„Liberté55 zes uur lang vast in de modder bij Le Havre Tussen neus en lippen Britse luchtvaart show geopend Geding over bromfietsmotor Sabeense helicopter licht boerin van haar erf Ambonezen-leiders van Nieuw- Guinea naar Nederland II Uw -eigen Nieuwe sensatie in bewogen carrière Zonder schade weer vlotgetrokken "W as de dader een Russische cadet? 3.404 geallieerde gevangenen nog niet terug Recordvervoer bij de K.L.M. Deelneemster aan Christchurch-race in financiële moeilijkheden Gasbommen in strijd tegen smokkelaars Italiaanse fabriek grotendeels in het gelijk gesteld Ook de Griek Aristaios, de eerste kaasmaker, op het festijn im «Si oordeel. is on/xe aanbeveling! WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 De moord op Trotzky Bryan vraagt inlichtingen Nederlandse zieken naar Banneux Pen? op een stoeP sla' had aangetroffen en Venn niet kunnen opgeven bedoor zij zich daar bleet het verhoor Russisch partijman in Estland vervangen Moskou doet concessies Vliegen is duurder dan se dacht Hefschroefvliegtuig verongelukt, één dode BODEGRAVEN VIERT HET FEEST VAN DE KAAS Belgische zweefvlieger in de Alpen verongelukt Muur ingestort; geen slachtoffers K.V.P.-PARTIJRAAD Een Montfoortse kaas voor de H. Vader Protest van „Door de eeuwen trouw luxe Franse oceaanreus „Liberté" de voormalige Duitse „Europa" - °P drie na het grootste passagiersschip ter wereld, heeft gistermiddag een halve mijl buiten de haven van Le Havre zes uur in de modder vastgezeten, voordat het bij vloed door zes sleepboten weer vlot gesleept kon worden. Het 49.850 ton grote schip, dat 1075 passagiers en een bemanning van 1084 hoppen vervoerde, was tengevolge van de zware mist gestrand. De Franse Maatschappij heeft meegedeeld, dat het schip geen moment in de kalme zee in gevaar geweest is. De „Liberté" heeft geen schade opgelopen en kon gis teravond haar reis naar Southampton voortzetten, waar nog 350 passagiers aan boord zijn gegaan voor de overtocht naar New York. De Franse maatschappij heeft niet de oorzaak opgegeven van de averij. De havenloods was nog aan boord, toen het schip vastliep. Via de luidsprekerinstal latie werden de passagiers op de hoogte gebracht en gerustgesteld. De passa giers gingen voort met het uitpakken in hun hutten en verzamelden zich daarna in de salons en bars van het schip. De „Liberté" is 270 m. lang. Zij volgt in grootte op de „Queen Elizabeth", de „Queen Mary" en de „United States". De „Liberté", de vroegere Duitse oceaanstomer, werd in 1945 als „Euro pa" aan Frankrijk gegeven bij wijze van herstelbetaling. Na een verbouwing van 20 millioen dollar hervatte het schip op 17 Augustus 1950 onder de naam „Liberté" do dienst over de At lantische Oceaan. De „Liberté" heeft reeds een bewogen carrière achter de rug. In 1929, het jaar dat het schip in Hamburg werd ge bouwd, liet men het zinken nadat een grote brand was uitgebroken. Een jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was, liep het aan de grond. In Maart 1931 won de toenmalige „Europa" de blauwe wimpel voor de snelste overtocht over de Atlantische Oceaan. In 1945 werd de „Europa" door Een Mexicaans advocaat heeft een hieuw licht geworpen op de oude en hog steeds geheimzinnige zaak van de Moord op Trotzky, die dertien jaar ge leden bij Mexico City werd gepleegd, "ij beweert, dat de moordenaar, die Vo0r het gemak wordt genoemd bij zijn Mgen schuilnaam Jacques Mornard, in kerkelijkheid een gewezen cadet van de Russische militaire academie is, die door Stalin persoonlijk voor het bedrij nen van deze misdaad zou zijn uitge kozen. Hij zou geen enkel gevaar lopen hrn dopr de tegenwoordige machtheb bers in de Sovjet-Unie uit de weg te korden geruimd. Generaal Bryan, de