Veel beun hazerij bij de Middenstands opleiding H Bloed geven en nemen E m VIA LUGANO NAAR LOCARNO? mm Gestolen Goed Uw man is veeleisend Natuurlijk! m 2£T Exameneisen zijn niet te zwaar. De oorzaak van alle narigheden schuilt in de opleidingen isS II# Mi Verscheidene rode krijgsgevangenen in Korea komen op besluit terug bWrus'. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 PAGINA 8 Nederland exporteert bokking naar Griekenland Vooruitgang van chirurgie en verloskunde doen behoefte aan bloed toenemen. Menige sieke door bloedtransfusie te redden. Zeer binnenkort benoeming nieuwe directeur Jaarbeurs Liturgische weekkalender Landbouwer overvallen Woesteling „viert" ontslag uit gevangenis De waarborging van de vrede Richtprijs baconvarkens met 5 ct. verlaagd Hoe komt U hem tegemoet en blijft U toch U zelf? Groep communisten in Perzië gearresteerd door A. Budington Kelland Toch maar naar huis toe Mr. dr. Winsemius raads adviseur t, Een combinatie van Nederlandse bok kingexporteurs is begonnen met het expor teren naar Griekenland van bokking in het zgn. „voorseizoen". Het betreft bokking, die ln de rokerijen is verwerkt van haring van teelt 1952 en daarna is opgeslagen in de koelhuizen. De export naar Griekenland omvat 50.000 kistjes van 6.8 kg. Tot nu toe werd op de Griekse markt een monopolie positie ingenomen door de Engelse bokking exporteurs, die in het „voorseizoen" veel bokking (eveneens gerookte haring van de oude teelt) naar Griekenland verschepen. De voorsprong, die de Britten hierdoor had den, bleek van grote invloed in het na seizoen. De Nederlandse bokking van de nieuwe vangst verscheen gewoonlijk pas omstreeks begin October op de Griekse markt. (Van onze correspondent) et is een bekend feit, dat de ontwikkeling van de middenstand ten achter staat bij de ontwikkeling van de andere bevolkingsgroepen. De Vestigings wet Kleinbedrijf, welke beoogde het ontwikkelingspeil van de middenstand op te voeren, is hierin slechts ten dele geslaagd. De middenstandsopleiding, wel ke wordt afgesloten met het z.g. Middenstandsdiploma „Algemene Handelsken nis", is een jachtterrein geworden voor vele onbekwame opleiders, die een ex tra inkomen meenden te kunnen verdienen. Hiertegen dienen de middenstands organisaties stelling te nemen. Met deze weinig opwekkende woorden begint een circulaire welke de Cen trale voor Katholiek Handelsonderwijs dezer dagen heeft doen uitgaan naar de besturen van de plaatselijke afdelingen van de Nederl. Katholieke Middenstands bond. Maandag 14 September wordt dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Be stuur van Unilever N.V. en vice-voor- zitter van de Raad van Bestuur van Uni lever Limited 65 jaar. De toon van deze circulaire wordt echter nog ernstiger, wanneer geconsta teerd wordt, dat van de jaarlijks ruim 20.000 candidaten ongeveer de helft wordt afgewezen. De geslaagden blijken voor het merendeel weliswaar enige examen kennis, doch weinig ontwikkeling te hebben meegekregen van hun zg._ wilde opleiders, die buiten elke controle of organisatorisch verband hun leerlingen naar examens sturen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek behaalden in de jaren na de bevrijding tot en met 1950 jaarlijks onge veer 18.000 personen het middenstands diploma. Dit cijfer blijkt nu uit boven aangehaalde circulaire te zijn gedaald tot ongeveer 10.000 De oorzaken van dit niet alleen be treurenswaardige, maar bovenal zorg wekkende verschijnsel moeten niet gezocht worden in de exameneisen zoals nog wel eens ten onrechte wordt ge meend. Zowel de examencommissies als de verschillende organisaties, die bij de opleidingen betrokken zijn, zijn het er over eens, dat de exameneisen niet te zwaar zijn, maar dat de oorzaak van alle narigheden schuilt in de opleidingen. Want hoewel men zelfs voor het openen van een snoepwinkeltje diploma's en erkenningen nodig heeft, kan iedereen, die daartoe de lust in zich voelt opko men zich opwerpen als „opleider voor het middenstandsdiploma". In de grote steden, maar vooral op