Pleidooi van prof. Gerbrandy voor gewoonterecht ^'SIoorman: Het spooi* van het zwaard, kL E Gestolen Goed Fel debat met prof. Meyers 1 i >- - 1 Twee weken geëist voor de negentien ordeverstoorders Confessionele partijen tegen socialistisch amendement I In hoger beroep twee jaar geëist tegen overste Devotie Kajotters uit zestien landen congresseren op Drakenburgh „Vorming door actie5' staat voorop Nieuwe Con vair s voor de K.L.M. m Fraude bij de luchtmacht TWEEDE KAMER OVER NIEUW B.W. m Chefarine „4" doet wonderen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 PAGINA 7 P.v.d.A. verdedigt'de vrijheid van de koophandel JMMH Beperkingen t.a.v. koper- gebruik ingetrokken Tumult in de raadsvergadering van Beerta De W.•Duitse verkiezingen Nederlands commentaar was niet officieel Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk: 100ste dodenlijst ■■"a*** \v Deurwaarders leggen per abuis beslag Op reisbagage van pas getrouwd paar Katholieke Illustratie NIEUW ORANJEKRUIS- BOEKJE Trekking loterij Nederlands sanatorium Davos Getuigen gevraagd door A. Budington Kelland (Van onze parlementaire redacteur) Alvorens de grote sprong te wagen in de begrotingsstukken en de mil- oenen-nota met alles wat er in het sociaal-economische vlak ditmaal onher roepelijk aan vast gaat zitten, heeft de Tweede Kamer een week voor Prins jesdag de parlementaire machine reeds voorverwarmd. Er waren wel niet a' te veel Kamerleden aanwezig de Nieuw-Guinea-commissie moest n.m. J1"? bekomen van de inspannende tocht door de oerwouden maar minis- er Donker heeft van deze eerste vergadering na de vacantie geprofiteerd o>« een derde reeks vraagpunten en conclusies over het nieuwe B.W. in Behandeling te nemen. Helemaal zonder moeilijkheden ging het dit keer niet, werden de eerste conclusies dan ook z.h.s. aangenomen. Als de minister niet te veel tegenslag meer ondervindt, zal hij zijn tijdschema nog kunnen *ja'en en in December van dit jaar de eerste wetsontwerpen kunnen in lenen, die op het nieuwe B.W. betrekking hebben. Men rekent dan nog "i'nstens op ruim een jaar voor de schriftelijke voorbereiding. Het moet an echter wat vlotter gaan dan op deze eerste parlementaire dag. Een vreemde escapade werd gemaakt coor mej. Zeelenberg (P. v. d. A.), die ?e grote graanhandel tegenover prof. Jvleyers in bescherming meende te moe- .fh nemen. Het ging n.l. om de moge- iJkheid, die in een van de conclusies ™as uitgesproken, om voor bepaalde bevallen z.g. „standaardregelingen" te gunnen treffen. Uitdrukkelijk stond er echter bij, dat voor bepaalde contrac tu dit soort toepasselijke regels slechts eider medewerking van belanghebben den kan worden vastgesteld. Mej. Zeelenberg spra^ niettemin dreigend "it, dat de P. v. d. A. zich op dit punt alle vrijheid voor zou behouden, wan neer het zover mocht komen, dat er ?tandaardregelen voor de koophandel in het B.W. worden opgenomen. Prof. "leyers kon haar uiteraard geheel ge ruststellen. Als er sprake is van rege- f'ngen, die door beide partijen zijn ge- troffen, dan is er geen enkele reden iheer om daar met een standaardcon- 'ract van de overheid tussen te ko- iwn. Deze contracten zijn juist bedoeld ?.°i bepaalde eenzijdig getroffen rege- luigen, die een heel verkeerd gewoon terecht hebben teweeg gebracht, te Bestrijden. Prof. Meyers noemde in dit verband het assurantiewezen, dat ■jarenlang vergiftigd is geworden door z.g. beurspolissen, een standaard- Becht, dat er een van de geheel ver keerde soort was. Vrees voor PBO ongegrond De heer van Rijckevorsel (K.V.P.) Wilde nog even vastleggen, dat de ^oorkeur dient uit te gaan naar stan daardregelingen die het bedrijfsleven Zfelf maakt. De vrees, dat aan de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie moeilijkheden in de weg zouden wor den gelegd werd echter door prof. Mey ers volkomen ongegrond verklaard. De p.b.o., zo redeneerde de hooggeleerde raadadviseur van de minister, zal voor lopig echter nog geenszins alle gebie den bestrijken. Zeker zal deze wet nog Reen