i SPORTNIEUWS ZANDVOORT rust uit van een weldadig seizoen De bedrijven ging het beter dan in de laatste jaren H m, ostwald BLIKSEMAFLEIDERS Resultaat steentjes-actie in Haarlem, Kennemerland en bollenstreek Kath. Studentenvereniging „Sanctus Bavo" gaat haar poorten openen Misère op het circuit Aanmelding nieuwe leden HERINGA WUTHRICH WASMACHINES BORSALINO HOEDEN D.S.B. in 1ste klasse Ned. Softball Bond AANTAL BUITENLANDSE TOERISTEN NAM AANMERKELIJK TOE f|«|§wémÊm êi Deelname aan winter competitie weer groot Drie Haarlemse jongens bekennen VELVETO KARPETTEN JABO TAPIJT JABO Haarlemse Luchtvaart Club WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 GEMEENTEZAKEN BIJ VOETBALLEN AAN OOG GEWOND Orgelbespeling „Toontje heeft een paard getekend" Haarlemse V.U. neemt deel aan intern, experiment Spreekuur wethouder Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Faillissementen Burgerlijke Stand HEEMSTEDE KATH, MIDDENSTAND Rede Jhr. J. C. Mollerus GESPREKAVOND VOOR JONGE BOLLEN- REIZIGERS ZANDVOORT Nieuwe dirigent Zand- voorts Mannenkoor ENMODE PROTEST VAN O.V.V.O. TOEGEWEZEN De Kennemer Zweefvlieg Club vliegt weer Gymnastiek voor heren bij de R.K.S.V. „Lenonidas" Geen verdrinkingsgeval Circuit dissonant Volleybal in Haarlem OOK VELSEN HEEFT NU EEN BASKETBALL. VERENIGING Baskeltballwedstrijd op verlicht speelterrein Programma basketball- competitie „De Luchtbode" Beurs van Amsterdam „Kunstenaars helpen" 6é Zomerconcert HjO.V. Van het politie-rapport fyrole prijsverlaging 200x300 NU 98- 225x325 NU112.50 140x200 NU 47- ORIGINEEL dubbelzijdig 95 100 breed NU O. GANG- e„ TRAPLOPERS dubbelzijdig 50 breed NU 3.50 70 breed NU 4.60 Beurs van New York Vierde 19e verjaardag op „Het Was blik" DE „JOB GOUDA" NAAR CANADA? „Felison" gaat weer exposeren ver. De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. heeft een uitvoerige „verant woording" van de steentjesactie gege ven, welke actie onder de leuze „Krom staf - E.H.B.O." op 26 April van dit jaar zo'n groot succes geworden is. Voor de lezer zal het interessant zijn te we ten, hoe de plaats zijner inwoning zich in die actie geweerd heeft. Achter iede re plaats geven wij twee getallen weer, waarvan het eerste duidt op het aantal ontvangen steentjes en het tweede op B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 2000 beschikbaar te stel len voor de aankoop van een lintzaag ten behoeve van de Dienst Hout en Plantsoenen. Tot dusverre wordt het te zagen hout steeds vervoerd: naar en bewerkt in een zagerij in de stad. B. en W. achten deze wijze' van bewer king zeer omslachtig en kostbaar, voor al nu de reparaties aan wagens, krui wagens, karren, banken, broeibakken enz. in sterke mate toenemen. B. en W. van Haarlem schrijven de raad, dat dient bekeken te worden of de op 1 Januari 1953 vervallen veror dening. houdende toekenning van een bijdrage aan het gemeentepersoneel in de kosten van ziekteverzorging, moet worden verlengd, nu een definitieve re geling dit jaar niet tot stand kan wor den gebracht. Die verlenging is moge lijk krachtens een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken. B. en W. zijn van mening, dat de thans vigerende rijksregeling voor deze gemeente wellicht aantrekkelijker is dan de bestaande gemeentelijke veror dening. De uitbetaling kan dan op zeer eenvoudige wijze geschieden en de vroegere rompslomp kan verdwijnen. Zij adviseren de raad dan ook de rijks regeling voor Haarlem van toepassing te verklaren. Dinsdagmorgen werd te Zandvoort een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de po- litie-elftallen van Zandvoort en Bloe- mendaal. Na de rust kreeg de Bloemen- daalse politie-man Zuidland een zo har de bal tegen het rechter oog, dat dit ern stig werd gewond. Dokter Robbers ver leende de eerste hulp, waarna het slacht offer naar het Marine-hospitaal in Over- veen werd vervoerd. Daar bleek ope ratief ingrijpen noodzakelijk. De voetbal wedstrijd werd na dit ongeval gestaakt. Het programma van de orgelbespe ling op Donderdag 10 September, des middags van 15 tot 16 uur in de Grote Kerk door de heer George Robert luidt als volgt: Magnificat Quarti Toni, J. Titelouze. Quia respexit. Et misericordia ejus. Deposuit potentes. Suscepit Israel, Glo ria Patri et Filio.. Deux