WÈ Gedachtenwisseling over vorming van regering ADENAUER WENST WEDEROM EEN COALITIE-KABINET Tante Pos als hof leverancierster De „Koning van Ierland in Bayonne opgepakt Gaat de plastic waterleiding- buis metalen buizen vervangen? de Odijk RR Bouw van twaalf tot twintig ziekenhuizen in ons land Prins (JRally verstoorde ook het bal in Biarritz Bondskanselier zal aftreden als minister van Buitenlandse Zaken Melk tegen malaria Demonstratie in Tot hoofd en hart Versterkte militaire controle in Egypte België bestrijdt de konijnenziekte Gewapend met cavaleriesabel Von Brentano waarschijnlijk zijn opvolger Lavrentiev ingoede gezondheid Het weer p Falcon Regenjassen f49.75 ^NSDAC 9 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25781 Technische dienst van groot belang in ziekenhuizen De Hertog van Kent naar Sandhurst Huidige regiem voorstander van een-partij-stelsel Beperking van de invoer Ongedeerd na val van zeven meter Kind verdronken in teil water KIND PLOTSELING OVERLEDEN Sterfgeval op school Jongetje overreden en gedood Stassen acht verdere hulp aan W.-Europa overbodig eoortaan minder invloed van Washington Drie nieuwe ministeries CIRGUSPAARD VOOR DE GROENTEKAR RSTF w;AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM etoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 BiitTnemen,en 20800 Postgiro 143480 Biii-ant' Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Dir„ Telefoon 5790 ctie: J. vv Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. VVr°/dkedac,'le: Drs. H. v. Run en W. Severin. rioofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De hertog van Kent, die op 9 Oc tober IS jaar zal worden, heeft zijn intrede gedaan in de Militaire Acade mie te Sandhurst, waar hij zal wor den opgeleid tot officier van hel Britse leger. Kwar tiermeester Burton heeft de jonge her tog Maandag de uniform en alles wat daarbij hoort, aangepast. Maar op de eerste dag van het verblijf in het leger zit de baret blijkbaar nog niet zo prettig. deze kringen, een oproep tot de Duit sers richten om het herstel van de een heid van Duitsland niet vóór alles als een territoriale, administratieve en di plomatieke kwestie te beschouwen, maar'als een „humanitaire missie, welke er uit zou bestaan de Oost-Duitsers, die door de communistische terreur en Sovjet-bezetting verdrukt worden te bevrijden uit hun slavernij". Adenauer had zijn gehoor gewaarschuwd tegen „elke neiging om het lijden der Oost- Duitsers te onderschatten", aldus deze kringen. Telegram Franse regering De Franse regering heeft een tele gram aan bondskanselier Adenauer ge zonden, waarin zij hem gelukwenst met zijn overwinning „in omstandigheden, die de vitaliteit van de jonge Duitse democratie aantonen, alsmede haar trouw aan de idealen van vrijheid, in ternationale samenwerking en Euro pese eenheid, die tevens die van het Franse volk zijn". In gewoonlijk betrouwbare Egypti sche regeringskringen verwacht men binnenkort een wijziging van de Egyp tische regering. De vice-premier, Gamal Abdel Hasser, zou met het premierschap worden belast. Op het ogenblik is ge neraal Naguib zowel president als pre mier. Ook zou het militaire regiem op het punt staan een belangrijke verklaring uit te geven aangaande het toekomsti ge beleid. Een voornaam punt hiervan zou zijn de versterking van de mili taire controle over het uitvoerend be stuur. Het huidige regiem zou voorts neigen naar een stelsel van een enkele politieke partij, met name de „Bevrij dingsbeweging", die werd opgericht na de ontbinding van de oude politieke partijen. In het Belgische staatsblad van van daag zijn in verband met het uitbreken van de gevreesde konijnenziekte, my- xomatose, beperkende bepalingen ver schenen voor de invoer van tamme en wilde konijnen, dood of levend, en ook van de vellen en haren. Deze invoer is slechts toegestaan tegen overlegging van een certificaat, waaruit blijkt, dat er in het land van herkomst in min stens zes maanden geen myxomatose is voorgekomen. Konijnenvellen mogen op een enigs