Reeks van aanrijdingen in Yelsen PARATROOPERS afgeworpen boven Nijmegen Arnhems oorlogsmonument onthuld Eenvoudige luxe luxueuze eenvoud Gemeenteraad Bloemendaal DIACONIE MAG (NOG) NIET BOUWEN OP „DE RIJP" Visser ijgolf Motorrijder en een kind gedood Hoogtepunt 17-Septem ber-herdenking Sfeervolle plechtigheid in aanwezigheid van Koningin Daimler „Conquest" volstaat met detailverbeteringen; nieuw (Amerikaans) gewaad om Opel „Kapitan" Bespreking van Boek en ABR. MEYER VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 PAGINA 7 Geen spreekuur „U LACHT MENEER!" Utrechts Studentencabaret in Haarlem V erif icatievergadering faillissement Avifauna Accoord aangeboden Haarlemse Esperantisten Staking in Indonesië ten einde Tweejarig meisje door vrachtauto gedood Onder belangstelling van duizenden Raadselachtige brand in Nijmegen Opzet in het spel Kees Manders ongedeerd na botsing Na een niet zo heel uitvoerige discus sie heeft de Bloemendaalse gemeente raad gisteren voorlopig een punt gezet achter de kwestie betreffende de bebou wing van „De RÜP"- Met 8 stemmen voor en 5 tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen, inhoudende afwijzing van het verzoek van de Commissie De Rijp der Ned. Herv. Diaconieën van Haarlem, Bloemendaal Schoten en Spaarndam om de buitenplaats „De Rijp" te bebouwen ten behoeve van ouden van dagen. De heer Schulz (Arb.) kon moeilijk met die afwijzing accoord gaan. Hij stemde zelfs graag in met de bedoelde bebouwing, omdat het hier sociaal werk betreft. Zijn fractiegenoot Vliegen vond het hele geval maar een moeilijke zaak. Verstand en gevoel zijn hier in strijd met elkaar; het eerste zegt: niet afwij zen; het tweede: terrein niet bebouwen, maar voegen bij het Bloemendaalse bos. De vorige maal was spr. met de sugges tie gekomen om het terrein door de ge meente te laten kopen. Hij betreurde 1 het daarom, dat B. en W. met een der gelijk voorstel niet waren gekomen. De heer Smidt van Gelder (VVD) vond het niet juist, als de gemeente overstag ging voor de wensen van de diaconie. Van die zijde immers worden Advertentie ALLEEN DE PRIJS bepaalt 't verschil tussen een naar maat gesneden costuum en een BRIXON DE LUXE van 144165.— Alléénverkoop van een rijke collectie bij Gen. Cronjéstraat 40-44, Haarlem Telefoon 15438 De handel, die vreesde Vrijdag op geen grote aanvoer van haring te kun nen rekenen, stelde zich Donderdag vei lig door iets in voorraad te kopen, met als gevolg, dat de noteringen van de goede soorten aan de hoge kant bleven en slechts enkele minder goede soorten via de opvangregeling hun weg vonden naar de vismeel-industrie. Noordharing noteerde regelmatig 16,— en 15, per kist en goede Zuidharing werd ge waardeerd op 14,en 13,per kist. De overige vissoorten, die werden aan gevoerd, waren te gering in hoeveelheid, om steekhoudende prijzen te kunnen noteren. De vraag was echter goed en de noteringen lagen hierdoor op een hoog niveau. Als gevolg van het slechte weer in het begin dezer week was het voor de Vrijdagmarkt bijzonder rustig. Van de trawlervloot meldde zich alleen de Ma ry IJM 61 met een vangst van 1.400 kisten haring en als „visboot" meerde de Bloemenaaal IJM 71 voor de hallen met 750 kisten makreel, 45 kisten schel vis en piepers, 75 kisten haring, 20 kis ten diversen en 15 stuks stijve kabel jauwen. Voor het begm van de volgende week wordt een grote drukte verwacht. Vele trawlers hebben de reizen door het slechte weer gerekt in de hoop nog met een flinke hoeveelheid naar huis te kun nen komen, terwijl