Noëls, L. C. d'Aqin. Prière, C. Franck. Derde Fantai- sie, C. Saint-Saëns. Hosannah! (Cho rus magnus), Th. Dubois. Op Dinsdag 15 September komt het toneelgezelschap Joh. Kaart in het Mi- nerva-theater een opvoering geven van „Toontje heeft een paard getekend". Op initiatief van de Volksuniversi teit van Zürich zijn contacten gelegd met de Volksuniversiteiten van Am sterdam. Florence, 's Gravenhage, Haar lem, Helsinki, Karlstad, Kopenhagen, Manchester, Parma, Parijs, Rotterdam, Salzburg, Stuttgart en Utrecht tot het gelijktijdig geven van een cursus in Esperanto volgens de z.g. Cseh-metho- de. De Zwitserse mevrouw Dr. T. Fe- ter-Ruetschi is de geestelijke moeder van dit plan tot studie-coördinatie in internationaal verband. Het bijzondere is in dit geval, dat de leerlingen reeds na de vierde les in briefwisseling treden met cursisten in een ander land. Dat voor het volvoeren van dit experiment gebruik wordt ge maakt van dezelfde directe methode heeft het voordeel, dat de correspom denten steeds evenver gevorderde leer lingen zijn. De toegepaste Cseh-metho de is nl. een logisch opgebouwd vast systeem, dat op onderhoudende wijze, steeds gebruik makend van de reeds geleerde woorden, de kennis van het Esperanto voortdurend uitbreidt. Spe lenderwijze bereiken de cursisten in een twintigtal lessen een peil, dat men bij andere talen slechts na jaren moeizame studie kan bereiken. Bovenvermeld experiment wanneer men het ziet betrokken is, in verband met het feit dat te Haarlem in 1954 het jaarlijkse Universele Esperanto Congres zal worden gehouden, waarop 2000 tot 2500 deelnemers uit een 40 landen worden verwacht. De heer A. Angenent, wethouder van Sociale Zaken, is tot 1 October afwezig O. van Andel—Ripke: Kinderleven en mensenlot. Figuren uit oude sprookjes uit gebeeld in typen van onze tijd. Het moei lijke gezin. Opstellen van Dr. H. H. M. Fortmann, Dr. J. J. M. van der Does de Willebois, Dra. M. Kiewied, e.a. Dr. F. Grewel, Dr. V. W. D. Schenk en Dra. W. J. Bladergroen: Leeszwakke kinderen. In leiding tot de problemen der lees- en schrijfmoeilijkheden. Marie Killllea: Ka ren. f. P. C. de Koek: Opvoeders in toog en kap. Prof. Dr. A. Kriekemans: Gezinspaedagogiek. W. A. van Lief land Jr.: Inleiding tot de orthopaedago- giek van het zwakzinnige kind. D. A. Linnebank: Het gezin in wording en ont wikkeling. Dr. J. Luning Prak: Tests op school. Prof. Dr. G. A. Van Poelje: Ge sprek der opvoeders. Een liber amicorum voor R. Casimir. Dra. Ariette Schippers: Wat moet mijn zoon/dochter worden? Dr. D. Wiersma: Orthopaedagogische be schouwingen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 8 September 1953 in staat van faillissement ver klaard: A. E. Ekelschot, zuivelhandelaar, wo nende te Haarlem aan de Jan Gijzen- kade 171. Rechter-Commissaris: Mr. H. G. Ram- bonnet. Curator: Mr. A. J. Fibbe, advo caat en procureur te Haarlem. Geboren: M. Th. van Rijswijckde Rijk z., E. A. HoppenbrouwerVeuger z., M. K. KustersPeters d., E. H. H. de WitLoogman d., A. H. Herman Buurman d., A. L. Hartman—van den Tempel d., A. C. A. Schutter—Luijckx d. Ondertrouwd: W. van Kessel en M. M. van Heijst. Getrouwd: A. M. Kuijpers en M. G. Boogaards, J. Fennik en E. Aberson. Overleden: M. KommerSchipper, 77 j., Hazepaterslaan; L. P. van der Helm, 69 j.. Jansstraat; M. Kluver—Winkels, 82 j„ 2e Zuidpolderstraat; W. B. M. de WolfMichel, 54 j„ Zomervaart; L. P. van den Broek, 78 j., Delftlaan. het aantal verkochte steenjes. Wanneer de lezer dat laatste getal met 0.25 ver menigvuldigt, kan hij zelf bepalen hoe groot de bijdrage van zijn plaats is ge weest in deze actie. Aalsmeer: 1000 - 1000; Aerdenhout: 1500 - 1500; Assendelft: 1800 - 1800; Badhoevedorp (plus Hoofddorp): 4000 - 4000; Bennebroek: 1900 - 1655; Bever wijk: 5400 - 5400; Bloemendaal: 2200 - 2200; Castricum: 4500 - 4500; Haarlem: 54500 - 50294; Haarlemmerliede: 900 - 900; Halfweg: 5200 - 4400; Heemskerk: 3600 - 3600; Heemstede: 8000 - 8000; Hil- legom: 6000 - 6000; Houtrakpolder: 200 - 200; De Kaag (post Abbenes): 300 - 300; Krommenie 2400 - 1756; Kudelstaart: 1000 - 1000; Kwakel: 1300 - 1300; Lisse: 6900 - 6900; Nieuw Vennep: 900 - 900; Noordwijkerhout (plus Noordwijk): 10600 - 10508; Overveen: 2685 - 2685; Santpoort: 1900 - 1900; Sassenheim: 3000 - 3000; Schalkwijk: 1200 - 1200; Uitgeest: 2200 - 2200; Velsen Noord: 2300 - 2300; Vogelenzang: 2615 - 2615; Voorhout: 2000 - 2000; Wijk aan Zee: 800 - 800; IJmuiden: 5500 - 5194; Zandvoort: 1800 - 1800; Zilk: 3000 - 2526. De eerste Nederlandse ambulancewagen voor dieren rijdt sinds enkele dagen door Haarlem. De ambulanceruimte herbergt een medicijnkast, een grote en kleine brancard, manden, een geïsoleerde kist voor cadavers en een koöi voor onhandelbare dieren. Alleen ontbreekt nu nog een vangnet voor wilde katten en een stok om dieren uit het water te halen. Voor alle katholieke abituriënten, die met plannen rondlopen om te gaan stu deren en die spoorstudent zullen wor den, zal het nuttig zijn te weten, dat de Haarlemse Katholieke Studentenvereni ging „Sanctus Bavo" binnenkort haar poorten open stelt voor degenen, die het lidmaatschap van deze vereniging wen sen te verwerven.. „Sanctus Bavo" heeft tot doel de gods dienstige vorming en de behartiging van de zedelijke en stoffelijke belangen van haar leden. Zij tracht een zo goed mo gelijke compensatie te geven aan allen, die niet in de gelegenheid zijn hun (haar) studentenbestaan in een univer siteitsstad te leiden. De activiteiten van de Vereniging bewegen zich op de vol gende terreinen: Eens in de drie weken leest pater moderator, dr Modestus van Straaten O.E.S.A., op Zondag een H. Mis in de kapel van de Zusters Francis canessen in het Florapark, waarna ge zamenlijk wordt ontbeten. Na het ont bijt zijn de studenten in de gelegenheid een lezing op godsdienstig terrein bij te wonen. Behalve de algemene ledenvergade ringen, die door het jaar heen ver schillende malen plaats vinden wordt eens in de drie weken op Donder dagavond in Brinkmann op de Grote Markt een lezing georganiseerd over een wetenschappelijk of cultureel on derwerp. Het onderling contact der studenten wordt bevorderd door de wekelijkse kroegavond en vooral ook door de dispuutavonden. Zes disputen telt „Sanctus Bavo": drie daarvan zijn gemengd, de drie andere bestaan uitsluitend uit mannelijke le den. Allerlei andere activiteiten staan op 't programma. Het afgelopen jaar waren dat o.a. sport- en kunstbeoefening, uit tocht, week-end en feesten. Het driewekelijkse verenigingsperio diek „Pindae" houdt leden (Bavianen) van alle belangrijke zaken op de hoogte. Voor iedereen, die behoefte gevoelt aan contact met medestudenten, bestaat gelegenheid in „Sanctus Bavo" in aanra king te komen met een negentigtal man nelijke en vrouwelijke studenten van alle studierichtingen van de universiteiten van Amsterdam en Leiden en van de Delftse hogeschool. Financiële bezwaren behoeft niemand te hebben; de kosten van het lidmaat schap bedragen f 6 per jaar, het in schrijfgeld voor aspirantleden f 2,50. Wis ook deze kosten niet zou kunnen dra gen, kan zich rechtstreeks tot de mode rator wenden met een verzoek om tege moetkoming. Alle studenten en a.s. studenten uit Haarlem en omgeving zijn welkom in „Sanctus Bavo". Zij kunnen zich schrif telijk aanmelden aan het Abactiaat: Mentawistraat 46 Haarlem, van 10-16 September. Nadere inlichtingen kunnen van 13 tot en met 15 September des avonds worden ingewonnen bij de Prae- ses der Kennismakingscommissie, Hya- cinthenlaan 39, Haarlem. Een week van intensieve kennismaking wordt gehou den van 21-27 September. Advertentie HAARLEM Advertentie WéTi .«^zonder wringer 3.p. week met wringer 4.per week Na iy2 jr. eigendom. Geen vooruitbetaling. GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk - Tel. 12762 Het is de laatste jaren traditie gewor den, dat jhr J. C. Mollerus, de secretaris van de Kamer van Koophandel te Haar lem bij de Heemsteedse Kath. Midden stand het vergaderseizoen opent en dat is een zeer goede traditie geworden, want deze reiziger, die verre tochten doet. kan veel verhalen. Ditmaal waren Nigeria en de Goudkust aan de beurt en op de wijze zoals alleen jhr. Mollerus dat kan. geestig en gekruid, nam hij het niet grote aantal toehoorders mee op zijn reis. welke ook nu weer voor het grootste gedeelte per vliegtuig geschied de en waarbij het opmerkelijk was, dat. waar ter wereld, men toch overal land genoten ontmoet. Uitvoerig vertelde spr. over Cano, een stad in Nigeria, welk