het platteland schijnen steeds meer lieden zich op deze wijze een gemakkelijke bijverdienste te verschaffen en er is geen enkele moge lijkheid om hieraan paal en perk te stellen. (Van onze medische medewerker) en verhaal heeft een begin en een einde. Soms wil het begin maar niet vlotten, zoals nu. Het eerste concept van een stukje over bloedtransfusie kwam zo traag op gang als een oude locomotief, die een te lange trein op een warme zomer- achtemamiddag uit een slaperig sta tionnetje probeert te trekken. Daar om eens geprobeerd het probleem van de romantische kant te benaderen: Het stille witte ziekenhuis, de redders der mensheid druk doende rond de jonge vrouw op de operatietafel, waarin het leven met elke druppel bloed van de onbekende donor schijnt terug te keren Dit brokje romantiek schielijk verscheurd, met de snippers daarvan speelt de wind momenteel op het pleintje onder mijn raam een uit gelaten spel. En nu dan maar zakelijk en zonder franje nogmaals herbegon nen. De donor. Elke gezonde man of vrouw kan zich bij de plaatselijke af deling van het Rode Kruis als „do nor", dat is als bloedgever, aanmel den. Daarna volgt een oproep voor bloedonderzoek en lichamelijke keu ring. Bij goedkeuring ontvangt de do nor een legitimatiebewijs, waarop zijn bloedgroep vermeld staat. De bloedgroep. Nc0 onlangs hebben wij daar al eens over gespro ken en eigenlijk kan ik hierover dus kort zijn. Sinds mensenheugenis heeft men pogingen gedaan bloed van mens of dier toe te voeren in het bloedvaatstelsel van mensen, die daar een belangrijk tekort aan had den, en wel via een ivoren buisje, dat de slagader van de gever met de ader van de ontvanger verbond. Bijna zo goed als altijd liep dat verkeerd af Wij weten nu uit onderzoekingen van Landsteiner, dat men een mens niet helpen kan met het bloed van dieren en zelfs niet zo maar met het bloed van een ander mens. Dat bloed moet van dezelfde bloedgroep zijn. Het blijkt namelijk, dat wij de mens heid kunnen verdelen in vier groe pen, wier bloed onderling slechts op een bepaalde manier „mengbaar" is. Die bloedgroepen worden aangeduid met de letters A, B, AB en O. Als wij bloed van niet bij elkaar passende bloedgroepen samenbrengen, dan gaan onder invloed van in het bloed voor komende afweerstoffen de rode bloedlichaampjes samenklonteren en treedt de kleurstof haemoglobine, die immers zo'n belangrijke rol speelde bij het vervoer van de zuurstof door het lichaam, uit de bloedcellen en een beker melk te wachten, om van de schrik te bekomen. Binnen enkele uren is zijn bloedvolume en binnen vijftig dagen zijn bloedsamenstelling weer als vanouds. De kruisproef. Het laborato rium van de kliniek gaat intussen nogmaals en ten overvloede na of het bloed van de donor en dat van de patiënt wel op elkaar passen. Is de uitslag gunstig, wat natuurlijk meestal het geval is, dan kan de eigenlijke transfusie beginnen. Het toedienen van het bloed De fles met de halve liter bloed van de donor hangt nu omge keerd en voorzien van een ander stel slangen hoog aan een standaard naast het bed van de patiënt. Onder invloed van het eigen gewicht vloeit het bloed nu door een van de slangen, via een injectienaald, in het bloedvaatstelsel van de patiënt. Door middel van een wordt daardoor onbruikbaar. Resul taat: een soort verstikkingsdood. Dat is de reden, waarom een bloedtrans fusie in vroeger tijden meestal zo'n funeste gevolgen had. Het afnemen van bloed. Stel, een bepaalde kliniek heeft voor een patiënt bloed nodig van bloedgroep AB. Een donor van die groep, die ten minste het laatste half jaar geen bloed meer gegeven heeft, wordt opgeroe pen om dan en dan te verschijnen. Als er haast bij is, wordt hij soms wel door de politie thuis afgehaald en snel naar de kliniek gebracht, waar men zijn komst al ongeduldig verbeidt. Op tafel staat het z.g. afna- mesysteem al klaar. Dat is een fles van een halve liter inhoud, waarin wat citraatoplossing, die straks het stollen van het bloed zal tegengaan. Alles natuurlijk steriel. De donor ligt intussen