Eigen cultuur Sluiten vcm veiligheidspacten voorgesteld ADENAUER POOGT SPANNING WEG TE NEMEN r[= Radio-Moskou slaat aan alle verwachtingen de bodem in Geen ambitie Kaleidoscoop van de verkiezingen K l\a de rust Tot hoofd en hart Zender Anno Santo Amerika nodigt de communisten uit Ondersoek naar Vrije Volk-publicatie Ook pater Placidus thans overleden W.-Duitsland stemt Revolutieleider in Egypte gaat heen Het weer w? Karakteristieke relletjes in Duitsland ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25778 Weldra advies omtrent opstelling De Korea-conferentie Bevrijdingsvuur voor Eindhoven Verklaring van Tass De begroting 1954 Aanslag te Nettuno De Dumlupinar-ratnp Twee a vijf jaar eis tegen Zweeds kapitein Kolonel Shawky voerde garnizoen van Caïro aan Vrachtauto zes meter van dijk gereden Eén dode, één gewonde I Bontgevoerde Handschoenen I O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eietoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 A&orinementen 20800 Postgiro 143480 Jicant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jsantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'rectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. whd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren, ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De rede, waarmee dr. Jos Schrij nen als eerste rector magnificus de katholieke universiteit open- 2e> was getiteld „Eigen cultuur". TTaarin noemde hij als eerste doel van ®en universiteit de mededeling van hennis, de opleiding dus tot ambt of beroep; hoger nog achtte hij haar r°eping als werkplaats van weten schap; maar de hoogste bestemming yan een universiteit vond hij gelegen ln het zijn van een haard van cultuur, die levenswarmte zou uit stralen en mededelen aan de studen tenwereld en ver daarbuiten. „De stagader van het cultuurleven van een yplk klopt in de universiteitsstad. Meer vaak dan de aanlokselen van net positieve weten zijn het de grote stromingen van geest en hart, die het Seslacht, dat de toekomst bergt, in beweging brengen: volkomen begrij pelijk, want van het brood van de Wetenschap alleen kan de mens niet leven, en de academie moet toch oefenschool zijn voor het volle leven van straks." Wie zo dacht over de universiteit ln het algemeen zag uiteraard de k a- t h o 1 i e k e universiteit op de eerste Plaats als een brandpunt van eigen cultuur: „een cultuur, die ruimte laat aan de katholieke gedachte om zich te ontplooien, die het éne goddelijke licht der waarheid en kennis met har monische verscheidenheid weerkaatst tn de flonkerstenen van universitaire faculteiten en corporaties." Sinds het jaar 1923, waarin deze Woorden werden gesproken, is er niets voorgevallen, dat ons zou nopen naar een nieuwe wezensbepaling van een katholieke universiteit om te zien. Gelukkig maar. Want dat betekent, dat bet hoogste doel van een katholiek instituut voor hoger onderwijs nog a,ltijd mag zijn gelegen in zijn posi tieve rijkdom, niet behoeft te worden gezocht in de armoede van een ver beten afweer. De geestelijke vrijheid, die de katholieken tegen de eeuwwis seling in hun eigen denken verwor den hadden door zich te ontdoen van de angst voor de positieve weten schappen, kon zich bijna 50 jaar gele den voegen aan de wettelijke vrijheid tot de oprichting van een eigen, bij zondere, universiteit. Uit dit vrucht bare samengaan van beide vrijheden kon, mede dank zij de offervaardig heid van katholiek Nederland, in 1923 de Nijmeegse Carolina en in 1927 de Economische Hogeschool te Til burg worden gesticht. Beider hoofd taak te zien in het opwerpen van dammen tegen wat dan ook ware een stap terug, hoe verleidelijk het ook kan zijn de milddadigheid te prikke len door het schermen met krijgshaf tige uitdrukkingen als „voorpostge vechten tegen (bijvoorbeeld) het op dringende humanisme." Zulke ge- yechten, inderdaad in de voorste linies, bestaan wel, maar de tijd, Waarin de voornaamste