Egbert douwes stichtte 200 jaar geleden DOUWE EGBERTS Theeproever neemt per dag meer dan tweehonderd slokj Na de rust Het spoor het zwaaroL Kindje overleden door innemen van vergiftigde poeder HENGELAARS LIEF EN LEED Gestolen Goed Triomf t Vissen met een kunstvlieg Toen tabak nog „pestegh cruydt" heette Paradijs van S5toebacksuygers ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 PAGINA 7 Extra Fijne Friesche Heerebaai. 1 Hectogram. Televisie-reportage van Prinsjesdag isro-». Een jaar voor woest chauffeur In hoger beroep één maand voorwaardelijk en één maand onvoorwaardelijk geëist „Middenstandsbeleid op hoger plan" Rapport N.R.K.M. en K .V .P .-commissie gachtend Bijna 140 mille voor Griekenland SvanT weet b« de af" door A. Budington Kelland Fusie Van Amerongen Albert Heijn Liturgische weekkalender Prins Bernhard curator der Ned. Econ. Hogeschool (Van onze correspondent) de dagen, dat de van de Nederlandse kansels uitgesproken predicaties, daarin geageerd werd tegen het „pestegh cruydt" dat tabak heette, nog vers 'h het geheugen lagen van menigeen, dat de thee eigenlijk alleen nog maar aangeprezen werd als geneesmiddel tegen hoofdpijn, maagkrampen en jicht, dat er zelfs van gezegd werd, dat men „alle medicijnen wel kon weg schrappen uit de boeken en er thee voor in de plaats kon stellen" en in de zelfde dagen dat koffie als „bemind kakelwater" werd bestempeld, was "Oure, in het Zuid-Oosten van Friesland, nog maar een „vlecke". Doch, in diezelfde dagen, namelijk in 1723, werd er in Joure Egbert Douwes geboren, die de grondslag zou leggen voor een bedrijf, dat een bijdrage zou leveren tot de groei van Joure tot een fikse plaats, die door het werk van deze Egbert "ouwes tot ver over de Nederlandse grenzen bekendheid zou krijgen. Tabak, koffie en thee werden ondanks critiek die ertegen werd geuit steeds «leer van curiositeiten en geneesmiddel tjes algemeen gewilde genotmiddelen. Wet leven in Joure ging de gang van Siledag. Egbert Douwes groeide op, trok °P vrijersvoeten naar Idskenhuizen, maar J-ag intussen al wijder horizonten, die oem de mogelijkheid konden geven zich biet zijn geliefde Akke Thyses in een bering te vestigen. En Egbert trok naar *ee. Hij voer op de specerij schepen, trotseerde gevaren en liet zich soms Jaren niet zien. Doch na drie reizen, liet bij de geur van touw en teer in de steek. Het aroma van koffie, thee en tabak nam hij echter mee met die pro ducten naar Joure, waar hij een zaak hl specerijen begon. En hij had goed Sezien, want al spoedig had hij klanten tot in de wijde omtrek. Egbert Douwes vestigde zijn zaak in 1753 en nu, precies twee eeuwen later, staat er in Joure een bedrijf, waar zes honderd mensen werken, met een ne- venbedrijf in Utrecht, waar vierhonderd personen werk vinden. Het bedrijf van Douwe Egberts, modern ingericht en ?a?i een omvang als Egbert Douwes het 'a zijn stoutste dromen niet heeft kun- hen zien. Het jubileum werd op vrij eenvoudige thijze gevierd. Naar buiten zal er wei- hig van te merken zijn, al zal Joure £elf in de toekomst van uur tot uur hieraan worden herinnerd, want het ju bilerende bedrijf gaat deze plaats een (Vervolg van pag. 1) Wanneer men zich nu afvraagt wat er in de eerste helft van de op gang zijnde match is bereikt, blijkt het aantal doelpunten nog niet zo geweldig groot te zijn. Om het maar zonder beeldspraak te zeggen, vooral de werkgevers en de werknemers blij ken het nog lang niet met elkander eens *e zijn. Waarover gaat het verschil van hiening? Dank zij de publicatie van de Werkgeversverbonden van 23 Juli en de daarop gevolgde verklaring van de Baad van Vakcentralen van 24 Juli we J|6n we dat het om drie punten gaat. Ten eerste de omvang van de lasten- verzwaring voor het bedrijfsleven ten gevolge van de loonsverhogingen (twee- hi-een: compensatie en opheffing ver- bruiksbeperking) en het nuttig effect han de belastingverlagingen; ten twee de: de kwestie van de vrere loonvor ming en ten derde: de merkwaardige Wijziging in de koers van de werkge dersvakbonden, die