Vreemde valuta per ongeluk niet aangegeven Een kwaadaardige huurster en een winkeldievegge voor de balie St. Josephschool te Bloemendaal plechtig ingewijd Grote zelfwerkzaamheid door individueel onderwijs de Groot Proces-verbaal opgemaakt tegen Haarlemse fabrikant De ernstige autobotsing te Amsterdam m Een bril? natuurlijk; f &L Maar de douane ontdekte veel meer Radio-reparatie Werknemer bleek medeplichtig H. J. Maertens N. V. FEDERMAM DELANA rmemer oum GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 f AGINA 2 Haarlemse Economische Politierechter Zuiver pech gehad Betrouwbare POLITIE RECHTER HAARLEM Burgerlijke Stand Conferenties voor niet-katholieken Ernstige aanrijding op Schoterweg Contact tussen school en ouders onmisbaar Plechtige inwijding Heden etaleren wij de laatste nouveautés in Valse aangifte, verduistering en diefstal Willem Andriessens afscheid van Amsterdams Conservatorium Over rails geslipt Rosenkransbedestonde op Zondag 4 October Haarlemse politie deed een goede slag Bakker steelt negen fietsen HEEMSTEDE Kath. Vrouwenbeweging wur# ZANDVOORT Geen spreekuur ,,'t Helm" Beurs van Amsterdam Beurs van New York - - „Een degelijk fundament van han delskennis en van relaties is toch wel een eerste voorwaarde om succesvol zaken te kunnen doen," meende de Haarlemse economische politierechter, mr. J. A. Bletz, gistermorgen, bij het uitspreken van welke zinsnede hij de verdachte over zijn bril bestraffend aan blikte. En deze, de verdachte, kon, zijn vreemde manipulaties overdenkend, niét veel anders dan de waarheid van dit oordeel erkennen. De dagvaarding tegen de 41-jarige J. V. J. B. uit Haar lem bevatte drie subjes, die alle betrek king hadden op een overtreding van het deviezenbesluit 1945. De zaak was aan het rollen geraakt, toen verdachte in Januari van dit jaar bij Beek de Neder landse grens passeerde op de terugweg uit Duitsland. Juist op het ogenblik, waarop hij weer in zijn auto wilde stappen, ontdekte hij in de zakken van zijn jas 1200 Belgische francs en 50 Duitse marken, die hij per ongeluk niet had aangegeven. Hoewel hij probeerde dit alsnog te doen, werd hem medege deeld, dat het al te laat was en hij der halve een overtreding had begaan. Daarop wierpen de beambten zich ijve rig op zijn voertuig en ontdekten daar zo het een en ander, wat hun niet ge heel pluis leek. Nu, daar hadden ze gedeeltelijk wel gelijk in. Uit de paperassen, die werden aangetroffen, kwamen namelijk enige gegevens aan het licht, betrekking heb bende op een transactie in de automo bielbranche. Met enkele anderen had B. in het jaar 1952 de eerste toebereidselen verricht tot de oprichting van de N.V. „Marathon", die zich zou bezighouden met de fabricage van automobielen en scooters. Een Belg, zekere A., die ook in de onderneming betrokken was, bleek zo bereidwillig aan B. in Brussel geld bedragen te lenen, in ruil waarvoor hij 2 automobielen zou ontvangen, die op de tentoonstelling in België zouden worden geplaatst. De wagens zijn hem inderdaad overhandigd, zodat daarin de moeilijkheid niet school. Het bezwaar gold veeleer de beschikking over bui tenlandse betaalmiddelen zonder ver gunning. Immers, de Belg had B. na tuurlijk betaald in Belgische francs. Dit feit was derhalve het sub 2 tenlaste- gelegde. De dagvaarding vermeldde vervolgens en ten slotte in de bekende en veelge- wraakte terminologie, die deze docu menten eigen is, dat B. in Duitsland omvangrijke licensieverdragen met een Duitse fabriek, die op failliet-gaan stond (welke bijzonderheid als zodanig met de overtreding niets van doen heeft) had afgesloten, zonder het daarvoor be nodigde kapitaal, maar bovendien zon der toestemming van de betrokken mi nisteriële afdeling. Verdachte verkeerde voortdurend in de waan, dat hij een ruggesteun bezat van een half millioen gulden. In werkelijkheid kon de finan ciële staat nauwelijks op een half mille geschat worden. De „verschillende zij den", die de ondernemende kellner (welk eerzaam beroep de verdachte uit oefende vóór zijn weinig succesvolle stap in the big business) kapitaal had den toegezegd, waren blijkbaar op het laatste Ogenblik niet zeker omtrent een goede bestemming van hun geldelijk aandeel. Hoe het ook zij, het financieel heleid van verdachte heeft zeker part aan het échec. De officier van Justitie, mr. Wiarda, bekende lang te hebben geaarzeld over de strafmaat. Aanvankelijk over woog hij een vrijheidsstraf, want hij achtte de feiten toch wel ernstig. Ver dachte