Kerken bo uw-Zon feest van jeugdig enthousiasme Prins Bernhard neemt het op voor de middengroepen Een fantastische hulde in bloemen voor Koninklijk Gezin Vijf feestelijke dagen eindigen op de Hartveldse brug Geen Europese eenheid zonder de arbeidersjeugd s c w O A R Amsterdam schonk 25.000 gulden Hulde aan Mgr. Huibers B Ned. Heidemij. uit varen Lage salariëring remt werkkracht Meisjesonderwijs I J MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 PAGINA 5 iÜBlS 25-jarig Philipsjubileum Naar de missies van Brazilië en Pakistan Japan vraagt opnieuw toetreding tot de G.A.T.T. Burgemeester neemt namens Amsterdam afscheid van Koningin en Prins Mgr. Cardijn op Drakenburgh Wereldvoedselproductie houdt nu gelijke tred met groei wereldbevolking STEEKPARTIJ TE ROTTERDAM Audiënties Aalmoezenier G. J. M. Weemaes t Kamerleden landen op Teriet Gewezen op belang van het zweefvliegen In Mariaal jaar 1954 Volle aflaat bij bezoek aan Grot van Lourdes Hoge Veluwe begroet 300.000ste V.. (Van onze verslaggever) A Is „geboren Amsterdammer" temidden der Amster- dammers in zijn Vaderstad, heeft Haarlems Bisschop, mgr. J. P. Huibers, in het dorado voor architecten "an massa-volkswoningbouw: ae Tuinstad-Slotermeer aan de uiterste .peripherie van Amsterdam, het Kerkenbouwfeest jneegevierd. We spreken hier van „feest", want de katho lieke Amsterdamse jeugd heeft deze dag tot een feest van jeugdig enthousiasme en jolijt gemaakt. Vrijwel alle Parochianen van 's lands hoofdstad hadden sterke jeugd- delegaties gezonden in kleurige uniformen, zodat het veld Honderden gele en rode ballonnen schoten op de Kerkenbouwdag in Amsterdam-West de lucht in met een kaartje er aan: „Helpt u ook mee aan de kerkenbouw in Neder land?" Haarlems bisschop mgr. Huibers keek ze lang na.... (Van onze speciale verslaggever) De tweede dag van de 63e jaarverga dering der Nederlandse Heidemaat schappij is in het bijzonder gewijd ge feest aan een rondvaart over de Zuid- Hollandse wateren. De weersomstandig heden waren helaas niet van dien aard, dat de voorgenomen tocht door het rampgebied doorgang kon vinden. Er stond een vrij sterke wind en aangezien de motorbarkas „Princesseplaat" waar mee de tocht werd gemaakt, te weinig diepgang had durfden de deskundigen geen vaart door het Haringvliet en het Vuile Gat te riskeren. De teleurstelling ■Werd echter voor een goed deel teniet gedaan door een geïmproviseerde tocht rond IJsselmonde en door de havens van Rotterdam. Rond negen uur vertrok het gezel schap van bijna driehonderd man aan boord van de „Princesseplaat" uit het rustieke haventje van Dordrecht. Een bleek zonnetje had moeite om zich staande te houden tegen de opmars der Wolkenmassa's die door een krachtige ■Wind werden voortgejaagd. Nadat het eerste deel der geprojecteerde tocht was Volbracht, langs de zwaargehavende, thaar toch weer grotendeels herstelde Hoeksewaard, moest van de route wor sen afgeweken. Langs IJsselmonde kwam het gezelschap in de Nieuwe Waterweg terecht en daarmee in een der slagaders Van werkend Nederland. Aanhoudend gepasseerd door grotere en kleinere Zeeschepen bereikte men het havencom- Plex van Rotterdam, een voor de Heide maatschappij nog vrijwel maagdelijk gebied. Misschien is deze onverwachte tocht nog aanleiding om ook aan deze tak van nijverheid wat meer aandacht te gaan besteden. Voorgelicht door de des kundigen van de- Rotterdamse haven hebben de deelnemers aan de boottocht Veel wetenswaardig te horen en te zien gekregen. Na Rotterdam veranderde het aspect