GRAND REPULSE levert geen verrassende elementen op Nederlanders handhaven hun reputatie De federatie blijft strijden voor afschaffing weeldebelasting Taak Nationale ECUSSERWGSDAG Nederlandse „vluchtelingen naar Amerika EXPORT taak van bedrijfsleven en niet van de overheid Regering dient te stimuleren, te steunen en voor te lichten Eindelijk weer koelte in New York k 30.000 landgenoten geëmigreerd —Feestende stad— Getroffenen watersnood en Indische Nederlanders Duidelijke uitspraken Min. Zijlstra_: UB 4 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 PAGINA 5 Een traditionele oefening Congres Federatie Goud en Zilver In acht maanden Hogere studiebeurzen Wetsontwerp ingediend handhaaft neutraliteit Opsporing verzocht Jongetje verdronken 15.000 PERSONEN NAAR DE V.S. Toeneming uitvoer mogelijk ondanks groeiende weerstand Bromfietsbepalingen nog niet sterk gehandhaafd Minimum-exportprijs voor fruit verhoogd (Van onze speciale verslaggever) De herfstmanoeuvre „Grand Repulse" is een traditionele oefening zon der veel verrassende elementen. Er worden aan de commandanten van de beide legers geen bijzondere strategische of tactische vondsten ge vraagd, er wordt slechts een zuiver militair-technisch inzicht vereist en dat Wordt zonder mankeren opgebracht. Het enige dat verrast, is de snelheid, Waarmede het eerste Nederlandse legerkorps opereert en het enthousiasme Van de individuele man. Dat enthousiasme is wel in scherpe tegenstelling tot de kille techniek, die Wordt toegepast. Het is ook in zekere mate in tegenstelling met de realiteit. Veie waarnemers zijn er van overtuigd, dat het. Nederlandse legerkorps het tempo, dat in deze oefening wordt ont wikkeld, in een werkelijke oorlog nooit zal kunnen volhouden; evenmin als de manschappen dan zolang opgewekt kunnen blijven. Dat wil niet zeggen, dat men er niet de grootste bewonde ring voor heeft. Werkelijke strijd vraagt echter een groter psychisch en physiek uithoudingsvermogen, dan dat bij een oefening het geval is. Voor de man blijft een oefening ondanks de ontberingen een spel. Voor de staven Is „Grand Repulse" een uittesten van jarenlang' gevestigde regels en van het organisatieschema, zonder dat nieuwe methoden te berde worden gebracht. Het vorig jaar bij de oefening „Hold Fast", was dat wel het geval. Toen was het z.g. plan-Speidel uiterst actueel. In feite werd dat door de commandant van de Noordelijke legergroep op zijn waar de getoetst. Thans is dit plan archief stuk. Het gaat dit jaar om de samen werking tussen de staven van de Nato- landen en de training van de troep aan beide zijden in offensieve acties. Dat offensieve verraadt een groter bewustzijn van de Nato-legers. De vorige manoeuvres werden de deel nemende legeronderdelen voorname lijk in het defensief gedrongen en werd een geregelde terugtocht bij zo groot mogelijke tegenstand gepland. Nu zijn beide partijen voortdurend in het offensief, waarbij de aanvals- kracht nauwkeurig wordt nagegaan. De Nederlanders blijken in dit op zicht tot veel in staat. Tot nu toe heb ben zij bijna dagelijks vriend en vijand verrast met snelle acties, onderno men op punten, die na intensieve ver kenning en ook in de practijk het meest daartoe geëigend bleken. Voor die verkenning zorgden escadrons huzaren, gerequireerd uit Indonesië- veteranen, die voor herhaling zijn op geroepen. Tijdens de dagelijkse, be trekkelijk zakelijke informatie voor de uit vele landen samengestroomde vertegenwoordigers van de pers werd gisteravond deze Nederlandse verkenning een grote pluim op de zwarte baret gestoken. In één nacht tijd bleek het legerkorps volledig op de hoogte van de posities, die