Wetsontwerp coördinatie verzekeringen KINDERAFTREK WEER TWISTAPPEL Het laatste spoor van de MacLeans Om het gezin Moderne veeg machine voor Amsterdam en Yelsen m D Mevrouw Maclean nam de trein naar Zürich En vandaar naar Wenen? I Zoeloevrouw herbergde volkomen blank meisje Tot hoofd en hart De man, die nergens welkom is Staatssecretarissen niet bij machte de Tweede Kamer op dit punt tevreden te stellen Europa heeft zijn eigen vlag Dr. Lucas uit zeer scherpe critiek Stadsreiniging is er mee gebaat Grote Franse actie ten Zuiden van Hanoi Wie is Robin Muir? Conversatie valt geenszins mee (jfeeMORRjS iïefmifcu iwj! Het weer VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 2573/ Van wie is dat kind? BABY GESTIKT IN KINDERWAGEN 44 bendeleden gedood Ter verstoring van herfst offensief der Vietminh Lepra-bacil geïsoleerd? Onderzoekingen door Franse zuster Mevrouw Merrifield opgehangen Ricinusschroot is geen veevoeder In Potsdam Staatsvoedseldepot in brand gestoken MODERNE ODYSSEE Jongen vindt tientallen gouden tientjes Dijkwerker verongelukt Ontdekking van dr. Botha Teddy gevoerde Windbreakers Bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: I. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEKSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwarto©: Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) In de late avond van de eerste dag, waarop de Tweede Kamer weer aan het parlementaire werk is begonnen, is het reeds tot een vrij scherpe tegen stelling gekomen tussen de regering, vertegenwoordigd door de staatssecre tarissen van Financiën en Sociale Zaken, dr. v. d. Berghe en dr. v. Rhijn, en een groot deel van de Kamer. De oppositie kwam vooral uit de K.V.P.- fractie naar voren en werd ondersteund door de christelijke partijen en de communisten. De Kamer is over twaalven uiteen gegaan zonder dat de be slissing is gevallen over een amendement van dr. Lucas. De beide staats-j secretarissen, die geen ministeriële verantwoordelijkheid dragen, hebben de moeilijkheden niet kunnen oplossen, zodat de voorzitter besloot Woensdag het debat voort te zetten. de gezinnen met oudere kinderen door dit ontwerp werden geschaad. Hij wees er op, dat een bedrag van zes millioen gulden aan de schatkist zou toevloeien, wanneer het ontwerp in deze vorm werd aangenomen. En hij vroeg, dat deze be nadeling op een of andere wijze ten bate van de gezinnen zou worden goed gemaakt. Dr. Lucas stelde zijn verzoek wel in duidelijke bewoordingen, maar liet alle ruimte voor een compromis open. Wel liet hij duidelijk uitkomen, dat hij onmogelijk, dat wat hij in 195J met zoveel moeite van minister Lief- tinck gedaan had gekregen inzake de kinderaftrek voor de inkomstenbelas ting, zou kunnen laten schieten. Dit laatste zou zeker gebeurd zijn, want terwille van de coördinatieplannen zou, volgens dit ontwerp, de grens voor de aftrek van kinderen voor de inkomsten belasting van zeventien op zestien jaar zijn gebracht. Dr. Lucas zei, dat hij met de coördinatie wel accoord kon gaan, dat hij desnoods ook de verlaging van de leeftijdsgrens nog wilde accepteren, maar dat hij niet kon toestaan, dat nu juist de gezinnen dit offer zouden moe ten dragen. In de loop van het debat werd het duidelijk, dat de beide staatssecretaris sen van deze argumenten niets wilden weten, waarop een politiek schaakspel ontstond, dat een niet oninteressant, maar toch onbevredigend verloop had. Staatssecretarissen zijn geen ministers, zodat men, naarmate de avond verliep, de afwezigheid van de ministers v. d, Kieft en Suurhof pijnlijk ging voelen. (Vervolg op pop. 31 Bij de discussies omtrent het „extra kind" tijdens het belasting debat in de Tweede Kamer, heeft dr. Lucas geprotesteerd tegen het vaderschap van wat men in Haagse kringen reeds het „Lucas-kind" is gaan noemen. Hij wees er op, dat de geboorte van deze fiscale trou vaille, die hij destijds op minister Lieftinck had veroverd, niet van hem afkomstig was, maar dat dit kind geheel voor rekening van de oud-minister van Financiën komt. Het is dus een Lieftinck-kind en geen Lucas-kind. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft, nadat jarenlang zonder resultaat gestreden is over de vraag, welke vlag bo<ven het Verenigde Europa zal waaien, thans besloten een eigen vlag 4e gaan voeren. De politieke commissie heeft voorgesteld, onmiddel lijk een Europese vlag in gebruik te nemen, bestaande uit een azuren veld met een kring van vijftien gouden sterren. In Straatsburg wenst men deze vlag als vlag van de Raadgevende Vergade ring reeds uit te hangen, voordat de Raad van Ministers heeft kunnen beslis sen of dit ontwerp inderdaad tot Euro pese vlag zal worden gepromoveerd. Men meent, dat hetzelfde embleem, maar dan in andere kleuren, zou kun nen worden gebruikt voor de overige bestaande of te vormen Europese orga nen. De tegenstellingen spitsten zich, naar mate het debat vorderde, toe over een ■wetsontwerp, dat in de kern van de zaak ieders waardering en bewondering had. Het betrof een technisch uiterst moeilijk, maar met grote deskundigheid ontworpen schema, dat een begin van overeenstemming wil brengen tussen de sociale verzekeringswetten en enkele fiscale wetten. Het doel van deze eerste stap is, te komen tot een algehele coördinatie en een verregaande ver eenvoudiging van het gehele stelsel van berekeningen van sociale lasten en loon belasting. Als het ontwerp wordt aan genomen, zal dit met ingang van 1 Ja nuari een grfote verlichting brengen in de boekhouding en administratie van Vele grote en kleine bedrijven in ons land, waar men met personeel werkt en moeizaam allerlei loonstaten en formu lieren moet invullen, omdat er geen .eenheid bestaat in de wettelijke maat regelen op dit gebied en hun uitvoering. Menig zakenman, die zich terecht er gert aan de kosten van de toenemende administratieve rompslomp op dit ge bied, zal daar gelukkig mee zijn. Ook de sociale, fiscale, en financiële experts in de Kamer waren unaniem van oordeel, dat de regering hiermede voortreffelijk werk heeft gedaan, maar «r waren er ook heel wat, die ernstige Schoonheidsvlekjes ontdekten in deze eerste opzet. Een daarvan werd door dr Lucas, de fiscale expert van de K V P-fractie, scherp gecritiseerd. Dr. Lucas toonde aan, dat de belangen van j- j et debat dat Donderdag in de f—f Tweede Kamer is gevoerd over J- J. de positie van de gezinnen, tvaar het eigenlijk helemaal niet om begonnen was, heeft op de eerste par lementaire iverkdag al veel geleerd. Op de eerste plaats heeft het, voor wie bet nog niet wist, aangetoond dat de katholieken terdege waakzaam dienen te zijn, ook tegenover wetsontwerpen die een zo technisch en zakelijk ka rakter hebben als dat betreffende de coördinatie van sociale verzekerin gen. Ook daarin kunnen gemakkelijk gevaren van sociale aard verborgen zijn. Het is de niet geringe verdienste van dr. Lucas, dat hij, zonder enige agressieve bijbedoeling maar glashel der door de zaken heenkijkend, dit addertje onder het gras vandaan heeft Behaald. Men kan zich daarbij afvragen wat ar eigenlijk aan de hand was. Is Socia le Zaken subsidiair de regering zich zo weinig bewust geweest van de zelo.tief slechte positie van de grote gezinnen, die dr. de Kort en dr. Lucas hebben aangetoond, dat men rustig twee staatssecretarissen, niet gesecun- deerd door enig minister, maar kenne lijk met de opdracht om de voet tot het bittere einde stijf te houden, op stap stuurde met een wetsontwerp tvaarin zes millioen