trawlers van latere vertrekdatum het weer wat mee hadden en dus in korter tijd een voldoende vangst scheep konden halen. Dit bete kent dus, dat de eerste dagen van de volgende week een groot aantal traw lers aan de afslag verwacht kan wor den. De motortrawler Claesje RO 46, die ver in de Noord jacht maakte op ma kreel, was zo onfortuinlijk zijn netten kgpot te trekken. Het schip moest 2 da gen renteloos liggen drijven om eerst de schade te herstellen. Zijn rederij-ge noot Dirkje RO 53 trof het al even slecht toen Donderdagmorgen zo'n zware trek haring werd gedaan, dat de netten het begaven waardoor slechts 40 manden scheep gehaald konden worden. De Schoorl IJM 39, die kort in zijn nabij heid viste, had meer geluk, door in één trek 500 kisten haring aan dek te ha len. Geheel onverwacht liep Vrijdagmor gen nog de stoomtrawler Herman IJM 2 in IJmuiden binnen. Het schip had een beste dag gemaakt en was zonder veel drukte op de thuisreis gegaan. De vangst telde 1.700 kisten haring en 100 kisten makreel. Het is niet uitgesloten, dat over en kele weken Engelse drifters de steven naar IJmuiden zullen wenden. De voor uitzichten zijn althans niet ongunstig. Maar deze transito-handel is van zoveel factoren afhankelijk, dat het onmogelijk is hier met enige kans op waarschijn lijkheid voorspellingen te doen. Veel zal afhangen van de prijs, die in de tran sito-handel gemaakt zal kunnen wor den, van de vraag of Duitsland haring tegen die prijs wil hebben, dan wel zelf voldoende aanvoer heeft en ook van de vraag of Engeland wel verse haring zal kunnen missen. de wensen van de gemeente genegeerd Dit raadslid zou het niet gelukkig vin den, wanneer het terrein door de ge meente werd overgenomen; de prijs zou volgens hem veel te hoog zijn. De heer Fijen (KVP) zag in de be bouwing eveneens een sociaal belang, maar was geen voorstander van aankoop door de gemeente vanwege de exorbi tant hoge prijs. De heer Lagendijk (AR) sprak woor den van waardering voor de activiteit van de diakenen. Hij zag in de bebou wing niet alleen een sociaal maar ook een ethisch belang. De voorzitter stelde daartegenover een ander sociaal belang, met name dat V3n de Bloemendalers zelf. De laatste jaren is de bebouwing in het algemeen indruk wekkend uitgebreid. Hij noemde het ge vaarlijk een stuk grond op te offeren bij de dorpsagglomeratie. Er is inder daad ook geen rekening gehouden met de wensen der gemeente Mej. Nolte deed nog de suggestie om het gebouw op een laag gedeelte van het terrein op te laten trekken en niet op het plateau. Dan blijft het natuur schoon behouden. Wethouder Van Geluk merkte op, dat het geen zin heeft om nog met de dia conie te onderhandelen. Men wil nu eenmaal op het plateau bouwen. Wel zou men de diaconie kunnen voorstellen: jullie krijgen de gewenste „Kubiek", maar dan niet op het plateau bouwen. De heer Schulz betoogde nog, dat Bloemendaal nog voldoende natuur schoon bezit (Kennemerduinen, Open luchttheater enz.). Wanneer de raad toe- stemmming tot de bebouwing zou geven, zou er op het overblijvend terrein een servituut gelegd kunnen worden. Tenslotte werd er eerst gestemd over het voorstel om onderhandelingen aan te knopen over aankoop van het terrein door de gemeente. Dat werd echter ver worpen met 6 stemmen vóór en 8 tegen Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om het verzoek van de diaconie af te wijzen. Zonder of met heel weinig commen taar werden ook de andere punten afge handeld. Wethouder mr. J. Heijszeler is verhin derd op 22 