Haarlems binnenstad biedt nog steeds onvoldoende centrale accommodatie Na seven maanden toch FA-FA-BA-PA Geen beroeps afronding bij de architecten H.J.v.SAMBEEK Voortreffelijke oplossingen in nieuwe uitbreiding IN HAARLEMS VISHAL RAZEN MINIATUUR-TREINTJES Uitvoerders en opzichters Aannemers goed geschoold MENG ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 PAGINA 11 HET VRAAGSTUK DER STEDEBOUWKUNDE Bouwbedrijf Voor nieuwbouw en verbouwingen LEIDSEVAARTWEG 101 HEEMSTEDE - TEL. 27152 „WAT ZIE IK IN DE DUINEN?" Toverformule in Heemstede Stimuleren pi mmtm De organisatie van architecten en aannemers De aannemers Geen dwarskijker meer „DE OPEN DEUR" Theologische cursus voor leken Eerst vragen goed beantwoorden en dan... spelen 'Haarlem achter het dambord Roddelaar voor de politie-rechter PATER WILSHAUS 25 JAAR MINDER- BROEDER EEN ONOVERTROFFEN PRODUCT Een technische revolutie: GOLIATH met Injectiemotor GEERT HOOGEVEElV§ GARAGEBEDRIJF 5=== Advertentie De tentoonstelling in Het Nationale Park „de Kennemerduinen", „Wat zie ik in de duinen? Wat vind ik aan het strand?" trekt veel belangstelling. Sinds de opening 1 Augustus j.l. werd deze tentoonstelling reeds bezocht door ruim 2100 personen. Dezer dagen zijn de tentoongestelde collecties aangevuld met een 59-tal zee dieren, zoals krabben, kreeften, slakken, zee-anemonen, poliepen, inktvissen, haaien etc. Deze dieren zijn aange kocht van het Zoölogisch Station te Den Helder. Al deze dieren we -* n gevangen voor de Nederlandse kust. Als we in dit artikel tezamen met U, lezer, een ogenblik onze gedachten laten gaan over het vraagstuk der stedebouwkunde, gaan we dan eerst even terug naar de toestand aan het eind der vorige eeuw. Hoe een voudig, hoe ongecompliceerd was toen het bouwvak in alle opzichten: op het werk zelf, op de werkplaats van de aannemer, maar ook bij de voorbe reiding van het bouwen. Er was practisch geen overheidsbemoeiing; ieder j?ouwde wat en waar en hoe hem goeddacht. e snelle aanwas der stedelijke bevolking overviel de stadsbesturen en hun raadslieden in een tijdperk, waarin de stedebouw nog slechts teerde op bij kans vergeten tradities van vroeger glorie en het inzicht in de opkomende meuwe maatschappelijke toestanden en verhoudingen nog ontbrak. De woningtoestanden waren in vele gevallen afschuwelijk: in 1900 bedroeg het f^ntal éénkamer-woningen 28,3% van het totaal en het aantal 2 kamer woningen 30.7%. In Amsterdam waren 5000 kelderwoningen, waarvan 1000 niet voldoende hoogte hadden om rechtop te staan. "e stadsuitleg werd voor een groot deel uitgevoerd door particuliere exploi tanten, terwille van een maximaal rendement. Met de toename van welvaart, van de bevolking, van de beschaving, het ver keer, de techniek, de constructiemidde len en het wegennet groeiden ook de middelen, de noodzakelijkheid, de moge lijkheid en het inzicht dat dit niet zo kon blijven doorgaan; cjat. de overheid taaL een ordenende eri leidinggevende rij. heeft. En het is wellicht bekend dat resulteerde in de in 1901 afgekon digde Woningwet van Goeman Borge- ®!Us; die tot op de dag van heden de fterke houvast en leiddraad is bij de °°Uwende ontwikkeling in Nederland, j In principe was hierin vastgelegd al- wat later zou uitgroeien tot allerlei u wonderlijke, gespecialiseerde gebieden: gemeentelijk bouwtoezicht, de uit- w'dmgsplannen, de onteigening in het eiang der volkshuisvesing, de onbe woonbaar verklaringen, de finantiële dei? aan de woningbouw en ook de ste- ebouwkundige maatregelen, lin Ssbied van de stadsontwikke- da§ werd in de woningwet vastgelegd in* alle gemeenten met meer dan 10000 jwoners verplicht zijn een plan van reL ,®iding te maken. Deze wettelijke geling hoe summier zij ook was, heeft de ontwikkeling