activiteit ge richt was op de vorming van defen sieve fronten, is voorbij. En dat is maar goed ook, want nergens is het gevaar van indolentie zo groot als on der de brede scharen die zich plegen te verschansen achter de blinde immer door weinigen bewaakte Vestingmuren. Godsdienst en wetenschap zijn niet tegengesteld aan elkaar. In de eerste wordt de waarheid ge geven, in de tweede wordt zij ver worven. De godsdienst op voorhand Uitsluiten bij het wetenschappelijk onderzoek getuigt van onwetenschap pelijke bekrompenheid; hem voor en la daarin betrekken, geschiedt krach tens die boven de neutraliteit verhe ven vrijheid welke onze reformatori sche medechristenen ertoe bewogen beeft hun universiteit te sieren met be naam van „Vrije Universiteit". Godsdienst en wetenschap behoren beide tot de dingen des geestes en zijn Pis zodanig elementaire cultuurfacto- ten. Hun evenwichtige sythese waar borgt, wanneer het de opleiding en opvoeding van studenten betreft, de best denkbare vorming tot katholieke intellectuelen. Men vergete daarbij Piet, dat die vorming in handen is van batbolieke hoogleraren, wier levens inzichten langs de weg van onder- Ücht en persoonlijk contact worden medegedeeld aan bij uitstek ontvan kelijke jonge mensen. Of de weten schappelijke ontwikkeling van deze Matsten inderdaad harmonisch ver- Si'oeid raakt met de overtuiging, van V'aaruit zij leven, en of zij later van bit diezelfde overtuiging hun baarlijk niet altijd „leidende" taak Vervullen, zijn de twee eerste vragen, me moeten worden gesteld, wanneer men weten wil wat er van de „eigen cultuur" in het persoonlijk leven van bc katholiek-academisch gevormden mcecht komt. Het is gemakkelijker "eide vragen als uitgangspunt van Gewetensonderzoek te nemen dan ze e beantwoorden. i"i°udt men Vast aan het door prof. bnen bedoelde begrip van „eigen uituur" als een eigen, katholieke, bdrage in de van nature veelzijdig ppiengestelde rijkdom der vader- undse cultuur, dan zegt het op zich t Piet alles, dat het aantal studen- p b in Nijmegen tussen 1923 en 1953 tal ugen is van 200 tot 1300, het aan- i hoogleraren van 34 tot 81 en het katK -se tQtaal der bijdragen van het tot bolieke volk van ruim twee ton ZijnVlGr en een kwart ton ook al tek zeer verblijdende cijfers. Be- ourfP^voHer as ^an bijvoorbeeld, dat Nllr:Professoren en oud-alumni van Peut ^en doceren aan verschillende V,0Q a'e universiteiten, dat het ant- de p op een herderlijk schrijven van vormrtnera^e Synode der Ned. Her- Kijm Kerk werd beantwoord door iwe cegse hoogleraren, onder wie bente en dat het Nijmeegse Stu- ven Pcorps het hoge spel heeft dur fing ?e*en van een structuurverande- blaarm sterk democratische geest, diseh 2PWel voor de uitbouw der me- gen P faculteit als voor het waarbor- be\yu<P? de positieve, in rustige zelf- ter Vg pid beleefde, eigen cultuur teslevRri^ing van bet nationale gees- p is het nodig, dat het katho- De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft een verklaring uitge geven, waarin hij het sluiten van veiligheidspacten tussen de landen van West-Europa en de Oost-Europese staten een uitstekend middel noemt om de bestaande spanningen weg te nemen. Deze verklaring, die klaarblijkelijk niet alleen voor binnenlands gebruik bestemd is, zou vooral de strekking hebben om de Sovjet-Unie ertoe te bewegen deel te nemen aan de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano over Duitsland en Oos tenrijk. Maar radio-Moskou heeft het optimisme dienaangaande de bodem ingeslagen door een verklaring van het persbureau Tass om te roepen, waarin gezegd wordt, dat het onmogelijk is om tot een eenheid van Duitsland te komen, als de Bondsrepubliek zich definitief laat binden aan de West-Euro- pese verdedigingsplannen. (Van onze Romeinse correspondent) Van bevoegde zijde vernemen wij uit het Vaticaan, dat de commissie, welke belast werd met het bestude ren der vraagstukken, welke ver bonden waren met het