leider van de 'geal lieerde delegatie bij de wapenstilstandscom- *&issie in Korea, heeft de communisten om Nauwkeurige inlichtingen gevraagd omtrent Öe 3.404 geallieerde militairen, die zich nog *h communistische krijgsgevangenschap Nloeten bevinden, ondanks het feit, dat Zondag de uitwisseling van gevangenen is afgesloten. De Noordelijken hebben be- ^«erd, dat ongeveer 400 geallieerde mili tairen niet gerepatrieerd wensen te wor den. Generaal Bryan heeft zorgvuldig gecon troleerde lijsten overhandigd en reken- Schap gevraagd van de Noordelijken. De communisten hebben niet onmiddellijk ge- fintwoord, maar begonnen vast met het hiten van scherpe critiek op de geallieer den. Zij eisten, dat de geallieerden de krijgsgevangenen zouden vrijlaten die Syng- Jhan Rhee reeds vrijgelaten heeft, maar Bryan heeft hierop geantwoord, dat de ge allieerden deze mensen kennelijk niet met geweld vasthouden. De groep nog niet uitgeleverde geallieer de gevangenen omvat 944 Amerikanen, 19 Engelsen, vijf Turken, drie Belgen, een Griek, negen Australiërs, acht Zuid-Afri kanen, twee Columbianen, 410 Zuid-Ko- reanen en drie Canadezen. Over de eerste zeven maanden van 1953 is het passagiersvervoer bij de K.L.M. met 15 pet. toegenomen in ver- Selijking met 1952. In deze maanden Vervoerde de K.L.M. 331.500 passagiers legen 288.000 in dezelfde periode van 1952. .De drukte in de luchtvaart neemt Zienderogen toe. 28 Juli werden op Schiphol 2307 passagiers geregistreerd, bet hoogste aantal tot dan toe. Sinds dien is dit record tweemaal gebroken Met 2876 passagiers op 29 en 2399 op 30 Augustus. Ook op London Airport wordt het da delijks drukker. In Augustus vervoerde de K.L.M. bijna 6500 passagiers uit Honden, het hoogste tot op heden be haalde aantal. Dit betekent, dat de K.L.M. in Augustus elke dag met vijf Volbezette Convairs uit Londen is ver- Mokken. Ook het vervoer van Amster dam naar New York neemt toe. Zondag 30 Augustus bijv. vertrokken vijf grote viermotorige vliegtuigen met passagiers en vracht naar New York. Onder deze vliegtuigen bevindt zich de nieuwe Su- berconstellation met 80 zitplaatsen. Sinds fhkele weken voert de K.L.M. 21 re- Murdiensten met passagiers en vracht tussen Nederland en de V. S. uit. De Libprté in zijn benarde positie. Zes uur lang hebben sleepboten gerukt en gesjord om het schip weer vlot te krijgen. Vrijdag vertrekken uit Utrecht, Eind hoven en Maastricht colonnes van auto bussen, ambulances en personenauto's met zieken voor het ziekentriduum, dat Zaterdag in het genadeoord van de Maagd der Armen te Banneux in Bel gië begint. Het triduum staat onder lei ding van pater Lambertus Breuer O.F.M. Conv., geassisteerd door pater Raphael de Jong A.S. De technische verzorging ligt in handen van het Secretariaat van O.L. Vrouw van Banneux te Maastricht. Zondag zullen vele Katholieken uit Nederland zich als pelgrims bij de zieken aansluiten in een grote bedevaart. Bij ontstentenis van mgr. dr. Lemmens, bis schop van Roermond, zal Zondagmiddag de rustende missiebisschop, mgr. Paulis- sen van Cadier en Keer, de ziekenzege ning verrichten. De medische verzorging staat hier onder leiding van de artsen Kallen uit Sittard en N. Greve uit Utrecht, geassisteerd door vrijwilligsters verpleegsters. In alle stilte De heer Jackson te Denver in Colorado ont boette op weg naar huis 'Mee mannen, die uit een ®.ec0je kwamen. De een Jachtte een revolver op jMm, terwijl de tweede JJeM. de portefeuille uit e zak haalde, er een dol- flr uit nam, die aan "!acfcson terug gaf en pUurna met zijn gezel en eri buit van 69 dollar ordween „Er werd geen °°rd bij gesproken", ertelde de heer Jack- 1 aan de politie. Nog geen zin in het Besjeshuis j Voor de politierechter