Gemmaschool aan Zomerluststraat officieel geopend Grote belangstelling voor moeilijk onderwijs Kwitanties van „telefonisch opgegeven advertenties" R Sedert de bevrijding werden 653 woningen gebouwd er Officier „Vertrouwen bi] O.M. in politie ernstig geschokt" I STANDING COSTUUMS EUN's Tot 1959 voor investeringen bedrag nodig van f 7.954.000 SPORTCOLBERTS en PANTALONS \esfaim<ms Tegen agent zes maanden en ontslag uit de dienst geëist utté&inuins Di B0RSALIN0 HOEDEN heemstede VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 PAGTNA 2 C. Gigengack Koninklijk onderscheiden Burgerlijke Stand KATH. BEJAARDEN Spaarbankrekening eigenmachtigverhoogd Acht maanden geëist tegen schoenmaker AANRIJDINGEN Vlam in de pan Biljarten Gestruikeld 1 Margaretha-huis verplaatst? Drie broers innen duizenden guldens voor BLOEMWERK LOEMENMAGAZIJN Rapport over afbraak, opbouw en uitbreiding Zandvoort Huidig geslacht moet grote offers brengen Stoelenverhuur tien procent omhoog GEMEENTE GAAT LENING AAN Voordeel van f 16.000 Vier raadscommissies Bureau Huisvesting Directeur Haarlems bureau voor beroepskeuze R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Gevonden voorwerpen HAARLEMSE RECHTBANK ENMODB Uitslag sportprijsvraag Spreekuur wethouder PUTTERSHOEK- FESTIVAL „Berkenrode" geeft de moed niet op Burgerlijke Stand Waterstanden D.E.M.-hockey Beurs van Amsterdam Beurs van New York i In de St. Josephschool aan de Nicolaas van der Laanstraat is gistermiddag door de inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs, de heer H. Broeren, de nieuwe R.K. school voor imbecielen voor geopend verklaard. Van de zijde van het gemeentebestuur werd belang stelling getoond door Haarlems burge meester, mr, P. O. F. M. Cremers, en de wethouder van Onderwijs, D. J. A. Ge luk. Aanwezig waren vele hoofden van scholen, de voorzitter van het bestuur der protestants-christelijke B.L O.-school „rPinses Marijke", ds. M. G. Blauw, en talrijke ouders van leerlingen. Vooraf sprak de voorzitter van de ..Vereniging tot bevordering van R.K. Bijzonder Onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem", deken J. J. A. Kuilman, een inleidend woord. Hij noemde het verheugend, dat zoveel belangstelling getoond werd voor een school, die de geringsten onder de mensen zullen be zoeken. Kinderen op dergelijke scholen hebben bijzonder de interesse nodig van de medemensen. Buitengewoon verblij dend achtte de deken het, dat ook het gemeentebestuur de zozeer gewenste be langstelling overduidelijk aan de dag legde. De St. Joseph-school, die zich verheugt in een grote bloei, was inder tijd met veel steun van gemeentewege tot stand gekomen. Toen langzamerhand de behoefte zich deed gevoelen om de debielen van de imbecielen te scheiden, werden plannen overwogen tot het inge- bruik nemen van een nieuw schoolge bouw. welk plan, wederom met steun van de gemeente, vrij spoedig kon wor den verwezenlijkt. Deken Kuilman gaf nog een explicatie van de naam. die de nieuwe school thans draagt: Gemma school. De H. Gemma was een Italiaans meisje, dat nauwgezet trachtte de chris telijke beginselen na te leven. Tijdens haar leven heeft zij veel lijden en ver driet moeten ondergaan, waarin zij ech ter in blijde overgave aan God berustte. Ook de kinderen, die de nieuwe school bezoeken, dragen hoewel onbewust een groot leed; deze overweging heeft de deken doen besluiten de school onder de schutse te stellen van de H. Gemma en het gebouw naar haar te,vernoemen. De deken wenste allen, die de leerlin- Advertentie modelhoudend vanaf 98.tot 169. Een goede collectie MODIEUSE COSTUUMS vindt U bij /vr/jAespe/i/rvocteiïa&esi. Grote Houtstraat 120 Kleine Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 gen zouden onderrechten, de eenvoud en gehoorzaamheid toe van de schutspatro nes en sprak tot slot de hoop uit. dat de school onder Gods zegen een rijke toe komst mocht tegemoet gaan. Geen bewaarplaats. De heer H. Broeren. die de opening verrichtte in plaats van de Hoofdinspec teur van het B.L.O., de heer N. Y. Vliet- stra, weersprak de populaire opvatting, dat een school voor imbecielen een soort bewaarplaats vormt, waar de kinderen slechts worden beziggehouden. Bovendien twijfelt men zelfs aan de zin van het bestaan van imbecielen. Waarom worden zij toch met zoveel zorg omringd? Degenen, die zo denken, hebben het mis. zo zeide de heer Broeren. De me demens heeft de plicht om in het le ven van een imbeciel alle mogelijkhe den te benutten, die voor hem kunnen leiden tot het genieten van enig le vensgeluk. De krachten, die in hen lig gen besloten, moeten ontplooid wor- Gisteren herdacht de heer C. Gigen gack de dag, waarop hij vóór 40 jaar als leerling-beddenmakèr bij Vroom Dreesmann te Haarlem in functie trad. 's Morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote van zijn woning afgehaald en op zeer hartelijke wijze door de di rectie op het privékantoor ontvangen. De directeuren, de heren B. en M. Veh- meyer, gaven bliik van hun grote waar dering voor het werk van de ju bilaris en over handigden hem een couvert met inhoud. Met vrouw en kinde ren begaf daarna de jubilaris zich naar het bedrijf aan de Veer- straat, waar de afdeling bedden makerij geves tigd is. Hier wachtte hem een feestelijke ontvangst van het personeel. Zijn atelier was met bloemen en tapij ten in een ware feestzaal herschapen. Bij binnenkomst werd mevrouw Gigen gack bloemen aangeboden. Toen alle gezeten waren, opende zich een ware spraakwaterval. Als eerste spreker kwam de heer van Kimmenaede, hoofd bedrijfsleider. Daarna volgden de heren Möller, Mostertman, Bloemen en van Leeuwen. Allen huldigden de jubilaris om zijn vakmanschap en andere per soonlijke eigenschappen, waarbij wel in het bijzonder op zijn- poëtische aanleg werd gezinspeeld. Na een hartelijke toe spraak van één der oudste medewer kers, de heer Slenters, namens de afde ling beddenmakerij, werd tot overhan diging van de diverse cadeaux overge gaan. Deze vielen zeer in de smaak van de jubilaris en zijn familie. Toen was het de beurt aan de jubilaris om in eenvoudige bewoordingen alle aanwe zigen te danken voor de cadeaux en de hartelijke ontvangst. Er volgde een ge zellig half uurtje onder het genot van een kop koffie met toebehoren. Toch moet het hoogtepunt voor de jubilaris, zijn vrouw en' kinderen wel geweest zijn, toen hij om 5 uur in bij zijn van directie en collega-afdelings chefs door de burgemeester van Haar lem, mr. P. Cremers, werd gefeliciteerd en gehuldigd met het overreiken van de koninklijke onderscheiding: de zil veren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Aan mevrouw Gi gengack was de eer haar man deze bij zondere onderscheiding op de borst te spelden. Hierna werd de erewijn rond gediend en werd na een korte ver pozing deze feestelijke bijeenkomst be ëindigd. GEBOREN: C. L. van der Puil—Ko ning z; K. J. ReijmerinkJager z; M. A. D. BankRoosenhart z; J. Th. Holtrop Brughuis z; G. TamerusDe Ruiter z; J. F. GroeneveldKlumper z; M. J. M. OudtVan der Heijden d; A. J. L. Weij- ersWempe d; Chr. M. van den Bosch Ter Wolbeek d; Th. van DeursenCole- gem d; J. A. van GaienPeperkamp d; Th. C. M. van de MadeDe Koning d; E. StaalmanFeitsma d. GEHUWD: M. Klinkenberg en D. L. van t Hof; A. Magito en J- A. Helm; N. van der Weg en G. de Graaf; H. E Kropff en A. A. van Kerkhof; J. Withaar en A. A. van Kerkhof; H. A. Grootegoed en J. A. Spithoven; E. Steenken en A. E. Wehnes; D. J. P Vergers en H. J. van der Klugt. OVERLEDEN: C. Bouwens, 66 j., Bur- retstraat. De Kath. Bond van Bejaarden en Ge- pensionneerden uit Rotterdam, heeft met een deel van zijn leden een autotocht gemaakt. Deze keer ging de tocht door Haarlem. Om half twaalf arriveerde een zevental bussen voor het Concertgebouw, waar de koffie gebruikt werd. Het was een gezellige drukte in de foyer. De af deling Haarlem van bovenvermelde bond ontving hier de Rotterdamse bejaarden en bood hen een verrassing bij de koffie aan. Na enige hartelijke welkomstwoor den van de Haarlemse voorzitter en een wederwoord van die uit Rotterdam werd de koffiemaaltijd gebruikt Na deze verpozing werd dé basiliek St. Bavo bezichtigd. Algemeen was men verrukt over de schoonheid van dit Godshuis. Hierna werd gereden door Bloemendaal, langs Kopje en langs de zo bijzonder aan natuurschoon rijke wegen naar Kraantje Lek, waar de bejaarden buitengewoon genoten. De tijd van ver trek was reeds lang verstreken toen de terugreis werd aanvaard. Dankbaar werd afscheid genomen van de Haarlemse begeleiders en een tot wederdienst bereid klonk deze Haarlem mers nog lang na. De Kath. Bond van Bejaarden en Ge- pensionneerden afd. Haarlem zal op Don derdag 1 October een grote ledenverga dering houden in de Grote Zaal van het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Op deze zeer belangrijke bijeenkomst zal onder meer het veel omvattend winter programma worden besproken; evenzo zullen de geestelijke belangen van onze leden een bijzonder punt van bespreking op de vergadering uitmaken. Gisteren stond terecht een 25-jarige schoenmaker G. F. L. uit Hoofddorp, beschuldigd van valsheid in geschrifte. In April had verdachte het spaarbank boekje van zijn vader, dat een bedrag van tien gulden vermeldde, meegekre gen om er enig geld bij te storten. In plaats daarvan veranderde hij de voor letters van zijn vader in zijn eigen ini tialen en zette voor het getal tien