Uitvoering door Die Haerlemse Musyckcamer" Kinderuitzending Haarlemse St. Yincentius vereniging 73 jaar en nog als dief voor de rechter Hoe spelen de R.K. clubs? Ieder jaar genieten 300 kinderen van een gezonde vacantie Strafblad weerspreekt het „toeval" HAARLEMS BISSCHOP VERRICHT PLECHTIGHEID HAARLEMSE RECHTBANK MUM' PATENT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 ?AGINA 2 18e-eeuwse muziek OVERVEEN Winkeliers en de kankerbestrijding Schietwedstrijden van Steun Wettig Gezag Beurs van Amsterdam Beurs van New York HEEMSTEDE NIEUWE VELDEN VOOR ALLIANCE? Grote belangstelling voor diploma-zwemmen STUDIEDAGEN Instituut voor Bestuurs wetenschappen In Aerdenhout bloeit Victoria Regia weer Snelschaaktournooi om kampioenschap v. Haarlem Thans ook Ellen Tochtstrip voor Stalen Ramen Prijs: f 1.20 per meier Burgerlijke Stand Zilveren professiefeest pater Lohman O.F.M. Academie voor voortgezet economisch onderwijs (Zondag 13 September) E.H.S.—A.D.O.'20 BeverwijkD.E.M. KinheimV eisen T.O.G.-Vitesse'22 W.F.C.-Wijk aan Zee HillegomT.Y.B.B. H.B.C.Wilhelmus AnimoOnze Gezellen T.H.B.—V.V.S.B. S.J.C.Concordia Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche,. Crt. Smedestraat 5, Haarl. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnen komende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo no-, dig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ivanhoe". Tijden: 2, 4.15,7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: .Casablanca". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volwassenen. Luxor: „Het Manderson Mysterie". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Tijdrit met de dood". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 19 jaar. Lido: „Spel met de duivel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „De kleine wereld van Don Camil- lo". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9 15 uur, a. 1. Minerva: Woensdag: „Arsenicum en Oude Kant", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Donderdag 10 September Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater: „De Picnic", 20 uur. Concertgebouw: H.O.V. 5e Zomercon- cert, 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 1516 uur. Minerva: „Ditte, een mensenkind", 20.15 uur, volw. Vrijdag 11 September Het Huis Van Looy: Tentoonstelling „Kunstenaars helpen". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a. Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 10—12 en i—i uur. Evenals het vorige jaar zal op October door de Werkcommissie tot op leiding van Maltezer-Helpsters voor Haarlem en Omstreken met de opleid'-nd van Maltezer-Helpsters worden begon nen. Zoals bekend zullen de Maltezer-Help sters. wanneer de nood ooit aan de man mocht komen, aanvullend werk in Katholieke (nood) ziekenhuizen verrich ten, welke in of in de onmiddellijke om geving van hun woonplaats gelegen zijn. Tot de opleiding van Maltezer-Help- ster kunnen worden toegelaten katho lieke vrouwen en meisjes tussen 17 e* 40 jaar Zij dienen echter een verband- acte te tekenen, waarbij zij zich var plichten na het behalen van het exa men een aanstelling als Maltezer- Helpster 3e klasse te zullen aanvaarden en gedurende twee achtereenvolgende jaren als helpster ter beschikking te blijven. De opleiding bestaat uit een E.H.B.O■- cursuste geven door de plaatselijke af deling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. en een cursus in elementaire verpleegkunst en infectie ziekten, te ge ven door de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis. Voor het verrichten van het practische gedeelte in de ziekenhuizen zal de Ver eniging van R. K. Ziekenhuizen waar zulks mogelijk haar bemiddeling ver lenen. Een zeer uitgebreide folder over de taak van en de opleiding tot Maltezer- Helpster is op aanvraag verkrijgbaar bij het secretariaat: Jan van Galenstraat 5, Telefoon 17666. De cursussen zijn zodanig ingedeeld, dat het ook mogelijk zal zijn alleen een E.H.B.O.