mogelijk gemaakt van Nederlandse stedebouw tot een vak- ter^ met e'8en eisen, inzichten en we- ''schappelijke werkmethoden, vanzelfsprekend ging dit maar lang- e a,h en dikwijls met veel tegenwerking eimoeilijkheden, en om maar bij onze hè» stad te blijven: eerst in 1930'kwam jYc algemeen uitbreidingsplan voor ^«arlem tot stand; veel later dan voor meeste andere gemeenten. v«et is duidelijk dat de ontwikkeling den C'eze $tedebouwkundige denkbeel- hP? o°k haar neerslag vond in de over- On„ bemoeiing en de voorschriften. rspronkelijk alleen een stratenplan (Vervolg van pagina 7). doL*166" de tekeningen en bestekken het ®ewerkt. materiaallijsten gemaakt, ep st geschikte personeel uitgezocht Sm *Pn tijdschema opgesteld. Met de ha„® ejtekening van de architect in de t'tm arcmtect in de hoek' eeft hij op de bouwgrond een Watt Unt bepaald, en van daaruit de hit„I,egrond: de contouren van het huis, hout 0t' tntussen is de wagen met werk- Schn' kruiwagens, metselkuipen en t'jn ^,pe9 uitgeladen: de grondwerkers tip bezig aan de sleuf voor de funde- k'orri Want er behoeft niet geheid te «p ?eh. De bouwkeet is in elkaar gezet uaarmee is het werk begonnen. Spj ti zien dan. na die eerste grbte ver- Maaringen, weinig schot in het werk. Zijp als zij eenmaal boven de grond Big vbegen de muren omhoog, er is een f®®st 6 hij de „eerste steen" en een kgp als de vlag in de spanten van de kljpKlappert, in de vroege morgen al feis bet metalen zingen van de trof ee v de metselsteen, het doffe rhyth- ep Bp n de hamerslagen ergens binnen, Se met volle overgave en echt-Engel. Zopjjph gezongen tophit van de halfwas, hjssen ^at hij evenwel vergeet, dat hij Srpj de hanenbalken staat met een hf sPanlbouten. Zelfs de melkboer, ®Zorvf werkvolk hun dagelijks flesje vap j heeft zich al van de klandizie ®n j e toekomstige bewoner verzekerd 'h (je laatste is daarmede reeds nu Dez efgemeenschap opgenomen. ?'®t n Prlncipaal laat zich bij de bouw treft fC'.botuigd wat belangstelling be- t'an 'p 1J Is met de architect in de auto 'ijd p.e aannemer (de architect rijdt al- ®m de ki^e aannemer mee) meegeweest kep, kleur van de baksteen uit te zoe- h®üit de tegels voor de hall en de ?,i®rb-- hij heeft monsters gezien van dat stel ri ®rbet hij heeft monsters gezien van dat Jpn en hst sanitair zo uitgezocht, steiv._ 1 totale bedrag er van binnen de --drag er van binnen de dat bJt, "leef. De aanvankelijke angst, d®rip„ te klein werd, toen hij de fun- bacbtg Zag Hggen, hetgeen hem slapeloze ïaakt heeft bezorgd, is hij kwijt ge- stóprin?,arrnate de besloten ruimte .Itiberri i het optrekken der muren, i* ah, -\vaac*' ruirnte schijnt pas te ont- rkinanneer deze bepaald wordt door met primitieve bestemmingsaanduiding kwam later de idee van een plan in hoofdzaak, naar behoefte nader uitge werkt in plannen in onderdelen. Er kwamen beëindigingsplannen, structuur plannen, saneringsplannen. De gedachte begon veld. te winnen (het klinkt nu misschien wel vanzelfsprekend maar de ze gedachten bntwikkelöen 'zich eerst na 1920) dat aan een uitbreidingsplan de behoefte van de bevolking ten grond slag moet liggen; dat dus eerst een uit voerige studie moet worden onderno men, de survey en de prognose omtrent de toekomstige ontwikkeling van de maatschappelijke activiteit in werken, wonen, cultuur en ontspanning en ver keer. De sociografie, die zich bezig houdt met de sociale ontwikkeling in de ruimste zin in bepaalde gebieden, en de demografie bevolkingskunde gaan zich als zelfstandige gebieden naast de ste debouw melden. Vraagstukken als voor en nadelen van hoog- en laagbouw, re creatie behoeften, ontwikkeling van de afzonderlijke wijken als zelfstandige eenheden, de goede beëindigingsvorm voor een bepaald gedeelte en