voor het eerst na ?e oorlog plotseling een zo belangrijke ywestie als de loonpolitiek buiten de btichting van de Arbeid hielden en een fedecideerd standpunt publiek maakten. En dat standpunt was nog wel. dat zij 1 Januari a.s. „behoudens uitzonder lijke omstandigheden niet meer zullen medewerken aan de algemene loonmaat- mgelen." Bij het doorwerken van de voorge melde maatregelen, gaat het kennelijk ?m het procentuele effect. We beschik ken momenteel over geen andere offi ciële gegevens dan die van andere offi- bfiR-rapport terzake. Maar het is wel Cüidelijk, dat er binnenskamers nog wel ffh en ander over gedokterd word', hierbij zouden we aandacht willen vra- voor bijkomende psychologische 'actoren. Gedurende het half-time van c®ze match zijn voor andere bevolkings- sfoepen loonmaatregelen genomen of aangekondigd, waarover we ons op zich Cflijk verheugen. We bedoelen de fechtvaardige verbeteringen in de 'Jaarsalarissen en laatstelijk de niet on- JShzienlijke verhoging van de vergoe- jmgen, die Kamerleden in de toekomst Jüarschijnlijk zullen gaan genieten. Nog- ..?als, we verheugen ons daarover en Hlh er diep van overtuigd, dat hiermede *an de rechtvaardigheid wordt tegemoet *®komen. We hopen van harte, dat ook erige Medial „achtergebleven" groepen van -«iaie werkers spoedig in deze lots verbetering zullen delen. Maar men hou- V® rekening met het feit, dat, terwijl verbeteringen soms vrij hoog gaan, V Wijl de deviezentoewijzingen voor ybristisch buitenlands verkerr zozeer tijden verruimd, terwijl bedrijfsbelas- tj^Sen op het punt staan sterk te wor- ®h verminderd en de dividends op wordt vySeheven, de arbeiders en overige (.Jknemers met een gering inkomen L niet zullen verstaan; als over hun V °h wordt gediscussieerd met een mi- mtieter in de hand. ^Daarbij voegt zich nog een andere tij®?r psychologische factor. Van tijd tot kan men in de krant lezen dat prij- ÏJt van bepaalde levensbehoeften zul- tv orden verhoogd. Met name zij hier k?3cht aan de prijzen van melk, en van ije?hdstof. Voor wat de eerste betreft Opben we met het feit te maken, dat H Verantwoordelijke minister de heer bsholt zich kennelijk niets van enig eS met de Raad van Vakcentralen letwel ftw'bde tendenzen, die de regering Deze en meer andere soorten van TABAK en SNUIF, zijn te bekomen bij de Weduwe Douwe Egbertszoon in de Witte Os te Jour e-F r i e s I a n d Opgericht 1753. carillon aanbieden. Sinds men de tabak, koffie en thee „terug wilde jagen naar de wilden," is er wel wat veranderd en zowel Egbert Douwes als z'n nazaten Douwe Egberts, Hessel Douwes de Jong tot en met de zevende generatie, die thans het bedrijf leidt, hebben hiervan gebruik gemaakt. Van meet af aan, van het ogenblik dat de Engelsen, Spanjaar den en Nederlanders elkaar nog „de schoenen van de voeten en het geld uit de zakken voeren" om de kostelijke spe cerijen, tot vandaag de dag, nu in Ne derland per jaar 20 millioen pond kerf tabak, 800 millioen sigaren en 10 milli ard sigaretten in rook opgaan en 400.000 balen koffie en 150.000 kisten thee in koffie- en theepot belanden. Langzaam aan is het bedrijf uitge groeid en sinds 1929 staat er ook in Utrecht een filiaal. Duizend mensen werken er. Onder hen zijn mannen, die de messen van de kerfmachines slijpen, die aan de lopende banden staan, de meisjes die tabak afwegen of die bij allerlei ingewikkelde machines er op toezien dat er wel precies zóveel gram in een pakje komt. Maar onder hen zijn ook degenen die door de pakhuizen lo pen, de balen tabak monsteren, de kis ten thee bekijken. En onder hen is ook een heuse „theeproever", die per dag meer dan tweehonderd slokjes thee neemt en die ze ook allemaal weer uitspuwt. Maar die tussen die twee handelin gen in precies proeft wat goed is en wat niet. Hij bepaalt welke van de 7000 soorten thee er gemengd moeten worden en hij kan ook precies ver tellen hoe thee gezet moet worden, waarbij men tot de conclusie moet komen dat de meeste mensen het niet goed doen, juist omdat het zo eenvoudig is. Ook voor koffiezetten