H. J. van DOORNE tot ere-doctor van Delft gepromoveerd Nieuw studiejaar geopend Tussen neus en lippen Eisen rubrieken voorKVP, KAB en KBTB Loonbeleid Vier mededingers van de K.L.M. Meer dan 2 lA ton voor Griekenland „Ken 'n haan 5n ei liggen55 en *n mens kan wat meemaken55 Londen-Christchurch-race 70.000 sigaretten ontvreemd KRO WINTERPROGRAMMA Rostro heeft nog een half millioen geborgen VAN SMIDSMAATJE TOT DOCTOR H.C. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 m Jgj CHEEP UIT HET Ut DEZE «EEK Verdeeldheden in eigen ge lederen maken het de on derhandelaars van beide partijen moeilijk, omdat zij onzekerheid teweeg bren gen. De Flying Enterprise Op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Neder landse Nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanver wante constructies heeft de senaat van de Technische Hogeschool te Delft, de heer H. Jvan Doorne, president-directeur van Van Doorne's Automobielfabriek N.V. en Van Doorne's Aanhangwagenfabriek N.V. te Eindhoven het eredoctoraat aangebodenMaandagmiddag werd dr. HJ. van Doorne de bul in een openbare senaatsvergadering in de Westerkerk te Delft uitgereikt. De promotor, prof. ir. J. J. Croeze, overhandigt de Doctor Honoris Causa de bul. In Delft is in een plechtige, voltallige zitting van de Senaat der Technische Hogeschool in de Westerkerk de promo tie geschied tot „doctor honoris causa in de technische wetenschappen" van dr. H. J. van Doorne, directeur der D.A.F.-bedrijven te Eindhoven. Gevolgd door een lange stoet hoog leraren in hun lange toga's en met de karakteristieke baret, werd de promo vendus binnengeleid, waarna de rector- magnificus, prof. dr. O. Bottema, het nieuwe studiejaar opende met het uit spreken van een rede Hij gaf daarbij een overzicht over het afgelopen studiejaar, waarin een record werd bereikt van 670 uitgereikte inge nieursdiploma's en 13 doctoraten wer den verleend, waarvan zes met lof. Thans zijn 703 studenten ingeschreven tegen 707 in het vorige jaar. Aan de hand der cijfers blijkt, dat slechts 60 pet. de eindstreep haalt en daarvoor gemiddeld bovendien te veel studiejaren nodig heeft, hetwelk zeer onbevredigend genoemd moet worden Een commissie zal trachten tot betere resultaten te komen. Voorts sprak hij de wens uit. dat de nieuwe hogeschool in Eindhoven in alle opzichten een goede tweede Tech nische Hogeschool zal mogen worden. Tot slot dankte hij prof. dr. G. Holst voor zijn arbeid ais president-cui-ator en richtte gelukwensen tot zijn opvol ger prof. dr C. H de Deeuw. Daarop was het woord aan prof. ir. J. J. Croese, die begon met een korte levensschets van de promovendus te geven. Daarna zich tot dr. van Doorne wendend zei hq dat zijn uitzonderlijke figuur, die zich zulk een even energiek als kundig constructeur en ondernemer getoond had, de aandacht van de Se naat op hem had gevestigd, waarbij volledige overeenstemming ontstond, dat deze prominente leider en bouwer der D.A.F.-fabrieken voldeed aan de strengste interpretatie van het doctoraat in de Technische wetenschappen. Immers deze wetenschap wordt al leen systematisch vergaard en vervol gens analytisch geordend en dan pas kan de synthese groeien tot technische creatie. Hij begroette de nieuwe ere-doctor als een der groten uit den lande om dat hij zo menig technisch probleem zo voortreffelijk concrete vorm wist te geven. Om deze redenen heeft de Se naat hem dan ook met alle rechten en gewoonten de titel van „Doctor honoris causa" verleend. Dankwoord dr. H. J. van Doorne Nadat hem daarop de bul door de rector-magnificus plechtig was uitge reikt en zijn echtgenote hem met een echt Brabantse „plak" had gelukge wenst sprak de nieuwe doctor op zijn bekende eigen wijze een woord van dank. Hij maakte daarbij een vergelijking tussen het welslagen van een kunste naar en een constructeur. De eerste kan door academische opleiding het métier zeker gemakkelijker beoefenen, doch talrijk zijn de voorbeelden van hen, die slaagden uit zichzelf zonder die op leiding.