Liverpool verscheen zekere Elizabeth perl-9er wegens landlo- a lJ- Zij was door een riété ziJ vroeger va an J®niste was geweest honast °P die dag haar vieiZerdste verjaardag loVe e- »U kunt het ge- 8ebr?irt niet", zei het ••Maar oude vrouwtje, k - jlnvi L/iivi 4L "aderd tonrechter" °wde a vandaag ben ik p°litie~- - geworden". De maar dood". Twee amb tenaressen 'van de re classering wisten haar echter te bepraten en tenslotte verklaarde zij zich bereid het bevel van de rechter te aanvaarden. -*n w besliste °uae',„ at ze naar het Afaa jMuioenhuis moest. b.hjkbfjg 2abeth, ^le z Bereisd, maar.. ties" 5 r de „gay nine- ,nerd°9 *e levendig her- lijk rieP hartstochte- Vo„Haal een re en schiet me De achtjarige Jean Pa nes uit Melbourne is ver trokken, om haar Zesde reis om de wereld te be ginnen. Zij is de laatste vijf jaar maar 18 maan den thu'is geweest en heeft in die jaren onge veer 320.000 km, per schip gereisd. Zij is met haar ouders in West-Indië, de V. S., Engeland, geheel Europa, Egypte, Hong kong en Japan geweest en was pas thuis van een vacantie op Tahiti. Hoe dat komt? Wel, de Pa van Jean is directeur van een reisbureau in Melbourne. Jean krijgt schriftelijk onderwijs en kort geleden kwam ze door een examen. Ze had alleen maar één on voldoende en wel voor.... aardrijkskunde. de Britse luchtmacht met bommen in de grond geboord. Nadat de Fransen het schip in 1946 als herstelbetaling kregen, zonk de „Liberté'' in 1947 opnieuw, dit maal bij Bremen. In Augustus 1950 maakte het zijn eerste reis als de „Li berté", doch een maand later liep het bij Southampton aan de grond. Ook toen kon het schip na enige uren weer worden vlotgebracht. De tweede secretaris van de Estland- se communistische partij, Kossov, is van zijn functie ontheven, aldus berich ten. uit Tallinn. Kossov, Rus van ge boorte, was een van de invloedrijkste mannen in Estland. Hij werd vervangen door de Est Jaanimaegi. Thans zijn voor het eerst sedert Est land in 1940 bij de Sovjet-Unie werd ingelijfd, de drie, hoogste secretarissen van de partij Esten. De eerste en derde secretaris, Kaebin en Lentsmann, wer den echter in Rusland voor hun taak opgeleid. Enige tijd geleden werd het ontslag bekend gemaakt van de Est- landse minister van chemische indus trie Krilov, ook een Rus. Hij werd ver vangen door de Est Saar. Advertentie De Australische mevrouw Gertrude Mckenzie, die, zoals gemeld, met de Amerikaanse Diana Bixby als pilote met een Dakota heeft ingeschreven voor de vliegwedstrijd van Londen naar Christchurch in October a.s., heeft eni ge moeite met het verzamelen van de f40.000 die zij meent nodig te hebben voor de vlucht. Zoals hekend zijn er reeds geruchten geweest, dat zij haar huis en al haar bezittingen zou verko pen, maar de opbrengst schijnt niet voldoende te zijn. De dames willen met haar deelneming in de handicaprace van deze wedstrijd, waaraan ook de F. L. M. deelneemt, bewijzen, dat vrou wen geschikt zijn voor de functie van piloot van verkeersvliegtuigen. Als de dames er niet in zouden sla gen in Australië genoeg geld bijeen te krijgen zouden zij, volgens mevrouw Bixby, moeten trachten de kosten van de vlucht te dekken door passagiers mee te nemen. Doch mevrouw Mcken zie meent, dat dit, wat de kansen op succes betreft, gelijk zou staan met „zelfmoord". In Farnborough (Engeland) is gisteren de grootste luchtvaartten toonstelling ter wereld geopend. Vliegtuigen van de meest uiteenlo pende typen, van de burgerlucht vaart en de militaire luchtvaart, staan er opgesteld en de Engelse industrie toont er haar allernieuw ste snufjes. Het grote vliegtuig op de achtergrond is de „Cornet" van de B. O. 