Architectenkruisspinnen scheepskapiteins en WIJ BOUWEN EEN HUIS CENTRALE verwarming WAAR EEN AANNEMER AL GEEN VERSTAND VAN MOET HEBBEN A Wijsheid, maat en deskundigheid BEZWAREN VAN AANNEMERS TEGEN OVERHEIDSBELEID Feiten en figuren uit de wereld van het bouwen groen To. MKV. MOSKVITCH ARCHITECT VRAAGT VAN DE OVERHEID: nieuwe haarlemsche courant ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 PAG1HA 7 i I WÊÊmsmitm Vruchtbare samenwerking "tOEMENDOAL - TEL. 22143 De grote Vier eindelijk bijeen! M. W. SCHÖniV Kopen van concurrentie Uitvoerders en opzichters /n tegenstelling met verschillende andere beroepen, waarvan de aard door de veelvuldige omgang van het publiek met de beoefenaars er van in grote trekken wel bekend is, is het beroep van architect voor het grote publiek er een, waarvan het slechts een vage voorstelling heeft. Van het beroep van arts bijvoorbeeld Weet men, dat men dat beroep niet „onbevoegd" mag uit oefenen en dat een arts een beroepsgeheim heeft; men Weet, dat het zich onder behandeling stellen van iemand, die het beroep van geneeskundige onbevoegd uitoefent, tot moeilijkheden aanleiding kan geven en dat men dan deze moeilijkheden aan zich zelf te danken heeft. Ook van het beroep van advocaat is het publiek wel op de hoogte. Al kent het niet alle finesses van dit beroep, het heeft er toch een algemeen begrip van. Van zulk een begrip bij het grote publiek over wat het beroep van arch'itect nu eigenlijk is, is echter geen sprake". Aldus de inleiding van een boekje over de architect. Mogen wij de daarin vervatte feitelijkheden uitbreiden en zeggen, dat het publiek van de hele bouwnijverheid nauwelijks iets af weet, en de vraag of dat nu zo erg is motiveren met te zeggen, dat het gros van ons uit een huurhuis zal Worden gedragen, zo goed als wij in een huurhuis zijn geboren. 'Als wij soms het ideaal koesteren van een eigen huis te bewonen, dan wordt het ideaal reeds zo schuchter gefluisterd, dat wij het te vermetel moeten achten zelfs maar heel in do verte te durven denken aan het laten bouwen van een eigen huis En als wij u dan toch gaan vertellen over de architect, zijn principaal, de schoonheidscommisstie, de aannemer en over alles wat er tussen hen is en niet is, dan is dat, omdat in onze jaren het bouwen een ontzaglijke omvang heeft gekregen, waar wij toch allen belang bij hebben. Zodat het werkelijk zin heeft daarover eens uitgebreid wat te laten lezen. Per slot van rekening is het een interessant bedrijf dat degenen, die het van nabij mee maken, soms met stomme bewondering slaat. En wie weetzult uooit nog eens uit uw verre herinnering opdiepen wat u thans te lezen staat wanneer u de eerste stap moet gaan zetten, om een lang gekoesterde wens te verwerkelijkenWanneer u de zwaarte van uw verant woordelijkheid' beseft en zich dan tijdig herinnert dat iedere beslissing, die u neemt in uw onervarenheid, oriëntatie zeer gewenst maakt. Een ondoordacht gespro ken woord kunt u ontkennen; als u een jas koopt, die even later tegenvalt, dan kunt u haar minstens inruilen. Maar van een gebouwd huis kunt u de stenen niet meer te rug zetten, afgekort hout is waardeloos en versmeerde verf; verloren arbeidsloon. Wilt u zich dan ook herinneren, dat het eerste wat u doen moet als u een stukje grond in het oog hebt gekregen, dat u lijkt, is: een architect zoeken? Een architect zoeken: dat bedoelen wij letterlijk. Als u een architect zoekt, kijkt u Waarschijnlijk uit naar iemand in een Zondags pak. Dat getuigt reeds van inzicht. Maar als u op een bouwwerk komt, is er van al degenen, die er min of meer Zondags uitzien, waarschijnlijk niet één de architect. Deze blijft voor u he grote onbekende, de onzichtbare, die niettemin de touwtjes in handen heeft, Zodat iedere steen, elke centimeter hoogte, elke tint en elke kronkel in de Waterleiding beantwoordt aan zijn