de vijand diezelfde nacht had ingeno men. Dat is knap werk, dat een pluim verdient. Wij hebben zo'n verkenningstocht ge deeltelijk meegemaakt. Het was een be trekkelijk genoeglijke onderneming, die de nodige humor kende en vol hi lariteit was. De Schotse scheidsrechter, die het gezelschap volgde, bleek vol lof. De mannen maakten een aantrekkelijke optocht Britse en Deense voertuigen buit waarmede zij triomfantelijk de te rugtocht aanvaardden. Het glunderende gezicht van de Schotse majoor was een goede beloning voor het doortastende spel dat door deze compagnie veteranen - die ook al klaagden over niet door betalende werkgevers werd gespeeld. Het beeld van de oefening is thans zo: dat de vijand door het eerste leger korps op een betrekkelijk klein gebied is teruggedrongen. Van twee zijden wor den aanvallen op dit gebied onderno men. Aan de westelijke zijde valt de vierde Nederlandse infanteriedivisie aan. Oostelijk daarvan oefent een gemotori seerde Canadese brigade grote druk op de vijandelijke troepen uit. Om in het vijandelijk gebied te kunnen doordrin gen heeft een bataljon van de vierde divisie een halsbrekende tocht dwars door een rivier moeten maken. De man nen waadden tot hun hals in het water. Zij gaven daar nauwelijks iets om. De voorbije nacht hadden zij slechts kort geslapen. Laat bereikten zij hun bivak en vanmorgen werd reeds vroeg réveille geblazen. Vrijwel onmiddellijk daarna stortten de mannen zich letterlijk in de snel stromende rivier. De vijand werd volledig overrompeld. Vandaag gaat de laatste beslissende aanval beginnen op het bruggenhoofd van het vijandelijke Noordland. Een aanval waarbij 400 tanks en 50.000 man betrokken zullen zijn. Een zware strijd wordt verwacht. Deze Engelse verbindingsgroep had zich geïnstalleerd op het erf van een Duitse boerderij. De ganzen konden hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en kwamen eens kijken.... (Van onze Haagse redactie) In het Kurhaus te Scheveningen is Maandag het tweedaagse congres be gonnen van de Federatie Goud en Zil ver. In de morgenuren werden afzon derlijke ledenvergaderingen gehouden van de diverse verenigingen, waaruit de Federatie bestaat. De grote congres vergadering waaraan alle congressisten deelnamen vond in de middaguren plaats. In zijn openingsrede merkte de voorzitter, de heer W. F. Goldschmeding op, dat een regeling voor afbetaling kwesties noodzakelijk is. Blijkens een gehouden enquête zijn vele leden van de Federatie het hierover eens en zij Wensen aan de totstandkoming van een dergelijke regeling medewerking te verlenen. Het gaat er nu alleen nog om, de vorm van een afbetalingsrege ling te maken. Nog dit jaar zal met de werkzaamheden hiervoor worden be gonnen. De Federatie zal hierbij, aldus besloot de heer Goldschmeding, een dankbaar gebruik maken van de erva ring welke België bij de opstelling van een soortgelijke regeling heeft op gedaan. Dr. mr. J. A. M. v. Staay, secretaris van de Federatie, zei in zijn jaarover zicht. dat men dankbaar was over de verlaging van de weeldebelasting, maar hog niet voldaan. Wij zullen dit eerst zijn, als deze belasting geheel is af geschaft. Onze strijd zal hierop gericht zijn het komende jaar, in samenwer king met andere belanghebbende be drijfstakken. Het wetsontwerp tot her ziening van de omzetbelasting zal tot deze strijd aanleiding geven. Voor dit congres was als spreker uit genodigd de wethouder van Economische Zaken van Den Haag, mr. J. van Aart- sen, die een causerie hield over de Van Januari tot September zijn onge veer 28.200 Nederlanders geëmigreerd. De komende maanden zullen nog ver scheidene schepen en vliegtuigen met