opstellen van de nieuwe Vaticaanse zender, het geschenk der Nederlandse katholieken in het H. Jaar, binnen korte tijd zijn werkzaamheden zal beëindigen en voorstellen zal doen aan de betrokken instantie in het Vaticaan. De studie dezer commissie betreft een reeks technische vraagstukken, waaronder de plaats van de opstel ling van de zender en de daarmede verbonden vraagstukken der exterritorialiteit. De Amerikaanse regering heeft Zwe den gevraagd om de communistische Chinezen en Noord-Koreanen via zijn ambassade te Peking voor te stellen op 15 October te beginnen met de politieke conferentie over Korea. De communisten krijgen de keuze tussen Genève, San Francisco en Honoloeloe als plaats van samenkomst, maar de Amerikaanse re gering verklaart zich bereid eventueel ook communistische voorstellen voor andere plaatsen in overweging te nemen. Zweden heeft de desbetreffende Ameri kaanse nota reeds gisteravond naar zijn ambassade in Peking verzonden. Evenals in voorgaande jaren zal ook nu weer een equipe Eindhovense wiel renners het bevrijdingsvuur uit Bajeux gaan halen. In de morgen van 17 Sep tember zal de ploeg uit het Norman- dische stadje vertrekken naar Mons (Bergen). De volgende dag wordt de tocht via Brussel voortgezet naar Eind hoven. In de Belgische hoofdstad, waar de fakkel om 11 uur aankomt, zullen hardlopers uit Eindhoven, de fakkel overnemen en begeleid door de wielren ners het vuur vervolgens naar Eindho ven brengen. De oudste candidate voor de aan staande Bondsdagverkiezingen in West-Duitsldnd is de 92-jarige me juffrouw Math'ilde Planck van de neutralistische „Volkspartij voor Duitse eenheid". Zij is een dochter van de Württembergse wijsgeer Karl Christian Planck. Zij heeft als on derwijzeres gewerkt en maakte zich vooral bekend door haar actie voor de emancipatie der vrouwen. Thans woont zij in een gesticht voor ouden van dagen te Ludwigsburg bij Stutt gart. Op verkiezingsbijeenkomsten in de afgelopen weken heeft zij haar gehoor ietwat vreemd doen op kijken door te verklaren, dat zij helemaal geen politieke ambitie had. In een gesprek met een ver slaggever van de „Abendpost" liet zij onomwonden uitkomen er zeker van te zijn, dat zij niet gekozen zou worden en dat zij in elk geval nooit naar Bonn zou tijgen lieke volk edelmoedig blijft steunen, ook met materiële middelen. De dag van morgen heet „Universiteitszon dag" omdat hij gelegenheid bedoelt te geven tot een extra-bezinning op dit alles en een handelen daarnaar. Waarbij men niet mag vergeten, dat de opbrengst der inzameling ten goede komt aan het ganse katholieke hoger onderwijs, dus ook aan de Til- burgse hogeschool en de bijzondere leerstoelen, vanwege de St. Radboud- stichting opgericht en in stand gehou den aan de neutrale universiteiten en hogescholen. Het zou dan, volgens de verklaring van Tass, niet langer mogelijk zijn West-Duitsland te beschouwen als een vredelievend land. Wat het persbureau „de Russische leiders" noemt, zouden niet bereid zijn toe te stemmen in de hereniging van Duitsland, als de ver kiezingen van morgen ten gunste van Adenauer uitvallen. Dit nog enigszins bedekte dreigement, werd gisteren openlijk gesteund door een radio-rede van de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck. Hij deed een beroep op de kie zers om te stemmen op de tegenstan ders van Adenauer. „Wie voor Adenauer stemt, stemt voor oorlog", aldus Pieck. In de verklaring van "dr. Adenauer wordt eigenlijk slechts een nadere om schrijving gegeven van voorstellen, die hij enkele maanden geleden bij monde van zijn speciale afgezant Blankenhorn reeds heeft voorgelegd aan de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, die toen te Washington bijeen waren. Zijn gedachtengang is als volgt: het is nau- wèlijks aan te nemen, dat de Sovjet- Unie zich bedreigd voelt door de vor ming van de Europese Verdedigings gemeenschap met inbegrip van twaalf Duitse divisies. Doet zij dit toch, dan is