- Zeker hebben zij zich meer moeite moeten getroosten, doch hun succes kwam wellicht juist door hun sterk ontwikkelde persoonlijke eenzij digheid. Spreker meende zelf als constructeur in één sector der techniek geslaagd te Advertentie HET BLAD, WAAR UW GROOTOUDERS GROOT MEE WERDEN, IS EVEN JONG ALS U. DRAMA OP DE VELUWE Een mysterieuze moordaanslag. Zelfs de inspecteur van politie onder verdenking. Louis de Bourbon vertelt het U. HAAIEN „Wij dachten, dat haaien lafaards waren, omdat ze zelfs bang waren voor onze filmcamera's, maar toen ontmoetten we er een..." IN 33 UUR NAAR PARIJS Lindbergh start met zijn mee slepende reportage. HET NOODLOT TREFT DE KONIJNEN Onnadenkendheid van een dokter RAKETTEN BESTORMEN DE HEMEL EN U BLIJFT ER GEESTELIJK ZO GEZOND BUI Wien, Wien, nur Du allein Het gebeurde in We nen. De 35-jarige onge huwde winkelierster An gela P. lag tegen het mid dernachtelijk uur rustig te slapen, toen zij plotseling werd gewekt door oen ongewoon geluid. Zij richtte zich op en zag, hoe een duistere gestalte omzichtig door het open staande raam klom en haar slaapkamer binnen stapte. Onmiddellijk be gon zij, zoals de meeste vrouwen onder dergelijke omstandigheden - ouden hebben gedaan, luidkeels te gillen en om hulp te roepen, want de dagen van Romeo en Julia zijn voorbij, nietwaar? Dat denkt u tenminste en Angela dacht dat ook. Maar luistert verder. Als een zwart weerlicht schoot de inklimmer op haar af en kneep haar de gorgelende keel toe, zodat zij geen geluid meer kon geven. Niette min bleef Angela bij haar zeer vrouwelijke positieven. Zij deed als of zij onder de worggreep bezweek en constateerde tot haar n'iet geringe op luchting, dat de vingers °m haar hals zich ont spanden. Zodra zij weer Praten kon, vroeg ze de aanvaller verwijtend, tvaarom hij haar wilde vermoorden „Om je 9eld", luidde het weinig r9mantische antwoord. Angela ging er eens ge makkelijk voor zitten en oegon toen een diepgaan de discussie met de on tkende. In de loop daarvan vertelde de in breker zijn Meste le vensgeschiedenis. Hij had geen rooie cent meer en dat was allemaal de schuld van een fatale vrouw. Angela schudde meewarig en begrijpend het hoofd, maar kon och niet inzien, waarom zij in haar volmaakte on schuld zou moeten boe ten voor wat door haar ongetwijfeld verachte lijke, maar haar totaal onbekende sexegenote aan hem was misdreven. Zij praatte tegen hem alsof zij hem reeds van de wieg af had gekend en in zijn hart kon '.ezen als in een open boek Tot op de bodem van zijn ziel ontroerd :roeg de dief aarzelend of hij haar nog eens zou mogen op zoeken, maar dan na tuurlijk, op een minder ongelegen uur. Ja zelfs legde hij verklaringen af, die door een goede verstaandster als Angela niet anders uitgelegd konden worden dan als een serieus huwelijks aanzoek. De gelegenheid schijnt toch niet alleen dieven te maken, dit keer maakte zij van een as pirant-dief en potentiële moordenaar een schijn baar overtuigende Ro meo. Uiteraard vond An gela het niet gepast om daar direct zo maar op in te gaan en wilde, on danks haar 35 jaren, wel wat bedenktijd. De in breker kon daar inkomen en trok zich dientenge volge bescheiden terug via het raam, waardoor hij was binnengekomen. Bij wijze van afscheids groet beloofde hij, schrij lings op de vensterbank gezeten, dat hij gauw zou terug komen, indien zij tenminste niet de politie zou waarschuwen Nu, daar had Angela geen bedenktijd voor nodig, want, toen hij in de diepte van het nachte lijk duister verdwenen was, deed zij dat zo vlug als ze