Strijd om de „winst" begint Al of niet uitvoeren van plan-Burgwal beheerst voetbalseizoen 1953-1954 Fekkes verslaat Theys op de drieduizend meter Duitse combinaties domineren op de C.H.I.O. te Rotterdam WINKLER een ruiter met buitengewone begaafdheden Si m i ZIELZORG EN MODERNE PSYCHOLOGIE Haarlemse voetballiefhebbers gaan hoopvol seizoen tegemoet Internationalevan Trekvogels overigens matig gebeuren Besproken door priesters en leken tijdens studiedagen voor priesters morgein tegen t het rijk geheel alleen (P '47 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 PAGINA 4 Schaakrubriek Damrubriek Florence Chadwick be dwingt Kanaal voor derde maal Engeland neemt voor sprong van 63 In tennisontmoeting tegen Nederland Nederl. dames tennis- ploeg samengesteld Voor strijd tegen Zwitser land en Frankrijk Lütgehetman wint vijfkamp te Antwerpen f |1 I H- IHBMBM Nog geen beslissing na drie barrages s> BI lillli A. Klebe geridderd Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Wille speelt niet meer V.S.V. onveranderd Kubler wint „Europees criterium" Jeugdgroep H.H.B. actief Succes voor Hilversum* adspiranten Wedvlucht (Van onze sportredacteur) Luttele weken slechts na de laatste wedstrijd van het seizoen 19521953 wordt reeds begonnen aan 't nieuwe voetbalseizoen met zijn ook nu weer vry langdurige competitie, met een reeks officiële en officieuze wed strijden, die een internationaal tintje zullen dragen. Slechts zeer incidenteel zal deze sleur worden onderbroken door een aantal wedstrijden, die geken merkt worden door de meer gemoedelijke sfeer en die, als wy eens vrij scherp mogen stellen, méér gelegenheid bieden voor het plegen van goed voetbalspel dan de schier eindeloze reeks van competitiewedstrijden, waar van de uitslag in de ogen van talrijken veel belangrijker is dan de vraag of er nu werkelijk voetbal van enig gehalte is gespeeld. Want zo liggen de zaken in de Nederlandse voetbalmaatschappij momenteel. Niet de vreugde van het goede spel is belangrijk. Louter de winst, die elke wedstrijd kan opleveren is de toonaangevende maatstaf. Hoe het echter ook zij, de competitie gaat morgen beginnen. Weinigen reali seren het zich op dit moment. Ook dat is een vreemde gewaarwording. Want wij herinneren ons maar al te goed de jaren, waarin een overgroot deel van hen, die des Zondags of deze tak van sport actief beoefenen of die gerekend mogen worden tot de categorie van de meest verstokte en door gaans steeds enthousiaste schare van toeschouwers, min of meer reikhal zend hebben uitgezien naar de eerste Zondag van de competitie. Met een zekere gelatenheid ziet men dit alles thans aan. Het is de tragiek van de Nederlandse sportwereld, dat de belangstelling bij de belangstellende toeschouwer zo een zijdig is. Natuurlijk, er zijn vele redenen te vinden voor deze teleurstellende om standigheid. De geaardheid van de Nederlander, die op vele levensfacetten zijn stempel drukt, bijvoorbeeld; of de beperkte mogelijkheden voor veelzijdig heid in dit kleine land en niet te ver waarlozen is eveneens een ongetwij feld belangrijke omstandigheid de factor van de welhaast onvermijdelijke, eenzijdige kennismaking, die de jeugd met de sportbeoefening maakt op de scholen. Het beoefenen van de voetbal sport in het bijzonder is te veel sleur geworden om van de deelnemers de v rhoopte levendige belangstelling te kunnen verwachten. Maar met dat al, de voetbalcompeti tie, althans wat de eerste klassers betreft, staat weer voor de deur. Wie aanvankelijk, niet zonder grond ove rigens, verwacht mocht hebben, dat voor dit seizoen bij indeling van de afdelingen zou worden afgeweken van het geografische principe, dat de laat ste jaren opgeld heeft gedaan, is be drogen uitgekomen. Er is namelijk wel degelijk sprake geweest van een nieuwe indeling. De eerste klassers in het Westen des lands, in het bijzonder zij, die zijn ingedeeld bij de Noorde lijke en Oostelijke, hebben meermalen te kennen gegeven, de voorkeur te geven aan een indeling, die een nog meer landelijk karakter zou hebben. De redenen üggen voor de hand, want enkele hoogvliegers, als bijvoor beeld Heerenveen en Vitesse, uitge zonderd het spelpeil van deze categorie ligt op een nog lager niveau dan het