Tweede katholieke B.L.O.-school voor Haarlem en omgeving Fraai pand aan Zomerluststraat wordt 17 September officieel geopend y Hanro, ZWITSERLAND, de Groot, Drie Haarlemse jongens in België aangehouden Aantal afgekeurde partijen opvallend verminderd 1206 woningen in Sinnevelt-wijk Delft- en Planetenlaan volop gelegenheid te spelen tussen Jeugd krijgt om Een bril? 3 leerkrachten met 43 leerlingen Autodiefstallen gepleegd „Korca-voorradenzijn langzamer hand opgeruimd Hoe spelen de R.K. clubs? J. G. MARTIN ZONEN i r11* STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. JOPPERS TRICOT JERSEY COSTUMES GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS TEMPO FEIlERMAWi NATUURLIJK DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 Het onderwijs T DANSSEIZOEN BEGINT 15 OCTOBER.. DANS-ACADEMIE Inlichtingen Inschrijvingen voor R.K l dagelijks J 14- J 119- 11-12 uur ■17 uur 21 uur Dans-Academie MARTI Schagchelstraal 29 - Haarlem - Tel. 10805 TIN J Burgerlijke Stand ENORME SORTERING in ZEEDUFFEL VOOR PRIMA KINDERKLEDING SANTPOORT „Wilde" collecte voor Griekenland Keuringsdienst van Waren in rayon Haarlem Haarlems raad krijgt groot bouwproject onder handen Plan van 1938 niet bruikbaar meer Verschil van 16 jaar Kathedrale Basiliek Beurs van Amsterdam Lelijke val Spreekuur wethouder Baarswedstrijd jeugd Alk maar tegen jeugdgroep HHB Verhuizingen Meubel- en Pianotransporten OVER VEEPf Kapelaan De Bouvère naar Amerika HEEMSTEDE Ontspanningsavond ouden van dagen Advertentie DONDERDAG DT3NDER0ÏG Z^l N D*=G D^N S DJpG WOENSDAG SEPTEMBER (^SLOT&J SgPTEMBm De volgende week Donderdag zal, zoals men in ons blad van Zaterdag heeft kunnen lezen, aan de Zomerluststraat de nieuwe R.K. School voor imbecielen officieel voor geopend worden verklaard. In feite was het mooie huis reeds sinds 1 Juni als zodanig in gebruik; omstandigheden, alsmede het feit, dat men op dat ogenblik allerwegen nog ingespannen bezig was met de noodzakelijke ombouwing, zijn er de oorzaak van, dat eerst op 17 September de inspecteur van het Bijzonder Onderwijs de Gemmaschool, zoals de nieuwe instelling is geheten, ambtelijk zal ontsluiten. Het fraaie exterieur van de tweede katholieke B.L.O.-school, welke in het pand Zomerluststraat 25 is ingericht. Met de ingebruikneming van het nieu we gebouw is eindelijk een oplossing gekomen aan het ruimteprobleem in de St. Josephschool, waar debielen en im becielen tegenlijk worden onderwezen, met alle bezwaren van dien. Toen de nadelen van onderwijs aan kinderen van al te verschillend intelligentiequotiënt zich merkbaarder deden gevoelen, werd dan ook het uitnemende plan tot aan koop van een nieuwe, zelfstandige school, bestemd voor onderwijs uitslui tend aan imbeciele kinderen, ten uitvoer gebracht. Het pand is gelegen in een uitermate passende omgeving; men heeft de ba- schikking over een niet onaanzienlijke oppervlakte tuin, die gedeeltelijk is her schapen in een speelplaats met zandbak en houten werktuigen, die waarachtig doen denken aan de apparatuur op de in militaire dienst zo geliefde stormba nen! Hier zijn ze echter in gebruik voor vrediger doeleinden. Parterre zijn de zogenaamde werk- klassen ondergebracht in een lang ver trek, waar in een rij diverse matten- vlechttoestellen en weefgetouwen staan opgesteld. In een hoek staat een weef- toestel voor smymatapijtwerk met een bijna voltooide smyrnaloper in uitvoe ring. Deze laatste bezigheid is uiteraard