het Westen bereid om de veiligheid van Rusland onverminderd de noodzaak om voor eigen veiligheid te waken te waarborgen. Op die manier kan de Europese Verdedigingsgemeenschap en ook de NATO uitgroeien tot een veilig heidspact voor de gehele wereld. Een schemerlampje is het nu niet direct, waaraan deze arbeiders zo druk wer ken. Deze op een galei lijkende lampekap zal komen te hangen in de grote ten toonstellingshal van „Grand Palais", waar de veertigste autotentoonstelling zal worden gehouden, 1300 exposanten van 14 nationaliteiten zullen er aan deelne men. 6000 lampen' zullen in deze lampekap worden aangebracht, zodat er over gebrek aan licht niet te klagen zal zijn. De autotentoonstelling in Parijs wordt geopend op 1 October a.s. De Westduitse politieke partijen hebben deze week, hun laatste krachten ge mobiliseerd, om de 33 millioen kiezers die morgen naar de stembus gaan naar hun zin te beïnvloeden. Er moeten niet minder dan 484 afgevaardigden voor de nieuwe Bondsdag van Bonn gekozen worden en men begrijpt zeker, dat de verkiezingcampagne van de '14 toege laten partijen nog al op toeren is ge komen Hoe minder tijd voor propa ganda overbleef, hoe scherper de poli tieke discussies gevoerd werden en het is misschien interessant, misschien ook amusant ,de gehele reeks van conflicten, felle discussies en hevige beschuldigin gen op te sommen die deze uiterst be langrijke Duitse verkiezingscampagne kenmerkt. Daar is natuurlijk allereerst de grote tegenstelling regering-oppositie, die tot enkele uitbarstingen leidde. Eerst be schuldigde de regering haar tegenstan ders, dat deze de D.G.B., een overkoe pelende organisatie van vakverenigin gen, op sleeptouw wilde nemen. De socialisten op hun beurt maakten be kend, dat de Christen-Democraten hun verkiezingscampagne met het geld van de grote industrie financiert en daar door ook politiek reeds aan het kapitaal gebonden is. Dit werd door de Christen- Democraten ontkend en wel in die zin: er is geld voor de propaganda gegeven maar de C.D.U., de partij van Christen- Democraten heeft geen enkele politieke binding aanvaard. Maar de S.P.D. de Socialistische Partij Duitsland, zo rea geerden de Christen-Democraten verder, en wel bij monde van Adenauer per soonlijk, hebben geld vanuit de Ooste lijke zone dus van de communisten aangenomen bovendien van de D.G.B., die tot politieke neutraliteit verplicht is en ook van de „Arbeiterwohlfahrt" een charitatieve instelling van de socialisten. Na een hevige verontwaardiging in het sitie van de Christelijke arbeiders bin- socialistische kamp, waar men deze be- nen de D.G.B. moet onderzoeken. Het weringen simpele leugens noemde, pu- I vormen van Christelijke secties binnen bliceerde de C.D.U. twee brieven, ge schreven door socialistische partijfunc- tionnarissen, waaruit de waarheid van deze beweringen blijkt. De socialisten noemen deze brieven groffe falsificaties en hebben een klacht tegen de onbeken de falsificateurs ingediend en in een kort geding geëist, dat Adenauer en de C.D.U. de verspreiding van deze bewe ringen verboden wordt. Een andere, niet minder interessante discussie werd door de leider van de vakorganisaties Walter Freitag, uitge lokt die van huis uit socialist en nu nog socialistisch parlementslid is. Nadat hij nog kort geleden in een verkiezings- oproep van de D.G.B. de regeringspar tijen fel had aangevallen, dreigde hij onlangs in Essen voor 1300 vakbestuur ders, dat de vakbeweging met syndicale middelen zou zien te bereiken, wat bondsdag of regering niet zouden wil len toestaan. Er zouden zich omstandig heden voordoen, die het ingrijpen van de vakbeweging nodig zouden maken, zoals na 1918 ter gelegenheid van de nationalistische Kapp-Putsch, die door de arbeiders werd onderdrukt. Diep verontrust vroegen zich de politieke leiders van de regeringspartijen af, wat dit te betekenen had. Freitag werd van alle kanten aangevallen omdat men in deze uitlating een