'A. C. (Van onze correspondent) De Duitse douane gaat gasbommen ge bruiken bij de bestrijding van de smok kelhandel langs de Westgrenzen. Voor lopig zal het enkel bij wijze van proef zijn. Maar wanneer zal blijken, dat met deze gasbommen, vermoedelijk traangas- bommen, afdoende smokkelaarsbenden kunnen bestreden worden, zullen de Duitse patrouilles naast douanehonden, zeer snelle motoren en lichtkogels, ook met deze gasbommen worden uitgerust. Te Farnborough in Zuid-Engeland is gisteren de jaarlijkse grote luchtvaart- tentoonstelling geopend. De opening werd opgeluisterd door Neville Duke, die met zijn „Hawker-Hunter"-straal- jager, waarmee hij Maandag een nieuw wereldsnelheidsrecord vestigde, drie maal de geluidsbarrière doorbrak, het geen met de nodige geluidsontploffingen gepaard ging. Met een snelheid van meer dan duizend kilometer per uur maakte Duke boven de hoofden van de 10.000 toeschouwers ook een rolvlucht. In dit verband zij opgemerkt, dat ge zien het ongeluk bij de demonstraties van verleden jaar toen een straal vliegtuig in de lucht in stukken brak en de resten van het toestel dertig toe schouwers dodelijk verwondden dit jaar de vliegers bepaalde richtlijnen hebben gekregen, waardoor men derge lijke catastrophes hoopt te voorkomen. intussen heeft zich op de eerste dag van de demonstraties reeds een ongeval De president van de Haagse recht bank heeft uitspraak gedaan in een kort geding tussen een Italiaanse mo- torenfabriek en een Nederlands bedrijf, dat enige jaren een bromfietsmotor naar Italiaans ontwerp in licensie bouw de en in de handel bracht. Deze Leen bedrijf mocht 1700 in aanbouw of in Iets als een Sabeense maagdenroof is gisteren gepleegd in de binnenlan den van Holland, waar in het vroege morgenuur een helicopter van de Sabena te Noorden, Gemeente Nieuwkoop, boerin Van den Arend van haar erf heeft gelicht. Of deze ont voering op klaarlichte dag als maag denroof valt te rubriceren, staat mo gelijk te bezien, maar een feit is het, dat boerin Van den Arend uit Noor den, Gemeente Nieuwkoop, zich in de Sabeense helicopter als een arend naar het blauwe zwerk verhief en dat zij even later in onverminderd blakende welstand in de straten van Bodegra ven is gezien. Met dezelfde helicopter werd ook symbolisch een reusachtige, goudglanzende boerenkaas aangevoerd, door meergenoemde boerin Van den Arend persoonlijk vervaardigd, en eigenlijk had men mogen verwachten, dat deze kaas als het rad van de zon newagen door Bodegraven was gerold. Want het kaasfeest hier stond wel ge heel in klassieke sfeer. De helicopter, die als zelf eerx kermisattractie, maar heel de dag af en aan vloog, had be halve boerin Van den Arend nóg iets van Hollands welvaren aangevoerd, vermomd met gouden lokken en oud- Grieks gewaad: Aristaios, volgens de Griekse mythologie de uitvinder van het kaasmaken door middel van het stremmen van melk. Hoezeer Bodegraven ook leeft van het stremmen, voor deze gelegenheid was politie-assistentie gevraagd om stremmen te voorkomen, verkeers stremmingen wel te verstaan. Allereerst was er de invasie van enkele honder den boerenwagens, de ouderwetse kaasbrikken, die uit wijde omgeving de boerenkaas aanvoerden ter najaars- markt. Deze markt op de tweede Dinsdag van September is bestemd om een feestelijk karakter te dragen. Men had voor deze gelegenheid een reünie georganiseerd, een Bodegraven-rit voor kaashandelaren, en een rallye voor bromfietsen en motoren. En zo passeerde ononderbroken een stroom van voertuigen door de bevlagde stra ten en in de richting van de markt, waar zich de boeren reeds verdrongen en de witgejaste handelaars, en een dichte menigte was samengestroomd rondom de standwerkers, kramen en spullen. De paarden waren buiten de kom afgespannen en hoog