Ook in het pleeggezin kan een „wonderlijke band" groeien Grafiek Staatsvissershavenbedrijf herfs Wettelijke regeling van adoptie in hoge mate wenselijk geacht Pistool- en revolverwedstrijd voor reserve-diensten PRIESTERFEESTEN in Haarlem Teisterbant opent fstseisoen Prijzen van het bloemencorso Steun Wettig Gezag ECHTGENOOT MISHANDELDE ZIJN VROUW n Zomerdagdroom Heemsteeds Amateur Toneel" wordt „Katholieke Vrije Toneelgroep" IN IEDER HUIS EEN ACCORDEON HERINGA WUTHRICH MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 FAGINA 2 JNederl. Kath. Vrouwen beweging afd. Haarlem Burgerlijke Stand Pater Wilshaus Rayonbij eenkomsten Kath. Vrouwenbeweging SPAARNDAM Mars- en Tamboerwedstrijd Haarden - Haardkachels Heteluchlkachels Bloemenschip van Holland mooist van al Haarlemse politierechter Tussen busdeur bekneld Gevallen in speeltuin Nederlandse Comedie in Haarlem Collecte voor Griekenland ƒ4322.— Geslipt en in het water gereden H.B.C. afd. tafeltennis ENMODE GABARDINE REGEN JASSEN BLOEMENDAALSE REDDINGSBRIGADE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Jongeren en de kath. politieke eenheid Eervol ontslag burgemeester Waterstanden LELIJKE VAL VAN WINKELSTOEP Spreekuur wethouder Kath. Gemengd Koor Heemstede WASSERIJ DUYN Beurs van Amsterdam Voor zendingen Aa Sa Ca ,ot> In de prachtig versierde kerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo te Haarlem-Noord droeg de eerwaarde heer J. Kaandorp, missionaris van het H. Hart. gistermorgen zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door pastoor A. P. van Eeden als presbyter-assistens, pater B Demmers O.F.M. als diaken en pater Janssen M.S.C. als subdiaken. De feestpredicatie werd gehouden door pater De Bruin M.S.C.. die als uitgangs punt voor zijn preek de tekst koos: „De priester is een andere Christus". Hij be lichtte de heilige ceremoniën, die de priester aan het altaar verricht en de zeer bijzondere positie, die de priester inneemt, als middelaar tussen God en de mensen. Hij zette voorts uiteen, dat de priester in de biechtstoel de plaats van Christus inneemt en dat de boetelingen hem moeten zien als een bijzondere af gezant van Christus. Als verkondiger van Gods hemelse geheimen treedt de priester ook in de plaats van Christus, aldus pater De Bruin. Hieruit trok hij de conclusie, dat de priester inderdaad een andere Christus is, dat we dus hoog tegen hem op moeten zien, hoewel de priester ook een zondig mens is. Tot slot van zijn predicatie sprak pater De Bruin enkele woorden van ge lukwens tot de ouders van de neomist en tot de neomist zelf. Het parochieel zangkoor onder lei ding van de heer Van Ewijk verzorgde op fraaie wijze de gezangen tijdens de plechtigheid. 's Middags vond in de St. Catharina- school aan de Rijksstr.weg een receptie plaats, die door priesters en leken, vooral door parochianen van de neo mist, druk werd bezocht. Pater Bosse Aan het feestelijk versierde altaar van de parochiekerk van het H. Hart droeg pater Otto Bosse M.S.C. gister morgen zijn eerste plechtige H. Mis op, nadat hij door bruidjes en misdienaars en begeleid door zijn ouders was in gehaald. Assistenten bij deze cieentig- heid waren pastoor L. Zonderland als presbyter-assistens, pater Ludolphus Bosse O.F.M., een oom van de neomist, als diaken, en pater Louwers M.S C als subdiaken. Het voltallige koor van de parochie van het H. Hart voerde onder leiding van de dirigent Paul Broersen de Mes- sae Solennelle van Diericka uit. Onder de communie zong het koor Angelorum esca van Refice en na de H. Mis Can tate Domino van d'Indy Pater Laurentinus Bosse O.F.M., een .,Op een warme middag van de afge lopen maand zaten enige Teisterbanders op het terrasje van Brinkmann, zich herstellend van hun culturele inspan ningen, bijeen, toen hun oog viel "op het door wansmaak uitmuntende perceel aan de overzende, waar de Nederland- sehe Handel Maatschappij gevestigd is. De vraag rees nu: „Kan daar een nieuw gebouw komen van moderne architec tuur, of dient het te bouwen pand in overeenstemming te zijn met de be staande sfeer van de Grote Markt?" De discussie hierover, schoon slaperig in gezet, steeg weldra tot zulk een bewo genheid, dat een langer verwijlen op het terras door het bedienend personeel a's s'rijdig met de belangen van het etablissement werd beschouwd. Men daalde derhalve onder de gewelven af alwaar tegen het morgenkrieken van de volgende dag besloten werd om op Woensdag 16 September, des avonds te half 9, voor het forum der overige le den,andermaal een oplossing te wagen.