toch al bedenkelijke peil van de anderen. Stimulerend kan zulks moeilijk werken, integendeel, het werkt een nivellering naar beneden in de hand. Dat R.C.H. desondanks lands kampioen is geworden, kan deze bewe ring niet ontzenuwen. Anderzijds is het begrijpelijk, dat het bondsbestuur niet tot een dergelijke rigoreuze wij ziging in de indeling is overgegaan. Aan de huidige vorm zijn reeds be zwaren verbonden, die men beslist niet te licht mag opnemen; de vele, lange reizen, die in feite niet in overeen stemming zijn met het algemeen ge respecteerde principe, dat een ieder ruimschoots de gelegenheid moet heb ben de Zondag op waardige wijze te heiligen. Reizen op de vroege Zondag morgen van bijvoorbeeld Brunssum naar Groningen werkt zulks niet in de hand. Ware het, dat dit slechts inciden teel het geval zou zijn, het zou geen onoverkomelijk bezwaar zijn. De realiteit is echter anders. Inmiddels zijn er echter weer andere zaken, die de gemoederen bij voortdu ring bezighouden. Met hand en tand ver zetten de eerste klassers zich nu al enkele jaren tegen de uitvoering van het plan-Burgwal, dat eertijds door de bondsvergadering met gering stemmen- verschil is aangenomen. Het plan beoogt, wij herhalen het wellicht ten overvloede, een aanmerkelijke inkrimping van het aantal eerste klassers. In een tijdsbesteK van enkele jaren althans dat was de bedoeling zou het aantal elftallen, dat in het „voetbal-walhalla" zou mogen uitkomen, teruggebracht worden van zestig tot achtenveertig. De reden voor deze reorganisatie? Een meer zuivere opbouw van de lagere klassen en een stimulans tot verbetering van het spel peil. Men herinnert zich uiteraard wel, hoe de eerste klassers zich, van het tijd stip af, dat zij aan de beurt waren om uitgekamd" te worden, zich met leeu wenmoed hebben verzet tegen een ver dere doorvoering van dit plan. Het gevolg was een onbloedig, maar daarom niet minder hevige strijd tussen deze groep en alle lagere klassers. Urenlang is er gedebatteerd, er zijn talloze onder handelingen gevoerd, talrijke persoon lijkheden hebben getracht te bemiddelen. Even slechts is de vrede teruggekeerd. Het geschiedde op de dag, dat Karei Lotsy afscheid nam als voorzitter van de K.N.V.B. Er kwam een compromis, waar door de uitvoering van het plan-Burg wal voor een jaar werd opgeschort en waarbij de eerste klassers beloofden te zullen afstappen van de tot dat moment met bijna satanische hardnekkigheid verdedigde eis van viermaal veertien eerste klassers. Tot dat ogenblik was de grondreden voor dit standpunt geweest: de enige mogelijkheid om financieel ge zond te kunnen blijven. Er is sedert het heengaan van Lotsy weer geconfereerd, er zijn onderhandelingen gevoerd, maar men is geen stap verder gekomen. Het resultaat van dit alles is, dat voor de komende bondsvergadering eigenlijk maar één vervolg mogelijk is. Want bij het tot stand komen van bovengenoemd compromis is uitdrukkelijk bepaald, dat, indien geen overeenstemming bereik* zou worden, het plan-Burgwal zonder meer zou worden doorgevoerd. Op de agenda van de komènde bondsvergade ring prijkt echter een voorstel van de eerste klassers tot het weder instellen van vijf groepen van 12 eerste klassers, terwijl bovendien het district Zuid I een voorstel heeft ingediend om terug te keren tot de absurde situatie van zes districten met elk twaalf eerste klas sers. Wij zullen ons momenteel in deze materie niet verdiepen, doch zullen er ongetwijfeld nog eens op terug komen. Weinig veranderingen Wat de competitie zelf betreft; zo links en rechts is ons ter ore gekomen, dat de samenstelling van de elftallen nage noeg niet afwijkt van die van het vorige seizoen. Het ligt dus voor de hand, dat opzienbarende verschuivingen niet ver wacht behoeven te worden. Voetbal is echter een merkwaardig spel, waarbij de meest onverwachte verwikkelingen niet tot de zeldzaamheden gerekend mogen worden. Onmogelijk is het dus niet, dat dit seizoen de een of andere ploeg tot ongedacht grootse daden zal komen. Voorlopig zal niemand het ons euvel duiden als wij in afdeling A R.C.H., Haarlem en wellicht ook Ajax tot de grootste favorieten rekenen, als w(j in afdeling B in Vitesse, V.S.V. en Heerenveen de sterkste ploegen zien