had in het buitenland nu niet bepaald een gunstige indruk van Ne derland gevestigd. Wat ook het aan deel van de andere betrokkenen in deze "affaire is geweest, de materiële dader van de deviezenovertreding was B. geweest. Zijn eis tenslotte luidde: 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk voor het onder punt 1 en 3 tenlastegelegde; een boete van 250 gulden voor het onder 2 vermelde misdrijf. Daarbij vorderde mr. Wiar da de verbeurdverklaring van het in- beslaggenomen geld, een bedrag van 135 gulden, zijnde de winst, die B. uit de transactie had weten te slepen. Maken we nu van een mug geen oli fant, zo vroeg de raadsman, mr. v. Son, zich af. Het juridisch gedeelte van zijn verweer vatten wij kort samen. Van opzet bij de invoer van Duits en Bel gisch geld naar Nederland is geen sprake. De beschikking over buiten lands geld was inderdaad in strijd met het deviezenbesluit. „Maar als ieder een zou leven naar de letter van dit besluit, was een normale internationale handel voor Nederland niet te verwe zenlijken, aangezien in dat geval voor elk briefje naar het buitenland toestem ming moest worden aangevraagd." Bij het afsluiten van de 'licensieverdragen was verdachte in de mening, dat de toestemming van de ministeriële afde ling reeds was afgekomen. Dit bleek later niet het geval te zijn. Derhalve was ook hier geen opzet in het spel. Mr. van Son vroeg een voorwaardelijke boete. Het woord en daarmede de beslissing was toen aan mr. Bletz, die zich de vraag stelde, of B. wel de juiste man was om een nieuwe Nederlandse indus trie te stichten. Het vonnis luidde: veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk voor de eerste overtreding, het niet-aangeven van vreemde valuta; één maand dito voor het misdrijf, de beschikking zon der toestemming over buitenlandse be taalmiddelen; f 100 boete onvoorwaar delijk voor de tweede overtreding, het zonder toestemming afsluiten van licen- sie-contracten. De winst werd ook ver beurd verklaard. En nu gaat B. maar terug in zijn oude bedrijf; drie dagen per week hanteert hij weer dienblad en servet, gekleed in deftig zwart Zijn eigen mening? „Ik heb zuiver pech gehad." Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Somebody loves me". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „De raadselachtige mr. Moto". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Hoera, ik ben papa". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Achter gesloten gordij nen", (geprolongeerd). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar, Lido: „Baai der hartstocht". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. City: „Het gevloekte zeilschip". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: tot 'en met Maandag: „Morgen is te laat". Maandag 8.15 uur. Boven 14 j. Dinsdag 22 September Minerva: Voordrachtavond door Lily Bouwmeester, 8.15 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Klaas Bolt, 2021 uur. Stadsschouwburg: „De Verenigde Spe lers" in: „Het proces Mary Dugan", 8 uur. Woensdag 23 September Frans Halsmuseum: Openingsavond. Voor dracht door Nel Oosthout, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 1012.30 en 13.3017 uur. Zondag 1417 u. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Advertentie WIJ ONTVINGEN GROTE ZENDING EEN VAN IN: BRETEL-BROEKJES, diverse kleuren. BRETEL-ROKJES, gestreept en effen. JURKJES met korte en lange mouw. PULLOVERS, Noors motief. VESTJES, lange mouw met knoop of rits. SKIBROEKEN in marine en bruin. DIRECTOIRTJES in wol, groen, koren en rood. BLOUSES in effen en gestreept met en zonder ritssluiting. BLOUSE speciaal voor meisjes. DUBBELRIB HEMDJES EN BROEKJES IN ALLE MATEN Het gebeurde in de middag van 23 Juli 1953. Mevrouw K. deed haar wekelijkse ronde om in opdracht van haar moeder de huishuur te innen. Op haar tocht klopte ze ook aan bij mevrouw B., een van de huurders, die bekend stond als een slecht betaler. De deur bleef ge sloten. Mevrouw B. had zich achter een van de bovenramen verschanst en wei gerde kennelijk de deur te openen. Dies bleef mevrouw K. doorkloppen. Voorzichtig werd een van de boven ramen een weinig omhooggeschoven. Mevrouw B. gluurde even ontstemd naar buiten en leegde toen de inhoud van een emmer op het hoofd van mevr. K. Deze belde doornat bij een van de buren aan om getuigen voor deze snode daad te vinden. De huurster had intussen eieren voor haar geld gekozen en was naar buiten gekomen. Mevrouw K. informeerde toen, waar de