het cijfer vier, zodat er 410 gulden kwam te staan. Hiermee nog niet tevreden laste li. er later nog het cijfer één voor: het bedrag was nu reeds „aangegroeid" tot 1410 gulden. Op deze wijze was het de verdachte gelukt bijna al het „gestorte" geld, namelijk 1395 gulden, op te ne men. De sluwe schoenmaker, die toch niet sluw genoeg was om aan de handen der justitie te ontkomen en reeds enige tijd geleden ter beschikking van de re gering was gesteld, hoorde acht maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. De raadsman mr. Colenbrander bepleitte plaatsing in een Rijkswerkinrichting. Om ongeveer kwart voor negen is gisteravond op de Rijksstraatweg een aanrijding ontstaan tussen een vracht auto en een bromfiets, welke laatste bestuurd werd door de 40-jarige lasser G.W.D. De aanrijding ontstond, door dat de bestuurder van de bromfiets die in noordelijke richting op de Rijks straatweg reed, naar links uitweek ten einde twee voor hem rijdende wielrij ders te passeren, juist op het moment, dat hij werd ingehaald door een in de zelfde richting rijdende vrachtauto. Met zijn linkerarm raakte de bestuur der van de bromfiets de rechterzijde van de vrachtauto, tengevolge waar van hij de macht over zijn stuur ver loor en op het wegdek kwam te val len. Met een lichte hersenschudding en een schaafwond aan zijn linkerarm is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Gisteravond om 8 uur is het frituur vet in een electrische frituurpan in de automatiek van Joh. Vijn in de Spek- straat door oververhitting gaan branden, waarbij veel rookontwikkeling ontstond. De 27jarige kok A ter V. heeft nog ge tracht de vlammen te doven door de pan met doeken af te dekken. Hierbij liep hij lichte brandwonden aan zijn rechterarm op. De brandweer heeft daarop de brand met een koolzuurschuimblusapparaat ge blust. Ongeveer 5 liter frituurvet ging bij dit brandje verloren. Bij Hof van Holland werden gister den. Spreker kwam zelfs tot de para doxale stelling: een gezonde maat schappij is zonder imbecielen niet mo gelijk. Immers, zo verklaarde de heer Broe ren, de mens behoudt zijn geestkracht niet, wanneer hij zijn liefde niet kan wijden aan geestelijk minder validen. Gebrekkigen en invaliden vormen voor gezondere medemensen evenzovele prik kels om bijstand te verlenen; zulks kweekt offergeest en zelfverloochening. In de nieuwe school zag spreker der halve een teken van onze geestelijke volksgezondheid. Moge zij tot zegen van veler geestkracht strekken, zo luidde zijn leus. Daarmede verklaarde de heer Broeren de Gemmaschool voor geopend. Na enkele dankwoorden van deken Kuilman, stond de burgemeester op en deelde mede er prijs op te stellen een enkel woordje te zeggen. Hij bracht na drukkelijk de dank van het gemeente bestuur naar voren, voor hetgeen de vereniging reeds ten behoeve van de breien en imbecielen in Haarlem heeft gedaan en nog doet. Verder uitte de bur gervader een hartelijke gelukwens voor de wijze, waarop diverse moeilijkheden, die zich zelfs gedeeltelijk op planolo gisch vlak bevonden, waren opgelost. Moge Gods zegen rusten op allen, vooral op de „geringsten" onder ons, zo besloot mr. Cremers zijn toespraakje. Na he mnam als laatste spreker ds. M. G. Blauw het woord. Over deze feestdag valt toch een schaduw, zo meende hij, namelijk dat de nieuwe school nodig is. Als er één school is. die van de leer krachten toewijding, tact en wijsheid verijst, dan is het wel een imbecielen school. Ds. Blauw gewaagde van een zekere jalouzie, maar dan een heilige jaloersheid, omdat zijn vereniging nog niet geslaagd was in het verkrijgen van een nieuw schoolgebouw. Hij hoopte echter op zijn beurt het gezelschap eer lang uit te nodigen bij de opening van hun imbecielenschool. Moge Gods zegen rusten vooral op degenen, die wij met bloedend hart volgen op hun tocht door het leven. Deken Kuilman verklaarde ten zeer ste getroffen te zijn door de hartelijke woorden van ds. Blauw. Hij nodigde het gezelschap tot slot uit het nieuwe schoolgebouw in de Zomerlustschool te bezichtigen. Een voor dit doel gechar terde NZHVM-bus stand reeds voor het hek te wachten. Het hoofd van de Gem maschool. de heer W. F. Vernooy, toon de zich een bekwame gids bij de rond gang door het nieuwe gebouw. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Somebody loves me". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „De raadselachtige mr. Moto". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Hoera, ik ben papa". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Achter gesloten gordij nen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Lido: „Baai der hartstocht". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. City: „Het gevloekte zeilschip". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: „Morgen is te laat". Vrijdag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Vrijdag 18 September Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters. 11.3012.30 uur. Stadsschouwburg: „De Nederlandse Comedie" in: ,,'n Zomerdagdroom", 8 uur. Concertgebouw: H. O. V. 6e Zomercon- cert o. 1. v. Marinus Adam. Solisten: Hans Osieck, piano Olga Ougena, alt. Zaterdag 19 September Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" in „De Picnic", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 10—12.30 en 13.30—17 uur. Zondag 14—17 u, DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Een 16-jarig meisje, dat gisteren de acrobatiek-oefeningen op het Pretoria- plein gade sloeg, leefde blijkbaar zo mee met de demonstraties, dat zij plot seling struikelde en kwam te vallen. Bij de val brak zij haar linkeronder been. Zij is in de Maria-stichting ter verpleging opgenomen. Het Margaretha-huis, tehuis voor wer kende meisjes, is van de Ripperdastraat verplaatst naar Baan no. 19. De officiële opening zal verricht wor den op Dinsdag 29 September om 3 uur. GIERSTRAAT 75 (Van onze verslaggever) Drie broers hebben ontdekt hoe snel en gemakkelijk men rijk kan worden: men zendt kwitanties van ongeveer 47 naar diverse grote ondernemingen met de mededeling dat deze ondernemingen advertenties hebben opgegeven voor een overigens niet bestaande zakengids en het geld stroomt binnen. Dit is wel gebleken toen deze drie broers zich voor de Amsterdamse recht bank hadden te verantwoorden terzake van oplichting of poging tot oplichting. Alle drie noemden zich uitgever, twee hunner wonen in Amsterdam, de jong ste in Haarlem. De oudste had als acqui siteur bij een uitgever van inderdaad bestaande adresboeken gewerkt - en volgens deze uitgever, die als getuige a decharge werd gehoord, was hij de bes te acquisiteur van hem geweest. Dat willen we graag geloven, want ook tijdens de zitting toonde deze oudste broer een grote bespraaktheid, maar hii kon toch niet wegpraten dat hetgeen hij gedaan heeft op zijn minst dubieus was. Hij kon geen enkele orderbevestiging of schriftelijke bestelling van een ad vertentie tonen, maar, zo zeide hij, dat komt omdat alle advertenties telefonisch opgegeven zijn! Nu doet het wel zonder ling aan dat al deze advertenties op de zelfde dag zouden Zijn opgegeven, want op al die kwitanties stond dezelfde datum. Dat leidde juist tot ontdekking van het bedrog want een der onder nemingen, die een kwitantie ontving, een Amsterdamse Huisbrandmij., kon zeer beslist ontkennen een advertentie te hebben opgegeven, want op de op gegeven datum was het kantoor gesloten geweest! Als de oudste broer zijn kwitanties had rondgezonden, dan kwam de jongste Advertentie TEL. 14858 Onder de titel: „Afbraak, herbouw en uitbreiding van de badplaats Zand voort en de daarmede verband houdende financiële aspecten" heeft de ge meente-secretaris een nota tot de gemeenteraad gericht. Deze vangt aan mét een opsomming van feiten uit het rampjaar 1942: wegvoering van 153 Joodse gezinnen, waarvan slechts 21 personen het leven konden redden; evacuatie, waardoor het aantal inwoners terugliep van 9808 tot 1789; de sloping van 648 gebouwen en het „ausraumen" van 900 leegstaande woningen (deze werden van sanitair, gas-, water- en electriciteitsleidingen ontdaan) en het ontslag van burgemeester H. van Alphen. Op de dag der bevrijding stond Zandvoort dus op een dieptepunt, maar de plannen voor de wederopbouw lagen al gereed; daarvoor had de ondergedoken burgemeester met Ir. G. Friedhoff gezorgd. Het herstel der vernielde wegen en van de beschadigde woningen werd aanstonds ter hand genomen, maar ook de woningbouw kwam aan de orde. Op 24 Juli 1945 kreeg de woning bouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" de medewerking van de ge meente toegezegd voor de bouw van een hofje voor ouden van dagen met 27 woningen en voor een complex van 14 woningen. teravond om het „blauwe Bord' de gende wedstrijden gespeeld: vol- Gieske Hurkmans 70 63 60 60 39 39 9 9 1.61 1.53 Slabbart Van Wunnik 80 80 95 86 29 29 15 16 2,75 2.96 Hoogeveen Hooydonk 60 60 50 48 33 33 13 8 1.81 1.95 Bosse v. d. Berg 180 92 190 190 30 30 20 40 3.06 6.33 De Rooy Kloos 80 80 90 36 27 27 12 7 2.96, 1.33 Dijkmans Duinker 64 64 85 85 40 40 7 13 1.60 2.12 Slabbart Hoek Jr. 80 80 110 110 31 31 15 25 2.58 3.54 Loerakker Nouwlana 70 70 75 47 20 20 11 11 3.50 2.35 Guldemon Hurkmans 70 57 60 60 41 41 5 9 1.39 1.46 Kramer Loerakker 80 80 80 70 32 32 10 14 2.56 2.18 Vinken Hoenderdos 60 53 50 50 34 34 6 8 1.55 1.47 Stand 11—11. de wedstrijden Maandagavond worden