en in de afdelingen C en D niet alleen de groepen zien, waar de ploegen met de meerfe klasse huizen en waar bovendien een meer levendige strijd verwacht kan worden. Sparta, B.V.V., Blejjerheide, P.S.V. en V.V.V. in willekeurige volg orde gerangschikt zullen hoogstwaar schijnlijk de topfiguren van afdeling C zijn, terwijl afdeling D naar onze smaak de sterkste groep een interes sante strijd mag worden verwacht tussen Eindhoven, Willem II, A.D.O. en wellicht ook Feijenoord. De internationale atletiekwedstrijden van de Haagse Trekvogels zijn op wel 'n heel matig gebeuren uitgelopen. Van de talrijke buitenlandse athleten, wier na men op de deelnemerslijst prijkten, ver scheen slechts een handjevol op de Duinhorstbaan en van Nederlandse zij de liet men zich wat verstek gaan be treft ook niet onbetuigd. Slechts twee nummers brachten de enkele honderden toeschouwers interessante strijd: de 800 en de 3000 meter. Al het overige, de we reldrecordpoging op de 4 x 200 meter estafette dames incluis, leverde weinig meer op dan een wat vreemd schim menspel de nieuwe schijnwerperver lichting was totaal onvoldoende op, waarbij men vaak maar moest raden, wie eigenlijk over de sintels gingen. Van de weinige Belgen, die toch nog de reis naar Wassenaar hadden onder nomen, moeten Lucien Theys en De Weer met ere worden genoemd. Want onder het motto „lest best" maakten zij Probleem van L. C. WiHemsens Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie Prijsprobleem September Wit: Ke2 Db5 Tal Pdl pionnen a6 b4 e5. Zwart: Kc2 pionnen a7 b3 c4 d5 e6. Oplossing Augustus-opgave 5: 1. Dgl, 2. Lf2, 3. Lb6. Een echt Lloyd-probleem. De „Tur- ton-verdubbeling" lag niet voor de hand. Partijstelling: Wit: Kgl Ddl Tal Tfl Lg2 Pc3 Lel pionnen a2 b2 c2 d5 e4 f4 g3 h2. Zwart: Ke8 Dc7 Ta8 Th8 Ld7 Le7 Pg4 pionnen a7 b7 c6 d6 e5 f7 g7 h7. In deze stelling dreigt zwart Db6t Khl; Pf2t en wit moet de kwaliteit of feren, daar op Kgl mat volgt: Ph3t Khl, Dg2t en Pf2f. Wit, aan zet zijnde, zag deze dreiging „schijnbaar" niet en speelde Dd3. Zwart speelde onmiddel lijk Db6t en dacht de kwaliteit endaar- mede de partij in zijn zak te hebben, maar het liep anders! Na Khl volgde Pf2t Tf2:, Df2: Le3! en zwart gaf op, daar de dame verloren ging. Een goed voorbeeld ter navolging, zorg echter dat u Wit heeft! Correspondentie betreffende deze ru- oriek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104, te Amsterdam. Oplossingen van bovenstaand prijs probleem binnen 14 dagen. Probleem No. 2032 van Joh. v. d. Boo gaard te Nuland, voor geoefenden. Zwart: 10 st. op 7, 9, 12, 13, 18, 22, 23, 26, 28, 30, 36. Wit: 12 st. op 25, 32, 34, 37, 38, 39, 41, 44, 48, 49, 50. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Oct. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2024 van dezelfde auteur Wit speelt naar: 4540, 23, 8, 4943, 4034, 4842, 4, 27, 41, 2 en wint. Aanvangstand niet zo mooi, ontleding vrij ingewikkeld met bekende doch steeds weer verrassende slotstand. Voor beginners No. 272 van C. C. H. Swinkels te Schiedam Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 271 en 272 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Sept. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 268 (uit de partij) In dit stukje zou wit door 2923 en vervolgens een tweede dam te maken wel kunnen winnen, doch dat vereist nog veel zetten. Een snellere winst wordt verkregen door 2228! Zwart is nu gedwongen tot 4147, (op 4146 volgt 29—24, 46x30, 35x15), nu kan Wit zowel 2823 als 2844 spelen, Zwart moet slaan naar 24,3530, 24x35 en nu 23 of 4440, 35x44, 49x40 en wint op tempo. Een aardig en leerzaam stukje! De 33-jarige Amerikaanse Florence Chadwick is er voor de derde maal in geslaagd het Kanaal te bedwingen. Na Donderdagavond bij St. Margarets Bay aan de Engelse kust te water te zijn gegaan, zette zij Vrijdagmiddag bij Cap Blanc Nez voet aan wal. Haar tijd van 14 uur 43 minuten betekende een record voor de tocht van Engeland naar Frank rijk. In 1950 was zij van Cap Gris Nez naar Dover en in 1951 in omgekeerde richting het Kanaal overgezwommen. Het verblijf van Florence Chadwick of Franse bodem was overigens van zeer korte duur. Na drie minuten sprong zij weer in de Noordzee om naar