en pijpstoppen moeten er bepaalde methodes zijn waar bij het hoogste genot gegarandeerd wordt. In elk geval, in Joure wordt het theezetten tenminste beoefend als een kunst. Men stelt de hoogste eisen aan het water en men neemt precies zóveel gram thee, geen grammetje meer, ook al wentelen er honderden ponden door de mengtrommels, zoals er ook honder den ponden tabak over de lopende ban den door de grote fabriekshallen glijden. Honderden kilo's tabak, meer dan een verwoed „toeback suyger" zelfs bij het meest straffe kettingroken zou aankun nen. Zo gaat daar midden in het Friese land jaar in jaar uit sinds Egbert Douwes bescheiden en met de mogelijkheden van zjjn tjjd begon. Wagens met de geu rige eindproducten rollen het bedrijf uit met dozen en pakken voor binnen- en buitenland. En de machines ratelen. Er rollen precies zoveel pakies per minuut uit. Respectabele hoeveelheden. De be zoeker, die bij wijze van proef een si garet rolt uit een berg van vele ponden shag die uit de droge trommels komen en die zich in een paradijs van „toeback- suygers" waant, komt aan tellen niet eens toe. (Van onze correspondent) Evenals vórig jaar zal de Nederland se Televisiestichting op Prinsjesdag van kwart voor een tot kwart voor twee een rechtstreekse reportage geven van de plechtige opening van de Staten- Generaal in de Ridderzaal. Uitzendin gen zullen worden verzorgd van de aankomst van de stoet, de Troonrede en het vertrek uit de Ridderzaal. Dit pro gramma zal 's avonds via de film her haald worden. Daarna zal de heer D. J. Gerritsen, directeur van de Rijksbegro ting, een beschouwing houden over de Milli oenennota. 184. Met grote sprongen rent Eric op hem af, doch voor hij Svitjold bereikt heeft, ziet hij tot zijn opluchting de reus moeilijk overeind komen. Verwezen staart hij voor zich heen. Zwijgend legt de koning zijn arm om Svitjold's schouder. Spreken is hem onmogelijk. Hij voelt meer dan hij ziet de starre ontzetting in de blikken der anderen die zich om hem heen geschaard hebben en hij weet, dat zij dezelfde gedachte heb- ben als hij. Door het vreselijke wapen te hanteren, om zijn koning van de dood te redden, heeft hij de vloek op zich geladen. Thans is ook hij ten dode gedoemd. Zwijgend daalt het troepje Noormannen de heuvel af en plotseling ziet Eric het troosteloze figuurtje van Chu Ghandra, gebogen over het lichaam van haar vader. Met langzame stappen gaat hij naar haar toe. Het is alsof het meisje zijn aanwe zigheid voelt, want zonder op te zien snikt zij: „Zijn laatste woorden waren voor u: „De Noorman had gelijk. Laat hij het zwaard vernietigen." Dat heeft hij gezegd voor hij stierf." Met zachte drang leidt de Noorman haar weg en zijn grijze ogen laten haar blik niet los, als hij spreekt: „Thans moet gij uw volk leiden, Chu Ghandra. Weet goed, dat ge het alleen geluk- kig kunt maken door vrede en rechtvaardigheid. Laat het gebeurde u een les zijn. Werkelijke macht kan men niet veroveren, die kan slechts groeien uit ons zelf en uit onze gedragingen. Gij bezit alle eigenschappen om uw volk gelukkig te maken. Gebruik ze en zo ge ooit moeilijkheden op uw weg mocht ontmoeten, vergeet dan niet dat ik te allen tijde bereid ben u hulp te verlenen. Vaarwel!" „Vaarwel Noorman," fluistert Chu Ghandra met een door tranen verstikte stem. En wanneer de gewonden verzorgd zijn en Eric met een klein troepje de terug- reis naar de kust aanvaardt, dan is het laatste wat de Noorman van het Nomaden kamp ziet, een kleinetengere gestalte, die hem nastaart, tot zij uit het gezicht verdwenen zijn. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 29-jarige koopman P. uit Emmen, die 15 Mei de plaats zijner inwoning in beroering bracht door een zeldzaam wilde autorit, Volgens de getuigenverklaring zat ver dachte op die dag dronken in de auto waarmede hij met een vaartje van 80 km door de straten van Emmen reed nadat hij in Nieuw Weerdinge reeds een wielrijder had aangereden. Slingerend reed de wagen door de straten, niemand en niets ontziend, zelfs niet de schoten tellend die uit de revolvers kwamen van de agenten, die deze Wegpiraat ach tervolgden. Nadat ook in Emmen nog een persoon was aangereden, raakte de auto vast in een zandweg, waarna de bestuurder kon worden gearresteerd. Hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen de 38-jarige apothekersassistent J. B. uit Leiden en diens 35-jarige vrouwe lijke collega A. M. P. te Sassenheim, die ervan waren beschuldigd, roekeloos en zeer onverantwoordelijk en onacht zaam te hebben gehandeld in de apo theek te Katwijk, waar zij werkten, ten gevolge waarvan de familie Masten broek voor haar twintig maanden oude zoontje, dat ziek was, een verkeerde vergiftige poeder tussen de poeders van het doktersrecept zou hebben ontvan gen. De moeder had haar zoontje deze poeder ingegeven. Het kindje was daarna in de loop van de nacht, eind Januari 1951 gestorven. De rechtbank te 's-Gravenhage had Dit enorme gebouw is een gedeelte van het [Academisch Ziekenhuis van de Nij meegse Universiteit, dat in de zomer van 1955 gereed zal zijn en plaats kan bie den aan 3(10 patiënten. Het wordt opgetrokken op het landgoed Heyendaal. De bouw is mogelijk geworden door de feestgave, die de katholieken van Nederland ter gelegenheid van het eeuwfeest der herstelde Hiërarchie aan het Hoogwaardig Episcopaat hebben geschonken. B. veroordeeld tot één maand hechtenis en A. M. P. tot veertien dagen hech tenis voorw., met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete subs. 25 dagen hech tenis. Beide apothekersassistenten hadden tegen dit vonnis beroep aapgetekend, omdat zij meenden, dat zij ten onrech te waren veroordeeld. De procureur- generaal vorderde vernietiging van het vonnis van de rechtbank, omdat er enige technische fouten aanwezig wa ren en vorderde tegen B. een onvoor waardelijke gevangenisstraf van één maand en tegen mej. P. een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maand, met een proeftijd van één jaar, en f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal zei in zijn requisitoir, dat er hier, naar zijn me ning, sprake was van grove schuld en grove nalatigheid. Hij achtte beide ver dachten schuldig aan het medeplegen van het misdrijf van dood door schuld. Hij meende, dat voor B. een onvoor waardelijke vrijheidsstraf moest vol gen. Hoewel uit oogpunt van generale preventie een dergelijke maatregel niet nodig is. Deze straf zal echter, aldus de procureur-generaal, voldoen aan het rechtsgevoel. Hoewel de feitelijke si tuatie voor P. niet veel anders lag dan voor B., meende de procureur-generaal, dat de medeverantwoordelijkheid voor haar iets minder sterk was dan voor B., die met het vergif had gewerkt. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft begin van dit jaar in samenwer king met de Middenstandscommissie van de K.V.P. een studiecommissie in het leven geroepen die thans gereed is ge komen met een rapport, onder de titel „Middenstandsbeleid op hoger plan," omtrent de desideratie, welke met het oog op het toekomstig middenstands beleid van belang zijn. Het rapport richt zich niet slechts tot de overheid, doch evenzeer tot de middenstander-on dernemer en diens veelzijdige organi satie. Een aantal belangrijke onderdelen van het rapport zullen tijdens het reeds aangekondigde zestiende congres van de NRKM op 7 en 8 October in Arnhem een nadere toelichting en uitwerking verkrijgen. et was zo klaar als een klontje, dat het gebeuren zou. Dat het moest komen naar ons landje, waar sedert de laatste wereldoorlog toch al zulke veranderingen hebben plaats gegrepen in de uitrusting van de hengelaar. Nietwaar? Want u zult het toch met me eens zijn, dat voor de Hol landse sportvisser de werphengel en werpmolen een totale ommekeer bete kenden. Niet dat de Japanner en de lange bamboehengel geheel aan de kant werden gezet, maar het aantal werphengelaars neemt nog dagelijks hand over hand toe, nu uiteindelijk de vele mogelijkheden van de werpstok zijn gebleken. Uiteraard ging zulks niet in één dag, doch slechts langza merhand. Onze vissers gaan nu