Grand Repulse "heeft geen last van pottenkijkers m Coördinatie verzekeringen N Vijf geboden Vrasiö en Antwoord DE OPLOSSING VAN HET WONINGTEKORT In 1964 weer bordjes „Te huur"? I Nederl. Roode Kruis-vertegen- woordiger uit Korea terug Tussen neus en lippen m Boeren en burgers van Lingen zijn sinds 15 jaar aan militair vertoon gewend Vierde divisie in de modder Een jeep Wetsontwerp Woensdag opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde jé! VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 PAGINA Benoemingen Paters Dominicanen Geen audiëntie Stalbaas gehuldigd Zestig paarden gered "'Illilii TRIUMPH. échte Virginia van vooroorlogse kwaliteit'75 Cte. Nü slechts Limerickprijsvraag MEENK'S POEDERS ,.Ik heb vreemde tonelen meegemaakt Ethiopië Vliegenvuil Oorwormen (Van onze speciale verslaggever) De burgers van Lingen en de boeren uit de dorpen en gehuchten in de omgeving daarvan zien met lijdzaamheid toe hoe 55.000 Nederlandse, Britse en Canadese militairen, die deelnemen aan de grote geallieerde herfstmanoeuvre „Grand Repulse", zich verschansen in de bossen, op de erven, in de boomgaarden, en straten en pleinen bezetten. Ogenschijnlijk raakt dit drukke militaire beweeg hen nauwelijks. Zij schijnen niet op te schrikken wanneer monsterachtig grote, huizenhoge wagens van de genie over de hobbelige kasseien en langs de ruwe bakstenen gevels van de huizen in hun dorpen denderen. Slechts enkelen staan langs de straten, op drukke Verkeerspunten te kijken naar de gecamoufleerde jeeps, die voorbijrazen en naar de lange autocolonnes, die duizenden militairen vervoeren. Het zijn meest kinderen, die belang stelling tonen. Zij zwaaien naar de sol daten, niet erg overtuigend echter, waarschijnlijk omdat zij menen dat je naar soldaten behoort te zwaaien. De volwassenen gaan gewoon hun gang. Twee jaar geleden bleven ook zij staan, met iets van bewondering keken ook zij de moderne legeronderdelen na Nu is het nieuwtje er voor hen af. Zij zijn gewend geraakt aan grote ge allieerde oefeningen, omdat hun pro vincie nu al drie jaar lang door het Britse leger over de Rijn als manoeu- vregebied wordt gebruikt. Zij staan er zo op het oog althans apathisch tegenover. Maar in de cafe's zijn de oefeningen onderwerp van het gesprek van de dag. En niet de oefeningen alleen, niet de nieuwe voer tuigen, zoals de Nederlandse artillerie trekker, alleen, leveren stof tot praten. Ook zijzelf, hun speculaties over de oprichting van een nieuw, officieel Duits leger in het kader van de Euro pese Defensie Gemeenschap, zijn voor- Werp van intense debatten. De een meent, dat de Duitsers reeds Volgend jaar September in geallieerd Verband zullen opereren. De ander weigert daarop in te gaan en houdt een scheldtirade tegen de Fransen, die de heroprichting van een Duits leger „te genwerken". ,Ach Mensch, man kann ja doch nicht ohne uns", verklaart een derde, die ongetwijfeld ooit betere dagen als commanderend militair gekend heeft. Enkele jongeren, die tijdens de oorlog in de Duitse jeugdorganisaties een voorproefje van het militairisme heb ben ondervonden, vragen zich af of zij via dienstplicht dan wel vrijwillig in een nieuw leger zullen worden op genomen. Men weet het niet. En terwijl de vloer trilt onder het voorbijdonderend gewicht van zware wagens gaan de gesprekken doof. Het is een van de kwesties die de Duitse jongelieden en oudgedienden se dert de eclatante herverkiezing van Ade nauer het meest bezighouden; vooral in deze dagen nu divisies van Natolanden zich concentreren voor een grootscheepse