Monica en Roland acht weken in goede handen Wilt u het allerbeste? Komend seizoen voor K.Y.P. in teken van de eenheid Tussen neus en lippen Hoofdstad Q 191 vluchtelingetjes opgenomen door Nederlandse pleegouders Begrafenis prof. dr. A. Steger Kleuters zonder echt tehuis 'ioe^jy Bestudering van het vraagstuk in de werkgroepen ..Rostro" gaat door met bergingswerk Nieuwe resident- generaal in Tunis Vaticaanse critiek op Bal der eeuw Uw -eiqen is onxe aanbeveling! HONIG Millioenenorder van Mij. Nederland aan drietal scheepswerven O.-Duitse agitators gearresteerd Laniel verhoogt de laagste lonen Berlijn één tegen kinderverlamming Www oordeel... DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Een transport Oost-Duitse kinderen komt aan EEN FRIS HOOFD... Ml III «en en dames Prov. Ziekenhuis Patiënten exposeren eigen werk V°or v30pen 8elegen, eien is deze expositie een unieke ■het de geweest om kennis te maken e °ndeV^ak voortreffelijke producten, VoorsL e handen van de verpleegden Administrateur op Java vermoord In ruim een jaar Verongelukte Meteors kosten ruim zeven millioen Winkelpand afgebrand in Almelo Serie inbraken tot klaarheid gebracht Kippen laten verdrinken Pluimveehouder vrijgespro ken in hoger beroep Vraag dan niet zomaar om „Vermouth" maar bestel Gewaardeerd om zijn superieure kwaliteit „Pakje bankbiljetten soek.... Referaten over eenheid De Hauteclocque krijgt diplomatieke functie Misdadige dwaasheid Deens schip gezonken Na aanvaring met Nederlands schip Drie vrachtschepen (10.000 ton) en een tanker (18.000 ton) M Dit zijn Monica Bartsch en Roland Lasswitz, twee vluchtelingetjes uit Oost-Duitsland, kinderen, van wie iedere moeder wég zou zijn.... Toen de opvarenden van de „Sa- lal'iga' van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd met het schip in San Francisco aankwamen, vernamen zij, dat de volgende reis naar de Perzische Golf zou gaan. Op zichzelf is dit nu niet zo heel erg, ware het niet, dat zij daar zouden aankomen wanneer de warmte er op zijn he vigst zou zijn. Er heersen dan n.l. temperaturen van 120 a 130 graden Fahrenheit, die men daar heel ge woon vindt. Zeer velen van de op varenden, o.a. alle matrozen en alle olietieden, vonden echter een oplos sing voor dit brandende probleem. Zij hebben zich n.lkaal laten sche ren. „Wij hebben nu allemaal een fris hoofd", zo schreeuwden zij aan het hoofdkantoor te Rotterdam. (Van onze speciale verslaggever) Dit is het verhaal van Monica Bartsch en Roland Lasswitz, twee Oost-Duitse kleuters, die gistermorgen in ons land zijn gekomen. Met ongeveer twee honderd landgenootjes. Vluchtelingen voor een regiem in Oost-Duitsland, ^aarvan wij misschien de verschrikkingen niet kennen. Géén kinderen zoals die van U en van ons, maar kleine mensen, die al ontzaglijk veel leed achter de rig hebben. Van een normale opvoeding is bij deze Duitsertjes geen sprake ge weest. Van jongs af aan hebben ze in een onzekerheid geleefd. Terwijl Hollandse kinderen touwtje springen of knikkeren leerden, leerden zij angst kennen. We Weten niet veel van het nog zo korte verleden van Monica Bartsch en Roland lasswitz. We willen er ook niet naar vragen. Het tweetal twee kinderen, waar aan elke moeder wég zal zijn zat gistermiddag aan een tafeltje van het Sint Josephs-gezellenhuis te Amsterdam. Vóór zich een stapeltje welbelegde boter hammen en een kop melk. Naast zich Nederlandse verzorgsters, die de Duitse l'uchtelingetjes een achtweeks verblijf in ons land helpen mogelijk maken. Uiterlijk