huur bleef en hoe al dat water zo plotseling uit de lucht was komen vallen, waarop mevrouw B. haar vier klappen in het gezicht gaf. Gistermorgen was de politierechter de taak toebedeeld, deze zaak te ontwarren. Mevr. B. had voor de politie verklaard, dat zij slechts een spons boven het hoofd van mevrouw K. had uitgeknepen en van die klappen wist ze helemaal niets af. De getuigen beweerden echter het tegendeel. De Officier van Justitie, mr. v. d. Valk Bouwman, eiste voor deze mis handeling een geldboete van f 25 sub sidiair 15 dagen en 1 week voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Het vonnis was iets milder: 25 gulden of 10 dagen op staatskosten. In de middag van 8 Augustus 1953 ging C. W. P naar Vroom en Dreesmann te Haarlem om enkele jurken voor haar dochtertje te kopen. Toen ze in een van de vele rekken met jurken een passend model aan het uitzoeken was, kwam plotseling de boze maar begrijpelijke ge dachte bij haar op: wat zou het toch Anegang 19 - Haarlem Tel. 21413 GEBOREN: J. C. van 't Westende-van der Graft, z; G. J. T. Mathot-van Steij- nen, z; T. M. Krammer-van Rooyen, z; T. A. de Graaff-den Dekker, z; J. Lam- van der Weij, z; S. L. H. Venema- Feitsma, d; J. M. Kloot-Nehmelman, d; E. T. Komen-Verheijde, d; J. van Mierlo- Geeris, d; A. H. Behle-Schütte. d; N. G. Meijer-van Harten, d; C. M. T. Brand- Sluijters, d; A. N. de Vilder-Nieland, d. GEBOREN: G. H. Menke—van Woer- kom z.; G. J. Janse KokTreffers z.; Th. J. van MontfoortHoogenstein z.; J. S. L. Kerstholtde Wit z.; J. Ouwerkerk Ouwerkerk z.; Chr. J. van Driestvan Woudenberg d.; E. M. J. TrompHazen berg d.; E. G. LangenbergKlabou d; M. J. MicaDernison d.; C. H. van Lie- ropSamberg d.; M. E. V. Verhoef Croskamp d. GEHUWD: C. A. Serné en M. W. Be- kooij. OVERLEDEN: J. H. Spenkelink, 45 j„ Hyacinthenlaan; J. Potgieser, 73 j„ Frans Halsplein; H. A. Surink, 73 j., Ekster straat; J. C. Bomwater-Eldering, 89 j„ Kamperlaan; P. J. Bouwens, 72 j., M. v. Heemskerkstraat; P. Knip, 79 j., M. v. Heemskerkstraat. OVERLEDEN: H. M. Prinzen—Pries- man, 92 j., Nieuwe Gracht; N. Nauta— Molenaar, 87 j., Tugelastraat; N. van der Tol, 63 j„ Maerten van Heemskerk straat; K. Kroezen, 74 j., Kamperlaan; F. H. van Dijk, 80 j., Gasthuisvest. Op de Vrijdagen 9, 16, 23 en 30 Octo ber, 's avonds om 8 uur, zullen in de R.K. kerk, Spaarne 99, een viertal con ferenties worden gegeven door pater Wynand Sluys O.F.M. Deze conferenties zijn op de eerste plaats bestemd voor niet-Katholieken, doch uiteraard even eens toegankelijk voor katholieken.. Pater Wynand Sluys staat bekend als een spreker, die in zakelijke, vreedza me en boeiende conferenties,, de vraag stukken betreffende de geloofs- en ze denleer op klare en logische wijze weet uiteen te zetten. Als onderwerpen zijn gekozen: 1. Weet eri durf te leven. 2. Geen ongelovige maar gelovige wereld. 3. God heeft tot de mensen gesproken. 4. God blijft spre ken door zijn kerk. De inhoud dezer conferenties behan delt de stichting en leer van de Ene Heilige Kerk van Jezus Christus. Voor al thans is het ook voor katholieken uiterst heilzaam te kamen luisteren naar deze conferenties, die worden gevolgd door een cursus over de volledige katholieke geloofsleer. Reeds nu kan men zich opgeven voor de a.s. cursus bij de heer H. O. H. Knötschke, Kleverlaan 157, Haarlem. De deelnemers nemen hoegenaamd geen verplichting op zich, cursusgeld wordt niet gevraagd. Katholieken die belangstellende an dersdenkende vrienden of kennissen hebben, kunnen dezen medenemen naar de conferenties en de cursus. Gisteravond om ongeveer 8 uur is op de hoek van de Schoterweg en de Kle verlaan de 48-jarige wielrijdster A. V de W. in aanrijding gekomen met een personenauto. De aanrijding ontstond, doordat de wielrijdster geen voorrang verleende aan de personenauto. De wielrijdster sloeg met het hoofd tegen de voorruit van de personenauto. Met een hersenschudding en een-zware hoofdwonde is zij in het Diaconessen- huis ter verpleging opgenomen. De auto werd aan de voorzijde en het rijwiel aan de achterzijde zwaar beschadigd. prachtig zijn als ik deze jurken gratis in mijn bezit zou krijgen. Ze voegde de daad bij het woord, stopte twee jurkjes zorgvuldig in haar tas en begaf zich naar de uitgang. Doch C. W. P. kon zich niet aan de speurende ogen van de heren van Vroom en Dreesmann onttrek ken en werd gegrepen. Gistermorgen stond zij terecht voor de Haarlemse politierechter. Zij ontkende niet, dat zij het feit gepleegd