een maal niet over het dunne en onbe trouwbare ijs van één nacht. Aan de andere kant zijn zij toch wel pienter genoeg om in te zien dat met die werphengel heel wat meer bereikt kan worden dan met de vaste stok. Enfin, ik verveel u maar met al dit reeds weer betrekkelijk oude nieuws. Laat ik dus terugkeren naar datgene, waarover ik begon, ook al schreef ik er nog niets over, en waarvan ik zeide dat het moest komen. Ik bedoel namelijk de befaamde vis serij met de z.g. kunstvlieg, zoals men tot op heden wel in de bioscoop zag en in de illustraties van boeken en tijd schriften, doch waar de armoedige Ne derlandse sportvisser niet aan te pas kwam, Men verkondigde dat die kunst vliegen slechts deugden voor de vangst van zalmen en forellen in het buiten land en dan nog wel in stromend en bruisend water. Zodat wij in ons ge lijkvloerse land er wat je noemt naast stonden. Want zo het hier al een beetje stroomt, dan komt dat vanwege het een of ander watergemaal, dat aan het spuien is geslagen, zeker niet van ver schillen in niveau. Om van die vissen maar niet te spreken. Zodat het wel licht nog niet eens zo onlogisch was dat men verkondigde dat een en ander ta boe was voor deze lieden. Hetgeen echter een schromelijke vergissing is gebleken. Wat is namelijk het geval geweest en hoe is de zaak aan het licht geko men? Geachte lezer, ik durf u niet in onzekerheid te houden. Het zal u be kend zijn dat men hier te lande vacan- tiegangers kent, die genoemde vacantie gaan verknapbussen in het buitenland. Sommigen gingen in Oostenrijk of Zwitserland of waar elders ter wereld hengelen op de koninklijke forel. Gan selijk onder de indruk kwamen zij weerom. Onder de indruk, niet van die forel, want die hadden zij eerder kun nen bespeuren in het restaurant waar zij van tijd believen te potverteren en waar zij genoemde sire hadden mogen aanwijzen en hem enkele minuten la ter a la dit of dat veroberen. Neen, daar dus niet om. Het was de manier van vissen die het hem deed. Beter ge zegd, die het hun had gedaan. Immers is de aas-aanbieding in het geval van de kunstvlieg de meest sierlijke, na tuurlijke en elegantste van alle wijzen, waarop aas kan worden aangeboden. Om er verder niet al te veel woorden voor te gebruiken; deze lieden zijn aan de slag geslagen met het over schotje van de vliegjes, toen zij weer aan het eigenste viswatertje stonden. Enkel en alleen om te proberen of het niet een keertje zou willen gelukken op die zo fraaie, voor hen nieuwe en toch eeuwen oude manier van henge len. Laat dat nu gelukken! Begrijpt u wat dit te betekenen had, waarde col lega? Dat hield in, dat de verkeerde veronderstelling op geen enkele grond berustte en dat men zeer zeker met die kunstvlieg, die zichtbaar voor een ieder op het water wordt geworpen, voorn, rietvoorn en baars is te vangen. Met een dikke, zware maar toch drij vende lijn wordt het vrijwel gewicht loze vliegje geworpen tot de afstand waarop gevist moet worden, bereikt is en geruisloos wordt de vlieg op het water gezet. Zonder een spatje en als een veertje zo licht. Teneinde de nood zakelijke dikheid om er mee te kunnen werpen te ondervangen, wordt in de lijn een taper gebracht, een verloop dus, aan het einde waarvan een ook al weer tapse onderlijn van nylon wordt gestrikt. Hieraan wordt op zijn beurt de vlieg geknoopt, met alle ge volgen van dien, zou ik haast willen zeggen. Want het is zeker dat men met deze wijze van hengelen niet slechts vis vangt, maar het staat als een paal bo ven water dat wellicht nog veel meer hengelaars als slachtoffer zullen val len. Denkt u vooral niet dat ik plotse ling lijdende ben aan het beruchte la- tijn onzer collega's. Zulks is zeker niet het geval. Doch indien ge eenmaal het buitengewoon genoegen hebt mogen smaken een voorn naar de vlieg te zien stijgen, indien ge de strijd van die voorn aan het sportieve tuigje hebt mogen waarnemen, dan zult ge mijn opgetogenheid volkomen delen. En, als ik eens heel eerlijk zou moeten zijn, dan geeft het mij persoonlijk al tijd een boel plezier