** Aldus wordt in een rondschrijven van de Sociëteit Teisterbant de debat-avond aangekondigd, waarmee het herfstsei zoen zal worden geopend. Dit debat zal worden ingeleid door Ton Neelissen en onder praesidium staan van Harry Pre- nen. J Voor de volgende Woensdagavonden (om de 14 dagen) vermeldt het program- ma causeriën van Jos. Lodewijks (over „De Kleine Wereld"), van Otto B. de Kat (over Benelux-aquarellen) en van C. t. van Dam over het culturele werk onder de Hoogoven-arbeiders. Op 11 No- V1"dt- de jaarlijkse oratorische wedstrijd plaats. 25 November spreekt de journalist H. Kielich over het Verre Oosten: 9 December treedt het trio- Biele op en 23 December spreekt Gabriël Smit over „Symbool en Allegorie". Nu president Godfried Bomans voor enkele maanden naar Rome vertrok ken is zal mr. L. Ali Cohen het prae sidium der Sociëteit waarnemen. K?tLh>ïilnv-Haarlem van de Nederlandse SlsS„. v,*enb?e?mg houdt Woens- September m de kapel van het R K Meisjeslyceum „Sancta Maria" een bezin- nmgsavond, welke om 20.30 uur begint. Geboren: M. C. M. GeenevasenScheer der, z.: H. D. M. van der Beek—van Scha- gen, z.; P. C. van Steijn—Rusman, z.\ B. van Mans—Corbee, z.\ J. H. C. Ram—Bijster, z.: C. E. van Leeuwenvan Straaten z N. van der Mije—Kerkman, z.; J. C. de Jong—Kroonstuiver. d.; A. de Haan—Hoog land, d.; H. VisbeenElfrink, d.; A H Vink—Kroon van Diest, d. Ondertrouwd: Chr. J. W. Fehres en G Jegla. Getrouwd- C. L. F. Bredemeijer en E. H van Kampen. Overleden: A. Booms—Kuijten, 69 j Ge dempte Schaikburgergracht: A. J. Hartig— Gediking. 66 j., Schoterweg; L. J. J. Duzee 66 j„ MuiderslotwegJ. F. Dirks, 13 j., Scho tersingel; J. D. Schook, 54 j„ Besoekistraat; E. van der WalHillenbrink, 62 jaar, Van Zeggelenstraat. neef van de neomist, hield de feest predicatie. In gloedvolle bewoordingen betoogde hij, dat elk priesterfeest een genade is voor iedereen, omdat met de priester Christus tussen de mensen staat om hen naar het rijk Gods te leiden. Telkens als een priester gewijd wordt, betekent dat, dat er wederom een man is uitverkoren om de mens te helpen in zijn streven naar de eeuwige zaligheid. Daarom is elke eerste plechtige H. Mis een waar feest voor alle gelovigen. Ten huize van de ouders van de neo mist, werd"s middags een receptie ge houden, waarop vel'e kennissen en andere belangsteJenden de neomist en zijn ouders geluk kwamen wensen. De parochie van de H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt heeft gisteren het zilveren kloosterfeest van pater A. C. W. J. Wilshaus gevierd. De jubilaris droeg des morgens een plechtige Hoog mis op, geassisteerd door pastoor Th. Roorda en de paters S. van Rijn en A. Groen. Het heren- en knapenkoor zong onder leiding van de heer A. Kaars en begeleid aan het orgel door de heer J. Stammeijer de mis „L'homme désar- mé" van Jan Mul en het „O bone Jesu" van Loyset Compère. Vele parochianen maakten des middags van de gelegen heid gebruik om pater Wilshaus te fe liciteren. Door de Katholieke Vrouwenbewe ging en de Diocesane Katholieke Mid denstandsbond zullen een viertal rayon bijeenkomsten worden gehouden, spe ciaal voor de Katholieke Middenstands vrouwen. Als sprekers zullen optreden: Mevr. B. KortekaasDen Haan, presidente Groep Gilde van de Diocesane Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging, die zal spreken over „De houding van de katholieke vrouw in het gezinsleven" en rector J. Th. M. Kraakman, geestelijk adviseur van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond, die zal spreken over „De houding van de Katholieke Mid denstandsvrouw tegenover zaak, organi satie en maatschappij." Voor Kennemerland, Zaanstreek en Zaandam wordt de bijeenkomst gehou den op Dinsdag 15 September, om 2 uur in café Baltus te Uitgeest. Voor Haarlem vindt de samenkomst plaats op Donderdag 24 September om 2 uur in Restaurant Brinkmann, Grote IVTarlrt Nadat op Zaterdag 29 Augustus de mars en tamboerwedstrijd wegens slechte weers omstandigheden geen doorgang had kunnen vinden, is deze Zaterdagmiddag