had, maar zij gaf een explicatie, die haar gedrag moest rechtvaardigen. Daar was het verhaal over haar dochtertje, dat, naar zij zei een nogal omvangrijke omvang had. De jurkjes waren voor haar be stemd; zij wilde het kind niet in „af dankertjes" laten lopen. Er kwam nog een verhaal op tafel. Over haar man, die zo graag accordeon speelde. Hij had een nieuw instrument gekocht en dat moest nu afbetaald worden. De politierechter luisterde enige tijd naar deze met een stroom van woorden opgediste verhalen en concludeerde hier uit, dat geldgebrek aanleiding tot de diefstal was geweest De Officier van Justitie eiste f 25 subs. 10 dagen en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De uitspraak was conform de eis. Bloemendaal-dorp is nu officieel verrijkt met een tweede R.K. lagere school, die de lasten van de bestaande school aan de Dennenweg aanmerkelijk zal verlichten. Voorshands zullen de leerlingen van de twee klassen, die de St. Joseph-school nog telt, gehuisvest blijven in het Bispinckhuis aan de Bloe- mendaalseweg. De rechtervleugel van het huis werd hiertoe gedeeltelijk gerestaureerd, zodat nu twee fraaie lokalen zijn ontstaan, alsmede een ruime spreekkamer. Maar natuurlijk mag slechts van een noodoplossing gesproken worden; uitbreiding kan de nieuwe instelling nauwelijks ondergaan in deze behuizing. Hopelijk zal mettertijd hierin voorzien kunnen worden. Het onderwijssysteem, zoals de heer G. J. Bartelsman, het hoofd van de tweede lagere school, zich voorstelt te gaan geven, wijkt aanmerkelijk af van de gewoonlijk gevolgde methode. Het nieuwe systeem zal trachten ieders aanleg en tempo zo veel mogelijk te benutten, zodat veeleer individueel dan klassikaal onderwijs wordt gegeven. Het klassikale gedeelte blijft dan ook beperkt tot hoogstens VA uur per dag. De rest van de tijd op school wordt doorgebracht met het werken aan de taak. Er zal namelijk telkens voor de duur van één week een taak worden opge geven, die door de leerling moet wor den verricht in een door hem zelf te kiezen volgorde en tempo. Zaterdags morgens wordt dan het werk van iedere leerling gecontroleerd en worden de resultaten besproken. De onderwerpen, die de taak bevat, zijn alle reeds bij vorige gelegenheden besproken. Dit systeem laat het kind voor een belang rijk deel de vrijheid en brengt het anderzijds het besef bij: ik moet zelf werken. Want op werken legt hij, de heer Bartelsman, wat het onderwijs aangaat, de nadruk, niet op luisteren. Bevendien bespaart de methode enorm veel tijd. Als tegenwicht tegen een te grote individualiteit, is een klas ver deeld in groenen, die ieder een leider kiezen, en bij voorkomende gelegen heden een bepaalde taak krijgen toege wezen. Zó is ook gezorgd voor een sociale binding. Natuurlijk zal dit systeem, dat de heer Bartelsman met veel succes in Halfweg heeft ingevoerd, niet in de laagste twee klassen kunnen worden toegepast; daarvoor zijn de leerlingen nog te klein en onwetend. In de toe komstige hogere klassen hoopt hij ech ter zijn onderwijsstelsel met succes in praktijk te kunnen brengen. Zelf twij felt hij niet aan de goede resultaten. Juffrouw P. Bekooy, de andere leer kracht, zal hem in deze trouw terzijde staan. In hotel-restaurant Rusthoek dan, werden gisteravond enige inleidende woorden gesproken op de plechtige inwijding. De nieuwe wethouder van Advertentie Crote Houtstraat 98 Haarlem Ongeveer drie maanden geleden ver voegde zich bij de Haarlemse recher che de 42-jarige fabrikant E. F. M. ft., die aangifte deed van oplichting met betrekking tot 250 aluminiumplaten ter waarde van f 187.50. Hij verklaarde bij zijn aangifte, dat tijdens zijn afwezig heid zich een persoon in zijn werk plaats had vervoegd, die aan zijn ver vanger verzocht hem 250 aluminiumpla- ten mede te geven voor een te Leiden gevestigde firma. Aangezien het de ver vanger bekend was, dat de Leidse fir ma een zakenrelatie van zijn werkge ver was, had hij de platen meegegeven. Toen de Haarlemse fabrikant bij de fir ma te Leiden de rekening zou hebben gepresenteerd, zou deze van niets heb ben afgeweten. Naar aanleiding van het door de re cherche te Leiden ingestelde onderzoek kwamen echter verschillende -feiten naar voren, die de verklaringen van de Haarlemse fabrikant R- en zijn 39- jarige vervanger J. G. S. op losse schroeven plaatsten, zonder echter nog van zodanige aard' te zijn, dat vSn een valse aangifte kon worden gesproken. Toen echter twee maanden later door een 31-jarige