Paleis der Wetenschappen in de Russische hoofdstad lm Vergissing van een slordige kwart millioen €RIC QEJVODHMANJ1 GUNNAR i Uh GREJ ENBICHT verbrandt de vrijgezel RtillS Staatssecretaris dient K. v. K. van repliek Goed Formidabel nieuw universiteitsgebouw Resultaat van de Sovjet-mythe T weehonderd meter hoog Architectenbureau berekent bouwkosten van zwembad totaal verkeerd Luchtmachten onder één W. commando? Basiliek plechtig geconsacreerd Slot van een vrij prozaïsche laatste dag Eisen van vakbekwaamheid worden niet te hoog gesteld Omstreden vestigingsbeleid DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 PAGINA 4 55 De krijgsgevangenen Roden weten niets van vermiste geallieerden Eisenhower werpt een visje uit W m Koude douche voor Enschede's raad Churchill-Eisenhower Consumptieve uitgaven Ned. bevolking in Juli verder toegenomen Grote luister te Echternach St. Willibrordusklok luidt feestelijkheden in De rechtenvan de vrijgezel(lin) Index groothandels- prijzen gedaald W f r Hl IJ 'fflÜ ÉJ. door A. Budington Kelland Spaans ambassadeur in Londen bestolen Geen defensieplannen ontvreemd In het Julinummer van het te Moskou uitgegeven ge- illustreerde maandblad „Sowjetunion" (verschijnend in vijf talen) treffen wij een merkwaardige beschrij ving aan van de nieuwe Universiteit van Moskou. Het tijdschrift „Sowjetunien" is trouwens op zich reeds een grote merkwaardigheid. Als men de verschil lende jaargangen doorbladert, kan men zich niet aan het gevoel onttrekken, dat de Russen de kunst verstaan om een pracht indruk van land en volk aan de wereld te openbaren. Nooit zal men iets frivools of minder waardigs aantreffen en de mensenfiguren zien er door- Wij zien. aankomen dat het eigenlijke communisme aan rigorositeit en zuiver heid van leer zal gaan verflauwen en nog meer plaats zal bieden voor diffe rentiatie van standen of „categorieën," voor toenemend verschil in levenskan sen en salariëring.' Wij menen zelfs, dat in de toekomst er meer kans komt voor een Russische mythe dan voor een inter - nationaal-communistische In dit perspectief zouden wij ook de bouw van de nieuwe formidabele Mos- kouse Universiteit willen zien. In Janu ari 1949 werd met deze bouw op de Leninbergen te Moskou begonnen en het reusachtige bouwwerk nadert nu zijn voltooiing. Het terrein der univer siteit beslaat 320 Hectare, ongeveer twintig maal zo groot als dat van de grootste universiteit in de Verenigde Staten, de Columbia-Universiteit. De ombouwde ruimte van het hoofdge bouw bedraagt 2.6 millioen m3, terwijl het hoofdgebouw 36 étages telt met 119 trappen van 11 kilometer lengte! Het hoofdgebouw is ongeveer 200 meter hoog en daarop troont een torenspits van 60 meter met fonkelende Sowjet- ster. In het universiteitsgebouw bevinden zich 148 collegezalen, 350 wetenschappe lijke laboratoria en bovendien nog 350 grote oefen- en 1000 hulp-laboratoria. In het hoofdgebouw zijn 22.000 localiteiten en in het gehele complex 45.000. De bi bliotheek kan 1.2 millioen boeken be vatten, terwijl in het gehele .gebouw 350.000 taferelen zijn geschilderd. Van de faculteiten zijn de mechanische, mathematische en geografische de meest uitgebreide. Zij beslaan de tiende tot twintigste étage. In Rusland viert im mers vooral de positieve natuurweten schap haar glorieuze tijd. In de college zalen (met 600, 250 en 150 plaatsen) heeft men met moderne middelen de gewone stem tot in de achterste plaatsen goed hoorbaar gemaakt, terwijl ook overal filminstallaties met afscherming zijn aangebracht. Iedere student heeft in de collegezalen zijn vaste plaats. De chemi sche. physische, biologische, en bodem- kundige faculteiten bevinden zich in aparte gebouwen, die een architectoni sche eenheid vormen met het hoofdge bouw. Met één van de 66 liften kan men in het museum komen voor de wordings geschiedenis en opbouw van de aardbol; dit museum neemt 6 étages