„Nederlaag van Adenauer ramp voor Duitsland" Grijpkraan dolf schat uit Flying Enterprise Krijgsgehuilvan familie verwelkomt vrijwilligers Bevreemdende ramingen Sovjet-Rusland verantwoordelijk voor scheiding Oost en West Zes Nederlanders gaan 'n paar dagen vissen in Newfoundland Tot hoofd en hart MOI A denauer mag Duitse Rijkspartij met ongrondwettig noemen FOSTER DULLES OYER A.S. VERKIEZINGEN: Kapitein Carlsen gelooft het niet Uitwisseling loopt Zondag ten einde Verhoogde uitkering uit Gemeentefonds Antwerpen schakel in televisienet Het weer VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 o 77ste JAARGANG No. 25777 DE LOONVORMING Verklaring werkgevers geen belemmering voor reëel overleg Assuradeurs timmeren nooit aan de weg Sergeant Plant en soldaat van Leeuwen terug We zeggen niets meer Voor tonijnen géén loze vissertjes Vraag en antwoord Koreaanse gevangenen Lavrentijev is weer te spreken Colson gearresteerd Gratieverzoek afgewezen W atersnoodschadewet „Boerentoren" wordt verhoogd Öee Barte RRIS Sefcieijcu fmj! 1 Falcon Regenjassen f 49.75 Verplegend personeel: Volgende maand 48-urige werkweek Verrassende uitspraak Hannoverse rechtbank Communistische invasie thans tot staan gebracht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM siefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 iJKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 •v Telefoon 5790 'tectie: 7. J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. w"d. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De derde Dinsdag van September nadert weer met zijn plechtige opening van de zitting der Staten- Generaal, het uitspreken van de Troon rede en de aanbieding van de millioenen- tiota. Wij zullen dan weer geboeid wor den door de staatsie, waarmede de ope ning van de zitting der Staten-Generaai gepaard gaat en aandachtig luisteren naar de Troonrede van Hare Majesteit de Koningin. Maar spoedig daarop zullen wij in de zakelijke sfeer getrokken wor den en weer duizelen van de maalstroom van cijfers, die de minister van Finan ciën over onze hoofden zal uitstorten. Het zal de belangstellende burger en zelfs de ervaren parlementariër weer de grootste moeite kosten om zich uit deze cijfers een oordeel te vormen over de toe stand van 's Rijks financiën en meer in het bijzonder over de vraag, of de druk der belastingen wel in overeenstemming is met de behoeften van de schatkist. Er heerst in ons land een groeiend Onbehagen over de wijze, waarop de minister van Financiën ramingen doet van de te verwachten opbrengst der be lastingen. In ons blad is enkele maanden geleden aangetoond, dat de ramingen der opbrengst van de inkomsten- en ver mogensbelasting voor 1953 verre beneden de werkelijke opbrengsten van die belas tingen zullen blijken te zijn. Men heeft het onbehaaglijke gevoel, dat de ramin gen, al dan niet opzettelijk, lager worden gesteld dan de te verwachten opbrengst zal zijn. Men krijgt aldus de indruk, dat de minister door deze handelwijze poogt bepaalde doeleinden te bereiken welke hij zich gesteld heeft. Als socialist streeft deze minister uiteraard naar vergroting van het collectieve vermogen in handen van de staat. En het gevolg van de te hoge belastingheffing is nu eenmaal, dat van de burgers onnodig geheven belas tingen de vermogensvorming van de Staat bevorderen. In het vorig najaar is er in en buiten het parlement veel te doen geweest over het feit dat blijkens de millioenen-nota 131 millioen gulden van de gewone in komsten werden besteed voor de uitga ven van de buitengewone dienst II, voor zuivere kapitaalsuitgaven dus. Hier werd het streven naar vermogensvorming door de