al op een rustbank en heeft een bovenarm ontbloot. De dokter prikt nu een injectienaald in een bloedvat in de arm \an de donor en via een gummi- of plastic-buisje loopt het bloed nu rustig in de lager ge houden fles, waaruit de lucht door een ander slangetje ontsnappen kan. Be trekkelijk vlug is de fles vol en wordt de naald weer uit de arm van de do nor getrokken. Het geven van bloed, dat voor gezonde mensen absoluut onschadelijk is en waarvan de enige last een klein prikje in de arm is, blijkt later vaak het leven van een zieke gered te hebben. Niettemin staat er voor de donor een kop kof fie of een geklopt ei met cognac en druppelaar en een klemmetje kan men de snelheid, waarmede dit ge beurt, naar believen regelen. Door het andere slangetje kan weer lucht in de fles komen. De patiënt knapt onderwijl zienderogen op. Het is duidelijk, dat bij ongevallen en bij spoedeisende gevallen in de kliniek deze methode te veel tijd vergt. In grote ziekenhuizen heeft men daarom permanent de beschik king over flessen met bloed van alle bloedgroepen, klaar voor het gebruik, die in een ijskast bewaard worden, zodat men onmiddellijk met een transfusie kan beginnen als dat nood zakelijk is. Het bloed blijft, op deze manier bewaard, vrij lang goed. Ik herinner u in dit verband aan het bloed, dat in transportvliegtuigen uit Amerika hierheen gevlogen werd ten behoeve van de gewonden op het Europese slagveld in de tweede we reldoorlog Het is evenzeer duidelijk, dat al dat bloed, lang bewaard of vers gebruikt, steeds van edelmoedige gevers af komstig 'is. Bovendien schept de voor uitgang der wetenschap, met name der chirurgie en verloskunde, waar door steeds meer zieken, geholpen kunnen worden, een toenemende be hoefte aan bloed. Daarom tot slot van dit stukje deze opwekking: Stel een daad van daadwerkelijke naastenlief de en meld u als donor bij de plaatselijke afdeling van hot Neder landse Rode Kruis. Van S. Vanzelfsprekend ligt de schuld ook voor een deel bij de candidaten zelf. Immers, er zijn voldoende opleidings instituten, die erkend zijn door en onder controle staan van midden standsorganisaties. Zo zijn op het ogen blik bij de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs, de onderwijsinstan- tie van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, ruim tweehonderd katholieke middenstandscursussen en katholieke handelsavondscholen aan gesloten. De andere middenstandsbon den kennen soortgelijke opleidingen. Deze opleidingen zijn degelijk, be trouwbaar en waarborgen een grote kans van slagen. Men make hieruit niet meteen op, dat met deze woorden alle particuliere op leidingen gedoodverfd zijn. Integendeel. Er zijn vele particuliere opleidingsinsti tuten, die niet bij de een of andere bond zijn aangesloten of van organisatorische zijde erkend zijn, maar die niettemin een voortreffelijke opleiding geven en waarvan de resultaten ook op de exa mens gunstig zijn. Men kan de bona fide particuliere opleidingen derhalve niet over een kam scheren met de „wilde" opleiders. Deze laatste categorie schijnt vooral buiten de grote steden voor te komen. Daar, waar geen erkende cursussen zijn of betrouwbare particuliere opleidingen en de gang naar de stad voor de cursis ten te veel bezwaren opleveren, duiken de niet competente krachten op, die zich met de opleiding gaan bezighouden, louter en alleen om de bijverdienste. Dat zijn ook de stellers van de advertenties in de dagbladen in de vorm van: „Nog enkele plaatsen beschikbaar in een club voor opleiding voor het middenstands diploma. Brieven onder noReeds het feit, dat deze „opleiders" hun naam niet bekend durven maken, maar onder nummer „klanten" trachten te winnen, is veelzeggend. Meestal bestaat de cur sus uit niet anders dan het in klassikaal verband instampen van antwoorden op „mogelijke" examenvragen. Van enige verdere ontwikkeling en een gedegen onderwijs is geen sprake. Wanneer de vragen op het examen ook maar iets afwijken van de „geleerde", dan blijven de candidaten zelfs op de meest simpele vragen