Kamer gekant tegen verplicht ondersoek voor het huwelijk Onbetrouwbare reisbure misbruiken toenemende animo voor sociaal toerisme Buitenlandse hoteliers worden argwanend €RIC DejWDRMAHjl GUNNAR VB GEVREEtDE Wien de schoen past trekke hem aan St.Hildegarde Het verloren muiltje TEKEN Piet Hein, zijn naam is klein, scheepvaartrechten) Mag. Stokman: Persoonlijke zaak Les in theologie I- wmmmrn I Propagering vrijwillig ondersoek op andere wijse Worden vergunningen te lichtvaardig verleend Éi :cursu§i Zijn daden waren groot, Hij heeft gewonnen de zilvervloot C&l>a Heros ZATERDAG 12 SEPTEMBER 193a PAGINA 9 M m/'"- •V Pane Kito (Van onze parlementaire redacteur) Professor Meyers had gisteren heel wat handen te drukken, toen hij einde lijk zijn tas had gesloten en met de stukken, die hem voor de samenstelling Van het nieuwe B.W. ais richtsnoer moeten dienen voor wat de Kamer wil, haar huis kon gaan. Vele dagen heeft deze rechtsgeleerde, sinds hij in Juni Voor het eerst verscheen, in de Kamer zijn licht doen schijnen op tal van kwesties, die de juristen intens hebben bezig gehouden en die zijn faam als groot rechtskundige en als scherpzinnig debater nogmaals hebben be vestigd. Het was inderdaad een felicitatie waard, dat de professor, precies Volgens het tijdschema van de minister werkend, deze belangrijke voor- arbeid heeft kunnen verrichten. De laatste dag heeft hij ten slotte ook het Parlement eens kunnen beleven los van alle juridische kwesties, als een Politieke vergadering, waarin allerlei andere factoren een rol spelen, dan het afmeten van wetsteksten en hun consequenties. Men kent er ook de eer van een partij, die maar wat graag eens met een goede stunt voor de dag komt en de fierheid van het verdedigen van eigen standpunten, waarbij men gisteren geheel in het sociale vlak terecht kwam. Dit laatste geschiedde naar aanleiding van het amendement van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.), dat in lijn rechte tegenspraak met een van de conclusies der regering voor het nieuwe B.W. het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk verplicht wilde stellen. Mej. Zeelenberg heeft deze gedachte biet veel overtuiging verdedigd. Zij boekte in ieder geval dit succes dat, ie dereen die erover kwam te spreken, haar de eer meegaf, dat er voor een genees kundig onderzoek voor het huwelijk inderdaad alles te zeggen valt. Zij was 2o slim geweest om haar zaak als een goed pleitbezorgster in te leiden met het Haar voren brengen van de meningen van de tegenpartij en stak van wal met de mededeling dat er juist uit het kamp der christelijke en katholieke geleerden heel wat waren die zich ronduit voor haar idee van een verplicht onderzoek hadden verklaard. Zij hadden dat zelfs gedaan in een open brief aan de Kamer, Waaronder ook de handtekeningen ston den van vijf katholieken. Hieronder be vond zich njemand minder dan prof. Petit, rector-magnificus der Nijmeegse Alma Mater. De brief was nog door acht anderen van grote naam onderte kend, terwijl niet minder dan 172 ad- haesiebetuigingen daarbij waren ge voegd. Dan was er nog een artikel van Prof. Petit in het Juristenblad en een rnoderamen van de Ned. Hervormde Kerk, die eveneens volop wind in de zeilen van mej. Zeelenberg bliezen. Zij kon dus met recht betogen, dat de nut tigheid van haar voorstei in ruime kring Was erkend. Mej. Zeelenberg sprak van de meest ruime kring, maar dit klopte biet met de werkelijkheid wanneer men de later aan het woord komende leden van de Kamer representatief mocht ach ten voor de groeperingen in het volk die zij vertegenwoordigen. Niet alleen de confessionele partijen, ook de libe ralen en zelfs de communisten bleken allerlei bedenkingen tegen het amende ment te hebben. Deze richtten zich niet tegen de gedachte van een geneeskundig onderzoek, waarvoor mag. Stokman in vele gevallen zelfs morele plicht aan wezig achtte, maar tegen de door de staat op te leggen wettelijke verplich ting daarvan. Niet dan in het uiterste geval mag de overhejd tussenbeide, ko men in een strikt persoonlijke zaak, zn- als het huwelijk, en beginnen wij een- hlaal te tornen aan dit punt, dan volgt uit de ene stap de andere, aldus de K.V.P.