verborgen zaten die niet in de schatkist maar bij deze gezinnen thuis horen? Mist men het Inzicht, dat, hoe technisch en op zich zelf voortreffelijk ook, zo'n stuk in de L o Iksvertegenwoordigin g aanstonds Politieke betekenis krijgt, zeker wan neer door een parlementariër die zich geen knollen voor citroenen laat ver hopen, wordt aangetoond, dat de zake lijke ondergrond er van toch bedenke lijk is? Een eigenaardige staatkundige denk fout waar op zijn minst gebrek aan reverentie ten opzichte vancde Staten Generaal verscholen zit, hoezeer juist niet dat begrip door de beide staats ecretarissen op onderdelen is gewerkt °m hun meesterstuk van rekenkunde er door te halen. De beide heren meenden het ont- "Werp wel te redden, door een nadeel 'mor de gezinnen goed te praten met he mededeling, dat er immers zoveel belasting faciliteiten in het verschiet zijn, dat die zes millioen verlies toch f'genlijk niet veel te betekenen heb ben. Dit Was een tweede ernstige henkfout van hun zijde ten opzichte ben de Volksvertegenwoordiging, die yfen toch moeilijk kan verwijten, dat een wetsontwerp ook op zijn eigen y1erites scherp nagaat. Moeten de ge- m?ien, die al jaren relatief ernstig ohterop zijn, dan maar genoegen ne- bf -n met douceurtjes in het verschiet, niet op de eerste plaats hun ver- ptering, maar voorzover thans valt beoordelen die van het gehele Ne- e£landse volk betreffen? "et debat heeft in ieder geval de Op de tweede dag van het cpngres van Reinigingsdirecteuren in Velsen is op de Veiser enderlaan te Santpoort een demonstratie gegeven met modern reini- gings-materieel. Bij de vele wagens, die de fabrikanten lieten zien, was ook een „stofzuiger", welke zowel door de ge meente Velsen als door Amsterdam zal worden aangekocht. Velsen schaart zich met de hoofdstad des lands vooraan in de rij van gemeenten, die de stadsreini ging op zo modern mogelijke leest schoeien. Deze auto is een zogenaamde zelf-op nemende veegmachine, een product van de NETAM. Behalve het wegdek over een breedte van 1.80 m. kan de wagen ook de goten en trottoirbanden schoon vegen. Dit gebeurt met een zuiginstalla- Toen mevr. v. B. te Apeldoorn Donder dagmiddag enige tijd nadat zij haar kleine van bijna vier maanden oud in de kinder wagen had gelegd ging kijken, deed zij een verschrikkelijke ontdekking. Haar kind, dat zich dwars in de wagen had gewerkt bleek te zijn gestikt. Bij een treffen tussen het Indonesi sche leger en ordeverstoorders tussen Tjandjur en Sukabumi zijn er aan de zijde van de bende twintig doden ge vallen. Bij achtervolging van een ben de in het Tjikurajse werden zestien terroristen gedood en bij een treffen te Tjirojom acht bendeleden. De strijdkrachten van de Franse Unie zijn deze week in het gebied ten Zuiden van Hanoi' een grote actie be gonnen tegen de strijdkrachten van de Vietminh die zich hier concentreren voor hun herfstoffensief. Eenheden van de luchtmacht hebben te Nao Son, op ongeveer 80 km. ten Noord Westen van Hoeë, de hoofdstad van Annam, het hoofdkwartier van het 95e Vietminh-re- giment, een corps speciale troepen, ver nield. Verscheidene bataljons, gesteund door tanks en vliegtuigen zijn ten Zuiden van Hanoi in actie gekomen. Het Fran se hoofdkwartier geeft over de resul taten van deze operatie „Flandres" geen communiqués uit. De actie is vooral ge richt tegen de vijandelijke troepencon centraties in de delta van de Roei: Ri vier. 