staat, ten koste van de burgers, dus openlijk toegegeven. Toen hiertegen in het parlement, vooral van de zijde der K.V.P., ernstig bezwaar werd gemaakt, hing minister Van de Kieft een beeld op van tegenvallende belastingopbreng sten, waardoor het, volgens hem, best mogelijk zou zijn dat dit overschot van 131 millioen gulden bij de intrede van het jaar 1953 niet eens meer zou bestaan! De K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer kon toen niet anders doen dan een af wachtende houding aannemen en haar stem aan de begroting van financiën geven, echter onder het voorbehoud, dat dit geen goedkeuring inhield van de be steding van de bewuste 131 millioen anders dan voor belastingverlaging. Waarom wij deze geschiedenis weer oprakelen? De gemeenten krij gen uitkeringen uit het gemeen tefonds, dat op zijn beurt gevoed wordt met plm. 10 pet. van de opbrengst der rijksbelastingen met uitzondering van de Vereveningsheffing en de motorrijtuigen belasting. Volgens de millioenen-nota zouden de belastingen waarin de ge meenten meedelen in 1953 4.694 millioen gulden opbrengen. Nu is op dit ogenblik bij de Tweede Kamer aanhangig een wetsontwerp betreffende de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten en bij die gelegenheid is van de zijde der gemeenten met klem betoogd dat het percentage van 10 onvoldoende is om in toenemende behoeften der gemeenten te kunnen voorzien en dat dit derhalve zal moeten worden verhoogd. Men zou ver wachten, dat de minister van Financiën de gemeenten hierin althans in zoverre gelijk zou geven, dat hij, zijn pessimisme van het vorige najaar indachtig, met het oog op de te verwachten lagere op brengst der betrokken .belastingen, de gemeenten althans gelijk blijvende uitke ringen uit het gemeentefonds zou ver zekeren door het percentage van 10 enigszins te verhogen. Dit is echter niet het geval. De mi nister is weer aan het ramen gegaan; wederom met het kennelijk doel de fi nanciën van het rijk te behoeden voor een aderlating. Nu niet doordat de be lastingen tot enigszins redelijke propor ties zouden worden teruggebracht, doch doordat het gemeentelijk aandeel in de opbrengst der rijksbelastingen zou wor den verhoogd, hetgeen met zich mee zou brengen, dat 's Rijks aandeel in gelijke mate zou verminderen. Om zijn doel te bereiken, moest de minister nu niet met lagere, maar met hogere be lastingramingen komen. Hetgeen dan ook prompt geschied is. In de memorie van toelichting bij het betreffende wets ontwerp deelt de regering mede, dat ..volgens een herziene raming van de rijksbelastingen, waarin het gemeente fonds deelt, de opbrengst voor 1953 kan Worden gesteld op f 4.901.100.000,—". vergeleken met de aanvankelijke ra iling van f 4.694.000.000,— een mee valler dus van f 207.000.000, waarvan aan de gemeenten een tiende deel toe- Valt. Nu in de komende maanden de Tweede Kamer voor belangrijke beslissingen komt te staan op het stuk der belas- "ngheffing, lijkt het ons dienstig nog eens de aandacht te vestigen op de opportunistische ramingspolitiek van de Minister van Financiën. Tot slot nog een opmerking over de publicatie in „Het Vrije Volk" over het voor 1954 te verwachten begrotingstekort. Deze publicatie hangt Van vaagheden aan elkaar en somt een aantal reeds lang bekende factoren op, ?'e het begrotingsbeeld voor 1954 zullen beheersen. Zij biedt geen grondslag Voor een enigszins gefundeerde be schouwing. Toch zal men met deze indiscretie een bedoeling hebben gehad. iJ kunnen niet ontkomen aan de adruk, dat hier opzet aanwezig is. Misschien wil men door het wekken an de suggestie van een begrotings- ,ekort van honderden millioenen guldens eJ groeiend verzet verzwakken tegen ®t collectiviseren van het bezit door .