be. doelingen. U kunt er evenwel naar zijn naam vragen en dan blijkt hij inderdaad te bestaan, al is het niet onmogelijk, dat de *nén vele tientallen kilometers ver weg Woont en de eerste weken niet op het Werk verschijnt, hetgeen dus allemaal geen bezwaar schijnt te zijn voor deze figuur. Inmiddels hebt u een groot ont zag voor de capaciteiten van de genius gekregen, die een bouwwerk met zulk een radarweb van gegevens kan om spannen, dat tientallen mensen weken lang voort kunnen en Se werkzaamhe den volgens plan verlopen. U dicht hem han ook iets van een schepper toe. En ook dat is (tot op zekere hoogte) wel Juist. Er is echter geen tijd, met het oog op het stukje grond, om 's mans komst af te wachten, dus u zoekt verder en her innert zich, ergens op een deur, niet eens Van een zo geweldig huis, onder de haam, het woord: architect te hebben zien staan, gevolgd door een serie let ters. U ontdekt het adres, en de archi tect toont u foto's van fabrieken, zieken huizen en veilinggebouwen, die hij heeft ontworpen, maar waaraan u nu juist geen behoefte hebt. Hij is overigens wel geïnteresseerd voor uw geval, maar door de foto's op een idee gebracht, fietst u des avonds met uw vrouw door een nieuwgebouwd villawijkje, en informeert overal, waar u (uw vrouw) een schat van oen huisje ontwaart, naar de naam van de architect. Dit blijkt dan de eerste Persoonlijke selectie te zijn, door u op het gebied van architectuur toegepast. Vanzelf worden dan enkele dezer hdressen met de meeste spoed bezocht, er Wordt wederkerig gevraagd, geprezen, gebloosd, gerookt en foto's bewonderd architecten zijn gek op foto's). De alge mene indruk, die u van de architect hebt gekregen en aan uw definitie van het soort toevoegt, is die van een onver stoorbaar, onmogelijk rustig mens. Hier door is u geneigd te denken, dat zij tegen hgitatie en opwinding zijn ingeënt ofwel dat hun zenuwen geamputeerd zijn en hok dit is in zekere zin het geval. Im mers, door de wispelturigheid, die een Wezenskenmerk is van de Principaal, *Ün hem zoveel illusies vernietigd, en heeft hy zoveel desillusies verdouwd. dat een zekere immuniteit is opgetreden en een plooibaar doorzettingsvermogen, Zoals dat waar te nemen is bij kruisspin nen en scheepskapiteins. De eerste omdat zij onverstoorbaar, steeds het ver hielde web opbouwt, en bij de tweede, omdat hij zijn schip, door welk geweld Van orkanen dan ook, feilloos en veilig m de goede haven brengt. Bij een rustige overweging der jonge ervaringen met het architecten- dom komt dat ene gezicht telkens y'eer naar voren: die architect van dat handige landhuisje, met wie u zo ge makkelijk kon praten, met wie u een Zekere gemeenschap van gevoelens en mzichten deelt en aan wie u uw vertrou- yen zonder meer wilt schenken. Hier nu 'Zt een van de belangrijkste voorwaar den voor een vruchtbare samenwerking an het koppel: Principaal-Architect. ..De architect immers heeft, hoe vreemd mt moge klinken, slechts een adviseren de taak. Hij is de vertrouwensman van 'Jn opdrachtgever, en de deskundige nzake de bouw, die nochtans buiten de °mmerciële sfeer staat, waarin zich het °ouwen afspeelt. Hij levert deskundige j°htróle op materiaal en werk in op- acht van de principaal. Aavertentt Intussen heeft niet uitsluitend de opdrachtgever het voor het zeggen, hoe hij zijn grond wil bebou wen: de Overheid heeft al bepalingen omtrent dat bewuste stukje grond ge maakt, toen nog niemand zich daarvoor interesseerde. Zij heeft in een uitbrei dingsplan de bestemming van de grond vastgelegd: het stratenplan, de soort van bebouwing open, half of gesloten huizenblokken en heeft de grond zo genaamd bouwrijp gemaakt door er de gemeentelijke voorzieningen van water-, gas- en stroomleidingen en de riolering alvast maar in te graven. De architect tijgt dan ook naar de gemeente om daar te vernemen of het beoogde perceel grond