bij I.V.O. voortgezet. Sedert de bevrijding zijn te Zand voort gebouwd 416 woningen voor par ticulieren en 237 voor de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht"; daarvan waren er 62 duplex-woningen, welke dus 124 woonruimten oplever den. De totale bouwbedrijvigheid te Zandvoort blijkt hieruit, dat B. en W. sedert de bevrijding 780 bouwvergun ningen afgaven, waarvan het totaal bedrag van de bouwkosten ruim 17 millioen gulden bedroeg. De nota vermeldt vervolgens de be langrijkste besluiten, sedert 1945 door het gemeentebestuur genomen. Aan vankelijk voor het herstel van de oor logsschade, later voor de wederopbouw en uitbreiding van de gemeente, grond aankopen, scholenbouw, enz. Hiermede was een totaal-bedrag van ruim f 5.500.000.gemoeid. Dat Zandvoort niet aan het eind is gekomen van de belangrijke investe ringen blijkt duidelijk uit de opgave van de werken, welke in de jaren 1954 tot en met 1959 het stadium van ver wezenlijking kunnen bereiken. Weder- opbouwwerken tot een bedrag van 1.630.000waaronder aanleg, cen trale plein zeereep-midden (zomercen- trum) f 300.000.en openbare wer ken zeereep-Noord f 1.000.000.Ove rige werken tot een bedrag van f 1.860.000.(o a. Zuiderbad f 225.000. brandweergarage f 150.000.ulo-school f 180.000.en rioolwaterzuiverings installatie f 1.000.000.De straat verlichting in het dorp en van de Zandvoortselaan zal nog f 150000. vragen en het bouwrijp maken van terreinen in Zandvoort en Bentveld f 1.350.000.De aanleg enz. van we gen staat vermeld met een totaal bedrag van f 1.740.000.(weg ten Zuiden Dr. C. A Gerkestraat f 200.000. weg tussen Zandv.laan en Noorder duinweg f 200.000.tunnels onder de spoorbaan bij Noorderduinweg en Von dellaan f 400.000.sanering eindpunt tram f 200.000.verbreding Zand voortselaan f 300.000.en uitbreiding circuit f 400.000.De aanleg van par keerterreinen zal nog f 425.000.vra gen en de uitbreiding van de alge mene begraafplaats f 100.000.Voor de aanleg van buizen enz. zal het wa terleidingbedrijf nog f 344.500.nodig hebben en het gasbedrijf f 315.000. Het totaal der nog te verwachten investeringen beloopt een bedrag van f 7.954.000.Voor een gemeente met nog geen 12000 inwoners een enorm bedrag en daarom wordt dan ook in de nota de vraag gesteld óf, en zo ja, in hoeverre Zandvoort deze financiële lasten zal kunnen dragen Allereerst wordt onderscheid ge maakt tussen rendabelé en onren dabele uitgaven. Het bouwrijp ma ken van terreinen wordt bijvoorbeeld als rendabel aangemerkt; de weder- opbouw-uitgaven buiten beschouwing gelaten, belopen de onrendabele uit gaven f 4.050.000.De in het ge meentelijk bestuursbeleid overheer sende vraag is nu, of de gemeente over de middelen zal kunnen be schikken, om de uit deze uitgaven noodzakelijk om de phase van wederopbouw en ontwikkeling van Zandvoort te votooien voort vloeiende lasten wegens rente en afschrijving te dragen. De gemeentebegroting van 1953 is momenteel sluitend, doch gewezen wordt op twee zwakke punten: a de vergoeding van het Rijk der politie kosten is voor een bedrag van f 58.000 nog onzeker en afhankelijk van nog te voeren onderhandelingen; b. de gedane en nog te verrichten uitgaven voor herstel van oorlogsschade en weder opbouw ad totaal f 3.500.000.— zullen voor een nog onbekend deel ten laste van de gemeente blijven. De nota be vat voorts een uitvoerige becijfering, welke sluit met een raming van de ten laste der gemeente blijvende uitgaven van f 1.535.240. B. en W. van Zand voort hebben voor de financiering van deze zaak een verhoging gevraagd van de basis-uitkering uit het gemeen tefonds. Waar de toekomst dus zo onzeker is, wordt een vergelijking met het verle den gemaakt Sedert 1948 zijn de netto uitgaven vari de gemeente toegenomen met ruim f 400.000.„(algemeen be heer" steeg van f 97.000 tot f 162.000, „onderwijs" van f 93.000 tot f 223.000; „maatschappelijke steun" van f 115.000 tot f 221.000), de belastingen werden niet verhoogd en de gemeentebegro ting voor f 1953 is sluitend. Hoe was dat mogelijk? De opbrengst van het eigen belastinggebied steeg van f 325.000.— tot f 378.000.