WESTEN NODIGT MOSKOU UIT &ulles waarschuwt China Amerikaans hoofdkwartier in Europa achterhaalt grootscheepse zwendel Lugano uitverkozen als conferentie-oord Tot gesprek over Duitsland en Oostenrijk op 15 October Deelneming van Rood-China Nieuw Joegoslavischprotest tegen Italiaanse militaire acties afgewezen Limburgs dilettanten-cabaret op paleis Soestdijk Afschuwelijk eind van Maria- Goretti-feesten in Nettuno Hooggeplaatst functionaris te Neurenberg gearresteerd T Gen. Dean wordt spoedig vrijgelaten Het weer Kruisje op top van Mount Everest De kwestie-Triest Tot hoofd en hart Prins Bernhard ere-commandeur in de Orde van de Papegaai Franse juwelendief een Nederlander? Lavrentiev spoedig weer aan het werk èfee MORRIS iejmyca iwj! President Auriol schaft vervelend karweitje af Maarschalk Juin wordt niet meer op Elysée ontvangen VERMISTE JONGEN GEVONDEN Gewatteerde Windbreakers gONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25776 Hillary deponeerde het naast Tensing's offers s5Agressie in Indo-China kan oorlog met Westen tot gevolg hebben" Twee paters Passionisten neergeschoten Zeiljacht verongelukt Gastvrijheid slecht beloond Romeinse scherven gevonden bij Velsen Perzisch ambtenaar niet bij hem toegelaten Sjah bezweert gevaar in Zuid-Perzië De nieuwe sultan van Marokko maakt momenteel kennis met de no- De plechtigheden, welke Zondag in Nettuno hebben plaatsgehad, toen de H. Maria Goretti tot medepatrones van dit kleine Italiaanse plaatsje aan de zee werd uitgeroepen, z(jn met een afschu welijk drama geëindigd. Twee paters Passionisten zijn, nadat zjj de predikant van die dag naar de trein hadden ge bracht, op het stationsplein neergescho ten door een man, die in het klooster der paters asyl gevonden had. Toen de plechtigheden in het heilig dom. toegewijd aan Maria Goretti, in de namiddag ten einde waren, begaven de overste van het St. Rochusklooster in Nettuno, pater Fr. Phiiippus, en zijn Van de zijde van het Elysée heeft men de berichten willen tegenspreken noch ontkennen, volgens welke het thans tot een openlijke breuk gekomen is tussen de Franse President. Auriol, en de Franse bevelhebber van de NATO- grondstrijdkrachten in de Centrale Sec tor, maarschalk Juin. Volgens persbe richten heeft Auriol de maarschalk de toegang totzijn ambtswoning ontzegd, naar aanleiding van de weinig vrien delijke uitlatingen van Juin aan het adres van de Franse President. Zoals gemeld heeft Juin op vragen of hij zich eventueel candidaat zou stellen voor het presidentschap van de Franse republiek geantwoord dat hij er niet aan dacht een functie op zich te nemen die „meer vervelende karweitjes" met zich mee zou brengen dan dat zij hem be vrediging zou schenken. Auriol zou op deze laatdunkende verklaring over zijn ambt geantwoord hebben met de mede deling. dat vanaf dat moment „een van die vervelende karweitjes" afgeschaft zou worden: het ontvangen van Juin op het Elysée. De vroegere commandant van de Amerikaanse 24ste infanterie-divisie, generaal-majoor William Dean, zal waarschijnlijk binnen een of twee dagen door de communisten in Korea worden vrijgelaten. Volgens de communistische correspondent Wilfred Burchett, wordt Dean vastgehouden in een villa in Kae- song. Burchett, verslaggever van Paris Ce Soir, heeft gezegd, dat Dean fit is in goede gezondheid verkeert, en er op gewekt en gebruind uitziet. Hij deeld- mee, kortgeleden met Dean gesproken te hebben en overhandigden een ver slaggever van A.P. afdrukken en nega tieven van foto's, die hij tijdens zijn be zoek aan de Amerikaanse generaal ge nomen had. vicaris, pater Placidus, zich naar het stationnetje, teneinde de predikant, die 's morgens en 's avonds de preek had geliouden, naar de trein te brengen. Toen deze vertrokken was keerden bei den niets vermoedend naar hun kloos ter terpg. Doch op het moment, dat zij het stationsplein overstaken, klonken plotseling schoten en men zag de twee priesters ter aarde zijgen. Beiden waren ernstig gewond, zo