recht scheppen voor beide par ijen, maar voorlopig alleen voor dege- nen die daarbinnen verenigd zijn. Er z'jn tal van gevallen denkbaar waarbij hechts één contracterende partij onder p.b.o. valt. Meer moeite had prof. Meyers echter met de altijd pathetische en als jurist °°k zeer vaardig debatterende professor Gerbrandy, die een vurig pleidooi hield ,Na de Super Constellations en de hieuwe viermotorige „Liftmasters" zal, zoals reeds eerder is gemeld, binnenkort °°k een aantal Convairs 340 aan de vloot ,]?an de K.L.M. worden toegevoegd, ge deeltelijk ter vervanging van bestaand Jjhaterieel, gedeeltelijk ook voor de uit- breiding van de luchtvloot De eerste Van de twaalf bestelde Convairs 340 Wordt in de loop van deze maand op Schiphol verwacht. Zes van deze nieu we vliegtuigen zullen op het Europese 'Uchtnet worden ingezet. De zes andere zUllen dienst gaan doen in West-Indië, Waar de K.L.M. het luchtnet van ruim "•000 km. lengte exploiteert. De zes Convairs, die in Europa zullen Worden gebruikt zijn de: Pieter Breu ghel- de Jeroen Bosch, de Willem van der Velde, de Nicolaas Maes, de Ferdi nand Bol en de Vincent van Gogh. ..De zes Convairs 340, die in West-Indië rjenst zullen doen zijn de: Aruba, de Bonaire, de Curacao, de St. Eustatius, de Maarten en de Saba. De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking «eeft besloten de gemeenschappelijke ijst van verboden toepassingen ten aan een van koper en koperalliages, die in ePtember 1951 door de deelnemende atlden was goedgekeurd, in te trekken, et nieuwe besluit treedt in werking 4 September 1953. voor het gewoonterecht, het ongeschre ven recht dus, dat niet onder rechtsre gels gevangen is en dat toch zwaar mee moet tellen. De professor zag door de scheuren en gaten van het overheidsrecht altijd weer dat in het volk zelf berustende recht. Daarin zag hij zoveel rechtsgron den verankerd, dat hij allerlei factoren die het recht bepalen als even zovele rechtsgronden naar voren bracht, ter wijl prof. Meyers het standpunt verde digde, dat gewoonte geen recht geeft, tenzij wanneer de wet daarnaar ver wijst. Het ging hierbij om de conclusie, die was opgesteld dat daar waar de wet zwijgt, de wet dient aan te geven hoe het recht moet worden gevonden. De volgorde zou dan moeten zijn: a) de aan de wet ten grondslag beginselen, b) het gebr lijkheid. conflicten voor waarbij de wet het ene zegt en de billijkheid het andere. Dan moet de rechter weten waar hij aan toe is. Op dit punt van het debat viel de A.R.-afgevaardigde een ogenblik op zeer onheuse manier uit zijn rol. Prof. Mey ers bracht n.l. de Hoge Raad als rechter bij uitstek ter sprake, toen hij een voor beeld wilde noemen van een duidelijk naar voren brengen van de factor bil lijkheid bij een vonnis. „Mummies zijn het, die leden van de Hoge Raad." „Ik schaar me dan toch onder die mummies", was het antwoord. „Hebben ze zich van U iets aangetrok ken, toen U in Theresienstadt zat?" vuurde prof. Gerbrandy onmiddellijk te rug. In zijn kwaadheid liet prof. Gerbran dy aantekenen, dat hij tegen stemde. De rest van de Kamer nam de conclusies zonder hoofdelijke stemming aan. Dat het samenstellen van het nieuwe B.W. niet zo'n eenvoudig karwei is bleek derhalve uit deze schermutselin gen, waar de gehele middag mee heen ging, ook nog uit een besluit van de Kamer om een tweede reeks conclusies, die betrekking hebben op inschrijvingen van merken, het recht op woordmerken en de bijzondere bescherming van sier- modellen en gebruiksmodellen, samen gevat onder „rechten van de scheppende mens", opnieuw in de vaste commissie te laten bestuderen. Er war.en n.l. door de Vereniging „Handelsrecht" een aan tal prae-adviezen van een achttal gespe cialiseerde juristen bij de Kamer in gediend, die verschillende leden tot na denken hadden gestemd. Men wilde op grond daarvan niet zo maar aan een rechts- 1 debat beginnen. Minister Donker' en c) de bil- 1 vond het in verband met zijn tijdschema niet prettig, maar hij moest er zich wel Prof. Gerbrandy wond zich zo op, dat1 h" r,corlon"°'n np vnnr*itter *ai alles hij prof. Meyers het verwijt maakte, dat hjj alle echte volksrechten in een hoek duwde ten faveure van het geschreven recht. Prof. Meyers waarschuwde hem, dat hij te ver ging en dat b.v. wat voor de een een religieus beginsel is, voor de ander een zuivere opportuniteitskwestie betekent. Er moet ook een zekere volg orde worden voorgesteld, want er komen bij neerleggen. De voorzitter zal alles doen om te zorgen, dat zo enigzins mo gelijk deze materie nog aan het eind van de week in behandeling komt. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) wilde van uitstel niet weten, maar de heer van Rijckevor sel, die het voorstel daartoe deed, kreeg steun van vele kanten, zodat de minis ter zijn draai nam en de Kamer haar zin kreeg. Zeventien landarbeiders en twee vrouwen stonden Dinsdag voor het Leeuwarden Gerechtshof in hoger be roep terecht wegens lokaalvredebreuk, die zij hadden bedreven op 17 Decem ber van het afgelopen jaar in de raad zaal van het stadhuis te Beerta. De Gro ninger politierechter had achttien ver dachten tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld en de negentiende, de 29- jarige J. S. uit Finsterwolde, die als gangmaker bij de ordeverstoring werd beschouwd, tot drie maanden. De pro cureur-generaal bij het. Leeuwarder Ge rechtshof eiste nu tegen ieder van hen twee weken gevangenisstraf. De 17de December 1952 hadden alle verdachten de vergadering van de raad van Beerta bijgewoond, doch toen de zitting was gesloten bleven zij op de tribune en maakten schreeuwend hun eisen kenbaar ten aanzien van een toe slag op de steunuitkeringen. De burge meester, de heer Chr. P. v. Essen, som meerde hen tweemaal de tribune te verlaten, maar zij trokken zich er niets van aan en versperden de uitgang van de raadzaal. Zo zat de raad ongeveer een uur opgesloten, totdat de burge meester voor enkele personen de toe slag toezegde. Bij de behandeling van deze zaak voor het Hof verklaarden zowel vier getuigen a décharge als de verdachten zelf niets van de vordering tot ontruiming van de zaal te hebben gehoord en de verdachten zeiden niet het gevoel te hebben schuldig te zijn. Uit een aantal schriftelijke getuigen verklaringen en uit de mond van drie getuigen a charge, onder wie burge meester Van Essen, bleek het tegendeel. De procureur-generaal meende dat er voor ordeverstoring in een democratisch regime geen plaats is en vroeg twee weken gevangenisstraf. De 29-jarige J. S. uit Finsterwolde had echter nog meer op zijn kerfstok. Hij hoorde evenals de 51-jarige H. S. uit Finsterwolde nog eens twee weken tegen zich eisen, omdat hij ook gewei gerd had het raadhuis van Finsterwol- Bij informatie van het A.N.P. is ge bleken dat het Maandag door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ge geven commentaar op de uitslag van de verkiezingen in West-Duitsland met als een officiële uitlating van de Ne derlandse regering moet worden be schouwd. De regering wenst zich uiteraard principieel te onthouden van het uit spreken van een oordeel over de in terne politieke verhoudingen in een ander land. Dit standpunt laat onver kort de grote waardering, welke ook de Nederlandse regering voor di. Adenauer heeft. onze parlementaire redacteur) Se'rf^ de behandeling van de nieuwe k0n5, draagpunten over het nieuwe B.W. liikV binnenkort ook een stuk huwe- van ri6Cllt aan be orde. Door de Partij diena Arbeid is een amendement inge- kiipa:_°P be conclusie, die een genees- Verplicht wil stellen. biet"-8 onderzoek voor het huwelijk tï f e.s .bbiendement van mej. Zeelenberg i)lüMt als volgt: conclusie wordt gelezen: der^og^bt stelle een geneeskundig on- voor het huwelijk verplicht, biet - - vatl "ten verstande dat de Ambtenaar tot h Bui'gerlijke Stand zich, alvorens °ver t v°ltrekking van het huwelijk een gaan, zal doen ter hand stellen «bet uSchriftelijke medische verklaring de °etrekking tot ieder der aanstaan- 'bhoiia getloten, welke niet anders mag het k en ban dat deze met het oog op f°ek u^'ebjk is onderzocht. Dit onder- keu». beeft plaats door een arts ter van de betrokkene, die derden omtrent de uitslag daarvan niet mag inlichten. De stemming is bij de confessionele partijen tegen dit amendement. Men ziet er niet zozeer in feite veel kwaad in, omdat het geen directe dwang be tekent, maar men wil om principiële redenen toch een dergelijke stap, die een begin kan zijn van een aantasten van de persoonlijke vrijheid, voorko men. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de 100ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de wa'ersnood uitgege ven NIEUWERKERK. Van Strien—Lege- maate Tannetje geb. 15/2/1906 te Kerk- werve, laatste adres: Loenswegje 435. de te verlaten, waarin hij burgemees ter Tuin over dezelfde eisen had willen spreken. De-Groninger rechter had hem daarvoor veroordeeld tot twee maan den en H. S. tot zes weken. Tenslotte moest J. S. zich nog verantwoorden wegens het doen van beledigende uit latingen aan het openbaar gezag. In een kroegje te Beerta had hij een paar weken na de andere incidenten ver klaard dat men de zeven oorlogsmisda digers in Breda me opzet had losge laten, omdat men zulke lieden zo goed kan gebruiken bij de E.DG. Dg Gronin ger rechter legde hem hiervoor zes maanden op en de procureur-generaal bij het Leeuwarder Hof eiste eenzelfde straf. Uitspraak 17 September. ft, .-->r 187. Na de ontmoeting met Alhabar zetten de Noormannen hun tocht naar de kust voort. Er wordt niet veel gesproken. Ieder is te veel van eigen gedachten ver vuld en menigeen werpt verstolen blikken naar Svitjold, die somber en afwezig voor zich uit staart. Te goed begrijpen allen, wat er in de trouwe kerel moet omgaan. Het zwartgallige gemompel van Orm draagt evenmin tot de goede stemming bij. Ook Eric is in gepeins verzonken. De laatste woorden van de geheimzinnige Alhabar laten hem niet met rust. „Wij zien elkander weerNoorman. En dan scheiden wij niet meerWat be doelde de kerel daarmede? Aan de rand van de steppe stijgen de mannen af en laten de paardjes de vrijheid. Te voet wordt de tocht door het moerassig gebied voortgezet. Rookspiralen wijzen hun de plaats, waar Winonah de twee Drakars onder bewaking van een aantal krijgers heeft achtergelaten. De begroeting met deze mannen, die al die tijd in hevige onrust verkeerd hebben over het lange uitblijven van de groep, is hartelijk, hoewel het gemis der velen, die nimmer meer hun Noorse land terug zullen zien, een schaduw over de vreugde werpt. Met grote voortvarendheid wordt nu alles klaar gemaakt voor een spoedig vertrek. Het groepje is echter te klein, om er de beide Drakarschepen mee te bemannen en Eric besluit, hoewel met bloedend hart, een der Drakars te verbranden, om te voor komen dat het schip wellicht in verkeerde handen valt. Als de gretige vlammen ten hemel lekken en het trotse schip langzaam door het vuur verteerd wordtstaan de mannen zwijgend bijeen. „Een laatste groet aan de dapperen, die achterblevenzegt de Noorman zacht, terwijl hij zijn hand op Orm's schouder legt. De goede zeeman heeft de tranen in de ogen. „Gij hebt gelijk, koning," mompelt hij schor, „het was een best schip en het waren b-beste kerels." Terwijl de rokende resten van het verbrande schip langzaam in elkaar zakken, glijdt de Drakar, waarop Eric en zijn handjevol getrouwen huiswaarts keren, statig over het rimpelloze water van de rivier naar zee. Orm veegt peinzend door zijn groezelige snor en wrikt bedenkelijk aan het roer. „Nu denkt iedereen wel, dat het allemaal voor elkaar is," mompelt hij vreugdeloos, „en niemand luistert naar een oude zeeman. Maar zolang wij dat driewerf doorge haalde zwaard nog aan boord hebben, geef ik geen duit voor een goede thuiskomst. Ik zal het nog even aankijken, doch er is uiteindelijk slechts één goede oplossing: of het zwaard overboord, öf Orm overboord! En dat is dat, zeg ik maar zo. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET OOK WANNEER U ZICH „LANDERIG" VOELTI Het gebeurde dezer dagen in een groot hotel te Maastricht, dat een pas gehuwd paartje op een gegeven mo ment tot de minder aangename ontdek king kwam, dat al de reisbagage, waar in zich o.a. alle reispapieren en buiten landse papieren bevonden, uit de hal van het hotel verdwenen was. Bij on derzoek bleek, dat een aantal deur waarders, dat een congres in het Zui den van het land hield en tijdens het weekend in het betrokken hotel had gelogeerd, zich en passant niet alleen over de eigen bagage, maar ook over die van het in zak en as zittende jonge paar had ontfermd. Beide partijen vat ten de vergissing uiteindeliik nogal sportief op, zij het dan, dat de deur waarders het verwijt moesten aanho ren, dat het blijkbaar nog niet zo een voudig is, om zich te kunnen distancië- ren van de sleur van beslagleggingen. Terwijl generaal Mark Clark, de geallieerde opperbevelhebber in Korea, toekijkt, speldt president Syngman Rhee van Zuid-Korea generaal Dean de hoogste Ameri kaanse onderscheiding voor ex- krijgsgevangenen op de borst. Dean werd in Augustus 1950 door de Noordelijken gevangen geno men en verleden week gerepa trieerd. (Van onze Haagse redactie) Mr. 3. Zaayer, de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, eiste Dinsdagmiddag een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventieve hechtenis en ontslag uit de dienst, zonder het recht bij de gewapende macht te dienen, tegen de luitenant-kolonel W. B„ die in hoger beroep terecht stond wegens zijn aandeel in de luchtmachtfraude zaak. Luitenant-kolonel B. is enige maanden geleden door de Krijgsraad te Velde-West veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ont slag uit de militaire dienst. Tevens eiste mr. Zaayer onmiddellijke in arreststel ling bij de uitspraak. Beklaagde was in hoger beroep ge gaan, aldus deelde hij op verzoek van de president, mr. J. W. V. Doornbos, mede, omdat hij zijn straf te hoog vond. Mr. Zaayer kwam in een kort requi sitoir tot de conclusie, dat de behande ling voor het Hoog Militair Gerechtshof geen nieuwe gezichtspunten opende. De advocaat-fiscaal had geen critiek op het vonnis, maar hij achtte de straf niet in overeenstemming met de gepleegde fei ten. Juist als men de grote lijn bij deze zaak in het oog houdt, beseft men eerst, hoe erg deze fraude-zaak eerst is. In een uitvoerig pleidooi ging de ver dediger van overste B., mr. A. G. Maris, diep in op alle punten van de tenlaste legging. Zoals hij dit ook bij de behan deling voor de Krijgsraad had gedaan, weerlegde mr. Maris de beschuldigingen, dat de overste gelden uit de kas van de Luchtmacht-aanschaffingsdienst, waar van beklaagde hoofd was, zou hebben verduisterd, dat hij opdracht zou hebben gegeven tot confectionnëren van goede ren en aflevering van goederen aan een textielfabriek, waarin de overste finan cieel was geïnteresseerd, dat hij een valse factuur zou hebben afgegeven voor niet geleverde goederen. In grote lijnen was het pleidooi van mr. Maris een her haling van datgene, dat hij ook reeds voor de Krijgsraad te berde had ge bracht.. Het is inderdaad niet goed, aldus mr. Maris, dat het hoofd van de L.A.D. tevens een van de leidende figuren van een textielfabriek is. Maar dit alles was bij de hogere luchtmachtautoriteiten be kend. Zij sanctionneerden het optreden van overste B. en hebben hem bevorderd in rang en zelfs verzocht om beroeps officier te worden. Overste B. is het slachtoffer geworden van onvoldoende controle en zijn grote fout is, dat hij te soepel omging met zijn reglementen en verordeningen, maar hij heeft zeker geen strafbare feiten gepleegd. De staat is ook op geen enkele wijze door hem benadeeld; de overste heeft geen winst bejag nagestreefd. Mr. Maris kwam dan ook tot de conclusie, dat de enig moge lijke uitspraak vrijspraak moest luiden. In zijn repliek bestreed mr. Zaayer deze opvatting. Er is hier wel degelijk sprake van overtredingen die strafbaar zijn voor de wet en het gaat niet aan, de schuld van de overste af te schuiven op de overheid. Uitspraak 6 October. Amsterdam