en voldoening een vis te vangen aan aas, dat op zichzelf geen enkele waarde heeft en dat op Een „fly-caster' in actie, nadat hij de kunstvlieg op het water heeft doen strijken. zichzelf en aan zichzelf overgelaten geen visje zal vangen. Waarmede in feite ikzelf en niet het aas de vis zal moeten verleiden tot toehappen. Wan neer dat dan eenmaal is geschied, dan heeft dat aan mij gelegen en niet aan dat aasvisje of die worm of wat an ders dan ook. Het is ook niet zo, dat men aan een enkel vliegje maar één visje zou kunnen vangen. Dat blijft zeer wel houdbaar tot laten wij zeggen alle veertjes en heertjes er gewoonweg afgesleten zijn. En als dat het geval is. dan hebt u niet te klagen gehad en is het niet zo erg een nieuw dingetje te kopen, want zo duur zijn ze ook niet. In ieder geval is het zo, dat elke voorn u vermoedelijk op nog geen cent per stuk zal komen te staan. In zoverre het die vliegjes betreft dan. Wat u na af loop van zo'n visdag gaat doen, zuiver omreden dat u zo opgetogen bent en met de hele wereld ingenomen, daar u op 't heden uw eerste voorn ving aan een kunstvlieg, dat moet u weten. Zeer begrijpelijk oyerigens en niet onver diend. Doch terzake. U herinnert zich toch nog wel die warme dagen, waarop het overdag in het geheel niet wilde. Of die bladstille avonden, toen het zachte Westenwindje lang voor zons ondergang de geest had gegeven? Wel nu, bij uitstek geschikt om tot aan bieding van de vlieg over te gaan. Tot veler voldoening en tot schrik van de vissenfamilie. Men heeft wel beweerd, en niet ten onrechte, dat de vis duur wordt betaald. Het ligt maar aan u of u een zielig beetje vis kiest voor die dure centen of een sport, welke su bliem is en in feite niet te betalen. Df. Advertentie De door het Nederlandsche Roode Kruis georganiseerde geldinzameling voor de slachtoffers van de aardbevings ramp op de Ionische eilanden verloopt uitstekend. De stand is thans f 139.378,49. ia en ook niets van de prijsvet- b)i diverse maatregelen hoopt te be- Dat de brandstoffenprijzen om at zullen gaan tengevolge van af- n in de kolen- en staalgemeen- 'b)mk zegt het publiek niets: dat moet jj ers de gevolgen dragen. Ogis geen wonder dat er op het vJh- hij het grote publiek weinig is in de prijsverlagingen. een gevolg zouden moeten zijn van v»anfiek°ndigde accijnsverlagingen ®.rlaging van de omzetbelasting op K>his ge artikelen. Het „spel" wordt s eFs onpsychologisch gespeeld. ®t tb' .fjdsrechter staat inmiddels met aan he mond voor de tweede rjaatsp publi k keert terug naar de ch k' ^aat alie drie groepen spelers Nt'xt yhewust zijn. dat he! publiek zich an deze match. 21 Ze bracht in gedachten een plezierig halfuurtje door met mijnheer Newsome, en ging toen weer aan het werk. Halverwege de middag werd zij aan de telefoon geroepen. Ze kreeg te horen dat mijnheer Newsome haar wenste te spreken. Zeker over een advertentie, dacht ze. Maar het was niet over een advertentie. „U hebt toch niet vergeten dat we vanavond zouden gaan dineren?" vroeg hij. „Het staat als het ware in mijn hart gegrift," zei ze. „Uw geheugen is voldoende,zei hij droog. „Maar als u het op prijs stelt afge haald te worden, dan kunt u me beter uw adres opgeven." „O, lieve help!" „Of is dat een geheim? Wilt u liever een straathoek afspreken?" „Dat zou dolletjes zijn," zei ze. „Fluit u dan als u me ziet aankomen?" „Geef me liever uw adres," zei hij, „en vlug een beetje, want ik heb het druk „O" zei ze, en deed wat hij gevraagd had. „En laat me niet wachten," zei hij. „Ik ben een meisje van de klok." Ze zwegen allebei even. „in," ver- "oLgde hij op een heel andere toon. ,houd dat kleine mondje dicht, als .emand nieuwsgierig mocht worden „Ik kan zwijgen als het graf" ant woordde zij. Hij beëindigde het gesprek door zonder plichtsplegingen af te bel len. Ze keek een beetje verbouwereerd naar het toestel en legde toen de hoorn neer. „Zou hij me opgebeld hebben," zo vroeg ze zich af, „om mijn adres te vragen, of om te zeggen dat ik mijn mond moet houden?" HOOFDSTUK 7 Sherry Madigan