-cursus te volgen. Het bestuur van de plaatselijke afde ling Bloemendaal van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding is in de verschillende delen van de gemeente nog bezig de resultaten te controleren van de straatcollecte, die j.l. Zaterdag in Bloemendaal en Voge lenzang werd gehouden. In Aerdenhout en Overveen werd alleen met lijsten gecollecteerd en daarmede wordt nog door gegaan tot en met Zaterdag. In Overveen heeft men vele winke liers bereid gevonden om één procent van hun verkoop op de afgelopen Za terdag 5 September aan het fonds voor de kankerbestrijding te willen afstaan. Hoewel dit kleine bedragen zijn, geldt ook hier, dat vele kleintjes één grote maken. Ofschoon nog niet alle winke liers werden bezocht, kwam met deze actie al vijftig gulden binnen. Het re sultaat van de lijstcollecte is in Over veen trouwens eveneens bevredigend. Het vorig jaar opgehaalde bedrag (onge veer f 225) werd al overschreden, terwijl nog enige lijsten afgerekend moeten worden. Op de Zaterdagen 12 en 19 Septem ber zullen des middags leden van de reserve rijkspolitie, de reserve gemeen tepolitie, de reserve grensbewaking en van de nationale reserve in de distric ten Noordholland-Noord en Noordhol land-Zuid op de schietbanen aan de Zeeweg in Overveen bijeen komen om elkaar de eer van het beste korps of van de beste individuele schutter te be twisten. De réserve gemeente- en rijkspolitie komen het eerst aan de beurt; zij zullen Zaterdagmiddag wedstrijden houden in het pistool- en revolver schieten. De volgende week Zaterdag komen de ieden van de reserve grensbewaking en do nationale reserve in het „geweer" in wedstrijden geweerschieten op een af stand van honderd meter. Na afloop worden de prijzen uigereikt in „Het Witte Paviljoen" aan de Zeeweg aan de Wvérzijde van' cje ingang 'van de "schiet banen. -> hi De wedstrijden zijn uitgeschreven door de provinciale commissie Noordholland van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag", waarvan de heer L. Bouwman uit Heemstede voorzitter is. Er zijn zowel korps- als personele schietwedstrijden: De eerste prijzen korpswedstrijden zijn wisselschilden voor de verschillende reservediensten De tweede prijs bestaat uit zes medailles, voor elke schutter één. (Niet officiële koersen-) Vorig Opening slot 10/9 3Va Ned. 1953 101% 3% Ned. 1953 102(} 101% 3',4 Nederl. 1948 98% 314 pCt. Ned. 1950 99 3-3% Nederland 1947 96 97 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 99& Inschr. Grtb.'46 3 pCt. 97j| Ned. Handel Mi), cgrt 159 A.K.U. 171% 170% Van Berkels Patent 106% Calvê-Delft eert. 128 Van Gelder 160'4 Kon. Hoogovens cert. 170 Unilever cert. 192% 191% Ned. Kabel 222 Philips 174 173% Kon. Petroleum 322% 321% „Amsterdam" Rubber 93 93% Holl. Amerika Hm 134 Kon. N. Stoomb. M. 128% 128% Ned. Scheepv. Unie 12814 128>~, H.V.A. 107 V4 106% DeliMiicert. 