Bloemencorso van Aalsmeer, schoonste ter wereld" Stoet van uitbundig versierde wagens trekt naar Amsterdam r Dè Speciaalzaken waar U op gediplomeerd passen kunt rekenen s c Cultuurfinanciering in Nederland Franken brengt U Franka-Superwitbrood 44 ct. F. J. Damave O A R Passen Beswaren tegen wetsontwerp inzake de financiële verhoudingRijk-Gemeenten Ontslag van Franse minister aanvaard Particulieren en overheid besteden 1.5 milliard per jaar Hittegolf teistert Verenigde Staten Haarlems Grootste Wolsorterinc I] vakkundig PaSSCEl Wctlct- artikelen Passen \s zeer belangrijk noodzakelijk De tijd van broodplank en broodmes is voorbij Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Au petit Louvre •«f VRIJDAG 4 SEPTEMBER 195b PAGINA 4 „JULIANA REGINA", EEN GROOT FESTIJN 55 Route Bloemencorso te Aalsmeer H ,-r« Uit Nieuw-Guinea: Parlementaire missie vertrekt Zaterdag Duitse invoer uiit Nederland Het werkelijk uit grote collectie alsmede de UITZONDERLIJKE COUPE van de zijn de oorzaak, dai Uw corset en Beha zodanig ,,ziiien,r, dat U de steun ontvangt, welke U zo nodig hebt. en U loopt ook niet de kans, dai het artikel spoedig slijt of ongebruikt in de kast komt te liggen. is dus niet alleen belangrijk, maar ook en U kunt hiermede ÜW VOOrdeel doetl', een mooi figuur hebben; aantrekkelijk zijn en tevens Uw gezondheid bevorderen Prijzen resp. vanaf f 14.90 en f 3.35 5, Corsetteries Voor HAARLEM-NOORD (en omgeving): Gen. Cronjéstraat 52 Telefoon 18104 (K 2500) Ver. Ned. Gemeenten richt zich tot Tweede Kamer Vice-admiraal F. Stam ten grave gedragen VIJF PROVINCIALE NIJVERHEIDSDAGEN Voor kleinere industrieën Luchtvaartondernemingen voor de landbouw Buiten het onderwijs betalen particulieren vrijwel alles De Staat ontvangt per jaar 35 millioen meer aan belastingen op de cultuur dan zij aan cul tuursubsidies uitgeeft Stijgend sterftecijfer en schade aan oogst De grote breimode SPORTWOL - Ruime keuze bij GAUCHO (supersport) 3.40 DOUBLETTA (sport) 2.55 SIRENE. .2.75 In 26 flinke boterhammen gesneden - luchtdicht verpakt - sneeuwblank - fijn van smaak. Als U het morgen koopt is het Maandagmorgen nog vers! Meer dan vijftig jaar toonaangevend Avondopleiding economische en sociale weienschappen 1000 WOLLEN DEKENS !>n. v*a U! at C' jjta ?0r> (Van onze speciale verslaggever) Wij hebben helaas de bloemencorso's van Nice en die van Hollywood en Miami nooit gezien. Wij hopen nog eens ooit in de gelegenheid daartoe ge steld te worden. Voor die tijd zijn wij bereid de uitlating van de heer dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Aalsmeer, te geloven, waarin hij zegt, dat het bloemencorso, dat op Zaterdag 12 September uit zijn gemeente naar Amsterdam zal trekken, het mooiste van de wereld is. Wij hebben voorlopig ook nog geen reden om die uitlating in twijfel te trekken, want in de voorbije vijf jaar hebben de Aalsmeerse kwekers zich uitermate goed geweerd bij de samenstelling en verzorging van hun corso, dat tenslotte nog maar een korte historie achter zich heeft. Vijf jaar geleden, ten tijde van de inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Juliana, werd het eerste grootse corso gehouden en daar zat de bedoeling achter dit festijn alle komende jaren te herhalen. Dat is ook inderdaad geschied. Voor de zesde keer trekt thans een enorm corso van tientallen uitbundig versierde praal- en luxe wagens van Aalsmeer naar Amsterdam en honderdduizenden zullen zich dit jaar opnieuw in de overdadige kleurenpracht van de bloemenschat van Aals meer verlustigen. Dit jaar zal H. M. de