Troonrede van de P v.d. A. Goed geluimde Bondskanselier houdt persconferentie ADENAUER ROEPT OPPOSITIE OP TOT SAMENWERKING Aan socialisten gemeenschappelijke buitenlandse politiek voorgesteld Zal konijnenziekte de Nederl. grens ontzien? SAOEDI-ARABIË POMPT GOUD UIT DE WOESTIJN Minister Suurhoff vol lof over Nederlanders in Canada NEVILLE DUKE verbetert het wereld-snelheidsrecord Gemiddeld 1170 km. per uur met een Hawker Hunter cfe'MORRlS "fefc Zal oppositie de kans aangrijpen? Alarm in België Tot hoofd en hart Koning Ibn Saoed wint bond genoten met dollars Nederlandse beschuit, koekjes, sigaren en... hagelslag Het weer DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 77ste JAARCANC No. 25780 Andriessen feliciteert dr. Adenauer «ife aanleiding van de verkiezings- bestu®en in West-Duitsland, heeft het «iet Pr van de K V.P. een telegram Ptüui- wensen gestuurd aan het be- voorz;^an de C.D.U. Voorts heeft de A«drie van de K.V.P., de heer W. J. 8ezona S6n' persoonlijk een telegram C.D jj e« aan de voorzitter van de dr. Adenauer. Fatale inval van Frans medicus bedreigt wildstand Botsing van vier auto's en een motor Ernstige en licht gewonden Zolderétage in Den Haag uitgebrand Dodelijke aanrijding te Grave Brons en zink uit de circulatie Opperrechter Vinson overleden ROSLEDEREN JASSEN f155.- HEEL W. DUITSLAND IN GOEDE STEMMING Waarnemers beweren, dat Amerika er weer achter zit, omdat vrijwel alle kiezers Lexington rookten: van America's Best Tobaccos. BUREMJ SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Jicant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 n- Telefoon 5790 'rectie: 7, 7. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. «d. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARtEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. Nadat eerst het socialistische blad „Het Vrije Volk" ons verrast had met een voortijdige publica- «e van enkele belangrijke cijters uit begroting ten dele juist, ten dele ««juist volgens minister-president ar. thees komt thans het bestuur van «e Partij van de Arbeid met een soort troonrede bij de aanvang van het nieu we parlementaire jaar. Zoals men el- ?«rs in dit blad kan lezen betreft het ft'er enkele openhartig weergegeven Jjoofdpunten van het program dat de Voornaamste regeringspartner van de y-ath. Volkspartij in de nabije toekomst Si. trachten verwezenlijkt te krijgen, vb verheugen ons over deze socialis tische troonrede in zoverre, dat wij nu Precies weten in welke richting de as- P'raties van de P. v. d. A. gaan. Wel iswaar brengt het ons geen verrassing, «laar wij vinden het toch wel prettig, «at het nogmaals zo duidelijk werd om schreven. Een gewaarschuwd man, of «ever een gewaarschuwde K.V.P «'etwaar? Op een erg gelukkig tijdstip komt de Publicatie overigens niet. Uitgerekend «P de dag dat Adenauer met zijn con fessionele Christen-Democratische Unie P't de stembus te voorschijn komt met ®en éclatante overwinning, doet de ver garing van de P. v. d. A. over de „on- Pjacht tot politieke vormgeving", waar mee wordt vastgehouden aan partij vorming op confessionele grondslag, nog- j« naïef aan. Dacht de P. v. d. A nu «cus, dat zij door deze publicatie het streven naar eenheid onder de katho- «eken, zoals die ook op politiek ter rein door de hoogste kerkelijke auto- bteiten wordt gewenst, met succes kan doorkruisen? Als wij de programmapunten uil deze socialistische troonrede en de oplossin- J»en, daarin voorgesteld, verder bekij ken, moeten wij tot dezelfde conclusie komen als minister Drees over de Vrije volk-publicatie over de begroting: „tèn dele juist, ten dele onjuist". Juist is, dat men zich rekenschap geeft van de Sevaren en mogelijkheden. die de Politieke