in. terwijl zich op 150 meter hoogte de laatste mu seumzaal bevindt van de geschiedenis der wetenschappen. Bij de projectie en aankleding der lo caliteiten is men steeds van het prin cipe uitgegaan: „De studenten de best mogelijke studie- en levensvoorwaarden bieden". In dit universiteitsgebouw evenals gaans fris en fit uit. Vrijwel alle nummers zijn voor namelijk gewijd aan de technische opbouw en ontwik keling van het grote vaderland, terwijl ook cultuur en sport geregeld een plaats vinden. Nu kan men natuurlijk wel een groot deel van het magnifieke schuiven op reke ning der propaganda en kan men zeker aannemen, dat grote gedeelten van het onmetelijke Russische land er nog vrij primitief uitzien, toch staat het bij ons vast, dat het nieuwe Rusland allures krijgt van het Amerika in opbouw. De communisten op Korea hebben gis teren verklaard, dat zij nooit de 3404 ge allieerde militairen gevangen genomen hebben over wie het commando der V.N. rekenschap heeft gevraagd. De gealli eerden hebben het antwoord „volkomen onbevredigend en onaanvaardbaar" ge noemd. Van hun kant vroegen de communisten rekenschap over 98.742 Noord-Koreanen en Chinezen, die, volgens hen, door de geallieerden gevangen zijn genomen en die nog steeds vermist worden. De Amerikaanse generaal-majoor Bryan, het hoofd van de geallieerde de legatie, zei: „Geen enkele van de ver miste geallieerde militairen is gerepa trieerd. Van geen een is van uw zijde opgegeven, dat hij gestorven of gevlucht is. Uit verklaringen van uw kant blijkt, dat al deze mensen op een bepaald tijd stip bij u in gevangenschap waren...." Generaal Eisenhower heeft aan het eind ven zijn vacantie in Colorado, waar hij zich naar hartelust aan de vissport heeft kunnen wijden, de hengel nog eens uitgeworpen op de ranch van een „oud vriend", Bal Swan, een kilome ter of zeventig ten Zuid-Westen van Denver. Hij heeft daarnaast echter kennelijk ook nog een visje uitgewor pen, want een van de „vissersverhalen", die de buitenwereld uit het viskamp van de president bereikten, had betrek king op een vismakker, rechter Or ie L. Phillips. Rechter Phillips wordt na melijk genoemd als de eventuele opvol ger van Opperrechter Vinson, die, zo als bekend, ongeveer twee weken gele den is overleden. in de kazernes heeft men talrijke ge meenschapswoningen ingericht. De acht tiende en negentiende etage bevatten 4794 studentenkamers en 768 adspiranten- vertrekken. Iedere student heeft één kamer, en elke twee kamers hebben ge meenschappelijk sanitair en douche gelegenheid. Op deze kamers staan een werktafel, kleine boekenkast, twee tot drie stoelen, een bed, een wandkast en een eettafel. Twee woonverdiepingen bezitten samen een grote en helder ver lichte salon. De studenten kunnen zelf koken in keukens op elke etage, doch er zijn ook grote eetzalen. Aan beide kanten van de onderste foyer bevindt zich een aula voor 600 studenten, waar voordrachten en refe raten worden gehouden. De foyer dient tevens als voorhal van een aula met 800 plaatsen en een uitstekend toneel. Ook de lichaamscultuur krijgt natuurlijk een sterk accent. Een reusachtige turn- hal en een kolossaal zwembassin en bo vendien nog localiteiten voor boksen, worstelen, etc. kan men er vinden. Het gloriepunt vormt wel de „aula maxima". Deze lichtdoordrenkte zaal wordt aan beide kanten geschraagd door 26 sneeuwwitte 'zuilen en is berekend op 1600 bezoekers. Hier zijn kosten noch aesthetische zorg gespaard; Parketvloe ren en wandpanelen van mozaïek-email van 100 m2 omvang, terwijl elke van de centrale acht luchters drie ton weegt! In het hoofdgebouw bevinden zich 75.000 lusters, kronen en lampen. Niet ten onrechte noemen de Russen dit gebouw het „Paleis der Weten schappen". Over wijsbegeerte en theologie hoort men geen melding, want iet positivistisch materialisme viert er helaas nog hoog tij. Dit formidabele universiteitsgebouw lijkt ons het resul taat van de nieuwe Russische mythe der wetenschappelijke hegemonie over ge heel de wereld. Wij zien niet in, dat zü het positief-weten- schappelijk en tech nisch niet kolossaal ver kunnen brengen en hopen alleen, dat voortgezette studie hen toch ook nog zal doen sto- ten tegen de wereld van het bovenzin nelijke Dr. A. v. d. WEY O. Carm. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Enschede heeft Maandagavond in een spoedeisende ver gadering afgerekend met wat burge meester M. v. Veen tijdens de vorige vergadering der Enschedese vroede va deren betitelde als een „zeer pijnlijke kwestie". De eerste keer dat de raad in zijn nieuwe samenstelling vergaderde, werd de heren ter vergadering een voor stel op tafel gelegd, waarin zij werden uitgenodigd voor de bouw van een open luchtzwembad in de katoenstad een aan vullend crediet te verlenen van f 254.500 en daarmee het voor bouw, inrichting van het bad en de aankoop van de be nodigde grond reeds verleende crediet te brengen van f 657.000 op f 911.500. Het architectenbureau H. Wesselo 3. 3. van Voorst te Bussum, dat de plannen ontwierp, zou zich bij het berekenen van de bouwkosten maar liefst voor een slor dig kwart millioentje vergist hebben. Dit bureau had de kosten wat betreft het onderdeel van de bouw van het bad geschat op f 400.000. Bü de onderhandse aanbesteding noteerde de laagste In- schrijfster, de N.V. voorheen P. Ebbinge te Enschede echter een bedrag van f 654.500. De raad weigerde om het verschil van f 254.500 zonder meer te voteren, te meer omdat een tweede van het bureau gevraagde kostenbegroting ook nog bij na f 50.000 beneden de door de laagste lnschrijfster gevraagde som bleef. Men vertrouwde het bureau helemaal niet meer toen uit een uit Bussum binnenge komen schrijven bleek dat er in eerste instantie nooit een eigenlijke begroting was opgemaakt, maar dat men aan de hand van taxaties tot de gewraakte kos tenbegroting was gekomen. Wij hebben, zo bekende men heel openhartig, op to taal onbegrijpelijke wijze zeer ernstige fouten gemaakt. Daarom eiste de raad eerst een nota en een nacalculatie van de plaatselijke dienst van Gemeentewerken betreffende de „herziene kostenbegroting" van het Bussumse bureau. Uit deze nota bleek dat men er met f 254.500 als aanvullend crediet nog niet was, doch dat men, wil men een openlucht zwembad bezitten, een bedrag van f 327.500 als aanvullend crediet zou moeten neertellen. En daar de raad per sé een openluchtbad wilde, werden alhoewel met bloedend hart nog Sir Winston Churchill, de Britse eer ste minister, heeft, aldus deelde men in gewoonlijk welingelichte kringen te Londen mede, president Eisenhower voorgesteld de eenheden bommenwer pers van de Britse luchtmacht en de Amerikaanse luchtmacht in het Westen onder gemeenschappelijk commando te plaatsen. Tot dit doel zou een gemeenschappe lijk bureau voor strategische samenwer king in het leven worden geroepen. In Britse kringen vond men, dat Groot- Brittannië thans in een gunstige positie is om dergelijke voorstellen te doen, nu het een voorsprong heeft op het gebied van straalvliegtuigen, leidbare projec tielen en zekere geheime wapens. eens f 73.000 meer gevoteerd dan de in eerste instantie gevraagde f 254.500. Het totaal uitgetrokken bedrag werd dus tenslotte verhoogd van f 657.000 tot f 984.500. „Wat thans gebeurd is hebben wij nog niet eerder meegemaakt", zo oordeelden raadsleden die reeds meer dan twintig jaar in de raad zitting hebben. „Wij zijn opgevoed met een groot ontzag voor ar chitecten buiten Enschede", aldus een der leden van het college van Ensche dese vroede vaderen, dat onlangs ver zocht meer Enschedese architecten op drachten te verlenen, „maar wij hebben deze keer toch wel een koude douche gekregen en dat nog voordat het zwem bad klaar is". Ue waarde van de consumptieve uitgave der Nederlandse bevolking is in Juli met 15 pun