95% ex-div, Vanmorgen heeft Haarlems bisschop, mgr. J. P Huibers, de sobere, maar indrukwekkende kapel van de Vrouwen van Bethanië, te Bloemendaal, gecon sacreerd. Gedurende enkele uren wer den de aloude en zinvolle ceremoniën verricht in het nieuwe Godshuis, dat verscholen ligt in de landelijke om geving van Bloemendaal, welke om geving deze morgen in de ruigte van wind en regen, sterk contrasteerde met de stille rust in het bedehuis. De kapel werd ontworpen door architect C. van Moorsel en de bouw werd uit gevoerd door aannemer J. Thunissen, uit Heemstede. Architect van de nieuwbouw van „Thalatta" is de Leer H. Tuninga. Mgr. Huibers werd geassisteerd door de provinciaal der Paters Jezuïeten, pater C. Kolfschoten en prof. Wille- brands uit Warmond als troondiakens. Presbyter-assistens was deken J. Kuil man, diaken ad intus was pastoor Beune uit Bloemendaal. Verder ver leenden assistentie dr. Ellerbeck S.J., mr. Diepenbrock. de overste van het missiehuis Driehuis, rector Vester, de pastoors B. Sondaal S.J. en J. v. Galen uit Overveen, prior Nillesen, de paters J. Albers S.J., dr. H. Geurtsen S.J., J. de Rooij S.J., pater Hogema O.S.C., voorts rector Amatus van Straten O.E.S.A. In de koorbank hadden o.m. plaats genomen mgr. J. Damen uit Rome, en Deken G. v. d. Burg uit Amsterdam. Onder de gasten bevond zich behalve de architecten en de aannemer, mej. dr. M. Nolte. wethouder van de gemeente Bloemendaal. Na de H. Mis hield de bisschop een predicatie, waarin hij de betekenis van de plechtigheden van vanmorgen nader verklaarde. Het huis van God is een geestelijk huis. Gij zijt geroepen om het geestelijke huis van God op te trekken. Hij zag een symbool in de heiligen, die de Vrouwen van Bethanië hebben ge kozen tot patronessen van de nieuwe kapel.Zij zullen een bijzondere plaats in de congregatie gaan innemen. De bis shop ging dan verder met er op te wijzen dat de bewoners van het huis lirijin 'Bethanië de gastvrijheid moeten hebben toegewijd. Het vuur van uw liefde moge het welbehagen van God opwekken. Het moet voor God een dagelijks plezier zijn, aldus mgr. Hui bers, hier te komen wonen. Hij hoopte tenslotte dat de zusters steeds kracht en genade mochten putten voor het werk dat zij dagelijks verrichten. De nieuwe kapel, die toegewijd is aan de patronessen van de Vrouwen van Bethanië, de H. Reinilda en Liduina, ver vangt de voormalige kapelruimte, die was ondergebracht in de villa welke voor de eerste vestiging der zusters in Bloemendaal als tehuis heeft gediend en sedertdien met aan- en bijbouwsels is verrijkt. Dat geen ideaal kloostercom plex kon worden gebouwd, is waarlijk niet te wijten aan de bekwame Voor- burgse architect v. Moorsel. die zowel in 1932 als thans de uitbreidingen heeft ontworpen en ook de schepper is van de nieuwe kapel. Zijn handen waren namelijk te zeer gebonden door een aan tal moeilijk te begrijpen bepalingen van de zijde der gemeentelijke overheid De kapel ligt nu schuin achter de oorspronkelijke, successievelijk uitge breide. villa en tussen deze en een be lendend, onlangs door de zusters aan gekocht, landhuis in. Het is een sober, laaggehouden bakstenen gebouw met een rieten dak, dat verscholen ligt tus sen de dennen en van de openbare weg af nauwelijks zichtbaar is. Het ademt een geest van eenvoud en landelijke ingetogenheid. Hetzelfde geldt voor het wit gekeimde interieur, dat doorsne den is door vier bakstenen steunbogen, die een diep perspectief suggereren. De constructie der balken en dakspan ten is fraai en rustig; opvallend is de trouvaille, der wit-aangezette ijzeren moeren en verbindingsstukken. Het meubilair van de kapel is uit de vroegere kapelruimte overgebracht; bij zonder mooi is het door de beeldhou wer Albert Termote vervaardigde hou ten altaarkruis. In het altaargraf rusten de relieken van de H. Jeroen en de Martelaren van Gorkum. Zoals men weet vormen de Vrouwen van Bethanië een moderne, door prof. v. Ginneken S. J. gestichte apostolische congregate voor het bekeringswerk onder de niet-katholieken. Nog niet zo lang geleden hebben zij een nieuwe vestiging gekregen in We nen; hier in Nederland fungeert het Bloemendaalse „Bethanië" als moeder huis. Daar verblijft de contemplatieve tak der congregatie, welke tak men het geestelijk thuisfront zou kunnen noemen voor de catechisten, die zich in diverse steden actief aan het beke ringswerk wijden. Laatstgenoemden verblijven elke maand een dag, elk jaar een maand en elke tien jaar een vol jaar in het Moederhuis, om daar nietuoe geestelijke kracht op te doen voor haar apostolische ar beid. De winkelstand in Haarlem-Noord er dan speciaal die in de Generaal Cror- jéstraat en het Julianapark boekt de laatste tijd steeds nieuwe aanwinsten. Vorige week heeft de firma Lief ting en Lute een poelierszaak geopend. De zaak is geheel verbouwd en gemoderniseerd. De inrichting is zodanig, dat een alles zins hygiënische bediening is gewaar borgd. Eer. keurige onberispelijke poe lierszaak. welke ongetwijfeld een aan winst betékent voor Haarlem-Noord. Wij blijven nog even in de Generaal Cronjéstraat. Zaterdagmorgen om 10 uur opent Bidder's beddenmagazijn zijn deu ren. Een uitgebreide collectie dekens, ledikanten en matrassen wacht de aan staande koper, die er bovendien ook terecht kan voor reparatie aan zijn ma trassen. "Bf bestaat een mogelijkheid, dat één van de oudste dameshockeyvercnigingen in ons land, het Heemsteedse Rood Wit, deze maand voor het laatst bestaat. Be stuur en Ieden van deze vereniging zullen zich over het al dan niet hand haven van de club binnen twee weken uit spreken. De laatste jaren was het ledental dalende en hetzelfde gold de door beide elftallen geleverde presta ties. Rood Wit degradeerd'e deze zomer van de promotie naar de tweede klasse. De vraag doet zich nu voor of - in dien Rood Wit wordt opgeheven dit voor de R.K. hockeyveremging Alliance niet een goede gelegenheid zou zijn de in goede staat verkerende velden van Rood Wit, in het Heemsteedse Sport park naast die van Alliance gelegen, te huren. Behalve het nieuwe kleed huis, waarvan de opening ter gelegen heid van het vijfentwintig jarig be staan het vorige seizoen enigszins werd vertraagd, zou Alliance dan nu zo niet over een uitgebreider, dan toch zeker over een beter veldencomplex de be schikking kunnen krijgen. Woensdagmiddag werd een groot aantal schoolkinderen gelegenheid ge geven, om het diploma zwemmen te behalen, waarvan door een groot aan tal jeugdige zwemmers en zwemsters ten aanschouwen van even zovele trot se ouders gebruik werd gemaakt. Er was een jury samengesteld, be staande uit mevrouw Kruytv. Laar en de heren A. J J. Verspoor en J. v. Es, die de verrichtingen beoordeelde en zorgde, dat elk kind, dat het diplo ma verdiende, er ook inderdaad een kreeg. Wethouder H. Disselkoen was helaas verhinderd door de gebruike lijke zitting van B. en W. van zijn be langstelling blijk te geven. In totaal zijn er in 1953 270 diplo ma's uitgereikt en sinds 1945 heeft men in het geheel aan 3000 personen het diploma kunnen verstrekken. Het genootschap Nederland-Engeland heeft in het afgelopen seizoen verschil- Jet^de, voortreffelijke lezingen op zijn programma gehad „Na een periode van langdurige rust, 'vmarin voldoende tijd werd gevonden een nieuw programma samen te stellen is de eerste bijeenkomst van het genootschap bepaald op Dinsdag 29 September Des avonds zal dr. Jea- nette P. Nichols een lezing houden onder de titel: ..What my Netherland Ancestors did for me". Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Vanmorgen vonden wij op ons bureau de tweede editie van „De Kolenman", een uitgave van de Federatieve Kring van Brandstoffenhandelaren. Het blad bedoelt een voorlichtingsblad te zijn, waarin de huisvrouw alles kan lezen, wat betrekking heeft op huisverwarming. De vergelijkende cijfers over de kosten van het stoken met kolen, gas, olie en electriciteit, zullen zeker ieders belang stelling hebben. „De Kolenman" wordt gratis door de P.T.T huis-aan-huis ver spreid in Haarlem en omgeving. Het internationale congres van espe rantisten zal van 31 Juli tot 7 Augustus van het volgend jaar in Haarlem worden gehouden. De plechtige openingszitting zal. waarschijnlijk plaats vinden in het Concertgebouw van Amsterdam. Het comité, dat met de uitvoering van een en ander belast is. verwacht minstens 2000 deelnemers. Kort geleden zijn de laatste kinderen weer in Haarlem teruggekeerd, die van een gezonde vacantie konden ge nieten dank zij de kinderuitzending van de St. Vincentiusvereniging. Het Haar lemse comité zendt reeds jaren kinde ren uit en dat daarbij in een behoefte wordt voorzien, moge wel blijken, dat er de laatste jaren ongeveer driehon derd kinderen uit Haarlem, Heemstede en Santpoort zijn uitgezonden. Een dergelijke actie vraagt uiteraard veel zorg en een intense voorbereiding en zo trekken de leden van het comité, dat zich met de uitzending bezig houdt, ieder jaar omstreeks half Mei er op uit, om bij boeren of andere mensen ten plattelande kinderen geplaatst te krijgen. Het onderbrengen van deze kinderen voor de tijd van drie weken geschiedt bij de boeren geheel belange loos. De kinderen krijgen daar niet al leen gratis onderdak, doch zeer vaak komt het voor, dat de pleegouders deze kinderen ook nog nieuwe boven- of/en onderkleren verstrekken. Gemiddeld komt zo een kind gedurende het ver blijf buiten vijf a zes pond aan. De jeugdige vacantiegangertjes wor den ondergebracht in verschillende plaatsen; het grootste gedeelte van hen gaat naar Brabant en de Achterhoek. Ook in Overijssel en Noordholland kunnen er steeds worden geplaatst. Uiteraard moet de organisatie van deze uitzending tot in de finesses kloppen en gezorgd moet worden, dat de contanten aanwezig zijn om de kosten, die gemid deld op vijftien gulden per kind ge schat moeten worden, te betalen. Deze gelden worden door de comité leden ieder jaar opnieuw bijeen gebe deld. Gelukkig zijn er vele inwoners van Haarlem en omgeving, die daarbij hun volle medewerking verlenen, zo dat het comité voor de uitzending fi nancieel in staat wordt gesteld de kos ten uit-deze giften te betalen. Een en ander Vraagt begrijpelijker wijs veel werk van het comité, maar men doet dat met liefde. Het is boven dien een zeer dankbaar werk, omdat de resultaten ieder jaar bij wijze van spreken te zien zijn. De kinderen ko men voldaan en welgedaan weer thuis en genieten nog lang na over wat zij buiten tijdens hun vacantieweken ge noten hebben. Voor degenen, die het werk financieel mogelijk maken, moet dat tevens ook grote voldoening zijn. Het Instituut voor Bestuursweten schappen (opgericht door de Vereniging van Ned. Gemeenten) gaat ditmaal zijn jaarlijkse studiedagen houden in het conferentie-oord der Woodbrookers te Bentveld op 24, 25 en 26 September. Het onderwerp is: de opvoeding tot staats burgerschap. Prof. dr. G. A. van Poeljè, lid van de Raad van State, zal spreken over Vorming van volwassenen als nor maal onderdeel van de taak der over heid, In het bijzonder van de gemeente lijke overheid. Drs. F. J. E. Hogewind, hoofd van de sociaal-psychologische dienst behandelt de sociaal-paedagogl- afdeling van de rijkspsychologische sche aspecten van de opvoeding tot staatsburgerschap. Tenslotte zal de heer H. Molendijk, burgemeester van Amers foort, antwoord geven op de vraag: Wat kunnen wij in de gemeente doen, om burgers te brengen tot mede-denken en mede-doen? In een tijdsverloop van nauwelijks enige weken staat de Victoria