ontwikkeling in ons land in houdt. Blijkbaar heeft de P. v. d. A. 2eer juist aangevoeld, dat er in ere ko kende herfst in het politieke kamp een beduchte strijd zal gevoerd worden. Wij z'in. als tenminste niet alle tekenen be driegen, op een kruispunt gekomen: Partij- en fractieleiders in de regerings coalitie zullen opnieuw overwegen of z'i de tot nu toe gevolgde weg zullen ^oortzetten, dan wel of zij elk, of een hunner, een andere weg zullen inslaan. Als de P. v. d. Arbeid meent, dat zij haar dirigistisch socialistisch streven, zoals tot nu toe gevoerd, en, naai blijkt Uit haar program, nog verscherpt voor de toekomst wil doorzetten, dan gelo ven wij, dat de 't vorig jaar door de K.V.P. reeds uitgesproken waarschu wing van de mogelijkheid van een „non Possumus" zich wel eens van mogelijk heid tot werkelijkheid zou kunnen ont wikkelen. De verklaring van de P. v. d. A. be vat. zoals gezegd, enkele punten, waar toe de K.V.P. het eens kan zijn. Dit s «iet onslim gezien van de rode re geringspartner, want zulks opent de "^gelijkheid, dat bepaalde toejuichens- Waardige maatregelen in de komende Regeringsperiode door oncritische gees- 'en zullen worden bijgeschreven aan de Creditzijde van het P. v. d. A.-boekje. Maar de algemene geest die de rode troonrede ademt is zo door en door so cialistisch, dat het ons voorkomt als- °f de P. v. d. A. bewust met dit rode Program zwaait om de politieke stieren «it de andere partijen tot een verwoed Bevecht uit te lokken. Het lust ons niet tot in het onein dige met de P. v. d. A. te blij ven debatteren over het begrip -Progressief". Progressief is bij de P. w d. A. alles, wat met het soeialis- f'sch program overeenstemt, conser vatief ieder, die een ander, vaak min eer utopistisch, geluid laat horen. Op de zeer voorzichtige denivellering de lonen, die thans aan de gang is, Weet het socialistisch communiqué niet hnders te reageren dan in de volgende Woorden: -Er zijn onmiskenbare aanwijzingen, .Pt sommige kringen in deze situatie aansturen op een eenzijdige bevoorde- hng van toch reeds bevoorrechte groe ien. Het streven naar een terugkeer tot P?scherpe inkomensverschillen van v°ór de oorlog zal de P. v. d. A. tegen- vcr zich vinden." j-Dit is een volkomen slag in de lucht, betekent de geringe salarisverhoging ,voor sommige groepen die in na-oor- °gse jaren volkomen aan hun lot wer- pc« overgelaten en die dé slachtoffers y'Pren van de in hoofdzaak gevoerde Pcialislische politiek der regeringen u« een terugkeer tot de scherpe inko mensverschillen van vóór de oorlog? Hoe socialistisch geconcipieerd deze erklaring is blijkt verder wel uit het Porstel het onderwijs te „democratise- jC«Men moet in het rode kamp nu He wel weten, na alle reeds versche- ^Ch publicaties in de katholieke pers, At de democratisering zoals voorgesteld oor (je p v a. slechts op tegenstand kr katholieken kan stuiten. De Staat 1 -cft hier een aanvullende, geen 'tiende taak. ^.Dok de politiek, die de P. v. d. A. v er voorstaat voor de productie en ba i ^et niveau der lonen, loopt geheel diorf met wat zij reeds lang verkon- heeft in haar „De weg naar vrij- nj-'cze „weg naar vrijheid", het is ons tij, «sze jongste publicatie nog duide- tj ®r geworden, leidt niet naar vrij- s ,ld. maar naar een ongebreidelde Patsmacht en staats will e- bro r' Aan de K.V.P. de taak hier een tgPSfp.m en politiek tegenover te stel- 'hd' zowe^ aan de staat als aan het gevIVldu die vrijheid geven of terug ging1}' waarop volgens de katholieke be- lijU^cn en de richtlijnen onzer kerke - Autoriteiten beide recht hebben. «ota Hp Zweden heeft in 'n nieuwe tjan k nurkse regering om vrijlating «ie het Oscar Lorentzon gevraagd. lechtenVor^e voorjaar in voorlopige «et ver