land 29 maal zo groot is als Nederland en ook de hoofdstad Lagos kreeg een beurt. In dit land schijnen nog veel mo gelijkheden te bestaan voor export van Nederlandse producten; dat geldt ook voor de goudkust. Na de pauze lichtte de spreker zijn verhaal toe met een serie uitstekende lichtbeelden, nadat men eerst het onwil lige apparaat weer in orde had gekregen. Het middernachtelijk uur was bijna aan gebroken toen het laatste plaatje op het doek verschenen was. De voorzitter van de afdeling, de heer A Verdonschot. dankte namens de aanwezigen, de spreker voor zijn boeiend exposé, waarmede hij zijn reputatie als reiziger wederom be vestigd heeft en sloot daarna op de ge bruikelijke wijze deze bijeenkomst Toen op 22 December 1952 de bijeen komst speciaal belegd voor jonge bol- lenreizigers zoveel succes had, werd verzocht het toen gelegde contact voort te zetten. Daarom zal er wederom een dergelijke gesprekavond plaats hebben op 15 'September a:s. des avonds om 7 Uur in de Nachtegaal te Hillegom. Als leider voor deze avond heeft zich beschikbaar gesteld pater J. Karskens, die gedurende 12 jaren vreemde landen heeft bereisd. Hij zal met de jeugdige bollenreizigers een gesprek voeren over de positieve kanten van het reizen en verblijf in vreemde landen. De belangstellenden worden uitgeno- digt en zij die verloofd zijn worden ver zocht hun verloofde mee te nemen. Het belooft wederom een gezellige en leerzame avond te worden. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15,7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Casablanca", Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volwassenen. Luxor: „Het Manderson Mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Tijdrit met de dood". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Lido: „Spel met de duivel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „De kleine wereld van Don Camil- lo". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Spaarne: Woensdag: „Voor moed, beleid en trouw". Tijden: 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Minerva: Woensdag: „Arsenicum en Oude Kant", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 9 September Concertgebouw: „Die Haerlemsehe Mu- syekcamer", 20 uur. Donderdag 10 September Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater: „De Picnic", 20 uur. Concertgebouw: H.O.V. 5e Zomercon- cert, 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 1516 uur. Minerva: „Ditte, een mensenkind", 20.15 uur, volw. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 10—17 uur en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Tot dirigent van Zandvoorts Man nenkoor is benoemd de heer Moonen te Rotterdam. De heer Moonen is 32 jaar oud en studeerde aan de R. K. Kerkmuziekschool te Utrecht en ver volgens te Bayreuth en Rome. Advertentie BARTEUORISSTR. 24 HAARLEM TEL.20420 De zeer belangrijke beslissingswed strijd tussen de negentallen van DSB en het Amsterdamse OVVO om een plaats in de eerste klasse van de Nederlandse softball bond is in een prachtige 41- zege voor de Haarlemse vereniging ge ëindigd, zodat DSB het volgende sei zoen de plaats van EDO in de hoogste afdeling zal gaan innemen. Deze laatste softballwedstrijd stond op een vrij hoog peil en hoewel de Am sterdamse dames in het veld sterker wa ren, waren de slagprestaties van DSB veel beter en vooral mej. Horick had een groot aandeel in de overwinning, want zij slaagde er in door honkslagen mej. Bouman (2x) en mej. Van Leuven thuis te brengen. Hoewel men dus een veilige 30-voorsprong had genomen werd deze eerst nog door mej. Faas vergroot, alvo rens de Amsterdamse dames een tegen- punt wisten te scoren. Ook in de laatste inning gaf men OVVO geen enkele kans meer, zodat deze wedstrijd in een ver diende 41-overwinning van DSB ein digde. De leiding was bij de heer v. d. Berg in uitstekende handen. Voor het begin van de beslissingswed strijd O.V.V.O. tegen D.S.B. voor een plaats in de eerste klasse van de Ne derlandse softballbond protesteerde het Amsterdamse O.V.V.O. tegen de vast stelling van deze wedstrijd op het voet balveld van D.S.B. aan de Cruquiusweg in het R. K. Sportpark te Heemstede. Gezien het feit, dat de Amsterdamse vereniging zelf in gebreke gebleven was om tijdig een terrein op te geven aan het bestuur van de bond, kon men aan nemen dat dit protest geen enkele kans zou maken. Daarom wekt het vermoedelijk veel bevreemding in Haarlemse kringen, dat het protest toch toegewezen werd. We derom is deze zeer belangrijke wed strijd vastgesteld en zal nu worden ge speeld op Zor»lag 13 September, des middags om vier uur op het V.V.G.A.