en 29 September zijn spreek uur te houden. Het was toch wel weer pleizierig de Utrechtse studenten gisteravond aan het werk te zien in de Stadsschouw burg. De Haarlemse Kunstgemeen schap heeft op die manier in lichte toon het nieuwe seizoen ingezet. Dat lichte genre is het Utrechtse studen tencabaret wel toevertrouwd en de herinnering aan het optreden van vorig jaar is er wellicht niet vreemd aan, dat de schouwburgzaal vrijwel tot op de laatste plaats bezet was. Wie ech ter een vergelijking maakt tussen het programma van de vorige keer en dat van het eerste uitvalt. En dit komt niet conclusie komen, dat deze ten gunste van het eerste uitvalt. En komt niet alleen door het verrassende element, dat bij de kennismaking zijn stempel drukte op de voorstelling, ook naar vorm en inhoud vormde het eerste op treden een gaver geheel, en, wat nog belangrijker is,'het programma tintelde toen van oorspronkelijkheid. De jon geman, die destijds zo'n enorm succes oogstte als de „kampleider", moest nu dezelfde „trucjes" aanwenden om zijn nummer met succes op de planken (en in de zaal) te brengen. De verrassing bleef daardoor achterwege, maar de bijna primitieve charme, waarmee hij zijn droge humor ten beste gaf, vond toch steeds weer een goedlachs pu bliek. Men kan aan deze groep niet de hoogste eisen stellen en de toeschou wer moet er nu eenmaal vrede mee nemen, dat de nummers sterk van ge halte en waarde wisselen. Daarom zul len wij hier niet tot in de finesses op deze voorstelling ingaan. Hoofdzaak was, dat velen zich geamuseerd heb ben met die ernstige kolder en die kol derachtige ernst, waarin de persiflage met plezier gehanteerd werd. Onder voorzitterschap van mr Sthee- man, rechter-commissaris, werd heden morgen de verificatievergadering in het faillisement van het vogelpark Avifauna gehouden. Op een tweetal na werden al le vorderingen erkend. Op voorstel van een gemachtigde van vele kleine AI- phense crediteuren werd bij meerderheid van stemmen besloten een commissie uit de schuldeisers in te stellen, bestaande uit de heren mr Bartels, Prast en Ver- kley. De advocaten van de familie var. den Brink boden een accoord aan, waar van wij de inhoud in onze editie van gis teren hebben gepubliceerd. Dit accoord was echter te laat gepubliceerd om nog op deze vergadering te kunnen worden behandeld. De behandeling ervan zal 9 October geschieden. Op de T-splitsing IJmuiderstraatweg— Frans Naereboutstraat te IJmuiden heeft vanmorgen een zeer ernstige aanrijding plaats gevonden, waarbij de 48-jarige B. van Beek, uit de Spiegelstraat te Haarlem, dodelijk werd gewond. Van B. reed op zijn motor en kreeg vermoe delijk geen voorrang van een met een snelheid van ongeveer 55 kilometer op de IJmuiderstraatweg rijdende vracht auto. De motor werd enkele meters weggeslingerd. De motorrijder kreeg een schedelbasisfractuur en is kort na aankomst in het St. Antoniusziekenhuis overleden. Een kleinzoon, die op de duo zat, kreeg een diepe vleeswond. Met dit ongeval kwam een reeks van aan rijdingen tot een wel zeer tragische climax. Bij het station Santpoort, waar door het verwijderen van de rails uit de weg het wegdek zeer slecht is, reeds een motorrijder die in het bezit was van een voorlopige oefenvergunning. Hij reed middenop de weg en zag plotseling een tegemoetkomende personenauto. In plaats van naar links week hij naar rechts uit, Waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. De motorrijder, de 37-jarige W. V. uit Santpoort, werd aan de neus gewond en kreeg een