actie, een der meest interessante sedert de opbouw van de Westeuropese legers Vertoond. De boeren in het concentratiegebied Van het eerste Nederlandse legercorps, die hun erven zien bezet door honderden militairen met heel hun hebben en hou- Wij ontvingen de volgende benoemingen bij de Paters Dominicanen: pater J. H. J. Lemeer, pastoor te Neerbosch (St. Antonius Abt) is benoemd tot pastoor te De Goorn (H. Rozenkrans); p. L. J. M. Beekman, kapelaan te Amsterdam (St. Thomas van Aquino), tot pastoor te Neerbosch (St. An tonius Abt); p. J. J. M. Bordens, Alberti- ttum, tot pastoor te Leeuwarden (St. Domi nicus); p. B. M. Mulder tot kapelaan te Schiedam (H. Rozenkrans); p. J. C. M. van öer Seijs tot kapelaan te Schiedam (St. Joannes de Doper); p. P. B. G. Buijs, ka pelaan te Alkmaar (St. Joseph), tot kape lan te Rotterdam (St. Albertus); p. J. A. •Merk, Albertinum. tot kapelaan te Rotter dam (St. Albertus); p. L. M. J. Hoenselaars, kapelaan te Rotterdam (St. Albertus), tot assistent te Amsterdam (St. Thomas van Aquino); p. P. A. J. M. Schiphorst, kape lan te Tiel (St. Dominicus), tot kapelaan Alkmaar (St. Joseph); p. J. j. Martin, kapelaan te Schiedam (St. Joannes de Do per). tot kapelaan te Tiel (St. Dominicus); P- J. Schaeffer, pastoor te De Goorn, tot papelaan te Nijmegen (Maria-Geboorte): b- N. J. W. Bakkum, te Zwolle, tot assistent te Neerbosch (St. Antonius Abt); p. W. A. r- M. de Mol. pastoor te Leeuwarden (St. ~°minicus), tot assistent te Neerbosch (St. Antonius Abt); p. H. J. M. Kosters, kape lan te Rotterdam (St. Albertus), naar het £J: Thomasklooster te Zwolle; p. H. W. V^tllems. kapelaan te Schiedam (H. Rozen- Krans), naar het H. Hartklooster te Venlo. 2. H. Exc. de Bisschop van Haarlem *al Dinsdag 22 en Woensdag 23 Septem- ef geen audiëntie verlenen. Grondpersoneel van de lichte vliegtuig- groep bezig met het oprichten van een gecamoufleerde tent voor een van de vliegtuigen. den, die toestaan dat er grote tenten worden opgeslagen en dat vrachtauto's onder de bomen in hun gaarden be schutting zoeken voor de ronddreunende luchtmacht, maken daar weinig bezwaar tegen. Vooral niet waar het Nederlanders betreft. De Britten zien zij niet graag komen. Zodra zij echter hoorden dat het Neder landers waren die op hun terrein een kampement wilden inrichten, lieten zij. ondanks grenscorrecties en hetzes van bepaalde zijden hun afwijzende houding varen. Een dergelijk massaal bezoek le vert hun niets op. Zij moeten gratis wa ter geven en de kleine schade aan hun grondgebied wordt niet vergoed. Hun grasland wordt platgetrapt en de vracht wagens trekken daar niet onaanzienlijke sporen doorheen. Zij zijn echter gewend aan militaire bezetting, zij trekken zich eV. geinig van aan. Zij hebben de laatste vijftien jaren nauwelijks anders gezien Gen. Maj. J. H. Cousy is niet ontevre den over het legeringsgebied dat aan de vierde divisie is toegewezen. Toch is het verre van ideaal. Bij droog weer is de grond rul, zodat de tanks er nauwelijks doorheen kunnen. Wanneer het echter gaat regenen en dat is vanmorgen hier het geval, constant druist het he melwater naar beneden zal die dorre grond in modderpoelen veranderen. De weinig geïnteresseerde houding van de bevolking kan hij slechts waarderen. Een generaal houdt niet van pottenkij kers. Deze commandant is tevreden over zijn divisie, die in twee dagen in zijn geheel van Nederland naar Duitsland is verhuisd. Deze verplaatsing is bijzonder succesvol verlopen. In totaal had de hele divisie op transport een lengte van bij na 300 kilometer. Twee weken