Italiaanse premier stelt een volksstemming voor „Donna Maria" streed om millioenenerfenis Koninklijk Gezin ziet bloemencorso en ..Stadsspel in Olympisch Stadion Rijtoer door juichend Amsterdam Wordt het mes in oude twistappel gezet PELLA EN TITO IN DUEL OVER GEBIED YAN TRIËST Mislukte aanslag op de Sultan Joegoslavisch staatshoofd herhaalt zijn oude eisen Tot hoofd en hart Kroesjtsjev aan hoofd van rode partij machine Mossadeq moet voor krijgsraad ver schijnen 2200 AMSTERDAMMERS IN SYMBOLISCH SPEL Stormramp gereconstrueerd Vijf verkeersongevallen in Helmond eisen zeven gewonden Het weer üee MORRIS iejmifcuiwj! Teddy gevoerde Windjackets Oproep tot verzet van vroegere aanhangers Eén dode oo onbewaakte overweg Konijnenziekte breidt zich uit Tito spreekt De diefstallen in Luzern Bizar touriste Poolse bisschop voor rood gerechtshof Beschuldigd van spionnage „Juliana Regina" Grootse hulde in bloemen Duitse verstekeling over de grens gezet Meer dan twee ton voor Griekenland Uit boom gevallen en gedood Rangeerder onder kolenwagon MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 bureau smedestraat 5 - haarlem 77ste JAARGANG No. 25785 De Italiaanse premier Giuseppe Pella heeft gisteren te Rome voorgesteld een volksstemming te doen houden in het gehele gebied van Triëst, teneinde te weten te komen wat de bevolking zelf wenst, dat haar toekomst zal zijn. Hij stelde daarom voor op zeer korte termijn een conferentie te doen houden Van vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en de V.S., Italië en Joe goslavië om te beslissen onder welke voorwaarden een dergelijk plebisciet dient te worden gehouden. Tegelijkertijd hield President Tito van Joego slavië in Spoleto een grote rede, waarin hij een eventueel binnentrekken van de zone-A door Italiaanse troepen een aanvalsdaad noemde, welke het Joegoslavische leger met gelijke munt zou betalen. Hij herhaalde zijn voor stel van verleden week om de haven van Triëst te internationaliseren en de rest van het omstreden gebied aan Joegoslavië toe te wijzen. Ex-premier Mossadeq van Perzië zal binnenkort worden berecht door een krijgsraad van vijf hoge officieren. Hoe- Wel de ten laste legging nog niet is ge publiceerd, neemt men aan dat zij de Volgende punten zal omvatten: 1. On wettige ontbinding van het parlement °P 17 Augustus na een volksstemming Waarbfj gebruik werd gemaakt van inti midatie. De Sjah meent alleen het recht te hebben om het parlement te ontbin den. 2. Arrestatie van de koerier van de Sjah die hem het decreet kwam over handigen waarbij hij werd afgezet. 3. Ontwapening en arrestatie van de leden van de keizerlijke garde. 4. Opdracht ge ven tot het schieten op burgers door zijn lijfwacht, ten gevolge waarvan 30(1 personen zijn omgekomen. Mossadeq zal tezamen met zijn me dewerkers worden berecht. Het' is nog biet bekend of zijn proces openbaar zal zijn. De ex-premier is intussen overge bracht naar het arsenaal van Saltanata- bad te Teheran. Hij heeft zijn honger staking beëindigd nadat hem was toe gestaan menu's te krijgen voorgescho teld van drie kuikens, krachtige soep, een cotelet en een stevig dessert zoals bij had gevraagd. Intussen hebben leden van drie Mos sadeq welgezinde, socialistische partijen een manifest gepublilceerd waarin wordt Opgeroepen tot „voortdurende oorlog" tegen het „onwettige gezag" van premier Zahedi. Het is het eerste teken van ge organiseerd verzet sedert de val van Mossadeq. Op de onbewaakte overweg vah de lijn AlmeloHengelo te Zenderen is Zondag morgen een personenauto door een trein Begrepen. In de auto bevonden zich zes Personen uit Raalte, die op weg waren Paar Zenderen, waar ze een reeolleetiedag in het retraitehuis zouden bijwonen. De achter in de auto zittende 36-jarige me vrouw R.