Enge land terug te zwemmen. Nadat zij 2% mijl had gezwommen kreeg zij last van kou en van kwallen en moest opgeven. van het laatste nummer, de 3000 meter, in nauwe samenwerking met de Rotter dammer Fekkes een buitengewoon span nende strijd. Het waren deze drie man die zich nax 1500 meter al van de rest van het veld hadden losgemaakt, de DOS-loper op kop met daarachter De Weer en Theys. Bij het ingaan van de laatste ronde had De Weer echter de leiding overgenomen en had Theys kans gezien Fekkes zelfs naar de derde po sitie te drukken. In hoog tempo ging het over de baan, 300 meter vóór de fi nish zette onze landgenoot de aanval in. Eerst ging hij Theys voorbij, daarna De Weer om vervolgens onder daveren de toejuichingen als eerste het laatste rechte stuk op te stormen. De Weer gaf alles, wat hij te geven had maar 0,2 sec. kwam hij op de streep tekort. In 8 min. 30.6 sec. had Fekkes een magistrale ze ge behaald en was bovendien naar een nieuw persoonlijk record gelopen. l)e 8.30.8, waarin De Weer finishte bete kende voor de Belg evenens een beste persoonlijke prestatie. Theys, door deze krachtsexplosie overweldigd, arriveerde in 8.34,4 als derde. DAMES: 100 meter: 1. Willy Lust (Zaan land) 12.4 sec. 2/3. Mary de Vries (Sagit- ta) en Xenia StadDe Jong (Meeuwen) beiden 12.6 see. 200 meter: 1. Hetty Kruishoop (Olympia '48) 28.2 sec. 2. Loes van der Meyden (Olympia '48) 28.4 sec. 3. Trees van der Burg (Meeuwen) 28.7 sec. 4 x 200 meter estafette: 1. Nationale ploeg 1.42.1. 2. Olympia '48 1.47.4. HEREN: 100 meter: 1. Jacques Vercruys- se (Belg.) 10.8 sec. 2. Rulander (Vlug en Lenig) 10.9 sec. 3. Visser (AAC) 11.2 sec. 200 meter: 1. Rolland Vercruysse (Belg.) 22.1 sec. 2. Aret (DOS) 22.1 sec. 3. Sleeu- wenhoek (Vlug en Lenig) 22.6 sec. 4. Perin (Belg.) 23 sec. 400 meter: 1. De Kroon (Trekvogels) 50.8 sec. 2. Van der Burg (Trekvogels) 51.4 sec. 3. Middendorp (Trekvogels) 52.4 sec. 800 meter: 1. Seeuwen (AAC) 1.55.9 (nieuw pers. ree.). 2. Verwey (Trekvogels) 1.56 (nieuw pers. ree.). 3. Steger (AV '23) 1.56.2. 1500 meter: 1. Langenus (Belg.) 3.59. 2. Rovers (Ned.) 4.02.2. 3. Dooms (Belg.) 4.09.8. 3000 meter: 1. Fekkes (DOS) 8.30.6. 2. De Weer (Belg.) 8.30.8. 3. Theys (Belg.) 8.34.4. 4 x 100 meter estafette: 1. Vlug en Le nig 1.44.1 sec. 2. Trekvogels 45.8 sec. Hoogspringen: 1. Nederhand (ALO) 1.75 meter. 2. Van Druten (Vlug en Lenig) 1.70 meter. 3. Van Oosten (Trekvogels) 1.70 m. Na de eerste dag van de tenniswed strijd tussen de internationale clubs van Engeland en van Nederland staan de Engelsen met 63 voor. Voor de Ne derlandse punten zorgden Holst in de enkelspelen en Van Swol en Dehnert in de dubbels. Holst won met 6—4, 64 van Threlfall, en Van SwolDehnert versloegen de Engelse combinatie StarteBull met 64, 57, 1210. De overige partijen eindigden in Engelse overwinningen. Oakley won met 108, 63 van Van Swol, Buil versloeg Coombe (de Engels man die als gast voor de I.C. Nederland uitkomt) met 36, 64, 1210 en Paish had weinig moeite met Dehnert: 6—0, 62. Voorts bleef Starte met 60, 61 Van der Graaff de baas en won Mac- Phail in twee sets: 63, 61 van Reydt. In het dubbelspel versloegen Paish en Oakley met 60, 62 het paar Coombe van der Graaff. In een andere dubbel kwam McPhail ten val, waarbij hij een middenvoets beentje brak; de partij werd gestaakt. Later werd bekend gemaakt dat deze partij aan Nederland was toegewezen. Voor de tenniswedstrijd tegen Zwit serland, Zaterdag 12 en Zondag 13 Sep- Stember te Amsterdam te spelen, is de Nederlandse damesploeg als volgt sa mengesteld: Enkelspel: mej. F. ten Bosch (Voorburg), mevr. J. Roos (En schede), mevr. E. Scholten (Amster dam), mej. C. Grosveld (Roosendaal), mej. J. Mullemeister (Hilversum). Dub belspel: mevr. Roosmevr. P. R. van der Storm (Amsterdam), mevr. Schol tenmej. F. ten Bosch. Er zullen in totaal 13 partijen worden gespeeld, t.w. 9 in het enkelspel en 4 in het dubbel spel. Hetzelfde team zal Zaterdag 19 en Zondag 20 September te Parijs tegen Frankrijk uitkomen. Er bestaat echter de mogelijkheid, dat voor deze laatste wedstrijd een verandering in de rang orde of in de samenstelling van de dub bels wordt aangebracht. De Duitser Lütgehetman heeft de in ternationale biljart-vijfkamp