Haarlemse fabrikant te gen R. bij de recherche aangifte werd gedaan terzake van verduistering van 1000 aluminiumplaten, was dit voor de recherche aanleiding R. aan een ver hoor te onderwerpen. R. bekende toen terzake van de oplichting voor 250 alu minium platen een valse aangifte te hebben gedaan en f 45.te hebben ge geven aan zijn vervanger S., als belo ning voor het bevestigen dezer ver klaring. R. bekende verder de 1000 alu- miniumplaten, die hij ter bewerking van de Haarlemse fabrikant had ontvangen, te Amsterdam te hebben verkocht en de opbrengst daarvan te eigen bate te heb ben aangewend. Bij het verhoor van S. bekende deze de medeplichtigheid aan -het doen' van een valse aangifte door zijn werkgever R. Bij het verder ingestelde onderzoek bleek verder, dat in het perceel, waar de fabriek van R. was gevestigd, een clandestiene gaslei ding was aangelegd, waardoor dus gas buiten de meter om kon worden betrok ken. R. en S. bekenden respectievelijk ongeveer 1600 m3 en ongeveer 160 m3 gas op deze wijze clandestien te heb ben betrokken. Verder kwam uit het onderzoek vast te staan, dat S. in het tijdvak van Maart 1952 tot en met Mei 1953 werkloos is geweest en gedurende die periode steun heeft ontvangen van de dienst voor Sociale Zaken van de ge- Onderwijs, mej. dr. M. E. Nolte, ver tegenwoordigde, tezamen met de voor zitter van de katholieke raadsfractie, de heer J. Pinxter, het gemeentebe stuur; het Rijk was aanwezig in de persoon van de heer W. Schoenmakers, rijksinspecteur van het Lager Onder wijs. Ook de vroegere wethouder van Onderwijs, mr. F. P. Th, Rohling, maakte door zijn tegenwoordigheid duidelijk, dat dergelijke zaken hem nog steeds na aan het hart liggen. Het zaaltje was verder geheel gevuld met de ouders van de leerlingen op de nieuwe school. De voorzitter van het schoolbestuur, pastoor L. Beune, opende de samen komst met een gebed tot de H, Geest. In zijn inleidend woord bracht pastoor Beune dank aan allen, die op enigerlei wijze tot de stichting van de St. Josephschool hadden medegewerkt. Hij ging vervolgens wat dieper in op de doelstellingen van de school in het algemeen. De school is een hulp voor de ouders, voor de Kerk en voor de staat in de opvoeding van het kind; voor de ouders en de staat in het na tuurlijke en maatschappelijke leven, voor de Kerk in het bovennatuurlijke leven. De school beoogt, naast de ver standelijke ontwikkeling, ook de vor ming van geest en karakter. Nadruk kelijk bracht pastoor Beune het belang naar voren van een goede samenwer king tussen school en ouders. Ouders kunnen geen neutrale houding aanne men, waar het gaat om de opvoeding van hun kind. Er was daarom een oudercommissie gevormd, die tot taak had het contact tussen school en ouderpaar te bevorderen. De commissie zou, naast de ouderavonden, ook con tactavonden organiseren, waar de ouders „individueel benaderd zouden worden". Met een enkel woord stipte pastoor Beune nog de vernieuwing in het onderwijs aan, zoals dit in komende jaren zou worden doorge voerd. Een redelijke behoudzucht is op zijn plaats naast een redelijke ver nieuwing, en andersom. Mits de vernieuwing geleid wordt volgens de deugd der voorzichtigheid, is er geen enkel bezwaar tegen. In de heer Bartelsman meende hij de juiste man op de juiste plaats te hebben gevonden. Hij wenste het schoolhoofd Gods rijke zegen op zijn verantwoorde lijk werk. Tot slot formuleerde pastoor Beune in concreto de wensen, die ten aanzien van het onderwijs in Bloemendaal nog bij hem leefden: in 1954 een nieuw school gebouw en een nieuwe kleuterschool; verder de hoognodige restauratie van het vervallen Bispinckhuis. Onderzoe kingen hebben uitgemaakt dat het ge bouw zelf hecht genoeg is. Het staat, trouwens op de rijksmonumentenlijst, zo mompelde de pastoor zachtjes, maar toch luid genoeg om door alle aanwezi gen te worden verstaan. Mr. Rohling glimlachte maar eens. Me#, dr. M. E. Nolte bekende met eni ge schroom het woord te voeren, omdat ze nog maar zojuist tot wethouder was benoemd en bovendien haar illustere voorganger zich temidden van het ge zelschap bevond, die haar vermoedelijk, met critisch oor aanhoorde. Ook zij noemde de oudercommissie een zeer nuttige instelling. Mogen de leerkrach ten naast en door het aanbrengen van profane kennis de kinderen nader brengen tot Hem, Die de bron van de kracht is van ons aller bestaan, aldus besloot dr Nolte haar gelukwens. De heer Vermey sprak' namens de ouders. Hij wees op 2 gevaren, die