— en de uitke ringen uit het Gemeentefonds van f 525.000.tot f 700.000..Bovendien zat er in de dienst 1948 nog een re serve van een batig slot van f 178.u00. Zullen in de toekomst ook; middelen in voldoende mate beschikbaar zijn, om het onvermijdelijke accrès der uit gaven op te vangen? Voortschrijdende bebouwing zal hogere opbrengst geven van straat-, grond- en personele be lasting. Maar het leeuwenaandeel zal moeten worden gevonden in hogere uitkeringen uit het Gemeentefonds. De nota is op dat punt niet pessimistisch, maar laat de mogelijkheid doorscheme ren, dat de gemeente op een gegeven moment voor de noodzaak zal komen te staan nieuwe heffingen in te voeren. Bijvoorbeeld een brandassurantiebelas ting (het eenvoudigst te bereiken door verhoging van het tarief der straat belasting). Betreurd wordt, dat de bestaande wetgeving het onmogelijk maakt een belasting te heffen van degenen, die de badplaats als toerist bezoeken. Een lo- leergastenbelasting zal slechts een deel van de bezoekers treffen en bo vendien voor de hotel- en pensionbe- drij ven bezwaren opleveren. Daarom wordt de suggestie gedaan, om de door de gemeenteraad voorgestelde tarieven voor stoelenverhuur op het strand en de badinrichtingen eventueel met 10 pet. te verhogen. Deze verho ging zal door de strandexploitanten kunnen worden geïnd en aan de ge meente-ontvanger afgedragen. Waar voor stoelenverhuur e.d. jaarlijks ge middeld f 200.000.op het strand wordt ontvangen, zou de gemeente hier f 20.000.aan inkomsten kunnen vinden. Tenslotte wordt nog gewezen op de mogelijkheid, dat de wetgever aan de gemeenten zal toestaan een woonplaats-belasting in te voeren; een heffing van 2 a 3 pet. op het inkomen, na aftrek van de rijksinkomstenbelas ting volgens het tarief voor ongehuw- den. Als deze toekomstmuziek verwer kelijkt mocht worden, zou Zandvoort pl.m. f 50.000.uit deze belasting kun nen halen. De kosten van de rioolwaterzuive ring zouden gedeeltelijk kunnen wor den gecompenseerd door verhoging van het tarief van het waterleidingbe drijf en van dat van de straatbelas ting. De nota besluit met een beschouwing over de autonomie der gemeente in verband met het budgetrecht van de raad. Als men de komende generatie een aantrekkelijke bad- en woonplaats Zandvoort wil nalaten, zal men even tueel van het huidige geslacht bijzon dere offers moeten vragen. Zandvoort machine 22 Ter financiering van kapitaalsuitgaven en voor de woningbouw zal de gemeen te Zandvoort een geldlening aangaan, groot f 1.500.000. Door tussenkomst van Berger en Co., te Amsterdam, werd een lening tot dit bedrag aangeboden, loop tijd 40 jaar, rente 3 K pet. Aan de raad wordt voorgesteld dit aanbod te accep teren. Blijkens een voorstel aan de Zand- voortse raad, zal de bij de Tweede Ka mer aanhangige herziening der finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten voor Zandvoort een voordeel ople veren van f 16.000. Voorgesteld wordt, de post voor onvoorziene uitgaven met dit bedrag te verhogen. In verband met de gewijzigde taak verdeling tussen de leden van het col- leeg van B. en W., zal het aantal raads commissies, commissies van bijstand, te Zandvoort, worden gebracht van drie op vier, namelijk Publieke Werken en Wederopbouw, Bedrijven, Verkeersza ken en Strandexploitatie; Financiën en Onderwijs; Sociale en Culturele Zaken Het Gemeentelijk Huisvestingsbureau van Zandvoort zal Zaterdag 19 Septem ber a.s. voor het publiek gesloten zijn. en vervolgens de derde - die de adres sen van zqn broer kreeg - dat nog eens overdoen, zodat er achter elkaar drie kwitanties werden verzonden. Een hele boel zaken liepen er in en betaalden, zodat een der broers in een paar jaar tijds 22.000 naar zijn zeggen ontving, goed belegd, voegde hij er aan toe. „Maar niet in een beloofde zakengids", merkte de president op. Intussen hield deze broer vol nog al tijd het voornemen te bezitten om een zakengids uit te geven. De oudste broer had al een poging daartoe gedaan, maar eerst onlangs, nadat hij al jaren te voren geld voor advertenties in Ne derland en België had geïnd, waarmede hij naar zijn zeggen 10.000 had ver diend. Hij legde een drukproef van een zakengids over, die dan nu eindelijk zal verschijnen. Intussen waren er al leen al bij de Amsterdamse politie 200 klachten tegen het drietal ingekomen. Vijf klachten - uit het gehele land en een uit België - waren ten laste gelegd, als een bloemlezing, zo zeide de Offi cier De broers zochten het geld tot in de verste hoeken van het land, want zelfs een machine-bankwerker uit Bruinisse had een kwitantie van 45 vc-or een advertentie ontvangen. „Ik heb nog nooit van mijn leven voor 45 ge adverteerd", verklaarde hij voor de rechtbank. Een ook de vertegenwoordigers van andere zaken ontkenden ten stelligste ooit een advertentie te hebben opge geven. De oudste broer hield vol dat het wel gebeurd was - per telefoon! De Officier van Justitie vond het al lemaal een grote zwendel en eiste twee jaar tegen de oudste broer en een jaar tegen de beide anderen. De verdediger wees erop dat er altijd een grote voor bereiding voor het uitgeven van een adresboek nodig is, hetgeen veel tijd vergt. Hij pleitte derhalve vrijspraak. Uitspraak 30 September. B. en W. van Haarlem hebben drs G. P. J. van Alkemade uit