inderdaad voor woningbouw be stemd is en krijgt gegevens over rooiing en peiling, d.w.z. hoever het huis van de weg moet staan, maar ook over de Eisen van Welstand, waaronder men verstaat of de huizen in blok gebouwd moeten worden, zo niet hoeveel zijtuin er moet blijven staan, hoe hoog het mag worden, of het een plat dak mag hebben en witgekeimde muren. De opdracht van de principaal zal de architect nu in een zodanige vorm gie ten, dat de overheid hem geen bezwaren in de weg kan leggen. Met dit eerste plan, het z.g. voorlopig ontwerp, dat de plattegronden vertoont en de gevelaan zichten, heeft de architect aan het eerste deel van de opdracht voldaan. De prin cipaal zal het zich laten uitleggen, zijn bedoelingen nader uiteenzetten, er komt een correctie en de architect ontvangt tenslotte al dan niet opdracht om het goedgekeurde plan uit te werken. Dan ontstaat een pak tekeningen, eens deels de bouwkundige constructie bepa lend, anderdeels de afwerking aange vend. Uit de gesprekken met zijn princi paal heeft de architect de sfeer beluis terd, die het huis moet ademen: parket- of tegelvloeren, geschilderde of blank houten deuren, behangen of gestucadoor- de muren enz. enz. Daarnaast heeft hij zijn eigen visie en toepassingen en weet, wat hij al dan niet kan doen uit de hem toegestane bouwsom, die hij zo econo misch mogelijk zal besteden. Heeft de principaal zich accoord verklaard met de uitwerking en heeft de overheid geen bezwaren, ook niet wat betreft het aesthetisch aspect der architectuur (schoonheidscommissie), dan is alles gereed om tot verwerkelijking der plan nen te kunnen overgaan. Daartoe moet ingeschakeld worden: de aannemer. Deze derde figuur in het proces, aan wie de uitvoering toevertrouwd wordt, is even eens van het grootste belang. Daarom dient de keuze zeer zorgvul dig te geschieden, opdat een drieman schap ontstaat, dat van mens tot mens in meest volmaakte eenheid kan samen werken om tot het beste en duurzaamste resultaat van hun werken te geraken. Vlechtwerk van betonijzer. Typisch aspect van het moderne bouwen. t\ t u Dinsdag a.s. in de Haar- V lemse Vleeshal de tentoon stelling wordt geopend, die is ingericht door de kring Haarlem (en omstreken) van de Bond van Nederlandse Architecten, B.N.A., hebben wij ons afgevraagd: Hoe kunnen wij onze lezers het best daartoe inleiden? Niet door geleer de vertogen over de aesthetiek van het bouwen, meenden wij, maar door een beschrijvende uitleg van de werkelijkheid van het bouwen zelf- Dat interesseert immers ieder op de eerste plaats; daarna kunnen wij verder zien. En aldus vindt u op deze pagina en elders een verhaal want een verhaal is het geworden over al wat er te pas komt bij de bouw van een huis. U komt daarin tegen de architect, de „grote onbekende die achter de schermen aan de touwtjes trekt", de aannemer, de opzichters, de overheidsambtena ren en... uzelf. U komt van alles aan de weet wat u zeker nog niet wist, maar wat u altijd zo graag had willen weten. Daarna zal er nog voldoen de gelegenheid zijn, met betrek king tot de tentoonstelling zelf de kunst der architectuur nader te belichten en in het bijzonder te wijzen op de bouwtrant van de architecten van Haarlem en omge ving. Waar de stedebouw een belang rijk onderdeel der bouwkunst vormt, vindt u alvast een artikel daarover maar dan toegepast op Haarlem elders in ditzelfde nummer. Advertentie Uit voorraad leverbaar. 