emigranten naar Canada, Australië, ~uid-Afrika en Nieuw-Zeeland ver trekken, waardoor het totaal aantal ge- emigreerde Nederlanders dit jaar de •0.000 ruimschoots zal overschrijden. praktijk van de bedrijfsorganisatie. Spr. schetste de ontwikkelingsgang van de bedrijfsorganisatie, die voor de oorlog reeds bestond, tot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van het ogenblik Nieuwe gezichtspunten vermocht de heer v. Aartsen echter niet te geven, het bleef bij de thans reeds voldoende bekende geschiedenis van de P.B.O. Na de pauze sprak de heer F. A. Bibo over het onderwerp: „Hoe kunnen wij in deze tijd onze omzetten en onze winstcijfers opvoeren?" Hiervoor had de heer Goldschmeding aan een tweetal leden de Erepenning van de Federatie uitgereikt, t.w. de he ren W. Begeer, oud-voorzitter van de groep „Industrie" en de heer C. Vree- denburgh, hoofdredacteur van het vak blad „Edelmetaal". De medaille van verdienste werd toegekend aan de heer Carel Teulings. Dinsdagmiddag zal een Edelsteenten toonstelling, welke t.g.v. het Congres in het Haagse Gemeentemuseum wordt gehouden, door burgemeester Schok king worden geopend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Hoger-Onderwijswet en de wet tot regeling van het hoger landbouw on derwijs. In de Hoger Onderwijswet in de wet tot regeling van het hoger- landbouwonderwijs is het maximum dei- beurzen bepaald op 1500.—.. In verband met de allerwege gevoelde behoefte de mogelijkheid te openen beurzen toe te kennen tot een bedrag, waarbij meer rekening wordt gehouden met de reële kosten van levensonder houd, komt het wenselijk voor een meer soepele aanpassing van het maximum- beursbedrag daaraan mogelijk te maken. De betrokken ministers stellen thans voor de bepaling t.a.v. het maximumbe drag van 1500.per beurs uit de bei de wetten te schrappen en te vervangen door een regeling, waardoor voor de toekomst de vaststelling bij algemene maatregel van bestuur mogelijk wordt gemaakt. Tenslotte merkt de minister van on derwijs op, dat een vereenvoudiging van de administratieve procedure gewenst wordt geacht. Daarom wordt voorge steld de beurzen door de minister te doen toekennen gelijk ook reeds in de wet tot regeling van het hoger land bouwonderwijs is bepaald. iiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiimiiiMitiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii iiiiniiiimiii (Van onze verslaggever) Een stadje in het oefengebied, waarin Grand Repulse zich voltrekt de naam is top secret viert zijn 600-jarig bestaan. Er was een groot feest aangericht, terwijl terzelfder- tijd een Canadese brigade met strijd lustige bedoelingen uit het Zuiden naar dit plezierig bolwerk oprukte. Het stadje werd zonder slag of stoot genomen en de Canadezen, ver moeid door lange dagmarsen, ver heugden zich reeds op een plezierige avond. Zij mengden zich vrijelijk onder de uitgelaten bevolking en vermaakten zich uitermate. Op een, gegeven moment echter dreigde het feest te zeer een Canadees karakter te krijgen, waarop het controlerend hoofdkwartier ijlings besloot het stadje tot neutraal gebied te ver klaren, Dat is het tot vanmorgen gebleven. Laatst ben ik op bezoek geweest bij mijn nicht Cla ra. Clara was destijds een bijzonder onduidelijk meis je, behorende tot de agra rische sector van onze fa milie, dat plotseling tot ons aller verrassing in het klooster verdween. Nu is een mens licljt geneigd, dunkt mij, nichten te vergeten; maar nich ten, die in het klooster treden, lossen zich, althans voor wat mij betreft, he lemaal in de nevel op. Toen ik echter toch in het plaatsje moest zijn, waar ik wist dat zij domicilie had