'eken i, zeve winst opgeleverd, dat ge- is, dat, mits iedereen op zijn vive is, de Nederlandse politiek en gebrek aan strijdlust behoeft te zrtonen. lui- tie, waarvan de zuigkracht zo groot is, dat naast stof en los straatvuil ook ste nen van meerdere kilo's worden opgezo gen. De watertank, die tevens het water levert voor de sproeiers, heeft een capa citeit van 1-300 liter en de wagen kan drie kubieke meter vuil bergen. Vol ge laden weegt de wagen ruim twaalf ton. Amsterdam en Velsen hebben deze no viteit op het gebied van de stadsreini ging reeds besteld; vermoedelijk zullen de wagens nog eind van dit jaar afge leverd kunnen worden. De kosten van een dergelijke wagen bedragen onge veer f 40.000. Na tien jaar onafgebroken onderzoe kingen in het laboratorium van de Voort planting des Geloofs en der Katholieke faculteit te Lyon is een Franse religieuze, Soeur Marie-Suzanne, er in geslaagd een bacil te isoleren en te cultiveren, waar van men met gegronde hoop mag aanne men, dat het de lepra-bacil is. Zij heeft haar ontdekking voorgelegd aan het zojuist gehouden congres voor micro biologie te Rome en aan de bacil de naam gegeven van „Mycobacterium Maria- nilm", ongetwijfeld de eerste bacil, die haar naam aan Maria ontleent. .Soeur Marie-Suzanne heeft eveneens een antigene bereid, waarmede thans uit gebreide proeven worden genomen in verschillende overzeese landen. Zij zal over haar ontdekking een lezing houden voor het internationaal lepra-congres, dat in October te Madrid gehouden wordt. In de gevangenis van Manchester is vanochtend de 46-jarige mevrouw Lou isa Merrifield opgehangen, die twee maanden geleden schuldig werd bevon den aan het vergiftigen van de 76-ja- rige mevrouw Sarah Ricketts, voor wie zij de huishouding deed. Het was de drd maal sinds 1936, dat in Groot-Brit- tannië een vrouw werd terechtgesteld. Van een Rijnschip, dat in de Waalha ven te Rotterdam ligt, hebben onbeken den twee balen ricinusschroot gestolen. Dit is afval van ricinuspitten, waaruit wonderolie en vliegtuigolie wordt ge maakt. De politie te Rotterdam vreest, dat de dieven het goedje zullen trach ten te verkopen als veevoeder, doch ko pers moeten oppassen omdat het goedje levensgevaarlijk voor dieren is. e opzienbarende verdwijning in Zwitserland van mevrouw Melinda Maclean, echtgenote van een Brits diplomaat, die twee jaar geleden plotseling vermist werd, heeft zowel de Zwitserse als de Engelse en de Franse politie gealarmeerd. Giste ren werd de zwarte Chevrolet terug gevonden, waarmee mevrouw Maclean en haar drie kinderen uit Genève zijn vertrokken. De wagen stond rustig in een garage in Lausanne (rechts) en de garagehouder verklaarde, dat mevrouw Maclean het voertuig had gestald met de mededeling, dat zij volgende week zou terugkomen. Daarna liep zij met haar drie kinderen haastig in de rich ting van het station. Binnen in de wa gen vond men een Engels kinderboek je „Het verdwaalde lammetje" en een speelgoedpistool. Op de voorgrond staat de garagehouder, Marcel Micheh (beneden). De Zwitserse politie is practisch zeker van haar zaak. Mevrouw Melinda Maclean, de verdwenen echtgenote van de verdwenen Britse diplomaat Donald Maclean, nam vorige week in Lausanne de avondtrein van 6.58 uur naar Zürich. Vandaar kon zij met haar Britse paspoort ongehinderd naar Wenen reizen en naar het IJzeren Gordijn. Dat was een van de vier sen sationele vondsten in de zaak van de vrouw, die niet bij haar moeder in Genève terugkeerde van een „weekend in Montreux". De tweede sensatie was, dat de moeder van mevrouw Maclean, de Amerikaanse mevrouw Dun bar, zich eensklaps de naam herinnerde van de familie, waar haar dochter het weekend zou doorbrengen: Robin Muir. TURKIJE. President Bayar van Turkije zal 27 Januari een bezoek bren gen aan President Eisenhower. Het particuliere toestel van Eisenhower zal Bayar in Ankara gaan halen. Woedende Oost-Duitsers hebben Woensdagochtend in de Wilhelm Pieck- strasse in Potsdam een staatsvoedselop- slagplaats in brand gestoken. Het com munistische blad „Markische