CD U, behaalt de absolute meerderheid Socialisten handhaven zich maar nauwelijks KLEINE PARTIJEN DE VERLIEZERS Voor Europa Als een vlucht wilde ganzen Washington ingenomen met Adenauer's zege Moskou beschuldigt W.-Duitse regering van terreur en pressie Aetherpiraten spelen met vele mensenlevens Tot hoofd en hart Engelsen vonden Adenauer in 1945 te lauw en te slap *1 Adenauer Negen Nederlandse müitairen gewond Officiële uitslag in percentages „Mona Lisagepakt, maar toch in de aether Ontslag als burgemeester dreef hem in nationale politiek Het weer MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25779 Uitslag zetelverdeling J. A. Nederbragt overleden Tevreden maar niet verrast Autobotsing in Duitsland Staatsloterij I Gewatteerde Windbreakers BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ü|rectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wrid. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. GROTE OVERWINNING VOOR ADENAUER De West-Duitse verkiezingen zijn een éclatante over- Winning geworden voor bondskanselier dr. Konrad Adenauer en zijn Christen-Democratische Unie. Het federale verkiezingsbureau maakte vanmorgen om 11 hur bekend, dat zij 244 van de 487 zetels in de nieuwe Hondsdag hebben verworven. Volgens de niet-officiële hitslagen bedroeg dit aantal 243, waardoor de bonds kanselier één zetel te kort kwam voor de absolute meer derheid. Maar één van de vier zetels, die oorspronkelijk aan de Centrumpartij schenen te komen, is nu aan de C.D.U. toegekend. Alleen al bij de rechtstreekse ver kiezingen verkreeg de C.D.U. 172 zetels. Adenauer be schikt nu over een absolute meerderheid. De socialisten hebben zich tegenover deze onweer staanbare opmars maar nauwelijks kunnen handhaven. Weliswaar wonen zij 11 zetels, zodat zij thans door 150 afgevaardigden in de Bondsdag vertegenwoordigd zul len zijn, maar tegenover de winst van Adenauer en in aanmerking genomen, dat het aantal zetels met 85 werd vermeerderd, betekent deze winst in feite een verlies. Ultra-links en ultra-rechts verloren hun zetels, zodat de komende Bondsdag geen communisten en neo-nazi's fcal tellen. De grote verliezers zijn de kleine coalitiepartijen. De Duitse Partij kwam niet verder dan 15, de liberale F.D.P. niet verder dan 48 zetels, een verlies van resp. 2 en 4. De Centrumspartij kwam juist aan 3 zetels toe, terwijl de Vluchtelingenpartij tegen ieders verwachting in slechts 27 zetels behaalde. De overige partijen, 11 in getal, brachten het niet tot een zetel. In de oude Bonds dag waren 11 partijen vertegenwoordigd. De algemene tendenz is dus wel, dat de West-Duitse kiezers zich afgewend hebben van een gevaarlijk ex tremisme en zich in grote meerderheid hebben uitge sproken voor de Europese politiek van dr. Adenauer en de economische van dr. Erhard. De socialisten heb ben zich gehandhaafd en de kleinere partijen zijn ern stig aan het afbrokkelen. Er is dus een duidelijke ont wikkeling aanwijsbaar in de richting van een twee partijenstelsel, waarbij alleen de liberale F.D.P. nog als kleine derde kan meespreken. Of er onder de hui dige omstandigheden nog sprake kan zijn van een „grote coalitie", een regering van C.D.U. en S.P.D., kan nauwelijks nog waarschijnlijk worden geacht. Partijen, CDU SPD FDP DP Vluchtelingen Centrum Overigen 1953 (487 zetels) 244 150 48 15 27 3 1949 (402 zetels) 139 131 52 17 10 53 Voor Europa is dit een grote dag. Adenauer, de felle strijder voor de hereniging van het Westen van ons werelddeel, heeft bij de verkiezingen Voor de West-Duitse Bondsdag een op enbarende zege behaald. De verheu gende uitslag is verrassend snel bekend geworden. Over deze uitslag had ook buiten Duitsland, met name in Europese ®n Amerikaanse