- terrein in Amsterdam. Na drie weken gedwongen rust zweef den Zondag de „kisten" van de Haar lemse zweefvliegers weer boven de dui nen, listig naar termiek speurend. De bouwploeg heeft de lier weer her steld, het kostte veel moeite, doch deze werd in ieder geval beloond door deze succesvolle vliegdag. Dertigmaal kon het talloze publiek ge nieten van een geruisloze start en een even geruisloze dartele vlucht in de wolkenloze lucht. Sinds de opening van het „Langeveld" op 25 Juli werd er voor de vierde maal „termiek ontdekt", de secretaris van de K.Z.C. vloog reeds een C. brevet; de heer Kort zag deze kans voorbij gaan, daar hij geen barograaf bij zich had; on getwijfeld zal ook hij het zo vurig ver langde brevet binnenkort in de wacht slepen. Na de oprichting van een gehuwde- damesafdeling Voor het geven van licha melijk verantwoorde gymnastieklessen, heeft het bestuur van Leonidas thans be sloten, om bij voldoende deelpame, even eens over te gaan tot het formeren van een afdeling heren. Gehuwde zowel als ongehuwde heren zullen onder deskun dige leiding worden gesteld van een ge diplomeerde leraar. Indien noodzakelijk, zal de club gesplitst worden in een afde ling gevorderden en beginnelingen, ter wijl de oefenstof eveneens zal worden aangepast aan de verschillende leeftijden. Aanmeldingen Dinsdag- en Donderdag avond van 78 uur, Weltevredenstraat 15 en Junoplantsoen 51. tel. 24955. Drukte aan het strand tijdens het zomerseizoen. et zomerseizoen 1953 is ten einde. Over Zandvoort is een stilte gevallen, doordat de dagelijkse stroom van bezoekers alsmede de flanerende schare van gasten van hotels, pensions en kamerverhuurders uit het dorpsbeeld is verdwenen. Een stilte, welke nu nog te meer treft, omdat de jakkers, melkslijters, groentenhandelaren en slagers met vacantie zijn gegaan en gedurende twee weken hun waren niet zullen thuisbezorgen. Over het algemeen is men zeer tevreden over het afgelopen seizoen. De weersomstandigheden zijn voor Zandvoort erg gunstig geweest. De week einden kenmerkten zich meestal door gunstig strandweer. Dit begon al met de Pinksterdagen, welke een stralende zonneschijn brachten, die op de derde Pinksterdag abrupt eindigde. Ook later trad een ongunstige weersverande ring meestal op Maandag in. Het hoogseizoen viel ook in een periode van constant mooi weer en in die weken is er in Zandvoort behoorlijk verdiend. seizoen. De concurrentie van de reis- bureaux, die populaire reizen naar het buitenland annonceerden, is te Zand voort ook sterk gevoeld. Maar sedert half Juli is Zandvoort „vol" geweest en was er slechts met moeite een ka mer te huren. Het aantal buitenlandse bezoekers was veel groter dan in vorige jaren. Het waren vooral de Duitsers en de manschappen der Amerikaanse be zettingstroepen die naar Zandvoort kwamen. Waarschijnlijk is dit het eer ste resultaat van de propaganda wel ke „Touring Zandvoort" in die rich ting heeft gevoerd. Het trekkerskamp „de Branding", dat in de zomer van 1952 werd geopend, heeft een veel drukker bezoek gehad vanuit alle windstreken. De faam van deze unie ke kampeergelegenheid heeft zich tot ver in het buitenland verspreid. De opening van hotel „Bouwes" is voor Zandvoort de gebeurtenis van dit seizoen geweest. Het fraaie bouwwerk beheerst de midden-boulevard en dit hotel-café-restaurant met zijn ruime terrassen is een welkome aanvulling van de nog gebrekkige badplaats-ac commodatie. Aan de noordzijde van de Strandweg is nog een hoekperceel on bebouwd 'hetgeen een weinig fraaie aan blik geeft. Voor de zoveelste maal is nu bekend gemaakt dat hier spoedig een café-restaurant zal worden gebouwd. Het is te hopen dat nu ernst zal worden gemaakt met het voorstel en dat deze „holle kies" het volgend sei zoen gevuld zal zijn. Men kan niet dankbaar genoeg zijn over het feit, dat zich, ondanks het enorme bezoek aan het