van de rivier. In plaats van zee schepen, moeizaam voortgesleept door he trekkers van Smit, bevolkten nu de Srotere Rijnsiepen de Maas. Een drukke Vaart die wel bijzonder duidelijk het beeld tekende van Rotterdam's herstel. Wjj nemen aan, dat niemand, die zich aanvankelijk teleurgesteld voelde door he wijziging van het reisplan, daar later h°g veel spijt van heeft gehad. De Ne derlandse Heidemaatschappij kan met tevredenheid terug zien op haar 63e Jaarvergadering. Misschien doet zich la- ter nog eens de gelegenheid voor om het Rampgebied, waar de maatschappij zo- Veel herstelwerk heeft verricht, nader °hder de loupe te nemen. Prominente figuren uit de Philipskrin- P6n van Nederland, Frankrijk en Duits- ;and, waren Zaterdag aanwezig bij de feceptie, ter gelegenheid van het 25- :ai'ig jubileum van drs E. B. W. Schui- >fma, die drie jaar geleden de Philips' {monografische Industrie N.V te Baarn ceeft gevestigd. F. J. Otten, voorzitter van de raad j.an bestuur, noemde de jubilaris een vfchtend voorbeeld. Verscheidene Phi- Psfiguren voerden voorts het woord, l^ijdens een plechtig Lof in de parochie- de:K van de H. Bonifacius te Alphen aan Rijn is Zondagavond aan een drietal ten aanse paters en een tweetal studen- V Van dezelfde orde de officiële zending «n p ,nd voor de missie-arbeid in Brazilië Van S n- ZW ontvingen tevens het teken *en Jun opdracht, het missiekruis. Het wa- liël t. paters Probus v. d. Griendt (Brazi- Chin* s"PPhcius Lau (Brazilië) en Eusta- de Ridder (Pakistan), alsmede de *iha? n lrater Valerius Rozestraten (Bra- *n de heer A. Goris (Brazilië). Op 't terrein, waar de St. Catharina zal verrijzen, hadden voortrekkers ter ere van deze Kerkenbouwdag en de komst van hun Bisschop een symbolische kerk gebouwd van takken, die de wind niet konden weerstaan zodat de gehele kerk was omgevallen, even voordat het feest zou beginnen. Mr. Th. Elsenburg, de voorzitter van „Katholiek Amsterdam", die een hartelijk welkomstwoord sprak, hoopte maar dat dit geen slecht voor teken zou zijn. Hij prees intussen de ijver van de Voortrekkers, die gezorgd hadden dat enkele minuten later de kerk al weer was herbouwd. „Kon de echte St. Catharina maar zo snel ver rijzen!" verzuchtte hij. Mgr. Huibers, die des morgens in de door hem ge stichte kerk van O.L.V. van Altijd durende Bijstand in de Chasséstraat in Amsterdam-West een pontificale H. Mis had opgedragen en in zijn predicatie tijdens deze H. Mis herinnerd had aan de zorgen en moeiten, enerzijds besteed aan de stichting van deze kerk, stelde mr. Elsenburg in zijn slot-toespraak op het terrein gerust: Waar zoveel enthou siasme van de jeugd bijeen is daar moet de kerkenbouw snel opschieten. De Bisschop legde zelf de symbolische eer ste steen voor St. Catharina, waarvoor Mgr. de „steen" uitkoos van de pa rochie, die gemiddeld per parochiaan het hoogste bedrag aan de collecte had geschonken: St. Pancratius te Sloten. Een merkwaardig samentreffen, want het zijn deze parochianen, landbouwers en veeboeren, die hun land moeten af staan voor de gigantische uitbreiding van Amsterdam! een vrolijk en bont tafereel toonde, vooral toen de geel rode wolk van honderden ballonnen opsteeg. Met versierde fietsen had de jeugd de Bisschop tot op he' veld begeleid en in een lange drom kwamen de delegaties hun kerkvorst de opbrengst van de collecten voor de kerkenbouw in de parochie brengen. Zij droegen symbolische, in aluminiumverf geschilderde „stenen" aan, waarop de opbrengst van de collecten was vermeld. En de