Dr. Euwe lijdt nederlaag tegen Averbach ft Gestolen Goed i SCHEEPVAARTBERICHTENJ VERDIENDE ZEGE TEGEN EEN ZEER ZWAKKE TEGENSTANDER Utrechtse Opera liquideert r Reshevsky alleen aan de leiding DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 PAGINA 5 Spelen Hongaren wel in FIFA-elftal? Kaarten in vrije verkoop ENGELSE LEAGUE Motorzesdaagse Nederlanders, na eerste dag, zonder strafpunten Engels tafeltennisteam naar ons land Courses te Duindigt ran op. a 1 oq q o Ned. biljartkampioen schap le klasse 47/2 Amerik. kampioen-pijproker daagt Ned. kampioen uit ri\chtw9s Hulsvïouvien Vere«n Candidatentournooi te Zürich door A. Budington Kelland 0 Felle boerderijbrand in Zuidwolde Twee gezinnen geruïneerd RUIM ƒ221.000 VOOR GRIEKENLAND Vereiste bedrag niet bijeen W. F. Kools Sr. overleden MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Woensdagmiddag. Er zullen op de, overigens matig bezette, tribunes van Sparta's kasteel talrijke toeschouwers zijn geweest, die, vooral in de eerste helft, de dartele capriolen van een jeugdige voorhoede met genoegen hebben aanschouwd. Zij zullen bovendien hooglijk verbaasd geweest zijn, dat het een Nederlandse voorhoede was, die tot zulk een levendig spelletje kwam. Daar deze aanvals- linie bovendien in de eerste helft drie doelpunten maakte en na de rust nog eenmaal raak heeft geschoten, zou men zich kunnen afvragen of het Neder landse voetbal eindelijk de magere jaren ver achter zich heeft gelaten. Zou men louter op de cijfers afgaan 31 voor het voorlopig Oranjeteam tegen Borussia en nu 41 voor Nederland B in de semi-interland tegen Zwitser land B dan lijkt het stellen van deze vraag ongetwijfeld verantwoord. In Welk licht de overwinning van het voorlopig Nederlands elftal moet worden bezien, hebben wij reeds duidelijk gemaakt en, helaas, ook de zege, die van middag de Nederlandse B-ploeg heeft behaald, mag men niet te hoog schat ten. Want daarvoor was de tegenstand van deze Zwitserse ploeg te gering. (Van onze sportredacteur) Tot nu toe is er nog geen enkele af schrijving binnengekomen van de Hon garen, die zijn opgesteld in het FIFA- elftal, dat op Woensdag 30 September te Amsterdam in het Olympisch Sta dion speelt tegen de F. C. Barcelona, to heeft de heer K. Lotsy gisteren tij dens een persconferentie meegedeeld. Wel bevestigde de heer Lotsy het in Duitse bladen verspreide gerucht, dat di Stefano niet zal uitkomen in het FIFA-elftal. Hij gaf echter een andere lezing over de redenen van dit wegblij ven. Di Stefano is nog steeds lid van de Columbiaanse voetbalbond en deze bond heeft de overschrijving van deze uitste kende middenvoor van het Columbiaan se Millionaris onder directie van mijneigenaren naar het Spaanse Bar celona nog steeds niet goedgekeurd. Aan de spelers van het FIFA-elftal zal niet gevraagd worden in het strak ke keurslijf van een bepaald systeem te spelen. Zij behouden elk persoonlijk initiatief. Hoewel, zoals bekend, dit elf tal voor de rust de orthodoxe speelwij ze de zgn. Weense school zal han teren en in de tweede helft zal over schakelen op het stopperspilsysteem. ziet het er naar uit, dat de ploeg, die op 21 October tegen Engeland speelt die dag bestaat de (Engelse) Football Association 90 jaar zijn tegenstander met de orthodoxe wapenen zal trachten te overmeesteren. De heer Lotsy deelde voorts mee, dat de mogelijkheid bestaat, dat het volgende jaar de wedstrijd EuropaZuid-Amerika te Madrid ge speeld wordt. De heer D. J. Bessem, directeur van het Olymp. Stadion zei, dat in afwijking met de gang van zaken bij interland Wedstrijden nu ook kaarten in de nor male voorverkoop worden gegeven. De- Ze voorverkoop is inmiddels juist be gonnen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. Een beperkt aantal kaarten voor zit- en staanplaat sen is verkrijgbaar. Voor de Engelse League zijn Woensdag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Cardiff City—Sheffield U. 2—0, Li verpoolWolverhampton 11, Manchester City—Huddersfield 0—1, Middlesbrough- Manchester U. 1—4, Newcastle—West Bromwich 37, PortsmouthBlackpool 44, Sheffield W.