het onder wijs bedreigen, n.l. de sleur, die zo vaak op dit gebied intreedt, en de om standigheid, dat de ouders het totaal van de opvoeding uit het oog verliezen. De opvoeding kan slechts slagen, als ook de ouders hun volle medewerking verlenen, ook aan de opvoeding in schoolverband. De rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer W. Schoenmakers, wenste vooral de ouders geluk met de aanwinst. Het contact tussen ouders en school vond ook in hem een voorstan der. Er is vaak kortsluiting op dit ge bied, zei hij. De aannemer van de school, de heer Kunst, bekende zelden een opdracht gever als pastoor Beune gekend te heb ben, zo gehaast als deze was. Na een korte explicatie van de wij ding aanhoord te hebben, begaf het ge zelschap zich naar het Bispinckhuis, waar na het Veni Creator pastoor Beune de lokalen zegende en vervolgens de kruisbeelden. Na deze -plechtigheid ver klaarde hij tenslotte de St. Josephschool voor geopend. Vanmorgen zijn in het hijzijn van de 40 leerlingen de St. Josephbeelden ge zegend. Ongecorrigeerd.) Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 meente Haarlem, terwijl hij tevens in dienst van R. in diezelfde periode ruim f 1100.aan loon heeft ontvangen, het geen -hij voor genoemde dienst heeft verzwegen. Tengevolge hiervan werd de gemeente Haarlem voor een bedrag van pl.m. f 733 benadeeld. In verband met het bovenstaande is tegen R. proces-verbaal opgemaakt ter zake van het doen van een valse aangif te, verduistering 'van 1000 aluminium- platen en van diefstal van pl.m. 1600 m3 gas. Tegen S. is proces-verbaal op gemaakt terzake van medeplichtigheid aan een valse aangifte, van diefstal van 160 m3 gas en van valsheid in geschrif te (steunfraude)Beide verdachten zijn geleid voor de Officier van Justitie. In de Bachzaal van Amsterdam's Con servatorium heeft Willem Andriessen Zaterdagavond afscheid genomen van het Conservatorium, waarvan hij 16 jaar lang directeur is geweest. Hij werd ge prezen om zijn naugezetheid en om zijn grote liefde voor zijn leerlingen en voor de muziek. „Als ik zo hoor wat er alle maal van u wordt gezegd lijkt het mij nog niet zo'n genoegen uw plaats te moeten innemen", merkte zijn opvolger, George Stam, enigszins beducht daarna op. Er was voor dit afscheid zeer grote belangstelling uit de kring der muziek beoefenaren. De minister van O., K. en W. had zich laten vertegenwoordigen. Voorts waren er de heer L. Bouwman, als vertegenwoordiger van de Commis saris der Koningin en mr. dr. P. Witte- man in zijn functie van voorzitter van de Raad voor de Kunst. Gistermorgen is de 61-jarige J. A. T. om ongeveer 12 uur met haar brom fiets geslipt over de tramrails op de Amsterdamse brug. Zij kwam op het wegdek te vallen, tengevolge waarvan zij een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding opliep. Zij is ter ver pleging in het Diaconessenhuis opge nomen. Ook het dekenaat Haarlem heeft zich aangesloten bij de Rozenkransbedestonde, die het Apostolaat van de Rozenkrans op de laatste Zondag van September in tal van Maria-oorden in Nederland houdt. In te genstelling met de andere plaatsen echter zullen de katholieken van Haarlem bijeen komen op de eerste Zondag van October, en wel des middags om vier uur op het landgoed ,,Mariënheuvel" der zusters Augustinessen te Heemstede. De bedeston de ter ere van O. L». Vrouw van Haar lem zal geleid worden door pater B. Tep- pema O.P. Gistermiddag kwam de 18-jarige bak ker H. M. K. een rijwiel te koop aan bieden bij de 47-jarige handelaar R. Hij trof het niet, want de recherche was daar juist aan het controleren. De re chercheurs verlangden van hem een degelijke verklaring over de herkomst van het rijwiel, maar H. M. K. bleef deze schuldig. Hierop werd hij naar het Afdelingsbureau-Centrum overgebracht, waar spoedig kwam vast te staan, dat hij het rijwiel in de Paarlaarsteeg had ontvreemd. Verder bekende K. in 1953 nog 8 rijwielen te hebben gestolen. Hij is voor nader onderzoek ingesloten. Het gestolen rijwiel uit de Paarlaar steeg is intussen weer in het bezit van de eigenaar, een 22-jarige electricien gekomen. Biljarten De wedstrijden om de Zilveren Bal tussen Groenendaal en H. v. Holland gaven de volgende resultaten; v. d. Berg 90 90 21 19 4.28 v. Wunnik 95 69 21 19 3.28 De Bruijn 175 175 21 34 8.33 Kraaijer 140 94 21 34 4.47 v. d. Erf 100 94 53 10 1.97 v. d. Veldt 140 140 53 14 2.64 Kooijman 175 175 28 27 6.48 Scholten 200 180 28-23 6.42 Spierenburg 40 24 25 4 0.96 Hooijdonk 50 50 25 8 2 C. Jansen 90 16 20 4 0.80 Kraaijer 140 140 20 55 7.