Bisschop voelde zich daar zo geheel thuis temidden van het jonge enthousiaste volkje, ook al is de snelle uitbreiding van Amsterdam zijn grootste zorgenkind, zoals mgr. opmerkte, In een paar jaar tijds worden hier 50-000 woningen gebouwd, waarvoor vijf kerken nodig zijn. Twee staan er nu op papier: de St. Cathatina en de O. L. Vrouw van Lourdes, namen van twee opgeheven parochies uit de binnenstad, herleefd in het uiterste Westen van Am sterdam. De jeugdige delegaties voegden hun stenen bij de eerste steen van de Bis schop en zo kwam e- een opbrengst van ruim 25.000 gulden bijeen. Maar daar liet da jeugd het niet bij. Aan honderden ballonnen had zij een kaartje bevestigd met haar naam en adres en het verzoek aan degené, die de ballon mocht „vangen": „Helpt u ook mee aan de Kerkenbouw in Neder land? Dit wordt u vriendelijk gevraagd dooren dan volgde naam en adres van degene, die de ballon de wijde we reld inzond. Na een massaal gezongen Credo als uiting van geloof in de Kerk volgde het oplaten van al die honder den gele of rode ballonnen als een ander massaal credo, in de hulpvaar digheid en milddadigheid der mensen. De Bisschop keek die snel vervlietende wolk lang na.... Maar de jonge gezin nen, die de nieuwe parochie zullen be volken, vroegen zijn Zegen. De welpen en kabouters, de gidsen en wat al niet tot 't spectrum der katholieke jeugdbeweging behoort, waren in een snelle ralley op de bischop toegelopen en vormden twee erehagen, waarlangs de jonge gezinnen naar de symbolische kerk schreden. En terwijl allen neer knielden gaf mgr. zijn Zegen en sprak hen toe, dankend voor de uitingen van hulp en enthousiasme, bijzonder omdat het hier Amsterdam geldt. Want mgr. be klemtoonde nog eens zijn geboren Am- sterdammerschap en stelde de hoofdstad ten voorbeeld aan geheel Nederland. Hier, in deze nieuwe wijken, woont een jong geslacht met grote idealen, die noodzakelijk zijn in deze tijd, want de woningbouw is in het algemeen niet ge schikt om het gezinsleven op de juiste wijze te kunnen leiden, aldus mgr. De omgeving werkt niet mee om de geest te verheffen boven de stof en de kerken zijn ver af. Het geloofsleven dreigt te verslappen als de ouders niet als pries ters in hun gezin optreden en hun kin deren voorgaan in hetj«ebed. „Doe toch wat ge kunt om hier e« tempel Gods te laten verrijzen", zo besloot de bisschop. „Leve de bisschop" juichten de aan wezigen hem toe, „Leve Amsterdam", antwoordde mgr. Het werd een hulde over en weer, welke de K.A.B. Harmonie „St. Caecilia", die het feest muzikaal had begeleid, met de Paushymne tot een climax voerde. Wim Weekenborg, dioce saan voorzitter van de K.A.J., maar hier optredend als kerkmeester van de nieu we parochie, had intussen in de door hem gesproken tekst deze hulde zinrijke gestalte gegeven. De Japanse douanevereniging heeft zich tot de Organisatie der Overeen komst voor Tarieven en Handel (GATT) gericht en verzocht Japan zo spoedig mogelijk tot de GATT toe te laten. In het adres wordt gezegd, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat Japan zijn ongewenste handelspraktij ken zal hervatten. (Van onze verslaggever) Aan een lunch, hem aangeboden door de vereniging „De Amsterdamse" Pers" heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard op even openhartige als vrij moedige wijze gesproken over de posi tie van de intellectuele werkers in ons land. De Prins gaf desgevraagd toe dat ook naar zijn mening het aanzien van de intellectuele werkers daalt en niet om redenen van.kwaliteit, maar