-spreker. Verder waren er nog tal van practische bezwaren, zoals de reac ties van de maatschappij op deze maat regel, waarover men zich zorg maakte. Goed idee, maar Verder debatterende en redenerende kwam men op tal van practische pun ten, die de duidelijk overheersende oppositie tegen het idee hoe langer hoe meer begrijpelijk maakten. Men dacht aan de psychische reacties, die teweeggebracht zullen worden, wan neer doctoren aan een verloofd paar, dat, na jaren hun huwelijk te hebben voorbereid, dit ideaal dan ineens kapot zien slaan door een simpele dokters verklaring. Gortzak sprak over de kans, dat het geheim van een niet gunstige medische verklaring een ver zwegen geheim blijft van de ene echt genoot tegenover de andere, met alle consequenties van dien. De eindindruk die in de Kamer overheerste, nadat mej. Zeelenberg de sprekers beant woord had en meer moed had ge vraagd om voor het nageslacht en met het oog zelfs op de vele echtscheidin gen deze stap te wagen, was, dat het eigenlijk een heel goed idee is, maar dat er vooralsnog evenveel argumen ten tegen zijn als ervoor. Onder zulke omstandigheden overheerst in een (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer kon men gisteren het merkwaardig tafereel beleven van een socialistisch minis ter, die een Franciscaans magister behulpzaam was bij een theologisch onderwerp. Pater Stokman kon na melijk op een gegeven ogenblik een tekst niet vinden, die betrekking had op wat de Belgische bisschoppen hebben gezegd over het geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk. Vanachter de ministerstafel schoot minister Donker op de katheder toe, om de Père een handboek over katholieke theologie toe te reiken. „Wat een voorbeeld van samenwer king", riep de priester lachend uit alvorens zijn rede voort te zetten. volksvertegenwoordiging uiteraard de voorzichtigheid. Het amendement moet nog in stemming worden ge bracht, maar het wordt ongetwijfeld verworpen, al komt er toch wel iets positiefs tot stand. Minister Donker heeft de Kamer n.l. de toezegging gedaan, dat hij zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en diens staatssecreta ris van Volksgezondheid op de hoogte zal brengen van de wensen die in de Kamer leven pater Stokman, de heer Van Leeuwen (WD), mr. Beer- nink (CH) en prof. Gerbrandy (AR) hadden ze geuit dat het geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk op andere wijze zal worden gepropageerd. Hiervoor werd als de meest juiste weg aangegeven, dat het werk van de medisch-opvoedkundige bureaux, de bureaux voor huwelijksaangelegenhe den en dergelijke instituten door de overheid gesteund zullen worden bij hun taak in deze richting. Materieel echtscheidingsrecht Ook is de vraag ter sprake gekomen, of het geen aanbeveling verdient om deze gelegenheid van de vernieuwing van het B.W. aan te grijpen om ook het materiële echtscheidingsrecht te herzien. Prof. Gerbrandy vroeg dit met grote nadruk, maar minister Donker gaf hem ten antwoord, dat hoewel hij overtuigd was, dat er in de Kamer nauwelijks iemand is, die het met de bestaande toestand eens is, toch voor