—Bolton 2—1, Tottenham- Burnley 2—3. Tweede divisie: BuryBristol 31, Don- casterBrentford 30, FulhamRother- ham 24, LeelsPlymouth 11, Luton Birmingham 2—0, NottsHull 20. Nu de officiële resultaten van de eerste dag van de motorzesdaagse in Tsjechoslo- Wakije bekend zijn, is gebleken, dat alle Nederlanders met uitzondering natuurlijk van de Maico-rijder Schram, zonder straf punten zijn gebleven. Röntgenfoto's hebben aangetoond, dat de Amsterdamse rijder, die Zoals bekend door een der volgauto's van de weg werd gereden, behalve een gebro ken duim een scheur in het heupbeen heeft opgelopen. Volgens de doktoren te Gott- Waldov zal een gips-kuur van drie weken Voldoende zijn voor algehele genezing, Bij de buitenlanders zijn op de eerste dag enkele zware klappen gevallen. Zo zijn de Engelse rijders Whittle, Oliver en Vaer- din reeds uitgevallen evenals de Zwifsers Otto, Müller en Bracher en de Duitsers Uhlig en Bruns. In totaal hebben veertien deelnemers de strijd tijdens het eerste tra ject moeten staken. Van de resultaten van de tweede dag te nog niets bekend. Vandaag 17 en Vrijdag 18 September zullen resp. te Rotterdam en te Amster dam tafeltenniswedstrijden worden ge speeld tussen de vertegenwoordigende Ploegen van deze steden en het Engel se B-team. Voor Engeland zullen Bur- ridge (Middlesex), Merrett (Glouces tershire) en Rhodes (Middlesex) allen Jeugdspelers uitkomen. Het Rotter damse team bestaat uit Willemstein, Stoop en Mostert, de Amsterdamse kleu^ 'en worden verdedigd door Cor du Buy, Van Zoelen en Pelser. Onderhandelingen zijn gaande om Zondag te Tegelen een internationaal tournooi te organiseren, waaraan de Engelse ploeg dan eveneens zou deelne men. De uitslagen van de Woensdag gehouden draverijen en rennen te Duindigt zijn: Nearco-prijs, afstand 2140 meter: Rina Uay (W. H. Geersen) 3.15.6. 2. Paul. 3. Quatrième Enfant. Total, w. f 3.10, pl. f 1.20, 1 4.90, f 6.90, gek. f 4.70, cov. f 13.50. Bahram-prijs, afstand 2500 meter: 1. Post- duifje K (M. Romein) 3.42.6. 2. Quicksilver 3. Petite Casindra. Tot. w.: f 9.60, pl. 1 4.90, f 3.40, gek. f 35.40, cov. f 2.70. St. Simon-prijs, afstand 1420 meter: 1. sunny Boy (W. H. Geersen) 2.16.4. 2. Sag- de d'Or. 3. Sir Hollo. Tot. w.: f 2.10, pl. 1 1.30, f 1.60, f 2.10, gek. f 4.50, cov. f4.—. Tetrarch-prijs, afstand 2100 meter: 1. «sear Majo R (J. Wagenaar Jrè) 3.04. 2. 5,'aysier. 3. Notekraker S. Tot. w.: f 4.20, w- f 1.90, f 3.30, gek. f 18.80, cov. f 7.10. Vurry on-prijs, afstand 2100 meter: 1. Voting's Lieveling (W. Leeuwenkamp) rp 9.8. 2. Peter Sp eer. 3. Petulance K. /°t. w. f 21.30, pl. f 4.80, f 1.60, f 1.80, gek. W.10, cov. f 4.20. w Lclipse-prijs afstand 1350 meter: 1. Douce Het is geen zwartgalligheid onzerzijds om een oordeel als hierboven gegeven te vellen over hetgeen er door het Nederlands B-elftal is gepresteerd. Wij zijn er van overtuigd, dat het uiteraard een verdienste is als men de zwakke punten van de tegenstander afstraft. Ook willen wij onmiddellijk toegeven, dat deze jeugdige ploeg ongetwijfeld enkele kwaliteiten had, zodat enig op timisme voor de toekomst gerechtvaar digd is. Maar, wij herhalen het nog maals, de tegenstand van het Zwitserse elftal was in de periode van het vrij wel onophoudelijke overwicht van de in rood-wit-blauw gestoken Nederlan ders uitermate zwak. Vooral de voor hoede kreeg het gemakkelijk, want de vijf aanvallers vonden in de regel slechts vier verdedigers tegenover zich en deze verdedigers maakten bovendien vele fouten. Na de rust, toen de Zwit sers enkele spelers hadden vervangen, kwam de Nederlandse achterhoede meer onder druk te staan en toen de monstreerden de Zwitsers dat ook hun offensieve talenten niet groots genoemd mochten worden. Het enige tegenpunt ontstond dan ook uit een strafschop. Welke nieuwe gezichtspunten heeft deze wapenschouw want zo moet deze wedstrijd toch gezien worden opgeleverd voor het Nederlands elf tal? zal men vragen. Weinig of geen, althans voor dit ogenblik, moeten wij tot onze spijt zeggen. Zelfs geen speler, die de uit vorm zijnde Luiten kan vervangen. Ook de jonge, kwieke en ongetwijfeld handige Meijers van het Nijmeegse N.E.C. heeft niet zo danig geschitterd, dat wij in hem een onmiddellijke candidaat voor het