door de min of meer deplorabele materiële toe stand waarin deze mensen moeten leven. Het lijdt geen twijfel, aldus de Prins, of De Regalia in bloemen. (Vervolg van pag. 1) Als tweede schouwtoneel was zo als we reeds gezegd hebben in het spel het bloemencorso opgenomen dat met 52 wagens langs de Koningin dé- fileerde. Een grootse hulde in bloemen. Iedere praalwagen een wonder van kleurenrijkdom, fantasie en vernuft. Soms ook technisch vernuft, zoals bleek toen de bloemenfee voor de Ko ninklijke Loge op een ziender-ogen zwellende bloemenheuvel de lucht werd in geheven. Een van de mooiste onder delen was het bloemenschip „Oranje", onafhankelijk wiegend op de deining langs de kade, getrokken door een sleepboot van bloemkelken. Uit het ruim van dit oogverblindende schip werd door een kleine, maar echt wer kende kraan een enorme bloemenmand naar boven gehesen en op de wal ge bracht waar twee witgeuniformde jongetjes ze keurig op het gazon neer zetten, in het oog van de Koningin. Een even originele ais charmante manier om bloemen aan te bieden. Zeker die nen ook nog vermeld de wagen met de regalia Kroon, Scepter en Rijksappel en de wagens waarmee de stoet werd geopend en gesloten: met de spreuken „Juliana Regina" en „Je Maintiendrai". Fraaier en duidelijker taal hadden de bloemen die dag niet kunnen spreken. Dat het Aalsmeerse bloemencorso geheel op zichzelf stond, kan men niet zeggen. Het werd in het spel betrok ken. Zo veerden ongeveer duizend Am sterdamse jongens en meisjes tussen de wagens een stijlloop uit, in witte blou ses en lichtblauwe shorts, met rhythmi- sche, lenige passen van een jeugd waarbij de toekomst van Amsterdam veilig is. Op een teken van roffelende trommels renden de duizend plotseling in een chaotische kluwen naar de kaart van Nederland om daar te buigen voor de idealen die de Koningin in haar re devoeringen zo vaak bij name heeft genoemd. Stormramp gereconstrueerd Een ander aangrijpend toneel was de reconstructie van de stormramp, waar bij eveneens honderden medespelers uit alle richtingen kriskras door elkaar het veld oprenden naar het zinnebeeldige punt van de doorbraak. Verpleegsters, buitenlandse militairen, eigen weer macht, chauffeurs, studenten, werklie den, boeren en gezagsdragers. Onder het gieren van de storm en het luiden van de noodklokken en terwijl de hulp biedenden vanuit alle hoeken en schuil plaatsen tevoorschijn holden (van de tribunes zelfs kwamen ze en uit een spelonk ergens op het veld) groeide de massa aan in het bedreigde gebied en uit die onoverzichtelijke mierenhoop ontstond na enige ogenblikken de le vende, onbreekbare dijk, die spontaan en in allerijl werd opgeworpen tegen het kwaad, dat een deel der natie had overrompeld. Dit was ongetwijfeld het pakkendste moment in dit symbolische groepenspel, dat zeer zeker grote te korten heeft vertoond. We voelen ons hier echter niet geroepen alle gevallen aan te wijzen van gebrek aan goede smaak en inspiratie. Dan constateren we liever, dat er zeker momenten zijn geweest van fraaie veld-choreografie en dat er in zeer korte tijd door zeer velen hard en vol toewijding aan dit gemeenschapsspel is gewerkt. Al met al niet zozeer een stadionspel als wel een stadsspel, dat het Koninklijk Gezin on getwijfeld geboeid zal hebben. (Van onze speciale verslaggever) Om kwart voor tien op de zomerse ochtend van vandaag is het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam geëindigd. Op de Hartveldse brug bij Diemen, waar het Woensdag j.l. begonnen was. Enkele