nog veie andere worden in studie genomen. Verscheidene gemeenten hebben hier bij baanbrekend werk verricht zoals b.v het algemeen uitbreidingsplan van Hil versum 1934, dat van Amsterdam 1935 met de tuinsteden Slotermeer enz,: het structuurplan van Dudok voor Den Haag etc. Zo'n plan behoort een synthese te zijn van alle met elkaar botsende belangen bij de stadsuitbreiding, waarin al die be langen na nauwkeurige bestudering en afweging zo goed mogelijk in onderling verband worden gecoördineerd en voor de verre toekomst tot een harmonisch geheel gevormd. De woningwet 1901 heeft aan dit alles ten grondslag gele gen en het is eerst nu na 50 jaar dat er plannen en voorstellen zijn om geheel deze ontwikkeling opnieuw vast te leg gen in een tweetal nieuwe wetten: de woningwet, wellicht nog aangevuld met een afzonderlijke bouwwet waarbij in de tweede van deze trits het gehele ge bied van de stedebouwkundige en ruim telijke ordening wordt bepaald. Haarlem heeft in deze ontwikkeling nooit een stuwende of belangrijke plaats ingeno men; ik heb op 't gebrek aan leiding en grote visie reeds meermalen gewezen en zal dit dus niet herhalen. Toch zijn er in details verscheidene voortreffelijke stedebouwkundige oplossingen in onze nieuwe uitbreiding te vinden en de plannen van de paar laatste jaren doen veel goeds verwachten: afrondingen Zuid-Oost en de plannen Sinneveld en Delftwijk in het Noorden. Evenwel is de vraag gewettigd of op de duur niet zal blijken dat ook deze te klein zijn, opgezet en niet voldoende accomodatie zullen bieden. In een artikel als dit is het ondoen lijk alle problemen niet alleen op te lossen maar zelfs maar te stellen en dus ten slotte een tweetal Haarlemse vraag stukken aan de orde gesteld. Haarlem had een 50 jaar geleden 60 duizend inwoners en de binnenstad bood daarvoor de nodige accommodatie. Nu behoeft diezelfde, vrijwel ongewijzigde binnenstad de éentrale accommodatie voor een stad van 165.000 inwoners. Ten enemale onvoldoende. Welke maatregelen moeten op korte termijn genomen om die oude en in sommige delen hevig in verval zijnde binnenstad én zijn historische karakter te doen behouden én zijn belangrijke centrale functie in het geheel (verkeer, cultureel, zalen, kantoren, parkeren enz.) te vervullen, én te voorkomen dat voor genomen particuliere nieuwbouw dit al les onmogelijk maakt. Op het ogenblik zijn deze maatregelen er niet. Hieraan voorafgaand en er nauw mee samenhangend is een structuurplan van de gehele stad, aangepast aan de nieuw ste inzichten op dit gebied een eerste vereiste. Volgens mededelingen van het Gemeentebestuur wordt hieraan geluk kig hard gewerkt. Ook het stimuleren van de bebouwing van verschillende afschuwelijke punten in onze stad behoort tot de leidingge vend stedebouwkundige taak in de naas te toekomst: Raaks, Damstraat, Stations plein enz. En tenslotte lijkt het my van het aller grootste belang om met de overige ge- Gedeelte uit stadsuitbreiding Haar lem-West 1937—1942. Fragment uit complex van 700 woningen: Huizen i aan TheemspleinArchitect: G. A. M. Loogman, ing. Aannemer: W. Thunriissen N.V., Heemstede. meenten in Zuid Kennemerland veel meer dan tot nu toe hartelijk en spon taan samen te werken juist op het ge bied van de ruimeiyke ontwikkeling. In het kader van een inleiding der te houden architectuur tentoonstelling lijkt het my zeer juist ook aandacht aan de stedebouw kundige problemen te wyden. Evenals in een kamer een goede opstelling en ver houding der meu belen prevaleert boven de afzonder lijke kwaliteiten, zo is ook het totale architectuurbeeld der stedebonwkun- dige ontwikkeling belangrijker nog dan de aesthetische kwaliteiten der af zonderlijke gebou wen en de grond slag voor een gaaf en verantwoord