Oranje-shirt kunnen zien. Meijers heeft inderdaad aangetoond over uit stekende capaciteiten te beschikken. Hij is een voetballer met veel natuur lijke aanleg, maar hij heeft hetzelfde gebrek als Van der Kuil, toen die op zeventienjarige leeftijd tot internatio nal werd uitgeroepen. Zijn spel is niet effectief, het is zelfs een weinig en soms heel erg blasé. Dat het pu bliek in extase geraakt door de han digheidjes, schijnbewegingen en tech nische snufjes, die deze speler kan tentoonstellen, behoeft nog geen reden te zijn om hem zonder meer in het Nèderlands elftal op te stellen. Dat hij het ooit zover zal brengen trekken wij echter niet graag in twijfel. Maar, daar Schmidt als linksbuiten beneden de maat is gebleven en er voor Luiten toch wel een plaatsvervanger dient te komen, is het niet onmogelijk, dat de K.C. de rechtsbuiten Meijers, die in zijn club linksbinnen speelt, toch als linksbuiten in het Nederlands elftal zal opstellen. Minder twijfel zal er bestaan over de vraag of Bleijenberg al dan niet in het Nederlands elftal terugkomt. Wij geloven namelijk van wel. Niet, omdat Bleijenberg hij speelde van daag mee omdat Michels geblesseerd is over zoveel voortreffelijke kwa liteiten beschikt, maar meer om de voorhoede potentieel sterker te ma ken. Het kopwerk van Bleijenberg is uitstekend, over zijn schutterscapaci- teiten behoeft men ook niet in twijfel te verkeren, maar er zijn ook talrijke onderdelen, waarin hij beslist ver be neden de maat blijft. Parade der schutters Dat de Nederlandse B-ploeg met de overwinning zou gaan strijken was reeds na enkele minuten duidelijk ge worden. In de derde minuut namen onze landgenoten de leiding door Brooymans (R.A.C.), die aanvallend sterker was dan defensief. Drie minuten later ging een kopbal van Bak rakelings over de lat, waarna Meijers tot twee maal toe de uitstekende Zwitserse doel man Stuber de meest onwaarschijnlijke capriolen liet maken om een vervaarlijk schot uit het doel te ranselen. Kort daarna dwong Brooymans van Stuber een sierlijke zweefduik af. Maar in de 25ste minuut moest de Zwitserse doel man toch capituleren. Een door Schmidt voortreffelijk genomen vrije schop kwam over het hoofd van Bleijenberg voor de voeten van Brooymans terecht. Hij schoot via de vuisten van Stuber raak. Een verraderlijk schot van Meijers kostte Stuber zoveel in spanning, dat hij bij de poging om de bal corner te slaan enkele rugspieren verrekte. Nog vóór de rust profiteerde Schmidt dankbaar van een missen van Kernen, 30. In de tweede helft bleek de Zwitserse grendel beter te sluiten. Om dit te be^ reiken had men Quinche en Wetter ver vangen door Robustelli en Weber. Het was echter ook weer niet zo, dat deze achterhoede niet te passeren was, want na ruim twee minuten liet Bleijenberg met een verrassend en hard diagonaal schot de vierde kegel op het scoring- bord aanbrengen. Eerst toen boden de Zwitsers meer tegenstand. Verder dan een terecht wegens buitenspel afge keurd doelpunt en een treffer van Bickei uit een door v. d. Hoek veroor zaakte strafschop bracht men het niet. Doelman Steiger had daar overigens een niet gering aandeel in. Veertien spelers, onder wie de titelhou der H. de Kleine Jr. uit Zwolle, hebben ingeschreven voor het Nederlands kam pioenschap biljarten eerste klasse groot anker kader 47/2. Dertien van hen zullen in voorwedstrijden moeten uitmaken, wel ke zeven spelers tezamen met De Kleine Jr. die automatisch in de finale komt de strijd om de Nederlandse titel mo^en voeren. Het zijn H. Scholten (Eindhoven), R. Overdijk (Zaandam), A. Grahmbeek, C. Wijdeveld, S. van Lochem, G. J. Beek hof, F. Haberer (allen Amsterdam), L. A. van Nijnatten (Steenbergen), L. van Bo- degom, J. A. Eichelsheim, J. Lieshout, P. Kerkmans (allen Rotterdam) en P. Kruyt- hof (Barendrecht). De finale wordt van 5 tot en met 8 No vember te Rotterdam gehouden. De voor wedstrijden moeten 5 October beëindigd zijn. De Amerikaanse kampioen-pijproker, Max Igree, heeft Dinsdag de Neder landse kampioen, de heer A. B. van Bommel uitgedaagd voor een wedstrijd om de wereldtitel. Deze wedstrijd zou door middel van de radio moeten wor den geleid w, "*"1" 'wy Mywo» 