N oor d-Kor e aanse premier gast op het Kremlin Kleine prinsjes worden groot Koninklijke belangstelling voor het leven van kleine Amsterdammers Bezoeken aan scholen en het Concertgebouw 40 doden bij ernstige aardbeving op Cyprus Hotel DJEMPOL te Hilversum fgebrand IS )RR ffüêB§H Tot hoofd en hart TOEKOMST VAN KOREA WORDT BESPROKEN Mol oio v, Boelganin en Gromyko ter begroeting van de delegatie aanwezig Syngman Rhee heft jeugdbonden op Oude man door auto doodgereden Voorbereiding van nieuwe loonronde Algemene staking dreigt in Italië Drie dorpen volkomen verwoest; vijftienhonderd mensen dakloos ai Watersportcentrum verwoest Het weer Kim Ir Sen, de Noord-Koreaanse eerste minister, is gisteravond in Moskou aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met Russische regeringsleiders. Kim was tien dagen geleden per t'ein uit Korea vertrokken. De Noord-Koreaanse premier leidt een delegatie, waarvan deel uitmaakt de Noord-Koreaanse minister kan Buitenlandse Zaken, Nam II, die aan het hoofd heeft gestaan van de Noordelijke delegatie bij de onderhandelingen te Pan Moen Ion over een wapenstilstand. Dank voor verleende reusachtige hulp Vorming van „Nationale Garde" 4 inzittenden gewond Indonesische minister Sudibio afgetreden Bezoek Koning Boudewijn aan Koningin Juliana? Nog geen definitieve schikkingen Vlucht naar de vrijheid In de Stichting van de Arbeid wordt hard ge werkt aan het advies Een dode en gewonde bij autobotsing Kunstwerken aan Vorstin aangeboden Teddy gevoerde Wind breakers ^jPAG 11 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25783 De Noord-Koreaanse delegatie werd begroet door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, de minis ter van Defensie, maarschalk Boelganin en de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko. In een toespraak bij zijn aankomst Seide de leider van de Noord-Koreaan- se delegatie, dat het doel van het be zoek o.m. is de bespreking van kwes ties betreffende verdere uitbreiding van be economische en culturele betrekkin gen tussen Korea en de Sovjet-Unie. Hij sprak de verwachting uit dat het bezoek zou bijdragen tot het herstel van be economie en de versteviging van het democratische bewind in Korea en verder tot de vreedzame vereniging van het land en de versterking van de Vrede en veiligheid in Azië. Kim Ir Sen dankte het Russische volk voor de bevrijding van de Ko- feanen van de Japanse onderdruk king, voor de „reusachtige hulp in de drie moeilijke jaren van de vader landse oorlog tegen de Amerikaanse interventionisten en hun stroman nen", en tenslotte voor de financiële steun ten bedrage van 1 milliard roe bel voor de wederopbouw van Noord- Korea. Westelijke waarnemers te Moskou zijn van oordeel, dat de toekomst van Korea een van de voornaamste onder werpen zal zijn. waarover Kim en de Russische staatslieden zullen spreken. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft vandaag bepaald, dat alle Zuid-Koreaanse jeugdorganisaties moe ten worden opgenomen in een „Nationale Garde". De leden van de nationale garde kunnen van 17 tot 37 jaar oud zijn. Zij Vormen een reserve voor het leger, Waarop in tijd van nood een beroep tvordt gedaan. De president deelde nog mede de ont binding der bestaande jeugdorganisaties te hebben gelast, omdat deze elkander onderling bestreden, zulks ten nadele van 's lands belang. De zeventigjarige heer K. Zomers uit Roosendaal, die Donderdag per fiets op V'eg was naar zijn werk, heeft de dood Bevonden toen hij plotseling de ver keersweg Roosendaal-Bergen op Zoom ter hoogte van café „De Roskam" wilde oversteken en door een auto uit Den