ge heel. Dat daarvoor in de naaste toekomst hier met man en macht gewerkt worde. Haarlem en zijn glorierijke tra ditie in dit* opzicht is dit ten volle waard. Jacq. van Velsen In de afgelopen winter werd te Heemstede voor eigen dorp de gehele bollenstreek en de stad Haarlem de lettercombinatie fa-fa-ba-pa uitgespro ken. Een toverwoord? Zo ge wilt, ja! Want dit on-Nederlandse en voor velen nog onbegrijpelijke woord moest en zou zeer zeker duizenden „streek genoten" als met magische kracht doen optrekken naar een Heemsteeds Ver enigingsgebouw. waarin men een plicht jegens zich zelf en nog meer jegens anderen diende te vervullen. De watersnood werd spelbreker en het toverwoord werd niet meer uit gesproken. Deze nood lenigde men zon der toverformules. Men offerde onge vraagd en blijmoedig De gedachte zijn medemens te hebben geholpen, hield reeds voldoening in. Nu na 7 maan den die nood grotendeels is gelenigd, komt de Heemsteedse nood wederom ter sprake. De nood, die intussen hoger is gestegen en ook gelenigd moet en vanzelfsprekend zal worden. Het opnieuw uit te spreken toverwoord zal dan ook zijn uitwerking niet missen, 1 want het wijst op een steunverlening aan een algemeen sympathieke, maar niet financieel krachtige instelling de JE-WE-HE-STE. Dit tweede toverwoord zal vermoe delijk nog eerder kunnen worden ver klaard dan het eerste, duidelijker spre ken tot hen, wie de jeugd nauw aan het hart ligt. Modern en rustiek. Heeft u goed gelezen en nagedacht? Komt er evengoed nog iets onverklaar baars voor u in? Zo ja, luistert, wij zullen u nader op weg helpen naar de oplossing van het voor u onbegrijpelijke mysterie. De destijds verzonden uitnodi ging tot bijwoning van een festijn, gaf nog meer gelegenheid tot het vormen van toverformules zoals ko-gro-vo-to en bu-tu-mu-hu. die echter nog moeilijker zijn te verklaren. Die uitnodiging bevat daarentegen ook een gedicht met dui delijk sprekende rijmwoorden, welke voor u zeker de oplossing verschaffen: vermaak-jeugdzaak, zijn kans-ten dans, groot en klein-jeugdig zijn, en ten slotte jolig festijn-dankbaar zijn Begrepen? Natuurlijk. Welnu, u be hoeft uw bevindingen niet op een met extra zegels beplakte briefkaart te schrijven, deze dus ook niet aan het cor respondentie-adres van het Groepscomi- té: Kerklaan 36 Heemstede te zenden en u behoeft ook geen prijs te verwach ten Wel moet u het gehele voorval goed in het geheugen prenten, gevolg geven aan de uitnodiging om ten volle te komen genieten en.... daarmede een goede daad te verrichten. Personen, die de oplossing niet geheel juist hebben, zijn evengoed welkom, worden minstens even hartelijk ontvangen op de fa-fa-ba-pa, te houden op 5. 25, 26 en 17 September in het R. K. Verenigingsgebouw Herenweg, Heemstede. Kunt u zich in die dagen geen extra uitgaven veroorloven, och, ontspant u in die dagen eens op geen andere manier dan die, welke de fa-fa-ba-pa voor de je-we-he-ste! Weldoeners kunnen zijn: kinderen, jongeren, ouderen en bezitters van auto's. Zaterdag- en Zondagmiddag zijn voor moeders met kinderen onder het motto: „Alles kost een dubbeltje". Vier avonden verwacht het comité de andere weldoeners onder het motto: „Blijft jong met de jeugd" en de auto bezitters plus de kenners van en belang stellenden in autosport op de Rallye, Zaterdag 19 September 5 uur met als startplaats het sportterrein achter het Verenigingsgebouw. De gelegenheid tot vermaak is niet bepaald het hoofddoel van de fa-fa-ba-pa. Zeer zeker zijn de baten er van wel kom en noodzakelijk tot uitbreiding, vooral van het ledental. Minstens even belangrijk is het door de fa-fa-ba-pa nader tot het Je-we-he-ste brengen van de buitenstaanders. Nog te veel personen uit onze eigen kringen staan wel niet afkerig