6. Het is de marskramer, die wij gisteren hebben aangehouden," zegt Gunnar zich over de gestalte heenbuigend. Bij het horen van deze stem slaat de man de ogen op en kijkt verwilderd van Gunnar naar Eric. „Wat?" hijgt hij ontzet, „gij hier! Wat moet gij nu nog van mij? Hebt ge me al niet alles ontstolen?" „Ontstolen?" herhaalt Eric. „Man wat raaskalt gij. We lieten u immers met al uw bezittingen vertrekken." Zonder hierop te antwoorden gaat de marskramer overeind zitten en hij schreeuwt, wild riiet zijn armen zwaaiend: „Halt, halt, moordenaars, dieven!" Een groep ruiters is Eric en Gunnar van achteren genaderd. De marskramer staat op en loopt zo vlug mogelijk naar de ruiters toe. Hij vertelt wat hem overkomen is. Eerst hielden zij mij aan," zegt hij. „Die daar," wijzend naar Gunnar, doorzocht al mijn spullen, terwijl die lange mij met zijn boog bedreigde, 's Nachts sloegen zij mij neer en namen me alles af." „Dat is niet waar," roept Eric, een pas naar voren doende, verontwaardigd uit. „Hebt gij hem soms niet aangehouden?" vraagt een der knechten. „Dat wel," zegt Eric, „maar we lieten hem ongedeerd gaan!" Een honend gelach stijgt op uit de groep ruiters. „Maak dat een ander wijs," zegt een van hen. „Waarom zouden wij iemand laten gaanals wij van plan waren hem naderhand te bestelen?" vraagt Eric. „Waar houdt men anders iemand voor aan, dan om hem te bestelen?" vraagt iemand. De aanvoerder van de ruiters is naar voren gekomen. Het is een ruwe kerel met een nors en weinig verstandig uiterlijk. Hij heeft van het gesprek weinig begrepen. Het staat voor hem vast, dat daar iets niet pluis is. „Geen praatjes," zegt hij, en richt zijn lans dreigend op Eric's borst. „Gij beiden zijt onze gevangenen Als data voor de wereldkampioen schappen tafeltennis in 1955, waarvan zoals bekend aan Nederland de organi satie is toegewezen, zijn vastgesteld op 16 t/m 24 April. De kampioenschappen worden gehouden in de Bernhardhal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. (Van een speciale verslaggever) In een tournooi met een oneven aan tal deelnemers is het altijd moeilijk een juist overzicht te krijgen van de kansen der deelnemers. De grootste helft heeft een partij minder gespeeld dan de rest, en bovendien zijn er bijna altijd afge broken partijen. Thans is het echter mo gelijk, voorlopig een balans op te maken. Vóórdat de elfde ronde begon werd be kend gemaakt, dat Kotov zijn partij te gen Reshevsky heeft opgegeven, zodat de Amerikaan dus de leiding heeft geno men. Euwe leed echter een onverwachte nederlaag tegen Averbach, zodat de bes te kansen momenteel in handen zijn van Reshevsky en Smyslov, op de voet gevolgd door dr. Euwe, Najdorf. Bolec- lavsky en Keres. De onderlinge verschil len zijn echter zó gering, dat een enkele ronde een volkomen wijziging teweeg kan brengen. Een eerste beslissing viel in de partij BoleslavskyNajdorf. Na 32 zetten be sloten de spelers de levenloze partij door elkaar eens aan te zien, te lachen en met een veelzeggend handgebaar het punt te delen. De volgende gebeurtenis was de overwinning van Kotov op Tai manov. De laatste was met een paard in de witte stelling gedrongen, maar Op het Spartaterrein te Rotterdam is Woensdagavond een wedstrijd gespeeld tussen de Nederlandse B- en de Zwitserse B-ploeg. De strijd eindigde in een overwinning voor onze landgenoten: met een 41-zege verlieten zij het veld. Een strak schot van Brooymans van RAC (links) brengt de stand voor Neder land op 20; doelman Stuber duikt tevergeefs.... jTance (A. Bongers) 1.28.8. 2. Hidlago. tH? heat: 2. Sunrise (H. J. v. d. Kraats). i°> W. f 18.40, pl. f2.10, f 1.20, f 1.40, gek. W, 46-20, cov. Hidalgo f 1.70, cov. Sunrise 1 4.90. Ormonde-prljs, afstand 2000 meter: 1. aquavit (J. van Yperen) 2.12. 2. Flying tl1- 3. Taxiol. Tot. w.: f 5.90, pl. f 2.80, 1°°, gek. f 8.90, cov. f 4.30. Klriharis-prijs, afstand 3000 meter: 1. Wi jl;;1 .(A. W. van Dijk) 3.36.4. 2. Dicky. 3. »"rrida. Tot. w.: f 6.—, pl. f 1.40, f 1.20, f 2.90, cov. f 4.30. °tale omzet: f 54.119.