kringen, grote bezorgd heid geheerst. Maar de Duitse kiezers hebben de oude Bondskanselier opnieuw het vertrouwen geschonken. Diens bui tenlandse politiek heeft blijkbaar de in stemming gehad van het electoraat. Op ue andere landen van het Kleine Europa, *het name op Italië en Frankrijk, kan de tutkomst van deze verkiezingen een gun stige invloed uitoefenen. De West-Duit sers hebben een goed voorbeeld gegeven, Pat inspirerend zou kunnen werken: zij hebben voor Europa gestemd. Naast dit positieve resultaat valt er Ook een belangrijk negatief succes op •e merken. De West-Duitsers hebben *'eh gedistancieerd van de extreme- bartijen, die zich geen toegang hebben tieten te verwerven tot het nieuwe barlement. De uiterst-rechtse neo-Nazi's, t"e de laatste tijd zoveel opzien wisten le verwekken, hebben, ondanks al hun propaganda, niet de vereiste steun ge kregen om een zetel in de Bondsdag te bemachtigen. De geest van Hitler, die hog altijd door het Duitse rijk rond waarde, heeft gefaald. Ook de uiterst- hnksen, de communisten, hebben het onderspit gedolven, wat de Oost-Duitse •parionetten-regering in Berlijn en de .de leiders in het Kremlin ongetwijfeld poer zal verdrieten. De recente manoeu vres van Moskou om de sympathie van West-Duitsers te winnen hebben bit- r weinig resultaat opgeleverd. Een derde aspect van de uitslag is de erzwakte positie van de twee partijen !e met Adenauer's C.D.U. het bewind jachten te voeren. Vooral de Duitse jArtij heeft nu aan betekenis verloren, baar ook de Liberalen zijn achteruit ge- paan. Als de oude coalitie zou blijven astaan, zal het machtsevenwicht bin- h dit verbond sterk veranderen, v de volksvertegenwoordiging zullen vps straks vooral twee partijen naar en 6n freden: de Christen-Democraten „b de Socialisten. Op het tweede plan ta p dan de Liberale F.D.P. (Men geneigd vergelijkingen met de jjPhctuur van het Britse Lagerhuis te do maar deze parallel is niet ver p °b te trekken). De socialistische S. vö. heeft zich percentsgewijze onge- 1 U Dn Viof «oil iron 1 Q/1Q lrimnon V*or»/-l_ nav van kunnen hand- paYph. Maar in de Bondsdag is deze C hj. door de grote zetelwinst van de gp 'L>. U., in een veel ongunstiger positie hauaaht. De socialistische leider, Ollen- riva 'i' heeft de overwinning van zijn ërot Adenauer toegeschreven aan de kan 6 Afkomst van de kiezers. De Bonds- heg,Seher zelf scheen gisteravond al slap Serust te zijn geweest over de uit- vert' Maar een zo prachtig blijk van rouwen had zelfs hij niet verwacht. *h l?e^Narige leeftijd is Zaterdagavond bragtn «aas overleden dr. J. A. Neder- Vap f TLidens zijn leven was hij chef het mi afdeling economische zaken van havpJ'bisterie van Buitenlandse Zaken, °°rbu ati van Nanzig, burgemeester van eh bui?®' consul generaal te Jeruzalem Ugd m^bgewoon gezant en gevolmach- mister van Nederland in Israël. Or!?fns overledene was o.m. ridder in >v Lee; van Oranje Nassau, officier in iw hestnen van ®er' commandeur „Polo- ]b de ni,,uta", commandeur tweede klasse fi d" van cfe „Witte Hoos van Fin- 6r' in nTrnandeur eerste klasse groot-of- al, com,,, Orde van Wasa van Zweden elSiü, mandeur in de Kroonorde van Eén van de eersten die gisteren zijn stem uitbracht was de President van West-Duitsland, dr. Theodor Heuss. Bondskanselier Adenauer is 's ochtends om half acht naar de H. Mis gegaan sa men met zijn dochter Lotte. Na het ont bijt begaf hij zich naar het stembureau, waar een juichende menigte hem een ovatie bereidde. De leider van de socia listen, Erich Ollenhauer ging samen met zijn charmante vrouw in Hamburg ter stembus. Adenauer in Bonn en Ollenhauer in Hamburg werden beiden rechtstreeks herkozen. Verschillende ministers van Adenauer's kabinet werden eveneens herkozen, maar vice-kanselier Bliicher van de liberale FDP werd in Düsseldorf verslagen. De communistenleider Rei- mann en de neo-nazistënleider Adolf von Thad ien moesten ieder in hun eigen kieskring het onderspit delven. Voor de communisten was daarmee hun kans op een zetel definitief verkeken, want Reimann was candidaat gesteld in Solingen, het district, waar zjj op de meeste aanhang konden rekenen. De 56-jarige prins Otto von Bismarck, kleinzoon van de „ijzeren kanselier", is als C.D.U.