4 hydraulische remmen 4 versnellingen onder stuur 4 portieren 4 cylinder motor 27 P.K. Prjjs vier vieren 4444. Voor Haarlem en omgeving: Julianaweg 12, Zandvoort. tel. K2507 - 2398 Ihoewel alle aannemers zich met bouwen bezig houden, is hun titel toch wel een verzamelnaam van grote uitgebreidheid. Want, gaat u maar na: zij voeren zowel het grondwerk uit (waaronder begrepen het heien) als het metsel-, beton- en timmerwerk. Daarnaast zullen zij voor de noodzaak staan het sanitair eventueel de verwarming) en het ijzerwerk uit te besteden aan onderaannemers, waartoe ook behoren de schilder, de stucadoor, de tegelzetter, de dakwerker en de meubelmaker. Deze detailwerken worden opgedragen m overleg met architect of principaal. Maar ook de aannemers hebben zich dikwijls gespecialiseerd in groot of klein werk, villabouw, woningbouw, fabrieks-ziekenhuis-scholenbouw iTt een zekere combinatie, die ten dele door de omstandigheden, reputatie en ervaring gegroeid is, maar ook afhangt van hun persoonlijke interesse en fee ling, waarnaar zij personeel beschikbaar hebben. Nu zijn er verschillende manieren om aan de aannemer voor dit doel te komen. De architect kent er meerdere en zal er een, met wie hij in soortgelijk werk regelmatig prettige ervaringen gehad heeft, aan de principaal voordragen. De aannemer wordt in dat geval uitge nodigd een prijs te berekenen, de architect raamt geheel onafhankelijk de ver moedelijke kosten en, als de som, waarmede de aannemer „uit de bus" komt, redelijk is, krijgt hij opdracht het werk u'it te voeren tegen de vooraf afgespro ken prijs. Ook kan hij opdracht krijgen „in regie", d.w.z. tegen de kostende prijs van materialen en arbeidsloon. Een andere weg is die van de aanbe steding, die een keuze van aannemers moet opleveren. Is de aanbesteding openbaar, dan verschijnt er in de kran ten en ook wel in de vakbladen de bekende advertentie: Aanbesteding. De aannemers, die willen meedingen naar het karwei bepalen hun prijs, leveren deze in gesloten enveloppe in en ver schijnen op de vermelde datum in het vermelde gebouw om getuige te zijn van de opening der inschrijvingen. Onmid dellijk wordt de beslissing genomen, als de architect een juiste raming heeft kun nen maken, zodat verrassingen uitgeslo ten zijn. Soms ook zijn er factoren, waardoor het werk later aan een van hen wordt „gegund". Dit is niet eens altijd de laagste inschrijver, bijvoorbeeld omdat voor die laagste prijs het werk niet goed gemaakt kan worden of (edeler motief), omdat die aannemer zich blijkbaar heeft verrekend en hij aan dit werk voor die prijs een flink verlies zal lijden, ofwel omdat een tweede of derde de voorkeur geniet van de bouwleiding. Er wordt ook wel geheel op uitnodi- ~w 7 en figuur, die een enkele keer op de bouw is verschenen, is de ambtenaar Ê~i van bouwtoezicht. De architect moet bij zijn opzet namelijk rekening houden J—J met de bouwverordening. Dit door de woningwet verplichte samenstel van bepalingen geeft het minimum, dat de overheid eist voor constructie, hy giëne en brandveiligheid. Zij is dus een waarborg voor het woningpeil ten bate van de burger. In Haarlem bijvoorbeeld geldt, dat er aanwezig moeten zijn: een woonkamer groot 16 m2., een oudersslaapkamer van 10 m2. en een keuken van 5 m2. vloeroppervlakte, een W.C. op iedere verdieping en bovendien momenteel een douche of badgelegenheid met deze beperking, dat in een dou checel geen closet geplaatst mag worden. De controleur van bouwtoezicht ziet er op toe, dat de voorschriften niet alleen op de tekeningen (die daarop ter keuring aangeboden zijn), maar ook in de praktijk gevolgd worden. Hij kent zijn makkelijke en lastige klanten. Vooral in de geweldige technische ontwik keling, die het moderne bouwen doormaakt, voorstiet de verordening uiteraard niet steeds en dit maakt een voortdurend herzien van de bepalingen naar de dynamiek van de praktijk, wil er gëen stroefheid ontstaan, noodzakelijk. Wat met name Haarlem betreft is er een zeer prettige verhouding tussen de aannemers en de mensen van bouwtoezicht. Dit ts ook wel eens anders en hangt in vele gevallen af van de mens, die de wet hanteert en vooral van diens stok paardjes en particuliere liefhebberijen. Voor de architect is het buitengewoon lastig, dat binnen iedere gemeente-grens andere