welke ge dachte tot verbetering ook, geen meer derheid zou worden gevonden. De heer Lemaire en pater Stokman brachten de problematiek van de duali' teit van burgerlijk en kerkelijk huwe lijk ter sprake. Minister Donker luisterde met grote belangstelling naar 't knappe betoog van pater Stokman en diens conclusie, dat hier talloze klippen verborgen liggen, waarop degene dreigt te stranden die wil trachten het desideratum van de erkenning van het kerkelijk huwelijk ook door de overheid te bereiken. Pater Stokman kon dan ook niets anders vast stellen, dan dat het bij de heersende verdeeldheid in Nederland uiterst moei lijk zou zijn om deze zaak tot een oplos sing te brengen. Hetzelfde gold volgens hem voor het echtscheidingsrecht. Prof. Lemaire drong er nochtans Op aan, dat alles in het werk zou worden gesteld om te voorkomen dat de huidige onbevredigende situatie tot in lengte van jaren bestendigd wordt. De minister zag echter evenmin als pater Stokman bij het gemis aan een voldoende brede basis, hiervoor enige kans op succes. Het vraagstuk van het kerkelijk huwe lijk achtte hij een van de moeilijkste in ons volk. De Kamer kon zich voorts verenigen met de conclusie, dat het afhankelijk domicilie van de gehuwde vrouw be hoort te vervallen, een bepaling die in het B.W. zal komen mede in verband met een andere die zegt, dat de gehuwde vrouw volkomen handelingsbekwaam heid krijgt. Ook werd aanvaard, dat de algehele gemeenschap van goederen regel moet blijven, doch afwijking mo gelijk moet zijn, maar dan dusdanig geregeld, dat aan reële belangen wordt tegemoet gekomen. De wet zal voorts in het huwelijks goederenrecht en het erfrecht geen on derscheid meer maken tussen eerste en tweede of verdere echtgenoten. Adoptie in' beperkte vorm en met de nodige waarborgen omkleed verdient volgens het nieuwe B.W. aanbeveling. (Van onze speciale verslaggever) 71 /f et het plotseling in belangrijke mate toenemend sodlaal toerisme zijn de JVÊ laatste jaren de reisbureaux als paddenstoelen uit de grond gerezen. In dagbladen en tijdschriften, per folder of op de andere wijzen, waarop het voeren van propaganda mogelijk is, zijn talloze reislustigen in kennis ge steld van het feit, dat zich steeds meer mogelijkheden voordoen om, tegen con currerende prijzen, tochten naar het buitenland te makenDe meest verlokke lijke aanbiedingen zijn er gedaan. Te veel liefhebbers van buitenlandse reizen hebben zich in hun enthousiasme en voortvarendheid echter niet gerealiseerd, dat niet alle verleidelijk blinkende zaken „goud" waard zijn. Het gevolg is ge weest, dat sinds korte tijd vele klachten van teleurgestelde reislustigen de poli tie hebben bereikt. Niet alleen vanwege het feit, dat velen, die reeds bepakt en gezakt gereed stonden om eindelijk eens de schoonheden van het Zwitserse of Oostenrijkse landschap te mogen aanschouwen of zich te laten onderdompelen in een enerverende en romantische vaart over de Rijn, onverrichter zake huis waarts konden keren. Ook zijn er namelijk tallozen, die noch hun vooruit be taald reisgeld, noch hun zakgeld hebben teruggekregen- Het is bekend, dat alle hier gesigna leerde teleurstellingen niet alleen te Miten zijn aan financieel of organisato risch onbetrouwbare reisbureaux. Voor het overgrote deel echter wel. Slechts bij bitzondering verneemt men dat de on bevredigende gang van zaken is te wij- •®n aan een reeks van tegenslagen, die be goedwillende en betrouwbare eige naar van een reisbureau heeft moeten "icasseren. Moeilijk kan men zulks echter bewe- fph van het reisbureau „Voyages Mari- ufties" dat een aanlokkelijke tocht over be Rijn had aangekondigd met een