Regia in de kassen van de Bloemendaalse ge meentelijke kwekerij aan de Veldlaan in Aerdenhout andermaal in bloei. Woensdagavond hebben velen reeds van de mooie pracht genoten; ook he denavond is de kwekerij nog van half acht tot tien uur geopend om belang stellenden uit deze omgeving van de bloei te kunnen laten genieten. Het Haarlems Schaakgezelschap orga niseert op Donderdag 17 en Vrijdag 18 September in de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis, Jansweg 34, snel schaakwedstrijden om prijzen. Voor le den van de Haarlemse Schaakkring is nieraan verbonden de titel van snel schaakkampioen van Haarlem. Het bestuur van de Haarlemse Schaakkring heeft voor de kampioen een wisselbeker beschikbaar gesteld. Men kan zich tot uiterlijk 14 Septem ber a.s. opgeven bij het secretariaat van het H.S.G., van Kinsbergenstraat 25, Haarlem. Advertentie N.V. DE HOUT- STEENWERF HAARLEM Houtwerf Kampersingel 20—24 - Tel. 11932-11931 Steenwerf: Spaarndamseweg 48 - Tel. 10072-15700 Morgen opent V. en D een geheel nieuwe canfectie-afdeling' (dames- en kinderconfectiewelke aangepast oan de meeste moderne eisen. Een primeur voor Europa is wel het opzienbarende plafond, dat van aluminium is gemaakt en volkomen „glad" is. Op geraffineerde manier is daarin de verlichting aange bracht. welke het voordeel oplevert, dat er op de afdeling geen enkele schaduw valt waar te nemen. Op de eerste étage van dit warenhuis kan men dit nieuwtje op gebied van verlichting gaan bewon deren. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway U.S Steel Tidewater GEBOREN: J. C. Th. A. SwartJan- sen z.; H. KuntzelSlotboom z.; M. P. C. Lammersvan Etten z.; P. C. Kok— van Meurs z.; L. M. de Zwartvan Riel z.; W. G. BrinkKlaasen d.; M. A. Pieterse—Walter d.; C. H. van Schie van Duijnhoven d. ONDERTROUWD: W. J. F. Nielen en W. A. M. Woudenberg; H. J. G. van Putten en M. G. Tuijn; E. Steenken en A. E. Wehnes; G. Post en Th. C. E. Kruup; P. de Jong en E. Hoogakker; J. G. Hakkenhaar en H. Alberda; M. Geerlings en G. E. Hart; J. Vijzelaar en Th. E. M. Heeres; C. Baggerman en C. C. Th. Faase; J. de Man en F. E. Boel- houwer; J. J. Lavoo en H. Swart; J. Chr. Voss en G. Borgmeier; G. Corver en A. C. van der Vossen; B. J. Drenth en G. Post; P. J. In 't Veld en C. M. Mook; H. Dedden en A. M. Weltevrede; A. van den Kerkhof en Th. M. N. Kamphuijs; R. de Bie en R. Groenen- daal; G. Steenman en H. Meerwijk; J. W. F. Oosterhof en F. Griffioen; R. van der Velde en Chr. M. E. Breevoort; D. Schuurman en M. van Rotterdam: L. Schotanus en A. Glazemaker; H. Haze- leger en H. J. M. Blanken; P. A. G. Kol en M. A. G. Rutte; G. Keesman en A- M. Cop; H. G. van Rossum en P. Stam; C. de Jager en J. Vogelesang; P. de Vries en J. M. van Zeeland: A. ter Voort en H. de Klerk; D. J. Walter en W. K. Onstenk; A. J. Oomkens en M. D. C. van Alphen; C. Schaapman en M. W. J. Sevenhuijsen. GETROUWD: A. M. de Block en C. W. van Geldorp; P. Azier en D. van der Niet; H. van der Schrier en I. Blik; J. J. de Bruijn en J. J. Weber; J. F. M. Wilmering en A. M. Th. Vasen; J. Q. van Trigt en A. W. Teunissen; N. Hand- graaf en G. C. Chr. Plus; W. A. Th. van Gool en A. C. G. Stol; P. Th. Blom en Chr. H. Oerlemans; P. van der Wiele en M. W. van den Bosch: H. M. van Roode en A. Chr. M. Bouchier; M. J. van Dorp en C. Drogt; P. de Widt en N. van der Molen. OVERLEDEN: J. A. M. Holdrinet, 79 j.; Langendijkstraat; J. M. Takes. 