ten gestegen tot 134 f1949 100J. Het prijs indexcijfer bleef onveranderd, zodat de hoe veelheid in Juli met 12 is gestegen tot 111, of per hoofd der bevolking van 93 tot 105. De Stijging was het sterkst in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Hier is niet alleen het waardecijfer van 97 op 129 gekomen, doch daalde tevens het prijscijfer met 1 tot 113. Het hoeveel- heidscijfer liep hierdoor met 29 punten om hoog tot 114, of per hoofd der bevolking met 27 tot 108. Het waardecijfer van de voedingsmiddelen kwam in Juli op 142, tegen 133 in Juni. Het prijscijfer bleef gelijk op 130, zodat het hoe- veelheidscijfer van 1Q2 tot 109 steeg. Ook het hoeveelheidscijfer voor de genotmiddelen is gestegen en wel van 89 tot 97. De overige goederen en diensten zijn in hoeveelheid met 6 punten gestegen tot 113. 10. Heer Gnuba is haastig uit zijn bed gekomen, heeft het vuur opgerakeld en steekt met een brandende tak de kaarsen aan in de inmiddels door Halfra overeind gezette kandelaar. „En nu wil ik weten, wat dit nachtelijk bezoek te betekenen heeftzegt hij dreigend. De anders zo praatgrage edelman grijnst hulpeloos. „Ja, ziet gehet zit zo," stamelt hij, zwetend van inspanning. „Nu?" dringt Gnuba aan. „Ik wacht!" Nukijk eens prevelt de in het nauw gedreven edelman, met een slap hand gebaar, „de koning ahum ik meen de gevangene Met een sluwe flikkering in zijn ogen buigt Gnuba zich voorover. „De koning? Meent ge dat een der gevangenen de koning is? Ach, gij vergist u" „Ik, ik mij vergissen?" snuift de ijdele Halfra, terwijl hij zich fier opricht. „Ha! Niemand kent zijn koning beter dan ik, ahum, dat is te zeggen Hij zwijgt be dremmeld en wordt vuurrood, als hij beseft dat hij zijn mond voorbijgepraat heeft. „Wel, wel," mompelt heer Gnuba minzaam, terwijl zijn hand een fraai gouden beeldje, een ruiter te paard voorstellende, streelt. „Dit had ge mij terstond moeten mededelenterstond! Doch snelhet is nog niet te laat om dit verschrikkelijke ver grijp te herstellen. In dat kastje zult gij de sleutel tot de kerker vinden. Doch be zweer mij, hooggeboren gast, dat ge mijn voorspraak zult zijn bij de koning." „Ah, natuurlijk, natuurlijkknikt Halfra joviaal, terwijl hij zich voorover buigt naar het kastje. „Van een man van stand als ik, is het een Verder komt hij niet, want Gnuba heeft het beeldje met kracht op Halfra's hoofd laten neerkomen en zonder een kik te geven zakt de edelman in elkaar De Noorman veert overeind, als hij een zwak gerucht hoort in de gang buiten zijn kerker. Hij heeft gewacht en gewacht en begon reeds te twijfelen aan Halfra's komst Doch de naderende voetstappen kunnen niets anders dan die van de trouwe edelman zijn. Hij sluipt behoedzaam naar de deur en staat dan aarzelend stil, als hij het vreemde, schurende geluid hoort, dat zich met de voetstappen vermengt. Het lijkt er veel op, dat iemand daar een zwaar lichaam aan het verslepen isDe Noor man drukt zich tegen de muur, wanneer de deur behoedzaam geopend wordt. Een voet verschijnt op de bovenste trede; achter de deur hoort Eric de zware adem haling van de onbekende. Dan spannen zich Eric's spieren en als hij ziet, dat ds man zich omwendt, springt hij toe Met grote luister is in het afgelopen weekeinde de St. Willibrordusbasiliek te Echternach geconsacreerd. Meer dan twintig kerkvorsten uit acht landen woonden de plechtige inwijding bij van de kerk, die in de loop der eeuwen her haaldelijk werd verwoest en thans weer volledig is hersteld van de vernielin gen, die tijdens de tweede wereldoorlog werden aangericht. Naast vele geestelijke autoriteiten waren ook tal van regeringspersonen uit België en Luxemburg, het Groot hertogelijk gezin en een groot aantal gelovigen bij de plechtigheden aan wezig. Van Nederlandse zijde was aan wezig mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht, die het altaar van de Belijdenis, van de Heilige Drie eenheid en van de H.H. Apostelen Pe trus en Paulus wijdde, voorts mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, en mgr. J. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond. De plechtigheden werden Zaterdag middag ingeluid met de St. Willibrords- klok, het geschenk van Katholiek Ne derland, die bij deze gelegenheid voor het eerst in gebruik werd gesteld. Bij de rectoraaitsoverdracht te Til burg heeft prof. dr. M. J. H. Smeets medegedeeld, dat bij de dies-viering op 21 November a.s. het ere-doctoraat zal worden verleend aan prof. mr. F. de Vries, hoog-leraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, ter erken ning van diens bijzondere verdiensten bij de ontwikkeling van de economische wetenschappen in Nederland. (Van onze speciale verslaggever) De derde dag van het Vrijgezellen- congres in Grevenbicht is vrij rustig weggeëbd. Althans wat de activiteit van de congressisten zelf be treft. De meesten van hen keerden 's Zondagsavonds of Maandagmorgen naar hun haardsteden terug. Want zó vrij zijn de meeste vrijgezellen nu ook weer niet, dat zij er zo maar een door de weekse dag voor kunnen nemen. De genen, die dan nog resteerden, gingen des morgens enkele bijzonder fraaie plekjes in Grevenbicht bezichtigen. Daaronder was vooral begrepen de wer kelijk riant aangelegde tuin van dr. V. Duysens, die daartoe door de ongewoon gastvrije bewoners open was gesteld. En verder was er 's morgens als bijzon dere attractie „het traditionele gans trekken" gearrangeerd; een, naar onze smaak, nogal onbehaaglijk folkloristisch gebruik, dat hierin bestaat, dat een aantal ruiters trachten met de blote Het C.B.S. heeft interim-indexcijfers van groothandelsprijzen opgesteld per 31 Juli 1953 op basis 1948 100. Het algemeen indexcijfer daalde van 30 Juni tot 31 Juli j.l. met 1 punt tot 133. Het interim-indexcijfer voor de voedings middelen daalde met 6 punten tot 118, voor grond- en hulpposten bleef het indexcij fer gelijk op 155 evenals dat voor afge werkte producten op 131. ■K*T Is Vi* i i,,>i li -• In de loop van de volgende maand zal in Klundert op feestelijke wijze het gerestaureerd stadhuis officieel worden geopend. De restauratie geschiedt onder auspiciën van Monumentenzorg. De werkzaamheden zijn thans zo goed als be ëindigd; de restauratie nam drie jaar in beslag en kostte bijna vierhonderddui zend gulden. Klundert, dat in 1583 door Prins Willem van Oranje tot vestingstad werd verheven, ontving in 1621 van Prins Maurits vijfduizend gulden voor de bouw van een stadhuis, dat de gemeente waard zou zijn. In dat jaar werd een aanvang gemaakt met de bouw, die een tiental jaren in beslag zou nemen. Door de oorlogshandelingen in 1944 werd het stadhuis zwaar beschadigd. Financiële moeilijkheden waren er oorzaak van, dat met de restauratie eerst tegen het einde van 1949 kon worden begonnen. De watersnoodramp van 1 Februari bracht de restauratie nieuwe moeilijkheden. Het stadhuis kwam namelijk enkele meters in het water te staan. De schade aan het juist herstelde interieur was groot. hand van twee dode, aan touwen op gehangen ganzen, de kop af te trekken. De veren vlogen ons zo gezegd om de oren. Trouwens deze laatste dag leek ons belangrijk minder poëtisch van inslag dan de beide voorafgaande. De ..serieuze vrijgezellen", op wie wij gisteren reeds doelden, trokken zich weer onder lei ding van de heer Munnicks in het pa tronaatsgebouw terug om hun problemen te bespreken. Ditmaal waren niet, zoals Zondagavond, troebele zaken als huwe lijksangst en huwelijksremmingen aan de orde. maar een meer nuchter vraagstuk als de „maatschappelijke positie van de vrijgezel". Het resultaat van deze discussies was zelfs dat men kwam tot de samenstelling van een soort „Rechten van de vrijge- zel(lin)" Welnu, in Grevenbicht werd dan voor eens en voor altijd vastge steld a) dat de vrijgezel(lin) recht heeft op zijn (haar) vrijgezellenstaat, hetgeen ook in de praktijk tot uiting dient te komen; b) dat de vrijgezel(lin) recht heeft op eigen woongelegenheid en c> dat de ongehuwde vrouw gelijke rechten heeft als de man,- waar het gaat om het verwerven van een maatschappelijke functie. Het is noodzakelijk, zo werd aan de laatste stelling toegevoegd de rech ten van de ongehuwde vrouw gelijk te schakelen wat haar maatschappelijke be wegingsvrijheid betreft. En dat waren dan wel typische geluiden van jongelui die de vrijgezellenstaat als een afgerond phenomeen erkend willen zien. Later op de middag werd alles nog prozaïscher, want toen kwamen de cen ten ter sprake. Dat wil zeggen er werd een motie opgesteld, die zelfs ter kennis van de regering zou worden gebracht en die in het kort gezegd, een verlaging van de vrijgezellenbelasting bepleitte. Gelukkig was de heer Stef Klein er nog om wat luchtiger woorden te spre ken. Hij bracht in zijn speech terecht hulde aan de Grevenbichtse bevolking, wier verregaande gastvrijheid de vrij gezellen en vrügezellinnen enkele pret tige dagen hebben bezorgd. Datzelfde deed burgemeester Corten, toen hu tegen de avond het congres met enkele woorden sloot. Hij zeide verder het als een mooi resultaat te beschouwen dat zoveel vrijgezellen en vrijgezellinnen in Grevenbicht de gelegenheid hebben gekregen eens ongedwongen met elkaar in contact te treden. Toen was het weer feesten geblazen. Want al waren dan verreweg de meeste congressisten verdwenen. daar waren toch altijd nog de bewoners van Gre venbicht zelve om zich uit te leven in een soort tussentijds Carnaval. Daar werd na middernacht nog een blijde Cramignon gedanst. En vervolgens trok men naar de Maas, aan de oever waar van een strooien vrijgezel en een vrijgezeHin van gelijke makelij wer den verbrand. Een symbolisch, maar niettemin duidelijk gebaar dat tenslotte toch nog ferm (en hoopgevend) in druiste tegen de vastberaden stellingen, die des middags, in het Patronaatsge bouw, waren aangeplakt. 5? (Van onze Haagse redacteur) 28 Kamers van Koophandel hebben zich enkele maanden geleden tot de Minister van Economische Zaken ge wend met een schrijven, waarin zij hun ongerustheid uitten over het vestigings beleid. Men toonde zich beducht, dat èn door de omschrijving in de vestigings- besluiten èn door het opvoeren van het examenpeil de minimum-eisen op een zodanig niveau zouden komen, dat niet meer van minimum-eisen kan worden gesproken. Kortgeleden heeft staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp in een door de di recteur-generaal voor de Middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meijer, mede ondertekende brief aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veenkoloniën waar de klacht van was uitgegaan geantwoord op de ge uite bezwaren. In dit voor departementale opvattin gen nogal gekruide wederwoord wordt opgemerkt, dat de verontruste Kamers van Koophandel met geen enkel voor beeld hebben aangetoond, dat de in de vestigingsbesluiten neergelegde mini mum-eisen van vakbekwaamheid strijdig zouden zijn met wat in redelijkheid van 35 „Jullie krijgen biefstuk en rode kool", zei mevrouw Swain. „Als die jongeman van jou tenminste iets kan eten dat kracht bijzet," „Hoe laat?" vroeg Sherry. „Laten we zeggen: om acht uur." Sherry ging Roger Newsome op de hoogte brengen. Hij verving Portman, die naar de politie was, en zijn hoofd stond niet naar dinertjes met winkeldie veggen en parmantige jongedames. „Maar je komt toch, nietwaar, Roger?" drong zij aan. „Er staat zoveel op het spel." „Ik heb afgedaan met dit vervloekte baantje", zei Roger. „Ontslagen?" „Ik vertik het om nog langer onder Fortman te werken. Hij laat geen gele genheid voorbij gaan om irje achteruit te zetten. Hier krijg ik nooit een kans. Waarom zou ik nog langer blijven?" „Zwijg!" zei ze. „Ik verbied je aan de haal te gaan." Ze stampte woedend op de