gekozen, besloot ik, gedreven door een onbe stemd familiaal plichtsbesef, haar op te gaan zoeken. En even later zat ik dus omgeven door verschoten rood pluche en blauw-gouden heiligenbeeldjes in de spreekkamer van het convent. Toen rpcht Clara en ik elkaar goed duidelijk hadden gemaakt wie we eigenlijk waren, bracht ik het gesprek meteen op de wereldpolitiek; want ik was bevreesd dat zij de conversatie plichtmatig in de richting van een soort gewetensonderzoek zou duwen. Zij wuifde de heer Malenkov echter achteloos terzijde en begon met onge kunstelde belangstelling te informeren naar de welstand van gemeenschappe lijke verwanten, vrienden en kennis sen. „Hoe gaat het met die", „hoeveel kinderen heeft hij" en „wat is er eigenlijk van haar terecht gekomen." En tenslotte vroeg Clara: „Wat doe jij nou voor de kost tegenwoordig?" „Ik schrijf grappige stukjes", ant woordde ik beschaamd. En gauw op een ander onderwerp overstappend vroeg ik haar: „En jij, wat voer jij eigenlijk zo'n hele dag uit behalve bid den en mediteren?" Toen kwam duidelijk haar zonnige antwoord. „Ik?" zei ze. „Ik mest drie en zestig varkens en één rector." Zondagmorgen werd voor de militairen de H. Mis opgedragen in het open veld De korpschef van de gemeentepolitie te Haren (Gr.) verzoekt de opsporing van de 27-jarige Wemke Elisabeth Pilow, echtgenote van V. A. Blauw te Unia- buurt te Leeuwarden. Zij heeft Zater dag 19 September de woning te Haren, waar zij tijdelijk verbleef, om 20.15 uur verlaten en is nog niet teruggekeerd. Zij was in overspannen toestand, zodat eert ongeluk wordt verondersteld. Sig nalement: 1.65 lang,' rond gelaat, don kerblond haar, kortgeknipt en pas ge permanent, gekleed in bruingrijs ge spikkelde tweedjas (indien zonder cein tuur een swagger), grijs ribfluwelen hoed, nylonkousen, bruine jongenssan dalen, groen kamgaren rok en wit schapenwollen vest. Bijzonder kenteken: rode vlekken op rechterpols. Bij aan treffen telefonisch bericht gem. politie te Haren K 5900^14744. Ter gelegenheid van de Nationale Re- classingsdag 1953, die in Nederland zal worden gehouden in de periode van 21 September tot 4 October, heeft de Ver eniging van Reclasseringsinstellingen een affiche verspreid, dat men hierbo ven vindt afgebeeld. Het affiche ver toont de kleuren oranje, bruin en wit. Een witte hand wijst een figuur in bruin, voor een zware deur, naar een nieuwe toekomst. Maandag is het twee-jarig zoontje van de heer N, administrateur van het Dr. Poelsoord bij Maastricht verdronken in één der vijvers van dit rustoord. De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, ontving Maandag de Amerikaanse senator voor Utah, de heer Arthur V. Watkins. De heer Wat- kins is als republikeins senator lid van de immigratiecommissie. Senator Watkins verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij met minis ter Suurhoff voornamelijk gesproken heeft over de tijdelijke verlichting van de Amerikaanse immigratiewetgeving. Door deze regeling kunnen binnen drie jaar ook uit Nederland 2.000 personen, die familieleden in de V.S. hebben, im migreren boven het normale jaarlijkse aantal. Bovendien zullen in deze perio de 15.000 Nederlanders, die als vluchte lingen kunnen worden beschouwd, naar Amerika verhuizen. Daartoe zijn vooral scherpe voorwaarden >p politiek gebied gesteld. Op een vraag antwoordde senator Watkins o.m., dat getroffenen door de watersnood van Februari als vluchtelin gen kunnen worden beschouwd, zelfs al zijn zij voorlopig weer aan werk en onderdak geholpen. De tweede categorie omvat de Indi sche Nederlanders, die om politiek-eco- nomische redenen uit Indonesië zijn vertrokken. Men is in Amerika bereid het voorbije IndonesischNederlandse conflict als een oorlog te beschouwen, waardoor de teruggekeerde Indische Nederlanders als oorlogsslachtoffers kunnen worden beschouwd. Voorwaarde is, dat de immigrant van Nederlands-ethnische afstamming is. De senator kon een niet geheel scherp om schreven definitie van deze voorwaarde geven. Naar zijn persoonlijke mening echter kunnen zij, die een Nederlandse vader en een Indonesische moeder heb- ben, als van NGdarlands-ethnische af- stamming worden beschouwd. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft Dinsdag in de Rolzaal te 's-Gravenhage een dienstconferentie geopend, die daar tot 26 September a.s. wordt gehouden voor ambtenaren van de buitenlandse dienst, die met de behartiging van de Nederlandse economische en handelspolitieke belangen in den vreemde zijn belast. Minister Zijlstra sprak daarbij een rede uit, waaraan wij het volgende ontlenen: In een land als het onze, waarvan de economische belangen zo nauw zijn verweven met het economisch gebeuren buiten de landsgrenzen, kan het contact tussen hen, die in het buitenland de vaderlandse belangen dienen en hen die dit binnenslands doen, nimmer hecht genoeg zijn. Daarnaast biedt deze conferentie een passende gelegenheid om het contact tussen u en het Nederlandse bedrijfsleven te versterken. leven moet trachten in te nemen. Dit zou de regering slecht bekomen en over het resultaat van een dergelijk streven maak ik mij geen enkele illusie. Dit standpunt houdt in, dat de regering zich dus ook dient te onthouden met behulp van kunstmatige middelen het bedrijfsleven tot een geforceerde export aan te moe digen. Dit zou op den duur tot toestan den leiden waarvoor ik niet bereid ben verantwoordelijkheid te aanvaarden. Ook van een afwentelen van het risico dat onvermijdelijk gepaard gaat met export op de overheid, zal geen sprake mogen zijn, al zal de regering niet mogen aarzelen in bepaalde gevallen het risico te delen. Spr. wees op het feit, dat gedurende de eerste helft van dit jaar het stijgings percentage van onze uitvoer beneden de vereiste maat is gebleven. „Dit veront rust mij", aldus de minister, „want wij staan in Nederland op straffe van werk loosheid en daling van de levensstan daard, voor de taak, ondanks de groeien de weerstand tegen een verdere toene ming van onze uitvoer een uitbreiding van de export tot stand te brengen. Ik wil voorop stellen, aldus spr., dat de overheid nóch direct, nóch indirect de plaats van het exporterende bedrijfs- Beleid afgestemd op eisen van export Niettemin ligt er voor de regering op <Van onze New Yorkse correspondente) NEW YORK, half September. We zijn nu voldoende afgekoeld, lezers, om u over onze laatste zomeravonturen te kunnen be richten. Onze thermometer registreert geen 105 graden in de schaduw meer, onze pen droogt niet meer uit als we 1U»I die op het papier willen zetten. We wentelen ons 's nachts niet meer in vergeefse pogingen om te slapen rond op een matras in de keuken. Deze ma tras was zo gelegd, dat wij, in de trek van drie opengeschoven vensters, open gangdeur, open achter- en voordeur lagen, met ons hoofd voor een lucht koker, waaruit, volgens onze onvolpre zen electriciën, electrisch gekoelde lucht moest komen. Waarvan wij echter nooit iets hebben bemerkt. In heel Oostelijk Amerika bevond zich trou wens geen koele lucht, alle koelende electrische krachten ten spijt. Maar nu hoeven we dan 's nachts niet meer het jachtgeweer onder ons bereik te hou den, want we kunnen de deuren weer sluiten. Nooit hebben wij de functie der deuren zo wel begrepen en gewaar deerd als in die twee weken, dat we ze •«pen