-candidaat tot lid van het Westduitse parlement gekozen. Hij ver wierf 47.286 stemmen. Zijn socialistische tegenstander in het Sleeswijk-Holsteinse district kreeg 26.736 stemmen, Waldemar Kraft, oud-officier van de S.S., vice- minister-president van de staat Sleeswijk Holstein en voorzitter van de vluchte lingenpartij 15.051 stemmen. Rustige stemming De West-Duitse verkiezingen zijn in volslagen rust verlopen en hebben mil- lioenen meer kiezers naar de stembus sen getrokken dan vier jaren geleden, toen de eerste Bondsdag werd gekozen. Niet alleen is het aantal kiesgerechtig den sedert dien onder meer door de voortdurende toevloed van Oost-Duit sers naar de Bondsrepubliek met vier millioen toegenomen, doch de deelne ming aan de stemming is volgens de eerste voorlopige opgaven ook aanzien lijk groter geweest dan in 1949. Meer dan 86 procent der opgeroepen kie zers heeft zijn stem uitgebracht. In 1949 bedroeg de deelneming 78 procent. De communisten hebben nergens een noemenswaardige poging aangewend om een spaak in het verkiezingswicl te ste ken. Opgewonden sensatieberichten in de Zondagochtendbladen spraken nog van achter de zonegrens geconcentreerde vrachtautocolonnes, die zogenaamd com munistische groepen zouden aanvoeren om een soort aanval op de zonegrens te doen en de orde in de kiesdistricten langs de grens te verstoren. Dit is lou ter fantasie gebleken en niets van dit alles is gebeurd. Kanselier Konrad Adenauer kreeg vanmorgen, toen hij ontwaakte, het nieuws te horen, dat hij een ecla tante verkiezingsoverwinning had be haald. Hij zei zeer tevreden te zijn, doch niet verrast. Deze uitslag, die een volledige endossering betekent van onze politiek, doet mij zeer veel genoegen, verklaarde hij. De 77-jarige kanselier betoogde: „Ik heb me geen ogenblik zorgen gemaakt over de uit slag. Ik heb de hele nacht goed ge slapen". Adenauer is inderdaad gisteravond, terwijl de vjereld in spanning af wachtte. volkomen zeker van zijn overwinning vroeg naar bed gegaan. Vandaag heeft hij een drukke dag ge had, want hij was van plan onmid dellijk met de vorming van een re gering te beginnen Negen Nederlandse militairen zijn Za terdagmiddag bij een verkeersongeluk op de Lünerburgerheide in Duitsland gewond geraakt, enkele van hen in ernstige mate. Zij reden in een militaire vrachtauto. Een Duitse personenauto uit tegengestelde rich ting, die een ander voertuig wilde inhalen, kwam in botsing met de Nederlandse vrachtauto. Het ongeluk is geschied in het district Celle tussen de gemeente Offen en Bergen. Op lot 3933 van de dertiende lijst van de 520e Staatsloterij is een prijs van f 10.000 gevallen. GRIEKENLAND. Aartsbisschop Spy- ridion van Athene heeft een memorandum gericht tot de Britse minister van Bui- Iand'se Zaken Anthony Eden, waarin hij Engeland verzoekt Cypres vrijwillig en zo snel mogelijk aan Griekenland af te staan. Engeland behoort volgens de bisschop te erkennen, dat het niet langer een gebied kan behouden dat aan Griekenland toebe hoort. Engeland behoort vrijwillig en edel moedig te doen, wat de rechtvaardigheid eist. Als een vlucht wilde ganzen, zo Ziet deze formatie van Delta-vliegtuigen, die voor het eerst voorgevlogen zal