maar kon. zijn, omdat hij niet een teveel aan ken nis als ballast behoefde mee te voeren. Toch bond hij de studenten met klem op het hart de geboden gelegenheid, welke hij zelf zozeer had moeten der ven, volledig te benutten. Hij aanvaardde tenslote het doctoraat in de overtuiging, dat daarmee zijn vele trouwe medewerkers daarin mede wor den geëerd. Vervolgens werd in het oude hoofd gebouw der T.H., waar dr. van Doorne des morgens bij het monument der ge vallenen drie bloemstukken had laten neerleggen, een receptie gehouden, waarop honderden burgerlijke en mili taire autoriteiten benevens vele promi nente figuren der Hogeschool en uit het industriële leven hun gelukwensen kwamen aanbieden. Na dit alles wachtte in de grote ontvangstzaal van de sociëteit van „Sanctus Virgilius" een uitgelezen feestbanket, waarbij ruim 250 gasten aanzaten, onder wie behalve mi nister Zijlstra de voorziters der bei de Kamers der Staten-Generaal, bijna alle secretarissen-generaal der minis teriële departementen, alsmede een groot aantal vooraanstaande figuren van land- en zeemacht. Onder de geanimeerde leiding van burgemeester Kolfschoten uit Eindho ven als tafelpraeses ging alle officieel vertoon weldra over in een ongedwon gen samenzijn en werd er getafeld in echt gezellige Brabantse gemoedelijk heid. De mededingers van de K.L.M. in de LondenChristchurch-race zijn de Royal New Zealand Air Force, British Euro pean Airways, Rausch Aviation (U.S.A.) en mrs. G. J. McKenzie. Zoals men weet zijn de deelnemers aan de race ondergebracht in twee groe pen, de z.g. transport handicap section en de speed section. De K.L.M. is on dergebracht in de transport handicap section. In deze section komt het niet zozeer aan op snelheid alleen, als wel op de verhouding van lading en snelheid. Voor ieder vliegtuig wordt rekening gehouden met lading, aantal passagiers en snelheid van het toestel een bepaalde vliegt ij d vastgesteld. Het kan zijn, dat de B.E.A. of de R.N.Z.A.F. eerder aankomen dan de K.L.M. Daarmee is echter nog niet ge zegd, dat zij dan gewonnen zouden heb ben. Dat hangt geheel af van het aan tal uren, dat het toestel op de vast gestelde tijdsmarge weet uit te sparen. Het K.L.M.-toestel, de Douglas DC-6A gaat 2 October al naar Londen Airport. De passagiers volgen 7 October. De route van de transport handicap section is niet bekend. De berichten uit de coeköit worden door de K.L.V.. in code uitgegeven via de verkeers- kamer op Schiphol. Aan boord van een Nederlands schip is in Maart, toen dit schip in Beiroet lag, een omvangrijke diefstal gepleegd. Van de la ding werden in totaal 70.000 sigaretten ont vreemd en ook bleken er twee dozen met penicilline te zijn verdwenen. Een voorlopig onderzoek wees toen uit, dat acht leden van de bemanning zich aan deze feiten had den schuldig gemaakt. Toen het schip vo rige week in de Rotterdamse haven arri veerde werd de rivierpolitie in de zaak ge mengd. De acht schuldigen werden aange houden. Zij hadden de sigaretten reeds in Beiroet verkocht. Op H October a.s. zal het toestel van de K.L.M., de Liftmaster, Ir. Damme, als eerste vertrekken in de race voor vliegtuigen van Londen naar Christchurch, een plaatsje op Nieuw-Zeeland. Op de foto de voltallige bemanning, geschaard om het toestel, dat zij naar Christchurch zullen brengen. BOVEN van links naar rechts: J. v. d. Bos, 2de radio-telegrafist; J. Kiepe, le radio-telegrafist. J. Noo- men, 3de officier; P. J. Aarts, 2de officfier: H. A. A. Kooper, gezagvoerder; J. F. Griffith, le officier; H. v. d. Ham, le boordwerktuigkundige; J. Boomsma, 2de boordwerktuigkundige en D. A. Visser, chef Vliegtechnisch Bureau, General Operations K.L.M. ONDER v. I. n. r.: Mejuffrouw E. M. J. Pinault, stewardess eerste 'traject; L. J. M. Hermans, eerste steward, eerste traject en J. H. Hoftijzer, 2de steward, eerste traject; mejuffrouw M. S. J. Kremer, stewardess laatste trajectM. de Jongh, eerste steward, laatste traject; en J. !A. van Praagh, 2de steward laatste trajectLaatste groep van drie: Me juffrouw N, T. B. Jaspers, stewardess tweede trajectJ. Stil, le steward tweede traject en W. J. Jobse, 2de steward tweede traject. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis zal 1 October zijn inzamelingsactie ten bate van de slachtoffers der aardbevingen op de Griekse eilanden beëindigen. Met grote dankbaarheid constateert het hoofdbe stuur, dat dank zij de offerzin van het Nederlandse volk thans meer dan f 250.000.bijeengebracht is, voor welk geld reeds vele waardevolle goederen naar Griekenland zijn verzonden. Tot hen, die nog willen bijdragen tot de hulpverlening, richt het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis het verzoek zulks te doen vóór 1 October bijv. door storting op giro nummer 777 van het hoofdbestuur on der vermelding: Hulp aan Griekenland. In de werkplaats van een warmte- technisch bureau te Winterswijk is Maandag een ketel geëxplodeerd. De twintig-jarige 'arbeider W. Th. A. uit Aalten werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij enkele uren na het ongeval is overleden. De overige arbeiders kwa men met de schrik vrij. 55 De tijden zijn voorbij dat de winter- programma's der radioverenigingen gro te veranderingen in programma-indeling of in de verhouding der beschikbare zendtijd voor de diverse rubrieken te zien gaven. Deze verhoudingen zijn proefondervindelijk zo uitgebalanceerd, dat ze weinig wijzigingen meer behoe ven. De K.R.O. heeft enkele nieuwe rubrie ken uit de doeken gedaan, welke, voor zover dat te beoordelen valt, zeker suc ces zullen hebben. Onder de originele Het mislukken van de onderhan delingen in de Stichting van de Arbeid over het advies, dat aan de regering ware te geven inzake de loonsverhoging, gevolgd door de onderstreping van die mislukking in het falen van de bemiddelingspoging door de minister van Sociale Zaken ■zelf gedaan, heeft natuurlijk partijen aan weerszijden werkgeversorga nisaties en Raad van Vakcentralen geïnspireerd tot het doen van ontboe zemingen, waarin verwijten door klinken. Dit is begrijpelijk en het is zelfs nodig in het spel, dat nu een maal gespeeld moet worden. Het nyoet de toeschouwers bij dit spel, dat van algemene strekking is en ons allen aangaat, evenwel niet al te ge makkelijk verleiden tot partij kiezen. Daarvoor is het spel te ingewikkeld en zijn de gevolgen van te verschei den aard. Omwille van dit laatste is het evenwel wenselijk te trachten er enige lijnen in te ontdekken, waar langs de gedachtenwisseling loopt, althans gelopen heeft, want zij is vast gelopen en het is thans aan de rege ring om een Salomo's oordeel te vel len. Misschien zal zij dit reeds gedaan hebben voor deze regels onder de ogen der lezers komen maar dan nog kan het zijn nut hebben enige ophel dering te verschaffen in de voor de buitenwereld ietwat verwarde dis cussie. Beschouwt men het goed, dan zijn het eigenlijk twee soorten van ge dachten, die door elkaar lopen. Daar zijn de werknemers, die hun deel van de groter geworden nationale koek komen opvragen. Zij willen niet al leen de krap berekende compensaties voor huurverhoging en drie jaar geleden aangegane consumptiebeper king. zij willen bovendien een be scheiden doch reële loonsverhoging. Zij verlangen een rechtstreeks aan deel in de gestegen nationale wel vaart. Tot op grote hoogte vinden zij hier de werkgevers niet tegenover zich. De werkgevers zijn bereid de com pensaties te betalen, en het is in het geheel nog niet gezegd dat.zij onder geen enkele omstandigheid en op geen enkele manier bereid zouden zijn een zekere reële loonsverhoging toe te kennen Zij zijn in ieder geval be reid om aan nog twee andere werk- nemerswensen tegemoet te komen, n.