zijn Monica en Roland gewone, lieve kinderen. Maar hun onbewogen onschuldige gezichtjes reageren niet op de dingen, waarvoor een Nederlands kind opgewonden zou worden. De felle blitzlamp van de persfotograaf heeft Reen uitwerking op hen en heel de atmosfeer in het vreemde land schijnt hen koud te laten Advertentie zeggenVoor de banden niets beter dan HAMEA-GELEI. Onder zeer grote belangstelling is van morgen prof. dr. Alphons M. A. A. Ste- Ser, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en oud-lid van de Berste Kamer, die Maandag op 79-jarige *eeftijd is overleden, in Heemstede ten grave gedragen. In de Heemsteedse St. Havo droeg pastoor Chr. van Mierlo de Plechtige Requiemmis op, geassisteerd door de kapelaans C. Visser en J. Ag- tfrof. Het parochieel zangkoor zong de Gregoriaanse gezangen. Bij deze plechtigheid waren deputaties «anwezig van vele organisaties, vereni- l'bgen en instellingen, waaraan prof. pleger zijn krachten heeft gegeven: de katholieke studentenvereniging Sanctus i[ergilius uit Delft, de katholieke stu dentenvereniging Sanctus Thomas Dluinas uit Amsterdam en de St. Adel- "ertsvereniging, de landelijke Mariacon- ®regatie, de Katholieke Gezinsvoogdij, d® Katholieke Actie, de Verkennersbe- Weging en industriële ondernemingen. Gp het priesterkoor had plaats genomen daken J. J. A. Kuilman van Haarlem. Na de H. Mis werd de baar, voorafgegaan door verkenners, naar het kerkhof ge dragen, waar de absoute verricht werd ?.0°r pastoor Chr. v. Mierlo. Talrijke P'oemstukken en kransen werden aan !Jet graf neergelegd. Een zoon van de ,verledene dankte voor de grote belang- 'elling, door zovelen betoond. ^an de vele activiteiten, welke het be duur van het Provinciaal Ziekenhuis bij ^ontpoort ten behoeve van zijn patiën- 'en ontplooit, dringt slechts weinig naar de buitenwereld door. Een van de attrac- !'es, waarbij het in de eerste plaats ging belangstelling van het publiek, vorm- Öe de gisteren en eergisteren gehouden tentoonstelling van door de verpleegden *e9 Vervaardigde producten. Sa^e vo°rwerpen, die in de zaal Musis tpCrum geëxposeerd lagen, waren dus de ■^.Uitaten van arbeid, welke als therapie m?rdt aangewend. In het ruime en sier- ik gedecoreerde, vertrek bevonden zich riprSt de onvermijdelijke cocosmatten en ster-manden overigens zeer verdien den1;!* gemaakt tal van belangwek- Vel i en vaak fraaie werkstukjes, zoals 8Peei bouten schaaltjes en pullen, der, jSOederen en wollen of katoenen kin- ^ierpn non r>oT"tnnnncrf»nfHp1irif l01'en. Ook een cartonnageafdeling tj1j""rak niet op de tentoonstelling, zo de v a's een textielstand. Opvallend was proderzorgde afwerking, waarvan elk de getuigde. In aanmerking nemend ders ,ntale gesteldheid van vele inzen den' kan men niet anders dan bewon- leidpJ koesteren, vooral ook voor hun dersv S, Gn leidsters. Ook het boekbin- huis h vindt in het Provinciaal Zieken- bedrij oe*Gnaren- ërote Gemeente en en611 laten geregeld hun formulie- Veri>]p geschriften door de Santpoortse N h -inbinden si ast 0v6r J' Beijendam bleek enthou- sleUine de onverwacht grote belang- yerpief- z?dat de verkoopsters meestal .warnp ers dikwijls handen te kort ?