worden op de grote Britse Luchtvaartshow te Farnbo- rough, er uit. In de geschiedenis van de luchtvaart heeft nog niet eerder zulk een formatie van vliegtuigen met driehoeksvleugel tezamen het luchtruim gekozen. ;it> -sV- Dr. Adenauer, die als de grote overwinnaar uit de slag te voorschijn is geko men, bij de stembus. m De volledige officiële uitslagen van alle 242 West-Duitse kiesdistricten percentages. Aantal uitgebrachte stemmen 28.468.054, aantal kiesgerechtig den 33.039.978. Opkomst 86,2 procent, vergeleken bij 78,5 procent in 1949. Geldige stemmen 27.541.025. Partij C.D.U. Socialisten Vrije Democraten Vluchtelingen Duitse Partij Communisten Beierse Partij Duitse Eenheid Reichspartij Centrum Nat. Eenheid Zuid-Sleeswij kse partij stemmenaantal perc. '53 perc. '49 12.440.799 45,2 31 7.939.744 28,8 29,2 2.628.146 9,5 11,9 1.614.474 5,9 897.952 3,3 4.- 607.413 2,2 5,7 465.552 1,7 4,2 318.323 1,2 295.615 1,1 217.342 0,8 3,1 71.032 0,3 44.633 0,2 0,3 De Groninger „Mona Lisa" is al even raadselachtig als de mysterieuze vrouw door Leonardo da Vinei geschilderd, Lisa del Giocondo. De Groninger Mona Lisa is een clandestiene zender, die gesnapt werd in een kippenhok ergens in Haren (Gr.) en kort daarop even rustig weer in de aether was. Met muzi kaal genot als „Ik zie je wel bij de waterval" en ruwe conferences vol reclame is Mona Lisa iedere Zondag in de aether en met haar „De zender", „Schild- meer", „Marijke" en „Zuiderwind", welke zenders men Zondag weer in de omgeving van Groningen kon beluisteren. rijke" zelf was ook niet veel zaaks, want ze had „brom op haar toestel" zoals dat heet en dat maakte de geheimzinnige zender X haar ook wel even duidelijk. X stelde de „Zuiderwind" tot voorbeeld, die „knoerhard" doorkwam „Mona Lisa" was het langst in de aether met een formidabele lijst ver zoekjes uit de stad Groningen, Siddebu- ren, Hoogezand, Appingedam, Uithuizen, Garsthuizen. Stedum, Peize, ja zelfs van Ameland. Wanneer elke naam een gul den betekent dan is de dag voor deze aetherpiraten wel weer goed geweest. Tegen half twaalf vonden ze de zaak niet vertrouwd en gingen de band uit, na nog een waarschuwing gericht te hebben tot „alle zender amateurs". Dat waren dan „Schildmeer", de „zender X" en „Marijke", die onderling weer roem den over de prachtige ontvangst van „Zuiderwind". De omroeper van Schild meer vertelde dat hij midden op het meer zat en dat het daar zo prachtig was, die Zondagmorgen, maar „Marijke" gaf hem in overweging om die draaita fel van hem maar over boord te gooien want dat was „hardstikke knudde". „Ma in Washington heeft men de uitslag van de West-Duitse verkiezingen met grote tevredenheid ontvangen. Vooraan staande Amerikaanse autoriteiten toon den zich buitengewoon ingenomen met de overwinning van dr. Adenauer. „De West-Duitse bevolking heeft duidelijk getoond de ramp te willen vermijden die minister Dulles hun in het vooruit zicht had gesteld, indien zij de pro-Wes telijke regering van Adenauer zou wip pen," zo verklaarden deze autoriteiten. Men ziet in de uitslag een grote stimu lans voor het plan voor een Europees leger en men acht het nu ook waar schijnlijker, dat Frankrijk daar zijn me dewerking aan zal willen verlenen. Ook Moskou heeft al gereageerd. Het officiële Russische persbureau Tass heeft de West-Duitse regering ervan be schuldigd een terreurtactiek te hebben toegepast om een overwinning van Adenauer te verzekeren. In het bericht van Tass, dat omgeroepen werd door radio-Moskou, wordt gezegd dat Ade nauer alle middelen heeft gebruikt om druk op de kiezers uit te oefenen, van chantage en bedrog tot openlijke ter reur. De verkiezingen zijn gehouden, aldus Moskou, in een sfeer van terroristische