-^rechtvaardigde belastingheffing. Men spreekt van een begrotingstekort an 600 a 800 millioen gulden, maar gtg jaede bedoelt men dat de totale sew 'tgaven, derhalve die voor de en ?ne ^ienst' de buitengewone dienst I „be buitengewone dienst II tezamen, de ovp beien met 600 a 800 millioen zullen nj ,rtreffen. Maar dan kan men nog tot rtSDTeken van een begrotingstekort kom t bedrag, dat door gewone in- Toen zou moeten worden gedekt, m '1, .be millioenennota voor 1953 werd van ioo^' sprak mep van een tekort berin?- miNioen gulden, maar uit de dien .erin?en bleek, dat de gewone (üite- en de buitengewone dienst I karaktVCn en ontvangsten van aflopend opwJrï' tezamen nog een overschot Wiirieerden van 131 millioen en dit de regering gebruiken om het De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie in Washington het voortduren van de scheiding van Duitsland „een misdaad en een schandaal" genoemd. Hij stelde de Sovjet- Unie verantwoordelijk voor deze toestand en zeide er een bedreiging van de vrede in te zien. Hij deed een beroep op Rusland om deel te nemen aan de viermogendhedenconferentie, die volgens het Westelijke voorstel op 15 Oc tober te Lugano zal beginnen over Duitsland en Oostenrijk. Dulles gaf ook een uiteenzetting over het belang van de komende verkiezingen in West- Duitsland. Een nederlaag van dr. Adenauer en zijn C.D.U. zou noodlottige gevolgen hebben op de mogelijkheid van een verenigd Duitsland, zo zei hij. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft, o.a. naar aanleiding van het desbetreffende advies van de Sociaal Economische Raad van Maart besloten in de komende maanden overleg te ple gen over de toekomstige loonvorming. Vastgesteld werd dat de inhoud van de onlangs gepubliceerde verklaring der vier werkgeversverbonden, die in het bestuur van de Stichting van de Arbeid werd toegelicht, geen belemmering be hoeft op te leveren voor een reëel overleg over het toekomstige systeem van loonvorming en de taak, die de organisaties van het bedrijfsleven daar bij zullen hebben te vervullen. Er zou een situatie ontstaan, waarbij de oplossing van het Duitse probleem in het belang van het Duitse volk voor on bepaalde tijd wordt uitgesteld. Het Rus sische voorstel om ook communistisch China te laten deelnemen aan besprekin gen over de Duitse kwestie noemde de Amerikaanse minister een initiatief, dat het welslagen van een dergelijke bespre king nauwelijks méér in de weg had kunnen staan. Behalve de Duitse kwes tie behandelde Dulles op zijn conferen tie ook enkele Aziatische onderwerpen en het vraagstuk-Triëst. Ten aanzien van dit laatste punt noemde hij de verklaring van 1948, waar in de Westelijke mogendheden zich uit spraken voor overdracht van het vrije gebied van Triest aan Italië, géén wet van Meden en Perzen. Voorlopig blijven de Verenigde Staten dezelfde mening toegedaan, maar zij zullen andere oplos singen zeker nauwkeurig bestuderen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken drong aan op versnelling van de Japanse herbewapening en vei Gisteren kwam uit Bombay de Flying Enterprise II onder kapitein Kurt Carlsen de haven van Singapore binnen. Daar hoorde hij voor het eerst van de grote sommen gelds, die uit het gezonken wrak van zijn eerste Flying Enterprise zouden zijn geborgen. Zijn eerste reactie was: „Ik denk, dat er iemand was, die het nieuws uit Korea vervelend begon te vinden en dat hij toen deze geschiedenis in elkaar heeft gezet." Carlsen haalde de schouders op, toen men hem vertelde, dat er bankbiljetten uit de safe van zijn hut zouden zijn gehaald: ,,'t Was een erg kleine safe en ik weet precies, wat er in was, de medicijnvoorraad van het schip, mijn revolver en 200 Amerikaanse dollars, die ik voor de reis had meegenomen. Als al dat geld, waarvan u spreekt, aan boord was geweest, dan had men dat gemakkelijk van boord kunnen halen, voordat het schip zonk." De kapitein achtte de suggestie, dat zijn schip onder water nog vijf kilome ter verder zou zijn gedreven, nadat het was gezonken, ongeloofwaardig. Hij her innerde eraan, dat de Flying Enterprise zijdelings is gezonken in 250 voet water en dat het schip horizontaal op de zee bodem terechtgekomen moet zijn. Als kapitein Carlsen van zijn eerste verba zing is bekomen, zal hij waarschijnlijk wel even tijd vinden om de kranten ovei- de-bergingsoperatie na te lezen. De Amerikaanse en Canadese dollars en de Engelse ponden zaten in de pos1 zakken en dat verklaart ook, dat de kapitein van hun aanwezigheid niets wist. Dat is tenminste de uitleg, die in Am sterdam werd gegeven door de man, op wiens initiatief de succesvolle berging uit het wrak is geschied. Het is de En gelsman Hamilton Mack, directeur van het Antwerps filiaal van het Engelse schade-expertisebureau Tyler en Co. Hij was voor zakelijke besprekingen in de hoofdstad bij de assuradeursfirma B. Franco Mendes en Co., F. D. Rahusen. Het betrof hier een volkomen normale retournering van bankbiljetten naar hun land van herkomst. In ieder land. en zeker in Zwitserland, dat als touris- tenland veel bronnen van inkomsten heeft, komt het voor, dat men een sur plus aan buitenlandse bankbiljetten re tourneert. De Zwitserse banken verze kerden de kostbare zending bij Belgi sche, Engelse en Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen. Pas toen déze maatschappijen een verzoek om schade vergoeding kregen, onderzochten zij, met welke boot de bankbiljetten waren verzonden. Het spoor leidde al spoedig naar de Flying Enterprise. Overdreven geheimzinnigheid -verd in deze kwestie nooit betracht. Men moet bedenken, dat verzekeringsmaatschappijen meestal niet met hun zaken te koop lopen. Van Ha milton Mack ging toen het plan uit om de Italiaanse bergingsmaatschappij So- rima in Genua een noging te laten doen de lading van de Flying Enterprise te bergen. Met de z.g. „asdic"-apparaten spoorde men de plek op, waar het wrak, bijna 80 meter diep, was gelegen. Duikers daalden af in duikerklokken en op hun aanwijzingen liet men van de „Rostro'' een lading dynamiet zak ken, met behulp waarvan men een groot gat aanbracht in de op zijn kant liggen de Flying Enterprise. Daarna liet men een reusachtige grijp kraan zakken en op de telefonische aan wijzingen van de duikers verdween de kraan in het gat. Het was allemaal erg tekort van de buitengewone dienst II (zuivere kapitaalsuitgaven, waarvoor geldleningen behoren te worden geslo ten) ad 623 millioen gedeeltelijk te dek ken. Tegen deze beperking van de staatsschuld ten koste van de belasting betalers heeft de K.V.P. zoals hier- voren bleek destijds verzet aange tekend Naar onze overtuiging zal de millioenen-nota voor 1954 dan ook een ander beeld te zien geven dan „Het Vrije Volk" in zijn onvolledige publica tie wil suggereren. moeilijk, want op deze grote diepte was het zicht bijzonder slecht. Vanzelfspre kend leefden de betrokkenen in grote spanning, want het geheel was een kost bare operatie. Telkens als de kraan bo venkwam, ging men de vangst met klop pend hart doorzoeken. Volkswagens kwamen naar boven, schrijfmachines, ba len koffie en 150 Zwitserse horloges. Maar op een dag lieten de grijparmen van de kraan met allerlei papieren en zakken ook acht pakketten op het dek vallen. En in