geleden reeds was een kleine groep vooruitge gaan, die de kampementsplaatsen van de divisie had bepaald. Daarbij werden geen moeilijkheden met de bevolking onder vonden. Op 1 Februari j.l. is de vierde divi sie opgericht. Een nieuw systeem van aanvulling met recruten werd inge voerd, welke reorganisatie op 1 Juli was voltooid. De voorbereidingstijd voor deze oefening was daardoor erg kort. Een maand geleden beschikte de generaal nog slechts over dertig pro cent van het benodigde transport. Dag en nacht hebben de militaire werk plaatsen eraan gewerkt en thans is ruim 70 procent voorradig, dat is bij na de hoeveelheid die aan deze divisie door het legercorps was toegewezen. Bij dit tekort is zes procent van de divisie thuis moeten blijven omdat er voor dit deel van de mannen geen emplooi aanwezig was. De troepen hebben zich in het lege ringsgebied rond Lingen niet ingegra ven. Wel zijn zij volledig gecamoufleerd en worden er kleine paraatheidsoeffenin- gen gehouden. De manschappen houden zich gereed bij het eerste alarm op te rukken naar volgens de manoeuvre be dreigde punten. (Van onze speciale verslaggever) Bij zijn aankomst in het legerings gebied rond Lingen, werd aan de commandant van de vierde divisie van het eerste legercorps, gen.-maj. J. H. Cousy, door een Engels offi cier gevraagd: Heeft u bij het transport van uw divisie veel >er- liezen geleden?" „Ja zeker", was het antwoord van de generaal. „Hoe veel?" wilde de Engelsman weten. „Eén jeep", zeide de generaal laco niek. Waarop de Britse officier stomverbaasd over een zo geringe schade bij een vervoer van 17.000 militairen met 1800 voertuigen oer vele honderden kilometers uitriep: „Honestly". „Ik kan het ook niet helpen", was het enige, dat de ge neraal daarop even laconiek en niet minder trots kon antwoorden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft gistermiddag de stalbaas van Van Gend en Loos te 's Gravenhage, de heer G van der Roest, op hartelijke wijze gehuldigd wegens zijn dierlievend hulp betoon. Toen 28 Mei in de stallen van Van Gend en Loos aan de Rijswijkse weg in Den Haag brand uitbrak, aarzelde de heer Van der Roest, die met long ontsteking te bed lag, geen ogenblik zich paar de plaats des onheils te be geven, waar hij zestig paarden van de vuurdood redde. Na deze daad zakte de dierenvriend ineen, zodat hij wegge- ragen moest worden. Bij de huldiging werd de heer Van der Roest o.m. toe gesproken door de heer Hugo van Poel geest, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescherming vaij dieren, die hem de zilveren medaille der ver eniging benevens een diploma uitreikte. Namens de Haagse afdeling der ver eniging sprak de dierenarts C. Verdoorn, die er aan herinnerde dat de heer Van der Roest bij zijn optreden krachtig ge assisteerd was door zijn zoon Herman. Als erkentelijkheid daarvoor overhan digde de heer Verdoorn de zoon „Het paarderdorp", een boek van Arthur Heinzlehmann. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Het spel moest worden afgebroken om Woensdag te worden voortgezet nacat kostbare uren waren verloren gegaan met over en weer praten. De staatsse cretarissen dachten dat zij sterk ston den omdat de regering toch in de zo juist gepubliceerde belastingwetten hon derden millioenen voor de gezinnen heeft aangekondigd. Zij betoogden voorts dat de groep die van deze maat regel de nadelige gevolgen zou onder vinden uitermate klein was, dat het on zin was om het bedrijfsleven op kos ten te jagen, die zij op 20 millioen be rekenden, ter wille van die kleine groep. Van