Volks- stimme" heeft „de West-Berlijnse fas cisten die aansturen op een tweede 17e Juni" beschuldigd de hand te hebben gehad in deze sabotage-daad. De politie controle zal worden verscherpt. Men neemt aan dat deze brandstich ting het gevolg is van de Oost-Duitse maatregelen tegen het halen van Ame rikaanse voedselpakketten in West- Berlijn. In Potsdam worden namelijk veel van deze pakketten door de Volks- politie in beslag genomen. n Genua is met het zo geduurd. De Britse vervulde de Braziliaanse passagiersschip „Bre- autoriteiten in Hongkong autoriteiten in Rio de Ja- tagne" uit Marseille vonden het eindelijk op neiro met achterdocht en igekomen Stephen Stan- 30 Juli j.l. welletjes en zij zij weigerden hem toe te ley Ragan. Dat is niets verleenden Ragan/O'Brien laten. Maar hetzelfde zei- bijzonders. In Genua ko- toestemming om in de den de havenautoriteiten men dagelijks duizenden kroonkolonie aan land te in Marseille en Genua, mensen aan uit Marseille, gaan. Het was namelijk de waar Ragan/O'Brien ver- Ook het feit, dat deze 58- bedoeling, dat deze merk- volgens in arren moede waardige zwerver naar naar toe trok. Er ls geen Brazilië zou gaan, waar enkele aanwijzing, dat er jarige man tevoren ver geefse pogingen heeft ge- daan om Brazilië binnen zich zijn te komen, behoeft nog geen verwondering te wekken. De zaak wordt pas goed merkwaardig, als men weet, dat deze moderne Odysseus al twaalf maanden aan het zwerven is. Zo merkwaar. Wit-Russische aan zijn zwerftocht binnen afzienbare tijd een einde komt. Hij wordt eenvou dig nergens gewenst en de kans is groot, dat de droeve episode van de veerboot tussen Macao en Hongkong wordt herhaald met de „Bretagne." De dig en ook zo tragisch is vrouw reeds bevond. Hij New York Times levert dit geval, dat de New kreeg een visum van de het volgende commentaar: Braziliaans consul- York Times er een hoofd artikel aan wijdt. Hoe zit generaal en een vlieg- de geschiedenis in elkaar? tuiigkaartje naar Ge- Precies een jaar geleden nua. „Er zit iets van waanzin in deze geschiedenis. Men word onwillekeurig herin- Alles ging goed en nerd aan Philip Nolan kwam in Portugees Ma- in Genua scheepte hij zich „De Man zonder Land.' De glazenier Albert Troost heeft in opdracht van de minister van O., K. en W. twee ramen met geëtste glazen voor het gebouw van de Tweede Kamer ont worpen. Dezer dagen zijn de ramen gereed gekomen en geplaatst in het portaal bij de hoofdtrapOp de foto vl. n. r.: Minister Cals. Albert Troost, mr. Korten- hórst, voorzitter van de Tweede Kamer, en mevr. Troost bij de geëtste ramen. (Van onze correspondent) Een tienjarige jongen heeft bij het zoeken naar oud ijzer langs de Waal een grote hoeveelheid gouden tientjes ge vonden. Door de lage waterstand van de rivier zijn verschillende delen van de rivierbodem vrijgekomen en toen de jongen iets zag glinsteren ging hij aan het graven. Bij nader onderzoek vond hij enkele tientallen gouden tientjes. Gisteravond is de 23-jarige J. H. C. uit Nijmegen op de Zeedijk bij Wol- phaartsdijk dodelijk verongelukt. C., die werkzaam was bij de Grondmij., keerde samen met enkele andere werknemers terug van de herstelwerkzaamheden op de Zeedijk. Zij waren daartoe op een zandtreintje geklommen, samen met zijn vader stond hij voorop de locomo tief. Bij een bocht is hij er af gevallen en een eindweegs meegesleurd. Hij over leed vrijwel onmiddellijk. Het slacht offer is gehuwd en vader van een kind. cao een man aan boord in aan boord van de ..Bre- Nolan's straf was om zijn van de veerboot naar tagne." Vorige maand hele leven en dat ble- Hongkong. Hij bezat geen kwam hij in Rio de Ja- ken 57 jaar te zijn door neiro aan, maar de Bra- te brengen aan boord van der.