slecht gecamoufleerde dreiging meende te kunnen ontdekken een dreiging, met de arbeiders recht streeks tegen regering en parlement te kunnen ageren. De standsorganisatie van de katholieke arbeiders in West-Duits land, heeft in een vergadering van haar gedelegeerden ineen resolutie dit op treden van de D.G.B. als een inbreuk op de politieke neutraliteit beschouwd en een commissie gevormd die de po- Te Büchem aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland laaide dezer dagen een groot vuur op, dat tot ver in het door de Rus sen bezette Oos telijk deel van Duitsland was te zien. Een grote hoeveel heid propagan damateriaal van de communis ten, dat zij over de grens had den gesmokkeld om de West- Duitse kiezers te beïnvloeden, werd hier op een hoop ge worpen, om het door het vuur te laten vernie tigen. de D.G.B. wordt onvoldoende geacht. Het is daarom niet uitgesloten, dat als gevolg van deze verkiezingsconflicten in het najaar weer Christelijke vakor ganisaties in West-Duitsland ontstaan. Intussen spelen zich echter ook poli tieke discussies tussen de drie regerings partijen zelf af. Maanden terue had b.v. de liberale minister van Justitie Tho mas Dehler, de Bisschop van Würzburg, dr Döpfner wegens een verklaring hevig aangevallen. De West-Duitse kerkvorst, de jongste in Duitsland, had n.I. de christenen voor het liberalisme gewaar schuwd en vooral wegens het daarin sluimerende gevaar van socialisme en materialisme. Dehler reageerde hier uitermate scherp op en waarschuwde Bisschop Döpfner, geen politiek binnen de kerk te beoefenen. Nu kwam —de vroegere minister van Onderwijs, Hund hammer, een leidende katholiek van Beieren, in verzet en hij verdedigde zijn bisschop zo overtuigend, dat Dehler tegen hem en Bisschop Döpfner een klacht indiende. Slechts ten dele kwam voorts in de verkiezingsstrijd een oude vete tussen de katholieken van Württemberg en de liberale minister-president van dit land dr. Maier, aan het licht. Maier, die een liberaal-socialistische coalitie in Würt temberg leidt, verzet zich tegen de con fessionele scholen en gaat zover, dat hij het concordaat van 1933, dat door Bonn erkend wordt, voor zijn land niet accep teert en daarom de oprichting van con fessionele scholen weigert, die door het concordaat geregeld wordt. Maier heeft in een van zijn vele en erg open hartige speeches nogeens beloofd, dat hij op dit standpunt blijft staan. Als Maier deel gaat uitmaken van een coa litie-kabinet in Bonn, zal het tot flinke botsingen met de katholieken komen. Maar het is te vermoeden, dat de onaf gebroken reeks grote verkiezingsrede voeringen, die de onvermoeide Ade nauer houdt, de figuur van Maier over schaduwt. Er zijn nog een aantal kleinere maar zeer karakteristieke relletjes geweest, die een goed licht op sommige verbor gen aspecten van de verkieizngscam- pagne werpen. Het kwam b.v. binnen het kamp van de neutralisten tot grote spanningen. De groep van Heinemann en Niemöller, de zogenaamde Gesamt- deutsche Volkspartei en de groep van de vroegere Zentrum-rijkskanselier dr. Wirth vormden een politieke gemeen schap voor de verkiezingen. Maar nu werd openbaar, dat de „Bund der Deut- schen", zoals de groep van dr. Wirth heet, reeds sedert maanden door de communistische regering in Oost- Duitsland en haar mantelorganisaties in West-Duitsland financieel gesteund wordt. Daarmee is tegelijk het bewijs geleverd hoe sterk Rusland in een neu traal Duitsland geïnteresseerd is. Hei nemann weigert echter het politiek bondgenootschap met Wirth op te ge ven. Nu beginnen hem zijn politieke vrienden te verlaten en spoedig zal zijn hopeloze rol uitgespeeld zijn. Dit zijn enkele voorbeelden uit de strijd tuss ende partijen. Zij lieten na tuurlijk niet uitkomen, wie morgen wint; het is in ieder geval zeker, dat het om twee grote partijen, socialis ten en Christen-Democraten, gaat. Maar welke van deze partijen de meerder heid zal zijn, is voor de telling