ernstig, dat pater Phiiippus reeds tijdens he vervoer naar het ziekenhuis overleed. Pater Placidus, die nog in leven was, werd onmiddellijk naar de operatiekamer gebracht, waar men de kogel heeft verwijderd en bloedtransfusie heeft toegepast. Hoewel zijn toestand ernstig was. bestaat er ge rede hoop, dat hij zal herstellen. De moordenaar, die bij deze grote menigte niet onopgemerkt kon blijven, is door de politie ter plaatse gearres teerd. Dit is echter onder hevig verzet van de arrestant gebeurd, daar deze zich als een waanzinnige verzette. Het was Dominico Frattini, die enige tijd In Frankrijk had gewoond en naar zijn land op transport was gesteld als „ter rorist". De Paters Passionisten te Net tuno hebben hem asyl verleend in het heiligdom van Maria Goretti, waar hij eten en onderdak kreeg, bovendien nog een weinig zakgeld voor kleine werk zaamheden, welke hij in het klooster en in de kerk verrichtte. De man scheen met een ontembare haat tegen zijn wel doeners vervuld te zijn en het plan te koesteren alle paters van het heiligdom te vermoorden. Vanmorgen 7 uur is het raadsel rond de sinds Zaterdagmiddag vermiste 10- jarige Dirk Zwenne uit Velsen-dorp op gelost. Het stoffelijk overschot is drij vende gevonden in de berghaven van de ponten. De politie acht misdrijf uit gesloten. Hoe het ongeluk precies ge beurd is, is niet te zeggen, maar de ver onderstelling is gewettigd, dat de jongen op een zeilbootje of een vlot is gaan spelen en zo te water is geraakt. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Aanvankelijk weinig, maar morgen weer toenemende bewolking met in de namiddag in het Westen kans op enige regen. Matige tot zwakke wind, krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog krachtige of harde Westelijke wind. Vrij koude nacht. Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.56-19.21. Maan: 1.27-17.52. Telo<AU BESTRAAT 5 HAARLEM Ak Redactie 21544, Advertenties 21543 Biit»nneïen,en 20800 Postgiro 143480 Kant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 antoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 rv. Telefoon 5790 ctie: I. j. \fj Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. \X/°^fd[edactie: 0>rs- El. v. Run en W. Severin. hoofdredacteur: W, van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Sir Edmund Hillary heeft, toen hij de top van de Mount Everest bereikt had, daar ook, naast de offergaven van de Sjerpa-gids Tensing, een klein, uit goed hout gemaakt kruisje neergelegd, aldus heeft hij thans meegedeeld. Het kruisje was, in een enveloppe, door de leider van de expeditie, kolonel Hunt, aan Hil lary ter hand gesteld met verzoek het 1?erikaanse minister van Buiten- Sisterp ^aken, John Foster Dulles, heeft 5*bina v©rkJ.aard dat agressie van rood V^n hpfGSen In<J°-China een directe oorlog hben ^Vesten tegen China tot gevolg kan fhijia A Dulles zeide dat communistisch Va rebellen in Indo-China opleidt en ?ehs uitrustingen voorziet. En vervol gt erklaarde hij: De Koreaanse oorlog Seieer-ns een les geleerd en wij hopen het ahdha?- Van toepassing te brengen ter *ng van de vrede. ^©lt, de.. toestand zich zodanig ontwik- Wii enarlxxrrvr» cr#»n Tiillon ^ile^11 onze eventuele tegenstanders ver- or. WD niet zullen aarzelen de wa- döuUes te nemen. d strjirt,^er^laarde voorts: „Beëindiging van o confpin Il}do-China kan voortvloeien uit h?^Unie?ntie over Korea, wanneer de Jl^ste w?nn de strijd in Indo-China ten- w? toe H beëindigen". Hij voegde hier- aat_ Amerika een dergelijke ont- ifanneer ,?ie wij geleerd hebben is deze: x W de toestand zich zodanig ontwik- t°r(len wij wellicht gedwongen zullen teVoren tot de oorlog, is het beter dat wij van harte zou toejuichen. Wat Dulles hiermee precies bedoelde is niet geheel duidelijk, want Amerika heeft zich er immers tegen verzet om de Indo-Chi nese kwestie op de agenda van de politie ke conferentie over Korea te plaatsen. In diplomatieke kringen in Washington wijst men er in dit verband op dat