-L herziening van de gemeenteklas- sificatie en grotere loonspreiding tus sen geschoold en ongeschoold en in zonderheid hoger geschoold. De werk gevers hebben echter over de metho diek van meet af aan een ander stand punt ingenomen, omdat zij de beide laatste punten feitelijk slechts bevre digend oplosbaar achten in het over leg van het vrije, zij het onder toe zicht van de overheid gestelde, be drijfsleven. Hun redenering is, dat de economische situatie per bedrijfstak zeer verschillend is. Er zijn bedrijfstakken waar het er wel af kan, naast enkele andere, waar het niet of met grote moeite af zou kunnen- En centrale werkge versorganisaties moeten uiteraard ook rekening houden met het feit, dat er naast ondernemers, die het royale gebaar beminnen in de over tuiging, dat het op de duur zichzelf toch betaalt, ondere ondernemers zijn die daar anderom over denken. Daar staat tegenover, dat enkele vakcen tralen wel begrip hebben voor loon vorming in gebonden vrijheid, doch dat het N.V.V. er tot dusver tegen blijft. Die verdeeldheden in eigen gelederen maken het de onderhan delaars van beide partijen natuur lijk moeilijk omdat zij onzekerheid teweegbrengen. minui iiiiiifiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii iiiiiiiiiiiiimmiimiiiiiiiiiiimimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii Kan men er aan de ene kant alle begrip voor hebben, dat de arbei ders een reële verbetering van hun welstand verlangen, van de andere kant kan men de redenering van de werkgevers redelijkheid niet ont zeggen. Zij hebben verlangd, dat de hele kwestie zou voorgelegd wor den aan de S.E.R. en dit was op zichzelf een feit van niet te onder schatten betekenis. Het lijkt ons de vraag of de arbeiders er zo verstan dig aan hebben gedaan in dit ver langen alleen maar een drijven naar uitstel van een beslissing te zien, zoals het ook de vraag is of de re gering ir. Augustus-September al direct doorslaggevende reden be hoefde te zien in de mogelijkheid, dat een integrale behandeling van het vraagstuk in de S.E.R. haar te gen Januari in tijdnood zou kun nen brengen. Het valt in ieder ge val moeilijk te ontkennen, dat be handeling van het hele vraagstuk in de S.E.R. de kwestie in het hoog ste orgaan van het bedrijfsleven ge bracht zou hebben, waar men de breedst mogelijke uitblik heeft en gewapend met het meeste materiaal het probleem had kunnen aanpak ken. Mogelijk dat de werkgevers-or- gonisaties daarbij het verlangen hebben gekoesterd een verlichting in hun verantwoordelijkheid fe on dergaan, doch dit is op zichzelf niet onbegrijpelijk, gelet op de verdeeld heid der meningen in hun achter ban, alsmede op de zeer aanzienlij ke financiële consequenties, die r.u eenmaal aan loonsverhoging vastzit ten. Toen eenmaal de poging om de zaak in de S.E.R. te brengen door de regering was afgewezen, werd het in de Stichting van de Arbeid onvermijdelijk een kwestie van touwtrekken. Het ging daarbij niet meer om methodiek of procedure, het kon uitsluitend nog gaan om cijfers. Elk der partijen had haar eigen berekening, over de juistheid waarvan men natuurlijk eindeloos kan blijven twisten. Als1 het juist is, dat opheffing der consumptiebeper king en compensatie van de huur verhoging op een loonsverhoging van ruim 4% (ruim berekend) neer komt, dan zou vergroting van de komt dan zouden vergroting van de Massificatie door de bank genomen daar nog een kleine 3% bovenop moeten betekenen. Doch als de eer ste twee punten met 6% verhoging zouden dienen te worden gehono- noreerd, dan zouden er voor de volgende nog enkele percenten daar boven op gelegd moeten worden. De