de 167.000 kinderen van zes tien jaar in Nederland zou er vol gens hun berekening 59% in het be drijfsleven werkzaam zijn. Voor hen zou kinderaftrek onredelijk zijn, 27% zou nog onderwijs volgen, terwijl van de resterende 14% nog een aantal invalide zou zijn en dus ook al voor aftrek niet in aanmerking komen, waarna van het restant in vele gevallen de ouders niet belastingplichtig waren Bovendien was er nog 'n technisch-fiscale reden. De ont werpers van het schema hadden een bij zonder belastingtarief bedacht dat de moeilijkheid van de coördinatie als bij toverslag kon oplossen. Daartegenover stelde de Kamer haar opvattingen. Dr. De Kort betoogde namens de K.V.P. dat hij het stelsel van de regering wel wil de aanvaarden, maar dan om heel an dere motieven. In het verschil aan pre- mei-opbrengst en de huidige kosten van de kinderbijslag zit een behoorlijke mar ge die zou verdwijnen wanneer de leeftijd tot zeventien jaar zou worden opgetrokken om zodoende voor kinder bijslag en kinderaftrek in één lijn te worden gebracht. Die stille reserve niei aantasten, accoord, maar dan moet zij op de juiste wijze worden aangewend: de grote gezinnen hebben recht op deze millioenen. Hun positie is met betrek king tot de andere groepen in de maat schappij slechter. Dus dient dat geld besteed te worden aan een duideliiker markeren van de progressie naar kin dertal vanaf het derde kind. ofwel door studiekosten aftrekbaar te stellen van het belastbaar inkomen. Met dr. Lucas wilde hii dus wel met de regering mee gaan, mits redelijke compensatie zou worden geboden. Noch dr. v. Rhijn, noch ir. v. d. Berghe kon hen echter op dit punt tevreden stellen. Ook de steun die de K.V.P. kreeg van de heren Stapel kamp (A.R.) en Kikkert (C.H.) bracht hier geen verandering in. Met het fata morgana van de komende belas tingverlagingen in de hand trachtten de staatssecretarissen om de zaak heen te wandelen. Toen dr. Lucas duidelijk aan de orde stelde dat er nu en niet later positie diende te worden gekozen, los van alle ingediende be lasting-complexen, bleek dat men er niet uit kon komen. Nadat de heer Lucas hierover een amendement had ingediend, kwam op het laatste mo ment de heer Ritmeester de Kamer nog verrassen met een vijftal amen dementen, die er op neerkwamen dat de V.V.D., gesteund door de P.v.d.A., een ander oud compromis uit de tijd van minister Lieftinck op de helling wilde brengen. Het betrof namelijk het z.g. extra kind dat bü de inkom sten- en loonbelasting voor gezinnen met drie kinderen, die reeds aftrek genieten, destijds bovendien nog voor een aftrek werd aangewezen. De libe ralen herhaalden hier het spelletje dat zij al eens eerder hebben gespeeld toén mevr. Fortanier-De Wit door een motie de compensatie voor de grote gezinnen als gevolg van de overma tige achteruitgang bij de consumptie beperking heeft tegengehouden. Tussen de middag- en avondzitting is de Kamer met minister Cals bijeen ge komen in het trappenhuis. De minister van Onderwijs heeft met een geestig speechje de glasramen, die door de etser Troost uit Eindhoven voor het Kamergebouw zijn vervaardigd, aan de Staten-Generaal overgedragen. Bij het begin van de vergadering heeft de Kamer het amendement van mej. Zeelenberg, beogende het ver plichtend stellen van het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk met 42 tegen 25 stemmen verworpen. BB Het vergaren van kennis omtrent de problemen, die de godsdienst raken, is een van de bezigheden waar mee mijn neef Hans op school onledig wordt ge houden. Soms komt hij mij op de hoogte