Amsterdam be noemd tot directeur van het Gemeente lijk bureau voor beroepskeuze te Haar lem, als opvolger van de heer W. F. Jansen, die 1 Oct. met pensioen gaat. De heer van Alkemade was voor zijn be noeming werkzaam aan het Lab. voor toegepaste psychologie van prof. dr. J. Waterink. Aanwinsten: Eeuwfeest van het herstel der Bisschopelijke Hiërarchie in Neder land; prof. dr. C. X. J. M. Friethoff, Volledige Marialeer; Ida Frederike Görres, Das grosse Spiel der Maria Ward; Paul de Jaegher S.J., De Heer is mijn vreugde; Peter Lippert S.J., Von Christentum und Lebenskunst; De Mon nik van Europa's straten: St. Bernardus van Clairvaux; Jac. Schreurs M.S.C., Zuster Clara van Assisië; prof. dr. A. Sizoo, Het oude christendom en zijn verhouding tot de antieke cultuur; dr. Edith Stein, Werke. Bd. 3, Des hl. Tho mas von Aquino, Untersuchungen über die Wahrheit; Gustave Thils, Het katho licisme van de toekomst. Analyse en synthese van het christelijk leven; Het Uur van de leek, Naar de voltooiing van de katholieke emancipatie. Bij de afdeling Gevonden Voorwerpen, Florapark no. 5, zijn op alle werkdagen tussen 10 en 14 uur inlichtingen te be komen over de hiernavolgende gevonden voorwerpen; Autopeds armbanden, boeken, batterij, beeldje, boorden, brillen, broches, capu- chon's, camisoles, das (zelfbinder), étui's, gordijnroeden, gereedschap, gebit, gra- mofoonplaten, gymnastiekpakje, munt biljetten, hoeden, handdoeken, hand schoenen. jassen en mantels, klok, kraag je. kettingen (hals), horloges, hand schoenenklemmen, nylonkousen, lap stof, laken, manden, messen, motordek, mut sen, oorbellen, overall, poppenwagen, passer, pak inhoudende papieren winkel zakken petten, pijpen, tabaksportemon- naie's, padvindersriem, riek, rozenkran sen, snoer van gehoorapparaat, shawls en hoofddoeken, schroevendraaiers, schoe nen, tassen, vulpotloden, vulpennen, wol, kinderwiegje, wanten, zeil van een auto, zadeldekjes. zwembroekjes en andere artikelen. Advertentie KOSTERMANS brengt voor het komende najaar een exclusieve collectie Sportcolberts van 49.75 tot 92.50 en Pantalons van 29.75 tot 54. A&vesurv&cteMdxsi, Grote Houtstraat 120 Kleine Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 De zaak tegen de dertig-jarige Bloe- mendaalse agent T. W., waarin deze meineed en mishandeling ten laste was gelegd, werd vanmorgen voor de Haar lemse rechtbank voortgezet, nadat de rechtbank op 23 Juli j.l. het nodig had geóórdeeld de zaak aan te houden voor het instellen van een meer volledig onderzoek. Ondanks het feit, dat twee nieuwe getuigen waren opgeroepen, is men niet veel wijzer geworden. De agent bleef bij zijn verklaring, afgelegd voor het Ambtenarengerecht en op de zitting van 9 Juli, terwijl ook de kroon getuigen, de student B. en de analyste R„ geen nieuws hadden te vertellen. De getuige K.V. verklaarde, dat zij gezien had, dat B. zich had losgerukt, waarop de agent W. gebruik had ge maakt van zijn gummiknuppel. De echt genoot van deze getuige had dit ook gezien, maar wist zich van de verdere details inzake deze kwestie niets meer te herinneren. Over het algemeen werd tijdens het verloop van de zitting dui delijk, dat veelal afgegaan moest wor den op de herinnering. In zijn requisitoir meende de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, dat de nieuwe behandeling weinig nieuw licht op de zaak heeft ge worpen. Van serieus verzet is geen sprake geweest; later heeft men het verzet geconstrueerd om het optreden van agent W. goed te praten. De Offi cier vond het ergerlijk, dat de fouten, die gemaakt zijn, waren gecamoufleerd. Hij trok de noodzaak van het gebruik maken van de gummiknuppel door W. in twijfel, omdat hij meende, dat daar toe geen gegronde reden aanwezig was. In deze zaak, waarin grove beleids fouten zijn gemaakt, betreurde hij, dat het vertrouwen bij het O.M. in het be trokken politiecorps in zéér ernstige mate is geschokt. Tenslotte persisteerde mr. v. d. Valk Bouman bij zijn eis, na melijk zes maanden gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. De verdediger, mr. v. Gelder, vroeg ook deze keer, nadat hij verklaard had meer waarde te hechten aan de verkla ringen van het echtpaar K.V. dan aan die van de getuigen B. en R., vrijspraak. Uitspraak 1 October. Advertentie BARTEUORISSTR- 24 HAARLEM TEL. 20420 (Zondag 13 September) Eerste prijs f 10: D. M. Bouman, Kerk- weg 25, Santpoort, acht punten. Tweede prijs f 7,50: J. Keijzers, Lijster beslaan 10 b, Hillegom, acht punten. Derde prijs f 5: S. Tukker, Papaver straat 22, Haarlem, zeven punten. Vierde prijs f 2,50: W. Zorge, Ban straat 6, Heemstede, zeven punten. Vijf inzenders met zeven punten zün uitgeloot. Wethouder A. van Geluk