van de 30 millioen stemmen niet te zeggen. Be grijpelijkerwijs tonen beide partijen zich erg optimistisch. De regering heeft opdracht gegeven zowel een intern ambtelijk als een jus titieel onderzoek in te stellen naar de door „Het Vrije Volk" gepubliceerde gegevens over de Rijksbegroting 1954. Aldus antwoordt de minister-president, mede namens de minister van Finan ciën, op vragen van het Tweede-Ka merlid Van Rijckevorsel (K.V.P.). De door „Het Vrije Volk" gedane mededelingen zijn ten dele juist, ten dele onjuist. Aangenomen moet wor den, dat de schrijver van het artikel niet de beschikking heeft gehad over het ontwerp voor de Millioenennota, maar enige gegevens los heeft gekre gen, welke, in onderling verband ge bracht. hem tot zijn conclusies heb ben geleid. De regering kan bezwaarlijk een ver der gaande tegenspraak geven. Wilde zij aangeven wat in de bekendmaking juist en wat onjuist is, dan zou zij ha rerzijds gegevens uit de Millioenennota moeten verstrekken voor deze bij de indiening der begrotingswetten voor 1954 aan de Staten-Generaal wordt over gelegd. Zij meent daartoe niet te moe ten overgaan. Ook pater Fr. Placidus, Passionist, die Zondag na de plechtigheden ter ere van de H. Maria Goretti door een laffe over val met zijn medebroeder pater Philip- pus door geweerschoten werd getroffen, is overleden. Alle pogingen om zijn leven te behouden, hebben gefaald. Pater Philippus was reeds Zondag gestorven. Het onderzoek naar de antecedenten van de moordenaar, Domenico Frattini. heeft uitgewezen, dat deze behoorde tot de uiterst linkse socialisten en fanatiek anti-religieus was. Daarin moet ver moedelijk ook de diepste beweegreden van zijn misdaad worden gezocht. Morgen gaat West-Duitsland ter stembus. Mprgen zal worden beslist of de huidige coalitie van Adenauer's christendemocraten (C.D.U.), libera len (F.D.P.) en nationalen (D.P.) het land zal blijven besturen of dat het bewind moet worden overgedra gen aan de socialisten (S.P.D.) van Erich Ollenhauer. De nieuwe Bondsdag telt 484 ze tels. Tot nu toe bezette de coalitie er 208 en de socialisten 131. Naast deze partijen treft men nog een tiental kleinere partijen, waarvan de ultra-linkse communisten en ul tra-rechtse neo-nazi's de laatste tijd het meest van zich hebben doen ho ren. Behalve voor de hereniging van Duitsland, die beschouwd wordt als de grote inzet van deze verkiezin gen, zal het er om gaan of West- Duitsland 'in de komende vier jaar Adenauer's Europese politiek zal blijven volgen en daarmee hecht verbonden zal blijven met de Wes terse wereld, zodat het land de finitief kan worden opgenomen in de Europese defensiegemeenschap, of dat het een neutrale nationale politiek zal gaan volgen. (Van een bijzondere medewerker), an men het leven zelf soms met een voetbalmatch vergelijken, la ten we hetzelfde ook een keer doen met de thans op gang zijnde dis-! cussie rond het vraagstuk: huurverho ging - looncompensatie. Alleen is er dit verschil, dat in deze wedstrijd drie par tijen trachten de bal elk in eigen doel te krijgen. Overheid, werkgevers en werknemers kennen weliswaar als ge meenschappelijk doel het algemeen wel zijn, maar ieder der partijen ziet hierin de onderscheiden kanten op eigen ma nier en het is in de voorbije maanden wel gebleken dat deze verschillende zienswijzen nog niet bepaald een harmo nieus geheel vormen. Wil de regering de plannen evenwel verwezenlijken en dus de huiseigenaren per 1 Januari geven, wat hun reeds zo lang toekomt, dan wordt het hoog tijd dat „einde rust" wordt geblazen, want anders is er de fatale datum zonder dat afdoende rege lingen zijn getroffen. En dan kon het wel weer eens zo zijn, dat de kleine man, die procentueel het grootste deel van ons Nederlandse volk vormt, het kind van de rekening blijkt. Hierbij behoe ven we nog niet eens op de eerste plaats te denken aan de loontrekkenden. maar vooral aan die andere categorieën: de ouden van dagen, de