—S. werd ernstig gewond. In het h.K. ziekenhuis te Hengelo, waarheen Ze per Rode Kruis-auto werd vervoerd, overleed te later aan de gevolgen van een Schedelbasisfractuur. De overige inzittenden werden licht ge- Wond. Ook in Doetinchem, Posterholt en Middelburg is de konijnenziekte ge constateerd. De besmette dieren zijn afgemaakt. Premier Pella sprak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het offi ciële begin van de Italiaanse partisa- nenoorlog tegen de Duitse bezetting. Hij hield zijn rede in het Romeinse stad huis, het Campidoglio op de Capitool- heuvel. Zijn gehoor bestond voorname lijk uit leden van het Parlement en per soneel van de strijdkrachten, Pella ver wierp het voorste] tot internationalise ring van de haven van Triëst en eiste de historische en ethnische rechten van de Italiaanse bevolking van de stad op, onder verwijzing naar de drie-mogend- hedenverklaring van 1948, waarbij Triëst aan Italië werd toegezegd. Een volks stemming over de toekomst van het ge bied van Triëst noemde hij het demo cratische middel om uitvoering te geven aan de drie-mogendhedenverklaring. Pella wees er op, dat de huidige sta tus van Triëst geen gevolg is van het Italiaanse vredesverdrag. De onuitvoer baarheid van dit verdrag is bewezen en door de Westelijke drie thans ook erkend, nu Italië zijn lot door middel van het Atlantisch Pact met het hunne heeft verbonden. Het is daarom tijd, aldus Pella, dat de Westelijken erken nen, dat hun huidige positie een ana chronisme is, dat zo spoedig mogelijk de wereld uitgeholpen moet worden. Joegoslavië kan en mag, volgens de premier, de verantwoordelijkheid niet op zich némen om het Italiaanse voor stel tot het houden van een plebisciet te verwerpen. Doet het dit wel, dan dient iedereen, maar vooral Engeland en Amerika, hieruit zijn consequenties te trekken. Zoals men zich zal herinneren is het Italiaanse voorstel niet nieuw. Ex-pre mier De Gasperi heeft het tijdens zijn regering reeds eenmaal te berde ge bracht. Joegoslavië heeft het toen van de hand gewezen. Het beweert, dat Italië zozeer is geïnfriltreerd in het ge bied van Triëst, dat de feitelijke be volkingsverhouding geweld is aange daan. Voorts eist het dat Italië eerst het door Mussolini aangedane onrecht moet herstellen door 100.000 geëvacu eerde Joegoslaven opnieuw tot het ge bied toe te laten. Nog gisteravond heeft het officiële Joegoslavische nieuws agentschap Tanjoeg meegedeeld, dat Joegoslavië in het Italiaanse voorstel niets anders ziet dan een poging om het werkelijke verlangen naar expan sie in Oostelijke richting te verbergen, Intussen wordt in Londen vernomen, dat de Britse regering de tijd rijp acht voor een bespreking tussen Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Joegoslavië. De standpunten van de beide tegenstan ders liggen momenteel verder uiteen dan ooit tevoren. Zowel Italië als Joegoslavië worden beschouwd als belangrijke part ners van het Westen. Men moet dus een compromis zien te vinden om de onverkwikkelijke geschiedenis uit de wereld te helpen. President Tito van Joegoslavië heeft tezelfdertijd te Spoleto een gehoor van tenminste 200.000 personen toegesproken ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van de oprichting van het achtste Maria Guinnes, beschuldigd van dief- stal ten nadele van haar vriendin, de