— Wester 70 70 24 10 2.91 Kloos 90 50 24 13 2.08 Leuven 100 100 24 23 4.16 v. d. Veldt 140 103 24 18 4.29 Om het Blauwe Bord werden tussen Hof van Holland en I.V.O. de volgende wedstrijden gespeeld: Hoogeveen Hooydonk Nijssen v. Wunnik Gieske Hurkmans Dijkman Duinker Nijssen Kraaijer Stand 17—15 voor I.V.O. Woensdagavond worden de wedstrij den bij Hof v. Holland voortgezet. 60 60 28 11 2.14 50 40 28 8 1.42 85 52 27 9 1.92 95 95 27 14 3.51 70 70 28 11 2.50 60 60 28 8 0.96 80 80 19 30 4.21 85 54 19 9 2.84 85 59 29 7 2.03 145 145 29 34 5.— In aansluiting op het bericht op onze voorpagina betreffende het auto-ongeval te Amsterdam vernamen wij nog het volgende: Vanmorgen omstreeks tien uur is op de Amstelveenseweg te Amsterdam ter hoogte van het viaduct bij de Ringspoordijk een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij acht personen zijn gewond. Vier hunner zijn ter plaatse in een zieken auto voorzien van de Sacramenten der Stervenden en daarna naar het Wilhel- minagasthuis in de hoofdstad gebracht. Ook de vier andere gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De ernstige gewonden zijn kapelaan B. Tetteroo van de parochie van de H. Jo- hannes de Doper te Amsterdam; hij heeft een schedelbasisfractuur en een been breuk. De 41-jarige heer Campfens uit de Haarlemmermeerstraat en zijn vier jarig zoontje. Voorts mej. R. v. Rijn, een medisch studente uit Haarlem. Vanmorgen was de familie Campfens vader, moeder en twee zoontjes in gezelschap van kapelaan Tetteroo en mej. v. Rijn met een Ford-Consul naar Nieuwveen vertrokken, waar zij een hu welijksplechtigheid zouden bijwonen, De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging belegt Woens dag a.s. des avonds te 8 uur in het Pa rochiehuis „Anno Santo" aan de Achter weg een ledenvergadering die een zeer bijzonder karakter zal dragen. Aller eerst wordt afscheid genomen van Pas toor A. F. v. Noort als geestelijk adviseur en alleen reeds daarom, zal het aan be langstelling niet ontbreken. Verder zal op deze avond Blanche Holzhaus weder om verschillende declamaties geven en ook dat zal aanleiding voor de dames zijn om in drommen naar het Parochie huis te trekken, teneinde van haar be langstelling te getuigen. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor in eigendom te aanvaarden van de heer H. C. Beels van Heemstede te Amsterdam een strook grond ter grootte van 105 m2„ waarop het politie bureau aan de Raadhuisstraat staat, voor een prijs van f 23. waarbij de geestelijke zou assisteren. Op de Amstelveenseweg heeft mevr. C„ die de wagen bestuurde, getracht een voor haar rijdende auto te passeren, doch door de gladheid van het wegdek kwam zij volgens ooggetuigen bij deze ma noeuvre dwars over de rijbaan te staan. Op datzelfde ogenblik reed een taxi, een Kaiser Frazer, die uit de richting Am stelveen kwam, met een vaart van on geveer vijftig kilometer op de wagen in. De ravage was ontzettend. Acht per sonen moesten uit de brokstukken van beide wagens worden bevrijd. Vooral het gezelschap, dat Amsterdam had wil len verlaten was er zeer ernstig aan toe. Nadat in allerijl de geneeskundige dienst was gealarmeerd moest de aalmoezenier van het Wilhelminagasthuis, kapelaan Beukering, vier van de acht slachtoffers terstond de laatste Sacramenten toedie- In het ziekenhuis bleek de toestand van een der zoontjes der familie C. vrij goed te zijn. Ook zijn moeder, mevr, C„ was nog bij bewustzijn. Zij klaagde echter over hevige pijnen in de rug. De chauffeur van de taxi kreeg een shock. Zijn passagier werd eveneens gewond. De huwelijksplechtigheid in Nieuw veen, waarheen men op weg was, heeft wel 'doorgang gevonden. Om haar niet te laten stagneren heeft -men van Am sterdam uit meegedeeld dat het gezel schap door autopanne werd opgehouden. #11 Ter gelegenheid van de zestigste ver jaardag van de Haarlemse schilder G. Robèrf wordt onder auspiciën van de ver.eniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep" een ere-ten- toonstelling gehouden in beide zalen van de kunsthandel Leffelaar, Wagen weg 102. Deze tentoonstelling, welke te bezichtigen blijft tot 17 October, zal Vrijdag 25 September, des avonds om half negen worden geopend door de schrijver Sigfried van Praag. In een comité van aanbeveling hebben zitting genomen burgemeester Cremers, de wethouders Geluk en Happé, de kunstenaars of kunstlievenden. Binnen niet al te lange tijd zal het