rentetrekkers, de gepensionneerden. Zo op het eerste ge zicht zijn de drie partijen het inmiddels reeds lang eens over het allerbelangrijk ste punt in deze gehele aangelegenheid: de hogere uitgaven tengevolge van de huur- stijging kunnen niet door de werknemers worden gedragen en dienen derhalve door hogere inkomsten of door lagere uitgaven te worden gecompenseerd. De regering heeft voor dit gemengde sys teem gekozen: verlaging van belasting druk. verlaging van accijnzen voor be paalde artikelen en, als dat niet vol doende helpt, dan de rest van de hogere uitgaven gecompenseerd door loonstij ging. Maar nu gaat een factor spelen die sinds de bevrijding bepalend is geweest voor het loonpeil van de Nederlandse werknemers. Er is steeds met pijnlijke nauwkeurigheid uitgerekend en vastge steld hoe hoog of hoe laag dat loonpeil zou moeten zijn zó, dat de kosten van levensonderhoud daaruit konden wor den gedekt, of om het geleerder te zeggen dat de werknemers niet zouden komen te leven onder het peil van het z.g. ethisch minimum. Maar ook zeker niet veel daarboven. Deze millimeter- politiek was oorzaak, dat de vakbonds leiders steeds met het geweer aan de voet waakten tegen verslechteringen, hoe gering ook, die soms dreigden. Toch heb ben ze op een gegeven moment in het algemeen belang van 's lands welvaren toegestemd in een consumptiebeperking van 5% zij het dan op voorwaarde dat ook van werkgeverszijde een offer zou worden gebracht in de vorm van da z.g. investeringsbeperking. Nu de rede nen, die destijds tot dat verhoudings gewijze grote offer noodzaakten, niet langer in gelijke urgentie aanwezig zijn, is het logisch, dat men thans vraagt dit ongedaan te maken. Te gereder is tot deze vraag aanleiding nu ook de in vesteringsbeperking practisch tot nut zal worden gereduceerd. (Vervolg op pag. 7) De Turkse openbare aanklager in het geding betreffende de aanvaring tussen het Zweeedse vrachtschip „Naboland" en de Turkse duikboot „Dumlupinar" in de Dardanellen heeft gisteren te Tsjanak Kale twee tot vijf jaar gevangenisstraf geëist voor de Zweedse kapitein. ft Deze man heeft het zó warmdat hij zijn hoofd in een meer stopt. Niet in een Nederlands meerzoals u wellicht al vermoed zult hebben. De man is een Amerikaan, een inwoner van Chicago, waar de mensen al een week onder een hittegolf gebukt gaan. Het meer in kwestie is het Michigan-meer. Kolonel Ahmed Shawky, een der lei ders van het revolutionnaire bewind in Egypte, heeft zijn functie van bevel hebber van het garnizoen van Caïro neergelegd. Er is geen reden opgege ven. Kolonel Shawky had de leiding van het garnizoen van Caïro bij de mi litaire staatsgreep in Juli van het vorig jaar, die koning Faroek tot troons afstand dwong. Kolonel Ahmed Shawky is hoofd van het hoge militaire tribunaal, dat in het leven geroepen werd om communisti sche zaken te behandelen. Op het ogen blik heeft dit tribunaal de behandeling van de zaak tegen meer dan twintig personen, die er van verdacht worden communist te zijn, bijna afgesloten. In dien het ontslag van de kolonel wordt aanvaard, zal het tribunaal gewijzigd moeten worden en een nieuw proces nodig zjjn. Het bijgeloof is een kind van de onwetendheid, Op de Waaldijk te Herwijnen (Betu we) is Vrijdagmiddag een vrachtauto, geladen met graszoden, plotseling van de zes meter hoge Waaldijk naar bene den gereden. De chauffeur, de 23-jarige J. de Gits, werd op slag gedood. Zijn vader, die naast hem zat, bekwam o.a. een dubbele beenbreuk. Een derde in zittende in de cabine bleef geheel onge deerd. Ook een op de graszoden zittende H. de Bruin, die door de schok de lucht in werd geslingerd, bleef ongedeerd. Advertentie (tot Zondagavond) Droog weer met perioden van zon neschijn. Weinig wind. Koude nacht. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zondag: Zon 5.59-19.17. Maan: 3.53- 18.26. Maandag: Zon 6.01-19.14. Maan 5.04-18.38.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1