vervolging van democratische partijen en organisaties die zich tegen Adenauer keerden. Een stelsel om de kiezers te intimideren was tot in alle détails uit gewerkt, zo verklaarde de Russische radio. Alvorens naar de stembus te gaan lazen de mensen in de ochtendbladen, dat de gehele West-Duitse politie in alarmtoestand was gebracht. Bonn heeft ook duizenden West-Duitsers, die tijde lijk in de Duitse democratische repu bliek (Oost-Duitsland) vertoeven, ver hinderd aan de verkiezingen deel te nemen. Dit zijn de vrije verkiezingen van Adenauer, aldus besluit „Tass" zijn verbitterd commentaar, verkiezingen welke hij als een voorbeeld wil zien voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. Radio Oost-Berlijn, die bekend had gemaakt dat de omroep gisteravond om negen uur met het bekendmaken van de uitslagen zou beginnen, be perkte zich tot commentaren. Ook het Oost-Duitse officiële nieuwsagent schap A.D.N. liet de cijfers rusten. De West-Duitse socialistische partij erkent in een verklaring de overwinning van Adenauer, maar wijst er daarbij op, dat dit succes zich heeft voltrokken ten koste van de twee andere partijen der regeringscoalitie, de liberalen en de Duitse Partij, en verder een gevolg is van de grote opkomst van de kiezers. De socialisten, aldus deze verklaring, heb ben hun positie verbeterd door een mil lioen stemmen meer te behalen dan in 1949. Zij verklaren echter tevens in bepaalde gebieden achteruit te zijn ge gaan. I De luiaard heeft het altijd over I morgen, nooit over heden. In Hongkong zijn onlangs per trein uit communistisch China drie missionarissen gearriveerd Rechts: De 37-jarige Belgische pater George Massin, die in April beschuldigd werd van het gebruik van verontreinigde instrumenten bij een gal steenoperatie, tengevolge waarvan een 13-jarig meisje zou zijn overleden. Pater Massin fungeerde bij deze operatie als assistent van een Chinese chirurg. Deze chirurg kreeg zes weken gevangenisstrafomdat hij niet tegen pater Massin wilde getuigen. Links: De 51-jarige pater Stanislaus de Geloes uit Frankrijk en in het midden diens landgenoot de 33-jarige Francis Compagnon, die in Sjanghai gewerkt heeft. Maar met deze gevaarlijke sport worden allerlei mensenlevens in gevaar gesteld en dat willen de heren die zich amateur-zenders noemen maar in wezen gevaarlijke aether-piraten zijn maar niet accepteren, zelfs niet na een flinke boe te of een korte gevangenisstraf. De po litie en de PTT-opsporingsdienst zijn voortdurend in actie om aan dit ge vaar en deze „manie" een einde te ma ken. De Regionale Omroep Noord heeft de afgelopen week juist een klankbeeld ge geven over deze geheime zenders waar in men alle mogelijke autoriteiten aan het woord heeft gelaten; het hoofd van de PTT-opsporingsdienst, de heer Neu tebomer: de districtscommandant van de Rijkspolitie, majoor Romeling; lucht macht- en luchtvaartvertegenwoordi gers. Ook waren er opnamen van de clandestiene zenders zelf. De aetherpi raten zijn daarom zo gevaarlijk omdat ze overal maar „in de aether" komen, ongeacht internationale afspraken over frequentie-verdeling. Onlangs verloor een buitenlands vliegtuig een baken toen amateurs op de betrokken golf lengte „Helma en Selma" draaiden. Ja gers van de luchtmacht zijn al meerma len gestoord in hun radiocontact met hun basis en schepen kunnen zich somr niet melden. De zenders worden veelal aangetroffen in a-sociale gezinnen. Het gebrek aan goed ingerichte ontspanning doet zich hier vooral gelden. Alles heb ben deze mensen over voor hun „hobby" en de opvoeding van de kinderen wordt hiervoor in de waagschaal gesteld. Veel al wordt de bijverdienste in de vorm van de reclame en de verzoekplaten weer omgezet in onderdelen