j.l. om 4 u. gehouden. De afmars geschiedde bij de O.L. School op de Pol en voerde met twee boch ten naar de Kerklaan, zodat van de tam boers een waarlijk vaardig kunnen gevergd werd. Zij zetten echter zowel letterlijk als figuurlijk hun beste beentje voor. De uitslag tenslotte luidde: „Wilhelmina" IJmuiden, le prijs, 65 punten, Tamboercorps Haarl. Post- fanfare, le pr. 64 p.; idem „Wilhelmina", Santpoort, 2e pr. 62 p.; idem Verkade, Zaan dam le pr. 69 p.; idem v. d. IJmuidense Harmonie le pr. 66 p.; idem v. d. Harmo nie „Soli Deo Gloria" Driehuis, 2e pr. 58 p.; idem v. d. Beverw. Harmonie-Kapel le pr., 66 p.; idem v. d. Beverw. Harmonie-Kapel le pr., 66 p.; idem „Eensgezindheid", Eg- mond-Binnen le pr. 65 p.; idem van de Har monie v. d. Hoogovens, IJmuiden, 2e pr., 62 p.; idem van de Speeltuin-vereen. „Oos terkwartier" Haarlem le pr. 66 p. Als kleinste groep leverde de Speeltuin vereniging „Oosterkwartier" een bijzondere prestatie. Advertentie INVENTA Zeer zuinig in gebruik. 'X A 15 H.L. anthraciet per seizoen. Ged. Oudo Gracht 52, t.o. de kerk, tel. 12762 Betaling in overleg. Bij de toekenning der prijzen voor de wa gens van het Aalsmeers bloemencorso, heeft de jury vooral gelet op de techniek van de bloemschikking, het kleurenarrangement en de totale indruk van de wagens. De uitslag luidt: PRAALWAGENS: Klasse verenigingswa- gens: „Het bloemenschip van Holland", aan geboden door de Coöperatiexe Veilingver eniging „Bloemenlust", Aalsmeer (bloemen- arrangeur J. Vogel, Vlaardingen), eerste prijs met de lof der jury en de zilveren medaille geschonken door H. M. de Koningin. In de ze klasse verwierf „De Bloemenfee", aan geboden door de Centrale Aalsmeerse Vei ling bloemenarrangeur G. Beun, Haarlem) een eerste prijs B met ere-prijs. Een twee de prijs plus ere-prijs verkreeg „Bloemen export" van cfe Vereniging van Snijbloe menexporteurs (bloemenarrangeur H. Steensma, Amsterdam). Klasse buurtschappen: le prijs A plus ere prijs „Nederland-toeristenland" (buurtco- mité „Hornweg", arr. A. H. Vreeke, Am sterdam); le prijs B plus ere-prijs „Vis serij" (buurtcomité „Dorpsstraat", arr. A. de Ruiter, Beverwijk; le prijs C plus ere prijs „Schone kunsten" (buurtcomité „Cen trum", arr. C. de Gooyer, Aalsmeer. Klasse reclamepraalwagens: le prijs A „Scepter" (N.V. Neerlandse Ford Automo bielfabriek Amsterdam); 2e prijs A „De Ne derlandse spaarzaamheid" R.V.S. N.V. Rot terdamse Verzekeringssociëteiten, arr. J. Knoppert, Utrecht; 2e prijs B „Luchtvaart", (K.L.M. arr. Markens, Beverwijk). LUXE WAGENS: Klasse open luxe-wagen met scooter: le prijs met loL der jury en de zilveren medaille aangeboden door Z.K.H. Prins Bernhard, „Ouverture" (Jan Piet, Aalsmeer, arr. S. Boot, Nieuwer-Amstel). Klasse grote dichte luxe wagens: le pr. A, plus ereprijs .Bruidswagen" (garage Van der Wal, Aalsmeer, arr. A. Koppel, Den Haag) le prijs B, plus ereprijs, firma Maar- se en Kroon, aalsmeer, arr. bloemenmagazijn de Boer, Hilversum. Klasse open luxe wagens: le prijs A met lof der jury plus ereprijs, firma J. van Maanen en Mante, Aalsmeer (arr. G. J. Kiersch, Amsterdam); le prijs B. plus ere prijs C. Ofman, Aalsmeer (arr. J. Vogel, Vlaardingen). Klasse middelgrote open luxe wagens: le le prijs A., J. Wegman Bzn., Aalsmeer (arr. J. Gerritsen, Hilversum); le prijs B, K. Visser, Aalsmeer (arr. A. H. Vreeke, Am sterdam). Klasse middelgrote poen luxe wagens: le prijs A, J. J. de Jongh, Amsterdam (arr. Brandenburg, Velp). Een rijk geschakeerd bloementapijt, waarvoor liefst zeventigduizend pom poen-dahlia's zijn gebruikt, uitbeeldend de nijvere werkzaamheid van de industrie. Een onderdeel uit het Aalsmeerse bloemencorso van Zaterdag. (Van onze Utrechtse correspondent) De Nederlandse Vereniging van Pleeg ouders hield Zaterdag in Utrecht een vergadering waarin het rapport „over de wenselijkheid en mogelijkheid van een wettige regeling van het adopteren van kinderen in Nederland" werd be sproken. Uitgaande van het belang van het kind spreekt het rapport over de moeilijkhe den van juridische aard waarmee de pleegouders onder de huidige wetgeving rekening dienen te houden. Hierbij ko men het erfrecht en de hoge successie rechten voor het pleegkind o.m. ter sprake. Ook in gevallen van schenkingen aan pleegkinderen en huwelijkstoestem