Ün. jjp. °m allen van dienst te kunnen Ir> een k °ntvangen geld wordt gestort Haai t„, teneinde weer nieuw mate- ;°hijn komen. Monica en Roland zijn gistermor gen om kwart over elf met hun 42 ook in de hoofdstad logerende va- cantiegenootjes op het Amsterdam se Centraal Station gearriveerd. Een vermoeiende reis was hieraan voor afgegaan, vertelde hun verzorgster, mejuffrouw M. Mulders. Na een bus reisje via het doorlichtingscentrum aan het Weesperplein werden ze in ds Sint Jozef—gezellenvereniging van een gedegen maal voorzien. Mo nica huilde, terwijl ze uit de auto bus stapte. Ze huilde om iets dat de vriendelijke verzorgsters niet uit haar konden krijgen. Aan het tafel tje voerde Roland een fluistergesprek met Monica. En toen was het plotse ling voorbij. Het tweetal begon eensgezind en zwijgzaam te eten. stil maar helemaal niet geïmponeerd door de vreemde omgeving. Enkele uren later zagen we ze terug. Toen werd het tijd, dat de pleegouders de logeetjes kwamen halen. Weer /aten ze in dezelfde recreatiezaal van het Sin:. Jozefgezellenhuis. Maar plotseling was die zaal een en al luidruchtigheid. Mo nica, Roland en hun raisgenootjes kre gen blijkbaar dóór, dat ze in Holland echt op vacantie waren. En de 's mor gens zo bleek en teruggetrokken binnen geslopen Duitsertjes zongen kinderlied jes. Het deed de verzorgers en ver zorgsters van het Diocesaan Sociaal- Charitatief Centrum in het bisdom Haar lem, dat het achtweekse verblijf van de ka'holieke kinderen regelt, intens goed Natuurlijk keerde de stilte weer even terug, toen de pleegouders met de kin deren kennismaakten. Eén voor éen kwamen de gastheren of -vrouwen hun brief aanbieden, waarin het aan hun zorgen toevertrouwde kind stond geno teerd. Het logeetje werd dan in de „wachtkamer" binnengeroepen. Dan kwam er telkens een spannend moment, het belangrijke eerste contact, de nieuws gierige een beetje angstige blikken van het kind en de warme genegenheid van de moeder die er naast haar eigen kroost, nog best zo eentje bij wilde heb ben." Monica en Roland kwamen een eind uit eikaars buurt terecht. De een op de Houtmankade 89, de ander in Heemstede, in de Hobbemasfraat 16. Maar ze gingen lachend met hun pleegouders de deur uit, nog geen vijf minuten nadat ze hen met een knie-buiging-volgens-vader lands-gebruik verlegen een handje had den gegeven. Nauwelijks vijf uur in de middag hadden Monica, Rolland en al hun reis- genootjes hun bestemming voor de ko mende acht weken al gevonden. De pleegouders hebben het voornemen, hun bleke wangetjes zo gauw mogelijk wat kleur te geven. Bovendien worden de kinderen elke week door de huisarts van de pleegouders gecontroleerd. In Han nover en in Markoldendorf, de woon plaatsen van Monica en Roland, kan men er vast op rekenen, dat over acht we" ken een gezond tweetal terugkeert. Met blozende gezichten en een heel wat luid ruchtiger kinderlijkheid dan wij giste ren in de recreatiezaal van de Sint JO- sefg-zellenvereniging hebben gezien De administrateur van de rubber onderneming „Toge", de heer H. W. Neuteboom, is in de nacht van Dins dag op Woensdag door bandieten ver moord. Zijn stoffelijk overschot is Woensdagochtend aangetroffen bij de geopende brandkast in het onderne mingskantoor, dat ongeveer veertig km ten Westen van Bogor in het Ban- tamse is gelegen. De bandieten hadden het lichaam met touwen gebonden. Uit de aangetroffen situatie kan worden af geleid, dat de overvallers hun slacht- over hebben gedwongen de brandkast te openen, waarna zij hem vastbonden en om het leven brachten. De heer Neuteboom was 45 jaar oud en laat een vrouw met twee kinderen achter, die niet op de onderneming, maar in Bogor wonen. Nader wordt nog vernomen, dat zich in de brandkast een bedrag van 26.000 rupiahs bevond. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Welter (K.N.P.) over de aanschaffings- kosten van de gedurende de periode van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 veron gelukte vliegtuigen, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de dertig verongelukte vliegtuigen deels Meteor- vliegtuigen en deels F-84 (Thunderjet)- vliegtuigen waren. De kosten van aanschaffing van de afgeschreven Meteor-vliegtulgen be droegen f 7.298.000. De F-84 (Thunderjet)-vliegtuigen zijn niet ten laste van de Rijksbegroting verkregen. Deze werden onder M.D.A.P. geleverd. De kosten van aanschaffen van deze vliegtuigen zijn de minister onbekend. In minder dan een uur Is Woensdag te Almelo een winkelpand aan de Ootmarsum- sestraat aldaar, te weten het Reformhuis „Jacobs", door een felle uitslaande brand verloren gegaan. Het vuur sloeg met zulk een hevigheid om zich heen dat de inboe del en de winkelinventaris geheel verlo ren gingen. De brandweer, cfie het vuur met groot materieel bestreed, kon slechts de belendende percelen behouden. Vermoe delijk is de brand ontstaan door het ont steken van een gasstel in het magazijn ach ter de winkel. (Van onze correspondent) De Apeldoornse politie heeft door de ar restatie van de zestien-jarige bankwerker G. H. C. uit Apeldoorn een grote serie in braken, die gedurende een tijdvak van meer dan een jaar zijn gepleegd, tot op heldering gebracht. Fabrieken en kantoren vormden het voornaamste doelwit van de jongeman. Als verdacht van medeplichtigheid is ge arresteerd de 19-jarige H. F. uit Apel doorn. Advertentie Het Haagse gerechtshof heeft de pluimveehouder M. J. G. uit Klaaswaal vrijgesproken. Hij was In eerste aanleg te Dordrecht veroordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens dieren mishandeling. G. had tijdens de watersnood nage laten zijn kippen tijdig in veiligheid te brengen omdat hij vreesde dat zij dan van de leg zouden raken. De procu reur-generaal had ontslag van rechts vervolging gevraagd omdat het niet- verlenen van hulp aan in nood verke rende dieren volgens de wet niet straf baar is. Verd. werd vrijgesproken, om dat niet bewezen werd geacht wat G. ten laste was gelegd. '««MO» KOEL GESCHONKEN GOED GEDRONKEN Advertentie Het komende seizoen zal voor de Ka tholieke Volkspartij staan in het teken van de eenheid. Terwijl enerzijds op hoog niveau, doch binnen de perken der geheimhouding, hei vraagstuk door katholieken van verschillende politieke richting onder ogen zal worden gezien, zullen de werkgroepen in de K.V.P. zelf zich tot taak stellen de eenheid naar alle kanten te bestuderen. Met na me zal het vraagstuk zo gesteld worden: „Aan welke eisen moet de K.V.P. vol doen om overeenkomstig de oproep van de kardinaal de eenheid van de katho lieken op politiek terrein te verwezen lijken?" Het hoofdbestuur van de K.V.P. is zich er terdege van bewust, dat, sinds de politieke eenheid der Ka tholieken een feit is geworden, nu vijftig jaar geleden, talloze malen gepoogd is zowel door links als door rechtsgezinde groeperingen van die eenheid af te wijken. Zodoende is de eenheid nooit onbedreigd geweest, maar ook steeds een voorwerp van onderzoeking gebleven. Teneinde nu de komende discussie te leiden heeft het K.V.P.