shock. Op de Parkweg wilde een motorrijder j rechtsaf de Driehuizerkerkweg inslaan. De motor werd door een achterop rij dende auto aangereden. De duorijdster, de 52-jarige mevr. C. V. uit Haarlem, echtgenote van de bestuurder, moest met een diepe vleeswond in het rechter on derbeen naar het Antonius Ziekenhuis worden overgebracht. Op de hoek ZeewegLange Nieuw- straat ten slotte slipte vanmorgen een motorrijder. Met een hersenschudding is ook hij naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. Vlak daarvoor vond ook een zeer ernstige aanrijding plaats en wel op de Havenkade. De gemeente is daar bezig met het ledigen van riolen, waar voor een kolkzuiger midden op de weg stond. Een jongen, de 5-jarige R. P. D. B. V. uit de Marconistraat, stond erbij te kijken, stak plotseling de weg over en liep onder een passerende lege zand- auto. De jongen kreeg een bekken fractuur en is in zorgwekkende toe stand naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd, waar hij ook enkele uren na aankomst is overleden. Op de hoek SnelliussfraatHaven kade verleende een autobus van de N. Z. H. geen voorrang aan een vracht auto. Beide wagens werden bescha digd. Op de Wijkerstraatweg bij de Banjaerdstraat reed een vrachtauto op een personenauto, die linksaf de Heil weg wilde inslaan. Ook hier schade aan beide wagens. Woensdagavond werd in het gebouw Sint Bavo het seizoen 1953'54 van de Haarlemse Esperantisten geopend met een causerie door de heer Teo Jung, re dacteur van een der meest vooraanstaan de internationale Esperanto-tijdschriften. Voor de pauze vertelde de heer Jung op geestige wijze, hoe hij reeds meer dan 40 jaar geleden ertoe kwam Esperantist te worden. Daarna deed hij zeer in het kort verslag over zijn reis paar het Uni versele Esperanto Congres, dat dit jaar in Zagreb (Joegoslavië) gehouden is. De Sarbupri heeft bekendgemaakt, dat zij geen reden meer ziet de staking voort te zetten, in afwachting van een herziening van de beslissing van de com missie ter beslechting van arbeidsge schillen. De staking was begonnen als protest tegen deze beslissing. Vice-premier Wongsonegoro heeft over de staking medegedeeld, dat de regering bereid is pogingen te doen, opdat de bij de Sarbupri aangesloten arbeiders loons verhoging krijgen. „Doch", zo voegde hij hieraan toe, „de regering wenst niet, dat er druk op haar wordt uitgeoefend en zij laaf zich niet intimideren door wie dan ook". Op de Eksterweg te Apeldoorn ter hoogte van het Hofveld is de tweejarige M. J. Dudinga uit de Gaaiweg gisteren omstreeks half tien door een vracht auto aangereden en op slag gedood. Het kind heeft waarschijnlijk haar poppen wagen, die op de weg lag, voor de na derende auto willen wegtrekken en kwam daarbij met haar hoofdje onder het linker achterwiel terecht. Op gironummer 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis is thans ten behoeve van de hulp verlening aan de slachtoffers van de Griekse aardbevingsramp een bedrag gestort van f 225.036,85. (Van onze correspondent) Drie enorme Amerikaanse „vliegende vrachtwagens" dreven gistermiddag in de wolken gestoffeerde Septemberhe- mel boven een vlaggend en uitgelaten Nijmegen. De formatie leek een log en moeilijk manoeuvreerbaar eskader, ver geleken bU de dartele en pijlsnelle jachtvliegtuigen die voor het escorte zorgden. Maar Nijmegen juichte en zwaaide enthousiast omhoog, want daar boven in de lucht kwam opnieuw nu in symbolische vorm de vrijheid op zilveren wieken aangevlogen. Vier „padvinders" sprongen vooraf. Zij