had vroeger een kerkje „On ze Lieve Heer op Solder"', tegenwoordig heeft het ook „Onze Lieve Heer in de Kel der". Dat is namelijk de voorlopige, nood kerk, die bouwpastoor H. J. A, Koopman heeft ingericht in de kelder van een krui denierszaak in de Johannes Poststraat, Tuinstad-Slotermeer. De K.I. brengt er de ze week een reportage over. Wist u, dat er in Tunis negen Nederlandse pastoors wer ken? De reizigers van de jeep-expres heb ben hen bezocht en vertellen over hun werk en hun parochies. Er is verder een boeiend relaas door de Franse marine-offi cier Cousteau over de duiktochten, welke hij en enige kameraden met behulp van de betrekkelijk eenvoudige „aqualong" in de MiddellSndse Zee hebben ondernomen en over de verblindende kleurenpracht van het rijk onder water. Pater Loogman besluit zijn artikelen over de achtergrond van de Mau-Maubeweging met een ernstige be schouwing over ..De blanke als opvoeder". Over de speciale dierentuin van de univer siteit van de Amerikaanse staat Wisconsin te Madison, die een enorm aantal dieren herbergt, uitsluitend voor wetenschappelij ke doeleinden, vertelt een rijk geïllustreer de reportage. Voorts zijn er foto's van schilderstukken, portretstudies etc., ver vaardigd door geneesheren, die in hun vrije tijd verpozing zoeken in de kunst; dr. M. schrijft er een artikeltje bij. Ir. Nicolas geeft een beschouwing bij een reeks men selijke gezichten, waarmee de fotograaf een curieuze „Spielerei'' heeft uitgehaald. Ver der nog enige kleinere reportages. Jan Cot- taar schrijft over Arie van Vliet, „wereld kampioen van formaat". Mijn neef Hans zat in de kerk al braaf te woelen, lang voor de Mis uit was. En op een gegeven moment gaf hij zijn moeder te ken nen dat hij „niks meer wist" en dat hij „eruit" wilde. „Doe je ochtendgebed nog maar eens over", kreeg hij ten antwoord, „dat leek vanmorgen nergens op." Onmiddellijk viel het knaapje in een diepe devotie. Zelfs toen de plechtigheid ten einde was volhardde hij daar nog steeds in. „Kom", zei zijn moeder, „we gaan naar huis." „Ik kan nog niet", fluisterde Hans, „ik heb mijn avondgebed nog met af. Op de jaarvergadering van de Kon. Nationale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oran je Kruis", te Amsterdam gehouden, zijn in de vacatures, ontstaan door het pe riodiek aftreden van twee bestuursle den <de arts A. C. Bellaart en jhr. T. M. van Such telen van de Haare) gekozen mr W. Baron van Haersolte, secretaris van de Alg. Verenigde commissie ter le niging van rampen door watersnood m Nederland, en A. C. M. Schampers, se cretaris van het Ned. R.K. Huisvestings comité. Een levendige discussie ontspon zich over het Oranje-Kruisboekje dat zo spoedig mogelijk precies wanneer was. volgens de voorzitter, niet te voor spellen in een nieuwe serie zal ver schijnen. Gistermiddag is, ten overstaan van notaris W. B. Bruijns te Schevenmgen, in de Dierentuin te Den Haag de trek king geschied van de loterij ten be hoeve van de on- en minvermogenden in het Nederlands sanatorium te Davos. Van de hoofdprijzen viel de eerste, een auto, op no. 98713, de tweede, een twee persoons reis met deviezen naar Davos, op no. 231309 en de derde, een motor fiets, op no. 86330. De opbrengst van de loterij wordt geraamd op ongeveer f 85.000. De groepscommandant der Rijkspolitie te Muiden verzoekt de bestuurder van de zwarte personenauto, die Maandag morgen omstreeks 8.30 op de Rijksweg tusen Hakkelaarsbrug en Muiden er ge tuige van was dat een motorrijder in de berm werd gedrukt door een inhalende lichtgroene personenauto, zich te willen bekend maken. Telefoonnummer K 2942- 324 of bij geen gehoor 321. Kajotters uit zestien Europese landen vergaderen momenteel in „Drakenburgh" bij Baarn ter bespreking van enkele grote problemen, welke momenteel on der de Katholieke Europese arbeiders jeugd leven en voor uitwisseling van ervaringen. De Unesco heeft bovendien enkele katholieke jonge arbeidersleiders uit Canada, de Philippijnen, Cuba en Senegal in de gelegenheid