Koningin opnieuw een bezoek aan Am sterdam brengen en gelijktijdig zal het Aalsmeerse bloemencorso weer door de hoofdstad trekken. Met speciale toestemming van de Koningin is voor dit jaar de naam van onze Vorstin aan dit bloemenfeest verbonden. Het zal als motief dragen „Juliana Regina". Het feit, dat aan dit corso de naam van Koningin Juliana is verbonden, wil geenszins zeggen, dat in de stoet door de versierde wagens de regeringsperiode van onze vorstin zal worden uitgebeeld. De leidende gedachte in dit corso is „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Er rijden 25 luxe en 27 praalwagens in dit corso mee. De luxe wagens worden aangeboden door diverse bedrijven en instellingen in Aalsmeer. De stoet van praalwagens wordt geopend met een wagen, die traditiegetrouw de „boek- wagen" wordt genoemd, omdat in veel kleurige bloemen er een reusachtig boek. omslag is opgelegd. Op dat omslag staat de titel van het corso geschreven: .Juliana Regina'. Dan komen wagens, waarop de zuivel, de land- en tuinbouw, de visserij, de mijnbouw, ons land ais touristenland, de bloementeelt, de indus trie, de export, de waterbouwkunde, het verkeer, de luchtvaart, de scheepvaart en de emigratie worden uitgebeeld. Ook aan de somberste periode uit de jongste ge schiedenis van ons land, aan de ramp, is een wagen gewijd. Dan komen de goede eigenschappen naar voren, zoals de spaarzaamheid, de schone kunsten, de kunstnijverheid, de drang naar vrijheid en de sport. Ook de „Nederlandse vrouw" wordt geëerd. De laatste wagens zullen de Koninklijke Regaliën dragen, de scepter, de Rijksappel en de kroon. De Gouden Koets en het wapen „Je Main- tiendrai" besluiten dit imposante schouw spel. Al deze wagens zullen door meer dan duizend bindsters en binders in de nacht van de volgende week Don derdag en Vrijdag in de ruimten van de Centrale Aalsmeerder Veiling wor den opgetuigd. Die duizend hard» werkers en werksters behoeven die nacht niet op een droogje te zitten Daar zullen ook weer traditiege trouw de Aalsmeerse middenstan ders voor zorgen. Die zullen de ganse nacht aanlopen met natte en droge spijs. Deze nacht heeft reeds de bena ming gekregen, „De nacht van Aals meer". Die naam doet iets feestelijks bevroeden en dat mag men er, ondanks het vele werk dat moet geschieden ook wel achter denken. Vrjjdag 11 September zal de bevol king van Amsterdam en Aalsmeer de praalwagens in de hallen van de Aals meerder Veiling kunnen bezichtigen. Dat is iets nieuws. Tot nu toe moest men het doen met de vluchtige indruk die men staande lailgs de weg kreeg. Dit jaar zal men de wagens voor het eerst ook van dichtbij kunnen bekij ken. Zoals andere jaren trekt de stoet van wagens naar het Olympisch Sta dion in Amsterdam, waar apn groots spel wordt opgevoerd en waar de wa gens een actief aandeel in zullen heb ben. Hare Majesteit Koningin Juliana, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- Het coros zal op 12 September de 40 km lange route als volgt maken: van 11.4512.15 uur in het dorp Aalsmeer, hierna via Bovenkerk pl.m. 1.15 uur, naar Amstelveen 1.20 uur, van hier naar het Olympisch Stadion pl.m. 2.10 uur. Deel neming aan het Stadionspel van 34.20 uur. Route door Amsterdam: Amstel- veenseweg. Overtoom van Baerlestraat, Concertgebouw pl.m. 5.10 uur, Lairesse- straat, Krusemanstr., Stadionplein pl.m. 5.25 uur. Terug naar Aalsmeer, via Am stelveen 5.50 uur en Bovenkerk 6.10 uur. In Aalsmeer nogmaals route en einde der tocht om 6.40—7 uur. Aansluitend op dit corso, dat zal bestaan uit een 30-tal grote