arbiter, dio het gegeven is het ab solute gelijk van een van beide standpunten vast te stellen, mag men met een lantaarn zoeken. De bemiddelaar van Zaterdag zal zich wel op het standpunt gesteld heb ben, dat hij slechts een niet al te onredelijk tussenvoorstel aan de partijen kon voorleggen en men kan zich dus zonder al te veel moei te voor ogen stellen in welke orde van grootte dit geweest is. In het licht van de feitelijke mis lukking dezer bemiddeling heeft het niet veel zin zich voor te stel len hoe heerlijk het geweest zou zijn, indien werkgevers en werknemers elkander toch eens hadden gevonden. Zij kónden kennelijk niet en dit is vermoedelijk het meest te wijten aan de bovengeschetste omstandigheid, dat beide partijen verdeelde gelede ren achter zich hebben. Nu is het aan de regering om uit te maken hoe veel de loonvloer verhoogd zal moger worden. Gezien de samenstelling en de positie van de regering zal zij zich niet kunnen veroorloven een cijfer te decreteren, dat tè dicht bij het stand punt van een der beide partijen ligt maar gelet op het bemiddelingsvoor stel zal het haar moeite kosten haar keuze op een ander cijfer dan op 5 te bepalen. Hoe belangrijk dit ook voor alle loontrekkenden in Nederland mag zijn, belangrijker lijkt ons in werke lijkheid, dat de regering daarbij niet kan steunen op een eensgezind ad vies of zelfs ook niet eens de kans heeft een eensgezind advies af te wij zen. Zij zal in de strikste zin onenige partijen haar wil moeten opleggen. Dit nu dunkt ons een slecht teken op een tijdstip, waarop we naar alle waar schijnlijkheid staan aan het einde van de periode der geleide loonvorming cn aan het begin van een tijdperk, waarin de loonvorming in eerste in stantie aan het georganiseerde be drijfsleven zelf zal worden overgela ten. Waaruit weer eens blijkt, dat onderhandelende partijen zeer vee! gelijk en redelijkheid aan hun zijde kunnen hebben en toch weinig wijs doen door zich aleen door hun eigen gelijk te laten leiden. Wijs beleid heeft zijn eigen redelijkheid, die nooit de som blijkt te zijn van een aantal sluitredenen. titel „Ken 'n haan een ei liggen", zal dr. J. Starink de Nederlandse taal onder de loupe nemen voor een radioklasje, be staande uit de omroepster Martha Doyle. Wim Quint en mr. W. Wagenaar van de programmaleiding. Als eertijds Chariva- rlus zullen zij hun materiaal vooral zoe ken in fouten bij eigen sprekers en na tuurlijk in de pers. Het programma wordt op Dinsdagavond uitgezonden. J. A. van der Steen heeft een door de Amerikaanse schoolradio bekroonde se rie van elf uitzendingen over atoom energie vertaald, welke door de K.R.O. op Zondagmiddag worden uitgezonden. In de plaats van de Weekendserenade Komt de radiowedstrijd ,,'n Mens kan wat meemaken", waarin drie zilveren of koperen bruidsparen vanuit de huiska mer aardige ervaringen uit hun gezins leven zullen vertellen. Marijke Vetter. Fred Thomas en Paul de Waart vormen de jury, welke de aantrekkelijke hoofd prijs van f 400 voor woninginrichting toekent. De „Klok heit negen" staat momen teel op de helling. Jan de Cler en zijn medewerkers hebben het aangedurfd om het programma grondig te wijzigen. Ze zijn daarom een maand eerder dan gewoonlijk gestart om even „in te lopen". In October hebben ze het ge heel „voor elkaar" te hebben. Het succes van steentjes- en pleister actie heeft een regen van aanvragen van noodlijdende charitatieve organisaties op de K.R.O. doen neerdalen. Zes ton in enkele weken verdienen is begerens waardig, doch er is een grens. Daarom komen er in dit seizoen slechts drie acties: ten bate van de Nationale Ge- dachteniskerk aan de Grebbe, de sticn- ting „Zonnebloem" en de Missie. K.A.B., K.V.P. en K.B.T.B. krijgen hun langbegeerd programmahoekje bij de K.R.O. De