die pakketten zat voor ongeveer f7.550.000 aan dollarbiljetten. Twee pak ketten moeten nu nog in het wrak zit ten. „De biljetten waren absoluut met beschadigd", vertelde de heer Hamilton Mack, ,,ze konden zo weer gebruikt worden. Dat ze eerst gedroogd moesten worden is een fabeltje". sterking van de veiligheidsstrijdkrachten van dat land. Dit houdt niet in, aldus Dulles, dat de Amerikanen verlangen naar een groot Japans leger. Het land moet alleen maar verantwoordelijkheid dragen voor zijn verdediging. Japan heeft krachtige maatregelen genomen tegen de handel met communistisch Chi na en Amerika hoopt, dat het niet zal doen als andere landen, die niet-strate- gische goederen aan communistisch Chi na leveren. De Indo-Chinese kwestie zou naar de mening van Dulles het beste besproken kunnen worden op een twee de politieke conferentie. Hij wilde geen commentaar geven op een resolutie van het „Amerikaanse Legioen", waarin wordt geëist, dat in geval van hervat ting der vijandelijkheden in Korea van alle wapenen, ook van atoomwapenen, gebruik gemaakt zal worden. De opmerking van Dulles op zijn pers conferentie, dat een nederlaag van Ade nauer een ramp voor de politiek van Duitsland zou betekenen, is gisteravond door de perschef van de sociaal-demo cratische partij, Heine, „een kwaadwil lige poging van de Amerikaanse rege ring om in de Westduitse verkiezingen tussenbeide te komen" genoemd. (Van onze speciale verslaggever) Met een vertraging van meer dan twee uur - wat de wachtende schare familie leden en kennissen een nog hoger graad van opwinding bezorgde - zjjn gister avond op Schiphol sergeant J. N. Plant en soldaat G. van Leeuwen aangekomen. Deze beide Korea-vrijwilligers hebben het ongeluk gehad twee dagen voor de wapenstilstand in krijgsgevangenschap te raken. Ze heboen wonder boven won der nog géén maand in een Chinees kamp.gezeten. Vandaar ook, dat de be langstelling voor hun terugkeer nogal groot was, bijna even omvangrijk als Soldaat v. Leeuwen en sergeant Plant enkele ogenblikken na hun aankomst. (Von onze speciale ver slaggever). A Ihoewel van nature Al geen liefhebber van -4 vissen hetgeen ongetwijfeld een ernstig gemis is gaan wij V iets over deze edele sport vertellen. De aanleiding hiertoe is een gesprek in de tjokvolle wachtkamer van de ICA-hal op Schip hol. Daar zaten gister avond de heren W. Mut- saers, J. P. Perez, de KLM- gezagvoerder-visser- schrijver W. van Veenen- daal, mr. F. Stutterhein en C. Bos. Te wachten op het vertrek van de ma chine van de Pan Ameri can, die hen naar New York moest brengen. Daar zal de heer Heymans zich bij het gezelschap aan sluiten en zo is dan de eerste Nederlandse to- nijnenvissersploeg voor een internationale wed strijd compleet. Ja, daar gingen natuur lijk gisteravond volgens vaderlandse gewoonte de handen uit elkaar. De to nijnen, waar het om gaat, laten hun lengte echter niet met vissersarmen aanduiden. Daar moet je w,eer voor bij de witvis baars, voorn, en snoek zijn, vissoorten, waarmee de hele ploeg voornoemd zich van jongsafaan heeft bezig gehouden. Maar de tonijnen.' Dal is iets heel anders. Daar kom je als loos vissertje bijvoorbeeld niet aan te pas, dan ben ie in min der dan geen tijd voor de haaien, of voor de to nijnen zo U wilt. Eerlijk gezegd: het zijn helemaal geen loze vissertjes, die leden van onze tonijnen- vissersploeg. Het zijn zo gezegd potige kerels, die bereid zijn een robbertje te vechten. Met een tonijn. Noch ploegleider Mut- saers, noch de vliegende visser Veenendaal heeft ooit op de kokkerds van tonijnen gevist, die in Wedgeport in Newfound land op hen liggen te wachten. Wel op kleine exemplaren, zo