praalwagens, voorstellende; Export, Scho ne Kunsten Mijn-, Land- en Tuinbouw enz. enz., alsmede uit een 30-tal ver sierde luxe auto's, zal in het Stadion in Amsterdam het bloemenspel „Juliana Regina'' worden opgevoerd. Aan dit spel zullen 1500 medewerkers deelnemen. Het spel heeft plaats 12 September, 's mid dags om 3 uur. Als bijzondere gebeur tenis zullen de versierde wagens van dit corso op Vrijdag 11 September vanaf 12 uur tot 24 uur te bezichtigen zijn in het Veilinggebouw C.A.V. te Aalsmeer voor een ieder, die in het bezit is van een programmaboekje van het corso. Een der praalwagens zal de Export uitbeelden. zjwk hard en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina zullen het spel in het Stadion bijwonen. De samensteller van het Stadionspel, Marius Kruyne, heeft zijn scenario ge baseerd op de redevoeringen die Hare Majesteit de Koningin gedurende haar vijfjarige regeringsperiode heeft uitge sproken. Speciale toestemming heeft hij van de Vorstin ontvangen om enkele teksten van die redevoeringen als om lijsting voor zijn spel te gebruiken. Die teksten mogen genomen worden van de gramofoonplaten die van de koninklijke redevoeringen zijn opgenomen. En met die teksten op de achter grond ontwikkelt zich een spel van alle Nederlanders, waaraan meer dan 2200 personen meewerken. De band tussen Nederland en Oranje, de jeugd van Nederland, de moeders en de kin deren, de arbeidskracht van ons volk, de ramp en de driekleur waaronder wij ons te allen tijde scharen, zullen de hoofdmomenten van dit spel vormen. Het ganse stadion wordt door de ge meente Amsterdam feestelijk en uit bundig met bloemen versierd. Dit zesde feest van het Aalsmeer der bloemencorso, had nooit een groot ser viering kunnen krijgen. Uiterst dank baar zijn de organisatoren van dit festijn dan ook voor de toestemming die Hare Majesteit de Koningin heeft willen geven om dit corso en spel te Harer ere te mogen opvoeren. Na een verblijf van ruim drie weken in Nieuw-Guinea zal de parlementaire missie Zaterdag uit Hollandia via Biak naar Nederland terugkeren. Enige leden van de „agrarische commissie" repa triëren met hetzelfde vliegtuig. Naar enkele leden van de parlemen taire missie hebben meegedeeld zjjn de gelegenheid tot persoonlijke waarneming en de talrijke contacten uiterst nuttig geweest om ten beter gefundeerd inzicht te krijgen in de aangelegenheden, die Nieuw-Guinea betreffen. De invoercommissie van West-Duits- land heeft toestemming verleend voor de invoer uit Nederland van orgaan vlees en andere eetbare slachtafval tot een bedrag van 1 millioen D.M. Boven dien mogen ingevoerd worden knopen tot een bedrag van 100.000 D.M., kurk- isoleerplaten voor 350.000 D.M. en vase line voor 50.000 D.M. Voor ZAANDAM (en omgeving)Westzijde 7 - Telefoon 3320 (K 2980) Voor AMSTERDAM-NOORD (en geheel Waterland): Mosplein - Telefoon 60144 (K 20) J De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft in een zeer uitvoerig adres aan de Tweede Kamer haar ziens wijze gegeven over het wetsontwerp, dat de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor de jaren 19531955 regelt. Volgens het adres schenkt dit wetsontwerp slechts in zeer bescheiden mate aandacht aan de bij de gemeentebesturen levende bezwaren te gen genoemde regeling. De voornaamste opmerkingen en wensen in het adres naar voren gebracht, kunnen als volgt worden samengevat. 1. De regeling, welke in principe door het onderhavige wetsontwerp wordt gecontinueerd, voldoet niet meer aan redelijke eisen vele gemeenten heb ben het gevoel te kort te worden ge daan is een grillig werkend geheel geworden. Aan deze onbevredigende situatie dient dan ook zo spoedig moge lijk een einde te komen. 