Renomen werd in verband met «öün„?aan van de Turkse onderzeeër «Dinar. (Van onze speciale verslaggever) BONN, hedenmorgen. Speciaal Bonn heeft gisteren enigszins gestaan in het teken van Adenauer's overwinning. Er was gerucht in het kalme stadje, dat nu nog zozeer centrum van wereldpolitiek moge zijn, doch daarom zijn provinciale renteniers-allure nog niet helemaal kan afleggen. In ieder geval begreep Bonn, dat het op deze dag dan toch de zetel was van een wereldberoemd man. En menigeen ging eens kijken in de buurt van de Bondskanselarij in het Palais Schaumburg of bij het Bundeshaus om te zien of er niet een glimp van de Bondskanselier viel opte vangen. De held van de dag liet zich 's morgens fotograferen door filmmensen en fotoreporters van over de hele wereld en 's middags verscheen hij in het Bundeshaus voor de pers, waar zijn belangrijkste verklaring was om als het enigszins mogelijk is een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek met de oppositie te voeren. De persconferentie maakte een goede indruk. De Bondskanselier was ontspannen en goed geluimd. Voor zijn doen was hij beslist niet agressief, al belette deze zachtaardige gemoedsgesteldheid hem niet speciaal de Nord-Westdeutsche Rundfunk op haar falie te geven omdat deze, naar Adenauer's mening, ten opzichte van de C.D.U. niet zulk een objectieve opvatting had ver toond als een geprivilegieerde omroep behoort te heb ben, altijd naar Adenauer's mening. Maar dit waren slechts speelse haaltjes van de klauw van de leeuw. De overwinnaar was mild en hij heeft zelfs een paar maal gelachen. Des avonds sprak hij op de markt vanaf de „Freitreppe" van het barok- raadhuis Bonn toe. Bonn luisterde in grote drommen, welgezind maar toch geenszins zo laaiend van geestdrift- als men het misschien verwacht zou heb ben. De Bondskanselier noemt dit zelf bewijs van rust en beheersing bij het Duitse volk. Kan het de kater zijn op de heldenverering waaraan dit volk zich zovele jaren te buiten is gegaan? Is de mens Adenauer te koel om zeer warme gevoelens te wekken? Wie zal het zeggen. Het was wel goed. maar het hield voor zulk een gelegen heid, voor zulk een triomf beslist niet over. Merkwaardig overigens, dat zulk een demonstratie niet jegens het hoofd van de regering maar jegens de leider van een politieke partij gehou den op de openbare markt gegeven werd. Daarin zit dan toch weer een stuk nationaal leiderschap verdiscon teerd. In Nederland zouden Romme of Drees, om het even wie, op de avond van hun stembusoverwinning de hulde van hun geestverwanten in ontvangst nemen, hetzij in een parochiehuis, het zij in een gebouw van de A.J.C., maar zij zouden niet op de Dam „hun volk" toespreken. Van de kant der socialisten heeft men maar in hoofdzaak wat zure opmerkin gen gehoord. Ollenhauer heeft ook een persconferentie gegeven, waarin hij als zijn mening heeft geopenbaard, dat de C.D.U. door haar overwinning in een precaire positie is gekomen, omdat zij de stemmen van alle crypto-nazi's tot zich heeft getrokken. Dit had de heer Ollenhauer beter ongezegd kunnen la ten, omdat men daartegenover kan stel len, dat de socialisten dan een massa communistische stemmen hebben ver worven. Afgezien daarvan is het ook een veel te grove bewering om objectief juist te kunnen zijn. Goede verliezers tonen de socialisten zich dus niet. Daar zij in zo Overwegen de mate de rivaal van de C.D.U. waren, had het hun niet misstaan als zij haar een sportieve gelukwens hadden doen toekomen. Het ware zelfs denkbaar ge weest, dat zij zich bereid hadden ver- De fatale inval van een Frans medi cus, is nu een directe bedreiging ge worden voor de konijnen in ons land. Om een eind te maken aan de langoren- plaag op zijn