu was dat niet zo heel be vreemdend, want de heer Veldman had de eigenaardige gewoonte bij elke werk zaamheid van enig belang zijn trouwring van de vingger te schuiven en ter zijde te leggen, zonder dat hij daarmee een openlijke demonstratie wilde geven van een tijdelijke liefdeloosheid ten aanzien van zijn wederhelft. Maar hoe er ge zocht werd, de trouwring was en bleef weg. Totdat enkele dagen geleden de gouden ring te voorschijn kwam.... als gordijnenring. De zaak van de heer Veld man werd gemoderniseerd en ter ge legenheid van dit gebeuren zouden nieuwe gordijnen opgehangen worden. De oude, vergane gordijnen werden weggenomen en weggegooid, met uit zondering van de ringen, want gor- dijnenringen kun je altijd gebruiken, nietwaar. En toen bleek dat zeven jaar geleden per ongeluk de trouwring aan het gordijn was genaaid. Enfin de gor dijnenring, pardon de trouwring, doet nu weer dienst. De wereldberoemde porceleinfabriek van Sèvres is voorwerp van aanhoudende zorg. Dezer dagen heeft het bericht gecirculeerd, dat de hele onderneming in 1756 door madame de Pompadour begonnen onder Amerikaans beheer zou komen te staan. Het bericht is snel tegengesproken. Bij die gelegenheid evenwel is er de aandacht op gevallen, dat het bedrijf jaarlijks een te kort van 120 millioen francs heeft, hetgeen toch nog altijd ruim een millioen gulden is. Het verlies komt ten laste van de staat, want de staat voert het bedrijf; het hoort onder de dienst van Schone Kunsten. In zijn begintijd heeft het zachte porce- lein van Sèvres zijn grootste successen ge kend: de salons van de adel en van de Eu ropese vorstenhoven werden er mee ver sierd. Toen men eenmaal het geheim van het harde porcelein had ontdekt, leverde de fabriek zelfs winsten op. De revolutie bracht de eerste moeilijkheden. Maar Alexander Brogniart, directeur tijdens het keizerrijk, sloeg nieuwe wegen in, meer be paaldelijk die van het neo-classicisme, niet zo maar op eigen houtje, maar met behulp van kunstenaars van zijn tijd. Het duurt allemaal niet veel langer dan het keizerrijk zelf. daarna is het eigenlijk voortdurend berg af gegaan. Nu zint men op maatrege len. die nieuwe bloei zouden kunnen bren gen. De staatssecretaris van Schone Kun sten schijnt bijvoorbeeld aan serieproductie te denken. Maar, zegt Frank Elgar uit Car- refour, dat zou de staat slechts tot concur rent van de particuliere ondernemers ma ken. en die hebben het al moeilijk genoeg. De crisis, die Sèvres doormaakt, is niet zozeer te wijten, aan het beheer, als wel aan een overleefde traditie en een artistieke onvruchtbaarheid. Er is een staatscommissie benoemd om het probleem te bestuderen. Maar als er maar een energiek, doortastend man aan het hoofd werd gesteld, iemand die met zijn tijd en met de kunst van zijn tijd mee gaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5