moesten laten. Nu moge u het slapen met open bui tendeuren 's nachts niet als zoiets op windends voorkomen. Toch is dat geen gering avontuur voor degene, die jarenlang achter een deur met drie grendels in de stad New York geslapen heeft. Toegegeven, dat die stad een ge vaarlijker mensenjungle is dan de be koorlijke rimboe, waarin we nu verblijf houden. Maar niettemin hoe zoudt u het vinden om 's nachts op de grond van uw keuken uit een vijf-minuten- dommel te ontwaken, en u ziet een zwarte hond, zo groot en harig als een beer over u heen staan? Juist om die ontmoetingen met beren en andere bos mieren te vermijden, waren wij niet naast onze beek gaan slapen. De staat New Jersey, waarin wij verblijf hou den, staat bovendien bekend om zijn overvloedige insectenvariaties. En hoe wel wij meenden, naar onze beten, steken en bulten te oordelen, dat wij daar alles van afwisten, hadden wij toch niet vermoed, dat zulke zeldzame, vliegende, grote exemplaren des nachts (acht op ons zouden maken. Die dagen dat het kwik zelden be deden de honderd graden daalde en wij gedwongen waren met deuren en ramen open te leven, hadden wij het gevoel dat we, als weleer St. Franciscus, te midden van de dieren leefden. En dat kwam, omdat alles wat in onze omge ving kruipen, lopen of vliegen kon, op roek naar een tochtje ging. Waarbij zelfs de meest koel distantie houdende bosdieren hun gewone reserve verloren, andere paden betraden, en terecht kwa men waar ze niet hoorden, n.l. in onze vertrekken. Zo waren wij juist de laat ste berichten aan het lezen over Presi dent Eisenhower's vacantie-genoegens, toen we een ontzaglijk gestommel de trap hoorden opkomen. Wij hadden direct visioenen van gemaskerde inbre kers, geheel volgens televisiestijl, of van een nieuwe zwarte beer. Maar toen we het jachtgeweer wilden grijpen, struikelden we over een dik beest, dat heslist geen beer was. Wat het wèl mocht zijn: een prijs-exemplaar was het zeker, viermaal zo groot als een vette eekhoorn, met een indrukwekkende bontstaart. We hadden met dit Ameri kaanse bosdier nooit eerder kennis ge maakt, hetgeen het dier echter niet verhinderde onder onze schrijftafel te gaan zitten, op de plaats waar an ders onze voeten rusten. Dit, dachten wij met de volmaakte zekerheid die over ons komt, anneer we van iets totaal niets mee; afweten, is een bunzing. Bunzings, zo overwogen wij verder, moeten met grote égards behandeld worden. Dies slopen wij met het ge weer in de hand de trappen af naar de boer, die wat verderop een paar dui zend kippen houdt, en wiens loswande- tende bezittingen op ons terrein wel eens eieren achterlaten. Over datgene, wat wij na het vinden van die eieren behoren te doen, hebben we nog nooit bet wetboek opgeslagenen wij zagen er daarom ook zeker niet be trouwbaar uit, toen we met ons geweer zijn. erf opliepen. Hij toonde echter geen enkele beden king om met zijn knecht en zwarte herdershond ons te hulp te komen. Gedrieën beslopen wij onze tuin, toen ons huis, en ziedaar, het bontbeklede beest kwam de trap afgehobbeld. Een ontstellend jungle-gevecht ontstond toen overal tegelijk: in de zitkamer, de gang, de keuken; de herdershond liep de stoelen omver, de lampen trilden, de boer rukte ons het geweer uit de hand en sloeg met de kolf de hond wpg vanwat géén bunzing was. Maar een reusachtige „groundhog", een soort van Amerikaanse marmot. Was het een bunzing geweest, we hadden ons zo merhuis voor een wijl onbewoonbaar moeten verklaren Aldus leefden wij, deuren en ramen op het woest avontuur geopend, voor twee weken tussen binnenwandelende, vliegende of kruipende dieren. Toen lezers, kre gen wij heim wee naar