81 i„ Tempeliersstraat; J. Verkruijsenvan Vladeracken, 67 j., Spaarnelaan. Gistermiddag is aan de Korte Spaarne de nieuwe koelinrichting voor groenten en fruit van de firma S. J. Kuyper en Zn. officieel in gebruik gesteld Het nieuwe koelhuis dat de naam ,,'t Spaar ne" zal dragen, is tot stand gekomen door de gedachte die tot uiting kwam in de openingsspeech van een der fir manten, de heer H. Kuyper, dat niet alleen de kwaliteit van een product ver zorgd moet worden, maar dat ook aan de verdere behandeling aandacht 0®' schonken moet worden. Een welbekende figuur uit het gods dienstig en cultureel leven van Limburg, pater Eleutherius Lohman O.F.M., vierde gisteren zijn zilveren professiefeest. Pater Lohman, geboren in Haarlem, trad voor 25 jaar in de orde der Franciscanen; in 1935 werd hij tot priester gewijd. Van 1936 verblijft hij in het Zuiden, eerst te Hoogcruts, sedert 1937 in het klooster te Maastricht. Pater Lohman wijdde zich vooral aan zielzorg, o.a. in de diaspora voor Duitsers. Pater Lohman verwierf ook een plaats in de journalistiek van Limburg en wei als Limburgs redacteur van de Maas bode. Zijn bezadigde artikelen, in het bijzonder zijn deskundige muziekbeoor- delingen hij is ook organist vonden algemene waardering. Ofschoon aan het jubileum geen ruchtbaarheid gegeven werd, kwamen toch tal van belangstel lenden, onder wie verschillende musici en persbroeders, de feesteling geluk wensen. (Van onze verslaggever) 73 jaar oud en nog moest de grijsaard in het verdachteenbankje voor de recht bank verschijnen Twee surveilleren de agenten hadden hem op heterdaad betrapt toen hij uit een geparkeerde auto op het Rembrandtsplein in de hoofdstad een koffertje met gramofoon- platen wilde stelen. Hij bezwoer bij hoog en laag dat het niet waar was en dat hij het koffertje in de auto zelfs niet had gezien. Het was maar stom toeval geweest dat de agenten hem in de wagen hadden aan getroffen. Zijn been had lange tijd in het gips gezeten en daardoor had hij zich verzwikt bij het lopen over de vluchtheuvel van de tramhalte. En hij was wat gaan uitrusten in de gepar keerde auto, waarbij zijn arm toevallig in de richting van de achterbank kwam te hangen. Maar de president glim lachte bij dit verhaal en las het straf blad van de bejaarde eens voor. De ene veroordeling na de andere wegens dief stallen uit auto's stond er op en som mige nog van zeer recente datum.... De agenten hadden het helemaal niet zo toevallig gevonden de man daar in die auto aan te treffen. Zijn rechterarm was zeer duidelijk uitgestoken naar het kof- fetje op de achterbank. En dies hadden zij daaruit geconcludeerd dat het koffertje voor de man nogal grote aantrekkings kracht bezat en derhalve. Het „derhalve" sprak de Officier van Justitie, die alleen al het stafblad vol doende bewijs achtte. De bejaarde ver dachte houdt nogal van een borreltje en het Medisch Consultatiebureau tegen alcoholisme wilde het nog eens met hem proberen, zij het niet erg enthousiast, zoals de president er aan toevoegde^ Maar de Officeir streek over zijn hart en vroeg vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Medisch Consultatiebureau. „Wat verdachte er op te zeggen had?" vroeg d epresident. „Jawel, goed hoor," antwoordde de bejaarde, die zich blijk baar allang bij de stand van zaken had neergelegd. De president verwonderde er zich over dat hij op 56-jarige leef tijd was gaan stelen. „Toen ben ik van mijn vrouw af geraakt", verklaarde hij. En de drank deed de rest.... Het getuigschrift voor het volledig afgelegd examen werd uitgereikt aan: Chr. v. d. Graaf, A. J. Habers, E. Ho reman, N. Kinkel, W. A. Koster, C. L. v. Lent, L. D. Lieman, J. J. v. d. Rol, G. Scholten. Met 5 candidaten wordt het examen voortgezet. Voor het afleggen van het examen in sociale economie werd een verklaring uitgereikt aan: H. J. Schotssman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2