het antwoord schuldig. Er is voorgesteld om bij de inschrij ving voor het examen een aantekening te plaatsen op het inschrijfbiljet, waar de candidaat zijn opleiding heeft geno ten. Maar de examencommissies missen hiertoe de bevoegdheid. Zij mogen alleen examinerenen zich ergeren over het verbluffend gemis aan kennis van bijna de helft der candidaten Het Is duidelijk, dat hier van hoger hand dient te worden opgetreden. Reeds een verbieden van bovengenoemde advertenties zou een uitwerking ten goede hebben. Maar het is niet voldoen de. Een oplossing zou zijn, dat zij, die zich met de opleidingen inlaten, een proeve van bekwaamheid afleggen en daarna een erkenning ontvangen. Lie den zonder deze erkenning zou het ge ven van cursussen verboden moeten worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen heeft deze kwestie dan ook aanhangig gemaakt ten departemente. Nog enkele treffende cijfers tot slot. Het percentage van de cursisten van de katholieke middenstandscursus in Nij megen, dat dit jaar het diploma behaal de, bedroeg 83.3 pet. In het gehele rayon Nijmegen behaalde dit jaar echter slechts 55.4 pet. der candidaten het di plomaVoor andere delen van het land zullen deze cijfers niet zo erg veel anders liggen. Uit deze cijfers spreekt duidelijk het funeste resultaat van de „wilde opleidingen"_ Standpunt Katholieke Bond De Ned. Katholieke Middenstands bond tekent hierbij aan, dat het stellen van eisen van bekwaamheid niet moge lijk is, omdat al het onderwijs grond wettelijk vrjj is. Wel zou, bij wet, aan erkende instellingen bepaalde privileges, als de mogelijkheid van vrijstellingen en het invoeren van schoolexamens worden gegeven, waardoor het voor de candidaat aantrekkelijker zou worden dit onderwijs te volgen. De beunhazerij, die ook door de Ned. Kath. Midden standsbond ten zeerste wordt betreurd, zou daardoor goeddeels verdwijnen. De ze kwestie wordt o.m. aan de orde ge steld op het congres, dat de N.K.M. 7 en 8 October te Arnhem belegt. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van de op volger van de directeur der Jaarbeurs mr. J. Milius, die deze functie sedert 1 Mei 1940 heeft bekleed en vorige week is benoemd tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer. ZONDAG 13 September: 16e Zondag na Pinksteren; Mis van de dag; 2 A cunc- tis; 3 naar keuze; Credo; prefatie van de H. Drievuldigheid; - groen. MAANDAG: H. Kruisverheffing; eigen Mis; Credo; eigen prefatie; - rood. DINSDAG: Zeven Smarten van Maria; 2 H. Nicodemus (in stille H.H. Missen); eigen sequentia; Credo; prefatie van Ma ria; - wit. WOENSDAG: H.H. Cornelius en Cyprianus, martelaren; 2 Quatertemper Woensdag in September; 3 H. Euphemia; laatste Evan gelie. Quatertemper Woensdag; - rood; ofwel: Mis van Quatertemper-Woensdag; 2 H.H. Cornelius en Cyprianus; 3 H. Euphemia; - paars. DONDERDAG: Wondetekenen van de H. Franciscus; - wit. Roermond. Den Bosch. Breda: H. Lambertus; 2 Wondetekenen van de H. Franciscus; - rood. VRIJDAG: H. Joseph van Cupertino, be lijder; 2 Quatertemper Vrijdag in Sep tember; laatste Evang. Quatertemper Vrij dag in September; - wit; ofwel: Quater temper-Vrijdag in Sept.; 2 H. Joseph van Cupertino; - paars. ZATERDAG: H. Januarius en gezellen, martelaren: 2 Quatertemper Zaterdag in Sept.; 3 vigilie van de H. Matthaeus; laatste Evang. Quatertemper-Zaterdag in September; - rood; ofwel: Quatertem per-Zaterdag in Sept.; 2 H. Januarius en gezellen; 3 vigilie van de H. Matthaeus; laatste Evang. van de vigilie van de H. Matthaeus; - paars; ofwel: Vigilie van de H. Matthaeus; 2 H. Januarius en ge zellen; 3 Quatertemper-Zaterdag in Sept.; laatste Evang. Quatertemper-Zaterdag in Sept.; - paars. ZONDAG 20 September: 17de Zondag na Pinksteren; Mis van de dag; 2 H. Eusta- chius en gezellen; Credo; prefatie van de H. Drievuldigheid; - groen. In het Amerikaanse militaire hospitaal te Tokio vertelt generaal Dean van de ontberingen, die hij gedurende drie jaar krijgsgevangenschap geleden heeft. De generaal is dezer dagen door de Noordelijken