van dertig tot tachtig pond. Maar dit wordt iets heel anders. In de drie dagen training, die de Nederlandse vis sers krijgen, zullen ze dat misschien wel merken. „Hoe gaat het eigen lijk?". hebben we de heer Mutsaers gevraagd. „Met een hengel" antwoordde hij. Maar niet met het or dentelijke bamboestokje, waarmee men in het goe de vaderland langs de vaart pleegt te fitten. Het voornaamste attribuut is een werphengel met een ontzaglijke rol nylon- of orlon-snoer, ter dikte van een vinger. Die hengel wordt aan een sterke mo torboot vastgemaakt, on der de stoel van de visser, die in een rubberharnas tegen voor-de-haaien-zijn wordt behoed. Het aas is een haring en de tonijnen happen pas. als het geheel flinjc in beweging is. Ove rigens is het happen de moeilijkheid niet. Wanneer de Nederlandse ploeg voor het eerst in Wedgeport op tonijnen gaat vissen, zal ze heus wel beet krijgen. Maar om de kolossale beesten op het droge te krijgen, dat is de moeilijk heid. Daar zijn uren werk strijd, zeggen de vissers voor nodig. En als dan uiteindelijk zo'n torpedo- vis in de boot is, krijgt de ploeg tweehonderd pun ten. Wie de meeste punten heft, wint de grote wed strijd. Daar rekenen de Nederlandse heren nog maar helemaal niet op.- „Volgend jaar zijn we pas thuis in de tonijnenvisse rij". zei er een. De vangst meenemen gaat niet best zei de heer Mutsaers. De tonijnen van Wedgeport wegen name lijk gemiddeld vijfhon derd-vijftig pond. Een an der gemiddelde: wanneer je als visser zo'n beest aan de haak hebt, hoef je de eerste tien uur nietop naar huis gaan te rekenen. Het klassieke geval, dat in alle standaardwerken over de 'onijnenvisserij staat opge tekend. vermeldt een ge vecht van 62 uur. Het ge beurde in 1934 en de tonijn in kwestie woog 692 pond. En is er geen woord vissers-latijn bij..,. voor de repatriëring van soldaat Arie Biever, de eerste uit krijgsgevangenschap ontslagen Nederlander. Maar er was toch wel een grondig verschil tussen bet geval-Biever en dat van de 24-jarige sergeant uit Dokkum en de 22-jarige sol daat uit het Zuid-Hollandse Valkenburg, uit Valkenburg was een enorme deputati naar Schiphol gekomen, die het op 't dakterras uitgilde, toen soldaat van Leeuwen verlegen uit het KLM-toestel stapte. De vrouw van sergeant Plant was echter niet aanwezig. Er was geen enkel familielid om de bruingebrande sergeant af te halen. Het tweede verschil bemerkten we na de officiële plechtigheid, toen de beide vrijwilligers gelegenheid kregen de pers te woord te staan. Overlaadde sol daat Arie Biever indertijd de verslag gevers met een enorme serie gegevens, sergeant Plant en soldaat Van Leeuwen weigerden hardnekkig elke verklaring. Zij deden dit in niet al te handig ge kozen bewoordingen, hetgeen een inci dent dreigde te veroorzaken. Begrijpe lijk was hun gedrag overigens wel. Te beginnen met de ongelukkige patrouille op 26 Juli j.l., waarbij enkele van hun wapenbroeders gesneuveld zijn, hebben zij een zenuwslopende periode achter de rug. De vermoeiende vliegtocht en de vertraging plus de afwezigheid van Plants echtgenote - die overigens Zon dag j.l. wel op Schiphol was geweest - had de beide vrijwilligers ook al geen goed gedaan „Hoe was de behandeling in gevan genschap?" „Over de behandeling zeg ik niets." „Wilt u iets vertellen over de ma nier, waarop u gevangen bent genomen?" „Daar voelen we niets meer voor; we praten hier niet meer over." „Is 't u mee- of tegengevallen".... „Nou ja, er stond geen taxi klaar." Maar na deze opmerking van soldaat Bij de verkiezingscampagne in. West-Duitsland zijn soms ver schrikkelijke oude paardjes van stal gehaald. De socialisten zonden dit aftandse