—. -sprong er zó ongedisciplineerd mee om, dat het tenslotte verloren ging. Taima- nov gaf de partij niet op, maar wachtte rustig af tot de vlag van zijn klok was gevallen, zodat de partij reglementair voor hem verloren werd verklaard. Dan kwam de onverwachte nederlaag van dr. Euwe tegen Averbach. Hij had in het middenspel goede kansen en la ter ook in het eindspel, omdat een to ren de zwarte stelling kon binnenvallen. Helaas liet onze landgenoot zich echter in op ruil van deze toren, waarna de zwarte pionnenlawine op de uiterste da mevleugel door een paardoffer in be weging kwam. Nog voor de tijdcontróle moest dr. Euwe zich gewonnen geven. Al de andere partijen werden afge broken. Reshevsky volbracht een goo chelstukje van de eerste orde. Hij slaag de er steeds weer in op de gevaarlijke aanslagen van zijn tegenstander Keres een antwoord te vinden en thans bevindt hij zich zelfs in het voordeel. Er is een eindspel ontstaan waarin Reshevsky de kwaliteit tegen een pion voorstaat. Ook Smyslov hield het hoofd boven water, al is de afgebroken stand uiterst lastig te beoordelen. Petrosian is tegen Stahlberg nog steeds een pion voor, maar hij zal nog hard voor het volle punt moeten werken. De partij GeilerGligoric staat ongeveer gelijk. Er zijn 40 zetten in dit duel gespeeld, maar er is nog slechts één stuk geruild. Uitslagen elfde ronde: EuweAver bach 01; StahlbergPetrosian afge broken in gunstiger stelling voor Petro sian; BoleslavskyNajdorf )4Kotov Taimanov 10; GeilerGligoric afge broken in gelijke stand; SmyslovBron- stein afgebroken in gelijke stand; Keres Reshevsky afgebroken in iets gunsti ger stelling voor Reshevsky. De stand na de elfde ronde is: 1, Reshevsky 7 pnt. plus 1 afgebr. partij uit 11 partijen; 2. Smyslov pnt. plus 1 afgebr. partij (10); 3. Euwe 5pnt. plus 1 afgebr. partij (11); 4., 5. en 6. Najdorf, Boleslavsky en Keres ieder 5 pnt. plus 1 afgebr. partij (10); 7. Averbach 5 pnt (10); 8. Gligoric 4% pnt. plus 2 afgebr. partijen (10); 9. Bronstein 4% pnt. plus 2 afgebr. partijen (11); 10. Taimanov 4 pnt. plus 1 afgebr. partij (10); 11. Szabo 4 pnt. (10); 12. Petrosian 3)4 pnt. plus 2 afgebr. partijen (10); 13. Gelier 3pnt. plus 1 afgebr. partij (10); 14. Kotov 2)4 pnt. plus 2 afgebr. partijen (10); 15. Stahlberg 2)4 pnt. plus 2 afgebr. par tijen (11). Smyslov-Bronsfein Het verloop van de partij Smyslov Bronstein was als volgt: Smyslov: wit. Bronstein: zwart. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. g2—g3, d7—d5; 3. Pgl—f3, c7c6; 4. b2—b3, Lc8—f5; 5. Lflg2, e7e6; 6. 0—0, Pb8—d7; 7. Lel— 31 De soep werd opgediend, en ze viel er letterlijk op aan. Zo kwam het dat zij niet bemerkte dat er drie mannen binnenkwamen, die een paar tafeltjes verder plaats namen. Één man van het drietal was een grote, zwaargebouwde kerel, de tweede vertoonde enige over eenkomst met een vos, en de derde was een klein mannetje met iets kruiperigs in zijn voorkomen. Sherry zat met haar gezicht naar het drietal en naar Lange Kate, die één tafeltje verder zat, maar ze ging zo volkomen op in haar diner, dat ze de verandering niet opmerkte die zich op het gelaat van Lange Kate voltrok. Doch even later werd Sherry's aan dacht getrokken door een schelle stem, die zich boven het gekletter en geroeze moes in het restaurant verhief. Het was een boze, kijvende stem. „Jij gemene, ondermaatse draaitol!" zei de stem duidelijk hoorbaar. Sherry keek op en zag dat Lange Kate drei gend voor het kleine mannetje stond. „Akelige kleine onderkruiper dat je bent! Durf je je eindelijk te laten zien? Ik wist wel dat ik je vroeg of laat on der m'n ogen zou krijgen. Alsjeblieft, de complimenten van mij, gluiperd m ij n h e e r Spee!" En onder het uiten van die woorden greep ze zijn kom soep en stortte de dampende inhoud over zijn hoofd uit, sen! „Gewoon Portman. weerzinwekkend," vond waarna ze de kom met een fikse klap tegen de deur zet, en met mijn hoofd wekkende bedrag, en ze vroeg zich af op zijn schedel plantte. Toen keerde ze onder de dekens kruip. Tot nog toe ben hoe „Prothero" het klaarspeelde alle zich om en schreed voldaan en met op- ik geen ogenblik bang geweest. Maar prijzen zo haarfijn te berekenen, dat gericht hoofd weg, zonder dat iemand ik geloof dat ik hier vanavond nooit ieder artikel dat verkocht werd bij