zins ruimere basis worden ingevoerd. Komep zij uit een land, waar wel my xomatose heerst, dan moeten zij vóór de invoer gedroogd worden en behan deld met naftaline of anders, vóór enige andere bewerking, minstens zes uren lang op 60 gr. Celsius worden ver warmd. Deze bepalingen worden mor gen van kracht. Het Belgische ministe rie van Landbouw heeft dé houders van tamme konijnen aangeraden hun dieren volledig af te zonderen, geen vreemde bezoekers toe te laten, geen konijnenmarkten te bezoeken en geen groen voer te snijden op plaatsen, waar ook wilde konijnen kunnen komen. Verder moet voorzichtig worden om gegaan met cadavers van konijnen. De konijnenhouders krijgen tenslotte de raad hun dieren te laten inenten vóór de myxomatose hun omgeving heeft bereikt. Het driejarig jongetje A D. is Maan dagmiddag in de Regtérenstraai te 's-Gravenhage uit zijn bedje gestapt, bij het spelen uit het raam van de tweede étage getuimeld en in een bloembed terecht gekomen. De dokter van de GGD kon geen letsel constate ren. Het jongetje had een val van ze ven meter hoogte gemaakt. Het Rijdende Postkantoor, dat op het ogenblik door ons land rijdt, om de verkoop van Rode Kruispostzege is te stimuleren, een actie, die werd ingezet op 24 Augustus en zal morgen worden besloten op 24 October, Soestdijk aan. H. M, Koningin "deed Dïnsdag- Juliana kocht bij het postkantoor een aantal Rode Kruispostzegels en prentbriefkaarten. De Landsvrouwe schreef er een briefkaart naar het Rode Kruis en zij postte deze meteen in de in het rijdende postkantoor aanwezige brievenbus. Gistermiddag om een uur of één werd i vol vers klaar, wist hem naar buiten te D/m, ai rlcDT htTOY) flOYl. PTI. t.P. fl.TTP.St€TeTl VOOTCULt tl IJ de politie in Bayonne opgebeld door het bisschoppelijk paleis aldaar. Een merkwaardig individu, gekleed in een officierstuniek van het Spaanse leger, en gewapend met een reusachtige cd- valerie-sabel, was het paleis binnenge drongen en had zich verschanst in een der vertrekken. De politie, met de re- brengen en te arresteren vóórdat hij zich los kon rukken. „Ik ben prins O'Rally", zei de man, „koning van Ier land, maar van Spaanse nationaliteit. Ik ben advocaat bij het Hooggerechtshof in Madrid. Daar bezit ik een klein pa leis en in Fontarabie heb ik. een zo merverblijf. Ik denk, dat mijn arresta tie een vergissing is." Het bleek al spoedig, dat men te ma ken had met het vreemde heerschap, dat ook gezorgd had voor een incident op het befaamde bal van de markies de Cuevas in Anglets-Chibertan. Ook toen droeg hij de uniform van Spaans offi cier. benevens een Britse parachutisten baret. De politie van Biarritz was al gewaarschuwd, dat de man zich zo excentriek gedroeg, maar zij kon niet verhinderen, dat hij bijna tot een hand gemeen kwam met ex-koning Peter van Joegoslavië. De nacht bracht hij door op het politiebureau van Biarritz en de volgende morgen werd hij uitgeleverd aan de Spaanse autoriteiten. Wat er met hem gebeurd is, vóórdat hij weer cpy dook in Bayonne, is niet bekend. Hij bleek een uitreisvisum voor Spanje te hebben, dat in Vera was afgestempeld. Maar aangezien hij geen inreisvisum had voor Frankrijk, veronderstelt men, dat hij de grens clandestien is overge stoken en wel langs het pad, dat des tijds door de kinderen Finaly in omge keerde richting is afgelegd. De politie heeft hem voorlopig maar weer opge sloten. Er is in ieder geval proces-ver baal tegen hem opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen en zijn sabel is gedeponeerd ter griffie van het tribunaal te Bayonne. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag tijdens een onbewaakt ogenblik viel het anderhalfjarig zoon tje van de fam. L. v. d. Venv. d. Kamp in het dorp Vinkei, gemeente Nu land, in een teil water. Geruime tijd toegepaste kunstmatige ademhaling ver mocht de levensgeesten niet meer op te wekken. Bij het uitgaan des middags te twaalf uur van de St. Aloysiusschool te Baarn, werd het hoofd der school, de heer Van Gisbergen, door enkele leerlingen ge waarschuwd, dat Sjaantje Kuyer, die per fiets huiswaarts wilde gaan, was gevallen. Het hoofd van de school trof het kind in bewusteloze toestand op het speelplein aan. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Het kind was het enig dochtertje in een groot gezin. Het plotseling overlijden maakte een diepe indruk op de leerlingen der school. Eén der Norbertijnen, die de schoolmisweek in Baarn houden, heeft haar het H. Oliesel toegediend. (Van onze correspondent) Gistermorgen omstreeks kwart voor negen is de tienjarige W. Souman op de Rijksweg te Wezep bij het passeren van een stilstaande vrachtauto door een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto, bestuurd door K. uit Onnen (Dr.), gegrepen. S. werd naar het R.K. Ziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar hij 's avonds tien uur is overleden. WERELDGEZONDHEIDSORGANISA TIE. De Europese commissie van de wereldgezondheidsorganisatie heeft be sloten Genève tot de permanente zetel te maken voor de commissie. Bij de stemming hierover werden tien stem men uitgebracht voor Genève en acht voor Den Haag, terwijl twee leden zich van stemming onthielden. e M est-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft de leden van zijn kabi- meegedeeld, dat hij het voornemen heeft zijn nieuwe regering weer te fixeren op een coalitie met de liberale en de Duitse partij. Aangenomen °rdt echter, dat de bij de verkiezingen sterk achteruit gelopen coalitie- j.a^tijen daarbij een veer zullen moeten laten ten behoeve van de Christe- c Democratische Partij, die zelfstandig over een meerderheid in het Parlement kan beschikken. Door proeven op ratten en apen zijn srieerden tot de ontdekking gekomen, °at malaria kan worden onderdrukt, voor het slachtoffer op een melkdiëet Ce stellen. „Aldus werd Maandag bekendgemaakt "P de jaarlijkse bijeenkomst van de v,' s® vereniging voor de vooruitgang an de wetenschap. Professor Maegraith ">t Liverpool zei, dat het dieet „waar- jciujnhjk OP mensen het zelfde effect zal oebben." De Sovjet-ambassadeur in Perzië, Lavrentiev, heeft gistermiddag op zijn wnbassade een Perzische diplomaat °htvangen. De vorige maand, na de staatsgreep van generaal Zahedi, is ver scheidene malen in persberichten ge leidt dat Lavrentiev zelfmoord had ge pleegd, gevangen werd gehouden in vïu v11 ambassade of dat hij zijn toe- ucht had gezocht ir. een ambassade ren 6en Westers land te Teheran. Lav- bii iGv is van PIan een officieel protest Ovo Perzische regering in te dienen ,ver de geruchten, welke de Perzische iaden over hem gepubliceerd hebben. ^a afloop van het onderhoud verklaar- k® de Perzische diplomaat dat de am- ®saa<ieur physiek en geestelijk in s ede gezondheid verkeerde. Hij zei, hoL Lavrentiev herstellende is van een Xvp aanval en binnen tien dagen zijn rkzaamheden hoopt te hervatten. «"old Stassen, de leider van het jöierikaanse Burau voor Buitenlandse "'Pverlening, heeft tijdens een pers- tiw* Tentie meegedeeld, dat de produc- V'teit in West Europa de laatste acht panden zodanig is toegenomen, dat de onomische hulpverlening waarschijn- Jk volgend jaar kan worden stopgezet. k®4 algemene beeld, aldus Stassen, is 'Jzonder bemoedigend, al zal incidcn 'e hulpverlening op beperkte schaal aarschijnlijk noodzakelijk blijken. e Stassen hield zijn persconferentie om uiteenzetting te geven over de re- „ganisatie van zijn Bureau, die op 1 ctober voltooid zal zijn. De vroegere breaux van de MSA, het Punt-Vier- t.