pas- ,aS'ersschip, dat de welluidende en veel- eiovende naam „Chateau du Rhin" °erde. Het schip is inderdaad aan zijn tocht be gonnen, maar kwam toch niet verder an Keulen, waar het in beslag geno den is. in deze korte tijd hebben de tp?sa§iers een allerminst plezierige reis =®had. Er was geen voedsel aan boord SJe„^at geserveerd werd, was uitermate don ^iet alleen de passagiers zouden Wo de directeur van dit reisbureau, de j» egere voorzitter van de Indonesische Ook Gr van Koophandel, gedupeerd zijn, deeiri talrÜke firma's voelen zich bena- t6n b- Deze directeur zou zijn activitei ten nameU)k begonnen zijn met het ko- sl jan een schip van f50.000, terwijl hij •hop t over 3.000 kon beeschikken. Hij bet J echter in eerste instantie tien mille Scfoi en resterende bedrag zou zijn hlen nPerd van de reeds binnengeko- De reisgelden van aspirant-passagiers. au du Rfiin" werd ingericht, Voigp brandstoffen werden ingeslagen. *eëen S de leveranciers zijn hier geen ihihirirfr^staties tegenover gesteld en is ingezets een aanvraag tot faillissement Goede naam aangetast le^ti nullen volstaan met het signa- van dit enkele feit, hoewel mo- readteel vele directeuren van „reisbu- lapd* .uit alle mogelijke plaatsen des den Zlc,h in arrest bevinden. Zij wor- *ara .^bacht van verduistering. Uiter- rjjst bij het vernemen van derge lijke practijken de vraag of er geen mogelijkheden bestaan om ongezonde situaties als deze tegen te gaan. Want niet alleen worden Nederlandse reis lustigen ernstig gedupeerd; ook wordt de naam van de Nederlandse toerist in het buitenland en van de bonafide Ne derlandse reisbureaux op ernstige wij ze geschaad. Hoteliers in enkele van de Europese landen, die ernstig gedupeerd zijn door de frauduleuze practijken van zorge loze reisorganisatoren, zijn er tenmin- ste reeds toe overgegaan om ook van die bureaux, waarmee zij reeds vele jaren en op de meest prettige wijze zakelijke relaties onderhielden, voor uitbetaling te verlangen. Bovendien wordt de vacantieganger zelf bij het vernemen van deze wantoestanden in niet geringe mate afgeschrikt van het maken van buitenlandse reizen, welke worden georganiseerd door reisbu reaux, of die nu een reeds jaren ge vestigde en goede naam hebben, ofwel een nogal twijfelachtige reputatie. De normale gang van zaken voor het verkrijgen van een vergunning tot het exploiteren van een reisbureau begint met het richten van een aanvraag aan de Kamer van Koophandel. Dit lichaam stelt een onderzoek in naar de antece denten van de aanvrager en vraagt on der andere advies aan het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Reisbu reaux, waarvan de heer Boreel, direc teur van Lissone Lindeman, voorzitter is. Dit bestuur onderwerpt elke aanvrage aan een nauwgezet onderzoek, o.m, ten aanzien van de vakkennis en de finan ciële draagkracht van de adspirant- reisorganisator. Ook wordt advies gevraagd van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en eerst daarna gaat de afdeling Klein handel van het Ministerie van Economi sche Zaken over tot het al of niet ver strekken van de gevraagde vergunnin gen. Verschillende inzichten In het verleden is het herhaaldelijk voorgekomen, dat door de Vereniging van Nederlandse Reisbureaux aan het Ministerie van Economische Zaken is geadviseerd afwijzend te beschikken op een aanvrage. Desondanks is de vergunning verstrekt. De veronderstel ling, dat de Vereniging van Nederlandse Reisbureaux afwijzend zou adviseren op bepaalde aanvragen om concurrentie te gen te gaan, wordt met beslistheid van de hand gewezen. Men staat in deze kringen op het standpunt, dat er in Nederland voldoende plaats is voor meerdere