vrijgelaten. Toen de 65-jarige landbouwer L. u't Helden bij Venlo per fiets van zijn wei land terugkeerde, werd hij op een paa je staande gehouden door drie fbann Een hunner viel hem lastig, rukte ne van eijn fiets en begon een vechtpari h De landbouwer werd door de vechtiu tige zodanig toegetakeld, dat het 11 oog ernstig werd gewond. Hij zal zelfs misschien moeten missen. Boven dien werd de linkerarm uit het e wricht geslagen. De beide andere man nen, die reclassanten van de inrichting ,,'sKonings Lust" bleken te zijn, naI?e niet deel aan het gevecht. Een van he maakte zich uit de voeten, terwijl a andere de vechtlustige woesteling t0 kalmte probeerde te brengen, waarop deze zich ook tegen hem keerde. De vechtjas bleek ondre invloed van sterke drank te zijn. Hij was pas ont slagen uit de gevangenis te Roermonu en had dit met de nodige glazen bier „gevierd". Een gealarmeerde politie" agent moest versterking afwachten, ten einde de woesteling te kunnen over" meesteren. Het bleek een inwoner van Tilburg te zijn, die inmiddels weer ach ter slot en grendel is gezet. Advertentie De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van 14 September 11153 de richtprijs voor de baconvarkens mot 5 cent per kg. te verlagen en op 2.29 per kg. geslacht gewicht vast te stel len. De prijsontwikkeling voor het var kensvlees op de wereldmarkten maakt het voorts mogelijk de regeling voor de prijsuitslag voor baconvarkens met in gang van dezelfde datum tijdelijk bui ten werking te stellen, zodat de over nameprijs voorlopig gelijk is aan de nieuwe richtprijs. Nadat in Mei van dit jaar de richt prijs voor baconvarkens met 4 cent per kg kon worden verlaagd, heeft de da ling in de prijzen voor geïmporteerde veevoedergrondstoffen zich in die mate voortgezet, dat wederom een verlaging van de kostprijs van de slachtvarkens is ingetreden. (Daar is hij een man voor ABONNEER U OP HET BLAD, DAT IEDER GEEFT WAT HEM TOEKOMT De Europese pers laat er geen twijfel over bestaan: na de verkiezingen in West-Duitsland telt ons wereld deel twee „grijze eminenties". Als de nieuwe „grand old man" wordt ons de West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, voorgesteld. De uitslag van de verkie zingen ligt men uit als zijn persoonlijke triomf en speciaal de Franse bladen vrezen in hem een nieuwe „ijzeren kan selier" te moeten zien. Deze historische vergelijking is wel zeer in de hand gewerkt door die andere, en toch eigen lijk nog steeds onbetwiste „grand old man", Sir Winston Churchill. Uitgerust na zijn verblijf op Chartwell en Che quers, noemde de Britse premier dr. Adenauer onlangs de „verstandigste Duitse staatsman sinds Bismarck". „Grijze eminenties" mag men hen zeker noemen. Dr. Adenauer is 77 jaar, slechts één jaar en vijf weken jonger dan de Britse staatsman, maar in de komende maanden zullen zij een be langrijke invloed kunnen hebben op de gang van zaken in Europa. Hoe laat zich nu, op dit ogenblik, de nabije toe komst aanzien? Van communistische zijde heeft men er geen geheim van gemaakt, dat men het in de West-Duitse Bondsrepubliek ten sterkste zou afkeuren, indien zij deel zou gaan uitmaken van de Europese Defensiegemeenschap. De president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, liet zich tegen het eind van de verkiezingscampagne in West-Duitsland zelfs ontval len: „Als de partij van Adenauer deze verkiezingen wint, kunnen wij West-Duitsland niet langer beschouwen als een vredelievende staat en het gesprek over de Duitse eenheid zou daar ernstige hinder van ondervinden. Wie voor Ade nauer stemt, stemt voor de oorlog". Het kan onmogelijk de opzet van dr. Adenauer zijn geweest aan deze bewering haar grond te ontnemen, toen hij in de roes van zijn over winning voorstelde in de toekomst te spreken van „de be vrijding van Oost-Duitsland". Een mededeling van zijn mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat deze strijd voor „de bevrijding van Oost-Duitsland" uitsluitend met diploma tieke middelen zou worden gestreden, betekent zoal niet de