te Ant werpen gewonnen. Onze landgenoot Van de Pol eindigde op de vierde plaats. Het eindklassement luidt: 1. Lütge hetman (Did.), 2. Vervest (B.), 3. Van Hassel (B.), 4. Van de Pol (Ned.), 5. Spielmann (Did.). De voetballers van de Penn State Club uit Pennsylvania oefenen voor de laat ste belangrijke wedstrijd, die zij 26 September a.s. tegen Wisconsin zullen spelen. Zij duikelen kopje „en masse". (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Vrijdag. Dat Duitsland, voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoorlog weer uitgenodigd, zich voortreffelijk heeft gepresenteerd op het internatio naal concours-hippique van Rotterdam, zal na vandaag door niemand worden tegengesproken. Op de eerste de beste dag reeds hebben de Duitse combinaties een voortreffelijke indruk gemaakt met sprekende overwinningen van de ruiter H. G. Winkler en de amazones Helga Kohier en Hannelore Weygand. Ook vandaag hebben de Duitse cracks het wedstrijdbeeld beheerst. Winkler behaalde twee overwinningen. Met „Halla" zegevierde hij in de late morgen uren in het jachtspringconcours, terwijl hij tevens de vierde en laatste wed strijd van deze dag, een springconcours met vrij parcours, op zijn naam bracht. Hannelore Weygand domineerde volkomen in de dressuurproef. Zij veroverde niet alleen de oranje rozet, maar ging bovendien met de tweede plaats strijken. Door tweede te worden in het jachtconcours achter Winkler dus maakte Helga Kohier de triomf van de Duitse équipe compleet. Dat Duitsland zeer sterk vertegenwoordigd zou zijn op dit concours, waaraan door de elite van de West-Europese paardensport wordt deelgenomen, was bekend. Dat het overwicht van de Duitsers zó sprekend zou zijn, is boven alle verwachting. Op slechts één nummer is werkelijke strijd geweest. Het was het puissa'nte springconcours om de Prijs van de Ha ven. Driemaal moest barrage toegepast worden, eer de Belgische amazone mej. Heymans tot winnares kon worden uit geroepen. En eigenlijk was de beslis sing toen nog niet gevallen. Na de der de barrage had ook de Franse luitenant Lefrant nog geen fouten gemaakt. Een vierde barrage met andermaal verhoging van de toch al op respectabele hoogte staande hindernissen was dus noodza kelijk. En de Belgische en de Franse chef d'équipe vonden daarbij kenne lijk de landenwedstrijd op de sluitings dag voor ogen houdendeen dergelijke opgave te inspannend voor paard en be rijder. Het lot besliste toen ten gunste van mej. Heymans. Tony Timmer heeft in dit springcon cours, dat zeker niet gemakkelijk, doch uiterst sportief was, een uitstekende in druk gemaakt. Ook hij slaagde er in met de Engelse miss Palethorpe door te dringen tot de derde barrage. Tim mer en miss Palethorpe kwamen echter beiden niet geheel foutloos rond bei den 4 punten en moesten dus de derde en vierde plaats delen. In de tweede barrage werden o.a. kol. Pantchulizen en Uytendaal uitgeschakeld. Wonderbaarlijk is de feilloze, doel bewuste wijze, waarop de Duitse top- ruiter Winkler zijn paarden naar pres taties van de eerste orde voert. Het duidelijkst is dit wellicht tot uiting gekomen in het jachtspringcon cours, dat geruime tijd heeft geduurd. ■a De formule voor de klassering in dit concours was namelijk zo, dat de fou ten in tijd werden uitgedrukt. Elke fout werd bestraft met het bijtellen van zeven seconden op de in feite door de combinatie gemaakte rijtijd. En nu heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat van de hoogst geklas- seerden in dit nummer bijna allen niet foutloos hebben gereden. Alleen Wink ler met „Halla" en Helga Kohier met „Armalva" reden èn foutloos en in zeer snelle tijd het parcours. Winkler deed dit op zulk een voortreffelijke wijze, dat hij meer dan drie seconden sneller rond ging en dus onbedreigd winnaar werd. Zijn tijd was 82.2 sec. terwijl het maximum 400 m per mi nuut 114 seconden bedroeg. De der de plaats in dit concours was voor de Engelse Lady Williams met „Grey Skies", 85.6 sec., terwijl Max van Loon met „Ampère" op de vierde plaats eindigde met 89.4 sec. In het springconcours met "vrij par cours, de „Prijs van de Scheepvaart", demonstreerde Winkler opnieuw over voortreffelijke rijcapaciteiten te be schikken. De ruiters en