de Ameri kaanse gedelegeerde bij de V, N. Henry Ca bot Lodge gezinspeeld heeft op de moge lijkheid van het houden van een tweede Aziatische conferentie, voortvloeiende uit de bespreking over de toekomst van Korea. Het is dwaas naar wat geweest is te verlangen. Het oude kan nooit de voldoening van een nieuw ge- luk geven. De Oranjerie van paleis Soestdijk heeft Woensdagmiddag getrild van het trompetgeschal, ingezet nadat Prins Bernhard de tekenen vjaren omgehan gen van het ere-commandeurschap in de „Orde van de Papegaai" van Marotte, het Sittardse Carnavelsrijk. Tevoren had de vorst van dat rijk evenals zijn omvangrijk gevolg in kleu rig groot-gala gestoken, de Koningin, de Prins en de vier Prinsessen toege sproken, niet in het hoog-Sitt.ards, maar voor deze bijzondere gelegenheid in de taal „van een bevriende natie", het Ne derlands. De imitatie-plechtigheid waaraan Prins' Bernhard zich lachend onderwierp, tot grote vrolijkheid van de andere aanwe zigen, hofhouding en personeel van pa leis Soestdijk, maakte deel uit van een amateur-cabaret-voorstelling „Een rui ker anjers uit Limburg' samengesteld ui*. „Anjeravonden", eerder dit jaar in zestien Limburgse plaatsen gehouden onder beschermheerschap van de Prins Te omstreeks half vijf, nadat de Ko ninklijke familie haar plaatsen in de Oranjerie had ingenomen, schetterde het „Eikenhout is eikenhout" uit de blaasinstrumenten van het harmonie orkest der Staatsmijn Emma, dat zich in. de tuin had opgesteld. Een regenbui haalde eer. atreep door de rekening, maar slechts ten dele, want later brach ten de vijftig musici met hun zwarte, witbepluimde mutsen, 111 de Oranjerie zelf nog wat kapelmuziek ten gehore. Intusen was de voorstelling, met Toon Schrijnen (voorzitter van het Anjer- Op Soestdijk zijn vertegenwoordigers van Carnavalsverenigingen met de zotskap op te gast geweest. Ook zijn er Limburgse amateur-toneelspelers opgetreden, die ih de toneelcompetitie van het Provinciaal Anjercomité heb ben uitgeblonken. Een drukke, maar genoeglijke middag aldus op Soestdijk. comité Venlo) als conferencier, ingeleid door Flipje Houben (zoontje van de commissaris van de Koningin in Lim burg), die, van tijd tot tijd sierlijk ge barend met zijn hoge hoed, de Prins dank bracht voor zijn vriendelijkheid het cabaret naar Soestdijk te nodigen. Met dans, muziek en Limburgse voor dracht werd het programma voortgezet. De Prinsessen Beatrix en Irene werden onthaald op bloemen en een verras singspakket door twee meisjes van de Limburgse boerderij waar zij dit voor jaar hadden gelogeerd. Op het door een microfoon gegeven startsignaal „voor waarts, marsch" van de Prins kwam de „Marotte kapel" uit de tuin binnen mar cheren, trouw saluerend met de rechter hand aan de linker wang, lange feest- mutsveren wapperend achter zich aan. Veel succes had een parodie van „Dich ter und Bauer" waarmee de gelijkenis der amusementsmuziek van 1850 met die van 1950 werd geaccentueerd. Na ruim een half uur verlieten de Koningin en de Prins, gevolgd door de prinses sen en hun logeetje Renée Roell, de Oranjerie. ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben gis pten in Moskou op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gelijk- u'dende nota's afgegeven, waarin de Sovjet-Unie wordt uitgenodigd om op 5 October a.s. te Lugano in Zwitserland deel te nemen aan een conferentie Van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland en Oostenrijk. Deze uit nodiging is de tweede van die aard in zeven weken tijds en. ze is een antwoord de Russische nota's van 4 en 15 Augustus. Over het algemeen ademen de Westelijke nota's een verzoenende geest. In haar tweede nota, die van 15 Augustus, stelde de Sovjet-Unie een Duitse vredesconferentie binnen zes maanden voor, alsmede de instelling van een voorlopige regering voor ge heel Duitsland, die zou moeten bestaan uit Oost- en West-Duitse padlementsle- den. Hierop heeft het Westen de con cessie gedaan, dat het afziet van de eis, dat