ondervonden wat hinder van een sloot en wat bomen, maar het liep met een nat pak en zonder ongelukken af. Toen, precies vier uur, terwijl duizen den en duizenden zich verdrongen op de hoge Nijmeegse heuvelrug, op de Waalbrug en in de Ooypolder, vlogen de vliegende vrachtwagens als ganzen in een rij schuin over de Waalbrug om hun last af te werpen. In drie golven bungelden de overige 46 paratroopers aan hun groene en wit te schermen omlaag. En zij brachten de koningsfakkel en de Amerikaanse en Nederlandse vlag mee. Daarmee marcheerden zij even later naar het Nijmeegse stadhuis, waar vele autori teiten zich hadden verzameld voor het gadeslaan van een défilé door para chutisten en eenheden van de Neder landse luchtmacht. Het défilé werd af genomen door de chef van de Tactische Luchtmacht Nederland, commodore J. Segers. De luchtlanding en het daarop aan sluitende défilé vormden ongetwijfeld een van de hoogtepunten van de 17 Advertentie Tricot-Specialist Grote Houtstraat 16 September-herdenking in Nijmegen, maar er was reeds veel aan voorafge gaan. In de ochtenduren werd de bevrijder der stad, general-major James M. Ga vin in gezelschap van zijn echtgenote en capt. John Brooks, ontvangen in het hoofdgebouw van de R.K. Universiteit op Heyendaal. De rector-magnificus, prof. mr. Ch. Petit herinnerde in zijn welkomstwoord niet alleen aan de roemruchte daden van de 82nd Airbor ne Division, maar ook en vooral aan de belangstelling welke van deze zijde werd ontvangen bij de opbouw van de medische faculteit. In gezelschap van de hoogleraren prof. Janssen, prof. y. d. Ploeg O.P., prof. Goemans O.F.M. en prof. Van Melsen bezichtigde het Amerikaanse gezelschap de grote bronzen plaquette, welke in de hal is aangebracht ter herinnering aan de 82nd Airborne Division. De generaal was kennelijk ontroerd door deze hul de aan zijn mannen gebracht en in een antwoordspeech zei hij o.m.: „Er is geen mooier monument denkbaar om de be vrijding van uw stad te eren, dan dat gene wat u hier opbouwt." De beheerder van de medische facul teit, drs. J. J. M. de Leeuw, gaf ver volgens een korte uiteenzetting van de bouwplannen der nieuwe faculteit. Na zijn bezoek aan de Universiteit begaf generaal Gavin zich naar het gemeente huis, waar ter zijner ere een receptie plaats vond. Behalve het voltallige col lege van B. en W. waren hier aanwe zig, het lid van Gedeputeerde Staten C. van Westreenen, deken C. J. E. N. van Dijck van Nijmegen, burgemeester mr. P. Sassen van Ubbergen, de rector mag nificus van de Universiteit, de Senaat der Universiteit, de Senaat van Carolus Magnus, hoogleraren, ex-illegale wer kers en vele militaire en burgerlijke autoriteiten. Burgemeester Hustinx schetste in een rede de gevoelens van dankbaar heid van de Nijmeegse bevolking In de avonduren vond bij het monu ment aan de Waalbrug een indrukwek kende plechtigheid plaats. Het was hier dat generaal Gavin burgemeester Hus tinx de door de lucht aangevoerde ko ningsfakkel overhandigde, die er de be- vrijdingsvlam mee ontstak. De achtste herdenking van de Slag om Arnhem die gisteren is gehouden, heeft een bijzonder karakter gekregen door de onthulling van het oorlogsmo nument. H. M. Koningin Juliana was er voor naar Arnhem gekomen en in een sfeervolle plechtighe'id heeft onze vorstin het grote monument onthuld. 