en maar al te vaak wordt ook de kinderbijslag hiervoor gebruikt. Buiten de practische gevaren zijn er ook nog morele gevaren, want de taal die er te beluisteren valt is soms ergerlijk. Er zijn zelfs zenders die tegen betaling beledigingen de aether in slingeren. En dan zijn er za ken in Groningen en in plaatsen in de provincie die daarvoor nog bemiddeling verlenen, op de een of andere geheim zinnige wijze, aldus de heer Neuteboom. Bondskanselier Adenauer, voor wie de verkiezingen van gisteren zo'n groot succes zün geworden, behoort tot de oprichters van de Christelijk Democra tische Unie. In Maart 1946 werd hij voorzitter van deze partij en zeven maanden later fractieleider in de Land dag van Noord-Rijnland-Westfalen. Maar zijn politieke carrière begon hij al veel eerder en ook bij een andere partij, n.l. het Centrum. Zijn voornaamste openbare functie, na ate van bondskan selier, was het burgemeesterschap van Keulen. Als zodanig werd hij tweemaal ontslagen: eenmaal door Hitier en een maal door de Engelsen. Aan dit laatste ontslag hadden de Engelsen zelfs de be paling verbonden, dat Adenauer de stad Keulen niet langer mocht betreden. Op die manier werd hij als het ware ge dwongen zijn carrière in de nationale politiek te zoeken. Konrad: Adenauer werd op 5 Januari 1876 geboren uit eenvoudige ouders in Keulen. Hij studeerde economie en rechten aan de universiteiten van Bonn, München en Freiburg. Hij was enige jaren verbonden aan de rechtbank te Keulen en legde zich tevens toe op het notarisambt. In 1906 werd hij door de katholieke Centrumfractie in de ge meenteraad van Keulen aangewezen als wethouder. Vier jaar later werd hij loco-burgemeester en in 1917 burge meester. Onder het bestuur van Aden auer kreeg Keulen het eerste stadion van Duitsland, haar universiteit, de „Kölner Messe", goedkope woningen, nieuwe bruggen en een haven, alsmede de „longen van Keulen", een 35 km lange bomengordel. Kort na de eerste wereldoorlog ver toonde Adenauer uitgesproken Franse sympathieën. Hij heeft er een poos over gedacht om Keulen de hoofd stad te maken van een onafhankelijk Rijnland. Misschien is dat een van de redenen, waarom hij faalde als can didaat voor het ambt van Rijkskanse lier. Intussen was Adenauer lid geworden van het hoofdbestuur van het Centrum, afgevaardigde naar de Rijksdag en voor zitter van de Pruisische Staatsraad. Aan al die functies kwam een einde toen. Hit- Ier aan de macht kwam. Als ambteloos burger leefde hij in Rhöndorf-Honnef. In Juli 1944 werd hij in verband met de mislukte aanslag op Hitier gearresteerd en twee maanden vastgehouden. Direct na de Duitse capitulatie, in Mei 1945, stelden de Amerikaanse militiare auto riteiten Adenauer weer aan tot burge meester van Keulen, maar na vijf maan- Advertentie (tot Dinsdagavond) Droog zonnig weer met weinig wind. Weer iets hogere maximum temperaturen. Zon: 6.02-19.12. Maan: 6.14-18.50. den kreeg hij van de Engelsen al zijn ontslag wegens „onvoldoende energie en initiatief". De nationale politiek, waar hij zich vervolgens in stortte, bood hem al spoe dig tal van mogelijkheden. Hij had mee gewerkt aan de oprichting van de C. D. U„ waarin zowei pregressieve als conservatieve katholieken en protestan ten waren samengebracht. Toen op 1 September 1948 de parle mentaire raad in Bonn bijeen kwam om een grondwet samen te stellen voor een W.-Duitse Bondsraad, bekleedde Adenauer het voorzitetrschap. Op 15 Sep tember 1949 werd dr. Adenauer door de pas gekozen Bondsdag tot kanselier be noemd. Hij was als zodanig aanbevolen door president Theodor Heuss. Aden auer kreeg toen één stem meer dan de door de Grandwet vereiste meerderheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1