nogal kostbaar en wordt daarom slechts verricht op speciaal verzoek van gega digden. De kamer, die uitkomt op de zonnige tuin, is verder nog verrijkt met een aquarium en een radiotoestel, welke bei den een belangrijke functie vervullen in de opvoeding van de leerlingen. Een gedeelte van de zijwand van het vertrek is voorzien van een glas-in- loodraam, zodat pupillen, die in de rui me keuken, waarvan ook een wand uit glas-in-lood bestaat, huishoudelijk on derricht genieten, in het oog kunnen worden gehouden. Wegens gebrek aan de benodigde gel den heeft men moeten nalaten de tus senmuren in het vertrek af te breken. Zi| vormen nu een werkelijk hinderlijk obstakel dat ruimte verloren doet gaan en de kinderen te dicht op de toestel len dringt. Hopelijk zal hierin nog voor zien kunnen worden. Op de eerste verdieping is in een ruim en zonnig lokaal vroeger 2 slaapkamers de eerste klas onderge bracht. Een wijd balcon geeft een Idee van vrijheid en doet een schoolse sfeer goeddeels verdwijnen. De verdere verbouwing betreft in hoofdzaak aanleg van een aantal toi letten en enkele kleine veranderingen m de interieurs van de verschillende lokalen. Het hoofd van de nieuwe school, de heer W. F. J. Vernooy, met wie wij een onderhoud mochten heb ben. is niet ontevreden over de gang van zaken tot dusverre. De 43 kinde ren, die momenteel de Gemmaschool be zoeken,, worden iedere morgen met een bus van huis gehaald zij komen uit de streek van Noordwijkerhout töt IJmuiden en arriveren om negen uur in de Zomerluststraat. De drie enthousiaste onderwijskrachten, die de school nu telt, de heer Vernooy, mejuffrouw M. C. A. Tool en mejuf frouw M. E. J. Hiep hebben dan met een de handen vol aan hun beweeg lijke leerlingen. Mejuffrouw Hiep heeft de zorg voor de eerste klas, die vaak buitengemeen grote problemen stelt. Het is wellicht interessant voor de le zer eens te vernemen, op welke wijze hier het onderwijs wordt toegepast. Het eerste streven van de onderwijzer het woord opvoeder is beter op zijn plaats is er op gericht bij zijn pupillen enig onderscheidingsvermogen aan te kwe- Aivertentie A (Anno 1875) GEBOREN: J. A. Bosvan Dijk, z.; J. M. DaamsProvoost, z.; E. E, E. Hetemde Vreede, z.; M. de Gier Korthals, z; G. BuzinkBorkhuis, z.; J. E. KoenekoopKors, z.; C. Rethans Plukker, z.; A. WeijBood, z.; P. Cor nellsDijkhuizen, z.; E. Mulder—van den Heuvel, d.; J. M. C. Passchiervan Emmerik, d.; L. M. van der Hoeven de Ruiter, d.; A. H. A. Kreetzvan Schie, d.; J. SombroekReijsoo, d.; C. J. M. van Duinde Nijs, d.; M. J. Coeri- dersvan Melsen, d.; W. B. M. Derk- sen-Nas, d.; E. F. den BeiderBosk- ma, d.; E. C. van IJsseldijkFoss, d.; G. Veltkamp—Bakker, d.; H. A. Boot Spanjaard, d.; A. ReurekasVerhoeven, d.; F. J. Warmerdamvan Harten, d.; C. Groskampde Jong, d. ONDERTROUWD: P. Roelg en M. Hart. H. J. Berfelo en J. Rol. OVERHEDEN: W. J. Richel, 79 j., Schouwtjesplein. B. J. de Graaf—Huij- ing, 39 j.. Papaverstraat; S. Kuijper—v. Weeren, 81 j., Westerhoutpark. A. C. CornelissenKessens, 45 j„ Kastanje- straat; A. J. deri Exter, 74 j., Spoor wegstraat; T. Visser, 71 j., Gasthu'isvest; M. S. J. van der Spelt, 62 j., Gasthuis- vest; H. J. Rooijers, 63 j., Jan Gijzen- kade: B. van Dijk, 80 j., Caninefaten- straat. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Advertentie MET en ZONDER TEDDY KRAAG IN GROEN EN MARINE vanaf 13 25 LANGE WOLLEN BROEKEN ALLE MATEN vanaf 7.25 LODEN JASJES ALLEEN IN PRIMA KWALITEIT Anegang 19 - Haarlem Tel 21413 In Santpoort hebben kinderen met niet-verzegelde busjes gecoliecteerd voor hulpverlening aan Griekenland, naar zij zeiden in samenwerking met het Rode Kruis. Bij navraag bleek het Rode Kruis hier niet van te weten. De politie waarschuwt de ingezetenen tegen dergelijke „wilde" collectes. ken. Men begint met twee willekeurige, liefst toch enigszins aan elkander ver wante, onderwerpen, bijvoorbeeld' een doos kastanjes en een doos groene erw ten. Het verschil tussen beide produc ten wordt zo duidelijk mogelijk ge maakt, kastanjes en erwten worden dooreengeschud en nu moet de leerling de vruchten sorteren. Allengs vorderen de oefeningen, hoewel van dezelfde aard, steeds gecompliceerder, totdat de pupil blijk heeft gegeven van een acceptabel distinctievermogen. Vervolgens worden pogingen aangewend om de beginselen bij te brengen van het lezen. Hierbij doet zich de merkwaardigheid voor, dat de leerling wel een woord als „chocola" wordt onderwezen, maar het eenvoudi gere woord „aap" niet wordt aange leerd. De stelling van de leerkrachten luidt namelijk: wij onderwijzen slechts die woorden, die in het dagelijks leven het meest gebruikt worden. Een olifant nu is voor de meesten der imbecielen een onbekend dier. waarvan het begrip bovendien moeilijk is bij te brengen; chocola is hen meer vertrouwd. Het vormen van begrippen bij de leerlingen is een bijzonder zware op gaaf, welke het geduld en de fantasie van de leraar ten zeerste op de proef stelt. Met behulp van het woord en een Advertentie verraste ons nu reeds met een zending voor seizoen. het nieuwe Grote Houtstraat 98, Haarlem. plaatje van het onderwerp wordt de pu pil op weg geholpen. Hoewel op lezen de nadruk wordt gelegd een mens, die niet in staat is te lezen, gaat immers aan een groot gedeelte van het leven voorbij zijn ook schrijfoefeningen een onderdeel van het onderwijsprogramma. Schoonschrift is er uiteraard niet bij! Men begrijpt nu wel, dat er geen sprake kan zijn van enig klassicaal on derwijs; alles geschiedt hoofdelijk. De heer Vernooy geeft de voorkeur aan een klas tussen deze eerste klas en de zogenaamde werkklas. Om dit te bereiken moet het aantal leerlingen nog stijgen tot 55. In de werkklas worden de leerlingen geoefend in eenvoudig handwerk. Zij le ren matten vlechten, figuurzagen en smyrna knopen. In de toekomst hoopt de heer Vernooy het rietmanden vlechten te kunnen gaan beoefenen, alsmede schilderswerk en houtbewerking. Deze practische arbeid beoogt, de leerling geschikt te maken voor eenvoudig werk in een fabriek en hem aldus nuttig in te schakelen in het productieproces. Zo heeft ook hijzelf het besef niet voor niets te werken. De meisjes worden op ander gebied opgeleid, hoofdzakelijk in meer huis houdelijke bezigheden, zoals afwassen, thee en koffie zetten en andere keuken werkzaamheden. De eerste beginselen van koken worden eveneens onderwe- zijn. Somtijds laat men grotere meisjes als kinderverzorgsters optreden over de kleinen, steeds onder nauwlettend toe zicht natuurlijk. De radio speelt, zoals gezegd, een grote rol in de opvoeding van imbecielen. Zij nemen aanvankelijk slechts geluid waar; moeizaam wordt de melodie la ter onderscheiden en tenslotte zijn zij inderdaad in staat enig muzikaal genot te ondergaan. Vooral in later jaren kan zulks uiterst heilzaam werken. De speeltuigen in de tuin zijn aange bracht om de leerlingen in de gelegen heid te stellen hun krachten lichamelijk uit te vieren. Hun energie kunnen zij immers niet of gering lozen in geeste lijke arbeid. In de Gemmaschool de naam is een keus van de deken, die gro te verering koestert voor deze aller minst imbeciele Heilige worden jon gens en meisjes aangenomen van 618 jaar. Zij kunnen naar onze overtuiging moeilijk, in betere handen vallen. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15,7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: Casablanca". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volwassenen. Luxor: „Het Manderson Mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. k Frans Hals: „Tijdrit met de dood". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Dins dag één avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Spel met de duivel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „De kleine wereld van Don Camil- lo". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 915 uur, a. 1. Spaarne: Maandag t/m Donderdag: „Voor moed, beleid en trouw". Tijden: 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Minerva: Woensdag: „Arsenicum en Oude Kant", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Dinsdag 8 September Grote KerkOrgelbespeling door George Robert, 2021 uur. Woensdag 9 September Concertgebouw: „Die Haerlemsche Mu- syckcamer", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Naar het A-N.P. verneemt, heeft dé Belgische politie in Antwerpen drie Haarlemse jongens in de leeftijden van 17 tot 21 jaar aangehouden onder ver denking van autodiefstallen en pogingen tot roof. Zaterdagavond werd bij de Haarlem se politie melding gemaakt van vermis sing van een personenauto, die op de Oude Groenmarkt in Haarlem stond ge parkeerd. Inmiddels had de Haarlemse politie uitgezocht dat drie jongelui, de 21-;, B. P„ de 20-j. De M. de 17-j. T. D. met de auto waren verdwenen. Zij wer den Zaterdagavond voor het laatst ge zien, toen zij op de Herenweg in Heem stede reden. Bij het onderzoek was ge bleken dat zij in hun omgeving hadden voorgegeven, naar het Franse vreemde lingenlegioen te willen. De kostbaas van B. P. vermiste bovendien een bedrag van f 253. Nadere onderzoekingen wezen uit, dat de jongelui de personenauto in Wasse naar hebben zij zich van een andere auto meester gemaakt. Hiermede heb ben zij hoogstwaarschijnlijk Antwerpen bereikt. Daar zouden zij zich opnieuw van een andere wagen hebben voorzien, die aan een Amerikaans officier behoor de. Bij hun arrestatie door de Belgische politie in de wagen een aantal breek ijzers en zelfs revolvers zijn gevonden, hetgeen voor de politie aanwijzing was, hen ook van pogingen tot roofoverval len te verdenken. De Haarlemse politie heeft aanleiding Verschenen is het jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren voor het ge bied Haarlem over 1952. In dat jaar ver richtten de keurmeesters in winkels, bedrijven, opslagplaatsen en op mark ten 25.414 inspecties. Het jaar daarvoor waren het er 22.811. Bij deze inspecties moesten 750 par tijen wegens zeer slechte kwaliteit ter plaatse worden afgekeurd. In 1951 be droeg het aantal afgekeurde partijen 1016. Er is derhalve een niet geringe verbetering opgetreden, welke onge twijfeld verband houdt met het feit, dat de zogenaamde „Korea-voorraden" langzamerhand opgeruimd zijn. Door de meeste levensmiddelenbedrijven wordt een wat voorzichtiger wijze van in kopen toegepast, waarbij kleinere