's Morgens stond op de „Airborne Ce metery", evenals vorige jaren, weer een grote zwijgzame menigte bij de graven van Engelse, Ierse en Poolse soldaten, die in de bloedige slag het leven heb ben gelaten. De duizenden simpele graven waren bedolven onder een schat van bloemen, bijeengegaard door de kinderen van Oosterbeek, waar de Slag om Arnhem haar einde heeft ge vonden. Op de bovenste foto is te zien, dat Arnhem zijn bevrijders nog niet vergeten is. In de namiddag werd de herdenking voortgezet op de Markt. In de schaduw van de zwaar getroffen Grote Keik droeg de voorzitter van het Comité Oorlogsmonument Arnhem, de heer F. J. ten Kate het monument aan de ge meente Arnhem over. In tegenwoor digheid van vele autoriteiten, o.w. de Britse ambassadeur, Sir Nephil Butler, de minister van Oorlog, Ir. G. Staf, en de burgemeester van lArnhem, Ch. G. Matser, trok H. M. de Koningin de vlag weg, die de bronzen liggende mannenfiguur van het monument be dekte. H. M. legde een krans, gevolgd door de bloemenhulde van een aantal der aanwezgen. Op de foto rechts: H. M. do Koningin, burgemeester Matser en de beeldhou wer van het „Oorlogsafweer" genoemde monument, Gijs Jacobs van den Hof. (Van onze verslaggever) 71 /T autotentoonstelling in Pa- /I// rjs in het vooruitzicht komt ook L het nieuws van de fabrieken los. Niet, dat alles onmiddellijk aan de openbaarheid wordt prijsgegeven, maar over enkele zaken wordt de sluier der geheimzinnigheid toch wel opgelicht. Zo is het thans ook bekend geworden, dat Daimler een nieuwe, luxe wagen zal in troduceren. Het is de zes cylinder „Con quest", die wat het uiterlijk betreft ty pisch Engels is gebleven. Trouwens niet alleen het uiterlijk, de gehele wagen is een getuigenis van de eenvoudige dege lijkheid die steeds de Daimlers heeft ge kenmerkt. Natuurlijk hebben er veran deringen plaats gevonden, doch dat zijn detailkwesties. De „Conquest" is, zonder afbreuk te doen aan de traditie, iets ele ganter van carrosserie geworden. Deze twee-deurs cabriolet biedt een ruime plaats aan vier personen, kan een top snelheid van 145 km per uur bereiken en de prjs zal in Nederland f17.500 zijn. Dat is alles wat de Daimler-fabrie- ken voorlopig van dit nieuwste product hebben willen vertellen. Wie meer zal willen weten zal de tentoonstelling in Parijs moeten afwachten. Zelfs de En gelsen zullen deze wagen op de tentoon stelling in Earls Court niet zien. Trou wens op het vasteland zal men de wagen niet alleen eerder zien, ook zal Enge land voorlopig lijdzaam moeten toezien, dat de eerste afleveringen naar het con tinent gaan roen in het voorjaar op de tentoon stelling te Frankfurt de Opel-fa- brieken te Rudelsheim een ware revolutie ontketenden met de nieuwe „Olympia" en daarbij tevens bekend werd, dat spoedig ook de „Kapitdn" in een nieuw kleed zou worden gestoken, was het reeds duidelijk, welk luxueus patroon voor dit gewaad zou worden gebruikt. Welnu, deze veronderstelling is juist geweest. Opel heeft zijn nieuwe Kapitdn, ook al bestemd voor de Salon te Parijs, getoond. Het is een vergrote uitgave van de RekordMet dit. ver schil uiteraard, dat de kwaliteiten, die het oude model Kapitdn onderscheiden van het oude model Olympia, zijn ge handhaafd. Kon men overigens bij de Rekord reeds wijzen op de opmerkelijke gelijkenis met de Chevrolet ook een product van General Motors bij deze nieuwe Kapitdn spreekt dit nog duide lijker. Dit, wat de aanblik betreft. Ook motorisch wijkt deze nieuwe wa gen af van zijn voorganger. De motor kan namelijk bogen op een vermogen van 68 pk. tegen 58 pk. van het oude model. De maximum-snelheid bedraagt 140 km per uur. Toch zal deze wagen, althans dat beweert de fabrikant, slechts 10.1 liter