een commissie van onderzoek, be staande uit IJsland, Nederland, Brazilië en Pakistan, eerst nagaat, of de omstan digheden in Oost-Duisland geschikt zijn voor het houden van vrije verkiezingen. Dit betekent echter niet, dat het Wes ten geen garanties zal vragen, dat de verkiezingen voor geheel Duitsland ook werkelijk vrij zullen zijn. Voor de tweede keer in twee dagen tijds heeft de Joegoslavische regering een nota gestuurd aan de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, waarin zij protesteert tegen Italiaanse militaire acties in het grensgebied bij Triëst. Vol gens het Joegoslavische persbureau Tan- joeg werd ditmaal met name genoemd een schending van Joegoslavisch grond gebied door Italiaanse soldaten op 3) Augustus. In Belgrado deelde men officieel mee, dat het hier een groep van 23 Italianen betrof, die met automatische wapenen waren uitgerust, en die ongeveer 50 me ter op Joegoslavisch rechtsgebied door drongen. Na tweemaal tot de terugtocht gesommeerd te zijn, keerden zij terug. Het persbureau Tanjoeg spreekt ook nog van een groep van 15 Itali aanse militairen, die eveneens op Maandag een grensschending zou heb ben gepleegd. Ook gisteren gingen Italiaanse eenheden volgens Tanjoeg voort met het patrouilleren langs de grens. Nieuwe Italiaanse eenheden zouden in de richting van de grens zijn gedirigeerd. BehalVe delen van de divisies Aviette en Mantova zijn eenheden van de Fol- gore-divisie waargenomen in de sector- Gorizia. Daar zijn ook een bataljon ma riniers cn een bataljon parachutisten gelegerd. Nog steeds volgens Tanjoeg Het hoofd van de inkoopafdeling voor levensmiddelen van het Amerikaanse leger in Europa, Charles E. Wilson, is gisteren te Neurenberg in hechtenis genomen en ter beschikking gesteld van de recherche van het Amerikaanse hoofdkwartier te Heidelberg. Volgens D.P.A. is door de arrestatie van Wilson een omkoopcomplot aan het licht ge treden, waarbü Amerikaanse burgers in Duitsland betrokken zijn. De bij het complot betrokken Amerikanen zouden ruim 200.000 dollar, die zij als steek penningen hadden ontvangen, op reke ning hebben gezet van een pseudo- firma. Wilson is gisteren voor een voorlopig verhoor voor het Amerikaanse Hof te Neurenberg verschenen. Nadat twee ge tuigen hadden verklaard, dat Wilson betrokken was bij een omkoperijcom plot, besliste het Hof, dat Wilson op 14 September weer gehoord zal worden. Volgens de getuigen hadden de bij de omkoperij betrokken Amerikanen een bedrag van 235.000 dollar ontvangen. Wilson werd vrijgelaten na aflegging van de belofte, dat hij zich ter beschik king van de justitie zal houden. Op 14 September zal een aanklacht tegen Wilson worden ingediend. Vol gens het bevel tot inhechtenisneming wordt hij verdacht van het ontvangen van steekpenningen, omkoperij en mis bruik van vertrouwen. Wilson werd Dinsdagmiddag, teza men met twee andere Amerikaanse ambtenaren, in hechtenis genomen. De andere twee werden na twaalf uur te zijn ondervraagd in vrijheid gesteld. Een Amerikaanse openbare aanklager, Canfield, zei, dat reeds achttien maan den lang een onderzoek in deze zaak aan de gang was. Het onderzoek strekte zich over vier landen uit. Dadelijk na het begin van het onderzoek waren de prijzen voor voedingsmiddelen belang rijk gedaald. De betrokken Amerikaanse handels organisatie koopt in zestien Europese landen, alsmede in India. Israël en Siam, teneinde de ruim 400.000 leden van de Amerikaanse strijdkrachten, Een Amerikaanse zakenman, thans te Brussel woonachtig, die als getuige werd gehoord, zei, dat hem te kennen was gegeven, dat hij „commissie" aan de handelsorganisatie moest betalen om de leverantie te krijgen. Hij had in de twee jaar, dat hij zaken met de organi satie gedaan heeft. 