reisbureaux dan alleen de reeds jaren gevestigde. Na de minder prettige ervaringen, die zich in steeds grotere mate uiten, rijst echter wel de vraag of de vergunningen niet al te lichtvaardig worden uitgereikt. Inmiddels heeft de heer Boreel reeds de suggestie gedaan om met het minis terie van Economische Zaken de moge lijkheid te bespreken een „reiskamer" in te stellen, waarvan het principe overeen komt met de reeds bestaande „Verzeke ringskamer." Een bundeling dus van de echte reisbureaux en touring car-onder- nemingen in een officieel lichaam en waaraan een Raad van Tucht wordt ver bonden. Ook is de idee geopperd om van elk dezer ondernemingen de storting van een waarborgsom te eisen. In geval van binnen- of buitenlandse moeilijk heden kunnen dan de gedupeerden via een countingsdienst schadeloos gesteld worden. Er zijn aan deze laatste sugges tie echter meerdere practische bezwaren verbonden. Op deze wijze wordt name lijk het oprichten van nieuwe onderne mingen ernstig bemoeilijkt en ook dat is geenszins de bedoeling van de voor stellers. Men wil namelijk elk initiatief niet bij voorbaat onderdrukken, men zoekt slechts naar mogelijkheden om de teleurstellende ervaringen, die men de laatste tijd heeft gehad, zoveel moge lijk te voorkomen. 2. „Vreemd," mompelt de Noorman in zichzelf, een uur gaans van hier is onder dak te vinden op een hofstede. Waarom ligt dit jongmens dan in het bos te slapen Opmerkzaam beschouwt hij het voorkomen van de knaap. Zijn kleding is haveloos en vuil, doch zijn gelaat is fijnbesneden en beschaafd. Welaan denkt Eric, „al dit gepeins brengt mij niet verder. Ik zal hem wakker maken en horen wat hij te vertellen heeft." Hij treedt zachtjes naderbij, doch voor hij de slapende jongen be reikt heeft, slaat deze de ogen op en gaat overeind zitten. Hij wrijft zich verwonderd de ogen en ziet Eric aan. „Wie uh, wat uh mompelt hij, doch dan beseft hij, dat er een wildvreemde man naast hem staat en opeens is hij klaar wakker. Ulings springt hij op terwijl hij zich met onzekere handen het zwaard omgespt. Dan grijpt hij pijl en boog. „Hela ho! Stop of ge zijt een kind des doods," schreeuwt hij met vervaarlijke stem. Hij neemt een krijgshaftige houding aan, doch verre van zich bedreigd te voelen, heeft Eric moeite zijn lachen in te houden. Vooral als de jonkman bij het spannen van de boog de pijl driemaal op de grond laat vallen. Doch eindelijk heeft hij het wapen schietklaar en geamuseerd zegt Eric: „Zijt ge zover, knaap? Verklaar me dan de reden voor uw vreemd gedrag." „Knaap," briest de jongen, weet ge wel tegen wie ge spreekt? Ik ben Gunnar de Gevreesde." „Wel, wel," zegt Eric, „gij zijt dus Gunnar de Gevreesde. Komaan, ik ga mij bf- dreigd voelen „Bedreigd?! Ja, voorzeker! Ge zult mijn wraak proeven. Handen omhoog; ge zijt overvallen." ABBEDIJK 12 te Rotterdam. ARGOS 11 van Oran n. Tunis. ARKELDIJK 11 te Rotterdam. AXELDIJK p. 11 Scillys n. Antwerpen. CALTEX DELFT p. 11 Gibraltar n. Sidon CALTEX PERNIS p. 11 Kp. St. Vincent n. Sidon. DRENTE 11 van Colombo n. Djibout 1 FELIPES 12 te Pladju. FRIESLAND 11 van Belawan n. Djibouti. GAASTERKERK p. 11 Kreta n. Port Said. KOTA AGOENG p. 11 Socotra n. Tj. Priok LAERTES 11 van Liverpool n. Amsterdam LISETA 11 van Tjilatjap n. Pladju. LISSEKERK 11 van Port Said n. Suez. LOMBOK 12 te Durban. METULA 12 te Singapore. MUIDERKERK 11 van Melbourne n. Carnav MURENA p. 11 Kp. St. Vineent n. Sing. ONDINA 12 te Surabaja. ROEBIAH 11 van Surabaja n. Singapore SCHERPENDRECHT 11 van Rio de Janeiro naar Santos. HEHATAN 12 te Belgen. 1TRAAT MAL'XKA 11 van Pqnang naar Dar-es-Salaam. STRAAT SOFNDA 12 te Penang. TARAKAN 11 van Naradhivas n. Makasar TJILUWAH 12 te Hongkong. u*4r^\v.'