voor raden worden gehouden. Verhoudingsgewijs is het aantal in specties in eet- en drinkgelegenheden In de eerstkomende gemeenteraadsvergadering zal de nieuwe raad meteen een belangrijk voorstel ter behandeling krijgen, dat de bouw omvat van 1206 woningen in het gebied, dat ongeveer begrensd wordt door de Delft laan, Orion weg, Anthony Fokkerlaan, Nestorstraat, Planetenlaan en de Mr. Jan Gerritszlaan. Over dit uitbreidingsplan, dat onder de naam „Sinnevelt" beter bekend is, konden wij destijds reeds uitvoerig een en ander mededelen, toen tegelijk met het plan „Deiftwijk" het bouwschema voor deze gebieden in Haarlem-Noord werd bekend gemaakt. B. en W. komen nu bij de raad met een nog meer gedetailleerd voorstel, inhoudend de bouw van 320 wonin gen met vier woonlagen, 378 met drie woonlagen, 176 met twee woonlagen, 222 eengezinswoningen, 22 winkels met woning en 88 woningen in bijzon dere gebouwen. In totaal dus 1206 woningen. Vroegere uitbreidingsplannen, die nu ingetrokken moeten worden, hadden een capaciteit van 973 woningen. B. en W. merken bij dit voorstel op, dat bij de vaststelling van het aantal in het plan geprojecteerde scholen is uitgegaan van de thans bekende gege vens ten aanzien van de toekomstige behoefte, waarbij is gebruik gemaakt van het sociografisch onderzoek. De Führopschooi voor openbaar lager on derwijs (Planetenlaan) en de Prinses Ireneschool voor prot.-chr. uitgebreid lager onderwijs (Anthony Fokkerlaan) zijn reeds tot stand gekomen. Er is ove rigens een groot terrein vrij gehouden, dat eventueel voor schoolbouw zou kun nen worden bestemd In ieder geval zijn er gronden gereserveerd voor twee kleuterscholen, eeh school voor gewoon lager onderwijs, twee ulo-scholen of een school voor nijverheidsonderwijs dan wel een andere speciale onderwijs inrichting. In de toelichting brengen B. en W. nog vele andere reeds gepubliceerde gegevens, zoals de bestemming van Vijf terreinen voor bijzondere bebou wing. Aan de Mr. Jan Gerritszlaan i" grond bestemd voor de bouw van Evan gelisch Luthers centrum, bestaande uit een kerk, pastorie, vergaderzalen, loca- liteiten ten behoeve van de wijkver pleging en een inrichting voor chroni sche zieken. Op de hoek van de Delft laan en de Orionweg is een hoog woongebouw gedacht met een lagere vleugel en een aantal autoboxen voor de bewoners. Ten aanzien van dit ge bouw is zowel gedacht aan de huisves ting van gezinnen als aan die van on- gehuwden. Het wijkgebouw, dat geprojecteerd is op de hoek PlanetenlaanHectorstraat zou tevens kunnen voorzien in de be hoeften van de reeds bestaande aan grenzende woonwijk ten Westen van de Rijksstraatweg. Eventueel zou in dit gebouw ook een polikliniek kunnen wor den gevestigd. Aan de Planetenlaan is thans het Christelijk lyceum in aan bouw. Tussen deze aanbouw en het Planetenplein is nog een stukje grond vrü, maar B. en W. willen dat reser veren voor dit lyceum omdat daarvoor slechts de hoogst noodzakelijke opper vlakte beschikbaar is. Naast de Führop schooi is nog grond, waarvan de be stemming nog niet gerealiseerd: kan worden, daar de oppervlakte afhanke lijk is van de omvang van het Luthers centrum. (De raad heeft echter zijn goedkeuring reeds gegeven aan de bouw van een katholieke ulo-school op die grond). Het in het hart van de wijk ontwor pen winkelcentrum om;vat 22 winkels met bovenwoning. Bovendien zijn er 2 eenvoudige wijkbedrijfjes geprojecteerd. Daarenboven is