200.000 dollar „com missie" bij een Zwitserse bank gestort. Een andere getuige, een Deense za kenman, heeft verklaard, dat hij gedu rende een jaar maandelijks 3.000 dollar „commissie" heeft betaald. De hoofd schuldige schijnt de 38-jarige Ameri kaan James Harlow te zijn, die hoofd van de afdeling voedselvoorziening is geweest tot November 1952. Hij is thans in Amerika en er zou een verzoek tot zijn uitlevering naar Duitsland gedaan zijn. Zijn opvolger Wilson is blijkbaar in zijn voetspoor verder gegaan. De Westelijke geallieerden stemmen in met besprekingen over andere Duit se problemen. Maar zij blijven van me ning, dat de ministers hun voornaamste aandacht moeten wijden aan de kwes tie der verkiezingen en de status van de regering voor geheel Duitsland, omdat zij dit als de sleutel tot oplossing van de Duitse kwestie beschouwen. Zij ma ken evenwel bezwaar tegen deelneming van Communistisch China en wijzen er op, dat de regering van Peking al ver tegenwoordigd zal zijn op de politieke conferentie over Korea, die wellicht eveneens op 15 October begint. De eerste poging van het Westen om Rusland aan de conferentietafel te krij gen is gedaan op 15 Juli na besprekin gen van de Westelijke Grote Drie te Washington. De nieuwe uitnodiging is gelanceerd op een zodanig tijdstip, dat zij onmiskenbare invloed zal hebben op de verkiezingscampagne in West-Duits- land. Volgens Reuter hopen de Westelij ke mogendheden, dat de kansen van Adenauer erdoor vergroot worden en tevens, dat Moskou niet meer zal kun nen antwoorden vóór a.s. Zondag, de dag, waarop de verkiezingen worden gehouden. De Westelijke nota's van gisteren zijn in de eerste plaats een antwoord op de Sovjet-nota van 4 Augustus. Daarin werd gezegd, dat de ministers van bui tenlandse zaken het hele Duitse pro bleem, en niet alleen het houden van verkiezingen, dienden te bespreken. Communistisch China zou bij deze be sprekingen tegenwoordig moeten zijn om de spanningen in de wereld te hel pen verminderen. De drie Westelijke regeringen zeg gen, dat een oplossing van de Duitse en Oostenrijkse problemen „naar ver wachting de weg zal vrijmaken voor een vruchtbare bespreking van andere belangrijke kwesties." Die zou een „wer kelijke vooruitgang" zijn op de weg naar de vrede. Het Russische denkbeeld om ook over andere dan uitsluitend Duitse en Oostenrijkse kwesties te spre ken, keuren de nota's af. Ook het Sov jet-voorstel om een voorlopige Duitse regering voor het hele land te laten deelnemen aan een Duitse vredesconfe rentie, die binnen zes maanden gehou den zou moeten worden, vindt geen ge nade in Westelijke ogen. Dat wordt alle maal te ingewikkeld genoemd. Tenslotte verklaren de Westelijke nota's dat Duits land en Oostenrijk twee afzonderlijke problemen zijn en dat niets het afslui ten van een Oostenrijks staasverdrag in de weg staat. De voorzitter van de West- Duitse socialisten, Ollenhauer, heeft zijn voldoening uitgesproken over de inhoud en de beleefde toon van de Westelijke uitnodiging. Ook te Wenen toonde men zich zeer voldaan. Noch de gisteravond uitgevaren mo torreddingboot van Ameland, de „Jhr. H. J. Ortt", noch de vuurtoren, hebben iets waargenomen van een onbekend tweemast zeiljacht, dat gisteren de ge hele dag bij harde Zuidenwind voor het Bornrif lag te dobberen en des avonds een lichtsein liet zien. Na een tocht van drie uur vergeefs zoeken keerde de reddingboot in de afgelopen nacht in de haven terug. Het zeiljacht is voor het laatst gezien met de zeilen op. heeft het Italiaanse leger bij Tolmin stellingen ingenomen op heuveltoppen en andere strategische punten. De Joe goslavische waarnemende minister van buitenlandse zaken, Bebler, heeft de di plomatieke vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten op de hoogte gesteld van de ziens wijze, die zijn regering er op na houdt. In de tunnelput nabij Velsen zijn op een diepte van 1 meter Romeinse scher ven gevonden. Reeds eerder heeft men in die omgeving scherven gevonden, dia date-ren uit het midden van de eerste eeuw na Christus. Het vermoeden be staat, dat men te maken heeft met over blijfselen van een Romeins castellum. De Italiaanse afgevaardigde in de V.N.