!v.*v CvXX,x<x<xox£o>x*x*,xxx*x<c»x«m»xox<cxxwX*x<,x,x,x»x*:*x*x»x*x»x de modellen zich van jaar tot jaar af. De brede platte leestvorm maakt plaats voor het z.g. snoekmodel. De halfronde leest gaat de IV (slot) Vorige week hebben we ge zien, dat na het ontbinden van het schoenmakersgilde, het ge tal der schoenmakers snel groeide. Rondom het jaar 1850 Amerikaanse bolneus vooraf en scheen echter de lust tot het als deze heeft afgedaan geldt maken van wat nieuws, ver ge- de halfronde van voren afge daan te zijn. Stoffen, trijpen platte schoen, met kort voor- of leren pantoffels voor da- blad, als grote nieuwigheid, mes; muilen voor de plattelan- Voor dames worden in plaats ders, halve laarzen voor de van de lange slanke laars of heer en sokschoenen voor de molière, de hoge en lage schoen burgerman, schijnen dan tot de tjes, met zeer kort voorblad dagelijkse dracht te worden, aanbevolen. Als bijzonderheid Als enige verandering kwamen voor de jongedames komen de langzaam achtereenvolgens de één, twee en drie bandschoen- kamgaren elastieklaars, de los- tjes in gebruik. geknoopte of geregen laars en de bottines, maar noemens waard zijn deze vormwijzigin- gen niet. Tot 1870 handhaaft zich de rechte leest, daarna komt de kromme, die bij de verdrin- De laars bereikt de hoogte van 27 c.M. Verschillende versieringen en inzetten van laken, fluweel of gekleurd leder nemen hand over hand toe. De hakken wijzigen zich zo :ing van het handwerk, door dikwijls het model verandert, de opkomende machinale be- Het tempo wordt sneller en werking de eerste zo goed als sneller. De kleine fabrikant verdrijft. Tot dat eindelijk èn heeft moeite om maar enigszins door de verbetering der tech- mee te kunnen gaan. Na 1923 is niek èn door de buitenlandse de hoge laars zo goed als ge- ln^loed, zeer versterkt door het. heel verdwenen, De jaren- vóór -pohtm op bet St. Pietersplein te Rome (de kerk op'de achtergrond) vertoeven van Franse en Bel- gische vluchtelingen gedu rende de eerste wereldoorlog, de zucht naar schoonheid op het gebied van de schoenen haar hoogtepunt bereikt. Van 1900 tot 1913 wisselden de oqrlog wisselde de. schoe nenmode zowat om de drie maanden! Tijdens de oorlog kwamen de houten kloppertjes in gebruik. Tegenwoordig is het getal der modellen en snit ten oneindig geworden. De Italianen zijn bijna allen katholiek De zetel van de Paus, hoofd der Katho lieke Kerk, bevindt zich in Ro me. De Vaticaanstad (Citta del Vaticano) is een kerkelijke staat, waarvan de Paus het hoofd is. De stad heeft een oppervlakte van 44 H.A. en telt zowat 1000 inwoners. De Vati caanstad heeft een eigen station en een radio-zender. Het paleis van de Paus werd in de 6e eeuw gebouwd en heeft onge veer duizend zalen en kamers. Het plein voor de St. Pieters kerk is ontzaglijk groot en is omlijst door 284 zuilen van vijf tien meter hoog, terwijl zich in het midden van het plein een vijf-en-twintig meter hoge obe lisk (stenen zuil) verheft. Verder sieren prachtige fonteinen het geheel. De St. Pieterskerk is een waardig zinnebeeld van het katholieke geloof. Een brede trap leidt naar de Pauselijke tempel. In de kerk bevinden zich graftomben van vele Pau sen. De middenkoepel van de kerk is honderd zeventien me ter hoog en een meesterstuk van Michel Angelo, de beroem de kunstenaar, over wie jullie zeker wel eens gehoord hebben. De St. Pieterskerk en het St. Pietersplein zijn gelegen op de plaats waar vermoedelijk de heiligen Petrus en Paulus, onder keizer Nero, de marteldood von den. Zo, dat was een leerzaam stukje over Italië en Vaticaan stad, vind je ook niet? Wij heb ben de avonturiers Jack en Da vid wel even in de steek ge laten, doch zien ze volgende keer weer terug, op weg naar Zwitserland.