-bestuur de stelling gemaakt, dat de politieke eenheid der katholieken niet alleen een kwestie van beginsel is, maar ook van program en organisatie. Rond deze punten zijn aan de werk groepen een aantal vragen voorge legd, welke vóór 10 October beant woord moeten zijn. Deze antwoor den zullen worden verwerkt in een rapport. De vragen luiden: I a) Moet het beginselprogramma der K.V.P. op ieder punt volledige instem ming hebben van een lid der partij? b) Moet het werkprogram, gebouwd op het beginselprogram, op ieder punt de volledige instemming hebben van een lid der partij? II a) Heeft een volksvertegenwoordi ger, gekozen op een lijst der K.V.P., het recht de inhoud der werkprograms der partij (voor Rijk, provincie en gemeen te) naaar eigen inzicht te interpreteren? b) Houdt de reglementair voorge schreven ondertekening van een werk program der K.V.P. dooi de candidaten der partij in, dat zij alle punten van het program zonder uitzondering onder schrijven? III Daar de K.V.P. tot doel heeft de bevordering van het algemeen welzijn van het gehele Nederlandse Volk, wordt gevraagd: aan welke algemene eiSen zal een werkprogram der partij met het oog hierop moeten voldoen? Aan welke eisen moet de partijorgani satie voldoen, wil de K.V.P voor de katholieke Nederlanders, uit alle regio nale en maatschappelijke groeperingen, aanvaardbaar zijn: a) wat betreft de samenstelling van het partijbestuur en de besturen der kringen? b) wat betreft de gang van zaken bij de totstandkoming van de programs der Partij? c) wat betreft de samenstelling der can- didatenlijst t.w.: Naar te Brussel wordt vernomen, zal de „Rostro", het Italiaanse bergingsvaar tuig. dat bezig is een gedeelte der lading te lichten van het 18 maanden geleden vergane schip Flying Enterprise, zijn werkzaamheden voortzetten tot het in treden van het springtij op 4 Septem ber. Het ruim waar zich de postzakken bevonden met de 5000 Engelse ponden, 79.000 Amerikaanse en ongeveer 400 Ca nadese dollars, die door de duikers naar ooven werden gebracht, is thans geheel leeg. Er blijkt nog een pakket bankbil jetten van 100.000 dollar te ontbreken. De duikers zijn thans bezig met hel ophalen van een groot aantal staven giet ijzer. Deze lading gietijzer was gedekt door een Nederlandse verzekeringsmaat schappij. Het wrak van de Flying Enterprise werd gevonden door middel van echo peiltoestellen, zgn. asdics, waarmee de Rostro is uitgerust. De opsporing werd echter zeer bemoeilijkt doordat er een vrij groot aantal wrakken op de bodem van het Kanaal ligt. Men kon de ruimte, waar zich de schat aan bankbiljetten bevond, bereiken, doordat men op deze plaats de huid van het schip door mid del van dynamiet had opengereten. Behandeling Te Londonderry in Noord- lerland werd onlangs een jongeman uit het plaatse lijke ziekenhuis ontslagen. Hij voelde zich genoopt een bedankbrief te schrij ven voor alle goede zor gen die men er aan hem had besteed. Het P.S. van deze brief luidde: „Ik deed een der verpleegsters een huwelijksaanzoek en zij zei „ja", maar ik heb ont dekt, dat dat slechts een onderdeel van de behan deling is geweest". Doof Een bedelaar uit Detriot, die doof beweerde te zijn. werd, gearresteerd met 337 dollar en een spaarbank boekje met 4700 dollar op zak, „Waar heb je dat geld vandaan?" vroeg de rech ter. „Ik ben doof, ik kan u niet verstaan", antwoord de de bedelaar. „Waar heb je dat geld vandaan?" schreeuwde de rechter. „Ik versta u niet", zei de bedelaar. ,Jk zal jt 150 dollar boete geven", bromde de rechter binnensmonds. „Die betaal ik niet", riep de bedelaar. Toen kreeg hij 90 da gen brommen Apartheid De Zuid-Afrikaanse spoorwegen hebben spe ciale wagons ingelegd voor paartjes, die op huwelijks reis zijn. Er waren klach ten binnengekomen, dat het op de voornaamste lijnen voor een pasge trouwd paartje even moei lijk was een coupée alleen te vinden als kamers aan zee in het hoogseizoen. Het was zelfs voorgeko men, dat bruid en bruide gom ieder in een andere coupée moesten plaatsne men. Als nu maar niet alle huwelijksreizigers bij el kaar gaan zitten. 