bepalingen gelden. Zo is in Haarlem de kamerhoogte op 2.80 vast gesteld, in Bloemendaal is deze 2.70 m. Er is, uitgaande van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een regeling in studie, die deze materie zoveel mogelijk wil egaliseren. Voor het gehele land een tot in alle details gelijkluidende bouw verordening maken is niet mogelijk, om dat er vanzelfsprekend naar de aard van de streek, naar de bouwgewoonten in grote stad of op het platteland verschil len zullen blijven op practische gronden. Behalve met de gemeentelijke regelin gen heeft de bouwnijverheid zich in gro- bepalingen. Deze zijn in vergelijking met kort na de oorlog zeer vereenvoudigd ten faveure zowel van de bouwonderne mers en architecten, als van de con sument. De architecten betreuren de voort schrijdende overheidsbemoeiing in het algemeen die het particuliere initiatief aan banden legt en de evolutie remt, omdat zij door te regelen, de nodige sou plesse in deze zeer beweeglijke tijd no dig, verstijft. Wanneer de regeling goed en wel op gang is, is zij immers dikwijls alweer door de praktijk achterhaald en werkt dan desorganiserend. Ofschoon de ordening door de overheid en teken des tijds genoemd mag worden en de ene regeling de andere noodzakelijk oproept, tere lijnen ook te richten naar de Rijks- zouden toch wijsheid, maat en deskun digheid, de bezwaren aanmerkelijk kun nen verminderen. Wij spraken al eerder in deze re portage over de uitbreidingsplannen, die iedere gemeente ontwerpt en cor rigeert. Deze plannen worden gemaakt door de dienst van de gemeente zelf of wel door een door haar aangezochte stedebouwkundige. Dat is 'n architect die niet werkt met stenen, maar met huizenblokken als bouwelementen. Hij denkt dus in veel grotere afmetin gen dan de architect in de gewone zin van het woord. Deze specialist die vooruitloopt op het werk, dat vele verschillende architecten in opdracht zullen krijgen moet niet alleen over de grote eruditie beschikken om jaren vooruit te kunnen zien, maar daarbij zich zeer bewust zijn van de voorlo pigheid zijner plannen. De beweeglijk heid der onberekenbare praktijk kan het noodzakelijk maken, dat zijn plan wordt gewijzigd en dan moet hij daar voor plooibaar zijn met een grootheid, die hij dient te meten met dezelfde kant van zijn schaalstok, waarmee hij zijn plannen heeft uitgezet. De bezwaren van de aannemers In zake de werkzaamheid der overheden liggen meer in de commerciële sector, maar richten zich eveneens tegen de te sterke beheersingspolitiek van de over heid. Als zakenmensen lijden zij aan dezelfde klachten als die uit het. ove rige bedrijfsleven weerklinken. Tegenwoordig worden aan de aanne mers veel hogere eisen gesteld dan vroeger. Voor wat het strikte vak be treft, moeten hun technische capacitei ten, behalve uit practische ervaring op gebouwd, vooral ook theoretisch ge stoeld zijn. Daarnaast is de bedrijfsvoe ring veel ingewikkelder geworden, om dat het vrij geringe kapitaal vele ma len moet rouleren om de winst af te werpen, die voor het gaande houden van het bedrijf nodig is. De investe ring per karwei is vele malen hoger dan voorheen. De prijscalculatie is in onderdelen aan voorschriften gebonden, de leveranciers eisen vlugger betaling, terwijl aan de andere kant, zeker in het onderhoudswerk, de klanten lan ger met betaling wachten, waaruit blijkt, dat zowel de een als de ander krap in contanten zit. Maar dit is ook met de aannemers het geval, die nood gedwongen naar beide zijden als geld schieter op moet treden. Voor wie bo vendien de aanschaffing en vervanging van machinerieën en tractie-materiaal, zonder welke vele bedrijven niet draaien kunnen, een uitermate kostbare affaire is geworden. Bracht de wisselvalligheid van het vorige ministeriële bouwbeleid schok ken teweeg die voor vele bedrijven fu nest waren, het beleid van de huidige minister