vehikel Woensdag door Keulen en de initialen op de vlag lieten er geen twijfel over bestaan, dat met dit voorhistorisch geval de coalitiepartijen werden bedoeld. Nee, zeiden de socialis ten, die tijd 'is afgelopen. En ais symbool van de bloeiende heil staat, die het socialisme na een verkiezingszege denkt te brengen, kwam een moderne loudspeaker- wagen achter het wagentje aan en brulde onophoudelijk verwoede socialistische leuzen. Ons dunkt, dat de Keulenaars en Keulenares- sen Zondag geen vergissing meer kunnen maken wanneer zij ter stembus tijgen. Van Leeuwen kwam er zelfs geen ant woord op de vragen meer. Van Leeu wen verklaarde, dat beiden in Tokio een verklaring hadden getekend, waarin ze beloofden niet over de gebeurtenissen van de laatste tijd te zullen praten. Wie hun die verklaring had voorgelegd, wensten de vrijwilligers niet mede te delen. De aanwezigheid van talrijke hoge officieren, die na de plechtigheid van de uitreiking van het Kruis voor Recht en Vrijheid de „persconferentie" bij woonden, maar de beide vrijwilligers daarbij min of meer aan hun lot over lieten, werkte bepaald niet stimulerend. Soldaat Van Leeuwen en sergeant Plant werden steeds zenuwachtiger, zodat ten slotte een abrupt einde aan het vraagge sprek kwam. Terwijl de beide vrijwilligers hun koffers verzamelden om de thuisreis te aanvaarden, deden de commandanten, majoors en oversten hun best de gedra gingen van het tweetal te verklaren. Maar noch de commandant van het re giment Van Heutz waarvan de Ko rea-vrijwilligers deel uit maken noch de oud-commandant van het Nederlands Korea-detachement. overste Schilper- oord, kende een systeem van „verkla ringen tekenen." Toen de autoriteiten zich verspreid den, maakte de deputatie van Valken burg zich buiten de wachtkamer van de beide militairen meester. Ook sergeant Plant werd zonder meer in de kring op genomen en het mannelijke deel van de deputatie schreeuwde alsmaar „ouwe jonges".... Voor onze rubriek „Vraag en antwoord", die wij vorige week in voerden, blijkt een verheugende belangstelling te bestaan. Wij zien daarin het bewijs, dat wij in de roos geschoten hebben en de lezers juist die dienst bewijzen, welke hun bij uitstek van pas komt. Men formulere de vragen zo be knopt mogelijjc en vergete niet eigen naam en adres te vermelden. Voorts houde men er wel rekening mee, dat de beantwoording van de vra gen veelal minstens 14 dagen op zich zal laten wachten. Vandaag vindt u de rubriek op pagina 3. De communisten en het commando van de Ver, Naties zijn overeengekomen om de uitwisseling van krijgsgevange nen Zondag aanstaande te beëindigen. Tijdens een bijeenkomst van de re patriëringscommissie hebben de commu nisten beloofd, dat zij, wanneer zij om de een of andere reden niet in staat zijn de laatste krijgsgevangenen Zondag uit te wisselen, zij dit voor Zaterdag 12 uur aan de geallieerden zullen laten weten De Sovjet-ambassade te Teheran heeft Abdoel Hoessein Mekadeh, chef van het protocol van het Perzische departement van buitenlandse zaken, medegedeeld, dat hij hedenochtend door ambassadeur Lavren ijcy zal worden ontvangen. De Rusische ambassade maakte in het begin van deze week bekend dat Lavrentijev een hartaanval had gehad. Volgens geruchten zou de ambassadeur gepoogd hebben zelfmoord te plegen. Overal ter wereld verstaat men de taal van de glimlach. Het gratieverzoek van Meine Pot en F. Colson, die in Mei 1952 een aanslag heb ben gepleegd op de Indonesische mili taire attaché in Den Haag, luit-kol. Harjono, is afgewezen. Colson, die in afwachting van de beslissing op vrjje voeten was, is gearresteerd. Pot is, zoals bekend, voortvluchtig. Colson