amazones had den vrije keus in de volgorde van hin dernissen. De enige beperking was, dat zij elke hindernis slechts één keer mochten nemen. Met grote intelligentie, daarbij geheel vertrouwend op zijn rij- technische capaciteiten en de scherpe wendbaarheid van zijn paard, „Alpen jager", had Winkler zijn volgorde be paald. Geen der andere deelnemers was in staat een nog beter doordachte volgorde uit te zoeken. In fraaie stijl en met een hoog tempo nam Winkler de dertien hindernissen. In 66,4 seconde ging hij het parcours rond. Op de tweede plaats eindigde maj. Gibbon (Groot-Brittannië) met „Blue Lady" in 71,4 sec., met Lady Williams op de derde plaats, 72,6 sec. De beste Neder lander was W. Hendrickx met „Bijou". Ook hij reed een foutloos parcours en in de tijd van 75,2 sec., hetgeen vol- Tijdens een ontvangst van deelne mers en officials van het internatio naal concours-hippique te Rotterdam op de „Westerdam" is de heer Ad Klebe, die dit jaar voor de zesde achtereenvolgende maal als secreta ris van het CHIO optreedt, wegens zijn in verband hiermee verrichte diensten tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. De opper stalmeester van H. M. de Koningin, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, las de oorkonde, waar in het besluit was opgenomen, voor, waarna Z. K. H. Prins Bernhard de heer Klebe de ridderorde op de borst speldde. doende was om de vierde prijs te be halen. De uitslag van de internationale dressuurproef om de „Sint Joris-Prijs luidt: 1. „Per- 3. 5. 6. 7. 9. 10. „Per met met „Tre- Mej. H. Weygand (Did.) met kunos" 382 punten. Mej. H. Weygand (Did.) met nod" 364 punten. Kap. M. Honegger (Zwits.) „Romeo" 355 punten. L. H. M. van Loon (Ned.) „Saraceen" 346)4 punt. Mevr. E. Bigler (Zwits.) met bonius" 341 punten. Maj. W. Grundbacher (Zwits.) met „Rose d'Avril" 330 punten. Mevr. F. Benedictus-Lleftinck (Ned.) met „Naisha" 318)4 punt. 8. Mej. A. Küppers (Did.) met „Ea- nal" 316 punten. Mevr. Phillipe (Belg.) met „Re- velon" 312>£ punt. Mevr. F. Benedictus-Lieftinck (Ned.) met „Peter X" 303 punt. In de pauze werd het publiek on geveer 4.000 toeschouwers hadden zich op de tribune verzameld vergast op een demonstratie van de Zwitserse rij school. Vijf Zwitserse ruiters van de militaire rijschool in Bern voerden de Quadrille uit, op de tonen van muziek van Haydn, Bocherini, Mozart en Schu bert. Gestoken in koningsblauwe unifor men, daterend uit 1750, met rode mouw omslagen en witte broeken met de oranje sjerp om en verder de zilveren halsschilden dragend en de zilver ge borduurde tricorne, reden zij de Qua drille onder leiding van de commandant majoor O. Frank, die de Italiaanse schimmel „Soliman" bereed. DROGEHAM S+KA B IS K TE S I+A DO LBE NAD IR Y MET+EN M SET R W ENTE MARE S E+ TE ER MEP+IN D MENALDUM Koning Voetbal heerst weer! Reeds heeft hq° zich middels wat tournooien en vriendschappelijke wedstrijden aangemeld, maar morgen doet hij officieel zijn intrede en de Haarlemse voetballiefhebbers gaan weer een opgewekt en hoopvol seizoen tegemoet. Immers, het is de laatste jaren traditie, dat een of meer Haarlemse eerste klassers in de belangrijke strijd om de hoogste titel een woordje meespreken. En waarom zou het in het a.s. seizoen anders zijn? De samenstelling der Haarlemse eerste klas-elftallen doet vermoeden, dat zij in de strijd om de kostbare puntjes weer een eerste viool gaan spelen. Bij EDO, dat de eer te beurt valt het seizoen in Haarlem officieel te mogen openen met een wedstrijd tegen de aloude tegenstander 't Gooi, heeft men de laatste tijd, tijdens de tour nooien om Zilveren Pont en Frans Hals, nogal wat proefnemingen gedaan. Of alles nu in kannen en kruiken is wat betreft de juiste samenstelling, menen we nog te moeten betwijfelen. De ploeg welke tegen 't Gooi in het veld komt vertoont op enkele plaatsen enige wijzi gingen maar alle spelers hebben met meer of minder succes de roodzwarte kleuren reeds verdedigd en 't Gooi zal aan dit elftal de handen vol krijgen: d.: Koelemey; a.: Walther en Bax; m.: Plaizier, Dweelaart en Snijders; v.: Prins, Mul, Roodselaar, Koning en Klein. R.C.H., de landskampioen, zal het voortaan zonder zijn puike doelman Wille moeten doen. Wegens studierede nen kan