gesteld, het 24 Newsome bleef een ogenblik aarzelend staan. Hij liet haar niet graag onbe schermd achter. Maar tenslotte ging hij toch weg. Hij zou echter nog heel wat ongeruster geweest zijn, als hij in een donkere portiek aan de overkant van de straat de korte gestalte gezien had van dat zonderlinge individu dat naar de naam Mixis luisterde. HOOFDSTUK 8 Sherry Madigan las met zekere trots de advertentie van haar hand in de och tendbladen. Het was een tweeledige aanbieding. Op de eerste plaats kwamen de met de hand bedrukte, zuiver linnen tafellakens, ontbijtlakens en servetten. Vervolgens kwamen de stellen van twee baddoeken, twee handdoeken en twee washandschoentjes, verpakt in speciale dozen. De prijs bedroeg zes dollar ne genenvijftig per stel. tegen zeven dolla" achtennegentig normaal. Dit was de aanbieding waarover Ro ger Newsome zich het hoofd brak. om dat het goed nog niet binnen was. Port man had er voor gezorgd, en Portman was naar het Zuiden gegaan om zijn re laties te bewerken en had er Newsome moe laten zitten. Het was geen normale transactie geweest, maar Portman had Roger niet in vertrouwen genomen. Wat gebruikelijk was. Portman was er de man niet naar om zijn assistent in de geheimen in te wijden. Newsome had er alle correspondentie op nagelezen, en alles scheen in orde. Maar de goederen kwamen niet opda gen, en er was niet veel tijd meer. De artikelen waren kennelijk niet afkom stig van een van de gewone relaties. Niet van een der fabrieken waarmede Port man doorgaans handelde, doch van een concern dat van een speciale gelegen heid gebruik gemaakt had om een eer lijke cent te verdienen. Het scheen dat de goederen oorspronkelijk gemaak1 waren voor Gammidge in Chicago, en Gammidge, een zaak die uitsluitend in linnen en aanverwante artikelen deed, was door brand verwoest en had de be stelling geannuleerd. De mensen met wie Portman zaken gedaan had. hadden de waren voordelig van de fabrikant overgenomen en met een kleine winst aan Portman doorverkocht. Het scheen dat Portman een heel goede slag gesla gen had, behalve dan dat de tafellakens en de handdoeken met toebehoren nog niet gearriveerd waren. Newsome begon zich nu ernstig onge rust te maken. Interlocale telefoonge sprekken waren duur, doch hij achtte het verantwoord er thans toe over te gaan. Het resultaat was onrustbarend. Hij kreeg ontwijkende antwoorden. Waar de goederen zaten, kon hij niet ontdek ken. Hij werd van de een naar de ander verwezen en kreeg allerlei tegenstrij dige berichten. Newsome overwoog ern stig om zijn moeilijkheden aan de ar tikelchef voor te leggen, maar hij be sloot zijn zorgen voorlopig nog met nie mand te delen. In plaats daarvan ging hij naar boven om met mevrouw Brixton te praten. Doch mevrouw Brixton was in conferen tie met een aantal personen van de be drijfsleiding. Hij bleef staan bij Sherry's lessenaar. „Ik zit op de wip," zei hij somber. „Het spul komt maar niet opdagen. Ik had er met Brixton over willen spreken. Misschien kunnen we nog dadelijk een advertentie plaatsen waarin we de aan bieding annuleren. We kunnen zeggen dat door onvoorziene omstandigheden ae goederen niet zijn aangekomen." „Dat geeft moeilijkheden," zei Sherry. „Je zou zo zeggen," merkte hij sar castisch op. „Een klap in het gezicht van „Prothero", terwijl alle linnenzaken in de stad in hun vuistje lachen." „Je hebt nog vierentwintig uur." „Om op een vulkaan te zitten," gaf Roger ten antwoord. „Dat spul komt vast niet." ,,'t Is jouw schuld niet." „Kan zijn. Maar ik ben verantwoorde lijk. 't Is een lelijk ding voor „Prothero." We hebben een reputatie hoog te hou den. En denk eens aan het geklets in do winkel. Iedereen zal er ons op aankij ken." „Als je de aanbieding annuleert," zei Sherry, „dan kun je dat niet meer onge daan 'maken. Maar als je blijft hopen en afwachten, komt alles misschien nog op zijn pootjes terecht. Kun je je niet indenken? Ik bedoel, is het niet moge lijk ergens in de stad iets dergelijks op de kop te tikken?" „Geen schijn van kans Zulke dingen liggen niet voor het opscheppen. 