è papieren. Hij zei, dat ziJiaanse autoriteiten ont- zeeschepen en nooit meer hij Michael Patrick zegden hem de toegang, voet aan wal te zetten. O'Brien heette en dat hij De reden van die weige- omdat hij gezegd had: „Ik Amerikaans staatsburger ring was een reeks arti- hoop, dat ik nooit meer was. Maar het departe- kelen, die in de Britse wat hoor van de Verenig ment van Justitie in pers was verschenen en de Staten." Wat ook de Washington was het daar waardoor Ragan/O'Brien misstappen mogen zijn geenszins mee eens. Voor in een kwalijk daglicht van Ragan. O'Brien, of hoe zover men wist, was hij kwam te staan. In Decern- hij zich ook mag noemen. ber van het vorig jaar had hij is een menselijk we maal aan boord was, zat hij aan een correspondent zen. Hij kan niet uitge- men min of meer met hem van de Times verteld, dat bannen worden van het in zijn maag. Want hij hij het grootste deel van mensenras. Hij is niet ver mocht er in Hongkong zijn leven in de Verenigde oordeeld tot gevangenis- niet van af en in Macao Staten in tuchtscholen en of tot de doodstraf. Is er Het enige, wat gevangenissen had door- in de vrije wereld werke- er dus op zat, was, dat gebracht, tot hij in 1931 lijk geen plaats, waar zo Ragan alias O'Brien op en was gedeporteerd. Hij was iemand een droog stuk neer bleef varen. Tien nu afkomstig, zei hij, uit land kan betreden en in maanden, of om precies te de communistische haven vrede leven, zo lang als hij zijn 315 dagen, heeft dat Sjanghai. Die mededeling zich goed gedraagt?" Dat is tenminste een concrete vraag: Wie is Robin Muir? Naar mevrouw Dunbar meende te weten, had hij de Macleans destijds in Cairo leren ken nen. Alle politiebureaux, grensposcten en douanekantoren hebben nu op dracht om vast te stellen, wie en waar Robin Muir is. Mevrouw Dunbar ver telde, dat zij met haar dochter en haar kleinkinderen juist een korte vacantie op Majorca had doorgebracht. Op een ochtend na hun terugkeer kwam Me linda terug van de markt, beladen met vruchten en groenten. „Ik heb een kennis ontmoet", zei ze. De kennis was Robin Muir en hij had haar uitgenodigd om een week end in Montreux te komen door brengen met haar kinderen. Hij had daar een Engelse gouvernante, ver telde hij, die misschien van enig nut kon zijn bij de opvoeding van de kinderen. Omdat zijn villa nogal moeilijk te vinden was, zou hij haar opwachten in de hal van een of an der hotel in Montreux. Melinda nam toen een bedrag van 700 Zwitserse francs op van haar bank tegoed, betaalde rekeningen tot een be drag van ruim 300 francs en is toen naar Montreux gegaan met zeker niet meer dan 400 Zwitserse francs. En dan het telegram dat Woensdag in Territet bij Montreux werd verstuurd naar me vrouw Dunbar om haar te vertellen, dat er onverwachte dingen waren gebeurd en dat ze weliswaar in goede gezondheid verkeerde, maar dat ze nog een paar dagen extra zou wegblijven. Het telegram droeg de ondertekening „Melinda", maar het staat nu vast. dat het niet door mevrouw Maclean werd verzonden. Het meisje van het telegraaf kantoor wist zich te herinneren, dat een grote, zwaar-opgemaakte vrouw de tekst was komen afgeven en dat ze het Engelse woord voor omstandigheden, circumstan ces, met een ,,o'' inplaats van met een „u" had geschreven. Ten slotte is daar het merkwaardige feit van de 7 in het adres: 7 rue des Alpes, Genève. Die zeven heeft een dwars-streepje en lijkt ook in alle andere opzichten op een 7, die voorkwam in het telegram, dat Lady Maclean in Engeland ontving na de ver dwijning van haar zoon. In beide telegrammen ook werden „bijnaampjes'' genoemd, die alleen in de familie Maclean bekend waren, waar schijnlijk om het geheel echter te maken. Destijds was er sprake van „Teento", zo als Lady Maclean haar zoon noemde