2. Het minimum van de algemene uitkeringen aan de gemeenten thans f 20 per inwoner dient te worden verhoogd, welke verhoging echter weer beperkt moet worden tot een bedrag, hetwelk tezamen dat van de compen satie wegens verlies van ondernemings belasting, f 35 bedraagt. Een zodanige verbetering zou ten goede komen aan de gerechtvaardigde belangen van de gemeenten met een laag voorzienings- peil, vooral plattelandsgemeenten. 3. Voor gemeenten met 5000 en min der inwoners ware een speciale voor ziening te treffen in de vorm van een extra uitkering in de geest van de oude jaarwedde-uitkering. Deze be droeg voorheen f 4500 en gaat volgens het wetsontwerp op in de nieuwe alge mene uitkering. 4. In het wetsontwerp worden de thans grotere behoeften van een aantal gemeenten erkend, doch niet de conse quentie daaruit, dat hierin moet worden voorzien door een verhoging van het percentage van de Rijksbelastingmid delen, dat in het gemeentefonds wordt gestort. Naar de mening van de Ver eniging dient speciaal met het oog op de kleine gemeenten dit percentage thans nog 75 pet. te worden ver hoogd. 5. In het wetsontwerp zijn voorzie ningen opgenomen, teneinde te voor komen, dat gemeenten, waarvan het bestuur deze heeft gerangschikt in een lagere klasse voor de heffing van de personele belasting, hiervan nadelige gevolgen ondervinden. Deze voorzie ning is echter beperkt tot het belasting jaar 1952/1953. De Vereniging nu dringt er op aan, dat deze eventuele gevolgen ook voor 1953/1954 worden weggenomen. 6. Voorgesteld wordt, de factor waarnaar de 3,25 pet. van de opbrengst der daartoe 'bestemde rijksbelastingen over de gemeenten wordt verdeeld, en welke factor thans wordt gevormd door het verschil tussen de opbrengst der ondememingsbelasting plus suppletie over 1950 en die van de grond- en per sonele belasting tezamen, te wijzigen. 7. De compensatie-regeling wegens afschaffing van de ondernemingsbelas ting dient te worden herzien en uitge breid met een aanvullende uitkering. Het heeft de Vereniging teleurgesteld, dat, nu zonneklaar bljjkt, dat over deze compensatie een onjuist gebaseerde be slissing is genomen, de regering geen voorste] heeft gedaan om de onbillijk heden alsnog te ondervangen. Niet alleen werd immers de invloed van de achter stand in de aanslagregeling onderschat, doch ook de jaaropbrengst van de on- dern.-belasting te laag geraamd. Becij ferd is, dat de collectiviteit der gemeen ten hierdoor een extra nadeel heeft ondervonden van ca. f 163 millioen. 9. Tenslotte dringt het adres aan op omvorming van de Rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën in een Raad van advies met grotere be voegdheid. (Van onze correspondent) Op de algemene begraafplaats te Bussum is Donderdag het stoffelijk overschot van de Maandag overleden vice-admiraal F. Stam met militaire eer ten grave gedragen. Onder de vele belangstellenden, die geko men waren om de vlagofficier van de Kon. Marine de laatste eer te bewijzen, bevonden zich de minister van Oorlog, ir. C. Staf, vlootpredikant ds. Sillevis Smitt, de staats secretaris van Oorlog, mr, J. Kranenburg, de commandant Zeemacht Nederland F. Th. Burghard, de secretaris-generaal van het ministerie van Marine J. J. van Houten, de gen.-maj. Kon. Luchtmacht Bagch, de lt.- adm. C. Hellfrich, gen.-maj. H. J. Kruis, lt.