honderden Amsterdammers, meest vrou wen, hebben deze laatste gelegenheid om de Koningin nog eens te zien niet De oprichter van de KAJ, de Bel gische kanunnik mgr. Cardjjn besloot Zaterdag de Europese KAJ-conferentie op „Drakenburgh" met een dringende oproep tot de afgevaardigden om een werkelijke eenheid in Europa te bou wen. „De Europese eenheid kan niet tot stand komen zonder de inschakeling van de grote massa der arbeidersjeugd, want zij zijn het Europa van morgen. In de concrete samenwerkingsorganen als het Schumanplan moet de arbeidersjeugd worden ingeschakeld." Mgr. Cardijn breidde deze eenheids- oproep uit tot de landen buiten Europa, in het bijzonder Azië. De KAJ be schouwt de positief Christelijke hulp aan d«e ontwakende volkeren als een bewuste plicht. In deze conferentie is o.m. uitvoerig van gedachten gewisseld over de taak van de KAJ bij de emigratie. Emigratie moet worden aangegrepen als een bij zondere kans tot het verbreiden van het katholicisme. De Nederlandse KAJ heeft opdracht gekregen een Internationale Dienst voor de Emigratie op te bouwen, welke zich vooral zal bezig houden met de aposto lische scholing van de jonge arbeiders emigranten. In aansluiting aan de geslaagde jonge mijnwerkersconferentie in Rijssel (Fr.) zal in 1954 een conferentie voor jonge metaalarbeiders uit de Schumanlanden gehouden worden, waarbij in het bij zonder voorlichting en vorming omtrent de nieuwe Kolen- en Staalgemeenschap zal worden besproken. Ook is een conferentie te verwachten van de penningmeesters van de Euro pese KAJ om maatregelen te bespreken ter verbetering van de precaire finan ciën, vooral in verband met de nieuwe taken welke de KAJ krijgt opgelegd. De steun van de Kaj otters zelf zal daadwerkelijk worden ingeroepen op de voortaan jaarlijks te houden Internatio- In Arnhem heeft de Kath. Vrouwenbe weging Zaterdag j.l. een onderwijsdag ge houden, die door de daar gehouden in leidingen zeer belangrijk is geworden. De Staatssecretaris van O. K. en W. dr. Anna d'e Waal, gaf in haar openingswoord enkele algemene richtlijnen, dr. K. van de Loo. psycholoog aan het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen leidde de meer gedetailleerde besprekingen in de secties in met een be schouwing over de huidige positie van de vrouw in de samenleving, waaruit de eisen, die men aan haar opleiding moet stellen, kunnen worden afgeleid. Zijn betoog was gebouwd op de nieuwste psychologische in zichten. De hele dag was gedegen voorbe reid door de voorzitster van de Kath. Vrou wenbeweging, mevrouw M. van Nispen tot Sevenaer—Ruijs de Beerenbrouck in sa menwerking met deskundigen van faam als prof. dr. Buytendijk en dr. Fortmann. De belangrijkheid van het onderwerp en de wij ze van behandeling nopen ons tot een enigszins uitvoeriger verslag dan waarvoor de krant van vandaag ons ruimte biedt. Wij komen morgen nader op een en ander terug. nale KAJ-dag, welke in het teken van gebed en offer voor de KAJ zal staan. Deze steun zal vooral naar de afdelin gen in Azië en Afrika gaan. Herhaalde lijk zijn op deze conferentie de vele problemen, welke samenhangen met de militaire dienst besproken (onderbre king vakopleiding, vermindering gezins inkomen en morele gevaren)Samen met andere jeugdbewegingen hoopt men in elke afdeling tot een goede voorbe reiding van de jonge dienstplichtigen te komen. De volgende Europese Confe rentie wordt in 1955 in Oostenrijk ge houden. Uit een zojuist verschenen rapport van de Voedsel- en Landbouw Organi satie van de