ming, rijzén" er grote moeilijkheden. Ali mentatie, kinderbijslag en wezenpen sioen zijn onvoldoende of geheel niet geregeld. De practijk leert bovendien, dat er on der de huidige wetgeving zich soms he vige drama's afspelen, met blijvende schade voorhet kind, wanneer het na vele jaren bij pleegouders te zijn opge voed plotseling moet terugkeren naar de eigen ouders. Het is de grote verdienste van het rapport, aldus een der sprekers dat het helder aantoont dat er ook voor bepaal de confessionele groeperingen geen principiële bezwaren hoeven te bestaan t.a.v. de wettelijke verbreking van „de banden des bloeds". Wordt dit kind als „gewenst" kind door pleegouders ver zorgd, dan kan men ook hierin Gods leiding zien. Tussen de pleegouders en het kind zal ook een „wonderlijke band" kunnen groeien. Waar onder Goddelijke leiding pleegouders en pleegkinderen elkaar vinden in een levenseenheid als tussen Advertentie RECLAME: 32 BAS MET KOITER f 140. Nieuwe instrumenten Alleen- met 10% vooruit op vertegenwoordiger 18 maands contract. XsWV/ftl ACCORDEONS Vele modellen zijn juist Y^f pAOLO SOPRANI 1 September verlaagd. 1»»^ Rijksstraalw. 59 Twee jaar garanüe. H>lem-N. Tel. 25487 Desgewenst inruil. Gedurende September alle Aloma-gitaren zonder vooruitbetaling. Gitaarles 4.50 per maand. In het nu ongeveer vijfjarig bestaan van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag werden Zaterdagmiddag voor de derde maal op de schietbanen te Over- veen wedstrijden gehouden voor pistool- en revolverschutters van de reserve rijks- en gemeentepolitie en de reserve grens bewaking. De wedstrijden werden ge houden onder auspiciën van de provin ciale commissie Noord-Holland van dit instituut. Aanstaande Zaterdag worden wedstrijden gehouden voor gewaersdhut- ters van de Nationale Reserve in de dis tricten Noord-Holland Noord en Noord- Holland Zuid. De wedstrijden duurden van half drie tot ruim zeven uur; er werd aan deel genomen door veertien korpsen van de reserve gemeentepolitie, de korpsen van de districten Alkmaar en Amsterdam van de reserve rijkspolitie, alsmede door een korps van de reserve grensbewaking. Na Te midden van een hoeveelheid dief stallen en heiingen, welke gewoonlijk op de politierechterrol prijken, stond vanmorgen ook vermeld een zaak tegen de 46-jarige machinist P. K., beschul digd van poging tot doodslag. Deze for mulering werd bij het uitspreken van de veroordeling gereduceerd tot: een voudige mishandeling. P. K (overigens toepasselijke initialen voor een machi nist) had in de nacht van 11 op 12 Juli. toen hij zwaar onder de invloed van sterke drank thuiskwam, zijn vrouw, die reeds op bed lag, afgeranseld met een spaak van een handwagenwiel, zo dat zij, radeloos, maar onder het ledi kant kroop. Haar furieuze echtgenoot brak echter onversaagd het bed af en ging zijn vrouw opnieuw te lijf. Toen zij eindelijk erin wist te slagen de straat te bereiken, had zij al aanzienlijk letsel op gelopen. In een poging om zijn houding te ver klaren. zette de verdachte K. uiteen, dat hij de voortdurende dronkenschap van zijn vrouw „zat" was en haar dit op overtuigende wijze wilde duidelijk ma ken. Inderdaad was de echtgenote van K.. de 47-jarige H. J. S„ vooral tijdens het weekeinde vaak ergerlijk onder de invloed. Bovendien kon hij niet geheel "orantwoordelijk gesteld worden voor zijn daad omdat hij, zoals gezegd, zelt nogal zijn keel had gespoeld. De offiecier van justitie, mr. B. v. d. Burg, gaf toe, dat de vrouw zelf door haar wangedrag het meest schuldig was aan het feit dat haar man ten laste was gelegd. De aanklacht: poging tot dood slag, zoals primair in de dagvaarding vermeld zag hij liever vervangen door: poging tot zware mishandeling. Van de vrouw had hij de belofte los gekregen, dat zij niet meer zou drinken. Als het zwaard van Damocies hing bo ven des echtpaars hoofd de onttrekkir g van de jongste twee kinderen aan de ou derlijke bevoegdheid. De omstandighe den in aanmerking nemende eiste de ot- ficier tenslotte na een mild en menselijk requisitoir een voorwaardelijke gevange nisstraf van vijf maanden met een proef tijd van drie jaar. De raadsman, mr Bijvoet, kon uit de feiten niet opmaken, dat zelfs de opzet tot zware mishandeling aanwezig war geweest. Hij achtte de term mishande