erkenning van een fout, dan toch een terugkeer tot de behoedzaamheid van vóór de verkiezingen. Toen had zich langzamerhand een duidelijke lijn afgete kend, een lijn, die nu misschien zal worden voortgezet. Vrij dag 4 September gaf de West-Duitse bondskanselier een verklaring uit, waarin hij het sluiten van veiligheidspacten tussen de landen van West-Europa en de Oost-Europese staten een uitstekend middel noemde om de bestaande spanningen weg te nemen. Achter deze verklaring meende men het verlangen te zien van dr. Adenauer om de Sov jet-Unie er toe te bewegen deel te nemen aan de viermo- gendhedenconferentie, die misschien in Lugano of elders zal worden gehouden over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk. De gedachtengang van de West-Duitse bondskan selier was toen als volgt: Het is nauwelijks aan te nemen, dat Rusland zich bedreigd voelt door de vorming van een Europees leger, waarin ook twaalf Duitse divisies zouden zijn opgenomen, want de bedoeling van deze organisatie is uitsluitend een defensieve. Voelt de Sovjet-Unie zich tóch bedreigd, dan is het Westen bereid de veiligheid van dat land te waarborgen, onverminderd de noodzaak om ook zelf op zijn verdediging bedacht te zijn. Op die manier zouden de Europese Defensiegemeenschap en de NATO kunnen uitgroeien tot een veiligheidspact voor de gehele wereld De verwantschap van deze conceptie met de Lagerhuis rede, die Sir Winston Churchill op 11 Mei hield, is vrijwel onmiskenbaar. De Britse premier zei niet te geloven, dat het „enorme probleem van verzoening van de veiligheid van Rusland met de vrijheid en de veiligheid van West- Europa onoplosbaar" is. Daarbij had hij, naar hij verklaar de, het Verdrag van Locarno in gedachten. Wat behelsde dat verdrag? Eigenlijk was het een stelsel van zeven ver dragen, die in 1925 werden gesloten tussen Frankrijk, Duits land, België, Polen en Tsjechoslowakije. Engeland en Ita lië zouden fungeren als garanten. Het stelsel was gebaseerd op de eenvoudige bepaling, dat de garanderende mogend heden de Fransen zouden bijstaan, wanneer Duitsland Frankrijk zou aanvallen, en dat zij de Duitsers zouden hel pen, indien die door Frankrijk werden aangevallen. De Franse Oostgrens, die sinds de totstandkoming van het Verdrag van Versailles, geen enkel moment zeker was ge weest, scheen nu voor altijd vast te staan. Frankrijk liet zijn droom om een bufferstaat te maken van het Rijnland (dr. Adenauer, als burgemeester van Keulen, sympathiseer de destijds met die gedachte) varen en Duitsland beloof de in ruil daarvoor, dat deze zone permanent gedemili- tairiseerd zou worden. De hoop van Austen Chamberlain, dat de ondertekening van de Verdragen van Locarno, de scheidslijn zou blijken tussen de jaren van oorlog en de Het verdragenstelsel van Locarno werd op 16 October 1925 ondertekend. De Frans-Duitso betrekkingen schenen voorgoed te zijn geregeld en tevreden glimlachend verliet de toenmalige Franse minister van Buitenlandse Zaken, Aristide Briand, het gebouw, waar de voorbereidende conferentie werd gehouden. jaren van vrede, spatte reeds in 1936 uiteen, toen Hitier het Rijnland weer bezette. Op welke manier zou Locarno nu de oplossing kunnen zijn voor de internationale spanningen van het ogenblik? Evenals men in 1925 beoogde de Franse Oostgrens te ver zekeren, zo zou men thans waarborgen willen scheppen voor de Russische en zeer waarschijnlijk ook voor de Pool se Westgrens. Men zou dit willen doen langs de weg van de regionale accoorden, die in artikel 52 van het Handvest der Verenigde Naties uitdrukkelijk zijn toegestaan. Enge land zou dan wellicht de garant kunnen zijn voor een reeks wederzijdse veiligheidsverdragen tussen West-Europa enerzijds en de Sovjet-Unie met haar satelliet-staten an derzijds. Op die basis zou men naar de mening van Chur chill een viermogendhedenconferentie kunnen houden. „Het is best mogelijk, dat geen vaste overeenkomsten worden bereikt, maar er kan over de deelnemers een algemeen gevoel komen, dat zij iets beters tot stand kunnen