landgoed, heeft hij een bijzonder doeltreffende entstof uit Australië laten komen. Hij ving een konijn en spoot het dier in met een voor zijn soortgenoten uiterst gevaar lijk virus. Het gevolg was, dat honderd duizenden Franse konijnen omkwamen, aan wat de deskundigen noemen „myxo- matose". Maar daar was het niet mee afgelopen. Het Australische virus is zeer besmettelijk Cadavers van besmette dieren, uitwerpselen, haar, ja zelfs vlie gen en muggen zijn in staat dit onheil te verbreiden. Het onvermijdelijke is nu gebeurd. Honderden konijnen in België zijn aangetast en gestorven. In Grembergen, Houthulst, Mol en ook dich ter bij de Nederlandse grens liggen wel den en bossen vol met de slachtsoffers van dit voor mensen overigens niet gevaar lijke virus. Zelfs huiskonijnen schijnt men moeilijk tegen de myxomatose te kunnen bescher men. Tijdens de eerste fase van hun kwaal zitten de dieren suffig voor zich uit te kijken. Ze draaien voortdurend op een lome wijze in het rond en huilen. De eerste duidelijke tekenen openbaren zich aan de ogen, die zodanig gaan op zetten. dat de konijnen blind worden. Ook de snuit wordt dik en de dieren kunnen niet meer eten. Na drie tot zes dagen geven ze dan meestal de geest. Doeltreffende middelen om de ziekte tot staan te brengen zijn tot dusver niet gevonden. In het Instituut Pasteur te Parijs werd enkele weken geleden een voorbehoedende entstof ontdekt en een arts uit Brussel beweert, dat ook hij een probaat middel heeft gevonden. Maar de resultaten schijnen erg afhankelijk te zijn van soort en weerstandsvermogen van de betrokken konijnen. De arts be weert, dat hij drie zieke konijnen met zijn m.edicijn heeft behandeld en dat ze alle drie volkomen zijn genezen. Maar het Belgisch veeartsenijkundig labora torium in Ukkel hult zich in volkomen stilzwijgen. De konijnenhouders, de bos wachters en de jagers weten niet waar ze zich aan te houden hebben. Aanra king van besmette cadavers is sterk af geraden en de enige methode om ze op te ruimen is verbranding. Begraven zou gevaarlijk zijn. De Brusselse arts be weert. dat de plaats waar men zo'n konijn begraaft, nog twee jaar besmet blijft. Van de bestrijding in België hangt het af. of de konijnenplaag zich ook naar Nederlands, met name Brabants, ge bied zal uitbreiden. Zowel het insti tuut te Ukkel, als onze Nederlandse Veeartsenljkundige Dienst overwegen IMet een verkild gemoed wordt I het gemakkelijke moeilijk volbracht. de import van entstof uit Parijs. De jacht in Frankrijk en België, die nu is geopend, levert, voor zover het konijnen betreft, een zeer karige opbrengst. Wilde konijnen hebben bovendien niet meer de belangstelling van de beroeps jagers, want de mensen durven geen konijnenvlees meer te eten. klaard in de buitenlandse politiek met de C.D.U. samen te werken, doch in ste de van een dergelijk gebaar te maken, heeft Ollenhauer zich beperkt tot het commentaar, dat het stemmen in groten getale van de vluchtelingen op de C.D.U. haar om nog een tweede reden in een precaire positie heeft gebracht: nu telt zij onder haar aanhangers ook een grote menigte, die de Oostzone met wapengeweld wil terugveroveren. Wat er verder nog moge gebeuren, dienen we natuurlijk af te wachten, maar het lijkt er niet naar, dat de socia listen inderdaad dit nieuwe begin zou den willen aanvatten als een gelegen heid om het verleden van zich af te schudden, met de dolste en wildste op positie te breken en te trachten de rol van een constructieve oppositie te gaan vervullen. Adenauer heeft zich, zoals gezegd, van zijn kant bereid verklaard met de socialisten deze mogelijkheid te onderzoeken. Het is kinderlijk de vraag te stellen of hij dit al dan niet gaarne doet. In ieder geval is het goed staats- mansbeleid, dat hij het aanbod heeft ge daan, zoals hij het trouwens ook vroe ger reeds gedaan heeft, toen Schuma cher nog de socialisten leidde. Want al is Adenauer door zijn positie in de Bondsdag, die hem de steun ver schaft van zijn partij met een zetel meer dan de helft van het totale aantal, ma terieel ongemeen veel sterker komen te staan, natuurlijk is er toch wel een precaire kant aan deze enorme C.D.U.