-... (Wordt vervolgd) Wie weet het plaatsje Hille- gersberg te liggen? Natuurlijk, even ten noorden van Rotter dam. Of er iets bijzonders is met dat plaatsje? Ja, en dat snappen jullie gauw, als jullie weten, dat het vroeger Hilde- gaardsberg heette. Daar stond namelijk, in vroeger eeuwen, op een heuvel een kerkje, dat toegewijd was aan de heilige Willibrordus en aan.De Zie neres van de Rijn. Met die Zie neres aan de Rijn bedoelde men de H. Hildegarde. Het was de enige plaats in ons land waar deze heilige zuster vereerd werd. De beeldenstorm van 1572 zou ook dit kerkje ver woesten. En daarmee kwam er een einde aan de verering van Hildegarde in ons land. Maar niet voor altijd» 17 September 1890 werd in Hillegersberg een nieuwe, zij het nog maar een houten kerkje gebouwd ter ere van St. Hildegarde. Maar met die kerk is ook de-verering van deze heilige weer teruggekeerd. Rotterdam groeide; Hillegers berg werd een deel van die grote stad. Het houten kerkje werd vervangen door een grote stenen kerk, waar ook op de dag van vandaag, de heilige Hildegarde vurig vereerd wordt. 17 September zal haar feest daar met grote luister gevierd worden. En dan denken de men sen vanzelf terug aan de tijd waarin Hildegarde leefde. Dat was in de twaalfde eeuw. Na een godvruchtig en verborgen leven werd zij op 30-jarige leeftijd overste van een kloos ter aan de Rijn. In talrijke visioenen open baarde God haar verschillende gebeurtenissen uit de levens der heiligen. Het is bekend, dat zuster Hildegarde, lichamelijk ziek en afgemat, op 70-jarige leef tijd nog grote reizen maakte. Om haar vele visioenen werd zjj al spoedig De Zieneres van de Rijn genoemd. Op 82-jarige leeftijd overleed zij 17 September 1179. Zij werd in een klooster in Duitsland begraven. Zij wordt ook nu nog bijzon der aangeroepen als de Patro nes tegen de koorts. Deze maand is het 325 jaar geleden dat Piet Hein de zil vervloot veroverde. Wij hebben daar vroeger al eens over ge schreven, doch voor degenen die het niet meer zo goed weten, vertellen wij hier heel in het kort de geschiedenis van de zilvervloot. In het begin van de 17e eeuw was ons land in oorlog met Spanje. Deze oorlog kostte veel geld, zowel voor de Nederlan ders als voor de Spanjaarden. De laatsten haalden grote schat ten goud uit Midden- en Zuid- Amerika. Ook edelstenen en hele scheepsladingen zilver, zil vervloten dus. Piet Hein be sloot een van deze Spaanse zilvervloten te veroveren en zeilde met een aantal schepen naar Havana, waar de Spaanse vloot zich in de buurt bevond. De Spanjaarden waren zo ver schrikt, toen ze de Hollanders plotseling voor zich zagen, dat zij zich zonder slag of stoot overgaven. Zo viel de Neder landers de rijkste buit in han den. waarvan ooit in de ge schiedenis melding is gemaakt en nog wel zonder dat er een druppel bloed vergoten was. De schatten waren bijna niet te tellen. In één schip vonden zij grote hoeveelheden zuiver zil ver, goud, duizenden paarlen en edelstenen en een massa kostbare dingen, zoals huiden, zijde, amber enz. Terstond werd de thuisreis aanvaard. Je be- griipt dat de vreugde in Ne derland geweldig groot was. De reis van Piet Hein naar Am sterdam was een ware triomf tocht. Vreugdevuren werden er in het gehele land ontstoken en waar hij kwam werd hij ontvangen als een prins. Men had reden tot vreugde, want nu was de armoede ten einde en kon de oorlog met het geld van de vijand worden voortge zet. Piet Hein kreeg natuurlijk een flink aandeel van de buit, maar hij was over de