bren gen dan het mensenras, inclusief henzelf, aan stukken te rijten." Naar in Teheran verluidt heeft de Perzische politie Vrijdagavond 91 Per zische communisten in de haven Bandar Pahlevi gearresteerd, toen zij aan wal gingen na aankomst van een Russisch passagiersschip, waarmede zij uit Ba koe, aan de Kaspische zee, waren ver trokken. De groep was afgevaardigd naar een conferentie te Boekarest, die de vorige maand is gehouden. Van Boekarest gingen de afgevaardigden naar Moskou. Zij maakten vervolgens 'n reis door Rusland. Volgens de politie zijn „belangrijke" documenten bij de arrestatie in beslag genomen. 27 Pat aarzelde een ogenblik en haalde toen zijn schouders op. „Kom dan maar binnen, allebei," zei hij onwillig. „Wat heb je op je hart, juffrouw Madigan? „U moet voor mij de doopceel lichten van een zekere Spee - Mortimer Spee," zei Sherry. x „Zij deelt hier de lakens uit," zei Pat tegen mevrouw Swain. „Misschien heeft ze promotie gemaakt." „Luister goed naar wat ik zeg. Pat Evans," zei Sherry. „Als jij geen infor maties over die mijnheer Spee probeert in te winnen, dan zal ik het moeten doen. En aangezien ik nog niet weet hoe ik het moet aanpakken, kon het dan wel eens te laat zijn." „Vertel hem eerst de rest," zei me vrouw Swain. „Goed," zei Sherry. „Propaganda be tekent: de mensen wakker maken. Daar om zal ik je eerst goed wakker schud den, dan zal je wel een ander gezicht zetten. Elsie Whipple." „Pat boog zich naar voren. „Wat is er met Elsie Whipple?" „Hij was waarschijnlijk haar man," zei Sherry. „Zij was niet getrouwd." Hij wachtte even en keek haar met grote ogen aan. „Wie was Elsie Whipple's man?" „De man van Prossers tafellinnen het lijk." Pat leunde achteruit in zijn stoel. „Je propagandastunt is geslaagd," zei hij. „Ik ben wakker." „Ik was toevallig in de buurt toen ze het op haar zenuwen kreeg," zei Sherry. „Omdat ze hem vermoord hadden. Dus trok ik mijn conclusies. Ze gedroeg zich als een weduwe, die pas weduwe ge worden is." „Dat meisje van Whipple kreeg een zenuwtoeval, en daaruit maakte jij op dat het haar man was, die we dood in de paskamer gevonden hebben," zei Pat.' „Zei ze dat?" „Er wordt een man vermoord bij Prothero. Een kassajuffrpuw krijgt een huilbui omdat iemand een man ver moord heeft. Dat trekt ze zich aan, alsof hij haar man geweest is, en omdat zij nu aan de beurt is. Het klopt allemaal, als je rekent dat het inderdaad haar beurt was. En wel heel gauw haar beurt, want ik ben haar dezelfde avond gaan opzoeken en voilé." „Wou je zeggen dat jij het lijk van Elsie Whipple gevonden hebt?" „Als je geluisterd had. zou je zulke vragen niet stellen," zei Sherry. „De politie heeft mij niet gezien, maar iemand anders wel. En die heeft me opgebeld en gezegd dat ik me beter met mijn eigen zaken kon bemoeien". „Jij hebt haar lijk gevonden, en je hebt de politie niet gewaarschuwd?" „En jij zult het ze evenmin vertellen. Wat voor nut zou het gehad hebben? Ik kon niet meer zeggen dan dat zij dood was, en daaraan behoefde geen mens te twijfelen." Pat Evans ging daar niet verder op in. „Waarom ging je naar haar toe?" „Omdat ze zo eenzaam was, en dat vond ik zielig. En omdat ik haar wilde vragen of hij haar man was, en hoe hij heette, en waarom hij vermoord was." „Vrouwen!" riep Pat uit. „Is het geen ogenblik bij je opgekomen, juffrouw Madigan, dat als je dadelijk naar mij was gekomen, voordat Elsie Whipple de winkel verliet, ze nu waarschijnlijk nog zou leven?" „O!" zei Sherry terneergeslagen. „Waarmee trouwens niet bewezen ls dat hij haar man was", zei Pat. „Voor mij wel," zei Sherry beslist „En wil je nu naar Mortimer Spee in formeren?" „Wie haar man is dat nu weer?" vroeg Pat. „Dat is onbelangrijk," zei Sherry. „Huwelijksbanden zijn hierbij niet be trokken. Wel zwendelarij. Het gaat om handdoeken en tafellinnen uit de extra aanbieding van morgen." „Wat is daarmee?" „Die worden morgen verkocht, tegen erg aantrekkelijke prijzen, aangezien mijnheer Portman een dot van een koopje op de kop heeft getikt. Maar hi) is op zakenreis