Haag werd gegrepen. De auto begon te o'ippen en reed tegen een boom. Vier Van de zes inzittenden werden daarbij ornstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de heer Z. Zonder te letten op het naderende ver keer de vrij drukke verkeersweg over- stak om zich naar een aan de andere Zijde van de weg gelegen boerenschuur *e begeven, waar hij enige lichte werk zaamheden pleegt te verrichten. Op dit tijdstip naderde uit de richting Roosen baai de huurauto uit Den Haag, bestuurd boor de heer de W., die met zijn echt- Banote, drie kinderen en een 25-jarige Vrouwelijke kennis op weg was naar ■"bist. De chauffeur remde uit alle macht trachtte nog de fietser te ontwijken, Sjaar zijn poging bleef zonder resultaat. r^e oude man werd tegen de grond ge bakt en was op slag dood. De auto be- ®j?n te slippen op het natte wegdek en '°og tegen een boom. De klap kwam r? bard aan, dat van de zes inzittenden deen de heer de W. en één van zijn jj iideren ongedeerd bleven. De overigen epen allen een hersenschudding op, ter- ka i kW mevrouw de W. bovendien een kpkfractuur, bij de vijfentwintigjarige tjfbbis van de familie een gecompliceer- 6g arrnbreuk en bij één van de kinderen tee „^bbbele beenbreuk werd geconsta- na. De gewonden zijn overgebracht ar het ziekenhuis te Roosendaal. lyBb. Bidonesische minister van Staats- slan Sudibio, is op zijn verzoek ont sla! verleend. Sudibio zei tot de ont- PartivrVrage te hebben besloten, om de Jdiscipline te' handhaven. (Van onze Belgische correspondent) Volgens berichten in Belgische en bui tenlandse bladen zou Koning Boudewijn volgend jaar in Juni of in Juli een offi cieel bezoek brengen aan de Belgische Congo. Van bevoegde zijde vernemen wij echter dat voor een dergelijk be zoek nog geen enkele schikking is ge troffen. Evenmin staat het vast of de Belgische Vorst zijn bezoeken aan be vriende vorstenhuizen volgend jaar met een reis naar Nederland zal inluiden. Jan Hajdukiewicz is de Poolse offi cier, die afgelopen Woensdag de vlucht nam uit de Poolse delegatie, die op Korea mee werkt aan het toe- Acht, dat een com missie van neutra le mogendheden uitoefent op de na leving van de> be standsovereenkomst. Hij vroeg en ver kreeg politiek asyl bij de Verenigde Naties. Aan ver slaggevers in Seoel vertelde hij, dat hij zich zorgen maak te om de veilig heid van zijn moe der en zuster, die nog in Polen zijn. (Van onze Haagse redactie) De discussies in de Stichting van de Arbeid, die voor het bepalen van de so ciaal-economische koers in het regerings beleid thans meer dan ooit van belang zijn in verband met de komende loon ronde, die de huurverhoging zal moeten goedmaken, zullen dezer dagen tot resul taat moeten voeren. Aanvankelijk was men over het verloop der onderhandelin gen niet pessimistisch gestemd, omdat men het althans eens was geworden over het principe van de loonsverhoging. De standpunten der werknemers en werk gevers blijken echter toch nog zover uit een te liggen, dat nu het er op aankomt het percentage vast te stellen waarmede de lonen verhoogd moeten worden, zich twee fronten gaan vormen, die eerder scherper worden afgebakend dan dat men elkaar zou gaan naderen. In verband met het loondebat in de Kamer is het voor de regering en ook voor de volksvertegenwoordiging ge wenst, dat men weet waar men met de Stichting van de Arbeid aan toe is. Er wordt dan ook thans het uiterste gedaan, zowel binnen het bestuur der stichting als daarbuiten, om deze zaak rond te krijgen. (Van onze correspondent) Gistermiddag zijn op het beruchte kruispunt RijkswegHilversumseweg te Laren bij een autobotsing twee perso nen