Wille geen tijd meer vinden om zich geheel voor de Racing te ge ven. In zijn opvolger de jeugdige Van Elteren, mag R.C.H. evenwel het no dige vertrouwen stellen. In de voor hoede debuteert Kruyer, die in het vorige seizoen nog uitkwam voor Geel Wit. Maar wiens capaciteiten voor de „kenners" niet verborgen bleven. Of hij het nu ai in de eerste klas K.N.V.B. zal bolwerken? We dienen de nodige reserves daaromtrent in acht te nemen. De Racing start in Leeuwarden met de volgende ploeg d.: Van Elteren; a.: Van Rheenen en v. d. Brink; m.: Lasschuit, De Vos en Biesbrouck; v.: Koster, De Wette, Gallis, Kruyer en Couwenhoven. Bij Haarlem is weinig veran derd. Achterhoede en midden linie zijn geheel ongewijzigd en In de voorhoede zien we als nieu weling Brussee uit de lagere elftal len. Doetz, die in de laatste wed strijden van het vorige seizoen de buteerde, krijgt opnieuw een kans en we vermoeden dat de voorhoede der Roodbroeken in kracht is toegeno men. Met het volgende elftal trekt Haarlem naar Be Quick: d.: Snijders; a.: Odenthal en Kuys; m.: Boeree, de Voogd en Barends; v. Roozen, Brussee, Jacob, Doetz en Groeneveld. Bij V.S.V. is alles bij het oude ge bleven. Slechts is spil Spaans naar de voorhoede verhuisd en gaat Piet v. d. Kuil de linksbinnenplaats bezetten. Stij- ger en Hazeveld zijn ook nog van de partij en tegen D.O.S. in Utrecht komt de volgende combinatie binnen de lijnen: d.: v. d. Wint; a.: Schoon en Kunst; m.: Tielrooy, Hazeveld en Stij- ger; v.: Debie, Spaans, Verswij veren, v. d. Kuil en De Graaf. In het elftal van de Stormvogels ont breekt thans officieel goalgetter Ange- nent. Zijn plaats wordt ingenomen door de veelbelovende half-back Westers maar ook hier geen schokkende wijzi gingen. Het vertrek van Angenent was vorig seizoen al bekend en dat Rudi de Boer de schoenen aan de kapstok heeft gehangen is ook geen nieuwtje. Piet Kraak staat echter weer onder de lat en schijnt in de laatste wedstrijden bewezen te hebben dat hij de kunst nog niet verleerd is. We kunnen de volgende ploeg morgen in het Sportpark Schoo- nenbefg tegen Elinkwijk in actie zien: d.: Kraak; a.: v. d. Oever en Ponte; m.: Venus, Snoeks Sr. en Tol; v.: Luitjes, Luppens, Westers, Snoeks Jr. en v. Ön- selen. We vertrouwen er op dat de Haarlem se clubs goed Zullen starten in de nieu we competitie. De Amerikanen Budge Patty, Gardner Mulloy, Vix Seixas en de Zweed Sven Davidsson hebben zich in de kwart finales van de Amerikaanse tenniskam pioenschappen geplaatst. Bij de dames bereikte Maureen Connolly gemakke lijk de vierde ronde door een. 61, 6—3 zege op Jeanne Arth (V.S.). In de loop van deze week heeft het Instituut tot voorlichting in de zielzorg en de Katholieke Actie, Studiedagen voor priesters belegd. Als gastvrouwen traden op de Eerw. Zusters van O.L. Vrouw te Eem te Amersfoort. Het on derwerp van deze studiesamenkomst was: zielzorg en psychologie. De dagen werden geopend door Mgr. A. Wiegerinck, voorzitter van het Insti tuut, met een uiteenzetting over het be lang, dat de zielzorg heeft bij het kennisnemen van de vruchten van de studie der moderne psychologie. Ver wacht wordt dat vruchtbare besprekin gen tussen psychologen en zielzorgers van groot belang zijn voor de aanpas sing van de zielzorg aan de noden van deze tijd. Als eerste inleider trad op drs. L. Lion M.S.C., die een heldere uiteenzet ting gaf over het grondbeeld van de neurose. Uitgaande van de moeilijk heden, die de priesters in het zielzorg contact ontmoeten, stelde hij weten schappelijk de vraag aan de orde in hoeverre het onderkennen van een neurose een hulpmiddel kan vormen om de gelovigen meer verantwoord tege moet te komen. Eerst werden behandeld de neurose in engere zin, de plaats, die de aanleg, het milieu, de vrije wilsbeschikking en genade-inwerking innemen. Daarna de neurose in bredere zin. Uiteraard kwam hierbij de vraag in de belangstelling te staan, in hoeverre neurose een barri cade is voor de opgang naar God. Als tweede inleider trad op dr. C. Frimbos, psychiater, die sprak over de psychologische verhoudingen in het huwelijksleven. Speciaal werd er hier bij op gewezen, dat waar een ge sprek een speurtocht is ln het gebied, waarin een andere persoon leeft, denkt, voelt