brengt een groot tekort aan goede vakmensen met zich mee. In het bouwbedrijf zijn gebruikelijkheden, waarvan er een is, dat de opleverings datum reeds voor de aanbesteding is bepaald en het niet voldoen daaraan, geldelijke schade voor de aannemer tot. gevolg heeft. De aannemer zal dus dikwijls van twee of meer kwaden het minst-kwa de moeten kiezen, omdat zijn bedrijf door al de hiervoor aangestipte om standigheden in voortdurend levens gevaar verkeert. Men zal zich afvragen of de overheid dan geen begrip heeft voor al die be zwaren. Er is een veelvuldig contact tussen overheid en de top-organen der belanghebbende organisaties. Maar het moderne leven is dermate ingewikkeld en door de onrust der tijden zo troebel, dat coördinatie der belangen uiterst moeilijk is. De materie, waarmee op dit hoogste niveau gemanoevreerd wordt, is log en onhandelbaar, en complexen zijn zo weinig overzichtelijk, dat er een voortdurend gevaar voor instorting der economische en sociale blokkendozen is, zodra men er de vinger onvoorzich tig naar uitstrekt. ging aanbesteed. In dat geval wordt het pakket tekeningen en bestekken aan enige aannemers gezonden met het ver zoek een prijs aan te bieden. Omdat op deze wijze reeds selectie is toegepast, zal hier w e 1 aan de laagste inschrijver het werk worden gegund. Uit het bovenstaande zal duidelijk zijn van hoeveel belang het berekenen van de bouwprijs voor de aannemer is. Al het te gebruiken materiaal en al de maanden, dat een aantal timmerlieden en metselaars, stucadoors en loodgieters nodig hebben om het door de architect getekende gebouw op te trekken, moet hij tevoren voorzien. En op die prijs kan hij niet meer terugkomen. Hij berekent haar vanuit de gegevens, die de archi tect hem heeft verstrekt, met de erva ring, die hij op dit punt heeft opgedaan. De tekeningen zijn die voor de leek on leesbare lichtdrukken, waaruit echter de vakman door een afgesproken symbo lentaal precies kan lezen, waar deuren en ramen komen, hoe dik de muur is, waar beton gebruikt moet worden enz. De bestekken zijn omschrijvingen van de details, waarin de architect nader aan- geeft welke houtsoorten er van welke kwaliteit en welke steen bedoeld zijn, hoe de stucadoor zijn specie moet samen stellen, hoe de behandeling van het schilderwerk moet zijn en welke verf- merken hij voorschrijft; van welke kwa liteit de glasbezetting moet zijn, enzo voorts, jazelfs met welke nagels de pla fondplaten bevestigd moeten worden. Hoe meer gegevens, dus hoe nauwkeu riger de architect de aannemer vast bindt, des te liever de aannemer dit heeft. Een doorkneed architect zal dan ook de mogelijkheid tot knoeien op deze wijze neutraliseren, terwijl de bona fide aannemer weet, dat de kans op misver standen uit niet begrepen bedoelingen door afdoende beschrijving miniem zijn. Hierdoor kan het werk zo prettig moge lijk verlopen. De aannemer geeft er de voorkeur aan, dat bij de prijsberekening alle tekeningen, dus ook de zogenaamde details van profilering, houtverbindin gen e.d., aanwezig zijn. Want ook in de tijdens het werk binnenkomen van de taillerende tekeningen kunnen nog wel eens niet voorziene verrassingen schui len. Is voor de architect het voorberei den van een aanbesteding dus een werk van ervaring en deskundigheid, omdat hij alles moet kunnen overzien wat on dernomen moet worden om een duur zaam bouwwerk neer te zetten, voor de aannemer is het calculeren van een prijs uit al die gegevens een zeer tijdrovende geschiedenis. Ook al, omdat hij weer veel prijzen van voorgeschreven materialen en van de kosten voor onderaannemers moet opvragen. Als nu op een werk 10 aannemers hebben ingeschreven dikwijls zijn het er wel meer zijn er tien min één, die soms aanzienlijke kosten hebben ge maakt ten gerieve van de principaal om een prijs te kunnen indienen en die toch het werk niet krijgen. Is