de mogelijkheid geopend om een aantal woningen zodanig te bouwen, dat deze in de toekomst even tueel tot winkel kunnen worden ver bouwd. Behalve de stallingruimte, welke zal worden geboden door het aan de Hec torstraat ontworpen garagebedrijf, kun nen er bij verschillende woningen in de wijk autoboxen worden gebouwd. De Haarlemse gemeenteraad heeft reeds eerder te maken gehad met een uitbreidingsplan „Sinnevelt". Op 26 Oc tober 1938 werd dat reeds vastgesteld en in het plan was toen een woonwijk geprojecteerd, uitsluitend bestaande nit eengezinswoningen en een klein aan tal bijzondere voorzieningen. Om ver schillende redenen is thans na 16 jaar een ingrijpende wijziging van dat plan noodzakelijk. Allereerst is na voltooiing van het parkgedeelte van het Noorder sportpark gebleken, dat dit te gering van omvang is (in het bijzonder de speelweide) om de vele bezoekers te kunnen opnemen. Realisering van het nieuwe plan zal een nog intensiever ge bruik van het park ten gevolge hebben. Uit stedebouwkundig oogpunt is de vorm van het aanwezige park, dat uit loopt in een punt bij de Sinneveltbrug, minder aantrekkelijk. Een vergroting met 5,5 ha is nu bereikt door ombui ging van de Mr Jan Gerritszlaan; daar door krijgt het park aan de Delftlaan een frontlengte van 250 m. Een andere reden voor de herziening is de gebleken behoefte aan kleine wo ningen in zgn. flatbouw. Tenslotte bleek dat de oppervlakte grond, bestemd voor bijzondere of openbare doeleinden, on voldoende was. In het huidige plan is een' afwisseling van hogere bebouwing en lagere bebouwing bereikt met hand having van het open karakter van deze woonwijk. De woningbouw is geconcentreerd in een viertal onderling gescheiden sectoren. Elke sector vormt een woon- eenheid ter grootte van circa 250 wo ningen in verschillende bouwtypen. De sectoren zijn zodanig samenge steld, dat er weinig dwarsverkeer zal plaats vinden; de straatprofielen kun nen dientengevolge eenvoudig van aard zijn. Elke sector bevat speel ruimte voor de jeugd (doorgaand plantsoen met speelhoek of een open baar speelpleintje). De vier sectoren zijn onderling en van de Orionweg en van de Plane tenlaan gescheiden door enige zönes van terreinen, bestemd voor bijzon dere doeleinden en scholen. In het hart van de woonwijk bevindt zich het winkelcentrum, grenzend aan een openbaar pleintje. Dit pleintje leent zich voor de plaatsing van een muziektent. De bestaande speeltuin is in het uit breidingsplan gehandhaafd. De nieuwe wijk heeft twee aanslui tingen op de hoofdbaan van de Delft laan, n.l. de Orionweg en de Mr. Jan Gerritszlaan. Met het oog op het open karakter van de geprojecteerde woonwijk is het noodzakelijk, dat de aanleg van ge meenschappelijke tuinen bij elk bouw blok wordt voorgeschreven, met uit zondering van de eengezinswoonhuizen, waar privé tuinen mogelijk blijven. Als. gevolg van de gedeeltelijke om legging van de Mr. Jan Gerritszlaan is het mogelijk bij de ingang van het E.D.O.