1. is de candidaatstelling bevredigend geregeld? 2. is een groslijststemming gewenst? 3. is de huidige regeling van de gros lijststemming bij de Kamerverkiezingen bevredigend geregeld? 4. dient de definitieve beslissing over de samenstelling van de groslijsten te be rusten bij een landelijke verkiezingsraad of bij de kringen (resp samengevoegde kringen) Voor het werkjaar 1953-1954 zullen aan de werkgroepen een aantal referaten worden toegezonden, welke diverse ter reinen van het politike werk beslaan en waarbij in het bijzonder de eenheid der katholieken op politiek terrein zal worden belicht. De onderwerpen dar referaten zijn getiteld: Eenheid terwille van een Christelijke maatschappij-or dening (November)Eenheid terwille van een Christelijk werkleven (Febru ari); Eenheid terwille van de Gezins politiek (Maart); Eenheid terwille van Onderwijs en Cultuur (April); Eenheid terwille van ons land (Mei); Eenheid terwille van Europa (Juni). In de maanden December en Januari zullen de werkgroepen behandelen de betekenis van de Provinciale Staten. In October is het onderwerp „Rechtvaar dige belastingheffing" gepland. Daar hebben de Hage naars wel gelijk in, vind ik, dat het recht van Amster dam. om de titel „hoofd stad'' te voeren slechts be rust op een traditie, die „men kan respecteren". Groot gelijk. Natuurlijk, Den Haag zou net zo goed hoofdstad kunnen zijn. Niet. waar. de Egyptische President heeft zich in een diplomatiek stuk tot de „Koningin in 's Gravenhage" gewend; weliswaar zal deze missive wel onmid dellijk doorgestuurd zijn naar Soest- dijk. maar hij dééd het dan toch maar. Den Haag hoofdstad daar zit inder daad veel in. Net zoveel trouwens als in Amsterdam, residentiestad. Want dat de regering (sambtenaren) steevast in Den Haag gaat(n) wonen berust in uiterste instantie ook maar op een tra ditie. Die men kan respecteren. Jean de Hauteclocque, tot dusver re sident-generaal van het Franse protec toraat Tunesië, zal binnenkort worden benoemd in een belangrijke diplomatieke functie. Het Franse kabinet heeft, zo als wij in een deel van onze editie gis teren konden melden, tot zijn opvolger benoemd de 57-jarige Pierre Voizard. De nieuwe resident-generaal werd in 1923 benoemd tot civiel adviseur van het bestuur in Tunesië, later tot gou verneur in verscheidene departementen en in September 1941 toegevoegd aan het commissariaat-generaal van Marok ko. In Juni 1945 werd hij administra teur-generaal van de Franse bezettings zone in Oostenrijk in Juni 1946 hoofd van de Franse missie in Oostenrijk en op 6 Juni 1950 benoemd tot gezant in Monaco. De „Osservatore Romano", het dagblad van Vaticaanstad, heeft in een hoofdartikel onder de kop „misdadige dwaasheid" cri tiek geleverd op het te Biarritz door de Markies de Cuevas gehouden gecostumeer* de bal. „Feesten zoals dat te Biarritz zijn niet te verdedigen", aldus het Vaticaanse blad. Ze zijn niet goed te praten. Zij getuigen meer dan iets anders van wansmaak. Zij zijn dwaas. Zij zijn een bespotting en een beledi ging voor armoede en droefheid. Zij zijn vanwege hun heidendom en verkeerde geest een belediging voor het christendom". Woensdag is het Nederlandse schip „Eos" van de K.N.S.M. in Odense Fjord in aanvaring gekomen met het 227 ton metende Deense