dan toch enigermate vreemd tegenover die beweging. Men kent het bestaan er van. vangt er af en toe een tip van op, vindt het niet onaardig, doch beschouwt het nog te veel als een zaak, louter dienende voor ontspanning. Wilt nu nadere inlichtingen over deze zaak, maakt ge soms al het voornemen nadere inlichtingen te vragen aan ge noemd adres (telefoonnummer 38262, dat van de giro 333705), hierbij vindt u al vast enige inlichtingen. e architecten hebben in ons land j een overkoepelende organisatie, geheten: Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst, Bond van N ederlandsche Architecten B.N.A. In 1242 is de Maatschappij opgericht en om vatte toen alle samenwerkenden in het bouwbedrijf, zodat het bevorderen van he ambachtsonderwijs in de bouwvakken tot haar doelstellingen kon behoren. Aan het begin van deze eeuw verenigde zij echter alleen nog bouwkundigen. In 1909 werd de B.N.A. opgericht. Zij fu seerde later met de oude Maatschappij en nadien gingen ook enige kleinere ar chitectenorganisaties in de loop der ja ren in haar op,'zodat de B.N.A. thans de uitsluitende organisatie der architecten is. Toch omvat zij lang niet alle vakge noten en het is zelfs mogelijk buiten de B.N.A. officiële erkenning te genieten als architect, door ingeschreven te zijn in het Architectenregister. Hoewel bei de instrumenten een zekere garantie bieden voor de vakbekwaamheid van de zich architect noemende, is er eigenlijk geen duidelijke afronding van het ar chitectenberoep. Ook de bouwkundige tekenaars op de architectenbureaux en de aannemers verstaan de constructieve bouwkunde dikwijls even goed als de ingeschreven architect. En zij allen kun nen van de overheid goedkeuring krij gen op de door hen ontworpen gebou wen. Zelgs een anonieme tekening, die voldoet aan de gestelde constructieve en aesthetische eisen kan die goedkeu ring niet onthouden worden. Behalve het maken van de tekening zijn er echter zoveel andere bekwaam heden, die de architect moet beheersen om de bouwleiding te kunnen uitoefe nen. En de materie die hij behandelt is zo onherroepelijk en daardoor zo zeer aan vertrouwen en moraliteit ge bonden, dat de B.N.A. beroepsbescher ming noodzakelijk acht en deze dan ook nastreeft. In de aanlooptijd op de beroepsaf ronding bevordert zij de bouwkun dige en bouwkunstige opleiding der toekomstige architecten in het Voor bereidend en Hoger Bouw Onderwijs. Ook van de practiserende architecten tracht zij het ontwikkelingspeil zo hoog mogelijk op te voeren. Zij heeft de rechten en plichten van de archi tect beschreven in een Reglement, het honorarium in tabellen vastgelegd, een ere-code ingesteld; zij bevordert uitwisseling van ervaringen en brengt nieuwe mogelijkheden onder de aan dacht van de vakgenoten, o.a. in haar tijdschrift. Op deze wijze wordt de architect bevestigd als een integrale figuur, die een hoge mate van vak manschap paart aan een positie' van strikte verantwoordelijkheid, hetgeen uiteraard ten gunste komt van de ge hele volksgemeenschap. De aannemers zijn eveneens georga niseerd, maar dan in confessionele bonden. Wij kennen de Christelijke, de Algemene en de Katholieke Aannemers Organisatie, welke laatste genaamd is: de Nederlandse Katholieke Aannemers Patroons Bond, N.K.A.P.B. In de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf worden deze drie organi saties overkoepeld op het hoogste ni veau. Plaatselijk vinden zij elkaar in de Samenwerkende Patroons Vereni gingen. Hierin ligt ook het organisato risch contact met de Handelaren in Bouwmaterialen, waardoor bereikt is, dat slechts de erkende bouwonder nemers materialen kunnen betrekken. Een aannemer kan zich eerst vestigen na een erkenning verkregen te hebben. Hiertoe moet hij voldoen aan