- gen. B. P. R. F. Hasselman en verscheidene militaire attaché's, onder wie die van En- gelaq^ de Verenigde Staten en Canada. Aan de groeve werd o.m. het woord gevoerd door ir. C. Staf, de schout bij nacht C. W. Heringa en een zoon van de overledene, de adelborst A. J. Stam. Op de Duitse Muziekbeurs, die in Düsseldorf wordt gehouden, zijn o.a. deze muziekinstrumenten in „zakformaat" te zienLinks een pianofoon, een elee- trisch accoord-instrument, dat in normale piano-spec Itechniek. kan worden bespeeld, en vele imitatie-mogelijkheden van andere instrumenten heeft. Rechts een modern kofferslagwerk, dat uit een pauk bestaat, welke kan wor den opengeklapt. In de ruimte kunnen dan drie kleinere trommels worden opgeborgen. Premier Laniel van Frankrijk heeft gisteren het ontslag aanvaard van de minister van staat Frangois Mitterand, die zich niet kan verenigen met de poli tiek van de Franse regering in Noord- Afrika. Mitterand was belast met aan gelegenheden waarmede de Raad van Europa zich bezig houdt. Hjj behoort tot de links radicalen in Frankrijk. In Tunis is het bericht omtrent de benoeming van de nieuwe resident- generaal met gemengde gevoelens ont vangen. De leden van de Franse kolo nie namen een afwachtende houding aan. Gematigde Tunesische kringen gaven op voorzichtige wijze uitdrukking aan een gevoel van opluchting, terwijl de nationalisten verklaarden, dat het Tu nesische vraagstuk slechts door een verandering van de politiek kan wor den opgelost. Het Prins Bernhardfonds heeft thans een rapport over „De cultuurfinanciering in Nederland" doen verschijnen. Het is het resultaat van een onderzoek van be perkte omvang; de bedoeling er van is op de eerste plaats geweest tegemoet te komen aan twee bezwaren. Op de eerste plaats is de onderlinge verhouding tussen openbare en particuliere bestedingen in de culturele sfeer niet duidelijk, op de tweede plaats zijn de aanwezige cijfers te veel verspreid. In het rapport zijn die cijfers hfj elkaar gebracht en daardoor is er iets meer duidelijk geworden van de onderlinge verhouding. Daarmede is het onderzoek naar de cultuur financiering nog slechts in een eerste stadium gekomen. Wij ontlenen er voor het ogenblik slechts enkele algemene gegevens aan. Het onderzoek is uitgegaan naar alle uitgaven voor culturele doeleinden. Onder culturele doeleinden werd daar bij verstaan: alle bestemmingen van uitgegeven of uit te geven bedragen, die uitgaan boven het behoud en de be scherming van het leven en van het samenleven Uitgaven voor godsdienstige doeleinden evenwel worden naast de culturele en niet-culturele geplaatst. Onder cultuur wordt hier dus verstaan. alle onderwijs, de gehele vrije tijdsbe steding van particulieren voor zover deze „geld" kost, het vermakelijkheids leven - toneel, concert en dans, - alle beeldende kunst, alle ontwikkeling door lectuur en cursus en wat ons bereikt door de „mass-media, krant, film en radio. Het rapport nu leert, dat het bedrag, dat in de laatste jaren per jaar aan cultuur wordt uitgegeven, kan worden geraamd op omstreeks 1.5 milliard (uit gegeven door particuliere personen, particuliere instellingen, ondernemin gen en overheidslichamen). Dat bedrag is 11 procent van het totaal der con sumptieve bestedingen. Van die elf procent wordt omstreeks één derde deel aan onderwijs besteed. Het res terende twee derde deel wordt voor het overgrote deel aan zgn. vrijetijds besteding uitgegeven in de vorm van ontspanning: bioscoop, sport, toerisme. Het onderwijs wordt voor bijna vier vijfde deel door de overheid (rijk en gemeenten) gefinancierd en voor één vijfde deel uit particuliere bron. Wan