ling beter op haar uiaats. De politierech ter. mr J. P. Petersen, kon zich met zijn mening verenigen en veroordeelde de hardhandige machinist, het niettemin ernstige karakter van het gepleegde feit Overwegende, tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. afloop had de prijsuitreiking plaats in het paviljoen „Het Witte Huis", even eens aan de Zeeweg, door de voorzitter van de provinciale commissie Noord- Holland van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag, de heer L. Bouw man uit Heemstede. Hij dankte de ruim honderd deelnemers voor hun grote op komst en de goede geest, die bij de wedstrijden hadden geheerst, en zegde de reservisten toe het volgend jaar zelf er voor te zorgen, dat het aantal wis- selprijzen met één zal worden uitge breid. De korpswedstrijd pistoolschieten werd gewonnen door de reserve ge meentepolitie te Alkmaar, gevolgd door het korps uit Velsen. Beide ploegen be haalden 279 punten. Op de derde plaats eindigde Hilversum met 275 punten en op de vierde plaats Bloemendaal met 274 punten. Het wisselschild voor de korpswed strijd revolverschieten werd voor de derde achtereenvolgende maal gewon- ne door het district Amsterdam van de reserve rijkspolitie met 344 punten (maximum waren 360 punten te beha len). Er waren nog individuele prijzen voor de twee beste schutters van elk korps, die deel hadden uitgemaakt van de per sonele wedstrijden. Deze prijzen werden gewonnen door W. Heun, Haarlem, C. J. de Vries, Bloemendaal, J. E. Baai- bergen en H. Dijkstra, Heemstede, allen 58 punten. G. Wesseloo, Bloemendaal en D. Verschelden. Zand voort, kwamen tot 57 punten; J. Visser en G. Tieman uit Velsen behaalden 56 punten.. Overige winnaars waren J. H. van Zandvoort uit Haarlem met 55 punten en P. L. Riet dijk, Zandvoort, met 54 punten. De wedstrijdcommissie bestond uit de heren J. F. Kiel, Amsterdam, namens het instituut S.W.G. en de adjudant van de marechaussee J. den Ouden, als neu traal waarnemer. Gisteravond om ongeveer 21.15 uur is op de Botermarkt een 78-jarige passagier van een N.Z.H.V.M.-bus tijdens het uitstap pen tussen de deur bekneld geraakt, door dat de chauffeur deze te vroeg sloot. De man is ongeveer 20 meter meegesleurd, toen de bus langzaam begon te rijden. Met een vermoedelijke rechterschouderfractuur is de passagier in het Grote Gasthuis opge nomen. De 6-jarige Agnes van K., die gisteravond met enkele andere kinderen door een gat In de afrastering van de speeltuin aan de Godfried van Bouillonstraat was gekropen, is bij het beklimmen van een van de speel- werktuigen ten val gekomen. tengevolge waarvan zij haar rechteronderbeen brak. Na door de Ongevalléndienst te zijn ver bonden,, is zij naar de Mariastichting over gebracht. De Nederlandse Comedie wil de zo- mersfeer nog wat handhaven en sloeg daarom wellicht in de Stadsschouwburg een luchtige toon aan, welke dank zij alleen Hans Kaart de toeschouwer pleizierig in de oren kon klinken. Die „Zomerdagdroom" van de Amerikaan George Axelrod mag dan al een „ro mantisch blijspel" heten, dat wil nog niet zeggen, dat het die veelbelovende titel ook verdient. De romantiek is er namelijk wel bijzonder schraal in uitge vallen en de mopjes zijn van te ongelijk niveau om de aaneenschakeling ervan op een blijspel te laten lijken. Het is trouwens ook geen klucht. Het zal hem wel hierin zitten, dat de schrij ver er op uit is geweest de achtergebleven man in het zonnetje te zetten, maar dat hij dat gedaan heeft zonder een greintje hart, en zelfs zonder veel begrip voor die man. Hij heeft vooral grappig willen zijn en vrijmoedig, maar dat komt pas op het plan van de humor zoals, om een geslaagd stuk in het vrijmoedige genre te noemen: Eens in de honderd jaar als daar op de een of andere ma nier echt de mens door heen komt, zo als hij nu eenmaal is, misschien ironisch gezien, of gemoedelijk, of wat milde spot, satyrisch of zelfs louter komisch, maar wanneer al deze manieren in het wilde weg door elkaar gehaald zijn, dan ligt de toneelspiegel in scherven en daar is weinig plezier aan te beleven. Soms ziet men in een scherf iets geks en lacht, dikwijls is het alleen maar raar. Misschien heeft de manier van spelen dat alles nog in de hand gewerkt. Men weet onderhand, welk een gulle en forse speler Hans