°?ramma en de overkoepelingsbu- ahx zijn samengevoegd tot een vrij- zelfstandig instituut onder Stassen. bedoeling van de reorganisatie is jj1*! de hulpverlening te onttrekken aan directe invloed van de regering in ashington. Voortaan zullen de regio- v bureaux van het nieuwe instituut v meer invloed krijgen. Er zijn vier v n zulke bureaux ingesteld: 1. het Zir 6 °osten> 2. het Nabije Oosten, 3. Aj.ld Azië, Afrika en Europa, 4. Zuid •berika. De liberale partij had tot dusverre drie ministers, doch van hen zal de mi nister van Justitie, dr. Dehler, vermoe delijk niet terug keren. De partij heeft steeds aanspraak gemaakt op de post van minister van Buitenlandse Zaken, doch de kansen daarop heeft zij door haar verlies geheel en al verspeeld. Van de twee ministers, die de Duitse Partij tot dusverre had, zal waarschijn lijk dr. Seebohm, de minister van Ver keer, het veld moeten ruimen. Minister Dehler heeft de toorn der Christelijke partij op zich geladen door zijn felle strijd tegen uitlatingen van katholieke geestelijken in de verkiezingscampagne. Een regeringswoordvoerder heeft ondertussen bekend gemaakt, dat Adenauer zijn post als minister van Buitenlandse Zaken in het nieuwe West-Duitse Kabinet zal neerleggen. De 77-jarige kanselier is gedurende vier jaar kanselier en minister van Buitenlandse Zaken geweest. Zijn meest waarschijnlijke opvolger is dr. Heinrich von Brentano, fractieleider van de Christelijk Democratische par tij. Von Brentano staat bekend als een krachtig voorstander van Euro pese eenheid. Als voorzitter van de commissie ad hoe speelde hij een voor aanstaande rol in Straatsburg bij het opstellen van de voorgestelde Euro pese grondwet. Het zal nog een dag of tien duren voordat een beslissing genomen zal zijn over de nieuwe regering. Thans wisselt men nog van gedachten over de instel ling van drie nieuwe ministeries. Het belangrijkste hiervan zou een ministe rie van Defensie zijn, waarvoor de ex- mijnwerker en vakbondsleider Theodor Blank genoemd wordt als minister. Het tweede ministerie zou dat zijn voor de Buitenlandse Handel. Hiervoor wordt genoemd de vrije democraat Franz Blücher, voormalig administrateur van het Marshall-plan en vice-kanselier. Verder zou er een ministerie komen voor het Perswezen. Hiervoor wordt genoemd de staatssecretaris voor Bin nenlandse Zaken, Otto Lenz. In politieke kringen denkt men dat er geen veranderingen zullen komen in de sleutelministeries van Financiën, Ar beid en Economische Zaken, resp. on der leiding van de Christen-Democraten Fritz Schafer, Anton Storch en Lud- wig Ehrhard. Ongelukkige uitlating ln geallieerde kringen in Bonn toont men zich wat bezorgd over Adenauer's ongelukkige uitlating op de fakkelpa rade te Bonn van Maandagavond, dat in het vervolg niet meer van de hereni ging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van „de bevrijding der Oostelijke Duitse gebieden". In Britse en Franse kringen meent men overeen stemming te zien tussen deze uitspraak, die de Bondskanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede open luchtbijeenkomst, en de uitspraak van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, waarop in dertijd veel critiek is geleverd, en vol gens welke het „ijzeren gordijn" terug gerold moest worden. In officiële West-Duitse kringen te Bonn verklaart men echter naar aanleiding van de bewuste uitlating van dr. Adenauer, dat deze niet heeft ge sproken van een bevrijding van de Oostelijke gebieden door geweld", maar er verscheidene malen de nadruk op legde, dat de West-Duitse politiek ge richt is op de vrede. Hij wilde, aldus (Van onze correspondent) Aan de lijst van plastic-artikelen is kortelings weer een nieuwe thermo plastische kunststof toegevoegd. In plaats van ijzeren buizen zal men in de toekomst de polytheenbuis gebruiken (polymerisatieproduct van cthyleen. een kraakproduct uit de olie-industrie), die wat betreft chemische en physische kwaliteiten, ruimschoots kan wedijve ren met de tot nu toe gebruikte ijzeren of loden buizen. In Engeland, waar de grondstof voor de buizen vervaardigd wordt, hebben proeven de deugdelijk heid van het materiaal bewezen. Noch grondzuren, noch ratten, noch zwerf- stromen tasten de buizen noemens waard aan. De polytheenbuizen hebben bovendien het voordeel, dat zij een grote mate van flexibiliteit bezitten. Ze kunnen daardoor gemakkelijker ver voerd worden. Op haspels gerold kan men circa vijf kilometer van deze plas ticbuizen vervoeren op één vracht wagen, terwijl men hoogstens een kilo meter metaalbuis op dezelfde