U.N.O. blijkt, dat in het seizoen 1952/1953 voor het eerst sinds de wereldoorlog de voedselproductie in de wereld gelijke tred heeft gekregen met de groei van de wereldbevolking als geheel genomen. In vele landen, af zonderlijk (met name in het Verre Oos ten en in Latijns-Amerika) heeft de voedselproductie echter geen gelijke tred kunnen houden met de bevolkings aanwas. Terwijl de voedselproductie per hoofd van de bevolking in Noord-Amerika toenam met 15 tot 20 pet. ten opzichte van het vooroorlogse peil, is die in het Verre Oosten juist met 15 tot 20 pet. gedaald. Tegenover een grotere wel vaart in het ene staat dus een groter gebrek in een ander deel van de we reld. Door gebrek aan financiële midde len is dit verschil niet of onvoldoende via de normale handel op te heffen, al dus het F.A.O.-rapport. Zondagmiddag kregen twee mannen, die verbleven in het logement van het clubhuis „De Jeugdhaven" te Rotter dam, woordenwisseling om een kleinig heid. Nadat de 30-jarige matroos C. van S. de 35-jarige A. H. R. een klap in het gezicht had gegeven greep R. een brood mes en stak Van S. in de borst. De ma troos werd vrij ernstig, doch niet levens gevaarlijk gewond in het ziekenhuis Bergweg opgenomen. De dader werd door de politie in verzekerde bewaring gesteld. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, zal in de komende drie weken, dus van 14 September tot 5 October, geen audiën tie verlenen. voorbij laten gaan. Ljjn 9 voerde ze ver voor half tien aan. Als onverwachte toeschouwers waren er de automobilis ten, die door de grote politiemacht tot stoppen werden gemaand en vóór hun wagens postvatten. Het is een afscheid met een ietwat weemoedig tintje gewor den. Nog eenmaal juichten de vrouwen en riepen de kinderen „hoera", met hun hand voor de ogen tegen het felle, war me zonlicht. Burgemeester Arn. J. d'Ailly en hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasja ger, beiden in ambtscostuum, verte genwoordigden de stad bij het sobere uitgeleide. Enkele ogenblikken voor de Koninklijke auto, waarin Koningin Juliana en Prins Bernhard gezeten waren, arriveerde de burgemeester aan het einde van de Middenweg. De chauffeur van H.M. opende het por tier, dóch de burgemeester verzocht H.M. te blijven zitten. Amsterdams eerste burger vertolkte daarop de ge voelens van zijn stadgenoten en dankte H.M. zeer hartelijk voor de belang stelling, die zij aan de hoofdstad ge schonken had. H.M. verklaarde, dat zij zeer voldaan was. „Ik ben zeer dankbaar, dat ik dit bezoek heb kunnen brengen. Ik heb echt genoten," zei H.M. De burgemeester voegde eraan toe, dat de Koningin wel behoefte zou hebben aan de ene dag rust, die haar voor de opening van de Staten-Generaal rest. Nog eenmaal wer den handen geschud. Toen bezorgde de chauffeur van H.M. de toeschouwers een teleurstelling door de kap van de Ko ninklijke auto te sluiten. De toekijkende schare liet luide haar afkeuring blijken. Het volgend moment flitste de glimmen de wagen langs de wuivende mensen. Vijf feestelijke dagen waren voorbij. In het katholieke ziekenhuis te Roosen daal is op 45-jarige leeftijd overleden luit.