boven de hoofden verhief zich een winters woud van opgeklapte disselbomen, karakte ristiek voor het beeld van de kaas markt te Bodegraven. Hier in Bodegraven worden de zwaarste kazen van Nederland ter markt gebracht, tot 20 a 30 kilogram toe, nog allemaal echte boerenkazen van het bekende platte Goudse type, volvet en van hoge kwaliteit. Zij ko men uit wijde omgeving, uit heel het Zuid-Hollandse binnenland, maar he laas zijn de aanvoeren, vergeleken met voor de oorlog, aanmerkelijk ver minderd, men mag wel zeggen: ge halveerd. De animo bij de boerinnen voor het tijdrovend werk van kaas maken is helaas sterk afgenomen, zo dat misschien nog maar 10 pet. van alle Nederlandse kaas op de boerde rijen wordt vervaardigd. De rest ii> allemaal fabriekskaas. Toch wordt er jaarlijks alleen te Bodegraven nog meer dan drie millioen kilo echte boerenkaas aangevoerd, gedeeltelijk bestemd voor de export, vooral naar België, Duitsland' en de sub-tropische landen. Het kleine Bodegraven staat dan ook helemaal in het teken van de kaas. Overal van de straat voeren de smalspoorbaantjes naar schemerige pakhuizen, waar de kazen sluimeren op hun stellingen, dagelijks gekeerd en verzorgd. Heel Bodegraven ruikt naar kaas. Er was voor deze gelegenheid ook een tentoonstelling van boerenkaas geor ganiseerd en daar hebben wij de gro te, zorgvuldig geschraapte, Hollands verzorgde schijven zien liggen, ten halve opengesneden, zodat men de weelderige malsheid, d'e prachtige SABEENSE MAAGDENROOF.' Een helicopter van de Sabena heeft, ter gelegenheid van het kaasfeest te Bodegraven, boerin Van den Arend (met kaas) van haar erf te Noorden naar Bodegraven getild. glans en vooral de nuances van kleur volop kon genieten. Want elke boe renkaas is anders van afwerking en smaak, een product met persoonlijk karakter. De jury had geen gemakke lijke taak, maar deze doorgewinterde kenners wisten toch her en der, bij alle lofprijzingen voor kleur en smaak, kleine feilen te constateren: iets te open of iets te fijngaterig. de doorsne de wat nesterig, iets te zout of iets te zuur, een beetje gassig of brande rig. Aanmerkingen op een kwaliteit kaas, die misschien als de beste ter wereld mag gelden. Op deze najaarsmarkt werden ruim 300 partijen kaas aangevoerd en de handel was matig. Hij verliep tussen boeren en witgejaste kaaskopers nog precies als in de cyclopentijd, met al het ritueel van het marchanderen, de kleine offers over en weer, het hand geklap en de bezweringen. Het ging verloren in het feestgedruis, het be drijf van de standwerkers, de fluitjes en toetertjes van de kinderen, de uit gelatenheid van de landelijke jeugd met bonte schertsmutsen op, het ge bonk van een draaimolenorgel en het rhythmisch gestamp van jazzmuziek in de koffyhuizen. Er stond ook een pop penkast, ondanks het jaartal 1623 uitge rust met een geluidsversterker, zodat de schorre stem van Jan Klaassen en zijn dronkemansgezang lichtelijk chi- merisch boven alles uit klonk. Behalve Aristaios, de Hollandse wel varende Griek, die met zijn gevolg in een soort raketwagen door Bodegra ven reed, waren er meer dan 400 kaas handelaars uit alle delen van ons land als gasten naar hier gekomen. Zij wer den groepsgewijs op het gemeentehuis ontvangen en door burgemeester Croles toegesproken. Het gaf ons de gelegen heid om dit meest vaderlandse koop mansgilde te ob serveren en wij zijn niet aan de indruk ontkomen, dat deze typisch Hollandse handel zijn mensen heeft getekend, hun wezen en physiono- mie. Iets van de kaas is in hen al len vlees en bloed geworden, de een meer dan de ander, maar gelijkelijk al lemaal. Een hoogte punt van het feest werd 's middags de ballonopstijging, waarbij het echt paar Boesman de