is veroordeeld tot drie jaar met aftrek, Pot tot vier jaar met aftrek. In het Staatsblad is thans aangekon digd de wet betreffende de uitgaven, verband houdende met de watersnood. (Eigen bericht) De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld dat de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor 1954 zal worden berekend naar 120 procent in plaats van naar 116 procent. De gezamenlijke ge meenten zullen daardoor plm. 16 mil lioen meer uit het Gemeentefonds ont vangen. Deze verhoging houdt verband met de hogere uitgaven welke de ge meenten hebben door de verbetering van de bezoldiging van het gemeente- personeel. De 88 meter hoge „Boerentoren" te Antwerpen zal met twee etages wor den verhoogd, waarin de Nationale Radio Omroep een relaisstation voor televisie zal installeren. Op het dan 100 meter hoge gebouw zal een televisie antenne van 10 meter geplaatst wor den. Dit televisiestation zal de beelden opvangen van de studio te Brussel en deze naar alle richtingen opnieuw uit zenden. Tijdens de Engelse kroningsfeesten was in de Boerentoren een voorlopige relaispost gevestigd, die bevredigend heeft gewerkt. Het nieuwe relaissta tion te Antwerpen zal ook de Neder landse en Franse televisieuitzendingen kunnen opvangen en heruitzenden. Advertentie \J> II LJ0RIS •STRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. Zon: 5.58-19.19. Maan: 2.40-18.1L Met ingang van 1 October wordt de werkweek van het verplegend perso neel in verplegingsinrichtingen terug gebracht van 51 uur op 48 uur. De rechtbank van Hannover heeft de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer, in afwachting van een gerechtelijke uit spraak, verboden de uiterst rechtse Duitse Rijkspartij in het openbaar een ongrondwettige partij te noemen. Deze beschikking, waarom door de D.R.P. was gevraagd, kwam ook voor haar zelf als een verrassing, omdat men niet op een uitspraak had gerekend vóór de al gemene verkiezingen van Zondag a.s. Tevoren was van welingelichte zijde in Bonn verklaard, dat de West-Duitse regering tot na de verkiezingen zou wachten met het indienen van een ver zoek bij het Constitutionele Hof in Karlsruhe, om de Duitse Rijkspartij, als strijdig met de grondwet, te verbieden. Politieke waarnemers te Bonn veronder stelden, dat alleen het voornemen om dit verzoek in te dienen al voldoende zou zijn om de kiezers er van te weer houden de D.R.P. te steunen. Dr. Nau- mann, voormalig medewerker van Göb- bels en een van de leiders van D.R.P., heeft gisteren bij het Constitutionele Hof een klacht ingediend met betrek king tot de maatregelen van Noordrijn- land-Westfalen, dat hem op grond van de zuiveringswet heeft ingedeeld by de nazi's van de tweede categorie. Wat de infiltratie van Oost-Duitse onrust stokers betreft, deelde de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken mee, dat de invasie nu tot staan is gebracht. De in Helmstedt gearresteerde agenten, hebben in hun kampen massa-demon straties gehouden, waarby zij commu nistische liederen zongen, anti-Weste lijke leuzen aanhieven en zich verzet ten tegen de politie. Onder de West- Duitse partyen, die aan de verkiezingen van a.s. Zondag deelnemen, is, volgens het A.N.P., nogal wat beroering ont staan over de herderiyke brief waarin de katholieke bisschoppen de kiezers aanmaanden zulke candidaten te kiezen, die hun beslissingen „uit Christelijk weten" zouden nemen. Vooral de socia listen en liberalen zien in de brief een aanval op hun partijen. De interpreta tie, die plaatselijke geestelijken, aan deze brief gegeven zouden hebben, noemen zij zelfs beledigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1