zeer ernstig gewond. De heer D. W. uit Colmgate bij Deventer kreeg be halve in- en uitwendige kneuzingen een ernstige ueupfractuur. De tweede passa gier, de 20-jarige verpleegster B. S. van het kindertehuis Boshuis te Nunspeet zo zwaar gewond, dat zij later is over leden: de toestand van W. was van morgen nog zorgwekkend. Gevreesd wordt dat hij blijvend invalide zal zijn. De verpleegster zat pas enige minu ten in de personenwagen van de heer W., die uit de richting Amersfoort het kruispunt naderde. Van de tegenover gestelde zijde kwam een volkswagen aan, waarachter een legerauto. De volkswagen wilde bij het kruispunt linksaf slaan en remde af. De legerauto remde eveneens maar slipte en reed tegen de flank van de juist voorbij gaande wagen van de heer W. De auto werd totaal vernield. De twee gewon den zijn in het St. Jansziekenhuis opge nomen. Koning Hoessein van Jordanië is met zijn twee-jarig zusje Basma en zijn broertje van vijf, Hassan, in Londen aange komen, waar de koning een operatie zal ondergaanHet gezichtje van de kleine prinses is lichtelijk beschadigd, toen zij kort voor het vertrek naar Londen kwam te vallen in de tuin van het paleis te Amman. Kroonprins Karei Gustaaf van Zweden is gisteren voor het eerst naar school gegaan. Juffrouw 'Anna Broms, die het prinsje het Zweedse „aap, oor, eik" zal moeten leren, brengt hem naar zijn plaats in de klas, terwijl zijn moe- wer, prinses Sibylla, toekijkt. Met 19 andere jongens zal de prins, als elk gewoon Zweedje, in de klas Atten. Het christelijk-democratische vakverbond in Italië heeft gisteravond besloten zijn leden in alle industrieën volgende week voor 24 uur in staking te laten gaan, als eerste maatregel van een grote actie tegen de werkgevers. Verwacht wordt, dat de door communisten geleide arbeidsfederatie zich bij het christelijk-democratische ver bond zal aansluiten, om te pogen alle fa brieken in het land stil te leggen. Het christelijk-democratische vakverbond heeft dit besluit genomen, nadat het reeds een maand tevergeefs met de werkgevers over loonsverhogingen heeft onderhandeld. (Van onze speciale verslaggever) Naast alle gratie, naast de traditionele grandeur die het Koninklijk Hof pleegt te omgeven, kent het bezoek dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard mo menteel aan de hoofdstad des lands, Amsterdam, brengen, een grote eenvoud. Een eenvoud, die wordt gekenmerkt door de oprechte belangstelling die het Vorstenpaar toont in het dagelijks leven van gewone men sen. gisteren voornamelijk van kleine en van gebrekkige mewsen. De eerste dag in de hoofdstad kreeg door de aan komst van de Landsvrouwe en haar gemaal, de intocht in de stad, het feestelijk bezoek aan de fleurige tentoonstel ling van Nederlands volkstuinders in het R.A.I.-gebouw en de galavoorstelling in de Stadsschouwburg, het eerste theater des lands, een ongekende luister. Sedert jaren heeft Amsterdam eer- derglijke staatsie niet meer gekend. Thans is de traditie van het jaarlijks bezoek van het koninklijk I ar geloof en liefde leven is iets hopeloos uitgesloten. De route naar deze beide scholen was aan beide zijden afgezet door duizenden mensen, die hevige regenvlagen trot seerden om een glimp van de Vorstin op te kunnen vangen. Van Oost naar West liep een fleurig lint van vlagge tjes die door kinderen werden ge dragen door de stad. Vele scholen, die in de buurt van de route gelegen zijn had den aan de kinderen vrijaf gegeven. On der leiding van onderwijzers en onder wijzeressen trokken dé kinderen zin gend naar de straten die de koninklijke auto zou passeren. Het eerste bezoek gold