Negentigjarige barones Pfyffer in Lu- S;ern, is niet, zoals aanvankelijk werd gemeend, de weduwe van de Engelse lerfabrikant. Benjamin Guinnes, maar Van een schatrijke bankier van die Naam, wiens familie van Ierse afkomst is v 'n 1947, drie jaar voor zijn dood, ^beidde de bankier van zijn vrouw, e een geboren prinses di Mignano is. U had, naar hij verklaarde, documen- en obligaties van hem gestolen. Hij - v«u utut gcaiuicil. AA IJ B Wonen in Normandië en stierf ten- v°'g van een val van zijn paard. kwa6 Zo?n van de bankier, Noel Guinnes, scha?1 in ^et bezit van de nalaten- Guin Van ziin vac*er- Maar mevrouw ep unes nam daar geen genoegen mee Wei ®§°n een hele reeks processen, zo- faniiii ,gen Noël Guinnes als tegen de 2wito i en van baar man in Italië en rikaan d' 136 zwendeI met de Ame- vatl yerzekeringmaatschappij, waar- hé^* ifna Guinnes wordt beschuldigd, rin„e betrekking op de assurantie van Ï0.000 r)81? iuwelen tot een waarde van dollar, waarvan zij later, naar nu blijkt ten onrechte, beweerde, dat ze haar in de trein tussen Rome en Napels waren ontstolen. Een deel van dit geld staat nu nog op de bankrekeningen van de voormalige prinses en haar zusters. Voor de rest is een villa gekocht in Monte Carlo. Een groot winkelmagazijn uit Bern, de „Galerie Fisher", heeft nu tegen Maria ook een aanklacht wegens diefstal ingediend. Zij werd gearres teerd in Gstaad, toen zij op het punt stond in haar auto naar Italië te vluchten. Volgens de oude barones Pfyffer von Altishofen, is mevrouw Guinnes tot haar diefstallen aangezet door haar zuster, mevrouw Piercy, bij wie ook een groot deel van de gestolen goederen is gevonden. In Gstaad zelf regende het telefoontjes na haar arrestatie. Had de politie bij haar ook een paar kleine zilveren zoutvaatjes gevonden?, zo vroeg b.v. de< eerste vrouw van de Aga Khan, die in dit Zwitserse alpinis tencentrum ook een villa bezit. De boeren in de omgeving noemen haar „donna Maria" al twintig seizoe nen lang en ze hebben geen hoge dunk van haar. Ze heeft zich altijd merk waardig gedragen, roemde op haar relaties met koning Gustaaf V van Zweden en ex-koning Umberto van Italië, verkleedde zich soms als heks en heeft een graftombe laten bouwen voor een van haar poedels. partisanenkorps, dat Dalmatië op de Italianen heeft veroverd. Tito oefende scherpe critiek op de Italiaanse troepen bewegingen langs de grens van de A- zone van Triëst, die momenteel door Britse en Amerikaanse troepen bezet is. Mochten de Italianen dit gebied binnen vallen, dan zullen wij dit als een aan valsdaad beschouwen, aldus de maar schalk, en we zullen dan soortgelijke maatregelen nemen. Hij deelde mee, dat Joegoslavië nog geen troepen naar de grens zal sturen. „Onze troepen zullen daar nooit te laat zijn", verklaarde hfj triomfantelijk. Hij herhaalde daarop zijn voorstel van verleden week om de haven te internationaliseren en de rest van het gebied bij Joegoslavië te voe gen. Tito dementeerde heftig de geruchten die volgens hem uit Italiaanse bron afkomstig zijn als zou Joegoslavië mo menteel trachten zijn betrekkingen met het Sovjet-bloc te verbeteren. De tal rijke schendingen van ons gebied en ons luchtruim door leden van de Kom- inform bewijzen het tegendeel, ver klaarde hij. Hij verzocht de Westelijke mogendheden „geen olie op het vuur te werpen". Tenslotte deed Tito een ern stig beroep op Griekenland en Turkije om zich niet door Italië te laten beïn vloeden en te blijven werken aan de versteviging van het driemogendheden- pact, dat de vrede op de Balkan waar borgt. Radio-Warschau heeft gemeld, dat mgr. Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce in Midden-Polen, terecht zal staan wegens spionnage, tegen de staat gerichte propa ganda en ondermijnende activiteit. Met hem zullen vandaag drie priesters en een kloos terzuster worden berecht voor een militair tribunaal te Warschau. De spionnage zou zijn geschied ten be hoeve van de V. S„ het Vaticaan en het „Nationale comité voor een vrij Europa" te New York. Mgr. Kaczmarek zou aan het hoofd hebben gestaan van een groep gees telijken. die economische, politieke en mi litaire inlichtingen zou hebben verzameld en uitgeleverd. Wat de V. S. betreft zouden de inlichtingen zijn verschaft aan Bliss Lane, die van 1945 tot 1947 ambassadeur te War schau was. Mgr. Kaczmarek is de eerste Poolse ka tholieke bisschop, die na de tweede we reldoorlog terecht zal staan. Het zal het eerste grote politieke proces in Polen zijn sedert de dood van Stalin. De bisschop werd ongeveer twee jaar geleden gearresteerd. Toen was niets bekend over de redenen voor zijn arrestatie. Hij werd enige jaren voor de oorlog tot bisschop gewijd. Kort na de mislukte aanslag op de nieuwe sultan van Marokko in Rabad werd deze dramatische foto gemaakt. Op de voorgrond is het ontzielde lichaam zichtbaar van Allah ben Abdallah, de huisschil der, die met een oude Ford (rechts) inreed op sultan Sidi Mohammed ben Moulay el Arafa en zijn gevolg. Op de achtergrond links ziet men het paard van de sultan, dat door de auto werd omver geworpen, en gedood (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagmiddag heeft het bezoek van het Koninklijk Paar aan de hoofdstad ongetwijfeld zijn hoogtepunt bereikt. Eerst met de officiële rijtoer door de stad, vervolgens in aansluiting daarop met'de massale huldiging in het on-overdekte Stadion aan de Amstelveenseweg, dat daarom nog niet minder dan tot in de hane- balken was gevuld met vereerders van het Oranjehuis, die zich van een plaats hadden verzekerd, om getuige te zijn van en zich in de geest aan te sluiten bij de grote, fleurige aanhankelijkheidsmanifestatie, die Hare Majesteit bereid zou worden door groepen uit alle maatschappelijke kringen van de hoofdstad. Een trouwbetuiging, die intussen niet beperkt is gebleven tot de randen van de eivolle kuip 'in het Stadion. Een vele malen grotere massa, die geen kaarten meer had kunnen krijgen, stond reeds een uur voordat de Koninklijke Stoet zich in beweging zette, vele rijen dik langs de route opgesteld. Een onafzienbare schare van wachtenden, die groter werd en aanzwol bij het vorderen van de minuten, die het nog duren zou voordat het Koninklijk Paar in de verte zou verschijnen. Vooral op het Stadionplein, het einde van de rijtoer, was de drukte overweldigend. Van boven er op neergezien was het één woelende, deinende mensenzee, die tot de laatste klinker toe de begane grond overspoeld scheen te hebben. Een drukte die misschien nog over troffen werd in het centrum, waar de stoet om precies kwart over twee van het Paleis vertrok voor een ware triomf tocht door een juichend, uitpuilend Amsterdam, dat, voor zover het niet op de eerste rijen stond of zich een goede plek verworven had op het dak of voor con raam. de vreemdsoortigstc elemen ten uit zijn onmiddellijke nabijheid op lkaar stapelde. Om te kunnen zien en te kunnen zwaaien en roepen naar de wuivenden in het koninklijk rijtuig: de Koningin met de prinsesjes Irene, Marijke en Margriet in een eenvoudig grijs, Prins Bernhard in do uniform van luite nant-generaal der Blauwe Huzaren mèt de zilveren giberne. Het Konink lijk Gezin werd voorafgegaan door bestuur cn gezag van de stad: in het eerste rijtuig H. A. J. G. Kaasjager, hoofdcommissaris van politie, in het tweede mr. Arn. J. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam. In drie volgrijtui- gen reed het groot gevolg mee in de stoet die tien voor drie .door de grote poort het Stadion kwam binnenrijden, dat de hoge gasten een ovatie bracht die de tribunes op hun grondvesten deed sidderen. Het was een spontane, machtige groet die aanzwol als een orkaan. Op dat moment bevond zich Prinses Wilhelmina reeds in de ko ninklijke loge, gehuld in een paarse mantel en donkergrijze bont. En zo was toen het Wilhelmus werd inge zet de Koninklijke Familie geheel betreedt het aanwezig, op Prinses Beatrix na, de op dat moment elders verplichtingen Prinses Wilhelmina Stadion. had, maar die nauwelijks enkele dagen geleden in de hoofdstad voor het eerst in gala was verschenen. Nadat eerst nog aan de Koningin en de drie prinsesjes bloemen waren aan geboden, begon even na drie het sta- dionspel Juliana Regina, een symbolisch massa-toneel op tekst van Wim Povel en onder algehele leiding van Marius Kruyne. Hierin was het gehele Aals- meerse bloemencorso opgenomen, dat met 52 praalwagens en versierde auto's langs het Koninklijk Gezin voorbij trok. Aan het eigenlijke stadionspel hebben niet minder dan 2200 Amsterdammers deelgenomen. Uitgebeeld werden de geestelijke en materiële krachten in het Nederlandse volk. Koopvaardij, mijn bouw, industrie en het gevoel voor vrij heid, deugd en lotsverbondenheid. Na afloop volgde wederom een rijtoer door de stad en aan het gejuich kwam eerst een einde, lang nadat het Konink lijk Gezin het Paleis opnieuw betreden had, waar in de gele kamer de thee gebruikt werd. Ook het bloemencorso maakte nog een omtocht door de hoofd stad, alvorens via Amstelveen weer naar Aalsmeer te vertrekken, waar het eerst bij avond weer op het 's ochtends om 10 uur gekozen uitgangspunt terugkeer de. Na duizenden onderweg begeesterd te hebben met de schitterendste kleuren van de Nederlandse tuinflora. Het Koninklijk Gezin, dat volgens de officiële programma's het Stadionspel niet geheel zou bijwonen, heeft het desondanks toch tot het einde toe vanaf de ereloge gevolgd, duidelijk geboeid door het fleurige schouwspel voor hen op de grasmat. Het spel was voor een groot gedeelte opgebouwd uit fragmen ten van redevoeringen door Hare Ma jesteit in de vijf jaar van haar Bestuur zelf bij diverse gelegenheden uitgespro ken. Midden op het veld rees een half rond uit het gras met duidelijk de landsgrenzen van Nederland, bekroond door de Oranjezon. (Vervolg op pag. 5) Zaterdag heeft de Vreemdelingendienst te Rotterdam een 26-jarige Duitse ope razanger over de grens geleid, die met het Nederlandse kustvaartuig „E. en A. Scheer" als verstekeling uit Casa blanca te Rotterdam was aangekomen. Hij heeft, zo luidde zijn eigen verkla ring, negen maanden geleden in een dolle bui voor het Vreemdelingenlegioen getekend. Het was zijn bedoeling in Afrika te komen en van daar een weg te vinden om naar zijn Weense ver loofde te reizen, die in Venezuela woont. Kort geleden is hij in Casablan ca ontsnapt en slaagde hij er in aan boord van het Nederlandse schip te ko men. Voor de hulpverlening aan Grieken land heeft het Nederlandsche Roode Kruis thans f201.006,66 aan giften ont vangen. Het Ned. Roode Kruis heeft een par tij van 3.000 paar schoenen gekocht voor de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilanden. De