- overwinning. Die heeft de C.D.U. ge meen met alle partijen, die in een even redig systeem met als stilzwijgend aan genomen adat de spelregel van het stel sel der minderheidspartijen, desondanks meerderheidspartij worden. Daarin is niet voorzien. Er zit bijna iets in als spelbrekerij, al is het niets anders dan de consequentie van een onvolmaakt stel sel. De constitutie voorziet in dit geval, zowel als in soortgelijke gevallen elders ook niet in de formele rol met rech ten en plichten van de oppositie in een situatie, die practisch de mogelijkheid tot dictaat door één partij inhoudt. (Zie verder pag. 3) Twee personenauto's, een bestelauto, een vrachtauto en een motor hebben gistermidaag op de Rijksweg ten Noor den van Sittard, onder de gemeente Nieuwstadt, een gecompliceerde aanrij ding gehad, waarbij enkele gewonden zijn te betreuren. Een vrachtauto van de Teerunie te Utrecht, passeerde een boerenwagen uit de richting Sittard. Een tegenligger, een personenauto, bestuurd door de heer Van N., uit Zeist, kwam met de vracht wagen in botsing. Deze tegenligger begon te slingeren, ramde een bestel auto en vervolgens een daarachter rij dende personentauo. Tenslotte kwam nog een .motorrijder in de ravage te recht. De bestelauto, bestuurd door de heer S., uit Bussum, sloeg over de kop. De heer Van N. was er het ergst aan toe. Zijn linkerarm werd afgekneld en hij kreeg inwendige kneuzingen. Hij werd in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis in Sittard vervoerd. lAlle an dere chauffeurs liepen lichte verwon dingen op. Ter plaatse werden ze door de E.H.B.O. behandeld. Zowel de personenauto als de bestel auto werden zeer ernstig beschadigd, de andere voertuigen leden min of meer ernstige schade Koning Ibn Saoed tijdens een overvloedige maaltijd, die door de Aramco was aangericht. „Ik zal met grote gerustheid door gaan met het bevorderen van Neder landse emigratie naar Canada," heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, van ochtend op Schiphol verklaard, waar hij zojuist was teruggekeerd van een drieweekse oriëntatiereis in Zuid-On- tario, Montreal, Manitoba, Saskatche wan en Alberta. „De positie van onze circa 80.000 emigranten in Canada is uitstekend en echt typische mislukkingen heb ik nergens aangetroffen," vervolgde de minister. Na de eerste paar harde moeilijke jaren komen de meesten er goed doorheen. En laat ons toch be denken, dat emigratie voor Neder land niet alleen verlies is, maar ook regelrechte winst. Nederlandse be schuit, Nederlandse sigaren, om een paar voor de hand liggende artikelen te noemen, zijn met onze emigranten Canada binnengekomen. Niet te ver geten ook de „hagelslag". De handel heeft dit al beseft, maar er kan nog Squadron Leader Neville Duke verlaat zijn Hunter na de geslaagde recordpoging, terwijl technici reeds de instrumenten controleren in de neus van het toestel. De Britse invlieger van de Hawker- fabriek, Neville Duke, heeft gisteren in zijn scharlaken geverfde Hunter-straal- jager het snelheidsrecord voor vlieg tuigen gebroken. In drie vluchten joeg Duke zijn Hunter over het vastgestelde parcours, waarbij hij op een hoogte van slechts dertig meter boven de zeespie gel vloog, teneinde uit de temperatuurs- omstandigheden het grootst mogelijke profijt te