benzine gebruiken tegen 21.5 bij het oude model. Ook is het gewicht iets lager. Er is nog een derde verschilpunt. Be droeg de prijs van de oude Kapitdn DM 9.500, de nieuwe zal DM 400 goed koper zijn. Hoewel de prijs voor Neder land nog niet is vastgesteld, mogen wij aannemen, dat ook hier van een prijs verlaging sprake zal zijn. „De Witte geest" van de Boroboedoer door M. J. M. van Kuppeveld. Uitgeverij „Helmond" De Haarlemmer M. van Kup- peveld heeft in de grote strafgevangenis van Pekalongan, tijdens de bezetting van Indonesië door de Jappen, een verhaal ge schreven van twee middelbare scholieren die op toevallige wijze een inbraak bij een ju welier meemaken en daardoor in allerlei avonturen verwikkeld raken. Een groot ge vecht wordt geleverd in de Boroboedoer. Het is van het begin tot het eind een ge zond en fris boek, dat vooral jonge men sen maar ook ouderen bijzonder zal inte resseren. Een detectieve-verhaal van het uitstekende soort, geïllustreerd door H. Al leman. „De Heraut van Halodin" door F. H. Ackermann. Hofboekerij Heemstede. Het zijn ruwe, harde mannen, die leven in het praehistorische tijdperk in het land van Boyarië, het tegenwoordige Beieren—Oos tenrijk. Zij bevinden zich in het diepste heidendom en het bijgeloof viert hoogtij. De hoofdpersoon van het boek is Matuge- nos, de doodsheraut van Halodin. Een geest wiens verschijning onherroepelijk dood en onheil moest veroorzaken. Maar deze raad selachtige man heeft het geloof aan de ene ware God leren kennen en waar onrecht geschiedt, weet hij op bijna bovennatuur lijke wijze in te grijpen. Matugenos redt van hun vrijheid beroofde slaven en aan het eind van het boek weet hij de koning te bevrijden en een schurk van een edelman te ontmaskeren. Maar dan is zijn kracht gebroken. Voor hij sterft openbaart hij zijn afkomst en legt de koning de verplichting op de slavernij in zijn rijk af te schaffen. Een spannend boek dat meer geeft dan het verhalen van een legende. Detectiveverhalen van Willy Corsari. Bij H. P. Leopolds Uitgeversmaatschappij te Den Haag zijn drie detectiveverhalen van Willy Corsari in herdruk verschenen. En wel: „Een expres stopte", „De misdaad zonder fouten" en „Binnen drie dagen". Men leest deze boekjes, in de handige Leeuwenserie opgenomen, in één ruk uit. Lichte lectuur, nu de avonden weer langer worden. „Het paardendorp" door Arthur-Helm Lehmann, Leopolds Uitgeversmij., Den Haag. Onder de titel „Das Dorf der Pfer- den" heeft Arthur-Heinz Lehmann de ro man van een jaar geschreven, waarvan D. v. d. Linden de geautoriseerde vertaling verzorgde. „Het Paardendorp" ligt tussen de Oostenrijkse bergen, waar de mensen hun leven vervlochten hebben met het paard en zich met grote toewijding aan het fokken van edelsoorten geven. De schrijver tekent de situatie in het ingeslo ten dorp op even rake als humoristische wijze en stort de lezer van het ene in het andere avontuur. Die avonturen zijn lang niet ongevaarlijk en de intieme aangele genheden nopen tot reserve voor strikt vol' wassenen. Een aantal zeer fraaie foto's van paarden in het Oostenrijkse land, waaron der de bekende Haflingers, geven het om vangrijke boek een extra waarde. „Dekenjongen", Uitgeverij Nieuwe Wie ken", Amsterdam. ..Dekenjongen" is een fascinerende, actuele roman uit Zuid-Afri- ka, berustende op authentieke gegevens, verzameld in Zuid-Afrika na dtr tweede wereldoorlog. Peter Lanham, een der auteurs, is een blanke Afrikaan en bekend radiospreker en journalist. Zijn mede auteur, A. S. Mopeli—Paulus. is