voor de priester een bijzondere moeilijkheid bestaat voor het diepgaan de gesprek met de gehuwde; de pries ter leeft zelf in een andere levensstaat. Dit brengt èn voor priester èn voor ge huwde moeilijkheden mee. Uitgaande van deze gedachte behandelde dr. Trim bos de psychologische instelling op el kaar. De derde inleiding werd verzorgd door mevr. dr. N. Snijders-Oomen, psy chologe, die van wetenschappelijk standpunt uit, gesteund door eigen on dervinding als moeder van een gezin, behandelde de ontwikkeling van de affectiviteit van het kind en daarmede samenhangend de gewetensvorming van het kind. In aansluiting daarop gaf dr. H. Fort- mann, psycholoog, een diepgaande uit- Te Bazel is het „Europees criterium" gehouden, een wedstrijd over 104 km welke door de Zwitser Kubler werd gewonnen in 2 uur 18 min. 53 sec., een nieuw wedstrijd record. Het oude stond op naam van de Belg Van Steenbergen sedert 1951 met 2 uur 21 min. 17,6 sec. De uitslag luidt; 1. Kubler (Zwits.) 2 uur 18 min. 53 sec., 25 punten; 2. Bobet (Fraqkr.) 11 pnt.; 3. Schulte (Ned.) 7 pnt; Op een ronde: 4. Müller (Did.) 19 pnt; 5. Plattner (Zwits.) 18 pnt. Onze landgenoot Wagtmans, de Frans man Geminiani en de Italianen Bartali en, Gismondi eindigden op de 16e plaats ex aequo met 0 pnt. eenzetting van de grondslagen van de ontwikkeling van hét geweten. De grote rol, die het gevoel speelt in ons contact met de buitenwereld. Zedelijkheid is redelijkheid: het geweten moet auto noom zijn. Iets is niet goed omdat God het wil, maar God wil het omdat het goed is. Daarin speelt 's mensen gewe ten een bepalende rol en zo moet da mens ontdekken, dat God in de natuur lijke orde zijn ware wezen manifesteert. De openbaring geeft vastheid in ver band met de mogelijke discrepantie tus sen de eeuwige norm en de verander lijke persoonlijke beslissing. Zo moet de mens het goede zoeken te ontdek ken. Hierop aansluitend werd de situa tie van het kind behandeld wat betreft de gewetensvorming. Als laatste inleider behandelde dr. J. M. van Susante, psycholoog, de ontmoe ting van priester en gelovige. De eerste inleiding werd bijgewoond door Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor. De studiedagen zullen herhaald worden op 8 en 9 Sep tember in het retraitehuis te Zenderen. De jeugdafdeling van de Haarlemse Hengelaarsbond gaat weer enkele wed strijden organiseren. Zondag wordt er gevist aan de Nauernaschevaart bi) Krommenie tegen de Alkmaarse jonge ren in een wedstrijd op baars. Het ver zamelpunt is de Jan Gijzenbrug om uur 's morgens. De katholieke leden, kunnen om 6 uur de H. Mis bijwonen in de kerk van de H. Rozenkrans aan het Spaarne. 12 September zal er ingelegd worden in de Hoofdvaart in een wed strijd tegen de Halfwegse en Zwanen- burgse vissers. Er wordt gevist op wit* vis. Vervolgens zal er 19 September een wedstrijd voor ouden van dagen zijn. ditmaal aan de Ringvaart bij de Cru- quiusbrug. Dat de F.C. Hilversum momenteel over veelbelovende jeugd beschikt is d* laatste tijd wel overduidelijk tot uit drukking gekomen bij de deelname aart gehouden tournooien, waarbij eerste prijzen werden behaald bij de plaatse lijke club 't Gooi (de Afrikacup werd daar gewonnen) en bij Rapiditas (Weesp) waar beslag werd gelegd op de v. Dam's wisselbeker. En thans heeft deze veel belovende hope der groenwltten het tournooi wonnen, dat ter gelegenheid van het 7U* jarig jubileum van een der oudste Ne derlandse clubs, de H.V.V. (Den H«aë_ is georganiseerd. Een adspirantentoui- nooi waaraan door acht ploegen w®r« deelgenomen, spelend in twee poules- Ongeslagen won Hilversum haar pouie- waarna de andere poule-winnaar. het j I* Rotterdamse V.O.C. met niet mind® dan 3—0 werd geklopt. De jeugdië groenwittan namen een grote beker roe naar huis en ontvingen elk een herl neringsmedaille. De Hilversumse Postduivenvereniging .De Vrijheid" hield een vlucht vaJV Venlo (118 km), waarvan de voornaa ste uitslagen waren: 1, 7 en 16 J- 140 18 2 en 4 J. Kool; 3 J. Tinga; 5, 6 en G. de Weert; 8 S. Spierenburg; 9 en J. Voorn; 11, 13, 17 en 19 L. v. d. 12. 15 en 20 C. v. Velsen; 14 B. v. Hazel. jen. Zondag wordt een vlucht gehou vanaf Roermond (128 km).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4