trekken. Hij doorbrak drie maal de geluidsbarrière. Tijdens de vier vluchten over het drie kilometer lange parcours bedroegen zijn snelheden 1151.74 km, 1187.25 km, 1151.42 km en 1186.93 km per uur. Zijn gemiddelde snelheid, waarmee hij het record heeft gebroken, bedroeg onge veer 1170 km per uur. Duke's vrouw sloeg de recordpoging gade van het strand bij Littlehampton, een badplaats aan de Engelse Zuidkust. Het wereldsnelheidsrecord is daar mee thans van Amerikaanse in Britse handen overgegaan. De V.S. hebben tot het laatste ogenblik getracht het record op hun naam te laten staan: juist gis- steren werd in Ohio meegedeeld, dat op 1 en 2 September in Amerika twee nieuwe recordsntlheden waren bereikt met een Amerikaanse Sabre-straaljager, maar ook deze records heeft de Brit gisteren gebroken. Met deze recordpo ging is nu bevestigd wat de Hawker- fabrieken reeds geruime tijd beweren, n.l. dat de Hunter de snelste straalja ger ter wereld is. Zoals bekend zal ook de Nederlandse luchtmacht uitgerust worden met Hun- ter-straaljagers, die daartoe o.a. bij de Fokkerfabrieken zullen worden ge bouwd. De Chef van de Nederlandse Luchtmachtstaf, luitenant-generaal Aler, heeft onlangs in een interview verklaard, dat de eerste Hunter moge lijk reeds eind volgend jaar zal wor den afgeleverd. In een woning aan de Piet Heinstraat 217 te 'sGravenhage, is gisteravond om streeks half elf, tengevolge van een korte, maar felle uitslaande brand, de zolderétage uitgebrand. De brandweer, die het vuur met drie stralen één straal van de magirus- ladder af bestreed, kon binnen een kwartier de brand bedwingen. De zol derétage, bewoond door de 48-jarige mevrouw Krens en de omstreeks 70- jarige mevrouw Veldman, brandde ech ter Eeheel uit. De eerste en tweede étage van heth uis liepen waterschade op- veel meer in dit opzicht worden be reikt. Ik moet hier nog eens grondig mijn gedachten over laten gaan. Wij hebben in Canada" aldus de minister verder „een deksels goede naam, die mede te danken is aan onze emigratiepolitiek, een veel meer om vattende politiek dan die van de mees te andere landen. De Canadezen willen, dat de nieuwkomers goede Canadese burgers worden, maar stellen wel dege lijk prijs op de „invoer" van goede Ne- lerlandse eigenschappen en verlangen volstrekt geen volkomen assimilatie. Bijna alle Nederlandse kerkgenoot schappen zijn er vertegenwoordigd. Op mijn reis ik bezocht behalve de genoemde plaatsen o.a. nog Ottawa, Regina, Toronto, Winnipeg en Leth bridge heb ik veel medewerking om dervonden van de Canadese Settlement Service en van talrijke autoriteiten. Ik heb emigranten bezocht, werk zaam in de industrie en landbouw, maar ook middenstanders ja zeker, er be gint zich duidelijk een middenstand te ontwikkelen. Mijn bezoeken kwamen volkomen onverwacht, dus ik heb de meest zuivere indrukken kunnen op doen. De meesten ontdekten pas bij het afscheid wie ik was." „Zoals gezegd," besloot minister Suur hoff, „ik ben zeer tevreden. Eén uit velen: een textielarbeider uit Vrooms- hoop bleek een huis te bezitten, zijn gehele gezin had werk, des morgens bracht de Dutch baker Hollandse koek jes Hjj was „thuis" en het ging hem goed. Ook de verstandhouding met de omgeving heb ik uiitstekend bevon den. Evenals de grote hulpvaardigheid van Canadese „buren", die dikwyis op grote afstand wonen. Mijn reis is stellig voor dit deel van de Nederlandse be langen bqzonder nuttig geweest." (Van onze correspondent) De zeventigjarige Th. Derks uit Gassel is Zondagavond het slachtoffer gewor den van een ongeluk op de Rijksweg te Grave. Hij wilde de Rijksweg per fiets oversteken, toen uit de richting Nijme gen een personenwagen naderde. Hoewel de chauffeur nog probeerde een