Spaarne-theater, dat reeds tien dagen zijn deuren gesloten heeft, weer her opend worden. Het interieur zal dan volkomen gewijzigd zijn en de appara tuur gemoderniseerd- Onder directie van de heer G. van Toorn, die ook di recteur is van Cinema Palace zal het theater onder een andere naam een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Aan de Kruisstraat is intussen weer een nieuwe zaak gevestigd. De grote glazen deuren van het perceel 35, waar voorheen de firma Reemers zetelde, zijn dezer dagen opengesteld en dege nen, die reeds kennismaakten met het lederwarenhuis „Fana" in de Generaal Cronjéstraat, kunnen thans met het zelfde genoegen terecht in de tweede zaak aan de Kruisstraat. Een over zichtelijke zeer uitgebreide collectie portemonnaies, visite- en wandeltas jes, acten- en diplomaten tassen, bood schappentassen enz. in vitrines en eta lages maken het voor iedereen uiterst gemakkelijk keus te maken. De verkoopruimte is nu zeer breed, in tegenstelling tot vroeger, waardoor een veel rustiger sfeer is geschapen en ook op spitsuren gedrang wordt voor komen. De fabricage is in eigen han den en men heeft daarvoor een ge deelte van de zeer grote oppervlakte als magazijn-werkplaats ingericht. Een doelmatige verlichting completeert het fraaie geheel. Bij de 'opening waren er vele bloemen, vele kijkers en vele ko pers. Wandelen wij nu even de Kruisweg op, dan komen wij tenslotte terecht in Lion d'Or. De laatste maanden gin gen er vele geruchten rond, dat dit hotel-café-restaurant in andere handen zou overgaan. Telkens werden er na men genoemd van gegadigden, maar evenzovele keren bleek de transactie tenslotte niet door te gaan. Thans doet de eigenaar, de heer L. J. Wasch, me dedeling, dat hij de exploitatie per 30 September zal beëindigen. Tevens doet Lou Bandy, die wij vermoedelijk nie' nader behoeven te introduceren, de mededeling, dat hij met ingang van 1 October de exploitatie van Lion d'Or op zich zal nemen. Bij voorbaat geeft hij zijn gasten de verzekering, dat hij al het mogelijke zal doen om het zijn gasten zo goed en aangenaam mogelijk te maken. De heer Wasch meldt ten slotte, dat café-restaurant ,,'t Heeren hek", Plein 12, onveranderd onder zijn leiding zal blijven voortbestaan. De katholieke Middenstandsvrouwen willen wij er nog even op attent ma ken, dat Donderdag 24 September, des middags om twee uur, in de grote zaal van Brinkmann op de Grote Markt, speciaal voor haar een bijzondere bij eenkomst wordt belegd. Mevrouw B. Kortekaas den Haan zal spreken over „De houding van de katholieke vrouw in het gezinsleven" en rector J. Th. M. Kraakman over „De houding van de katholieke middenstandsvrouw tegen over zaak, organisatie en maatschappij". Verwacht wordt, dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven. Op Maandag 28 September, des mid dags om 2,30 u. en des avonds om 8 u. geeft de Haarlemse Combinatie Detail handel Gas- Electra Artikelen in een van de zalen van Brinkmann, Grote Markt, een demonstratie van een bij zondere wasmachine. Behalve voor een gezellige sfeer zal ook elke bezoeker (ster) een consumptie worden aange boden. Ongetwijfeld een leerzame, aan trekkelijke avond. De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag 23 September geen spreek uur houden. Het aantal aanmeldingen voor het kunstabonnement van de Zandvoortse Culturele Kring ,,'t Helm" overtreft de verwachtingen. Het bestuur heeft daar om besloten het winterprogramma ten uitvoer te brengen. Het wordt op Don derdag 15 October geopend met het op treden van Georgette Hage'doorn. (Niet officiële 3!i Ned. 1953 3%. Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-t'ac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel M«. Cfirt. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika H1n Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. ex-div. 18/9 koersen 1 Vorig Opening slot 22/9 10111 102% 102% lOltt 98% 9815 98:1 98% 99% 97 158 167% 167 y* 108% 125 Vj. 162% 174 189% 190 219 169% 169'A 313% 312 V* 89% 90 130% 127% 126% 127% 127Vz 102% 102 91 901/4 Anaconda Copper 30 Bethlehem Steel 45% Chrysler Corp. 65,2 General Electric. 69 72 General Motors 54% Hudson Motors «La Kennecott Copper Montgomery Ward 53% North American Can 19 Radio Corp. Republic Steel 43 Shell Oil 87V4 Southern Pacific 37% Southern Railway 39% U.S. Steel 20% Tidewater 34 >4 2/9 30 45% 64 68% 54% 9% 61% 54'/* 19% 22% 4214 67 Vz 37% 38% 20% 34%,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2