strand, geen De algemene indruk is, dat de bedrij ven een beter seizoen hebben gemaakt dan in de laatste jaren; men benadert zelfs de ontvangsten in de wonder mooie zomer van 1947. En men moet daarbij dan in aanmerking nemen dat er toen veel meer geld voor ontspan ning e.d. beschikbaar was dan thans het geval is. De schaarste aan geld was vooral te zien aan de kamerverhuur in het voor- enkel verdrinkingsgeval heeft voorge daan. De aanwezigheid van vier ban ken in de zee maakt het Zandvoortse strand inderdaad tamelijk veilig. Toch mag hier een ere-saluut worden ge bracht aan de vrijwilligers van de Zand voortse Reddingsbrigade, die hun pos ten geregeld bezetten, alsmede aan de onvermoeibare badlieden die de ba ders in de badinrichtingen bescherm den.. Wel deden zich honderden drama's in zakformaat voor, wanneer kleine kinderen op het strand verdwaalden. Zij werden dan in de politiepost in de Rotonde aan de zorg van mejuffrouw Dukkers toevertrouwd tot de ouders hun spruit kwamen halen. In drie jaar werden hier meer dan 1500 kinderen binnengebracht! Zandvoort is niet in de eerste plaats volksbadplaats, maar kinderbadplaats. Het merendeel der vaste bezoekers wordt gevormd door gezinnen met kin deren en dit verklaart ook het betrek kelijk grote aantal katholieke badgas ten. In de parochiekerk heerste dan ook op de Zondagen grote bedrijvigheid, welke vooral het college van collectan ten zwaar belastte. De talrijke collec tes leverden een behoorlijke opbrengst op voor kerk, armen, missie en andere goede werken. Pastoor van Diepen kan trots zijn op zijn collectanten. Een dissonant werd in het zomersei zoen veroorzaakt door de moeilijkheden met het circuit. Het feit, dat het cir cuit sinds het begin van Juli niet meer voor wedstrijden is gebruikt, heeft Zandvoort een flinke schadepost be zorgd. Nu moet men weten dat Zand voort in 1947 bijna een millioen gulden heeft uitgegeven voor de aanleg en de accommodatie van het circuit. De K. N. A. C. en de K. N. M. V. waren bij de voorbereiding ten nauwste betrokken en ondernamen ook hunnerzijds stappen om voor Zandvoort de hogere goed keuring op deze grote investering te verkrijgen. Ook hunnerzijds was er be lang bij de totstandkoming van het cir cuit. De wijze waarop men deze zomer tot keuring van de weg is overgegaan en nog meer de manier van de publi caties in de pers over de afkeuring, heeft in Zandvoort - verwondering ge wekt. Men heeft hier gemeenschappe lijke belangen en de afbreuk, welke men nodeloos aan de faam van veilig heid van het circuit heeft gedaan, zal in de toekomst ook de verenigingen schaden. Intussen is nog slechts 600 meter van het vier kilometer lange circuit in on voldoende staat verklaard (het verwon derlijke is, dat de K. N. A. C. juist op dat gedeelte de autosprints op 30 Au gustus liet doorgaan!) en de gemeente gaat na, wat hieraan nog kan worden gedaan. Naar aller verwachting zal de nieuwe slijtlaag vóór het volgend sei zoen voldoende bestorven zijn, zodat 1954 weer een onverkort circuit-pro gramma zal kunnen brengen. In Alkmaar hield de Nederlandse volleybalbond een districtsvergadering voor district VII, waarbij ook diverse vertegenwoordigers van de Haarlemse verenigingen aanwezig waren. Het belangrijkste besluit was wel het contact en spelpeil in dit district en men zal proberen door het bij el kaar brengen van de topploegen uit dit district het contact nauwer aan te halen. Evenals het vorige seizoen is de deel name voor de Haarlemse wintercompe titie volleybal weer bijzonder groot en reeds meer dan 50 teams werden inge schreven. Tot en met Donderdag 10 September kunnen door de verenigingen nog teams worden ingeschreven aan het bondsse- cretariaat: Zomervaart 64, Haarlem. Evenals het vorige seizoen zal de volleybalcompetitie van de Haarlemse afdeling weer worden verspeeld in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem. Gedurende de periode van October 1953 tot en met April 1954 zullen de volleyballers weer iedere Woensdag avond in deze zaal een onderkomen vinden. De competitie zal op Woensdag 9 Oc tober des avonds 19 uur aanvangen. Nadat men in het afgelopen zomer seizoen demonstratiewedstrijden had ge speeld op - het buiten veld van het R. K Missiehuis te Driehuis, het parkeerter