neer men de niet-leerplichtige ieerlin- gen en studenten ter deelneming aan de nationale productie een werkkring had laten aanvaarden van ze te laten stu deren, dan zouden zij waarschijnlijk aan totaal ongeveer 270 millioen aan loon ontvangen. De culturele uitgaven buiten het on derwijs komen vrijwel geheel (voor ongeveer 95 procent voor rekening van de particulieren: zelfs moet men zeggen dat in het bedrag, dat de particulieren hiervoor uitgeven, meer belasting be grepen is dan de bijdrage van de over heid bedraagt: de overheid int ongeveer 35 millioen per jaar méér aan ver makelijkheids- en omzetbelasting op culturele goederen en diensten dan haar subsidie in de cultuursfeer be draagt. In feite drukt de belasting het meest op de ontspanning (bioscoop) en wordt het subsidie toegevoegd aan de meer artistieke cultuursectoren. De culturele rijksuitgaven blijken Overigens een merkwaardig verloop te hebben. In de jaren tussen de wereld oorlogen lagen zij in het algemeen op een vrij hoog niveau vergeleken met het peil van 1920 en met dat van de naoorlogse jaren. Een uitdrukking van intensief cultuurbeleid kan men hierin echter slechts ten dele zien, omdat dit relatief hoge niveau mede moet worden toegeschreven aan het feit dat de rijks overheid de salarissen van het onder wijzend personeel bekostigt en deze de daling van het algemene prijspeil in deze periode eerst op een afstand volg de. Wanneer men deze factor elimineert blijkt de rijksfinanciëring der cultuur merkwaardig constant te zijn sinds: 1938 schommelt het reële bedrag per hoofd van de bevolking tussen 30.70 en 40.50, waarbij ook voor de na-oor- logse jaren nauweli." j gesproken kan. worden van een bepaalde tendenz tot' herstel van het vooroorlogse peil; - al dus het rapport. (Van onze correspondent) De vorig jaar in Hilversum gehouden landelijke speurwerkdag was een dus danig succes dat de Contactgroep Op voering Productiviteit voor de komende maanden vijf provinciale nijverheids- dagen heeft georganiseerd in nauwe samenwerking met de Kamers van Koophandel en Fabrieken, de Rijks» nijverheidsdienst en de provinciale Eco nomisch Technologische Instituten. Deze nijverheidsdagen zijn meer speciaal bestemd voor de leiders van middelgrote en kleine industrieën in het Noorden, Zuiden en Oosten des lands. Groningen heeft de primeur van deze dagen. Daar wordt de nijverheidsdag, bestemd voor de provincies Groningen en Drente, gehouden op 16 September. In Den Bosch wordt de nijverheidsdag voor Noord-Brabant gehouden op 2 Oct. Op 15 October is te Leeuwarden de Friese nijverheidsdag; Voor Overijssel, met uitzondering van Twente, en Gel derland boven de rivieren op 23 Oct. te Deventer en voor het gewest Limburg in Roermond op 4 November. Op deze dagen zal worden gesproken over de voordelen van combinatievor ming, het nut van wetenschappelijk speurwerk, de waarde om op de hoogte te blijven van de vakliteratuur, voorts zal er een inleiding worden gehouden over de mogelijkheden van de handel voor de kleinere industrieën en ten slotte zal een deskundige het woord voeren over de belangrijkheid van een goede administratie als basis voor een kostprijsberekening. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten, een landbouwluchtvaartbeschikking uit te vaardigen op grond van de overwe gingen dat de landbouwluchtvaart in Nederland ernstig in haar ontwikkeling kan worden belemmerd door een ondes kundige of onverantwoorde uitoefening daarvan en dat het in verband hiermede gewenst is de mogelijkheid te openen, dat landbouwluchtvaartondernemingen ivan overheidswege worden erkend. In het rapport wordt gezegd, dat de overheid ongeveer 35 millioen per jaar meer uit de cultuur ontvangt dan zij er aan uitgeeft. Het Rijk geeft aan culturele subsidies f 26.5 millioen per jaar, provincies en gemeenten f 13.5 millioen dus f 40 millioen samen. De belastingopbrengst is resp. f 51 mil lioen en f 23.6 millioen, samen f 74.6 millioen. Overschot f 34.6 millioen. De meedogenloze hittegolf, die reeds twee weken duurt, heeft in grote gebie den van het Oosten der Verenigde Sta ten opnieuw dood en verderf gezaaid. Van deze hittegolf zijn reeds 73 perso nen het slachtoffer geworden, terwijl duizenden anderen bezwijmden. In de stad New York is het aantal sterfgeval len gelijktijdig met de abnormale hitte op onrustbarende wijze gestegen. In de periode van 24 uur, die Dinsdag om 12 uur eindigde, overleden 414 per sonen, aldus heeft het stedelijke depar tement van volksgezondheid bekend ge maakt. Bij normale temperaturen is het daggemiddelde 185. Woensdag om 12 uur was de tem peratuur in New York 98 graden, de hoogste thermometerstand van dit jaar- Het Amerikaanse weerburepu ziet nog geen tekenen, die op draaglijker weer wijzen. Daar de temperaturen van Bos ton tot Chicago de 100 graden over schreden, werden enkele weerrecords gebroken. De inwoners van Hell in Mi chigan kookten zowat, doordat de tem peratuur tot 103 gTaden steeg. Dinsdag was het 105 graden. In Chicago, waar het reeds 21 dagen niet geregend heeft, is het warmtere- cord in de laatste zeven dagen zeven maal verbeterd. In vele steden zijn kan toren en fabrieken zander air-conditio ning gesloten. Ook in Canada is het zeer warm. In de uitgebreide wouden van Ontario le vert de brandweer een zware strijd te gen uitgestrekte branden. In verschil lende staten is grote schade aan de te velde staande gewassen aangebracht. De autoriteiten in Missouri ramen, dat de oogst-opbrengst ten gevolge van de droogte 150.000.000 dollar lager zal zijn. De oogstschade in New England heeft de 5.000.000 dollar reeds overschreden. De schade aan de te velde staande maïs in Iowa wordt reeds op 15 procent van het totaal geraamd. (ook in „patentsteek" fantastisch) Grote Houtstr. 43» naast Luxor Driejarige cursus voor hen, die niet in de gelegenheid waren een universitaire studie te volgen en die zich toch willen voorbereiden op het bekleden van een hogere functie in het maatschappelijk en in het bij zonder in het economische leven. Rector Dr. S. ELZINGA Gebouw H.B.S.-A. Zijlvest Aanvang nieuwe cursus 15 September 1953. DOCENTEN: Drs. H. H. Enslng (bedrljfs- en sociale economie), Mr. Drs. L. S. Römelingh (reebt), Dr. H. Klompmaker (econ. geschiedenis), W. Lubberink (so ciologie), Drs. C. Niepoth (bedrijfseconomie), Mr. Drs. S. L. Rademaker (economie), Drs. R. H. Rooda (statis tiek), Mr. L. Stallaert (sociale wijsbegeerte). Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12819 J. C. Adam, Stuyvesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505 W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, H'stede, tel. 38489 SPECIALISTEN In het STOMEN, VERVEN VERVORMEN van OUDE HOED naar nieuwste dellen. Parijse gevestigd [913 ZIJLSTRAAT 66 - TEL. 1351? Deze week verkopen*" prachtige wollen aeK 2e keus (KI. afwijkingen, aan instellingen en P }0 culieren, 15 50, 1 f 18.90. Anti Rheuma kens van 8.50 voor 5 Komt nu uitzoikfpijT- onze toonkamer. IanS- HANDEL ..«ABO t_ straat 85 b;1 Gr. bank, v*tdar ho0 «Pel d Plet 2-, >rde M 1 *8 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4