't Is een heel aparte aanbieding." „Bij mij gebeurt er altijd iets," zei Sherry. „Als alles verloren schijnt, komt er altijd plotseling uitkomst. Wachten en uitkijken is mijn motto, en laat de kleine luitjes het voor je opknappen." „Wat voor kleine luitjes?" snauwde hij. „Die kleine wezentjes die brave men sen uit de narigheid helpen." zei ze. „Daar zijn ze gewoon dol op. Al toen ik klein was. Ze laten me nooit in do steek. „Ik ben vanmorgen niet bepaald in een optimistische «temming," zei hij, „en in sprookjes geloof ik al sinds jaren niet meer." „Dan ben je helemaal niet verstan dig" zei zij. „Hoe moet je dan door het leven komen?" Ze sprak heel ernstig. „Waag het nooit, niet in sprookjes te ge loven." Hij keerde terug naar zijn kantoor, en liep tussen de tafels en toonbanken waarop een veelheid van dekens, spreien, handdoeken, tafellakens, duur Iers linnen en kostbare Belgische kant was uitgestald. Hij zag een kleine man in een stoel zitten wachten, zonder dat hij veel aandacht aan het feit besteed de. „Hier is een zekere mijnheer Spee om u te spreken," zeide de secretaresse van Portman, en ze wees op de bezoeker, die opstond en innemend glimlachte. „Mijnheer Newsome?" informeerde de bezoeker. „Dat ben ik. Wat kan ik voor u doen?" „Ik heb vanochtend uw interessante advertentie gelezen. Over die uit de hand gedrukte tafellakens en servetten. En de stelletjes." „En wat is daarmee?" „Wel, dat is een populaire aanbieding. Het is heel goed mogelijk dat u meer vraag krijgt dan u verwerken kunt, niet waar? Zo'n prachtige gelegenheid. Kan ik u misschien interesseren?" „Interesseren waarvoor?" „Wel. het toeval wil dat ik een kleine partij van het zelfde goed in huis heb. Ach, ik handel zo wat links en rechts. Overal waar winst in zit. Ik moet het van een snelle omzet hebben." Wordt vervolgd). congres bij te wonen. Punt van discussie is vooral de nieuwe werkwijze, welke sinds enkele jaren ook in Nederland wordt gevolgd, van „Vorming door actie". Dit, uit Frankrijk stammende, initiatief beoogt het uit dragen van de Christelijke gedachte in alle milieus, door het gunstig beïvloeden van de situatie zoals ze is. Militante Kajotters mogen alleen werken met niet-Kajotters. Zij mogen hun milieu niet .verlaten, doch dienen op de plaats waar zij staan in de fabriek htm ideeën te verwezenlijken. Door deze werkwijze hoopt mén de dreigende „statische ten- denz" in de organisatie te overwinnen. Problemen welke voorts aan de orde werden gesteld waren o.m de taak van de Kai otters-emigranten, de opbouw van een K.A.J. in hun nieuwe land. Vrijdag avond zal de geestelijke vader van de K.A.J., mgr. Cardijn, in „Believue" te Amsterdam duizend jonge arbeiders toespreken en een opdracht geven aan een groep adspirant-emigranten Speci ale aandacht wordt ook gewijd aan de opvoeding van de jonge arbeiders in Europese zin. De mogelijkheden welke b.v. de Kolen, en Staalgemeenschap biedt aan mijnwerkers en metaalar beiders zijn in deze kringen nog on voldoende bekend. De K.A.J. is op weg een wereldbe weging te worden, nu de gedachte van de apostolisch werkende jonge Chris tenarbeiders in de missiegebieden bij zonder blijkt aan te slaan. Uit Afrika en Japan komen gunstige berichten over de groei van deze organisatie. De K.A.J., welke momenteel 1 millioen leden om vat, is officieel adviserend lichaam van de Unesco. Het congres werd, of zal worden, be zocht door mgr. dr. B. J. Alfrink, minis ter A. C. de Bruijn en de heer A. Oos- terlee; hoofd van de afdeling Vor ming buiten Schoolverband van O.K. en W. „Deze conferentie heeft ons vooral het besef bijgebracht dat, onverschillig hoe de landaard en de omstandigheden zijn, de werkelijke noden van de jonge arbeiders nagenoeg overal dezelfde zijn. Onze gemeenschappelijke strijd voor de verwezenlijking van het katholieke le vensideaal maakt de K.A.J. tot een wereldorganisatie", ze' ons een ionge afgevaardigde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7