-commissie van £e krijgsgevange nen uit de tweede wereldoorlog, Meda, heeft gisteren te Genève gezegd, dat er zich nog 65.000 Italiaanse krijgsge vangenen in de Sovjet-Unie bevinden. Anatoli Lavrentiev, Russisch am bassadeur in Perzië, officieel Ziek gemeld, maar volgens do geruchten zou hij getracht hebben zelfmoord te plegen, nadat hij naar Moskou was teruggeroepen. Een woordvoerder van de Sovjet-Rus- l'Sche ambassade te Teheran heeft gis pen verklaard, dat de gezonrheidstoe- 'and van Anatoli Lavrentiev, de Russische ambassadeur, aanmerkelijk erbeterd is en dat hij zijn werkzaam- ,eden over enkele dagen zal kunnen ««vatten. Het Perzische blad „Sjahed" schrijft zijn editie van gisteren dat de Rus- 'sche autoriteiten een vertegenwoordi gd van het Perzische ministerie van ^bitenlandse Zaken toestemming voor 6:1 bezoek aan Lavrentiev geweigerd «ebben „wegens de ernstige ziekte van 6 ambassadeur". ,De Perzische plaatsvervangende eer- le-minister, Amidi Noeri, zei gisteren, berichten, volgens welke hij gezegd hebben dat de ambassadeur zelf moord gepleegd heeft, onjuist zijn. j He Sjah van Perzië heeft door snel j«jjr'jpen plannen verijdeld van 200.000 - "en van de siam der Ghasjgghaie om de stad Sjiraz in Zuid-Perzië op rukken. De leiders van de stam, aan- «Ugers van Mossadeq, waren na de «Wenteling in Teheran naar de bergen 8evlueht. yT°®n werd gemeld, dat de stamleden voorbereidden voor de opmars, be- t°eihde de Sjah onmiddellijk Ali Hejat j-' gouverneur van het gebied. Hejat haiest trach en de stamleden over te ^alen de regering te steunen. Ook wer- Q, u troepen naar het gebied gezonden. ouvern.ur Hejat is vandaag te Tehe- Sen *eruggekeercL na gisteren be$prekin- V- l-e hebben gevoerd1 met de leiders de Ghasjgghaies. Hij verklaarde, dat tj, J-Oïstand „bevredigend" en „elk hypo- sta §evaar bezworen'" was. M=t de tj-Jbleiders was hij overeengekomen, een legsrmissie de stam zou zuive- van communistische elementen. De dader van de juwelendiefstal ten nadele van een uit Amsterdam afkom stige diamanthandelaar te Montaureux is geïdentificeerd. Het zou de Neder lander J. L. zijn, die bij bedoelde Am sterdammer gastvrijheid had genoten. L. zou Zondag voor een waarde van vijf tigduizend gulden gestolen hebben uit het tijdelijk door de bewoners verlaten huis. Inmiddels zijn nog drie nieuwe dief" stallen aangegeven, gepleegd in de vil la van de Hoilywoodse regisseur Jack Warner, die voor een waarde van 250.000 gulden aan juwelen werd be roofd, bij zekere Alan Riley uit Londen en bij mevrouw Julie Fuhrer, een Zwit serse, respectievelijk in Antibes, Ville- franche en Monte Carlo. tabelen van zijn volk. Hij reist r.-an stad tot stad, en dc hooggeplaatste geestelijken en burgers overladen hem met eerbewijzen. De nieuwe sultan tijdens zijn bezoek aan. Fez, zijn geboortestad. Rechts van de sultan staande de Prins-opvol ger, hulpafdelingen en ambtenaren in Euro pa van het nodige te voorzien. Zij drijft ook snackbars, clubrestaurants e.d. West-Duitsland en Engeland waren de laatste tijd de grootste leveranciers. Daarna volgden Zwitserland, Frank rijk, Denemarken, Nederland, België, Zweden, Italië en Oostenrijk. op de top achter te laten. Hunt had het gekregen van een Rooms-Katholiek geestelijke. Geen der leden van dc ex peditie was Rooms-Katholiek. Te Battambang heeft de Koning van Cambodja, die de mobilisatie van de „levende krachten van de natie" voortzet, een défilé afgenomen van zijn gehele leger, dat uit 13.000 man bestaat. Ook de burgerformaties marcheerden langs hun vorst. Naar de correspondent van de „Ti mes" nader mededeelt, is van de zijde van het Vaticaan verklaard, dat een Brits Benedictijner monnik aan kolo nel Hunt schriftelijk gevraagd had, drie kleine kruisjes op de top van de Mount Everest te plaatsen. Hunt bevestigde de ontvangst van de kruisjes, die door de Paus gezegend waren, en antwoordde dat hij zijn best zou doen, de Benedic tijn verzoekend om zijn gebed voor de leden van de expeditie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1