gegaan, en het goed is nog niet gearriveerd. Met als gevolg dat mijnheer Newsome met de brokken zit. „Nu wordt het een beetje duidelijker." zei Pat. „Gelukkig," zei Sherry sarcastisch. „Het kan me niet schelen of iedereen het weet. Ik interesseer me voor Roger Newsome. en ik zou het heel erg on prettig vinden als hem iets verve lends overkwam." „Dus het goed is niet binnengeko men?" „En alles was even vaag, en geen mens kon er achter komen waarom En toen kwam mijnheer Spee op de proppen. Als een duveltje uit een doos je, met karrevrachten handdoeken, tafel- Een Indisch officier van de Commissie van Toezicht voor de Koreaanse krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, heeft verklaard, dat het aantal anti-communistische gevangenen, die nu achteraf vragen toch naar huis te worden gezonden, toeneemt. De officier wilde geen cijfers n<»e' men. Dinsdag verklaarden negen gevangenen, dat zij naar hun land wiHe® terugkeren. Zij zijn in een afgescheiden gedeelte van het kamp ondergc bracht. De anti-communistische krijgsgevan genen in „Vredesdorp" worden in groep* jes van 15 a 20 man toegesproken door communistische sprekers, daarna kun* nen zij met elkaar de redevoering be spreken. Vervolgens moeten zij ee voor een een nauwe gang doorlopen. aan het einde waarvan zich twee deu ren bevinden. De ene deur leidt naai het communisme. Indien zij de ander^ deur kiezen, geven zij daarmee te ken nen nog steeds niet naar hun comnru* nistische vaderland te willen terugk6 ren. linnen, en wat je maar wilt. Op het nip pertje. En hij kon dadelijk leveren. Wat hjj ook deed. Alleen de prijs". „De prijs?" „Lang niet zo voordelig als die van mijnheer Portman Maar we zaten aan de grond en we mochten het vertrou wen van het publiek niet schokken, en daarom zal er waarschijnlijk geld bij moeten. En Roger Newsome is de zondebok". „En wat heeft Portman er aan ge daan?" „Hij is er niet. Dat zei ik toch. Het is een verbijsterende toestand. Ik ver moed een addertje onder het gras. 't Was te toevallig om aannemelijk te zijn, vind je ook niet En Prothero krijgt een aderlating". ,,'t Kan puur toeval geweest zijn", zei Pat. „Ik houd niet van zulk toeval, waarbij mensen als mijnheer Spee de kans krij gen Prothero af te zetten". „Bedenk goed, juffrouw Madigan, dat dit misschien een ernstige beschuldiging betekent tegen een van onze inkopers". „Ik beschuldig niemand, maar 't lijkt me verstandig om uit te zoeken wie mijnheer Spes is, waar hij de snullen vandaan heeft, met wie hij zich op houdt, enzovoorts. In elk geval ligt dat op jouw weg, en als je 't er goed af brengt krijg je een pluimpje van de directie en misschien nog opslag ook Ik bepaal me tot opmerkingen. Als je dus vandaag of morgen de hand legt op een complot, dan ben jij de man Houd mij er buiten, speciaal wat de politie en het vinden van Elsie Whipple's lijk betreft. Dan ben jij degene die haar man heeft opgespoord, en iedereen zegt' „Is die Pat Evans geen kei?" (Wordt vervolgd). Voor de eerste maal is gisteren va communistische zijde toegegeven, dat o Noord-Koreanen enkele gealüeer, krijgsgevangenen achterhouden, hoe wel zij wel voor repatriëring in aa" merking wensen te komen. De communistische journalist Wilf£#^ Burchett heeft verklaard, dat een Ara rikaanse straaljagerpiloot en enk andere geallieerde vliegers zich n0&jat krijgsgevangenschap bevinden, ornl,ri zij volgens de communisten b0igr- Mandsjoerije neergeschoten zijn en 0 halve niet onder de geldende uitw#rp- lingsbepalingen vallen, volgens de co munistische zienswijze. Deze week ",?g0t een terugkerende Amerikaanse p t,e- meegedeeld, dat hij van een zeer trouwbaar Chinees 'zegsman had v® eri- men, dat de communisten 22 Afl™ kaanse vliegers in Mandsjoerije w interneren, totdat Amerika de corj za' nistische regering van China erken hebben. Mr. dr. J. Winsemius, secretaris-r ]i3p meester van het hoogheemi'aa •- „Delfland" te Delft, is benoema raadadviseur in algemene dienst ministerie van Waterstaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 8