zal voor lopig iedere Zaterdag van 9.30 uur tot 10.30 uur spreekuur houden ten kan tore van Publieke Werken. Nu de vacanties afgelopen zijn, wordt ook de geest van activiteit weer over het Adoptie-Comité Heemstede-Puttershoek en dus ook over geheel Heemstede vaar dig, want nog steeds is het voorgesteld» doel niet bereikt. Daarom zal op 1, 2 en 3 October in samenwerking met de niet minder actieve winkeliers van de Jan v. Goyenstraat een „Puttershoek-festi- val" worden gehouden, bestaande uit een kermis, waarmede men tevens Put- tershoek - wellicht voor de laatste maal - helpt. Voor dit festival heeft het Adoptie- Comité duizenden prijsjes nodig en nu is het aan Heemstede, voor deze prijsjes te zorgen. Op Zaterdag 19 September zullen vele jongens en meisjes een stormloop ondernemen op de mede werking van de Heemsteedse ingezete nen en al deze prijsjes in ontvangst nemen. Men kan, uitgezonderd kleding of meubelen, schenken wat men wil, een boek, snuisterijen, gebruiksvoorwer pen, rookartikelen, snoeperijen, al naar men wenst. Zelfs beschadigde huis houdelijke voorwerpen, als kannen, glazen enz. zijn welkom want het fes tival zal tevens een „vrolijke keuken" bevatten en dan zijn juist deze voor werpen in het bijzonder welkom. Om na te gaan, of deze actie kans van slagen heeft, nam het Comité een proef in een Heemsteeds gezin en het resul taat uit dit gezin was niets meer of minder dan overweldigend. Zelfs een complete bridge-gamituur ontbrak niet en hiernaast kwam van alles voor de dag. Op grond van deze proef vertrouwt het comité, dat de actie van a.s. Zater dag een enorm succes zal opleveren en het zal daarom zeer op prijs worden gesteld, indien reeds nu een en ander wordt klaargelegd, zodat de jongeluitjes Zaterdagmiddag niet te lang behoeven te wachten en meteen de buit mee kun nen nemen. Vermoedelijk als gevolg van het feit dat het toneel in katholiek Heemstede de laatste weken in het brandpunt van de belangstelling staat, beerikte ons de mededeling dat de R- K. Toneelgroep „Berkenrode" de strijd om het bestaan niet heeft opgegeven zoals van verschil lende zijden was medegedeeld, maar dat zij deze integendeel met nieuwe moed is begonnen. De toneelgroep stelt zich voor, begin Januari een opvoering te ge ven van „Claudia" welke in het Minerva- theater zal plaatsvinden. Gezien de grote belangstelling die steeds voor het werk voor deze groep is getoond, mag gere kend worden op een uitverkocht huis. GEBOREN: R. H. Vester en A. P. Brands d.; L. N. Kooijman en G. Kok kelkoren d.; C. H. Prins en J. M. Koo- men z.; J. J. van Norde en J. Wiers- ma d.; H. H. Wesseling en G. van der Putten z.; F. H. Driessen en M. Ver meulen d.; J. A. du Mée en J. Grave- stein z. GETROUWD: L. J. W. Kleijntjens en M. J. Stijnman; R. Dirksen en R. E. L. van Emmerick; G. Emanuel en V. L. M. Honnebier; J. G. de Vries en C. J. Stroo Cloeck; A. H. Vermeulen en A. M. E. Voogt; A. J. Stok en M. J. Koopman. OVERLEDEN: Mevr. G. A. van der Valk—van der Maas, 58 jr; Mw. M. Schipper, 77 jr; J. G. Collet, 46 jr; P. Elffers, 62 jr; H. Streefland, 35 jr; Mevr. A. M. H. Rücker—de Goeijen. 73 jr; J. Wijnhout, 62 jr; J. L. N. Baljeu, 56 jr. Vrijdae 18 September Hoog water: 10.45 u. en 23.33 u. Laag water: 5.43 u. en 18.22 u. Zaterdag 19 September Hoog water: 12.26 u. Laag water: 7.22 u. en 20.01 u. De laatste Zondag voor de competitie begint benutten de twee eerste dames- en herenteams van DEM-Hockey om een nuttige laatste oefenwedstrijd te spelen. Ever Swift komt met een drietal teams bij DEM op bezoek en zo zal om 12 uur Dames I spelen tegen Ever Swift I en Dames 2 tegen Ever Swift 2. Het reser veteam heren speelt eveneens tegen Ever Swift, heren Het eerste herenteam gaat naar Amsterdam om te spelen tegen Am sterdam 6. (Niet officiële koersenj 3% Ned. 1953 3% Nea 1953 3% Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fae. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mi), cgrt A.K.U. Van Berkela Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Min Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Milcert. ex-div. 16/3 17/» Anaconda Copper 30% 30% Bethlehem Steel 46% 46U Chrysler Corp. 65% 66% General Electric. 70 70% General Motors 54% 55 Hudson Motors 10% 19% Kennecott Copper 60% 61 Montgomery Ward 54% 54% North American Can 20 Radio Corp. 22% 22* Republic SteeJ 42% 42 k Shell OI) 68% 67 Southern Pacific 38% 38 Southern Railway 41 41 U.S. Steel 20% 20% Tidewater 34% 34% Vorig Opening slot 18/9 lOHi 102 li 102H lOltf 98% 9711 98 A 99% 158% 169% 170 107% 126 162 130% 191% 190% 220 171% 171% 317% 316% 91% 91', a 131% 127% 127% 127% 127% 104% 103% 91% 94%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2