vastge stelde normen van credietwaardigheid. vakbekwaamheid en moraliteit. Men kan aannemer zijn van bouwwerken, van metselwerken enz., waarvoor ech ter telkens een aparte erkenning nodig is. Naast de algemene organisatie zijn er gespecialiseerde bonden, zoals voor de betonbouw, de wegenbouw, de wo ningbouw. Nog niet zo heel lang geleden zag de aannemer in de architect de dwars kijker die van hem het onmogelijke eiste, en wederkerig zag de architect in de aannemer de man, die ten koste van zijn plannen zoveel mogelijk tracht te te verdienen. De aannemer en de architect zijn het in de formulering van de zaken die hen beiden betreffen, blijkbaar dus niet altijd eens. Met name het werkterrein dat de architect zich heeft afgepaald, maar waar binnen ook de aannemer zich nog wel eens beweegt, wil deze laatste niet als het exclusieve gebied van de architect er kennen. Zij hebben waardering voor de vele, zeer vakbekwame, geroutineerde bouwmeesters. Maar ervaren nog wel eens, dat de architect niet altijd vol doende op de praktijk is ingesteld, waaruit voor hen lastige situaties kun nen voortvloeien. Heeft de aannemers wereld belang bij interne selectie en zii zal deze met al haar ten dienste staande middelen doorvoeren zij ver wacht verdere sanering uit de houding van de architectenstand. Want bij de vakbekwame, verant woordelijke architect (zoals de B.N.A. deze dan ook nastreeft) krijgt de slechte of onverantwoordelijke aan nemer, die de beroepsstand oheer aandoet, geen kans. Men zou dit, om draaiend, kunnen zeggen dat er slechte aannemers kunnen blijven bestaan bij de gratie van de te ge ringe integrale deskundigheid van sommige architecten. Hierin vinden beide groepen elkaar. Zoals wij in de gesprekken, die wij voor de opbouw van deze reportage gevoerd hebben, beluisterden, wordt de onderlinge waardering voor elkaar steeds groter, omdat het begrip voor elkanders standpunten en bekwaamheden groeit, zeker naarmate zowel de B.N.A. ho gere eisen stelt aan de vakgenoten, als de aannemersbonden er belang bij hebben slechts een hoogstaande en uiterst vakbekwame groep te ver tegenwoordigen. Wij zijn ervan overtuigd, dat in deze reportage zeer interessante punten on besproken bleven en dat wy de be sproken punten niet volledig hebben uitgediept, omdat dit de strekking van een krantenartikel te buiten zou gaan, Het doel van deze reportage was niet een betoog te vormen met conclusies tot besluit, maar belangstelling te wek ken voor een arbeidssector, waarvan het gemiddeld publiek te weinig weet. ofschoon het object als zodanig in het middelpunt der publieke belangstelling staat. Wy deden dit voor onze lezers, naar aanleiding van de tentoonstelling, die de kring Haarlem der B.N.A. in de Vleeshal inricht en welke aanstaande Dinsdag wordt geopend. L. X. Evenals het vorig jaar organiseert „De Open Deur" van October tot April een theologische cursus voor ontwikkelde katholieken. Deze cursus wil tegemoet komen aan het verlangen van velen die zowel voor hun persoonlijk geloofsle ven als terwille van hun contact met niet-katholieken behoefte hebben aan verdieping van eigen geloofskennis. Op wetenschappelijk en voor leken aange paste wijze zullen de volgende vraag stukken worden behandeld: Zondeval: feit of fictie? Wetenschap en wonder. De houding van de Katholiek tegenover de niet-katholiek. Bijbel en moderne wetenschap. Hedendaagse stromingen in het protestantisme. Bijbel en Kerk. Huwelijk en echtscheiding. Overbevol king. Geboortebeperking. De Kerk in transigent en verdraagzaam. Mariaver ering in de Katholieke Kerk, etc. Lesgevers zijn: prof. dr. Ephrem Sloots o.f.m., prof. dr. Bertulf v. Leeu wen o.f.m., prof. dr. Clemens Epping o.f.m., p. dr. Lucas Erinkhoff o.f.m., p. dr. Armand