een zwarte Afrikaan, stamhoofd van Basoetoland en nakomeling van de grote negerkoning Moshoeshoe. Zij hebben het negerprobleem tot in de kern aangepakt en als hoofdper- spon een neger gekozen, die de kralen in het binnenland verlaat om in de mijnen van de grootstad veel geld te verdienen. Men kan uit zijn avonturen opmaken hoezeer de neger in Johannesburg verguisd wordt. De „dekenjongen" wordt een heer. maar hij blijft een outcast. De schrijvers hebben in hun verhaal een schril beeld getekend van uitbuiting, rituele moord en rassenhaat, maar ook van opofferingsgezindheid, durf en gehechtheid aan het eigen land. Wie de levensgang van Monare, inderdaad de held van het boek, gevolgd heeft, zal meer res pect kunnen opbrengen voor de neger, hoe zeer hij ook van de blanke In menig op zicht mag verschillen. Een boek dat tege lijkertijd een aanklacht en een poging tot beter begrip der rassen inhoudt. Het zal begin October in de handel komen en on getwijfeld grote belanstelling trekken. „Het Lied van de Hemel" door J. Lenz, Uitgeverij „Het Spectrum". Duizenden heb ben indertijd genoten van Johan Maria Lenz' „Het Lied van de Hemel". De twaalf de druk wijkt op verschillende punten van haar voorgangers af. De kennis van de he mellichamen en het heelal is in 15 jaar (sinds het verschijnen van de eerste druk) gigantisch toegenomen. Al dit nieuws is in het boek verwerkt. Men beleeft tijdens het lezen de duizelingwekkende sensatie en de bekoring van het staren naar de nachtelijke sterrenhemel met zijn geheimzinnig sterren- geflonker en de oermenselijke eerbied voor het schone mysterie van de schepping. (Van onze correspondent) Een raadselachtige brand, die dank zij snel optreden van politie en brandweer ge- localiseerd kon worden zodat de ongetwij feld catastrophale gevolgen voorkomen werden, houdt de oude binnenstad van Nij megen bezig. Men neemt aan dat hier van opzet sprake is. Half drie Woensdagnacht ontdekte een surveillerend agent van politie brand op de bovenverdieping van een huis aan de Bot telstraat no. 62. In dit pand is een lood gieterswerkplaats gevestigd. In de boven woning woont een vrouw met enkele kin deren. Terwijl de vlammen reeds uit het dak sloegen en het vuur snel om zich heen greep, drongen brandweerlieden van ver schillende zijden het huis binnen op zoek naar bewoners, die eventueel in de slaap verrast zouden zijn. Men vond echter nie mand in het brandend perceel en het wek te nogal bevreemding dat geen der bedden beslapen bleek te zijn. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de vrouw half twee in de nacht het huis heeft verlaten. De kinderen bleken elders te zijn ondergebracht. De recherche, die een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld, heeft een uitgebrande bus carbid in be slag genomen, die door de zoldering heen was gebrand en in de loodgieterswerk plaats terecht gekomen. In de werkplaats lagen o.m. twee zuurstof cylinders. Dank zij het optreden van een der buren konden deze gevaarlijke cylinders bijtijds naar bui ten worden gebracht. De zanger-conferencier Kees Manders is Woensdag op de weg van Zwolle naar Meppel met een snelheid van circa 60 km met zijn auto op een melk wagen gereden, die voortgetrokken werd door een paard, en geen achter licht voerde. Manders en een mede-inzittende kwa men op kleine ontvellingen na onge deerd uit de zwaar beschadigde auto. De voorstelling, die Manders in Meppel dezelfde avond zou geven, is normaal doorgegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7