Kaart Is. Het hele stuk is feitelijk één grote monoloog voor hem, al roept hij dan een aantal echo's wakker. Hij was met al zijn kracht ge heel op dreef en op zich zelf kon men daar wel zijn genoegen aan beleven. Hij buitte zijn tekst zo grondig uit, dat men lachte om wat hij deed, zonder precies te weten wat het eigenlijk te betekenen had. Wat hem betreft had het blijspel een klucht moeten heten. Neen, dit was geen goede beurt van de Nederlandse Comedie, ditmaal onder regie van Henk Rigters. De collecte, welke onder auspiciën van het Nederlandse Roode Kruis, afd. Haar lem ten bate van de slachtoffers van de ramp in Griekenland werd gehouden, heeft totaal f 4.322.— opgebracht. Gistermorgen is een 26-jarige wielrijd- ster op de hoek van de Schreveliusstraat en de Leidsevaart in de bocht over de tram rails geslipt. Zij verloor daardoor de macht over haar stuur en reed in de Leidsevaart. Het slachtoffer is, nadat zij met behulp van de op de Emmabrug aanwezige reddings baak op het droge was gebracht, per taxi naar haar woning vervoerd, waarna zij zich voor geneeskundig onderzoek naar de Ma riastichting heeft begeven. Met 5 heren- en 1 damesteam zal HBC het komende seizoen aan de Tafeltennis- comnetitie gaan deelnemen. Als laaatste voorbereiding op deze wedstrijdserie spelen er 5 teams op 21 Sept. een oefenwedstrijd tegen TYBB uit Haarlem, om daar op 5 Oct. een tegen bezoek te brengen. De start v»n HBC tafeltennis was veelbelovend. Met 6 teams werH een te genbezoek gebracht aan „Helios" in De- j venter. Na een goede en dikwiils gelijk opgaaande strijd wisten de onzen met n4_26 in de meerderheid te blijven en •mdoende voor de tweede maal de fraaie -ker te veroveren. Ook de junioren clubavond draait weer. Elke Zaterdagavond van 7—9.15 u. is er voor jongens van 1317 jaar ge legenheid om de tafeltennissport te be oefenen in de Jacobaschool a.d. Lanck- horstlaan. De eerste comn°titie-wedstriid van HBC is vastgesteld op 17 Oct. tegen AVGA in Amsterdam. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Carrie". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Strikt volwassenen. Cinema Palace: „Jeugd in de branding". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Luxor: „Het huis der verloren vrouwen". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Frans Hals: „Achter gesloten gordij nen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag alléén 8 uur. Boven 18 jaar. Lldo: „Achter gesloten gordijnen". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „Het meisje van de Puszta". Bo ven 14 jaar. Minerva: „Affair in Trinidad". Tijden: Maandag 8.15 u. Boven 18 jaar. Dinsdag 15 September Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaartin „Toontje heeft een paard getekend", 8.15 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 10—12.30 en 13.30—17 uur. Zondag 14—17 u. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Adv«"tentie 8ARTELJORISSTR. 24 HAARLEM TEL 20420 De Bloemen daalse Reddingsbrigade heeft Zaterdag een einde gemaakt aan het zo merseizoen 1953, dat overigens in de ge schiedenis van de brigade een zwarte blad zijde zal blijven door de twee verdrinkings ongevallen, die zich dit jaar aan het Bloe- mendaalse strand hebben afgespeeld. In Ju ni verdronk een leraar van een gymnasium uit Dortmund tengevolge van een hartaan val en slechts enkele weken geleden werd een vijftienjarige jongen uit Venlo, die op excursie was met de R K. Jonge Boeren stand, het slachtoffer van de zee. Mede nog ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan, dat op 15 Juni viel, zijn de leden van de brigade Zondag op excursie naar de Veluwe en naar de provincie Utrecht geweest. Op Zondag 4 October zal in Stoop's bad de win tercursus zwemmend redden aan vangen,'nadat twee dagen ervoor de leden" bijeen zullen zijn geweest op de algemene vergadering, die in hotel Roozendaal te Overveen wordt gehouden en waar de resul taten en enige nadere gegevens over de hulpverlening in het afgelopen zomerseizoen zullen worden verstrekt. echte ouders en kinderen kan eveneens het wonder opbloeien. Het rapport komt tot de conclusie dat de invoering van een wettelijke regeling van adoptie, met waarborgen omkleed, in hoge mate wenselijk is. Een concept van een wettelijke rege ling is door de