de „Mytylstich- ting", een school waar wordt getracht kinderen met ernstige lichamelijke ge breken op te voeden tot volwaardige mensen, die een taak in de maatschappij kunnen vervullen. De Koningin was gekleed in een lichtgrijze robe zij droeg een rose en grijs geruite stola en een rose hoedje. Zij werd vergezeld door haar particulier secretaresse mevr. Smit- Avis en de Kamerheer in bijzondere dienst jhr. Fr. van Lennep. De Amster damse wethouder van Onderwijs, mr. J. J. de Roos. leidde haar rond, terwijl het hoofd van de school mej G. van Tholen en het onderwijzend personeel uitvoerige inlichtingen gaven. De Koningin was zichtbaar ontroerd bij het aanschouwen van het werk dat hier met waarachtig engelengeduld wordt verricht. Zij zag in de verschillende klassen de behandeling van patiëntjes, die gekweld door spierverlammingen moeten leren om zoveel mogelijk de menselijke functies te verrichten. Dat duurt jaren. In de proefklas, waar de kinderen op hun lichamelijke en geestelijke vermogens worden getest, werd de vorstin een door de kinderen zelf gemaakte boekenlegger en een fluit- koord aangeboden. In een andere klas kreeg zij een servetring. De lessen van de school vonden tijdens dit bezoek normaal voortgang. De kinderen bewo gen zich door het gebouwtje, zoals zij dat elke dag doen en de onderwijzeres sen deden hun werk met hetzelfde ge duld als altijd. De lessen gingen ook normaal door in de Beatrixschool, de hypermoderne on derwijsinstelling in Amsterdams nieu we stadswijk Bos en Lommer in West. Deze school is gebouwd volgens aanwij zingen van een aantal Engelandvaarders die na de oorlog hun vluchtplaatsen nog maals waren gaan opzoeken en een stu die hebben gemaakt van de methoden die daar op het gebied van de scholen bouw worden gevolgd Op een binnen plaats kunnen de kinderen bij goed weer onderwezen worden in de buitenlucht. Er is een grote schoolzaal en alle niet direct theoretische vakken worden in speciaal daarvoor ingerichte lokalen on derwezen. De school is licht en luchtig, er zijn grote ramen en de klaslokalen zijn licht geschilderd. Twee kleintjes uit de eerste klas boden bloemen aan en de tocht die de vorstin door de klaslokalen maakte werd een afwisseling van vro lijke gebeurtenissen. In een der klassen was een klein meisje ondanks het feit dat zij hoge koorts had. Toen de Konin- ging dat vernam moesten onmiddellijk paar in ere hersteld. Telkenjare zal van nu af de hoofdstad haar Vorstin kunnen begroeten. Elk jaar ook zal Amster dam, zoals gisteren, opnieuw mogen ervaren dat dit vor stelijk bezoek niet slechts door pracht en praal wordt om ringd, maar evenzeer door medeleven en interesse in de wenteling van het levenskrachtige Amsterdam. Gistermorgen heeft H. M. de Koningin bezoeken gebracht aan het Instituut voor Lichamelijk Gebrekkigen, de Mytyl school aan de Bessemerstraat in het Oostelijk deel van de hoofdstad en aan een der modernste scholen van het land, de Prinses Beatrixschool in de Sara Burgerhartstraat in West. Op beide scholen toonde de Landsvrouwe een le vendige belangstelling in de nieuwe onderwijsmethoden die hier met succes worder» toegepast. Tezelfdertijd bezich tigde Z. K. H. Prins Bernhard de Rijkswerkplaatsen, waar omscholingscursussen voor arbeiders worden gegeven. de deuren en ramen gesloten worden en informeerde zij bezorgd of het kleine meisje niet naar bed moest. Maar daar kwam niets van in. Koorts of geen koorts, de koningin kwam en daar moest het kind bij zijn. Elders kocht de Vorstin in een winkeltje, waar twee kleintjes achter de toonbank hadden post gevat, voor een paar centen enkele in