het de meest vakbekwame architect, die de aannemer zoveel gegevens ver strekt, dat hij de scherpste prijs durft te calculeren, de goede (doch zeldzaam voorkomende) principaal getuigt van sociaal inzicht als hij bij de bepalingen van inschrijving een bedrag laat opne men, in verhouding tot de kosten van prijsberekening, dat de niet verkoren inschrijvers voor hun moeite schadeloos stelt. Hij gaat hierbij namelijk van de gedachte uit, dat hij door de onderling» concurrentie der gezamenlijke inschrij- Het exterieur van de Sint Jozef kerk in Amsterdam-West. (Archi tecten: prof. C. H. Holt en K. P. Tholens. vers de scherpste heeft gekocht; en deze is hem wel wat waard. Sociaal fatsoen is dus bij elk der sa menwerkende partijen gewenst, om een beroep op het maatschappelijk belang te motiveren. Het geruchtmakend instituut der opzetjes, waaromtrent gerechtelijke uitspraak is uitgelokt, vormt een urgent en ernstig studie-object der belangheb benden. Onder opzetje wordt verstaan, het bedrag dat de inschrijvers stilzwij gend incalculeren om te verdelen onder de teleurgestelden na de aanbesteding. De hoogte van dit bedrag is wel eens on betamelijk geweest en ook in aanne merskringen laakt men hier het mis bruik. Degenen, die zich hier meermalen aan schuldig gemaakt hebben worden door de eigen collega's geboycot. Maar om deze hele materie nu meteen maar aan regels te binden Er is overleg gaande, echter, een voor alle partijen redelijke en aan vaardbare modus, is nog niet bereikt. Wel vernamen wij, dat er onderlinge afspraken zijn, die bevredigend wer ken. Zo is er bijvoorbeeld tussen de katholieke aannemersorganisatie en de bisschoppen van Roermond, Breda en Den Bocsch een dergelijke afspraak, waarbij de bond dan weer garant is voor de gedragingen van haar leden. De redelijkheid van tegemoetkoming in de calculatiekosten voor de inschrij vers, als tegenprestatie voor het door concurrentie laaghouden van de bouw prijs, wordt wel ingezien. De moeilijk heid blijft echter, de vorm te vinden die op alle gevallen past. Gedurende al die tijd, waarin wij de man gevolgd hebben, die in de gelukkige nood- akelijkheid verkeert zich een huis te laten bouwen, ligt dat stukje grond daar nog braak. Kinderen hebben er in de vacantie forten gebouwd en kuilen ge graven, de hele zomer heeft er een geit gegraasd. Maar de wandelaar, die iedere avond een rondje maakt met zijn hondje, dat juist hier de ideale plek gevonden heeft om even te gaan zitten, kijkt ver rast als hij een plotselinge verandering opmerkt. Ér zijn wat palen geslagen en deze met latten verbonden. Er ligt een berg oud hout en een stapel schotten. Plotseling, deze verandering? Mijn hemel. neen. U, als insider, weet hoeveel er al is gebeurd! En de aan nemer, die het derde lid is geworden in de bouwgemeenschap, heeft in de tijd na de gunning ook niet stil gezeten. Hij is aan het organiseren gegaan. Hij zou zich nog wel, net als vroeger, persoon lijk met de uitvoering van het werk willen belasten, zelf met zijn personeel dit huisje uit de grond willen optrekken. Maar de grootte van zijn bedrijf, dat meerdere werken tegelijk onder handen heeft, laat dat niet toe. Een van zijn uit voerders is buitengewoon geschikt voor dit soort bouw en hij heeft hem door wat verschuivingen los kunnen maken van een werk, dat bijna gereed is. Is het werk omvangrijk, bijvoor beeld de bouw van een school, een industriegebouw, een woningblok, dan zal de architect van minuut tot minuut op de bouw aanwezig zijn in de per soon van een opzichter, meestal een van zijn bouwkundige tekenaars, die hij van de eerste schets af heeft inge wijd in de ontwikkeling van het nieu we project. De uitvoerder nu zal als baas namens de aannemer op dit bouwwerk optreden. (Zie vervolg pag. 11) MODERNE ARCHITECTUUR klassieke Vleeshal IN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7