bekeek critisch haar evenbeeld in de lange spiegel en knikte daarna goedkeurend. „Kan er mee door," zei ze. En ze voegde er aan toe: „Als dit geen effect heeft dan is hij van steen." Ze was geheel klaar en de bel had nauwelijks geklonken of ze drukte al op het knopje waarop het slot van de bui tendeur opensprong. Tegelijk zette ze haar eigen deur open, om alle tijdverlies te voorkomen. Ze hoopte dat het geen orchideeën, maar gardenia's zouden zijn. Maar ze hoopte vooral dat het iets zou zijn. Het waren gardenia's, en hij had zijn overjas over zijn arm, zodat zijn avondkleding zichtbaar was. „Indrukwekkend maar niet opzichtig," zei ze. „Bij Portman was het omgekeerd opzichtig, maar niet indrukwekkend." „Goede avond," zei mijnheer Newsome. „O, natuurlijk. Goede avond. Maar dat andere moest me eerst van het hart- Hebben we haast?" „Ik heb voor enige speling gezorgd." „Bij mij niet nodig," antwoordde zij. „Als ik iets graag doe, ben ik altijd op tijd. Hoe lang?" „O, een minuut of tien. Anders zijn we te vroeg." „Fijn," zij ze tevreden. „Dus tijd om kennis te maken. Ik bedoel niet zakelijk, want dat zijn we al. Privé-kennis-ma- ken als gewone mensen. De kwestie is: wat voor iemand bent u als u de assis tent-inkoper afgelegd hebt. Kunt u zich losmaken van de linnenafdeling?" „Papegaaien," zei hij- „Ze houden hut. kop scheef en kwebbelen. Ik heb vroe ger een papegaai gehad. Oscar heette hij." „Waarom Oscar?" vroeg ze een beetje verbaasd. „Omdat het helemaal niet toepasse lijk was." O juist." Zij knikte ernstig. „Zoals je een nijlpaard' Dirk kunt noemen. Eigen lijk moesten we een beetje te laat ko men." „Waarom?" „Om op te vallen," zei ze. „Assistent-inkopers komen niet in aanmerking om op te vallen,' zei hij- Zij nam hem aandachtig op, en dacht aan haar eigen spiegelbeeld. Het gaf haar een behaaglijk gevoel. „Wij valle» overal op," zei ze. „Toch niet ijdel, hoop ik? „Werkelijkheidszin," antwoordde zij. „Ik zie de feiten onder de ogen. Hebt u middelbare school gehad?" .Kostschool," antwoordde hij. „Hoe- Z°?'n Kwestie van vorming," verklaarde zii" Ik ook kostschool. Niet dat het er iets "toe doet. Ik was alleen benieuwd of uw opvoeding systematisch geruïneerd is of dat u 't zelf gedaan hebt. We moesten maar gaan, geloof ik. Piettig dat we even tijd gehad hebben elkaa» zo door en door te leren kennen." ,„Door en door?" Ze zette grote, verbaasde ogen op Natuurlijk" zei ze. „Door en door. Het is een erg leerzaam en verhelderend ge sprek geweest, Papegaaien, nijlpaarden en kostscholen. Heel belangrijke onder werpen. De meeste mensen weten niet wat werkelijk interessant is." Ze wierp haar mantel om haar schou ders, en samen gingen ze naar beneden. Mijnheer Newsome riep een taxi aan, en terwijl zij gingen zitten, liet zij een geamuseerd lachje horen. „Paarden zijn zoveel makkelijker," zei ze. „Dan taxi's?" „Dan mensen- Je hoeft hun tanden maar te bekijken." „Natuurlijk. Je kunt iemand moeilijk vragen of je even zijn tanden mag zien. Als we onder een lantaren door rijder mag u de mijne zien. U zult zien, dat ik drie-en-dertig ben". „Tien jaar'" zei ze nadenkend. „Vol gens mijn tanden ben ik drie-en-twin tig. Dan zijn we even oud, nietwaar? In aanmerking genomen dat een man tien jaar langer nodig heeft om volwassen te worden." De taxichauffeur draaide zijn hoofd om. „Bellevue zei u, meneer?" ..Waldorf," antwoordde mijnheer New some. „Als ik u was, nam ik Bellevue, me neer," zei de man, terwijl hij zijn aan dacht weer op het verkeer vestigde. Sherry verwerkte snel wat zij ge hoord had. „Hij denkt dat een van ons tweeën aangeschoten is," zei ze. „Ik vind taxichauffeurs geweldig." Ze keek naar de naam en de foto van de chauffeur, en boog zich naar voren. „Ludovic," vroeg ze, „ben je getrouwd?" „Ziet u 't dan niet aan me?" zei hij. „Is je Vrouw getikt?" vroeg zij. „Nee. Dat ben ik," zei hij grimmig. „Een van de twee is altijd getikt. Go- loof me, dame, geen betere plaats om over het huwelijk te leren dan een taxi. Gaat u met deze persoon trouwen?" „Ik heb nog