een vinger uitstak om haar tegen te naar toe had moeten gaan. De Spain en droeg tot het dekken van zoveel kos- houden. Mixis en Clem en Spee. Allemaal met ten. „Grote goedheid!" riep Sherry uit. een wollen draadje bij elkaar gebon- Daarna luisterde zij naar een be- Dat had ik voor geen goud willen mis- den. schrijving van de bestel-afdeling. Zij HOOFDSTUK II. leerde dat het wagenpark per jaar twee millioen achthonderdduizend pakjes Sherry stond in de deuropening van rondbracht dat er achthonderdduizend Sherry opende haar mond en sloot een leslokaal, dat vol zat met employé's per post verzonden werdenenveertie- hem weer. „Ze noemde hem Spee," zei die aandachtig luisterden naar een uit- ^r°poor Datbetekendedat toen. eenzetting van mijnheer Gogol over het bhnTeVXrdeTeel van alles wat ver „Nu, en?" vroeg Portman. „Ze heeft werk op zijn afdeling. Het interesseerde kocht werd niet rioor de klanten werd nog wel meer gezegd." Sherrv omdat het over een onderwern Kocnt werd> met d00^ cle Klanten werd „Spee!" herhaalde Sherry. „En kijk ^ng waannee zij volslagen onbekend meegenome,?> maar thuisbezorgd moest eens in wier epzpl<!char> miinlèo,. qni„ g waarmee zij vmsiageii unueKenci worden. En mijnheer Gogol wees er is. Madame de Spain's kornuiten. Mixis Eenmaal^veLadigtea^wafTy hoorde h"? toehoorders op van hoeveel belang en Clem. Mixis, Clem en Spee!" ^r honderdmenten™dig waren om - de klan^n er \oe te bewegen Mijnheer Spee was doende de dikke, de ner post en telefoon binnenkomend^ hun aank°pen zelf mee te nemen, aan- traagvloeiende soep uit zijn ogen te behandeC en ge?ien leder thulsbezorgd artlkel extra wrijven. Mixis grinnikte- Clem keek i t u onkosten veroorzaakte. Elk artikel dat woest. ,voor dat doel een speciale dienst in het niet besteld behoefde te worden, bete- Vond ie Kate niet verrukkeliiki" iu- leven was geroepen' dle Per week J. -met verrukkelijk. )u ïeven d9gen en twee nachten in actie b2, Lf8e7; 8. Pbl—c3, 0—0; 9. Pf3—h4, Lf5g4; 10. h2h3, Lg4—h5; 11. g3—g4, Om het loperpaar in handen te krij gen. Maar nu volgt een verrassende tussenzet. 11d5d4; 12. Pc3bl, Lh5xg4; 13. h3xg4, Pf6xg4; 14. e2—e4, Smyslov dacht over deze zet gerui me tijd na. Blijkbaar bevielen hem de consequenties van 14. Pf3. e5 minder goed. 14Pg4xf2; 15. Tflxf2, Le7xh4; 16. Tf2—f3, Pd7—e5; 17. Tf3—h3, Lh4— g5; 18. Pbl—a3, De enige manier om de linkervleugel te mobiliseren, want 18. d3, Le3 schaak geeft zwart te veel de vrije hand. 18Pe5g6; 19. Pa3c2, Pg6—f4; 20. Th3—h2, d4—d3; 21. Pc2—e3, Pf4e2 schaak; 22. Kglhl, f7f5. Hier kon zwart door 22Pg3 schaak remise door eeuwig schaak maken, maar daarmee is Bronstein niet tevreden. 23. e4xf5, e6xf5; 24. Lg2—f3, Pe2—g3 schaak; 25. Khl—gl, Na 25. Kg2 kan zwart zijn aanval voortzetten door 25 Lxe3, 26. dxe3, Dg5. Daarom houdt wit het veld g2 voor de toren vrij. 25 Lg5—f6; 26. Lb2xf6, Dd8xf6; 27. Ddl—el, f2—f4; 28. Pe3g4. Df6—d4 schaak; 29. Kgl—'g2, Ta8—e8; 30. Del—gl, Dd4—b2; 31. Dgl—cl, Db2—d4. Blijkbaar een voorstel om de zetten te herhalen, maar ditmaal is Smyslov niet met remise te vreden. 32. Delc3, Dd4d6; 33. c4 c5. Dd6g6; 34. Dc3c4 schaak, Kg8h8; 35. Th2h3. h7—h5; 36. Kg2—h2, Dg6— h7; 37. Pg4—f2, g7—g5; 38. Dc4—d4 schaak. Kh8—g8; 39. Dd4—c4 schaak, Kg8h8; 40. Dc4d4 schaak, Kh8g8. Afgebroken. Een felle boerderijbrand in de Drent se gemeente Zuidwolde heeft Dinsdag twee gezinnen vrijwel geheel geruï neerd. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, zette, aangewakkerd door de felle wind, de boerderij weldra in lichterlaaie. De brandweercorpsen van Zuidwolde en van Dedemsvaart konden weinig uitrichten tegen de vuurzee, die in korte tijd de gehele huisraad, land bouwgereedschappen, waaronder twee nieuwe machines, en een groot deel van de oogst had verteerd. De boerderij werd bewoond door het gezin van de landbouwer Maat en dat van zijn zoon. In totaal zijn nu tien mensen dakloos. Het Rode Kruis heeft zich over hen ont fermd. De vader was uiterst laag, de zoon in het geheel niet verzekerd. Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Rood» Kruis is ten behoeve van de hulpverle ning aan de slachtoffers van de Griekse aardbevingsramp een bedrag gestort van f221.551.79. Het bestuur van de Utrechtse Opera beheer van de Utrechtse Opera en het actiecomité tot instandhou ding van de Utrechtse Opera, moe ten tot hun leedwezen mededelen, dat het op 16 September benodigde be drag ad. f 200.000 niet in zijn geheel is bijeengebracht. Ondanks de vele sympathiebetuigingen, die uit het ge hele land zowel de raad van beheer als het comité hebben bereikt, is ge bleken, dat de werkelijke offerzin niet evenredig is geweest met de aard van de betuigingen. De raad van beheer heeft derhalve besloten de werkzaamheden van de Utrechtse Opera volledig stil te leg gen en met de liquidatie verder voort te gaan. Dit betekent, dat de Utrechtse Ope ra geen enkele uitvoering meer zal ge ven. Allen die de Utrechtse Opera met hun daad hebben willen redden wordt oprecht dank gebracht. De heer C. F. Th. Birnie. directeur der Utrechtse Opera, heeft in verband met boven staand besluit, op zijn verzoek ont heffing uit zijn functie verkregen, ten einde te kunnen trachten persoonlijk voor enkele der meest gedupeerde medewerkers, in het bijzonder orkest leden, nog enig emplooi ter overbrug ging van de voor hen gerezen moeilijk heden te verkrijgen. Op 12 September J.1. is na een kortston dige ziekte in Den Haag overleden de com ponist-toonkunstenaar W. F. Kools Sr. Hij bereikte de leeftijd van 71 jaar. De teraar debestelling is in alle stilte geschied op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. De heer Kools Sr., die op 20 Juli 1882 te Zaandam werd geboren, verwierf in ons land bekendheid als toonkunstenaar, com ponist en uitgever van koormuziek. VEILING POELDIJK v.v. 16 Sept. To maten A 2.50—2.80, B 2.50—3.60, C 2.50 per bak van 12Vi kg. Druiven: Alicante 93— 1.05 Frankenthaler 75—1.02, Golden Cham pion 1.35—1.60. Gros Maroc 93—1.07, Gros Colman 1.001.05. Muscaat 1.15—1.70: Per ziken 5080, Appelen 926, Peren 1533, Blauwe Pruimen 17, Aardbeien 2.003.25, Prinsessebonen 3554, Kasprinsessebonen 77 94, Stokprincessebonen 5774, Snijbonen 95—1.05, Spekbonen 35, Pronkbonen 14—:18, Andijve 6Y2IV2, Postelein 2028. Prei 8 —10, Pepers 75—85, Sjalotten 24, Kroten 4^, Augurken 1661. Schorseneren 37. Rode kool 4!/jl0 ct. Alles per kg. Bloemkool (6) 15—20, (8) 11—14, (10) 8—8V2: Netmeloenen (5 34—39 6 26—38 8 20—23 (10) 10—11, (12) 1014, Ananasmeloenen (5) 37 (6) 42 —45 (8) 32—39 (10) 40 (12) 17—29, Suiker meloenen (6) 5377' (8) 3859 (10) 2237 (12) 12—23, Perziken (2 25—29 3) 16—22 (5) 12—16 (5) 7ti10 (6) 4—5, Komkommers A 15, B 10—13, Papries 7—16, Aubergine 19—41, Maiskolven 9!'2, alles per stuk. Sla A 6.50, A2 6.00—6.50. per 100 stuks. Peen 9.50—10.00. Selderij 2.00 per 100 bos. KAASMARKT WOERDEN, 16 Sept. Aan gevoerd werden 217 partijen. Prijzen: le srt f 2.14—2.21, 2e soort f 2.06—2.13, zware tot f 2.43. Handel kalm. belde Sherry. „Ik heb nog nooit zo'n staaltje van strijdbaarheid meegemaakt Die vrouw moet ik beter leren kennen." Zij wendde zich tot Portman. „Nu lijkt hij helemaal niet meer op een reddende engel, hè?" „Wie?" „Mijnheer Spee." zei ze. „Mijnheer redder-in-de-nood!" „Ssst," zei Portman. „Ze kijken naar je." was. Zij vernam tot haar verbazing dat er per jaar twee en een half millioen transacties over deze afdeling liepen, wat neerkwam op één zesde van de to tale omzet van de zaak. Vervolgens besprak mijnheer Gogol de afdeling die zich bezig hield met het verpakken van de artikelen, met het afrekenen aan de kassa's, met het ver gelijken van het bedrag op de prijs- kende een verlaging van de algemene kosten. Hierna ging mijnheer Gogol over tot het bespreken van de klachtenafdeling, maar Sherry ging weg. Het duizelde haar en ze had voorlopig genoeg ge hoord. Ze keerde terug naar haar plaats en vernam dat "een zekere mevrouw Potter Frazer, van Mill Neck, voor haar had opgebeld. Is dat de bekende mevrouw Potter Hij had gelijk. In elk eval was het kaartjes met dat op de verkoopbon, en Frazer?" vroeg het meisje. j.i. mr:z -/~nitrorrlavo rtciyonrlm'ilrivi»* *mn *-«Tl^ - -n waar dat Mixis en Clem naar haar ke- rnet de verdere gereedmaking van alle ken, en hun gezichten stonden verre verkochte goederen, van vriendelijk. Het viel haar op