grond. „Ik wil niet dat het gebeurt!" „Mag ik misschien opmerken", zei hij op scherpe toon, „dat dit jouw zaak niet is?" „En mag ik misschien opmerken", zei ze fel, „dat het wel mijn zaak is? Ont houd dat. En als je om zeven uur niet bij mij bent, dan kom ik naar jou toe en schreeuw desnoods heel New York bij elkaar." Eensklaps ontspande Rogers gelaat zich. Ze was zo kinderlijk woedend, en tegelijk zo aandoenlijk lief en komisch, dat al zijn hardheid verdween als sneeuw voor de zon en hij ineens de hu mor van het geval zag. Hij wierp zijn hoofd achterover en schaterde. Maar hij had tevens bewondering voor haar moed en vastberadenheid. „Niet schieten, alsjeblieft", zei hij. „Ik beloof je dat ik kom. Verdraaid, ik ge loof dat je er werkelijk toe in staar bent." „Dat is je geraden, vrind", zei ze grimmig. „Om zeven uur bij mij thuis." Klokslag zeven uur belde Roger bij Sherry aan. Hii was met een taxi, en zii reden naar de woning van mevrouw Swain, waar het bij hun binnenkomst heerlijk naar rode kool rook. Het is een kunst kool zo klaar te maken, dat de doordringende geur aangenaam wordt in plaats van weerzinwekkend. Lange Kate was er reeds, en Sherry stelde haar voor aan Newsome. „Onze eregast", zei ze. „Het gebeurt niet vaak dat een assistent-inkoper kans krijgt om kennis te maken met een win- keidievegge, die buiten werktijd zo'n charmant persoontje is." Newsome was een beetje verlegen met het geval, maar Lange Kate was niet in 't minst uit het veld geslagen. Ze accepteerde Sherry's loftuiting als Iets heel vanzelfsprekends, en gedroeg zich zeer minzaam tegen Roger. „Ik mag wel zeggen", zei ze, „dat ik veel succes gehad heb op uw afdeling. Ik heb een voorkeur voor linnen. Het past zich wonderwel aan bij mijn beroep, ziet u. Makkelijk en onopvallend mee te ne men." „We praten niet over ons werk", zei mevrouw Swain. „Eerst eten." Zij be gaven zich naar het aardig ingerichte eetvertrekje. Mevrouw Swain bediende met milde hand. De biefstuk was zo mals als boter, en de rode kool, toebe reid met stukjes appel, smaakte heerlijk zacht op de tong. Tot na het dessert werd er weinig gesproken. „Ziezo", zei mevrouw Swain, „kom nu maar voor de dag." „Jullie wilden mij spreken?" zei Lan ge Kate. „En of", antwoordde Sherry. „Ik had het voor niets ter wereld willen missen. Van het bord soep, bedoel ik. 'tWas in één woord af. Eri ik kan geen oog dicht doen, zolang ik niet weet waarom." „Waarom ik Spee voor schut gezet heb?" ,,'t Houdt verband met andere din gen", zei Sherry. „Kende je de' mannen die bij hem zaten?" „Ik heb alleen oog gehad voor Spee", zei de winkeldievegge grimmig. „Wou je iets over dat miezerige misbaksel we ten?" „Dolgraag", zei Sherry. „Nou", begon Kate op zakelijke toon, „er komt bij mijn beroep zo nog al het een en ander kijken. Tenminste als je meer bent dan een amateurtje. Neem bijvoorbeeld een zaak als „Prothero". Daar geven ze 't je niet cadeau, 't Is geen kunst om met een klein prutsarti keltje de benen te nemen. Maar met iets ongemerkt naar buiten te smokkelen ben je nog niet klaar. Tenminste als je werkelijk zaken wilt doen. Een zak doekje of een armbandje reken ik natuurlijk niet. Maar je snapt wel, een dozijn handschoenen, of een lamp, of een haardkleedje ik wil maar zeg gen: aan zulke dingen heb je niets als je ze niet voor contant geld kwijt kunt. Je moet voor alle dingen een gaatje we ten," zei Lange Kate, „en er is een tijd geweest dat Spee zo'n gaatje was." „Bedoel je een heler?" „Zo kun je 't noemen." Kate knikte en vervolgde: „Aan Spee kon ik alles kwijt. Voor goed geld. Hij onderhield connec ties met een heleboel collega's van rnij. En hij had zijn maniertjes bij zich, die kleine smeerlap. Ik tippelde er in. Ver beeld je! Je leert een man pas kennen wanneer je met hem getrouwd bent." ,,'t Lijkt me erg leerzaam," zei Sherry, met een steelse blik op Roger Newsome. „Hij bedroog me