Fiolet o.f.m., p. dr. Clima- cus Bayer o.f.m., p. Barth. Sluys o.f.m. Van Woensdagavond 7 October 's avonds 8.15 u. zullen de lessen gegeven worden in „De Open Deur" Gierstraat 14. Het cursusgeld bedraagt f 2.50 per maand. Men kan zich schriftelijk of mondeling opgeven tot 1 October aan „De Open Deur". leder kind heeft een hartstocht voor speelgoed. En als dat speelgoed bo vendien nog in beweging gebracht kan worden, gaat het enthousiasme van kinderen zover, dat ze onmogelijk met hun handen er van af kunnen blijven. In vele grote warenhuizen betekent een dergelijke „handtastelijkheid" van de jeugd een grote last. Momenteel is er in Haarlem een plaats, waar men het vervelend zou vinden als de jongens en meisjes v-an het speelgoed af zouden blijt>en. Die plaats is de Vishal, waar op het ogen blik een tentoonstelling van allerlei rijdend materiaal voor de jeugd gehou den wordt. We doelen hier op de Ne- miso, een expositie van treinen in een miniatuur-landschap, waardoorheen rails als kronkelende slangen lopen. En op die rails rijden de treinen, ver kleinde modellen van wagons en loco motieven, die men in het groot op onze spoorbanen kan zien rijden. Om de grote maquette van een land schap met treinen, stations, wissels en seinpalen staan de jongens en meisjes met opgewonden gezichten te kijken. Dan komt de leider van de tentoonstel ling bij de maquette. De jeugd, die .opgewonden heen en weer loopt, wordt overal langs de grote tafel met treinen door hem naar een kant van de tafel verwezen. Hij neemt zelf aan de an dere kant plaats en zet een microfoon voor zijn mond. De jongens en meisjes mogen zo maar niet op de diverse knoppen, die seinpalen en wissels in beweging brengen, drukken. Zij moe ten eerst hun plaats aan een bedie ningsknop verdienen door op de vra gen, die de leider hen stelt en betrek king hebben op het spoorwezen, goede antwoorden te geven. Weet u welke kleur de spoorbomen hebben, die voor een onbewaakte overweg geplaatst zijn? Rood en wit, zult u waarschijnlijk zeggen. Maar dan bent u er ingelopen, want een onbe waakte overweg heeft toevallig geen spoorbomen. Kunt u een juiste defini tie geven van een wissel of een via- Met de grote belangstelling voor het Wereldtournooi Dammen nog in het ge heugen heeft de Haarlemse Damclub gezocht naar mogelijkheden om de vele liefhebbers, die niet in de gelegenheid ziin om zich aan een damclub te ver binden, toch eens in de gelegenheid te stellen het spel practisch te beoefenen. Ongetwijfeld zijn er velen, die graag zo nu en dan eens een partijtje dam men, doch door werkzaamheden of an derszins niet in staat zijn geregeld clubavonden te bezoeken en wedstrij den mede te spelen. Zij worden door bovengenoemde club in staat gesteld in zeer aantrekkelijk verband, n.l. in kwartetvorm, samen gesteld uit personen van bedrijven, in stellingen, corporaties e.d. twee wed strijden te spelen om de H.D.C.-beker. Slaagt de opzet, dan kan het op de Maandagen 21 en 28 September in „Die Raekse" een zeer interessante ontmoe ting worden, dan is het niet uitgeslo ten dat de Toneelvereniging het moet opnemen tegen de Begrafenismensen, de banketbakkers tegen de pillen draaiers, muzikanten tégen kosters, fa milie X tegen familie Y Van de over kant enz. enz. In elk geval zal het behalve aan aar dige wedstrijden ook niet aan de nodige humor ontbreken en het is dan ook te verwachten dat de H.D.C. met deze wedstrijden te organiseren een goede greep gedaan heeft. Tegen betaling van een klein inleg- geld, f 1 per kwartet, kan men tot 10 Sept. zich aanmelden bij het secreta riaat: A. Smit, Nieuwstraat 5 rood. Leden van de Damvereniging zijn van deelname uitgesloten. duet? Natuurlijk, zult u zeggen. Maar kon u het ook, toen u een jaar of