schip „Mars". De boeg van de „Eos" raakte het Deense schip midscheeps, waardoor de „Mars" in tweeën brak en binnen enkele minuten gezonken was. De bemanning van de „Mars" werd door een ander Deens vaartuig gered. De „Eos", die 1963 ton meet, liep geen schade op. Advertentie Krimpen aan den IJssel. Naar verwacht wordt, zullen zij in de loop van 1956 in de vaart komen. De vrachtvloot van de „Nederland" zal, na tewaterlating in December a s. van het m.s. „Bawean" bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij., op 1 Januari 1954 35 vrachtschepen tellen met bijna 300.000 b.r.t. In 1945 had de „Nederland" slechts 14 schepen met totaal 113.000 b.r.t. De vlootsterkte is thans groter dan in 1939. toen er 27 schepen waren met een geza menlijke inhoud van 212.000 b.r.t. Sinds vorige weck Vrijdag hebben de West-Duitse autoriteiten ruim 6000 Oost- Duitsers gearresteerd, die proberen illegaal de zonegrens te overschrijden teneinde Zondag a.s. de algemene verkie zingen in de West-Duitse Bondsrepubliek in de war te sturen. De Oost-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Stopb. heeft daar bij zijn West-Duitse cofiega, Lehr, tegen geprotesteerd. Het Franse kabinet-Laniel heeft gis teren besloten de lunen van de arbei ders, die op het ogenblik zeer slecht worden betaald, te verhogen. Regerings woordvoerders wilden geen bijzonder heden meedelen, maar zeiden wel, dat de loonsverhogingen hoofdzakelijk ar beiders in de provincie betreffen. Ook besloot het kabinet in de laatste week van September de raadgevende commi lie van vertegenwoordigers van de regering, werkgevers en werknemers bijeen te roepen. Deze commissie houdt zich bezig met collectieve arbeidsover eenkomsten. Ook maakte de regering nieuwe stap pen bekend voor de verlaging van de prijzen van levensmiddelen en huishou delijke artikelen. De Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft opnieuw bij Nederlandse werven drie vrachtschepen besteld, elk met een draagvermogen van circa 10.000 ton. De schepen zullen ingericht worden voor het vervoer van 12 passagiers en een ladingcapaciteit hebben van 534.000 cub. foot. Zij zullen worden voortbewogen door een Dieselmotor van het Burmeis- tcr en Wain type. De snelheid zal onge veer 1614 mijl bedragen. Lengte der schepen 134 meter, breedte 20 m. en holte 12 m. Voorts heeft de „Nederland" aan de N.D.S.M. opdracht gegeven tot de bouw van een tanker van circa 18.000 ton draagvermogen, die in de loop van 1957 zal worden opgeleverd. Deze tan ker zal voor 15 jaar worden verhuurd aan de Anglo Saxon Petroleum Co. De bouwkosten van elk der vier vaartui gen kunnen worden becijferd op 12 tot 15 millioen gulden, in totaal derhalve f 50—60 millioen. Van de vrachtschepen zullen er twee worden gebouwd door de Machinefa briek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en het derde door C. v. d. Giessen en Zoon's Scheepswerven te Oost-Berlijnse gezagdragers hebben er in toegestemd met West-Berl(jn samen te werken in de strijd tegen kinderverlamming, aldus deelden West- Berlijnse ambtenaren gisteren mede. Deze week nog zullen leden van de Oost- en West-Beriijnse geneeskundige dienst bijeenkomen. In de afgelopen maand hadden zich in West-Berlijn 25 gevallen van kinder verlamming voorgedaan. Oost-Duitse bladen hebben onlangs melding ge maakt van kinderverlamming op ver scheidene plaatsen in Oost-Duitsland. West-Berlijnse persberichten over een epidemie werden toen tegengesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3