ongeluk te voorkomen door naar links uit te wij ken, werd de bejaarde man door de auto gegrepen en tegen de grond ge smakt. Ernstig bloedend werd hij opge nomen en naar het Catharinagasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Met ingang van 15 September behoe ven de oude bronzen centen en zinken dubbeltjes niet meer in betaling worden aangenomen. Tot 15 December kunnen deze munten nog aan de postkantoren worden ingewisseld. De welstand van ko ning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië is, sinds de overeenkomst die hij met de Amerikaan se oliemaatschappij „Aramco" heeft geslo ten, zeer gestegen. In de overeenkomst is be paald, dat de winsten, gemaakt met de in Saoedi-Arabië geves tigde „Aramco"-bedry- ven, voor de helft aan dit land ten goede zul len komen. De dollar- stroom, die sindsdien Saoedi-Arabië binnen komt, heeft er voorts toe bygedragen het aanzien van dezehoofd- zakelijk uit woestyn bestaande Arabische staat aanzienlijk te ver hogen. Vele Arabische landen hebben Ibn Saoed reeds, via daar toe speciaal afgevaar digde missies, om le ningen verzocht. Zo zou de Syrische dictator, brigade-gene raal Sjisjakli, koning Ibn Saoed om een le ning tot een bedrag van 25.000.000 dollar heb ben gevraagd. De vorst zou hebben gevraagd het verzoek over een jaar mits hij dan nog zou regeren te her halen. Arabische en Mohammedaanse lei ders doen zeer hun best koning Ibn Saoed ter wille te zijn, hopend hem aldus gunstig te stemmen voor een verzoek om een lening. Onder degenen, die de vorst in zijn woestijnhoofdstad Rijaad hebben be zocht, bevinden zich, behalve de Sy rische dictator Sjisjakli, president Na- guib van Egypte, president Sjamoen van Libanon en de gouverneur-gene raal van Pakistan, Ghoelam Moham med. Ibn Saoed, die tot voor enige jaren door de Arabische leiders werd be schouwd als een vorst van een stuk woestijnland, die slechts in geringe mate invloed zou kunnen uitoefenen op het politieke aanzicht van het Midden-Oos ten is een krachtig voorvechter der Arabische zaak. Hij heeft niettemin de zijde van het Westen gekozen en hij staat bekend als voorstander van het V/esterse denkbeeld om tot een verde- digingsorgaqjsatie-voor het Midden-Oos ten te komen. De koning stuurde zijn oudste zoons hij moet er 37 en evenveel of meer dochters bezitten naar de hoofdsteden der Arabische staten, met de opdracht na te gaan hoe men in regeringskringen aldaar staat tegenover de „noodzaak om zijn strategisch belangrijk en rijk aan olievelden zijnde gebied te beschermen tegen een eventuele aanval door de Sov jet-Unie". In ruil voor steun in deze biedt Ibn Saoed leningen aan, terwijl hij voorts heeft toegezegd, bij instemming met zijn denkbeelden, zijn invloed te zullen ge bruiken om bemiddeling der Verenigde Staten te verkrijgen bij het regelen van de nog niet opgeloste geschillen tussen de Arabische staten ener- en bepaalde Westerse mogendheden anderzijds. Kortgeleden heeft koning Ibn Saoed 20.000.000 dollar ter beschikking gesteld van het „fonds voor hulpverlening aan uit Palestina gevluchte Arabieren". Voor het doen der schenking had hij waarbor gen geëist, dat het geld op juiste wijze zou worden besteed. De Amerikaanse opperrechter Fred Vinson is vanochtend vroeg te Wash ington aan een hartaanval overleden. Hij is 63 jaar oud geworden. Advertentie (tot Woensdagavond) Koude nacht met plaatselqk vor ming van mist. Morgen overdag van het Noordwesten uit binnendrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Over het algemeen la gere maximumtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit Westeiyke rich tingen. Zon: 6.04-19.10. Maan: 7.23-19.01. A cLvertentic

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1