dat Sherry kreeg te horen dat deze afde- Clem zijn grote handen beurtelings bal- ling „Prothero" per jaar een millioen de en ontspande. dollar kostte, en werk gaf aan driehon- „Ik eh ik geloof dat ik genoeg dpl'd personen, door wier handen jaar- gegeten heb," zei Sherry kleintjes. „Ik lijks driehonderdvijftigduizend pakjes geloof dat ik maar liever naar huis ga, gingen. Ze schrok bijna van zo'n groot en mijn deur op slot doe, en een tafel aantal bedienden en van dat duizeling- „Ik denk wel dat het Maggie Is", zei Sherry. „De telefoon is nooit veilig voor haar. Ik zal haar maar terugbel len". Ze werd verbonden met de woning van de familie Frazer, en mevrouw Frazer was thuis. (Wordt vervolgd). ARIADNE 16 van Oran n. Sevilla. ANNENKERK 17 te Amsterdam. AMSTELPARK p. 17 Key West n. Mobile. AAGTEDIJK p. 17 Cayenne n. Rio Jan. AMPENAN p. 17 Kaap Kalhat n. Cochin. ALBIREO 17 te Hamburg. ATLAS 17 te Kopenhagen. AAGTEKERK 16 van Nagoya n. Yokoh. ABBEKERK 16 van Hongk. n. Takubar. AMERSKERK p. 16 Guardafui n. Aden. ANTONIA 16 van Tj. Priok n. Singapore. AARDIJK 17 te Rotterdam. ALGENIB 18 van Ilheos n. Las Palmas ALKAID 16 van Bahia n. Rio Janeiro. ALNATI 17 te Baltimore. BOSCHFONTEIN p. 16 Brothers naar Port Sudan. BREDA p. 16 Lands End n. Antwerpen. BREDA 17 te Antwerpen. BLQMMERSDIJK 17 te Boston. BANKA p. 17 Ouessant n. Djakarta. BLOEMFONTEIN 16 van Hamburg naar Antwerpen. CASTOR 16 te Hamburg. CHAMA (t.) 16 te Thameshaven. DIEMERDIJK 16 te Londen. DANAE 17 te Rotterdam. DRENTE 17 te Djibouti. DRENTE 17 van Djibouti n. New York. ESSO AMSTERDAM p. 17 Azoren n. R'd. EEMDIJK p. 17 Scilly n. Antwerpen. EOS 17 te Algiers. GORDIAS 16 te Volos. GRABELAND p. 17 Dungeness n. Recife. HOOGKERK 15 van Davas n. Singapore. HEELSUM p. 16 Key West n. Houston: HESTIA 16 van Trinidad n. Prt. Cabello. HATHOR 16 van Piraeus n. Lissabon. HECTOR 17 te Amsterdam. HELENA 17 te Trinidad. HAARLEM p. 17 Azoren n. R'dam. ILIAS p. 17 Malta n. Piraeus. JAVA p. 17 Ouessant n. Amsterdam, JUPITER 17 te Famagusta. JAGERSFONTEIN 16 van Kaapstad naar Port Elizabeth. KOTA GEDE p. 17 Casquets n. R'dam. KIELDRECHT 16 van Aden n. Suez. LANGKOEAS 17 te Tj. Priok. LAWAK 17 te Tj. Priok. LEUVEKERK 17 te Calcutta. LEOPOLDSKERK 17 te Hamburg. LISETA 17 te Port Swettenham LAERTES 17 te Antwerpen. LAURENSKERK 16 van Bombay n. Col. LINDEKERK p. 17 Ouessant n. Mars. LINGE 17 te Dakar. LOENERKERK 16 van Aden n. Karachi. LUTTERKERK p. 17 Aden n. Port Said. MITRA p. 16 Sombrero Eil. n. Haifa. MOLENKERK 16 van R'dam n. Hamburg MACUBA 16 te Suez. MALEA 16 van Singapore n. Adelaide. MUIDER KERK 18 te Carnavon. MELISKERK 16 te Aden. MYONIA 17 te Stanlow. MERWEDE p. 17 Azoren n. Savannah. MITRA p. 17 Sombrero n. Haifa. NIOBE 16 van Kotka n. R'dam. ORANJESTAD 17 te La Guaira. ORESTES 17 te Rotteradm. OMALA 16 van Berre n. Stanlow. POELAU LAUT 17 te Tj. Priok. PRINS WILLEM IV 17 te Montreal. PRINS WILLEM V 16 te Samia. PAPENDRECHT p. 17 Runsal Djebel n Havre. PRINS WILLEM VAN ORANJE 17 ta Hamburg. PR. PHIL. WILLEM p. 17 Scilly n. Chic. PRINS JOH. WILL. FRISO 16 van Rotter dam n. Montreal. RAKI 17 te Singapore. RIDDERKERK 16 te Zanzibar. RITA 16 van Bangkok n. Pladju. RUYS 16 van Osaka n. Nagoya. ROEBIAH p. 17 Andamanen n. Madra*. RONDO 17 van Port Said n. Amst. RIJNHAVEN 17 te Rouaan. ROEPAT 16 van Marseille n. Amsterdam. SALATIGA 17 te Penang. SAMARINDA 16 van Colombo n. Singap. SAROENA 17 te Saigon. SHERATAN 15 te Oslo. STAD ROTTERDAM 17 te Narvik. STAD SCHIEDAM 16 te Narvik. SCHERPENDRECHT 17 te Recife, 24 te Pto. la Cruz. STAD ROTTERDAM 17 te Narvik SHERATAN 17 te Oslo. SALATIGA 17 te Penang. SLIEDRECHT 17 van Suez n. Fahaheel. SOMMELSDIJK p 17 Key West n. Charl. SCHERPENDRECHT 17 te Recife. S1BAJAK 16 te Rotterdam. TOMINX 17 te Djeddah. TALISSE 17 te Soerabaya. TABINTA 17 te Halifax. TIBIA p. 17 Sabang n. Aden. TJISADANE p. 17 Madagascar n. Durban. TABIAN p. 16 Gibraltar n. Beyrouth. TAMO 17 te B. Aires. UTRECHT 17 te Balik Papan. WILLEM RUYS 16 van Tj. Priok n Sing. WILL. RUYS 17 te Singapore. ZUIDERKRUIS 16 van New York n. R'd. ZEELAND 17 te Aden. ZEELAND 17 van Aden n. R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5