rein aan de Koningstraat te Beverwijk en het buitenveld van de Nijverheids school te Velsen, is men thans zover dat men de vruchten van dit vele voorbe reidende werk kan plukken. De eerste basketballvereniging kwam te Santpoort, waar de zwem- en bas ketballclub Z.B.V.S. werd opgericht, waarna te Beverwijk de oprichting van de Eerste Beverwijkse Basketball Club volgde. Hoewel men te Velsen langer werk heeft gehad met de oprichting van een vereniging, is het thans toch zover dat ook daar een nieuwe basketballvereni ging het licht zag, n.l. de IJmuider Bas ketball Club. Deze vereniging neemt de komende winter met een dames-, een. heren- en een junioren herenteam aan de compe titie in het Haarlemse Krelagehuis aan de Leidsevaart deel, terwijl men eveneens over een trainingsgelegenheid te Velsen beschikt. Op het buitenveld van de Nijverheids school te Velsen spelen teams van de pas opgerichte vereniging en de Bever wijkse vereniging reeds Zaterdag 12 September a.s., des middags om 14.30 Het is thans eindelijk zover, dat d<^ verlichting op het buitenveld van r/s Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat voor het eerst zal worden gebruikt. Enige maanden geleden werd een voorstel van B. en W. der gemeente Haarlem om deze verlichting aan te leggen, door de Haar lemse gemeenteraad aangenomen. Don derdag 10 September, des avonds om 20 uur, zullen enige basketballteams van de verenigingen HOC en HGA (dames) en van Antilopen en Oosterkwartier (heren) ten overstaan van enkele offi ciële personen enige wedstrijden spelen op het verlichte buitenveld. Het veld beschikt over de vereiste afmetingen voor het spelen van basketballwedstrij den, doch bovendien is het voor de basketballers bijzonder prettig, in deze tijd van zalennood, over een dergelijke trainingsgelegenheid te kunnen beschik, ken. Steeds meer nadert de tijd, dat ook de beoefenaren van de zaalsporten zich weer kunnen uitleven. Voor de basketball spelers (sters) zal de competitie op Don derdag 1 October a.s. des avonds om 19 uur gaan draaien, want dan zullen zij de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart weer bevolken ten einde April 1954. De indeling van deze com petitie 1953/1954 is als volgt: le klasse dames: HOC I, HGA I, S.C. Haarlem I, Antilopen I, HHC I, Rapidi- tas I, PSVH I, Oosterkwartier I. 2e klasse dames: Schoten I, HGA II, HOC II, Rapiditas II. Antilopen II, IHJ I, S.C. Haarlem II, HHC II. 3e klasse dames: ZBVS I (Santpoort), ZBVS II (idem), PSVH II. HGA III, Schoten II, IHJ II, Antilopen III, HOC III. le klasse heren: Oosterkwartier I, HGA I. HHC I. S.C. Haarlem 1, Antilo pen I, Schoten I, IHJ I, HOC I. 2e klasse heren: Antilopen II, HGA II, 5.C. Haarlem II, I.H.J. II, Harlem Tigers I, Rapiditas I, Oosterkwartier II. 3e klasse heren: ZBVS I (Santpoort), BBC I (Beverwijk), BBC II (idem), HGA III, Rapiditas II, HHC II, Scho ten II. Junioren (jongens): Antilopen, HHC, HOC, Oosterkwartier, ZBVS. De Haarlemse Postduivenvereniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht vanaf Duffel, afstand 144 km. De dui ven werden om 7.45 uur gelost. De eerste duif kwam aan om 10.4.49. De laatste om 10.20.32. De uitslagen zijn: 1, 6, 9 J. Duin; 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11 S. van Gennep; 10 H. v. d. Broek. (Niet officiële koersen i De drie Haarlemse jongens, die zijn aangehouden, hebben ,bekenT„ v,u auto's te hebben gestolen. Zij weriaea bun aanhouding in het bezit ®evon°f^rj,rl. het rijbewijs van de heer Van Hels gen uit Haarlem, één van hun slachtott Vrijdagavond om acht uur zal in bet museum „HetHuis Van Looy" Kleine Houtweg de tentoonstelling „Kunstenaars helpen", welke georgan seerd wordt ten bate van de slachtou" van de watersnood, geopend worden. u voorzitter van de coördinatie-commissi- „Kunstenaars helpen", de heer J- J; Voskuil, zal een kort inleidend wocff spreken namens de Nederlandse kunste naars. Aan het 6e Zomerconcert van d® H.O.V. op Vrijdag 18 September o.i.v- Marinus Adam, zullen solistisch in? I werken Olga Óngena, alt, en -"f0® Osieck, piano. Voor de pauze worden uitgevoerd: Les petits riens, Aria va_ Vitellia uit de opera Titus en het Pian?I concert in F. gr. t. van Mozart, na pauze de Ouverture „Le roi d'Ys ,va" Lalo