stellen van zijn vorderingen in deze tak van wetenschap. Gis teren was hij er weer. „Ik ken de hele catechismus uit mijn hoofd", zei hij pocherig. „Werkelijk?" vroeg ik sceptisch. „Heus", antwoordde hij, „vraag maar wat". „Nu", zei ik. „noem mij dan maar eens de vijf geboden van de H. Kerk". „De vijf geboden der H. Kerk", ant woordde Hans vlot. „zijn deze vier: ge loof, hoop en liefde". A. W. Bruna en Zoons Uitgevers Mij. heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een limerick van willekeurige inhoud in de Nederlandse taal. De inschrijving sluit 15 November a.s.; in dezelfde maand wordt ook de uitslag bekend ge maakt. Aan de prijsvraag zijn een hoofd prijs van honderd en vijftig prijzen in boekvorm verbonden. De jury bestaat uit MaxDendermonde, dr. Barend de Goede en Jaap Romijn. Te Fortaleza in Brazilië is op bijna 57-jarige leeftijd overleden de vice-pro- vinciaal der Lazaristen aldaar, de H. E. heer J. R ij n t j e s. Hij werd 31 October 1896 te Nijmegen geboren. Advertentie speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Etui a 6 poeders Emigratie J. P. D. Stelt een drietal vragen op het gebied van emigratie. Antwoord-H: Het beste is u te wenden tot het Gew. Arbeidsbureau ter plaatse. 2. Wendt u tot het Hoofd van het om scholingscentrum te Kerk-Avezaath. (Betuwe). 3. Die mogelijkheid is vrij wel uitgesloten. U kunt het proberen door te schrijven b.v. naar de stoom vaart Mijen Nederland en K. Rotter damse Lloyd. Ontslag bij ziekte C. J. M. Heeit tijdens een radio uitzending gehoord, dat een werknemer tijdens zijn ziekte wel ontslag mag wor den verleend. Hij vindt dit nog al een vreemde bepaling en vraagt nu wat juist is. Antwoord-H: Inderdaad is er geen enkele wet, die verbiedt de werknemer tijdens zijn ziekte te ontslaan. Zegt de werkgever een zieke werknemer ontslag aan en deze neemt dat aan, dan is de zaak geheel juist. Iets andfers is het wanneer de werknemer tegen de werk gever zegt: „Het spijt mij, maar daar kan ik geen genoegen mee nemen". In een dergelijk geval is de werkgever verplicht zijn ontslagaanvraag aan het Gew. Arbeidskantoor voor te leggen. Als er geen andere dringende redenen zijn, waarop het ontslag verleend zou Het grote probleem van duizenden is nog steeds de woningnood. Hoe zal men uit deze impasse geraken? Men hoort altijd veel cijfers van het aantal ge bouwde woningen, maar beter dan die getallen spreekt een overzicht over het verloop van het woningtekort. Hoeveel woningen nog moeten worden gebouwd eer wij uit de nood zijn, is thans in Den Haag berekend. Uit de cijfers blijkt dat eindelijk een dalende lijn is ingezet. In de oorlog en ook na de oorlog bleef het woningtekort maar steeds stijgen. In 1948 behaalden wij het tragische re cord van een tekort van 299.000 wonin gen. Volgens de berekeningen zullen wij in 1954 nog een tekort van 213.000 wo ningen hebben. In het jaar 1964 ver wacht men het grote moment, dat er weer bordjes „Te huur" zullen ver schijnen, want dan moet er een wo ningoverschot van 12.000 woningen zijn. Het ministerie van Wederopbouw tekent bij deze cijfers nog aan dat, als woning- behoevend zijn aangemerkt alle door het huwelijk gevormde gezinnen en voorts alle overige huishoudens, die een zelfstandige woning behoeven. Niet alle gezinnen evenwel eisen in de prac- tijk een zelfstandige woning op. Hier door is de woningvraag geringer dan in dit overzicht becijferde behoefte; Na tuurlijk kunnen in verschillende delen van ons land de woningtekorten al veel eerder opgeheven zijn, daar de in de grafiiek verwerkte cijfers de totaal be hoefte van ons land geven. moeten worden, dan begint het arbeids bureau het onderzoek, met dien ver stande dat gedurende het ziekzijn van de werknemer geen inwilliging plaats heeft van de ontslagaanvrage. Is b.v. het jaar ziek-zijn om, zodat de werk nemer ontslagen wordt van de ziekte uitkering, dan kan het gevraagde ont slag zónder meer worden ingewilligd. Dit is in het kort de gang van zaken. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden wagen. Meten van neerslag Kolonel M. Vooren, vertegenwoordi ger van het Nederlandsche Roode Kruis, is gisteravond uit Korea per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft in Korea deel uitgemaakt van een grote groep Rode Kruis-vertegenwoordigers, die controle en toezicht hebben uitge oefend op de uitwisseling der krijgsge vangenen. Bij zijn terugkomst deelde de kolonel mede, dat hij persoonlijk was ingedeeld bij een groep van Rode Kruis- vertegenwoordigers, die geplaatst werd Na in zijn functie van vertegenwoordiger van het Nederlandse Rode Kruis de uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea te hebben meegemaakt, is kolonel M. Vooren gisteravond op Schiphol teruggekeerd. We zien hem hier met do heren Jerram (links) en Bolton (rechts) van het Engelse Rode Kruis. nisten het verzoek hebben gedaan niet te worden teruggezonden. Volgens com munistische opgave zouden dit 300 Zuid- Koreanen en 20 militairen van de ove rige legers der Verenigde Naties zijn. In totaal zijn in ruim een maand tijds door de communisten 12.760 en door de Ver enigde Naties 75.799 krijgsgevangenen afgestaan. „Ik heb inderdaad vreemde tonelen meegemaakt", vervolgde kolonel Vooren. „Vele der communisten, die door de on zen als krijgsgevangenen werden uitge leverd, vertoonden een fanatieke haat. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat zij op het moment, waarop zij werden overgegeven, ten afscheid een Ameri kaans officier nog in het gezicht sloegen of spuwden." Volgens de kolonel bestonden de eer ste transporten van Zuid-Koreanen, die uit de Noordelijke zone terugkwamen, uit krijgsgevangenen, die er erbarmelijk aan toe waren. De Deense arts, die deze Zuid-Koreanen onderzocht, verklaarde, dat zestig procent van hen aan t.b.c. leed. JAARLÓKS WO NINGTEK0RT 1948 '49 1000 woningen 51 '52 59 '63 In 1964 hebben wij een overscho)van IzOOOwoningen J. H. J. S. Hoe meet men bij het KNMI de hoeveelheid neerslag, die in een bepaalde tijd b.v. is gevallen? Antwoord-Wa: Men gebruikt daarvoor een bak, waarin het regenwater wordt opgevangen. Via een tuit schenkt men de bak leeg in een maatglas en leest zo het aantal millimeters af. Er bestaan ook zelfregistrerende regenmeters (pluviografen), waarbij het bakje op een briefweger rust, waarvan de stand afhankelijk is van de hoeveelheid neer slag in het bakje. De stand wordt dan geregistreerd op een roterende trommel. Ontruiming en Ink.belasting H. RIs ambteloos burger en in het bezit van behoorlijke woonhuizen. Hij woont zelf op kamers zonder comfort. Heeft hij recht op het betrekken van een van zijn eigen panden? Antwoord-H: Dit zal de kantonrechter moeten uitmaken. U dient via een deur waarder of advocaat een verzoek tot ontruiming in te dienen bij het kanton gerecht. 