New York, ontvlo den ons zomerhuis in die natuurlijke dierentuin, en reden naar het hart van Broadway. Wij be gonnen juist dank baar gestemd de benzinelucht in te ademenen, waarin geen vlieg kan le ven, toen we sirenen hoorden loeien, wit groene politiewa gens in razende vaart om een hoek reden, voor ons stil hielden, en.... een aap, zo groot als een klein kind, van een vensterkozijn naast ons neersprong en om ons heen hup pelde. Wij voelden ons onder de borende blikken van de agenten schuldig, als hadden wij hoogst persoon lijk deze aap uit onze wildernis mee gevoerd. De aap sprong Broadway op, het verkeer stond stil, politie- fluitjes snerpten, alle angstwekkend dichtgehouden ra men vlogen open. „Houdt de dief." werd er geroepen, en wij bloosden. De aap schoot langs ons heen naar een juf frouw, die een banaan naar hem uit stak, ratste de banaan uit haar hand, en zette het op een klimmen. Nieuwe sirenen loeiden, versterkingen kwamen aangerukt, ditmaal grote mannen, ge zonden door de vereniging voor dieren bescherming. De weer op straat belande aap nam sprongen naar ons toe, de mannen van de dierenbescherming eveneens, zij zwaaiden met vangnetten, met pantserhandschoenen, met lange grijpstokken en een heir van politie agenten omzwermde ons, zodat het ons duizelde, en wij vreesden naar de die- s daarna rentuin gevoerd te zullen worden. En daarmidden op Broadway brak het geschrei der bossen los! Wij bemerkten te laat dat wij met de rug tegen een winkelraam stonden, met jonge honden, poesen, kanaries, parkieten en een aquarium op de toonbank. De aap was naar binnen gesprongen, langs de eige naresse, die hem met een nieuwe ba naan lokte, en smeet nu dozen visvoer op de naderende dierenbeschermers neer. De honden blaften, de parkieten krijsten, de katten sistenterwijl, eindelijk, eindelijk, de aap in het aqua rium sprong, waar hij zijn overtollige warmte en jalousie op de goudvissen kwijt kon. Tussen, het gesnerp van de politie- fluitjes ontvloden wij deze verschrik kelijke scène. „Houdt de dief" riep men uit de ramen neer. Wij sprongen in een taxi en reden rechtdoor naar huis, we verlangden haast terug naar de sprinkhanen, locust, vliegende mieren, krekels en beren. Ach, die éérste blik op de kakelende kippen van de nabu rige boer, die in onze tuin wandelden! Wij gingen onmiddellijk haar eieren zoeken, we deden ze in een mandje, en brachten ze allemaal aan de boer. En daarna begon het te regenen, daarna daalden vredeen koelte neer. Die nacht konden wij weer onze deu ren sluiten.... en slapen! Nu, vier en twintig uur later, is de temperatuur vijftig graden gedaald en bereiden we ons voor op de avonturen van het koude, het ijskoude seizoen. Amerika is wel een land van uitersten. het terrein der exportbevordering een belangrijke taak, want het bedrijfsleven mag terecht de eis stellen, dat het bij die export alle mogelijke medewerking verkrijgt. Daarvoor is het noodzakelijk, dat het handelspolitiek apparaat, waar over de regering beschikt, bij voortdu ring en met grote vastberadenheid blijft streven naar een verdere vrijmaking van de internationale handel. Daarvoor is het tevens noodzakelijk, dat de rege ring een sociaal-economisch beleid volgt, dat in overeenstemming is met de eisen, die het behoud van relatief gunstige concurrentievoorwaarden ten opzichte van het buitenland stelt, en daarvoor is het last but not least noodzakelijk dat de overheid zorg draagt voor een uitsteken de economische berichtgeving over het buitenland in Nederland en over Neder land in het buitenland. By het zoeken naar nieuwe wegen om tot een vergroting van de afzet in het buitenland te geraken mag