commissie in het rapport beschreven. Slechts de eerste artikelen van het con cept, waarin wordt omschreven wanneer het verzoek tot adoptie wordt toegestaan en wanneer afgewezen, werden punten van discussie. De echte ouder(s) kan (kun nen) uit angst voor een proces (on gehuwde moeder) de voogdij-over dracht lange tijd ophouden en daarmee de adoptie, wanneer adoptie alleen moge lijk is indien een der adoptanten met de voogdij over de minderjarige is belast, zo werd door een der sprekers opgemerkt- Ook de leeftijdsgrenzen waartussen men een minderjarige zou mogen adopteren wa ren aan discussie onderhevig. Er zou een omschrijving gevonden moeten worden» waardoor een normale ouder-kind-verhou- ding (dus niet b.v. grootouder-kind) zou zijn gewaarborgd. Een der sprekers bracht onder de aan dacht, dat het tot op heden juist vaak on gehuwde vrouwen zijn, die zich het lot van verwaarloosde kinderen aantrekken; door de voorgestelde wettelijke regeling echter, waarin uitsluitend het recht tot adoptie aan gehuwden wordt gegeven, zou den zijn van adoptie zijn uitgesloten. Er bestond grote belangstelling voor een overgangsregeling, waarbij ook voor, nu reeds meerderjarige pleegkinderen, de mo gelijkheid zou openstaan om als wettig kind van de pleegouders te worden erkend. Over de artikelen van het concept waarid de staat van wettig kind van de adoptanten en de nieuwe burgerlijke betrekkingen vaij de geadopteerde worden geregeld, werd niet gedebatteerd. Een regeling voor Joodse, buitenlandse ed ontheemde pleegkinderen wordt wenselijk ge* acht. Zaterdagavond hield „H.A.T.", welke vereniging zich, zoals reeds bekend is gemaakt, afgescheiden heeft van de Kath. Arbeidersbeweging als onderafde ling, een buitengewone algemene ver gadering welke zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer J. J. Schelvis, hield een welkomsttoespraak waarin hij o.m. het zelfstandig worden van de ver eniging nog eens in het kort toelichtte en daaraan de conclusie vastknoopte, dat van alle leden zonder uitzondering de uiterste inspanning zal worden gevraagd om te kunnen bewijzen, dat men de zelfstandigheid weet te waarderen en daarvoor ook offers weet te brengen. Daarna werd artikelsgewijze het nieuwe reglement vastgesteld en op voorstel van een der damesleden werd besloten voortaan de naam Kath. Vrije Toneel groep, afgekort K.V.T. aan te nemen. De Advertentie HAARLEM De katholieke politieke eenheid is door de oproep van Z. Em. Kardinaal de Jong na de jongste gemeenteraadsverkiezin gen binnen de K.V.P. eën onderwerp van grote betekenis geworden. Teneinde deze politieke eenheid niet een vrome wens te laten blijven en haar binnen het door de historie aangewezen verband van de K.V.P. tot werkelijkheid te doen worden, heeft de partij gemeend dit probleem centraal te moeten stellen in het werk program van het koménde seizoen. Daar de gehele partij zich ovér dit vraagstuk heeft te beraden, heeft het bestuur van de Jongeren Organisaie gemeend ook de jongeren actief te moeten inschakelen. Het congres van de K.V.P. op 7 en 8 November zal in het teken staan van de katholieke politike eenheid. Vóór het congres wordt onder de werkgroepen een enquête gehouden over de eenheid. Aan beide het congres en de enquête gaan de jongeren met alle kracht mee doen. Alle jongeren-afdelingen hebben de formulieren ontvangen. Aan de voor bereiding van dit congres welke op de allereerste plaats in de afdelingen dient te geschieden, zal bovendien het op 10 en 11 October te Baarn te houden week end worden besteed. Direct na het con gres verschijnt de eerste uitgave van de Jongeren Werkgroep, die gewijd zal zijn aan het gezin. Verschillende aspecten van het gezin en de gezinspolitiek zullen hierin worden behandeld. Aan het einde van het seizoen zal hieraan ter afsluiting een Jongerenraad worden gewijd. Naast dit alles zullen in de loop van het jaar nog een vijftal weekends te Baarn wor den georganiseerd, die open zullen staan voor leden uit combinaties van de jon gerenkringen. Bij K. B. is aan J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne, op zijn verzoek, met ingang van 1 December 1953, eerval ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Meerlo en Wanssum, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen. Tevens is