en nu werd gesproken over de blakende gezondheid van „Pink Rose", zoals het tweejarige dochtertje Melinda dikwijls werd genoemd. Mevrouw Dunbar gelooft niet, dat haar dochter uit eigen vrije wil achter het IJzeren Gordijn is ver dwenen. Ze was de laatste tijd veel op gewekter en dacht er zelfs over om volgend jaar echtscheiding wegens „kwaadwillige verlating" aan te vragen. De Zwitserse politie speurt thans naar mevrouw Maclean en haar drie kinderen in Zürich en aan de Zwitsers-Oostenrijkse grens. Een Zwitserse professor, André Guig- nard van de universiteit van Lausanne, heeft n.l. meegedeeld, dat hij mevrouw Maclean Vrijdag in de trein heeft gezien, die naar Zürich vertrok. Professor Guignard zei. dat mevrouw Maclean de tweejarige Melinda op de arm droeg en in een eerste klas coupé plaats nam. De professor reisde in dezelfde wagon, doch tweede klas. Hij had ook de beide zoons, Fergus en Donald, de trein binnen zien komen en ze later weer in de corridor zien staan. Professor Guignard zei, dat mevrouw Maclean en de kinderen een coupé voor eich alleen hadden en dat hij niemand op het perron of in de trein had gezien, die speciale belangstelling voor de familie aan de dag legde. Hij was in Fribourg uitge stapt en wist dus niet of de Macleans door gereisd waren naar Zürich. Een schuw blank meisje van een jaar of zeven is door een Zuid-Afrikaanse arts, dr. J. H. Botha, ontdekt in een Zoeloehut, bij Klipport in Noord-Natal. Hij heeft haar meegenomen naar zijn huis in Waschbank, waar mevrouw Botha het kind onder haar hoede heeft genomen. Een bejaarde Zoeloe-vrouw beweert, dat zij de grootmoeder van het meisje is en dat haar dochter met een blanke man getrouwd is geweest. Maar dr. Botha zegt, dat het haar, de ogen, de opperhuid en het tandvlees van het kind even zovele bewijzen zijn, dat zjj afstamt van zuiver blanke ouders. Voorlopig heeft mevrouw Botha haar beschermelinge Mavis genoemd. De conversatie biedt nogal moeilijkheden, want Mavis is alleen de Zoeloe-taal machtig. Bedden en matrassen vervullen haar met diepe verrukking, wat zij was tot dusverre gewend om op een grasmat op de vloer van een hut te slapen. Toen zij de eerste keer aan tafel zat, begon ze niet haar vingers te eten. Maar nu gaat ze enigszins onhandig te werk met mes en vork. Erg vlug van begrip is Mavis niet. Een groot probleem is haar kleding. Ze liep op blote voeten en droeg een soort jurk van konijnenvellen. Mevrouw Botha heeft nu een volledige uitzet Ongebonden vrijheid is geen vrij heid doch een moordend wapen in handen van politieke fantasten. voor haar gekocht, maar speciaal aan het dragen van schoenen kan ze maar moeilijk wennen. Mavis heeft gelegen heid te over om zich nieuwe, blanke speelkameraadjes te zoeken, maar het liefst speelt ze met de zwarte kinderen van het personeel, die potjes van klei maken en poppetjes van gras. En als mevrouw Botha haar meeneemt om te gaan winkelen, verschuilt zij zich ach ter haar rokken. Mavis blijkt overigens wel oog te heb ben voor de voordelen, die haar nieuw tehuis haar biedt boven de grasmat, het schapenhoeden en de havermoutpap van vroeger. Vraagt men haar of ze terug wil, dan zegt ze vastberaden „Ka" en dat betekent bü de Zoeloes „neen". De Botha's voelen er veel voor om het kind bij zich te houden, maar dat hangt er van af of de autoriteiten toe stemming verlenen. Eerst moet Mavis worden ingeschreven in de burgerlijke registers en het is niet twijfelachtig, dat zij te boek zal worden gesteld als Europese. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende regen buien en vannacht op vele plaatsen vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.21-18.46. Maan: 0.52-17.05.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1