schoenen zullen worden verscheept met de „Luna", die 17 September uit Amsterdam vertrekt. (Van onze correspondent) Te Keidonk, gemeente Erp, is Zater dagmiddag de 55-jarige A C. bij het plukken van peren uit een boom ge vallen. De man kwam op zijn hoofd terecht en was op slag dood. Advertentie (Van onze correspondent) i kwamen te vallen juist toen een auto- Te Helmond zijn in het afgelopen bus van de JÖ.n Helmond Venray pas- weekeinde bij vijf verkeersongelukken faf5^e',w8 v?I+aSit;Yi zeven personen gewond, van wie drie 11C levensgevaarlijk Zaterdag werd de 74-jarige landbou wer H. V. uit Deurne, die van een De zoek .aan de Helmondse markt per fiets huiswaarts keerde, bij het passeren van twee vrachtauto's aangereden, doordat hij bij het omkijken naar de hem ach terop komende auto naar links zwenkte. Met een hersenschudding en andere ver wondingen moest hij in het St. Anto- niusgasthuis worden opgenomen. Zaterdagavond botste op de Deurnse- weg een vrachtauto uit Ter Aar tegen een personenwagen uit Gouda, doordat een der chauffeurs verzuimde zijn licht te dimmen. Van de drie inzittenden van de personenwagen werd de 66-jarige mej. M. de V. uit Gouda zwaar gewond. Ook de bestuurder en diens echtgenote (een zuster van mej. de V.) moesten ter observatie in het ziekenhuis worden op genomen. Zondagavond raakten de sturen der rijwielen van twee op de Deurnseweg fietsende meisjes in elkaar verward. Zij Verplichtingen kunnen soms uit- ygroeien tot een ondraaglijke last^j werd door het achterwiel van de bus overreden en moest met levensgevaar lijke verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hierheen is op deze ongeluksdag ook vervoerd een tien-jarig meisje, dat van achter een woonwagen plotseling de weg overstak en door een personenauto werd geschept, en een 25-jarige brom fietser uit Bakel, die op twee voor hem uit rijdende wielrijders reed en bij zijn val een ernstige hoofdwonde opliep. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende bewolking maar tot aan de avond waarschijnlijk nog overal droog weer. Hogere tem peraturen. Overwegend matige Zuid oostelijke wind. Zon: 6.14-18.56. Maan: 14.22-21-22. Vanmorgen omstreeks elf uur is bij de opslagplaats van de Verenigde Steen kolenhandel aan de Strandweg te IJmui- den de 29-jarige rangeerder J. E. uit Santpoort bij het rangeren onder een kolenwagon gekomen. De man werd ern stig aan beide benen en het onderlichaam gewond. In zorgwekkende toestand is hij naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. Nikita Kroesjtsjev is benoemd tot eerste secretaris van het centrale comité der Sovjet-Unie. Hij is hiermee gestegen tot de meest invloedrijke plaats aan het hoofd van de Russische partij-machine. De functie van eerste secre taris was vacant gekomen, toen premier Malenkov op 14 Maart van dit jaar afstand deed van deze post, nadat hij haar een week tevoren van Stalin, bij diens overlijden, had overgenomen. Kroesjtsjev werd bij die gelegenheid belast met de leiding van het secretariaat van het centrale comité, hoewel hij niet werd benoemd tot eerste secretaris. In Londense politieke kringen ziet men de benoeming van thans dan ook als een bevestiging van de feite lijke toestand. felefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 8|jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Uirectie: 1. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™rid. hoofdredacteur: W, van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Dé administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1