Hollands welvaren de heer Aristaios als blanke ballast aan boord nam. Hij had een kaas bij zich en een oorkonde en daarmee zou hij ergens in Ne- derland wor- l'jyf I den afgezet. ISM I sie liep eind 1952 af. Het Nederlandse voorraad zijnde motoren uitverkopen. Het conflict rees o.m. over het feit, dat de Nederlandse fabriek de motoren voor f 175 aan haar verkooporganisatie over deed en dat deze laatste de moto ren voor ongeveer f 200 in de handel bracht. Bovendien suggereerde de ver kooporganisatie de officiële vertegen woordiging van de Italiaanse fabriek te zijn en voerde voorts een inruilactie tegen prijzen (f 155 voor het publiek), die de toorn van de Italianen opwekte. Deze fabriek immers stelde een officië le importeur aan, die de motoren voor f 236 moest verkopen. Naar mening van eiser kon het Nederlandse bedrijf, dat over verkochte restantmotoren en -on derdelen licensierechten moet betalen, niet voor de genoemde lage prijzen le veren, doch zou zulks, evenals de ver kooporganisatie, uit concurrentie-over- wegingen doen, welke laatste door de licensiehoudster niet eerlijk werden geacht. De eiseres werd grotendeels in het gelijk gesteld. Aan de Nederlandse fa briek werd bevolen de motoren voort aan voor f 200 aan de verkooporganisa tie te leveren en deze voor de officiële prijs van f 236 aan het publiek te ver kopen. Voorts moet de Nederlandse fabriek eens per maand opgave doen van de verkochte motoren en onderde len onder gelijktijdige betaling van de licensierechten. Aan de verkooporgani satie werd verboden zich voor te doen als verkoopkantoor van de motoren, terwijl tevens werd opgelegd, dat bij het opnieuw verkopen van ingeruilde motoren de mededeling „gereviseerd" duidelijk kenbaar moet worden ge maakt. De president legde een dwang som van f 1000 voor iedere overtreding van gedaagden op en veroordeelde hen voorts in de kosten van het geding. 1 voorgedaan en wel met een hefschroef vliegtuig voor ambulance-diensten, dat als voorzorgsmaatregel op het vliegveld van Farnborough zou worden gesta- tionneerd. Bij de landing sloeg het toe stel om. Een der inzittenden kwam om het leven, een tweede werd gewond. Aan de parade van vliegtuigen werd gisteren o.m. deelgenomen door de grootste vliegboot ter wereld, de Britse Saunders-Roe „Princess", een tienmoto- rig toestel. Een 23-jarige Belgische zweefvlieger, Georges van Bol uit Leuven, is in de Tiroler Alpen bij Innsbruck veronge lukt. Manschappen van de Oostenrijkse gendarmerie hebben gisteren zijn stof felijk overschot en de wrakstukken van het zweefvliegtuig op de hellingen van de Naunspitze ten Noord-Oosten van Innsbruck gevonden. Het slachtoffer bracht zijn vacantie door te Kufstein, waar hij het zweefvliegen beoefende. Maandagmiddag was hij voor een vlucht met een lesvliegtuig gestart. Hij vloog in de richting van het Zagmer Kaiser Massief. Door de gunstige winden steeg hij snel. Hij cirkelde om de berg, totdat het noodlottige ongeval gebeurde. (Van onze correspondent) In de Waterstraat te Zwolle is Maan dagmiddag een muur van een woonhuis ingestort. Slachtoffers vielen daarbij niet te betreuren. De woning is gelegen in het te saneren deel van de binnen stad van Zwolle. Hoogstwaarschijnlijk is de instorting een gevolg van het slopen van het naastgelegen pand. Zij vond namelijk plaats enkele uren na dat van dat pand een muur was omge haald. De partijraad van de Katholieke Volkspartij zal Zaterdag 10 October in Esplanade te Utrecht in een bijzondere vergadering bijeenkomen. Besproken zullen worden de ont- werp-reglementen op de voorbereiding der Statenverkiezingen en op de pro vinciale centrales. Ook maakt het ont- werp-provincieprogram 1954 deel van de besprekingen