-sportcomplex een bescheiden parkeergelegenheid te maken, welke door een plantsoenstrook wordt geschei den van de woonwijk. het meeste toegenomen. Door dit meer intensieve bezoek werden in deze sec tor een vrij groot aantal verbeteringen tot stand gebracht. Deze hadden vooral betrekking op de wijze van reinigen en de inrichting van de bedrijfsruimten. Ook aan de inspectie van voertui gen van levensmiddelen, vooral van die van bakkers en melkhandelaren, werd weer de nodige aandacht be steed. Opvallend groot is nog het aantal wagens, dat zonder nu direct in ergerlijke mate vuil of ondoelma tig te zijn, toch voor het transport van levensmiddelen een te onver zorgde indruk maakt. Ook het uiter lijk van de bezorger zelf draagt er vaak het zijne toé bij om deze indruk te versterken. De grotere bedrijven, aldus het ver slag, geven nog lang niet altijd een lich tend voorbeeld, hoe het transport van voedings- en genotmiddelen behoort te geschieden. Zo moesten enkele malen melktransport-tanken worden afge keurd, terwijl ook herhaaldelijk bussen voor melk en karnemelk en deksels van melkbussen, welke zich in zeer slechte toestand bevonden, in beslag genomen werden. Naast 2627 bedrijven van melkverkopers werden 2024 bak kerijen bezocht. In de hallen van het Staatsvissersshavenbedrijf werd veel aandacht besteed aan de reiniging van de kisten, waarin de vis wordt afgesla gen en naar de groothandel getranspor teerd. Dit jaar werd van de 74.702.468 kilogram vis, die aan het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden werd aange voerd, 202.934 kilogram (280 partijen) afgekeurd en tot vismeel verwerkt. In totaal werd er 196 maal proces verbaal opgemaakt tegen 151 in 1951. De stijging van het aantal processen- verbaal, vorig jaar voor het eerst ge constateerd, zette zich dus voort. Aan leiding tot het geven van processen- verbaal bij inspecties waren dé slechte hygiënische toestanden, bijvoorbeeld een vervuild bedrijf. Enkele andere aanleidingen waren het gebruik van rauwe eendeneieren in een banketbak kerij en het verwerken van sterk be schimmelde en ranzige boter in een der gelijk bedrijf. Daarnaast werden niet minder dan 38 processen-verbaal ge geven aan melkslijters voor het schep pen van melk uit bussen, het ontbreken van roerders en soortgelijke overtre dingen van het Melkbesluit. Zoals gebruikelijk was het aantal ge geven waarschuwingen weer aanzien lijk, namelijk 3603. Hiervan werden er 1975 gegeven naar aanleiding van de inspecties. Het aantal waarschuwingen, dat op de hygiëne betrekking had, steeg van 789 in 1951 tot 964 in 1952. Deze toe name is ongetwijfeld door een grotere aandacht van de keurmeesters te ver klaren. Het onderzoek van de belang rijkste levensmiddelen bleek het meest te noodzaken tot waarschuwingen en processen-verhaal. Op verzoek zullen in de maand Sep tember wederom enige rondleidingen plaats hebben in de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo met uitleg van de heer Joh. Beijk. schrijver van het bekende boek; „De nieuwe St. Bavo te Haarlem" (uitgave Sint Jaoobsgodshuis). Deze rondleidingen zuilen plaats heb ben: Zondag 13 Sept. 3 uur; Zaterdag 19 Sept 6 uur; Zondag 27 Sept. 3 uur. (Niet ofllciSle koersem Vorig Opening slot 3% Ned. 1953 101% 3% Nea 1953 102% 314 Nederl. 1948 98% 3(4 pCt. Ned 1930 3 3% Nederland 1947 97iS 3 Ned. 62-64 bel.-tac. 99 Inschr. Grtb. '46 3 pCt. 97% Ned. Handel Mt). cgrt 158% A.K.U. 171 Van Berkels Patent 106% Calvê-üelft eert. 127% Van Gelder 159% Kon. Hoogovens eert. 180% Unilever eert. 192% Ned Kabel 220 Philips 173% Kon Petroleum 320% „Amsterdam Rubber 93% Holl Amerika i-pn 134 Kon N. Stoomb. M. 128% Ned. Scheepv. Unie 128 H.VA. 106% Deli Mij eert. 95% ex-div 8/9 102 ;"s 101% 97% 171% 192 174% 321 94% 129% 128% 106% 95 om de jongens ook te verdenken een tamelijk groot aantal gevallen „joy-riding". De laatste maanden kwa net vaak voor, dat aangifte