in zaken, en hij be droog me in m'n huwelijk, en op een dag pakte ik hem in zijn nekvel en gooide hem er uit. Hij wreekte zich door me aan de politie te verraden, en ik kreeg zes maanden. Die avond in het restau rant zag ik hem voor het eerst weer." „Ik ben blij dat je het ons verteld hebt," zei Sherry, „want we zullen er veel nut van hebben, en ik weet zeker dat mijnheer Newsome niet erg opge togen is over mijnheer Spee's verleden.... Nietwaar, Roger?" „Ik ben niet bepaald verrukt," zei Roger somber. „Ik zit er mee." Lange Kate bleek een zeer spraak zame vrouw als ze eenmaal op dreef was, en ze zag er niet tegen op over haar beroep uit te weiden. Het scheen een zeer bepaalde vakkennis te verei sen en was zelfs, althans wat Kate be trof, aan een bepaalde erecode gebon den. „Neem nou die mekanieke dingen zei ze verontwaardigd. „Een kunstarm, of een tas met een grijper in de bodem. Daar begin ik nooit aan. 't Is niet spor tief. Iedere leek kan zo'n tas ergens op zetten en er mee wegtippelen." Ze snoof. „Echte vakkennis, dat betekent hard werken." Ze pakte een van me vrouw Swains servetten op en nam "net linnen tussen duim en wijsvinger. En in eens was het servet er niet meer. Het was gewoon in het niet verdwenen. (Wordt vervolgd). een aanstaande middenstandsondeme- mer mag worden verlangd. Men zegt wel, dat de minimum-eisen boven het strikt noodzakelijke uitgaan en dat bo vendien het examenpeil onnodig hoog wordt opgevoerd, maar inmiddels slaag de in 1952 voor de vakexamens meer dan zestig procent van de candidaten. Afgewezen candidaten zijn gauw ge neigd te verklaren, dat „de theorie" oorzaak van hun falen was; hierbij wordt alles, waarin schriftelijk of mon deling is geëxamineerd „theorie" ge noemd, maar die theorie is: practijkken- nis. Een ander omstreden punt is, dat da toelating tot de examens voor verschil lende branches aan voorwaarden gebon den is. In de electro-technische-, de automobiel- en garage- en de gas- e» waterfittersbedrijven geeft een gunstige examenuitslag alleen namelijk niet vol doende garantie, dat het bedrijf zonder gevaar voor het publiek kan worden uitgeoefend men kan nu eenmaal op het examen geen werkzaamheden doen uitvoeren van de omvang zoals die in de practijk herhaaldelijk voorkomt. In deze gevallen moeten het examenresul taat en de in een bepaald aantal jaren opgedane practijk-ervaring gezamenlijk de veilige bedrijfsbeoefening waarbor gen. Kunnen de xamens echter zo wor den ingericht, dat een betrouwbaar oor deel over de vakbekwaamheid van de candidaten mogelijk wordt, dan komt er een einde aan de bijzondere voorwaar den van toelating. Van de zijde der Kamers van Koop handel was gesteld, dat bij het vaststel len van de exameneisen meer rekening zou moeten worden gehouden met de aaard van „het vak". De repliek tekent hierbij aan. dat van de andere kant de Kamers van Koophandel ook uitspra ken, dat „het vak" te grote invloed zou hebben op de inhoud der eisen. Maar hoe dan ook, het ministerie acht de stelling, dat in de minimum-eisen vap vakbekwaamheid onvoldoende rekening wordt gehouden met de aard van het vak, onvoldoende bewezen. Na nog enkele andere aspecten van de kwestie behandeld te hebben stelt staatssecretaris Veldkamp, dat het schrij ven van de Kamers van Koophandel vele terecht afgewezen candidaten sterkt in het onjuiste denkbeeld, dat er te veel van hen wordt geëist. Het adres was te weinig concreet en voorafgaand overleg zou tot een beter begrip over en weer hebben geleid. Bij zijn terugkeer uit Spanje ontdekte de Spaanse ambassadeur in Londen. De B1VCJJ dat er tijdens zijn afwezigheid in de a» bassade was ingebroken. Vermist wor een chequeboek, ongeveer 200 dollar en pond sterling in bankpapier en parnciil papieren, die met de ambassade niet in band staan. Aldus verklaarde een woo* voerder van de ambassade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4