naar spre kers mening het bedrijfsleven terecht aan de economische voorlichting de hoogste eisen stellen. Ik zal derhalve niet aarzelen", aldus de minister, „de econo- nasche voorlichtingsdienst, die in Neder land met deze taak is belast, zo nodig te versterken. Het is zonder meer duidelijk, dat de Nederlandse officiële vertegen woordigers in het buitenland hier een belangrijke taak hebben te vervullen. Op grond hiervan zal ik evenmin nala ten bij mijn ambtgenoot van Buiten landse Zaken hiervoor een grote mate van aandacht te vragen. Ik acht een uitbreiding van de Ne- derlandse export mogelijk. De grote warenhonger van de na-oorlogse perio de is weliswaar verdwenen en de na Korea opgewekte koopgolf is uitge werkt. Niettemin bevindt de wereld zich in een periode van ontwikkeling en welvaartsstijging, die tot een toe nemende vraag naar goederen leidt Indien wij ons goederenaanbod in prijs en kwaliteit voldoende concurrerend weten te houden behoeven de afzet mogelijkheden voor Nederland niet pessimistisch beoordeeld te worden. Streven naar verdere vermindering van belastingdruk Ik leg met name de nadruk op kwa liteit, want ik ben er van overtuigd, dat het deze factor zal zijn, die bepalend is voor het slagen van ons exportpro gramma. Daarom acht ik het juistdat de regering er naar blijft streven de be lastingdruk op het bedrijfsleven te ver minderen zodra dit maar enigszins mo gelijk is. Ook hier moet het ons aan moed niet ontbreken. Op deze wijze zul len de gelden kunnen vrijkomen die de Nederlandse industrie zonder enige twij fel in de toekomst zal moeten besteden aan de research. Een vergelijking met het buitenland leert ons, dat wij op dit gebied zijn achtergebleven, aldus minis ter Zijlstra. Spr. verklaarde het toe te juichen, dat men zich thans in West-Europa ernstig beraadt op het herstel van de inwissel baarheid van de West-Europese valuta. Meer dan enige andere factor zal dit her stel de pogingen tot intern, samenwer king kunnen bevorderen. Ik spreek be wust over het herstel van de conver tibiliteit van de West-Europese valuta's en niet van één valuta aldus de minis ter, want ik ben van mening, dat zulks niet mag geschieden met opoffering van de voordelen, die alle West-Europese landen thans genieten van de Europese Betalings Unie. Indien de Ver. Staten zouden kunnen besluiten tot het moge lijk maken van een grotere West-Euro pese export naar dit land, in het bijzon der door verlaging van hun tarieven, is naar sprekers mening een gezonde basis voor deze convertibiliteit gelegd. Voorshands zal de politie niet worden opgedragen nauwgezet op de naleving van de bepalingen inzake de rijwielen met hulpmotor toe te zien. Dit heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat, die deze toezegging van zijn ambtsgenoot van Justi tie heeft verkregen, de A.N.W.B. medege deeld in antwoord op een daartoe strek kend verzoek, dat de Bond reeds vóór het in werking treden van de jongste wij zigingen van het Wegenverkeersreglement had gedaan. De politie zal eerst dan worden opge dragen op stipte naleving van de brom fietsbepalingen toe te zien, wanneer de bekendmaking van de gekeurde bromfiets motoren in de Staatscourant zal zijn be ëindigd. Dè minimum exportprijs voor Duits land van appels en peren wordt met ingang van 22 September van 15 tot 21 gulden per 100 kilogram Nederlands- Duitse grens verhoogd Deze verhoging, die voorlopig tot eind November geldt, is een gevolg van het feit, óht thans in Duitsland de binnenlandse productie aan de markt komt. De invoer van ap pels uit Italië is in Duitsland voorlopig geheel stilgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5