wijze kan vervoeren. Een speciale „molploeg" zou bovendien in staat zijn de plasticbuizen aan te brengen zonder dat de grond van tevoren wordt opengelegd. De molploeg zou daarmee de tijd, benodigd voor het leggen van een leiding, acht- a tienmaal verkorten. De demonstratie, die in Odijk in te genwoordigheid van een groot aantal belangstellenden uit het bedrijfsleven werd gegeven, leerde evenwel, dat er op dit punt nog het een en ander te kunde verovert ook een steeds groter» plaats. Binnen afzienbare tijd zal deze taak der geneeskunde een belangrijk deel uitmaken van de medische studie en ook hier zal de instellingstechnische dienst waardevolle adviezen kunnen ge ven. Tenslotte concludeerde spr. nog dat er nog te weinig samenwerking is en dat uitwisseling van ervaringen tussen medici en technici de voornaamste doel stelling is van VITA. Een groenteboer in Ommen, die zijn klanten naast peultjes en rabarber nog iets extra's wil bieden, heeft een cir- cuspaard gekocht, dat zich op de roep „Alle-joép" op zijn achterbenen ver heft Als de groenteboer met zijn kar op de markt te Ommen verschijnt, maakt het paard driemaal eenereronde om daarna voor de groentekopende da mes een révérence te maken. Advertentie Een speciale molploegtrekt de voren. wensen valt. De ploeg, die door een tractor en een tienwielige truck getrok ken werd, bleef steken in de vette Odijkse klei. Slechts nadat men eerst een geul geploegd had van een halve meter, kon men de tweede keer de buis .op de vereiste diepte (tachtig centi meter) leggen. Een technische fout, die waarschijnlijk met een zwaardere trac tor of met een tweede verholpen kan worden. Teleurstellingen moeten dikwijls liet hart openscheuren om de krachten bloot te leggen, die er in verborgen zijn. (tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en mogelük nu en dan harde Noord-Westelij! wind. Iets koeler. Zon: 6.06—19.07. Maan: 8.31—19.14. (Van onze correspondent) Binnen afzienbare tijd mag in Neder land de bouw van 12 tot 20 nieuwe ziekenhuizen tegemoet worden gezien. Wanneer men weet, dat een ziekenhuis pas bij een grootte van 200 a 300 bedden exploitabel is en dat een patiëntenbed een bedrag van 20 a 25.000 gulden vergt, dan kan men nagaan welke enorme be dragen er met de stichting van deze nieuwe ziekenhuizen gemoeid zijn. Dit werd Dinsdagavond medegedeeld door de heer A. F. v. Krimpen, chef van de technische dienst van de gemeentezie kenhuizen in Rotterdam, bij de opening van het tweedaags congres van de Ver eniging van Instellingstechnici VITE, dat te Berg cn Dal bjj Nijmegen wordt ge houden. Bij de opening van dit congres, dat gewijd is aan de ziekenhuisbouw en zie kenhuistechniek, gaf de heer v. Krim pen een overzicht van de taak en doel stellingen van de VITE. Daarbij betoog de hij dat een practisch beleid bij de exploitatie van ziekenhuizen bijzondere aandacht verdient. De studie welke aan de bouw van ziekenhuizen vooraf gaat berust voornamelijk op practische erva ringen en nieuwere inzichten op het ge bied der medische wetenschap en ver pleging. De taak van de chef der tech nische diensten is in deze van bijzonde re betekenis. Zijn advies en zijn kennis kunnen veel onnodige uitgaven voorko men en de nodige bezuinigingen doen opvoeren. Merkwaardig is, dat er in ons land nog minstens zeventig ziekenhui zen zijn waar een dergelijke technische dienst ontbreekt. Er wordt nog te veel aandacht besteed aan kostbare en vaak volkomen overbodige uitgaven. Spreker betreurde in dit verband het weinige contact tussen de besturen der zieken huizen en de leiding van dienst. De medische techniek verkeert mo menteel in een phase van sterke ont wikkeling. Op de jaarbeurs kan men zien hoe binnen enkele jaren in ons land een geheel nieuwe industrie ont staat op medisch gebied. De medische industrie in Nederland exporteert naar 78 landen en naar schatting zal de ex port over het huidige jaar zes millioen bedragen. De psychosomatische genees-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1