kleurige papiertjes verpakte knikkers. Ook hier was wethouder De Roos aanwezig, ter wijl de heer C. Mahieu. hoofd der school, de koningin uitvoerig voorlichtte. In de middaguren ontving het Ko ninklijk Paar in de burgerzaal de leden van de Amsterdamse gemeenteraad en deputaties uit het Amsterdams leven. Aan het tweede diner, dat het Ko ninklijk Paar in de Troonzaal op het paleis heeft gegeven, hebben de leden van de ministerraad, de staatssecreta rissen en de minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik, met hun dames, aan gezeten. Voor het diner waren zestig gasten uitgenodigd. Tezamen met Z.K.H. Prins Bernhard, in gezelschap van leden van haar hof houding. en gevolgd door de voltallige ministerraad, heeft H. M. Koningin Juliana Donderdagavond het Volks concert te Amsterdam bijgewoond. Het was tien minuten over half negen, toen Hare Majesteit het gebouw betrad, be geleid door burgemeester d'Ailly, die zich daarna terugtrok. De Koningin die gekleed was in een zwarte avond robe met tulen shawl, werd ontvangen door mr. Guillaume Landré, voorzitter van de Stichting Het Concertgebouw orkest en vervolgens naar haar plaats in het midden van het frontbalcon ge leid van waar een tapijt over de balu strade hing. Overigens was de versiering in de zaal, in overeenstemming met het feit dat het hier een normaal Volksconcert betrof, sober gehouden. Maar de zaal was geheel uitverkocht, en er heerste een gedempte feestelijke stemming. De Amsterdam mers hadden zich niet in gala gestoken, maar in rustig-stemmige kledij. Men was blij en tevreden dat de Koningin een gewone muziek-avond tussen gewone concertgangers had willen meemaken, en na het Wilhelmus zette men zich neer tot gewoon echt luisteren. De ergste plaatselijke aardbeving sinds mensenheugenis heeft zich gis teren op Cyprus voorgedaan Minstens veertig bewoners van de Britse kolonie zijn daarbjj omgekomen en drie dorpen werden volkomen verwoest waardoor 1500 mensen dakloos zijn geworden. In acht seconden werden in 135 dorpen in het Westen van het eiland een groot aantal woningen vernield. Volgens een officiële bekendmaking wordt het aan tal ernstige slachtoffers op 100 geschat en h#t aantal minder ernstig gewonden op een veelvoud er van Het Engelse vliegdekschip „Theseus" de torpedobootjager „Saintes" en een landingsschip voor tanks zijn uit Pira eus naar Paphos vertrokken om hulp te bieden. Eenheden van de Britse lucht macht en van het leger zijn reeds met de reddingswerkzaamheden begonnen. In Paphos is bijna geen huis onbescha digd. De hoofdweg tussen Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, en Paphos is door grote rotsblokken versperd. Vracht wagens met brood zijn naar het ramp gebied gezonden. In Stroumbi zijn 500 gebouwen, waar onder de kerk, in ruïnes veranderd. Van de 700 inwoners hebben er 13 de dood gevonden Volgens een politiemedede- ling is het district Limassaol, in het Zuidelijk deel van het eiland Cyprus, zeer ernstig getroffen. In de stad Limas saol en in de dorpen van de streek zijn huizen en kerken ingestort of ernstig beschadigd. Drie dorpen in het district Paphos zijn nagenoeg geheel verwoest. Bijna geen huis staat overeind. Miss Florence Horsbrugh, de Britse vrouwelijke minister van Onderwijs, arriveert hier bij Downingstreet 10, om een vergadering van het z.g. „kern kabinet" bij te wonenDe Britse raad van ministers kent een „kernkabinet", dat bestaat uit de voornaamste minis ters. Sir Winston Churchill heeft miss Horsbrugh voAge week in deze „kern" opgenomen. Een felle brand heeft vannacht het watersportcentrum café-restaurant en hotel Djempol