en de aria „Mon coeur s'ouvre a vg voix" uit „Samson" en Danse Macaöi van Saint-Saëns. De Haarlemse politie heeft aangehou den de 58-jarige G.A.W., die zich aan diefstal in een zelfbedieningswinkel heeft schuldig gemaakt en door de el|eI naar op heterdaad is betrapt. Bij ua onderzoek is gebleken, dat W. reed' meermalen in winkels op dievenpad 1S geweest. Ook de 42-jarige J. v. K. is tegen a7 lamp gelopen, zij is aangehouden, omaa- zij uit een winkel enkele pakjes cacao en vier flessen melk gestolen. Advertentie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 31/2 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-tac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij, eert A.K.U. Van BerUels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holi. Amerika L(in Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. ex-div. 4/9 8/9 Anaconda Copper 32V2 32% Bèthlehem Steel 48 A 48 Chrysler Corp. 67% 68 General Electric. *72% 73 General Motors 56 56 Hudson Motors 11 11 Kennecott Copper 62 V2 63 Montgomery Ward 58 571/2 North American Can 20/4 20V2 Radio Corp 22/4 20*2 Republic St.eeJ 45% 45% Shell Oil 70% 70% Southern Pacific 39% 39 Southern Railway 4')% 4oy4 U.S. Steel 21f% 21% Tidewater 25 35% Vorig Opening slot 9/9 ion* 102H 102% 101 li 98% 98% 971S 97% 99% 97% 159 171 '/2 171% 106% 127(4 1597a 181 Va 192(4 1921/2 222 174% 1741% 322% 322i/2 94% 93 134% 129(4 129 129 128% 106% 107 95% 95% De 19e verjaardag van de Haarlemse Luchtvaartclub is Zondag gevierd met de jaarlijkse wedstrijd om de Haarlem Tropheeën. De wedstrijd werd gehou den op „Het Wasblik' bij Bussum. ll Luchtvaartclubs zonden bij elkaar 1° deelnemers naar dit evenement, dat door het best denkbare wedstrijdweer werd begunstigd. Tegen 12 uur werden de eerste wed strijdstarts gemaakt, en veel modelled profiteerden van de termiek. Het maxi mum aantal punten dat per vlucht be haald kan worden, n.l. 300, kon in de eerste ronde genoteerd worden voor de Vos (AM), Klooster (Hl), v. 't Zandt (RO), terwijl Balogh van Galantha (EI) er met 298,2 dicht bij lag. In de tweede ronde werden eveneens verschillende stopvluchten gemaakt! Cost (HA) zowel met zweef- als zuige1"' motormodel, en Been (ALM). De Am* stedammer Wilmans zag zijn twee mo tormodellen uit zicht vliegen zonder daar punten voor te krijgen, omdat d® motorloop van beide modellen langer was dan de regemlentair toegestane maximum 20 sec De wedstrijd h®11 een geanimeerd karakter en verliep vrij vlot. In de derde ronde werden noë wel enige lange vluchten geboekt, doch geen maxima meer. Om kwart over viJ1 kon de uitslag bekend worden gemaakt- De Trophee voor de zweefmodell®1? werd gewonnen door Amsterdam, mel 1130,6 pnt. Hierna volgden Eindhoven- 1071,0; Hilversum 821,5; Aalsmeer 743,5 en Haarlem 716,5 pnt. Bij de zuigermotormodellen werd Trophee gewonnen door Eindhoven m®» 1111,2 pnt. Hierna volgden Hilversum 928.6 pnt., Haarlem 481,5 pnt en Amster dam 427,8 pnt. -Individueel was de uitslag: Zweet- modellen: 1. Wassenaar (AM) 554,7; Middelman (EI) "'46,5; 3. Been (ALM' 378.7 pnt. Rubbermotormodellen: 1. de Vri®s (RO) 588,5; 2. Burger (HAA) 257,4. Zuige.rmotormodellen: 1. Balogh ya? Galantha (EI) 464.2 pnt; 2. Klooster ("i 461,9; 3. Rud Das (HAA) 395,5 pnt. Naar in IJmuiden vernomen wojv' zou de vestzak-trawler „Job Goud IJM 99, die nog slechts korte tijd 0 nieuwste schip in de vaart is, verkoc worden naar Canada. Een bevestig1" van dit bericht kon niet verkregen den, doch dat gebeurde evenmin to er in het verleden sp.ake was van 1 koop naar Amerika van de tra j^t Batavia en Medan. We] staat vast enige tijd geleden enkele Fransen "Lf boord zijn geweest, doch toen sc het niet tot een transactie gekomen zijn. De enige commentaar, van rc" ..n- zijde gegeven, luidde: „De waarSja' iï lijkheid van verkoos naar Canada er wel" Zaterdag 19 September opent eniging ter behartiging van ^giisoh kunsten in de gemeente Velsen n een nieuwe expositie in de zaai to^J Heidestraat. Hier zullen werken gesteld woreïen van Otto B- de r ory* Haarlem, 's Middags om half nA eb de tentoonstelling officieel \e bf' verder is deze gedurende een we d* zichtigen, Zaterdag en Zondag o overige dagen 's avonds 79 uu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2