2. Ik heb een klein pensioen, waar voor geen loonbelasting wordt ingehou den. Moet ik dit pensioen opgeven voor de berekening van mijn inkomstenbe lasting? Antwoord-H: Loonbelasting kan be schouwd worden als een voorlopige aanslag op de inkomstenbelasting. U dient op het aangifteformulier van uw inkomstenbelasting a 1 uw inkomsten op te geven. Uw inkomstenbelasting wordt dan berekend naar uw gehele inkomen. Reparatiekosten J. P. W. Is inwonend, moet hij bij dragen aan eventuele reparatiekosten van het huis? Antwoord-H: Als niet het tegendeel is overeengekomen, hoeft u niet bij te dragen aan eventuele reparaties, mits u natuurlijk niet' zelf de schuldige bent. In dit geval komen de kosten geheel voor uw rekening. Voetganger schuldig A. J. B. Mag een voetganger zich op de rijweg begeven, b.v. 60 tot 125 cm uit het verharde pad? Antwoord-H: Voetgangers zijn ver plicht van de voetpaden gebruik te maken. Zij mogen de rijbanen en rij wielpaden slechts haaks en zonder onderbreking oversteken. Zij hebben het derhalve aan zichzelf te wijten als zij aangereden worden. Zoals u het stelt zal, volgens onze mening, de voetganger als de schuldige worden aangewezen. Kinderbijslag J. P. Stelt een vraag over kinder bijslag. Antwoord-H: Helaas, geachte heer, dit is een uitzonderlijk geval, waarop wij u geen afdoende inlichtingen kunnen geven. Daar zit zoveel aan vast, er doen zich zoveel vragen voor waarover uw (overigens vrij uitvoerig) schrijven in Niemandsland. Daar heeft hij van dichtbij de uitwisseling, die thans is afgelopen, gadegeslagen. Hij vermeldde op Schiphol een aantal cijfers, doch hij zeide daarbij niet te kunnen zeggen of ze als officiële getal len mogen worden beschouwd. Met de ze restrictie deelde hij mede, dat van de krijgsgevangenen, die in handen der Amerikanen waren gevallen, 15.000 Chi nezen en 7.800 Noord-Korean\n niet uit geleverd wensten te worden. Zij hebben thans drie maanden de tijd om zich te bedenken en staan intussen onder toe zicht van een neutrale commissie. Doch ook in Noord-Korea bevinden zich krijgsgevangenen, die de commu- Siaan helpt niet In 1952 zijn in de Unie van Zuid-Afrika aan misdadigers 50.077 zweep slagen toegediend, heeft de minister van Justitie C. R. Swart in het parle ment meegedeeld. Dit aantal is viermaal hoger dan in 1940, toen er maar 12.070 zweepslagen wer den geserveerd. Erg af schrikwekkend schijnt deze lijfstraf niet te wer ken, want volgens het verslag van de commis sie voor de Zuid-Afri kaanse politie is het aan tal zware misdaden in de periode 19471952 bijna verdubbeld, terwijl de bevolking in die jaren met slechts 18 procent is toegenomen. Waarom niet? Vidal Castillo te Bogota in Columbia zei er niets van te begrijpen, waarom er zoveel belangstelling voor zijn huwelijk werd getoond. „Ik ben pas 107 jaar Waarom zou ik niet trouwen? Ik voel me noq best". Het scheen bij de bruidegom, die beter Vi tal had kunnen heten, niet op te komen, dat een deel 'Als hij „miauw" zegt, gaat hij er aan. geen melding van maakt, dat wij ge noodzaakt zijn u te verwijzen naar het orgaan dat tot dusverre de kinderbij slag aan u uitbetaalde. Dit adres kunt u te weten komen op de lijsten, die u reeds hebt ontvangen of nog ontvangen zult. Als u daar even op het kantoor gaat praten, is deze zaak zo opgelost. H. B. Hoe wordt Ethiopië gere geerd en welke zijn de hogere bestuurs lichamen. Antwoord-: Ethiopië is een souvereine, onafhankelijke staat, die geregeerd wordt door de Negus, keizer Haile Se- lassi, die in 1930 werd gekroond. Het wordt democratsch geregeerd. Een par lement, bestaande uit een senaat en een Kamer van Afgevaardigden, heeft de wetgevende, de ministerraad de uit voerende macht. Er is voorts een zelf standige rechterlijke macht. Slecht voor nieren M. L. K. Is het gebruik van Kruschen Salt slecht voor de nieren, zoals een kennis mij wil doen