L. H. Simons, op ver zoek ing. 1 December 1953, eervol ont slagen als burgemeester der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, met dankbetuiging voor de landurige diensten door hem als zodanig bewezen. Maandag 14 September Hoog water: 6.49 u. en 19.06 u. Laag water: 2.36 u. en 14.45 u. Dinsdag 15 September Hoog water: 7.27 u. en 19.49 u. Laag water: 3.07 u. en 15.17 u Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur is mej. J. M. C. uit IJmuiden-Oost bij. het ver laten avn een groentenwinkel in de Casem- brootstraat, van de vrij hoge winkelstoep gevallen. Zij kwam zo ongelukkig terecht, dat zij een open linker onderbeenbreuk kreeg. De heer A. P. Bakker heeft het been ter plaatse gespalkt, waarna zij per ziekenauto naar het Antonius-ziekenhuis werd vervoerd. overige bepalingen in het voorgestelde reglement werden, sommige na ampele besprekingen, met algemene stemmen aangenomen. De bestuursverkiezing kreeg een vrij ingewikkeld karakter, mede door het zo pas aangenomen reglement, waardoor tot vijf keer toe gestemd moest worden. Het resultaat was, dat de heer J. J. Schelvis met bijna algemene stemmen wederom tot voorzitter werd gekozen en er verder enkele wijzigingen van minder belang plaats vonden. Dat K.V.T. de katholieke zaak uit alle macht wil steunen, bleek wel uit het feit dat met algemene stemmen werd besloten, in verband met het ver trek van pater De Winter naar Frans Equatoriaal Afrika, voor hem een spe ciale toneelavond te geven welke op een nader te bepalen datum, doch in elk geval voor 15 October hoogstwaarschijn lijk in het Minerva-theater zal worden gehouden. De baten van deze avond ko men ten goede aan pater De Winter en zijn missiewerk en het lijdt geen twijfel of K.V.T. zal met deze sympathieke daad de belangstelling van vele katholieken veroveren. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter te ruim elf uur deze zeer belang rijke vergadering, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Wanneer na dit uitstekende begin, deze vereniging haar bijna 55-jarige ervaring samen laat vallen met een enthousiaste werkkracht, is het zo goed als zeker dat zij als momenteel de enige katholieke toneelgroep in Heemstede, een zeer grote en belangrijke plaats gaat innemen in het katholieke culturele leven. Stellig krijgt zij veel aanhang, wanneer zij kans ziet, het niveau van haar werk op diehoogte te brengen welke met reden verwacht maar ook verlangd mag worden van een toneelgroep die geheel onafhankelijk staat van enige standsorganisatie. De wethouder van Onderwijs en Volks gezondheid van Heemstede, de heer H. Dis selkoen zal Woensdag 16 September geen spreekuur houden Evenals in vorige jaren komt Zondag 20 September het Kath. Gemengd Koor Heem stede weer bijeen in de Kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, Valkenburgerplein te Heemstede, voor het bijwonen van de Hoog mis (8.30 uur) en de algemene H. Com munie. Na de H. Mis wordt door het be stuur een gezamenlijk ontbijt anageboden. Alle leden van het koor gelieven tijdig aanwezig te zijn. Advertentie amster»amsevaart20 tel 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR (Niet officiële 3(4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 Nederi. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mil. cgrt. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lhn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Miicert. ex-div koersenj Vorig slot 101 ii 102)J 98(4 99(4 97 99 iï 9714 159(2 17114 107(4 126(4 160(4 178 191(4 224 173(4 319 '/4 91(4 133 12714 12714 105(4 92?4 Opening 15/16 1021* 10 lli 98 167 >/a 189(4 1711 i 316 90(4 127 127 104 Advertentie groot of klein is Besteldienst ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 - Haarled Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - »4|5* h ooo ooo n so ooo }l 500000 iiooooo* Hl JOO0* 2*2)0000 1000000° 27000000 247 SO CCD IS 7SOCOO 11*00000 2)0000 'J V 10 "l -13 U I* I* If •aO'2l,W"J|-24'»,a»'2»,2«,2»,IO,lrJMI,J4,l>,36*l7-J«,ir40,4»*02'4l-«4-4S '46'47 48 4» *000000 *7)0000 4500000 22)0000 - - - - kilogrammen guldens jaiooooo ,J0000° Overzicht van de aanvoer en van de opbrengst van te IJmuiden publiek verkochte vis gedurende de jaren 1900 .195*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2