uit. Zaterdag ontving Z. H. de Paus in zijn zomerresidentie te Castelgan- dolfo de zeereerwaarde heren C. J. M. Spaan, pastoor te Montfoort, Jos. Bolsman, pastoor te Kamerik en Ant. Janmaat, pastoor te Schalk wijk, in speciale audiëntie. Bij deze gelegenheid werd de H. Vader een prachtige Montfoortse kaas aangebo den, welke 48 pond woog. Deze was in een fraaie, daartoe speciaal ver vaardigde, kist verpakt, welke door de Pauselijke Internuntius, Z, Exc. mgr. Paolo Giobbe, was verzegeld. De H. Vader dankte zichtbaar ge roerd voor deze originele en echt Nederlandse gave. 5 Augustus is van officiële zijde mede deling gedaan van het besluit enkele Ambonezen, vooraanstaande aanhangers van de „Republiek der Zuid-Molukken", die naar Nieuw-Guinea waren uitgewe ken, naar Nederland over te brengen. De betrokkenen, aan wie op hun ver zoek door de Nederlandse regering op Nieuw-Guinea asyl was verleend, heb ben zich niet van politieke activiteit onthouden, in verband waarmede de overheid van Nieuw-Guinea zich genoopt zag, hen in bewaring te stellen. Aan gezien hun voorgezet verblijf in Nieuw- Guinea bezwaarlijk en ongewenst ge worden was, besloot de Nederlandse regering destijds hen met instemming van de Antilliaanse regering een verblijfplaats in de Nederlandse Antil len aan te bieden, tenzij zij er de voor keur aan zouden geven naar elders in het buitenland te vertrekken. Nadat de Ambonezen te kennen hadden gegeven nieat bereid te zijn naar de Nederlandse Antillen te gaan, en vestiging elders in het buitenland niet mogelijk bleek, werd besloten hen naar Nederland over te brengen. Wij vernemen van officiële zijde, dat thans aan dit besluit een begin van uit voering is gegeven en dat 6 September ir. Manusama en zijn echtgenote, en de heren Pattipeiluhuh, Nanlohy en Tahapary per Catalina naar Biak zijn gebracht vanwaar zij gisteren per vliegtuig naar Nederland zijn vertrok ken. Zij zullen in Nederland bewegings vrijheid hebben, met dien verstande, dat zij als vreemdelingen vallen onder de beperkingen, welke hun als zodanig kunnen worden opgelegd. In ieder geval zullen zij zoals alle vreemde lingen zich hebben te onthouden van politieke activiteit. De keuze van de plaats, waar zij zich willen vestigen, is onderworpen aan de goedkeuring van de minister van Justitie. De Stichting „Door de eeuwen trouw" deelde o.m. mede van mr. De Rijke te Hollandia, rechtskundig raadsman van de op Nieuw Guinea geïnterneerde Zuidmolukse autoriteiten, vernomen te hebben dat ir. Manusama door politie ambtenaren gewelddadig voor het gou vernementsgebouw is omgekocht. Te gen zijn wil werd hij door de sterke arm voor de gouverneur geleid en hoorde hij daar, staande, aan beide armen vastgehouden door politie-amb- tenaren, een verklaring aan, waaruit bleek, dat Manusama, zijn echtgenote en de heer Pattipeiluhu, chef van de geneeskundige dienst van het leger der R.M.S. Maandag per vliegtuig naar Ne derland zouden worden overgebracht. Indien ir. Manusama dit mocht weige ren, zou het hele gezelschap naar Bo ven Digoel worden getransporteerd. Zondag 6 September werden plotse ling en heimelijk per speciale Catalina van de Kon. Marine het echtpaar Ma nusama met de heren Pattipeiluhu, Nanloh en Tahaparij naar Biak afge voerd, zulks in strijd met de gegeven verzekering, dat slechts de eerstge noemde naar Nederland zouden wor den overgebracht. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft telegrammen verzonden aan de Nederlandse ministerraad en de gou verneur van Nieuw Guinea, waarin voor de betrokkenen algehele bewe gingsvrijheid wordt verzocht en gepro testeerd tegen de gerapporteerde be handeling van ir. Manusama c.f.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3