- kol. C. J. M. Weemaes. pr„ gewestelijke aalmoezenier Zuid. de salariëring van de middengroepen is te laag. Daardoor raken de mensen die tot deze groep gerekend moeten worden ir; zorglijke omstandigheden die hun beletten zich volledig aan hun taak te wijden. De onderwaardering in materiële zin is volgens Prins Bernhard niet alleen een Nederlands probleem, het is een interna tionaal probeem. Zelfs Amerika, met zijn hoge levensstandaard kent het. De Prins gaf de suggestie dat op Nederlands ini tiatief dit vraagstuk wellicht op inter nationaal niveau bestudeerd kan wor den. Een der grote moeilijkheden om in deze kwestie verbetering aan te brengen is volgens de Prins de gebrekkige orga nisatie die door de middengroepen is ontwikkeld. Voorts is de Prins een vraag gesteld of hij in de onontwikkelde gebieden, ver- j spreid over de ganse aardbol, emplooi zag voor de jonge Nederlandse technici. Dat zag de Prins inderdaad. Maar liever zag hij deze jonge lieden na een korte periode in den vreemde zo spoedig mo gelijk weer naar ons land terugkeren, j omdat wij hier veel behoefte aan jonge technici hebben. Een vloot van elf vliegtuigjes, waar van de drie grootste op Deelen moesten landen, heeft Zaterdagmiddag een aan tal Kamerleden op het terrein van het Zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem aan de grond gezet. De tocht van Ypen- burg naar Arnhem was de heren goed bevallen. Tijdens de koffiemaaltijd in het restaurant van het Zweefvliegcen trum der Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart vertelde de voorzitter van de commissie van beheer, ir. J. Black- stone, een en ander over de ontwikke ling der zweefvliegerij hier te lande. Voor de oorlog was de animo bij het Rijk niet bijster groot, maar na de oor log werd dat anders. Reeds in 1945 kon er door middel van renteloze voorschot ten een grote bestelling van zweefvlieg tuigen worden geplaatst. Het Rijk be lastte 18 November 1947 de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart met de se lecterende vooropleiding van vliegers. 15 April 1950 verrichtte minister Spitzen de officiële opening van het Zweefvliegcen trum Teriet. Dit heeft sedertdien met succes gewerkt. In 1951 werden 111 B- brevetten aan scholieren uitgereikt, in 1952 waren dat er 120 en dit jaar komt men eveneens boven de honderd. Ir. Blackstone hoopte dat er een geschikte oplossing met betrekking tot de subsi diëring zou worden gevonden. Namens de Kamerleden zei de heer J. Schilthuis, dat deze excursie het werk van de leden aanzienlijk zal vergemak kelijken. Tenslotte maakten de heren nog een tripje boven het centrum onder leiding van de instructeurs, de heren Alsema en Keek. De H. Stoel heeft voor het jaar 1954, ge durende hetwelk het eeuwfeest van de dog maverklaring van Maria's Onbevlekte Ont vangenis wordt gevierd, een volle aflaat verleend aan allen, die de Grot van Lourdes bezoeken en er ter intentie van de Paus bidden. Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lour des, heeft dit bekend gemaakt in een her derlijk schrijven, dat hij tot de gelovigen heeft gericht met betrekking tot de dogma herdenking van het volgende jaar. In zijn brief wijst de bisschop er op, dat de Ver schijningen te Lourdes wel een hemelse be vestiging geworden zijn van de uitspraak, die de Paus in 1854 gedaan had. Op grond van deze binding tussen het Vaticaan en Lourdes meent hij dan ook, dat de H. Vader deze bijzondere gunst voor het eeuwfeest gedurende 1954 aan Lourdes bewezen heeft. Toen het echtpaar Jonkers uit Arnhem Zondagmorgen toegangsbewijzen wilde kopen, om met twee dochtertjes en een gast een bezoek te brengen aan het Na tionale Park De Hoge Veluwe, bleek de heer Jonkers de 300.000ste bezoeker van dit jaar te zijn. Er was een speechje van ir. van Tuyl en van burgemeester Mat- ser, een bouquet voor mevrouw Jonkers en een boekwerk, „Zwerven langs het wildspoor" voor de 300.000ste, en tot slot een versnapering in Rijzenburg, aan de ingang van het Park. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters. 10.15 school radio, 10.35 gram., 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 gram, Nationaal progr., 12.45 gram., 13.00 Opening v. d. Staten-Generaal, 13.10 Troonrede door H. M. Koningin Juliana. KRO: 13.40 amus.ork. en soliste, 14.00 gevar. progr., 14.50 Metropole-ork., 15.30 Ben Je zes tig?, 16.00 zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz.. 18.00 lichte muz., 18.20 sport, 18.30 jeugd, 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 Boek der Boeken, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 omroepork. en solist, 21.45 de radiodokter, 22.00 orgel, 22.20 act., 22.30 Brabants ork., 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr„ 9.15 koorzang, 9.30 huisvrouw, 9.40 gram., 10.50 kinderen. 11.00 zieken, 11.30 alt en piano. 12.00 orgel. Nationaal pro gramma: 12.30 nieuws, 12.45 gram., 13.00 opening v. d. Staten-Generaal, 13.10 Troonrede door H. M. Koningin Juliana. AVRO: 13.30 gram., 14.00 Am. muziek- kaleidoscoop, 14.30 gram., 14.40 school radio, 15.00 gram., 15.15 vrouw. 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 Tirolermuz.. 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 De Mil- lioenennota, 18.40 instr. sextet, 18.55 Pa ris vous parle, 19.00 kinderen, 19.05 koor, 19.30 gram., 19.40 Ronde tafelpar- lement, 20.00 nieuws, 20.05 h/rhaling v. d. Troonrede, 20.30 Promepade-ork. en sol., 21.45 instr. trio, 22.05 buitenl. over zicht, 22.20 lichte muz., 23.00 nieuws 23.15 New York calling, 23.20 rep. ENGELAND. BBC home service, S3 m.: 12.00 orgel, 13.40 lichte muz.. 14.C orkestconc., 16.05 pianorecital, 19.00 ge- var. muz., 19.55 zangrecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m 12.00 accordeonork., 12.45 Schots orkesi 15.00 amus.muz., 15.45 lichte muz., 16.3' orgelspel. 17.15 revue-ork., 18.00 amus muz., 21.00 concertork., 22.20 gevar muz.. 23.20 tango-ork. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 omroepork., 13.25 omroep ork., 15.50 lichte muz., 16.10 viool en piano. 17.45 lichte muz., 19.30 schlagers 22.30 jazzmuz., 23.00 gevar. muz., 0.3 rhythm. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m. 12.30 symph.conc., 14.05 zang, 20.20 kna penkoor. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 pianorecital 13.45 pianorecital. 19.00 koorzang, 21.00 omroepork. en soliste. 484 m.: 12.10 omroepork.. 15.00 kamer- ork., 16.00 lichte muz.. 17.15 dansmuz 18.30 viool en piano, 20.00 omroepork en sol., 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service Uitz. v. Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luiste raars. Boeken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE Nationaal programma: 12.4513.45 Ope ning Staten-Generaal. Troonrede. Ver trek van de stoet. 21.—22.00 Telefilm v de opening v. d. Staten-Generaal. Ge ïllustreerd praatje over de millioenen- nota 1954. Als fonteinen, zo spatten de bommen van het grootse vuurwerk, dat Zaterdag avond in het Oosterdok ter gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard aan Amsterdam werd afgestoken, uiteen. Ten minste honderdduizend mensen dromden op de kaden rond dit dok bijeen. In een gepavoiseerde rondvaartboot zat. het Koninklijk Gezin, wants ook prinses Irene had Ach bij haar ouders gevoegd. Donker stak het silhouet van de Mon- telbaenstoren af tegen de uiteenspattende vuurregens. QPff» my!*)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5