geen besluit genomen, zei Sherry nadenkend. (Wordt vervolgd). Ongeveer zeventig zaken van de N.V. Van Amerongen, hoofdzakelijk geves tigd te Amsterdam, zullen 17 Septem ber a.s. overgaan naar de N.V. Albert Heijn, met dien verstande, dat de naam Van Amerongen vervangen wordt door die van Albert Heijn. In feite was de N.V. Albert Heijn reeds eigenaresse van deze zaken. Door deze transactie is het aantal win kelbedrijven, dat de naam Albert Heijn zal gaan dragen, gestegen tot 360. Voor een groot deel zijn deze filialen in het Westen van het land gevestigd. ZONDAG 6 September: 15e Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 tot alle hei ligen; 3 naar keuze; (Roermond; 2 kerk wijding; 3 tot de H. Maagd); Credo; pre fatie v. d. H. Drievuldigheid - groen. MAANDAG; Mis v. d. Zondag; 2 tot alle heiligen; 3 voor alle overledenen; 4 naar keuze; gewone prefatie - groen. Roer mond: Mis v. kerkwijding; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo; ge wone prefatie - wit. DINSDAG: Geboorte van Maria; eigen mis; in gelezen missen: 2 H. Hadrianus); Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; - wit. WOENSDAG: H. Gorgonius, martelaar; Mis Laetabitur; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie - rood. Roermond: Mis v. kerkwijding; 2 H. Gorgonius; 3 tot de H. Maagd; Credo; gewone prefa tie - wit. DONDERDAG: H. Nicolaas van Tolentijn, belijder; Mis Justus; gewone prefatie - wit. Roermond; octaafdag v. kerkwijding Mis Terribilis; 2 H. Nicolaas; 3 H. Theo- dardus; Credo; gewone prefatie - wit. VRIJDAG: H.H. Protus en Hyacinthus, martelaren; Mis Salus: 2 tot alle heili gen; 3 naar keuze; gewone prefatie - rood. Roermond: H. Otgerus, belijder; Mis Os justi; 2 H.H. Protus en Hyacin thus; gewone prefatie - wit. ZATERDAG; H. Naam van Maria; eigen Mis; (Utrecht: 2 voor de Bisschop); Cre do; prefatie v. O. L. Vrouw - wit. ZONDAG 13 September: 16e Zondag na Pinksteren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid - groen. Het gebeurde dat Piet, de ober in het café waar ik bij tijd en wijle mijn portie levenslust naar bin nen slik, tegen mij zei: „Die meneer daar is een deur waarder". Nu heb ik deur waarders altijd intrigeren de mensen gevonden; en ik ging dus naar de mij aangewezen persoon toe en zei: „Dag, meneer Dreverhaven". Want ik had pas „Karakter" van Bordewijk gelezen en onder de suggestie daarvan leefde ik in de veronderstelling dat alle deurwaar ders Dreverhaven genaamd waren. Me neer Dreverhaven zei geen Dreverha ven te heten; maar naarmate de avond vorderde was hij meer bereid om te bekennen, dat ik misschien toch wel eens gelijk zou kunnen hebben op dat punt. Toen kwam het uur van scheiden. En dat was ook het moment dat de heer Dreverhaven moest toegeven, dat hij géén geld bij zich had. Nu is een deur waarder zonder geld een bijzonder on geloofwaardig verschijnsel. En de baas van het établissement was dan ook niet bereid de verklaring van de heer Dre verhaven te aanvaarden. Hij liet alle deuren en ramen sluiten en gelastte op hoge toon dat zijn berooide gast het gelag zou betalen. Zonder zichtbaar re sultaat overigens. Om meer uitgebreide moeilijkheden te voorkomen heb ik toen maar betaald. De volgende morgen zat er een heer voor mij in de spreekkamer. In de ver onderstelling, dat het wel iemand zou zijn, die over een stukje kwam klagen, ging ik er heen. Tot mijn niet geringe verbazing echter stiet ik op de heer Dreverhaven. Hij was tot tranens toe bewogen en zich uitputtend in dank baarheid betaalde hij mij de som terug, die ik hem de vorige avond, laat ik zeggen, geleend had. En nu wil ik maar zeggen, dat dit de triomf van mijn leven was, dat een deurwaarder mij op kwam zoeken om mij geld te brengen. Op voordracht van de raad van be heer heeft het algemeen bestuur der Nederlandse vereniging voor hoger on derwijs in de economische wetenschap pen Prins Bernhard benoemd tot cura tor der Nederlandse Economische Ho geschool. Prins Bernhard heeft deze benoeming aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7