dankbe tuigingen slechts weinig vol daan. Hoewel al die eer hem opgedrongen werd, bleef hij de eenvoudige man van voorheen. „Ziet eens", sprak hij tot de hooggeplaatste personen, „hoe Pi«t Hein verrukt het volk nu is, omdat ik zoveel schatten heb meege bracht. En toen ik vroeger vocht en mijn leven waagde, keek niemand naar mij om". Later waagde hij meermalen zijn leven voor het vaderland. Tijdens een tocht tegen de Duinkerker kapers sneuvelde hij in het jaar 1629. Slot „Ach geef vader en moeder geld. Ze zijn zo arm" hijgde Bidou opgewonden. „Kom op mijn slee", zei de Lap langzaam. „Je wens zal ik vervullen. Wijs me de weg te rug naar het huis van je ouders." „Ik heb het hout vergeten", zei Bidou zacht. „Je tweede wens wordt ook vervuld", zej de Lap ernstig. Bij het huisje van Bidou zet te hij haar af en zei: „Kijk vannacht uit het venster en wacht op mij. Als je mijn zil veren slede ziet en mijn nevel mantel, dan kijk ik naar bin nen. Dan moet je direct naar bed gaan en de. dekens over je hoofd doen, zodat je vast slaapt." Vader en moeder waren er nog niet en Bidou wachtte aan het venster en keek lang, lang uit in de sterrennacht en ein delijk zag ze de zilveren slede voor het venster en een wijde nevelmantel. Het was een dro- menmantel, zie je. Bevend snelde Bidou naar bed en trok de dekens over haar hoofd Zacht was de deur van het huisje opengegaan en de Lap Jojot was binnengekomen met twee van zijn dienaren, want hij was schatrijk en de rijkste Lap van heel Finmarken. Ze brachten stapels en sta pels hout aan, mooie blokken, die ze opstapelden bij de haard. En toen gingen de dienaren heen. De Lap Jojot ging naar het bedje van Bidou en legde een mooie pop met echt haar en slaapogen in haar armpjes. Hij keek neer op het slapende kind en bad. Toen legde hij een zware brief op tafel en aan de achterkant stond: „Afzender de Lap Jojot." Daarna verliet hij het huisje. Zijn slede liet een diepe vore achter; dan was hij voorgoed verdwenen. En toen vader en moeder thuiskwamen, sloegen ze hun handen in elkaar van verba zing en ze snikten, want in de brief stond het volgende: ,.lk ben de Lap Jojot, de rijkste, en tevens de armste Lap van heel Finmarken. God gaf mij een groot vermo gen, maar ontnam mij mijn enig kind. De wil des Heren geschiede op aarde zoals in de hemel, Amen. Uw kind lijkt op het mijne. God zegene het. Gij zijt nu rijk en eens zal uw kind het vermogen van de Lap Jojot erven. Leer uw kind bidden voor de eenzame Jojot. Dank u. De eenzame Lap Jojot." Dit is de geschiedenis van het kind met de ogen als ster ren uit Finmarken en het is ja ren en jaren geleden gebeura, toen de ijskoude Noordenwind blies in de sterrennacht. Panchito, de haan, is een van de drie Caballero's uit de te kenfilm van Walt Disney. De ze haan is wel de moeilijkste van de drie om te tekenen, maar hij hoort tot het gezel schap, dus probeer hem ook te tekenen. Maak eerst een rechthoek, waarvan je de lang ste zijden in vier en de kort ste zijden in drie gelijke delen moet verdelen. Er ontstaan dan twaalf vierkantjes. De figuur zelf valt op de lijn b-b, dus meer naar rechts. De dunne hals ligt te midden van 2-2. i3 X e 3>r|6 De kop raakt 1-1. De rechter hand, die met een revolver speelt (hij draait die rond zijn wijsvinger), ligt in het linker vlakje 2-3. De poten raken 4-4. Let op de revolvertas op 3-3 (rechts). De Mexicaanse hoed ligt grotendeels op de lijn b-b. Wij geven toe dat het een erg moeilijke figuur is, als het je niet goed lukt, dan teken je Panchito maar wat eenvoudi ger, zoals op de andere af beelding (rechthoek met 24 hok jes).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9