werd geda van autodiefstallen, waarna enige J later de vermiste auto's in de omgevn s onbeheerd werden aangetroffen. De 54-jarige musicus J. P. L. V-JF'{ die als bestuurder van een motorryw op de Lorentzkade reed, kwam Pj0;jL. ling te vallen doordat een hond P'0:®v ling voor zijn motor de rijweg oversta De bestuurder liep een gecomplicee' breuk aan zijn linkeronderbeen op is in het Diaconessenhuis ter verp1 ging opgenomen. De wethouder van Onderwijs, de he*' D. J. A. Geluk, zal deze week êee spreekuur houden. In de vroege morgen van 6 SepteiP ber togen 42 Haarlemmertjes na Krommenie teneinde daar de Alkmaar5 Jeugdgroep te ontmoeten. Gevist we' te Westzaan; de vangst was bar sle*1} Haarlem 21 stuks, Alkmaar 11 stuK (34 jongens) zodat de Jeugdgroep HHP honder van de beker bleef en Alkroaa in 1954 weer een kans krijgt deze veroveren. (Zondag 13 September) E.H.S.—A.D.O.'20 BeverwijkD.E.M. KinheimVelsen T.O.G.-Vitesse'22 W.F.C.-Wijk aan Zee Hillegom—T.Y.B.B. H.B.CWilhelmus AnimoOnze Gezellen T.H.B.—V.V.S.B. S.J.C.Concordia Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche,. Crt> Smedestraat 5, Haarl. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnen komende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo no dig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint dan vult men het cijfe' 1 in, bezoekende club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Advertentie door geheel Nederland. Goederen door ons vervoerd vrij verzekerd. Wat doet is voordelig en goed Telef. 2002012525, Rozenstraat 13» Haarlem. Kapelaan de Bouvère is tot 10 Octo ber afwezig. Hij is door de Unesco aan gezocht de katholieke Amerikaanse Universiteitsstudenten van Europa naaf Amerika en terug te begeleiden en on der hen de geestelijke bediening uit te oefenen. Zijn taak in de parochie wordt tijde lijk waargenomen door de weleerW- heer W. Berger. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246® Ook voor alle ziekenfondsen Maandagavond werd in „Het WaPej van Heemstede" een ontspannmgsavon gegeven, welke georganiseerd was do<0 de afdeling Heemstede van de "Ifr Bond van Ouden van Dagen en waa' aan werd medegewerkt door het CP Gem. Koor „Heemstede" onder leidin® van de heer Jan Nibbering en de Mon° accordeonvereniging „D.V.S." onder le ding van de heer H. Molenaar. Na een welkomstwoord van de v°° zitter, de heer Jur. Poen, trad eerst B koor op. dat een zestal liederen '°"g waarvan het „Liedje van de Be'"ij M r, „'1 TT>n1 L t-v r—i- J T'AV»i 1 L' J naar" wel het best werd vertolkt. spoedig bleek, dat het overigens aar ingericht zaaltje een minder ë°e acoustiek heeft, zodat het niet eenVZ,n. dig was, een lied goed te laten zin®ste Onder de bekwame leiding en de hand van de dirigent werd er n.°j\ jat vrij goed gezongen en het publiek, ,e overigens geen hoge eisen stelde, too zich zeer ingenomen. Dat goldn- voor het optreden van de Accorae vereniging „D.V.S.al bleek hier' de dirigent met de keuze van zijn at mers b.v. Serenade van Tosseli wel te hoog had gegrepen. De accordeonist van de veI~t Vs gaf nog enige soli ten beste en het -e jammer, dat hij het al te mooi et doen, zodat hij in de Koekoekwa even uit raakte. Over het geheel genomen wa voor het bejaarde publiek een a ^e, avond. In de pauze werd tnee ej schonken en om half elf s!o°* bei- Poen met een woord van dank ,fcl-lop*'"1 de verenigingen deze vlot avond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2