aan de Bloklaan te Hil versum geheel verwoest. De bewoners, de pachter Bluys, zijn vrouw, en zijn twee kinderen, slaagden er in in nacht gewaad het vege lijf te redden. Van de inboedel kon niets gered worden. Bo vendien gingen vier raceboten verloren van de eerste Nederlandse Waterski- school van W. de Vreng, alsmede een leegstaand woonschip en zes zeilboten. De totale schade wordt op een ton ge schat. Hoewel de Loosdrechtse brandweer vrij spoedig ter plaatse was, en het vuur met vijf stralen bestreed, zag men al gauw dat het vuur niet meer te stuiten was. Reeds na een kwartier stortte het Gistermorgen heeft de Konintfin een bezoek gebracht aan de Mytylschool H M. toonde tijdens dit bezoek een bijzon dere belangstelling voor de leermethodezoals die tot in onderdelen op het gebrekkige kind is ajgestemd. In de burgemeesterskamer van het Koninklijk Paleis heeft Koningin Juliana gisteren het dagelijks bestuur van de jurycommissie van de Koninklijke Sub sidie in audiëntie ontvangen. Bij deze ontvangst waren tegenwoordig W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, part. seer, van H. M. en mr. J. C. Baron Baud, grootofficier in speciale dienst. De schilders Matthieu Wiegman, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet (resp. voorzitter, secretaris en penningmeester der genoemde commissie) hebben Ko ningin Juliana officeel de album met 25 kunstwerken aangeboden, vervaar- dgd door de jongere schilderessen en schilders, die gedurende het eerste re geringslustrum onzerf vorstin de ko ninklijke subsidie verwierven. Gedurende drie kwartier heeft H. M zich met de kunstenaars onderhouden, elk der geschonken werken bekeken en besproken, en tenslotte de commis sie haar dank betuigd voor deze geste, die zij hogelijk op prijs heeft gesteld. dak in. Toen de inmiddels gealarmeerde Hilversumse brandweer arriveerde, had het vuur zijn werk reeds gedaan. Bran dende zeilboten dreven op de Loos drechtse plassen rond en van Djemp'ol was nog slechts een rokende puinhoop over. De brand is waarschijnlijk ontstaan in een gang achter de bar. Van de in boedel is niets gered. Ook de voorraden en het geld, dat nog in de kassa was, gingen geheel verloren. De enorme hit te maakte het de brandweer vrijwel on mogelijk het vuur te naderen. De race- boten van de waterskischool, welke aan het watersportcentrum was verbonden, waren niet verzekerd. De zoon van de heer Bluys werd aan het hoofd gewond, toen men hem in 'n personenauto bracht en het portier in de consternatie te vroeg dicht sloeg. Verdere persoonlijke onge vallen hebben zich niet voorgedaan. De hotelvergunning van Djempol was reeds enige tijd geleden ingetrokken omdat het gehele houten complex te brandgevaarlijk werd geacht. In Oc tober zou de huidige exploitant het be drijf verlaten. Vanmorgen heeft men de wrakken van de verbrande zeilboten aan de wal gekregen. Ze zijn niet meer te repareren. Toen het hotel „Djempol" in het be gin van dit jaar als hotel werd afge keurd, verbleef er een groot aantal Ambonezen in. Advertentie IISSTR (tot Zaterdagavond) Veel bewolking met vooral aan vankelijk enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind, later draaiend naar West tot Noord-West. Zon: 6.09-19.03. Maan: 10.52-19.45. '««AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eietoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 J<ant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 jy Telefoon 5790 'tectie: 1. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. °ofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wr>a. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1