geloven? Antwoord-Sc: Er is mij geen geval be-, kend, dat het bedoelde middeltje slecht op de nieren zou hebben gewerkt. Vol gens mij verdient het echter aanbeve ling, dat u aan uw huisdokter vraagt of u werkelijk moogt doorgaan met het innemen van laxeerzouten én of hij u in dat geval een recept daarvoor wil geven: dan heeft u ook medische con trole op het innemen van het medica ment. J. D. E. Hoe verwijdert men vlie genvuil van een zijden lampenkap? Antwoord-H: Als de kap strak ge spannen is en goed stevig genaaid, kunt u de kap wassen in een sopje van goede zeep. Naspoelen met lauw water en uit knijpen tussen 2 badhanddoeken. Een grote kap kan wel eens glad gestreken worden aan de binnenzijde. Vacanties D. v. R. Krijgt oen noodhulp win- keljufrouw met ruim een jaar dienst ook vacantie? Antwoord-H: U geeft niet op in welke branche u werkzaam bent: U doet ver standig u te wenden tot het kantoor van de arbeidsinspectie, afdeling loon- conróle. Uw zaak wordt daar grondig onderzocht, desnoods onder geheim houding. Wanneer vol loon? Abonné te IJ. Wanneer krijgt een automonteur vol loon, dus van jeugd op vol loon? Antwoord-H: Op 14-jarige leeftijd be ginnen de regelmatige jaarlijkse ver hogingen, tot op 26-, resp. 25- en 24- jarige leeftijd, afhankelijk van de cate gorie, het maximumloon is bereikt. Ten einde dit voor uw woonplaats met ze kerheid te kunnen vaststellen is het beter, dat u even naar het kantoor der arbeidsinspectie (afdeling looncontróle) gaat. U krijgt dan opgave van het juiste salaris waar u recht op hebt. J. N. R. Heeft last van oorwormen binnenshuis. Wat te doen? Antwoord-H: Veel gebruik maken van vloeibaar sproeimiddel, zoals b.v. D.D.T. Op plaatsen waar u met de stof zuiger bij kunt komen, is stofzuigen ook een goed middeltje. Kosten bij huur van de grote belangstel ling ook wel zijn bruid Petronila Borda, die 52 is, zal hebben gegolden. Lijken gevraagd Het Engelse medische tijdschrift „Lancet" schrijft, dat er op 'f ogen blik in Groot-Brittannië een tekort aan lijken be staat, Op sommige uni versiteiten. aldus het blad, kunnen de studen ten zich daardoor niet voldoende in de ontleed kunde bekwamen. Ja, dat komt er van als de medische wetenschap zul ke geweldige sprongen vooruit maakt. Het blad stelt de artsen voor hun stoffelijke resten, natuur lijk. eerst na hun afster ven, voor dit doel aan de universiteiten na te la ten en zodoende het goe de voorbeeld te geven. L. H. Welke kosten komen voor rekening van huurder en welke voor rekening van de verhuurder? Antwoord-H: In volgorde van uw op somming volgt hier het antwoord: a. voor rekening van verhuurder, b. moet de huurder voor zorgdragen, c. voor rekening van de verhuurder, d. idem, e. huiseigenaar, f. idem. Alles onder voorbehoud, dat niet het tegen deel is overeengekomen. U dient er eveneens rekening mee te houden dat geringe en dagelijkse reparatiën voor uw rekening komen, tenzij deze te wijten zijn aan ouderdom of slijtage. Noodwet-Drees P. T. H. Welke voorwaarden zijn er verbonden aan een uitkering van de noodwet-Drees? Antwoord-H: 65 jaar oud zijn. Uw in komsten mogen niet meer bedragen dan f 1650.00 als u gehuwd bent en f 1080.00 als u ongehuwd bent. Aangezien wij niet weten hoeveel uw inkomsten be dragen, kunnen wij u ook niet op geven hoeveel uw uitkering zal zijn. Hierover moet u bij de Raad van Ar beid zijn. Wel kunnen wij u nog ver tellen. dat als u totaal geen andere in komsten hebt, u als gehuwd persoon netto in handen krijgt f 91.50 per maand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3