zes zeven was? Dergelijke vragen worden aan de jongelui hier gesteld en als zij er een goed antwoord op weten te ge ven, mogen Zij een bepaald stuk van het treinenstelsel bedienen. Als alle jongens en meisjes een plaats achter de grote tafel hebben gekregen, wordt het hele stelsel van treinen en wissels in werking gezet. De jeugd moet dan goed opletten, dat op het juiste moment wissels en spoorbomen bediend worden, want anders worden ze „ontslagen". Bij ae Spoorwegen mogen immers geen fou ten gemaakt worden. Maar ze letten goed op en het komt maar zelden voor, dat twee treinen tegen elkaar opbotsen. De jeugd speelt hier en blijft hiqr spelen. Als ze dan tegen etenstijd naar huis moet, gaat dat met veel moeite gepaard. Deze miniatuur-voorbaan is dan ook iets, dat ieder kind graag in huis zou hebben. Het is echt en boven dien kunnen de kinderen hier de tiei- nen zelf bedienen. Het paedagogische tintje aan deze expositie is er dan to de vorm van een vraag—en-antwoord- spelletje tussen leider en jeugd. De verschillende acties, die de laatste jaren tegen het roddelen gevoerd zijiy hebben deze kwaal nog lang met uit qe wereld kunnen helpen Vaak worden e* binnenshuis allerlei waarheden en on waarheden over kennissen dikwijls op vrij pikante wijze verteld. Ook op ae openbare weg worden de mensen be lasterd en zij die dit doen, vertellen hun praatjes meestal uit een zucht naar sen satie en niet om de een of ander nu eens opzettelijk schade aan zijn goede naam toe te brengen. Maar dat dergelijke praatjes wel dege lijk schade aan de betrokkenen kunne* veroorzaken, bewees het geval, dat gis teren voor de politierechter te Haarlem aan de orde was. De groenteboer P. H. B. uit Krommenie had tijdens zijn rond gang langs zijn klanten niet alleen zijn groenten, maar ook zijn verhaaltjes ver kocht. Daar was dan een verhaal bij, dat voor een andere inwoner uit Krom menie zo bezwarend was, dat deze grote ruzie met zijn vrouw kreeg. P. H. B. had voor de politie nogal tegenstrijdige ver klaringen aangaande de bronnen, waar uit hij zijn inlichtingen over de betrok kene had geput, afgelegd. Voor de politierechter bleek nu dat het gehele verhaal van P. H. B. ep on waarheid berustte en dat hij het zelf uit zijn nogal fantasierijke duim gezogen had. De Officier van Justitie was van mening, dat verdachte, die overigens niet op de zitting aanwezig was. door zijn kietserijtjes groot leed aan het gezin van betrokkene had toegebracht. Hij eiste f 25 of 45 dagen tegen P. H. B. „Dien overeenkomstig". was des politierechters mening. Zondag 13 September viert paté» Wilshaus, godsdienstleraar aan het R. K. Meisjeslyceum „Sancta Maria", zijn zil veren kloosterjubileum. Het feest wordt gevierd in de paterskerk aan de Groen markt. waarvan hij vroeger kapelaan was. Des morgens om half negen draaft de jubilaris de plechtige Hoogmis tot zijn intentie op, terwijl des middags van 3 tot 4 uur de receptie wordt ge houden in de pastorie. Ongetwijfeld zullen zeer vele paro chianen van de paterskerk gaarne van de gelegenheid gebruik maken paté* Wilshaus te complimenteren. ontval Vraagt Uw winkelier nadere inlichtingen Voor 11.H. Winkeliers: Menglnrichting Fa. De Buyter Groot, Beverwijk Deze ruime 5-persoons wagen heeft een benzine verbruik van 1 liter per 18 km, wat wil zeggen, dat U voor 10.aan benzinekosten met 5 per sonen van Amsterdam naar Parijs rijdt. Boven dien biedt zij U een flinke kofferruimte. De kruis en topsnelheid bedraagt resp. 100 en 120 Km/uur. Alle versnellingen gesynchroniseerd Prijzen vanaf 5675. 'n Borgward-product. Verdere inlichtingen verstrekt U gaarne de dealer: Mr CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270 - HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 11