hoofdpropagandist van de K.A.B., Louis Beumer, beantwoordt voor de microfoon vragen, welke hem zijn toegezonden. Hij begint Vrijdag 9 Octo ber. Aansluitend op het nieuws voor de landbouw om half een worden onge veer tien minuten een marktweekover- zicht, bondsnieuws enz. uitgezonden. De K.V.P. spreekt via een forum onder leiding van Paul de Waart. Deelnemers aan dit forum, dat elke keer uit een andere plaats wordt uitgezonden, zijn dr. L A. H. Albering, prof. dr. Jos. J. Gie ten, mevr. J. LuyckxSleijfer en J. M. Peters. Bovendien zal er telkens een kenner van de plaatselijke of streekbe- langen aan het gezelschap worden toe gevoegd. Wanneer de gang van zaken dit vraagt zal er ook voor de R. K. Middenstand zendtijd worden ingeruimd. Vrijdag 25 De agent van het Italiaanse bergings vaartuig „Rostro" heeft gisteravond te Oostende medegedeeld, dat de „Rostro" in Augustus nog een half millioen gulden aan waardepapieren uit de „Flying En terprise" aan land had gebracht. Eerder was reeds een aanzienlijk bedrag aan Amerikaanse en Britse bankbiljetten ge borgen. Wegens slechte weersomstandig heden heeft de „Rostro" verdere pogin gen moeten opgeven, aldus de agent. September begint Wouter Perquin met Middenstandsbeleid op hoog peil". De radiodokter, die elke Dinsdagavond ondanks de concurrentie op de andere lijn veel luisteraars kreeg, moet wegens studie zijn radiowerk onderbreken. In de plaats daarvan komt het programma „Ouders en Kinderen", dat verzorgd wordt door een psychologisch adviseur van het Kath. Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg. De bekende hagioloog prof. dr. W. Lampen, verzorgt eenmaal in de 14 dagen na de Zondagse Hoogmis een uit zending onder de titel „Wie is mijn patroon". Hij zal daarin zijn strijd voor ecfi betere kennis van de patroonheiligen met kracht kunnen voortzetten. De pogingen om een betere rubriek voor de vrouw te verkrijgen zijn nog steeds niet geslaagd, ondanks de steun van het Centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Toch luistert de vrouw het meest naar de radio en heeft zij doorgaans de doorslaggevende stem als het er om gaat „aan of af". Dom Brockbernd O.S.B. zal in een reeks uit zendingen over zijn reis naar het Mid den Oosten vertellen en daarbij zijn ter plaatse gemaakte opnamen laten horen als „acoustische prentjes". Bij de luisterspelen blijft het vaste streven: een goed gezinsspel op Zondag middag en een spel van groter allure op de Dinsdagavond eenmaal in de vier we ken. Er ligt reeds een serie van 53 spe len gereed. Jan Starink schreef een „Requiem voor een priester" voor Al lerzielen, prof. dr. Lampen een reeks „Heilige Moeders". „De klop op de Deur" wordt uitgezonden in vier delen. Het bekende boek van Bruce Marshall „Werkers van het elfde uur" is tot een serie van 6 hoorspelen bewerkt. Ber nard Verhoeven vervaardigde een klank beeld over Alberdingk Thijm. Het constant stijgende aantal scholen dat zich bij de K.R.O.-schoolradio aan sluit bewijst de grote waarde, die men in onderwijskringen aan de nieuwe on- derwijsmogelijkheid toekent. Ruim een derde van de kath. scholen is thans aan gesloten; ruim 1000 in totaal. Vele malen wordt om herhaling van bijzonder goed geslaagde series gevraagd. Dr. C. Ban ning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid zal na de serie uit zendingen ter gelegenheid van de Volksgezondheidsweek, een vijftal wil lekeurig uitgekozen scholen examineren. Begrijpelijkerwijs wacht de winnaars een goede prijs. ,,'n Mens kan wat meemaken Een nieuwe K.R.O.-wedstrijd, waarin elke Za terdagavond drie zilveren of koperen bruidsparen de leukste ervaring u'it hun gezinsleven vertellen. Het beste verhaal wordt beloond met een prijs van 400.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3